DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WILLEM ANDRIESSEN Herfststormen jagen langs de Noordzeekust. de kwestie der uitwisseling van gijzelaars. Alkmaarsche Kamermuziek-Vereen. Scheveningsche logger voor IJmuiden gezonken. Ho. 253 Dinsdag 27 Oclober 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Een onderhoud tusschen Eden en den Spaanschen ambassadeur. De strijd aan de fronten. Zal Madrid morgen vallen Van het gevechtsfront. Portugeesche nota aan Spanje. SCHOUWBURG „HARMONIE". Woensdag 28 October 1936 speelt onze „hollandsche" pianist. Vier leden der bemanning verdronken. Tal van schepen in moeilijkheden. Alle beschikbare steepbooten uitgevaren. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft gisteren een bezoek gebracht aan minister Eden en vanzelfsprekend natuurlijk! een onderhoud met dezen gehad. Mag men een officieus bericht geloo- ven, dan zouden de heeren met elkaar het beroep hebben besproken, dat En geland heeft gedaan op beide partyen in Spanje, om gijzelaars uit te wisselen. Zooals men weet, heeft de Spaansche re geering hierop geantwoord, dat zy het vry- lalen der politieke gevangenen beschouwt als een hulpverleening aan de opstande lingen. Het schijnt, dat Eden nogmaals er zoo krachtig mogelijk bij den ambassadeur op heeft aangedrongen, dat de regeering te Madrid toch de maatregelen zou treffen om de onrust weg te nemen, die buiten Spanje bestaat omtrent het lot van het groote aan tal gevangenen in de hoofdstad. Officieus schat men dit aantal op 14.000. Waarschijn lijk zal de Engelsche regeering een nieuwe nota zenden. Intusschen is nog geen ant woord ontvangen op 't Britsche verzoek aan de autoriteiten van de andere zijde, doch het verluidt, dat het daar met sympathie is ontvangen. Baldwin is gisteren uit Chequers terug gekeerd en vanmiddag zal een kabinetsraad worden gehouden, waarin de agenda van de zitting van het Lagerhuis van Donderdag, waar gelijk men weet de Spaansche kwest.e aan de orde zal komen, zal worden vastge steld. Aangezien de in de Portugeesche nota aan de non-interventie-commissie tegen Rusland vervatte beschuldigingen geen formeele klachten vormen, is blijkbaar geen onder zoek door de commissie noodig. De geheele nota beschouwt men in diplomatieke kringen te Londen vooral als een verklaring Portugal om zijn houding uiteen te zetten. De Britsche regeering is verder, naar Reu ter verneemt, tot de conclusie gekomen, dat in alle kwesties, die onder de competentie van de non-interventie-commissie vallen, Portugal het non-interventie-accoord niet fceeft geschonden. De houding van de socialisten en de socialistische vakbeweging. De commissie van redactie voor de ge meenschappelijke motie van de beide inter- nationales, d.w.z. het Internationaal Vakver bond en de socialistische arbeidsinternatio- nale, heeft den tekst gepubliceerd van de beide volgende moties, die met algemeene stemmen zyn aangenomen: •45e beide besturen bevestigen hun vroe- gere verklaringen, dat, overeenkomstig de vaste regelen van het internationaal recht, geregelde en wettige regeering van Spanje de noodzakelijke middelen moet kry- 8en voor haar verdediging. Overwegende, oat de overeenkomst van niet-inmenging met de resultaten heeft opgeleverd, die men er internationaal van verwacht had, tenge- vplge van den uitgesproken wil van de fas cistische mogendheden om de opstandelin gen te steunen en van de onmogelijkheid een waarlyk doeltreffend toezicht uit te oefenen, verklaren zy, dat de gemeenschap pelijke plicht van de politiek en economisch georganiseerde arbeidersklasse in alle lan- den is, door haar actie tegelijkertijd zoowel bij de openbare meening als bij haar regee- ruig, te bereiken dat door