ONZE BERLIJNSCHE GAAT HEEN. GEZANT ^Rechtszaken ^Buitenland Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum en zijn werk. Ook con»ul-gonar««l Wolft vertrekt Alkmaarsche Politierechter Arrondlssaments Rechtbank te Alkmaar. Zaterdag heeft de Nederlandsche pers het officieele bericht kunnen pu- bliceeren, dat Hr. Ms. Gezant te Ber- Ujn, mr. J. P. graaf van Limburg Sti rum, binnenkort deze standplaats verlaten zal. Naar het heet zal hij een kort verlof genieten om dan op een anderen diplomatieken post men vermoedt: Londen voor onze belangen werkzaam te worden. In de Nederlandsche kolonie te Berlijn was dit aanstaand vertrek van den hoog sten Nederlandschen vertegenwoordiger reeds lang bekend, ofschoon men pas in de laatste weken hoorde, dat graaf Van Limburg Stirum ons reeds in December a.s. voorgoed verlaten zal. En eveneens wist men, dat kort na den gezant ook de in breede kringen populaire consul-gene raal te Berlijn, de heer J. Wolff, zijn tenten zal afbreken om met pensioen te gaan om zich hoogstwaarschijnlijk in Den Haag te gaan vestigen. De vertrekkende gezant is ongetwijfeld een persoonlijkheid, wiens beteekenis boven het gewone diplomatieke peil uit gaat, al was het alleen maar, omdat hij tijdens den wereldoorlog gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië geweest is en als zoodanig naast lof ook scherpe critiek op zijn werk en zijn persoon heeft weten te concentreeren. Het is hier niet de plaats, op dit deel van zijn veelomvat tende en schitterende carrière nader in te gaan. Maar wel willen we eenige opmer kingen neerschrijven over den scheidenden gezant, die zoo lange jaren in ons midden geleefd heeft en bij zoovele gelegenheden middelpunt van nationaal leven in den vreemde geweest is. Graaf Van Limburg Stirum behoort niét tot die menschen, die zich snel vrienden maken en van wie een sfeer van gemoede lijkheid uitgaat. Hij is te zeer het type van den aristocraat van den ouden stempel, leeft te afgesloten in zijn eigen milieu om den bezoeker van zijn gastvrij huis in den aanvang het gevoel te geven, gaarne ge zien gast te zijn er. zich „thuis" U weten. Slechts zij, die dezen Nederlandschen diplomaat nader leerden kennen, hebben ontdekt hoeveel diepgaande kennis van menschen en dingen, hoeveel gezonde hu mor, die niet zelden in puntig sarcasme kan overslaan, hoeveel warme vaderlands liefde en echte protestantsche vroomheid in deze persoonlijkheid vereenigd zijn. Moge zijn huis ook zelden een centrum van hartelijke gezelligheid zijn geweest, het was wel altijd een middelpunt van nationale verknochtheid en van een op- vallend-warme liefde voor het Huis van Oranje, een gezindheid die zoowel bij de weinige en steeds korte toespraken van den gezant als in gespreken met zijn al gemeen beminde en vereerde, maar helaas steeds lijdende echtgenoote tot uiting placht te komen. De belangstelling van graaf Van Lim burg Stirum voor het Nederlandsche leven in het buitenland is echter niet te allen tijde zoo impulsief en onmiddellijk ge weest als men uit deze dieper liggende neigingen wellicht zou afleiden. In den be ginne stond Zijne Excellentie uiterlijk ge zien wat koel en afwachtend tegenover een sterk oplevend nationaal bewustzijn in de groote Nederlandsche kolonies m Duitschland, al moet dankbaar erkend worden, dut hü in later jaren niet zelden bij nationale feesten aanwezig was en min stens ééns per jaar de deuren van het elegante Gezantschapsgebouw voor vele Nederlanders in Berlijn openstelde, waar bij nog aan te teekenen is, dat hij in den allerlaatsten tijd ook tot het in gezelligen vorm bijeenroepen van de voornaamste Nederlandsche journalisten is overgegaan, esn instelling, die zeker veel nut heeft af geworpen en voor onze nationale belangen niet zonder beteekenis is gebleken. Belangrijker echter is het, even een blik te werpen op zijn werkzaamheid als Ne derlandsche