een internationale overeenkomst, vastgesteld op voorstel van de Pransche en de Engelsche regeering de volledige vrijheid van handeldrijven worde "ersteld voor het republikeinsche Spanje welks verdediging de eerste plaats moet in- hemen in de zorg van het wereldproleta- riaat, en verzoeken allen arbeidersorganisa "es en vakvereenigingen samen te werken om zonder verwijl tot in de hoogst bereik te mate de voedselvoorziening van de op- standelingen in Spanje te beletten". De conferentie heeft geweigerd kennis te nemen van een brief van de Fransche com- lt"sten Cachin en Thorez met het ver- ~0eH tot de vergadering te worden toegela- o.a. uit overweging, dat zy geen inter- soh °nale organisatie, doch alleen de Fran se communistische partij vertegenwoordi- si een afvaardiging van de commis- ven solidariteit met het Spaansche volk, Kah bestond uit prof. Langevin en Emiie kar n' moest, omdat zy geen internationaal akter droeg, worden afgewezen. Franco zou Madrid een ultimatum willen stellen. De Spaansche generaal Franco is voornemens de regeering te Madrid een ultimatum te over handigen, waarin de onmiddel lijke overgave der stad wordt ge- eischt. Indien na verloop van 48 uur geen antwoord op dit ulti matum is binnengekomen, zouden de rechtsche troepen de stad met geweld innemen. Oorlogsbodems der opstandelingen in de Golf van Biskaye. Twee oorlogsschepen van de opstandelin gen, de „Espana" en de „Velasco" zijn gis teren in de Golf van Biskaye verscnenen, waar zy het verkeer tusschen Bilbao en het Spaansche consulaat te Bayonne belemme ren. Aan het front tegen de Baskische na tionalisten liggen leden van de Phalanx ver schanst tusschen Etchebaria, Placencia, El gueta en Mondragon. Zij hébben opdracht niet aan te vallen. Mola acht het nuttig Bilbao eerst aan te vallen na den val van Madrid. De artillerie van de opstandelingen is hier sterker, dan die van de regeeringstroe- pen. De Baskische nationalisten hebben een aanval gedaan by Marquina, waarbij zij 200 dooden verloren. Te San Sebastian en Irun worden recru- ten gedrild, zij zullen na hun opleiding naar het front van Biskaye worden gezonden. Jerez de la Frontera meldt: Gisterochtend deelde de zender Jerez de la Frontera, welke in handen der opstande lingen is, mede, dat aan het noordelijk front by Guadaljara de rechtschen Algora Monte- fiquaren hebben bezet. De regeeringstroepen verloren 14 dooden. Ook deden de regeeringstroepen een aanval op Naval Marqués, waarbij zij 250 dooden verloren. De luchtmacht der opstandelingen heeft een spoorbrug van de lijn Aranjuez-Madrid vernield. Communiqué van Radio-Sevilla. In zijn uitzending van half negen gister avond bevestigt radio Sevilla het commu niqué van Jerez de la Frontera. Het station deelt voorts het volgende mede: te Naval Carnero hebben regeeringstroepen getracht uitvallen te doen, doch zij werden met kracht teruggedreven. Aan het front van Andalusie is te Castro del Rio een nieuwe aanval der regeeringstroepen afgeslagen. In den sector Toledo heeft de vijand een aanval gedaan op Sesena, gelegen aan den weg van Aranjuez naar Madrid. Na een he vig gevecht werden de aanvallers terugge slagen met achterlating van 300 dooden. Aan het front van Huesca is een aanval van Catalaansche regeeringsaanhangers op Santa Quintenia afgeslagen. Aan het front van Oviedo hebben de troepen onder bevel var Aranda over grooten afstand de verbindin gen tusschen Oviedo en Gijon verbroken. Mededeelingen der regeeringstroepen Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de regeeringstroepen in het westen var, Asturie langzaam voorwaarts trekken. De vijand moet zware verliezen lijden. Aan het front in Aragon is een aanval der opstande lingen afgeslagen, 6 man werden gevangen genomen. Aan het zuidelijk front zyn de stellingen der opstandelingen te Pozo Blan co door de luchtmacht der regeering aange vallen. In Guadarrama werd de artillerie der rechtschen door die der regeering tot zwijgen gebracht. In den sector Toledo blij ven de rechtschen aanvallen, doch door den tegenstand der regeeringstroepen kunnen zij niet opdringen. De door opstandelingen gearresteerde vreemdelingen. De Engelschman, die Zondag op den weg van Madrid naar Aranjuez door opstandelin gen gearresteerd werd, is de handelsattaché der Britsche ambassade, kapitein Lang, die tijdelijk de functie van militair attaché waarnam. De andere gearresteerde is de Amerikaansche bankdirecteur William Hal- la. De beide mannen moesten gisteren naar Salamanca vertrekken. Catalaansche schuldvorderingen op door opstandelingen bezette gebie den. Companys heeft voor de pers een verkla ring afgelegd, waarin hij mededeelde, dat een der decreten, die Zaterdag door den raad zijn goedgekeurd de vergoedingen vaststelt voor personen, die vorderingen hebben op door opstandelingen bezette ge bied. Ter vereffening dezer vorderingen zal gebruik worden gemaakt van de Spaansche vorderingen op Catalonië. Een decreet van het ministerie van oor log roept de lichtingen 1932 tot 1935 onder de wapenen. De militietroepen worden ge militariseerd en onderworpen aan de mili taire wetten en decreten. Voorts is een decreet uitgevaardigd be treffende de collectivisatie van de groote in dustrie, waarbij compensaties voorzien wor den voor de kleine burgerij en den midden stand. Tenslotte deelde Companys nog mede, dat het raadslid voor cultureele zaken, Gassol, een bezoek heeft gebracht aan Leon Blum in Toulouse. Gassol is belast met een spe ciale missie naar Geneve. Azana heeft be zoek gekregen van verscheidene persoonlijk heden. Aanval op Madrid aanstaande? De radioclub te Teneriffe meldt, dat zeer binnenkort bevel zal worden gegeven tot den definitieven aanval op Madrid, en dat de rechtsche troepen Donderdag vlak bij de hoofdstad zullen zijn. Kazernes en station van Madrid gebombardeerd. De luchtmacht der opstandelingen heeft de kazernes en de spoorwegstations van Madrid gebombardeerd. Op het burgerlucht vaartterrein van Barajas zyn alle civiele vliegtuigen vernield. De magazijnen en een benzine-opslagplaats gingen in vlammen op. Motiveering van het afbreken der diplomatieke betrekkingen. De nota, welke de Portugeesche minister van buitenlandsche zaken, Armendo Monteiro, op 23 October aan den Spaanschen ambassadeur te Lis sabon heeft overhandigd inzake de schorsing van de diplomatieke betrek kingen met de regeering te Madi.d, is heden gepubliceerd. De Spaansche ambassadeur is inmiddels naar Bou- logne vertrokken. In de nota worden de motieven, welke leidden tot het afbreken van de betrek kingen uitvoerig uiteengezet. De Portu geesche regeering achtte de houding van de regeering te Madrid onvriendschappe lijk toen zij de nota van 15 October in diende, waarin Portugal werd beschul digd van schending van het non-interven- tie-accoord, voordat Portugal zijn ant woord had gegeven. De Portugeesche regeering geeft twee gevallen aan, waarbij het diplomatiek correspondentie-geheim niet in acht werd genomen door Madrid, terwijl geen garan tie bestaat voor de toekomst, verzekerd wordt verder, dat de diplomatieke immu niteit van den derden secretaris van de Portugeesche ambassade niet is geëerbie digd. Als vijandige daad wordt gekenmerkt de houding van de autoriteiten van Tarra- gon ten aanzien van het Portugeesche schip, waarmede Spaansche vluchtelingen naar hun land werden teruggebracht. Vervolgens wordt de persoonlijke hou ding van den Spaanschen