gezant, geaccrediteerd bij de regeering van het Duitsche Rijk. Het is voor een buitenstaander moeilijk te be- oordeelen, of een gezant in zijn loopbaan meer successen behaald dan échecs gele den heeft. Zijn werkzaamheid speelt zich gewoonlijk in den werkelijken zin des woords achter de coulissen af. Zijn rap porten zijn niet gericht tot het publiek, maar tot zijn minister van buitenland6che zaken. En zelfs het bekend gemaakte re sultaat van onderhandelingen die hij heeft geleid, protesten die hij heeft toegelicht, verdragen die hij heeft helpen voorberei den en sluiten, vertelt niet, hoe groot het aandeel van den leidenden diplomaat ge weest is en of hij veel dan wel weinig lof voor zijn medewerking of zijn initiatief heeft verdiend. Op economisch en financieel gebied heeft graaf Van Limburg Stirum moeilijke jaren in Berlijn doorgemaakt. Moeilijker dan zijn collega's in eenige andere buiten- landsche hoofdstad. Maar hij droeg de verantwoordelijkheid niet alleen. Bijna permanent waren officieele Nederlandsche delegaties onder leiding van mr. Ries, dr. Hirschfeld e.a. in Duitschland, en een niet gering deel van het werk kwam bovendien neer op de schouders van den harden wer ker en nuchteren koopman J. Wolff, die als consul-generaal een groot aandeel aan voor ons land niet ongunstige resultaten gehad heeft. Het toeval heeft gewild, dat onze beide laatste gezanten in Berlijn, baron Gevers en graaf Van Limburg Stirum, in de twee de helft van hun Berlijnsche jaren zich in de politieke situatie niet meer thuis ge voeld hebben. Baron Gevers was in Duitschland en vooral in Berlijnsche re- geerings- en hofkringen in de eerste 20 jaren dezer eeuw bijzonder bemind en hoog geacht; en d ze omstandigheid heeft voor Nederland zeker zeer veel nut afge worpen. Toen na 1918 echter het Duitsche Rijk in „de Republiek van Weimar" over ging en een sterk rood tintje kreeg, werd ons gezantschap onder baron Gevers, die in den beginne niets van de nieuwe man nen hebben moest (later kon hü goed met rijkspresident Ebert opschieten), een be kend middelpunt van conservatieve, mo narchistische kringen, en waren o.m. de e-kroonprins en zijn echtgenoote er gaar ne geziene gasten. Maar het was deson danks voor Nederland niet ongunstig, dat baronesse Gevers er met veel tact in slaagde, een soort trait-d'union tu6schen het oude en het nieuwe Duitschland te vormen. Zoodat ten slotte het vertrek van de familie Gevers naar Zwitserland, waar op kort daarna het overlijden van den ge zant volgde, voor beide kringen een op recht verlies bleek te zijn en beide offi cieele personen aan het station letterlijk onder de afscheidsbloemen bedolven wer den. Ook voor het echtpaar Van Limburg Stirum is er in Berlijn een periode ge weest, waarin het zich tot op zekere hoogte thuis voelde en contact met de regeerings- kringen der republiek wist te krijgen al zijn de Van Stirums altijd opvallend op den achtergrond gebleven en zeer voor zichtig in de keuze van hun omgang ge weest, zoodat men zelden hun naam bij officieele of society-bijeenkomsten te le zen kreeg en een plotselinge verande ring in de situatie, toen Hitier met zijn beweging de macht in den Staat in handen nam. De thans vertrekkende Nederland sche gezant zal zelf de laatste zijn om ie ontkennen, dat het régime van 1933 noch zijn persoonlijke noch zijn politieke sym pathieën heeft, gehad, en deze omstandig heid is in Nederland evenmin als in het Derde Rijk lang verborgen gebleven, ja in ons parlement herhaaldelijk in volle open baarheid ter sprake gekomen. In hoeverre deze antipathie voor ons land nadeelig ge weest is, is uiterst moeilijk na te gaan. Het Duitsche nationaal-socialisme steekt zelf zijn sympathieën en anti-pathieën niet on der stoelen of banken. Het is bewust „cru" en stelt prijs op karakter. En karakter heeft onze scheidende gezant zeker ge toond. Hij heeft niet, gelijk dat in de di plomatie anders wel heet voor te komen, gevoelens gehuicheld die hij niet bezat. En het is zeer wel mogelijk, dat men dit in de Wilhelmstrasse op prijs gesteld heeft. Al was die hoogachting dan ook wellicht geen motief om bijzondere welwillendheid van Duitsche zijde uit te lokken. Hoe het ook zij, nu Graaf Van Limburg Stirum Duitschland voorgoed gaat ver laten, zal het een groot Nederlandsch be lang zijn, een opvolger te vinden, die den gulden middenweg zal weten te bewande len, die noch blind zal zijn voor het posi tieve en het negatieve in het Derde Rijk, noch voor het zeer moeilijke probleem een toch zoo gewenschte toenadering te berei ken tusschen twee buurvolken, die on danks alles zooveel gemeenschappelijke belangen behouden hebben. Ook voor consul-generaal Wolff zal een opvolger gevonden moeten worden. En dit zal evenmin gemakkelijk zijn. De heer Wolff is ongeveer 20 jaren in Berlijn werkzaam geweest, na lange Indische ja ren. Hij was hier niet alleen leider van het consulaat maar ook chef der handels- afdeeling van het gezantschap. En in die laatste, hoogst belangrijke functie vooral heeft hij ons land groote diensten bewezen, die spoedig door het ridderkruis, daarna het officierskruis van de Oranje-Nassau en ten slotte het ridderkruis van den Ne derlandschen Leeuw erkend werden. De heer Wolff was een harde, onvermoeide werker en in gezelschap een man van groote jovialiteit, van onverstoord goed humeur en oprechte vriendschappelijke gevoelens voor collega's en vrienden. Zijn kennis op economisch gebied was veelom vattend, zijn blik scherp en zijn hart goed voor allen, die oprecht steun behoefden. Ook in het vereenigingsleven is hij altijd een trouw medewerker geweest. In het komend voorjaar wil hij ons voorgoed ver laten om een zeer verdiende rust te gaan genieten. In Duitschland zal hij slechts vrienden achterlaten. Dat moge nu reeds worden geconstateerd. (Zitting van 26 October 1936) Obstinaat wielrijder. De niet-verschenen verdachte B. VI. was op het rijwielpad van den Bergerweg op 28 Juli aangehouden voor belasting- contróle. Het bleek dat V. het rijwiel- plaatje, dat op zijn fiets thuisbehoorde, in den zak had gehad. Toen de controleerende ambtenaren hem hierop wezen en hem onder het oog trachtten te brengen dat dit niet toegestaan was, had Z. hen o.m. toegevoegd, dat dit hen g.v.dniet aanging. Deze ti rade koste hem bovendien nog een proces verbaal wegens het bezigen van godslas terlijke taal. Eisch 15 of 10 dagen. Uitspraak con- orm. Al weer handtastelijkheden. De metselaar G. P. B., uit den Helder, lad zich op 23 Juni bijzonder kwaad ge maakt op den timmerman J. Winkel, eveneens wonende aldaar, en daarbij zijn handen weer niet thuis kunnende houden. Het resultaat was geweest dat hü Winkel een niet onbelangrijken slag in het gezicht toegediend had. Het bleek dat er tusschen de beide tegenstanders een veete bestond als gevolg van het feit dat verdachte ge huwd was met de gewezen vrouw van Winkel. E^ch 25 of 15 dagen. Uitspraak con form. Doorgereden De arbeider H. S. uit Oude Niedorp, had op 19 Juli zonder lich* gereden en werd hierbü betrapt doo^ een rijksveldwachter, die S. sommeerde af te stappen. S., die dacht dat hü zün kans schoon had, had er nog een schepje op gedaan en was ülings doorgefietst, om zich op die manier aan een proces-verbaal te onttrekken. De gevolgen zal hü waarschünlük niet licht vergeten. Eisch 20 of 10 dagen. Uitspraak 15 of 10 dagen. Een vieemde benaming, De caféhouder P. C. G., uit Hoorn, had op 7 Juli oneenigheid gekregen met N. A. Kok uit Hoorn en hem daarbü o.a. toege voegd dat hü een „flapdrol" was, welke benaming Kok als een beleediging had op gevat. Eisch 15 of 10 dagen. Uitspraak 12 of 8 dagen. Nog meer onwelvoegelüke taal. De wegwerker J. L., uit Avenhorn, was büzonder verstoord geweest op zün buur vrouw P. Nieuwenkamp—Leegwater, die volgens