ambassadeur te Lissabon, Sanchez Albornez becritiseerd. Deze dementeerde niet het bericht uit Madrid, dat hij een gevangene zou zijn op de Spaansche ambassade. In de nota wordt verklaard, dat Albocnez vrij op straat wandelde. De bewaking van de Spaansche ambassade te Lissabon werd verscherpt wegens een incident, dat zich binnen de muren van de ambassade heeft voorge daan. Ook wordt in de nota er op gewezen, dat Portugal moest verklaren, dat de militaire attaché van de Spaansche ambassade, ko lonel Golmayo, ongewenscht werd ge acht .De attaché werd beschuldigd „agent te zyn voor propaganda van valsche be richten in het buitenland". Tot slot wordt in de nota gezegd: „Deze feiten, en andere, welke ongelukkiger wijze genoemd zouden kunnen worden, be wijzen, dat het onder de huidige omstan digheden voor de regeering te Lissabon niet mogelyk is de normale diplomatieke betrekkingen met de regeering, welke gij vertegenwoordigt, te onderhouden. Vanaf dit oogenblik beschouwt zij deze dan ook als geschorst. In afwachting van gunstige wijzigingen, welke de tijd moet brengen in de toestanden in Spanje, heb ik den Portugeeschen zaakgelastigde te Alicante opdracht gegeven zijn post te verlaten". De krachtige wind, welke gisteren reeds waarneembaar was, is in den loop van den avond en den nacht tot een storm overge gaan en tenslotte in een ware orkaan ver anderd. Dat vooral de schepen langs onze Noord zeekust het dientengevolge zwaar te verant woorden zouden hebben, was te verwachten. De vele S.O.S.-seinen, welke de in nood bevindende schepen door den bangen nacht deden weerklinken, hebben het geheele stel sel van het reddingswezen in werking gezet en vele moedige mannen zijn onverdroten in de booten gestapt om hun medemenschen te redden Hier volgt chronologisch een overzicht van de rampen, welke deze herfststorm te weeg gebracht heeft, waarvan het vergaan van de „Sch. 68" ongetwijfeld de meest tragische is, omdat hierbij 4 menschenlevens, vier stoere visscherlieden uit Scheveningen te betreuren zyn. Te ruim half tien hedenmorgen is een thuisgaande Scheveningsche logger voor IJmuiden tengevolge van den storm door een grondzee beloopen. De beman ning slaagde er nog in, het schip binnen de pieren te brengen, waarna het bij de Noordpier gezonken is. De sleepboot „Nestor" van het bureau Wijsmuller was terstond ter plaatse om te trachten, de bemanning te redden. Hieromtrent vernemen wy nader, dat het schip, na door een grondzee beloopen te zijn binnen de pieren een tweede klap van een hoog aanloopende golf kreeg, tengevolge waarvan het aan den binnenkant van den Noordpier kapseisde. De sleepboot „Nestor", die spoedig ter plaatse was, heeft eenigc f leden van de bemanning aan boord kunnen nemen. Kort daarna was ook de motorred dingsboot „Neeltje Jacoba" van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij ter plaatse, terwijl ook de sleepboot „Sten tor" van het bureau Wijsmuller onmiddelyk naar de plaats van de ramp is uitgevaren. Een nader bericht uit IJmuiden meldt: De bemanning van de sleepboot „Nestor" is er in geslaagd negen der opvarenden op te pikken van den gezonken Schevening sche logger, welke bleek te zijn de „SCH 68" van de reeder ij A. den Duik. De motorreddingsboot „Neeltje Jaco ba" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij heeft voorts nog twee of drie drenkelingen aan boord ge nomen. Aangezien er zich vermoedelijk veertien personen aan boord van het visschersvaartuig bevonden, zijn er dus twee of drie vermisten. De sleepboot „Stentor" is thans uitgevaren om naar de overige drenkelingen te zoeken. De ramp heeft zich zeer snel voltrokken. De „SCH 68" was er met veel moeite in ge slaagd binnen de pieren van