zün bewering den kruin uit een aan hem toebehoorenden boom had ge haald, omdat de takken daarvan wat over haar terrein hingen. Hierdoor was L. der mate kwaad geworden dat hü in zün woe de allerlei minder prettige bewoordingen aan het adres van zün buurvrouw had ge uit. Eisch 15 of 10 dagen. Uitspraak 12 of 8 dagen. Een wildeman. De heier D. H., uit Zaandam, was te werk gesteld geweest bü de werken van het Provinciaal Waterleidingbedrijf onder Harenkarspel en was daar op 31 Juli zün chef, den opzichter S. P. Kaagman te lüf gegaan. Het bleek uit het getuigenverhoor, dat de opzichter H. herhaaldelük had moeten berispen vanwege slecht of niet goed ge daan werk. De toestand was daardoor tus schen beiden nogal gespannen geworden en op 31 Juli was het tot een uitbarsting gekomen. Gewapend met een stuk yzer was H. den opzichter te lüf gegaan en had hem, na hem eenige klappen met 't üzer te hebben gegeven, nog gestompt en geslagen. H. ontkende beslist te hebben geslagen, doch beweerde dat de opzichter over zün been was gestruikeld. Het was slechts by een dreigement gebleven. Ook een getuige a décharge, die deze verklaring bevestigde, vermocht den officier niet tot andere in zichten te brengen. Eisch 1 maand ge vangenisstraf. Uitspraak 25 of 15 dagen hechtenis en maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftüd van 3 jaar. Een slag op verzoek. De niet verschenen verdachte mej. H. K. uit Anna Paulowna had op 1 Juli ruzie gehad met den venter Sj. Koldük uit A.- Paulowna. Hierbü had verdachte zich zoo kwaad gemaakt dat zy K. met een klomp te lüf was gegaan. De eerste klap was door Koldük met de handen afgeweerd doch op ben ingevuld en hierop inkomsten, die zyn vrouw zou hebben gehad, hebben verzwe gen. De zaak was destüds geschorst tot het doen instellen van een hernieuwd onder zoek. Het bleek dat de vrouw van P. als dienst bode werk gehad had in het hotel Zeerust te Egmond aan Zee en haar inkomsten voor nadere aankondiging ter levering van haar man had verzwegen. 1 u—K"L— PMblienitt AFNAME VARKENS BOVEN HET BACONGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderücant^., maakt bekend, dat van 25 zün uitnoodiging: „Dat moet je nu nog eens doen", was zü opnieuw ten aanval gevangenisstraf met een proeftüd van getrokken en ditmaal met meer succes. De jaar Naar uit het getuigen-verhoor verder bleek, was P. zoodra hü vernam dat zün vrouw iets had verzwegen, naar 't gemeen tehuis gegaan en had daarvan melding ge maakt. Op grond hiervan achtte de officier van justitie geen redenen aanwezig aan de goe de trouw van den verdachte te twüfelen en vroeg derhalve vrüspraak. Uitspraak conform. Weer een Heldersch familie ruzietje. De niet-verschenen verdachte Jacobje K., had op 21 Augustus te den Helder een paar familie-leden, nJ. F. Kramer en den brand- stoffenhandelaar D. Bethlehem mishandeld. Mej. F. Kramer, die een zuster van de ver dachte is, vertelde hoe zü door haar be laagster aan het oor was getrokken, waar door zü bloedend werd verwond. Enfin het was weer een van die echte Heldersche familieruzietjes en de officier was dan ook van meening dat het wensche- lük was, dat om herhaling te voorkomen, 'n flinke geldboete gevraagd werd. Zoo elk jaar komt verdachte weer in de een of an dere familie-affaire opdagen en wanneer de boeten niet hooger worden, blijft dat zoo doorgaan. Spr. eischte derhalve een geldboete van 25 subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. (Zitting van meerv. strafkamer van 27 October). L. v. d. B., arbeider wonende te Den Helder, zedendelict. Uitspraak 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 7 maanden voorwaardelük met een proeftüd van 3 jaar. W. E., arbeider wonende te Enkhuizen, diefstal. Eisch 1 jaar voorwaardelüke ge vangenisstraf met een proeftüd van 3 jaar. Uitspraak: 1 jaar voorwaardelük gevan genisstraf met een proeftüd van 3 jaar. Joh. L., chauffeur te Barsingerhorn, rijwieldiefstal. Eisch 1 jaar voorwaardelüke gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak conform den eisch. Joh. A. Z., schoenmaker wonende te Den Burg, kippendiefstal. Eisch 100 of 50 dagen hechtenis. Uitspraak: vrügesproken. J. B., veehouder te Castricum, hooger beroep vonnis kantonrechter voor overtre- a mpeerverbod.^^^^^HH^^^| Eisch bevestiging kantonrechtelük von nis luidende 10 of 8 dagen. Uitspraak conform den eisch. J. L., tuinder wonende te Castricum, hooger beroep vonnis kantonrechter voor overtreding kampeerverbod. Eisch beveestiging kantonrechtelijk von nis ad 8 of 6 dagen. Uitspraak conform den eisch. K. H., landarbeider wonende te Groote- oek, rüwiel diefstal. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak: 6 maanden gevangenisstraf. I. R., vrachtrüder te Den Helder, baten in faillissement onttrokken. Eisch 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelüke dat van 25 Oct^ 'ging ter levering van kens boven het bacongewicht, op een nlT te bepalen datum kunnen worden geven: °Pge- a. Varkens, wegende bü opgave 95-120 K.G. levend, voor zoover de," varkens reeds eerder als baconvarkens de zaakvoerders der Nederlandsche Vet" houderijcentrale waren opgegeven; voor deze varkens zal worden betaald* voor kwaliteit A. 51 cent per KG slacht gewicht; voor kwaliteit B. 49 cent per K.G slacht gewicht; ge- opgave van voor kwaliteit C. 47 cent per K.G slacht gewicht; Varkens, wegende bü 120—200 K.G. levend; voor deze varkens gelden de volgende prüzen: van 95 tot 110 K.G. geslacht 48 cent r»r K.G. geslacht; van 111 tot 125 K.G. geslacht 47 per K.G. geslacht; m van 126 tot 140 K.G. geslacht 46 oen* per K.G. geslacht; van 141 tot 165 K.G. geslacht 45 cervf per K.G. geslacht; van 166 K.G. en daarboven 44 cent oer K.G. geslacht. De opgave in de districten waar geen zaakvoerders zün kan schriftehjk worden gedaan bü de kringzaakvoerderi der Nederlandsche Veehouderijcentrale. Geleverde varkens, welke niet aan de bekende voorwaarden voldoen, worden naar waarde uitbetaald. 's-Gravenhage, 26 October 1936. njsche conflict" voor een ernstige crisis staat in de betrekkingen met Duitschland en dat het Fransche volksfroatkabinet zwakker blükt te zün dan verwacht werd. De Russische leiders houden rekening met de groote mogelükheid van een anti- bolsjewistisch bondgenootschap tusschen Japan en Duitschland, waarover veel ge sproken wordt en waarin de reden kan liggen voor een wüziging in de Russische houding ten opzichte van Japan. Verder maakt de correspondent er nog melding van, dat de voorbereidingen te Moskou gereed zün voor het ontvangen van Mamoroe Sjigemitsoe. den pas aange- stelden, nieuwen Japanschen ambassadeur in Moskou, van wien verwacht wordt, dat hü een doelmatig tusschenpersoon kan vormen voor het tot stand brengen van een toenadering tusschen Japan en Sovjet- Rusland, waartoe de Russische leiders een krachtig verlangen got uiting brengen. FINSCH-RL'SSISCH GRENSINCIDENT. Het sovjet-Russische Telegraafagent- schap meldt, dat volgens een bericht in de Prawda op 7 October twee mannen, die in Finsche militaire uniform gekleed wa ren, van Finsch gebied gevuurd hebben op twee Russische grenswachten, van wie een gewond en een, Spirin genaamd, gedood werd. Hetzelfde blad meldt, Mat op 23 October wederom op een Russischen grens wacht geschoten is. De Finsche grenscommissaris heeft het protest van den Russischen commissaris aanvaard en zün condoleanties wegens den dood van Spirin uitgesproken. Hü beloof de dringend maatregelen te zullen nemen om de schuldigen op te sporen en te straffen. met kracht voortbewogen klomp was haar uit de hand gevlogen en had K. aan den zükant van het hoofd geraakt. Aangezien de officier van justitie opzet- telüke mishandeling ten laste gelegd had en de eerste klap geen pün bleek te heb ben gedaan, vroeg spreker vrüspraak om