IJmuiden te komen. Het schip werd door een geweldige grondzee beloopen. In de haven zag men, dat de logger de noodvlag heesch. Voordat de „Nestor" het schip evenwel bereiken kon, was het reeds omgelagen en kort daarop gezonken. Met groote moeite konden negen opvarenden door de „Nestor" aan boord worden genomen. Van hen was een aantal reeds bewusteloos. Intusschen was ook „Neeltje Jacoba" uit gevaren, die nog eenige drenkelingen op pikte. By het verzenden van dit bericht was de „Nestor" met de negen geredde drenkelin gen in de visschershaven te IJmuiden aan gekomen. Intusschen zyn auto's gerequireerd om de geredden naar het ziekenhuis over te bren gen. In de haven waren reeds eenige dokto ren van „het Roode Kruis" en dokter van Havele aanwezig, om by aankomst onmid dellijk geneeskundige hulp te verleenen. Schipper en stuurman met stuur hut in zee verdwenen. Tien opva renden gered. Nog vier vermisten. Omtrent deze scheepsramp wordt nader gemeld, dat, toen het schip door de grond zee werd beloopen, de stuurhut is wegge slagen en in zee verdwenen. Hierin bevon den zich drie personen, n.1. de schipper JacobdeHeyer, de stuurman Wout Verbaan en nog een derde lid der bemanning. Aangenomen wordt dat dit drietal, dat nog buiten de pieren over boord is geslagen, verdronken is. Het schip is, toen het binnen de pieren kwam, rondgedraaid en aan den binnenkant van de Noordpier op de blokken geloopen en vervolgens gekapseisd. Met den achter steven steekt het vaartuig nog boven water uit Aangezien het wrak zich aan den noorde lijken ingang van de haven bevind, is het niet uitgesloten, dat er gevaar bestaat voor andere binnenlandsche schepen, doch men veronderstelt, dat zulks niet het geval is. Een onderzoek dienaangaande wordt inge steld. Rampspoedige plaats. In verband met dezen scheepsramp kan eraan worden herinnerd, dat in 1915 het Engelsche s.s. „Eastwell" op dezelfde plaats als de logger is gestraitd. Nader is komen vast te staan, dat het ver gane schip door veertien koppen was be mand. Hiervan zijn er negen door de sleep boot „Nestor" gered, terwijl de „Neeltje Jacoba" ook een drenkeling aan boord heeft. Er worden thans dus nog vier personen ver mist, namelyk de drie mannen die zich in de stuurhut bevonden, welke buitengaats over boord is geslagen en een ander, die binnen de pieren te Water moet zijn geraakt. De geredden hebben allen nog kans gezien hun zwemvesten aan te doen, doch de zee stond zoo hol, dat allen voortdurend door de golven werden overspoeld. Slechts één der drenkelingen, een bejaar de visscher, was bewusteloos, doch men is er in geslaagd de levensgeesten op te wek ken, waarna hy naar het Roode Kruis zie kenhuis te Beverwijk vervoerd is. Ook een der anderen, die verschijnselen van een zenuwaandoening vertoonde, is naar dit zie kenhuis overgebracht. De toestand van de overige geredden was betrekkelijk gunstig. Wrakhout drijft reeds rond in buitenhaven van IJmuiden. In de buitenhaven van IJmuiden en in het buitentoeleidingskanaal tot de Noordersluis dryven wrakhout en de luiken rond van den verongelukten logger „Sch. 68". De indruk te Scheveningen. Naar wy uit Scheveningen vernemen, worden de volgende leden van de be manning van de Sch. 68, welke heden ochtend by LJmuiden is vergaan, nog vermist: schipper den Heyer, Kuiper en Verbaan. De storm giert over Scheveningen en zwaar rollen de brekers tegen de pieren en op het strand. De wolkenflarden worden door den storm weggevaagd en een grauwe herfstzon ligt over de straten en over de haven. Er heerschte een trieste stemming op en kele punten, waar kleine groepjes visschers bijeenstaan. Het droeve nieuws, dat heden-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1