dat het ten laste gelegde niet van toepas sing was op een „gevraagden" klap. Uitspraak conform. Een mishandeling met een staartje. De slager C. H. D. uit Hoorn kreeg aldaar op 23 Juni ruzie met den slagersknecht J. W. Hekman, eveneens uit Hoorn, en hierby zou hy Hekman met de vuist in het gezicht hebben geslagen De geheele affaire zou hiermede vrüwel afgeloopen zün geweest, ware het niet dat de getuige C. GerverCobb op de door haar voor de politie afgelegde verklaringen was terug gekomen. Voor de politie had zü nl. verklaard te hebben gezien dat Hekman door D. was geslagen. Ter terechtzitting evenwel vertelde zy dat zü Ujdens het voorloopig onderzoek zenuwachtig was ge weest en maar wat gezegd had om van de zaak af te zyn. Thans verklaarde zy niets van het slaan gezien te hebben en legde een verklaring af die overeenkwam met de bewering van den verdachte, n.1. dat D. alleen maar met de vuist zou hebben ge dreigd. Van slaan had zü niets gezien. Ondanks het feit, dat de politierechter haar den ernst van den afgelegden eed on der het oog bracht, bleef zy, ook na schor sing van de zitting, volharden by haar ver klaring, hetwelk voor den officier van justitie aanleiding was een vervolging we gens meineed tegen haar in te stellen. Een getuige beleedigd. De slager P. T., uit Wognum, had op 22 Juli voor den kantonrechter te Hoorn terecht gestaan inzake een overtreding van de crisiswet en had tijdens die zitting van den getuige P. Nap, ambtenaar der land- bouw-crisiscentrale, gezegd: „die kerel staat schromelük onder eede te liegen", zoodat T. letterlyk van den regen in den drop raakte en thans voor den politierechter wegens be leediging terecht stond. Ondanks het uitvoe rige pleidooi van mr. Winkel veroordeelde de politierechter T. conform den eisch tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Inkomsten verzwegen? De arbeider E. P. uit Egmond aan Zee, had op 20 Juni voor den Alkmaarschen Po litierechter terecht gestaan, verdacht van valschheid in geschrifte. Verdachte zou n.1. zün steunformulier niet naar waarheid heb- H. W., visscher wonende te Den Helder, zedendelict. Uitspraak: ten uitvoerlegging voorw. vonnis luidende 4 maanden gevangenis straf. SLOEP OMGESLAGEN. Ter hoogte van Stockholm is een sloep, die gebruikt werd bü de jacht op vogels, omgeslagen. De drie inzittenden verdronken. zee- WORDT JOEGO-SLAVIE NAAR HET „FASCISTISCHE" BLOK GEDREVEN? Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" te Belgrado in welingelichte Joego-Slavische kringen verneemt, zün Joego-Slavië en Roemenië er van over tuigd, dat een ernstig conflict dreigt tus schen de fascistische en de democratische staten van Europa, en doen zü al het mogehjke om gewapende neutraliteit op den Balkan te verkrügen. Zoo dit niet mocht gelukken, dan is Joego-Slavië van meening, dat het genoodzaakt zou zün, zün lot te koppelen aan dat van Duitschland en Italië. De correspondent verklaart te kunnen mededeelen, dat de Joego-Slavische minis terpresident, Stojadinowitsj, een Italiaan- schen vertegenwoordiger heeft laten we ien dat, indien Joego-Slavië door het er kennen van de Italiaansche heerschappü ovei Abessinië betere economische en po litieke verdragen zou kunnen verkrügen, hü de kwestie der erkenning niet een be letsel zou laten zün. Bü de onderhandelingen, die gevoerd zijn om Joego-Slavië er .toe te brengen, zich aan te sluiten bü een Duitsch-Itali- aansch front, is, naar men gelooft, de Roe- meensche ministerpresident Tatarescu de voornaamste tusschenpersoon geweest. Naar men meent, is dit het hoofddoel ge weest van het bezoek, dat hü kort geleden aan Belgrado lieeft gebracht. VERBETERING IN RUSSISCH— JAPANSCHE VERHOUDING? xPe correspondent te Moskou van de „Nisji Nisji Sjimnoen" meldt, dat de Rus sische gevoelens jegens Japan ten zeerste gekalmeerd zün na de afsluiting van het oliecontract voor Noord-Sachalin en de vorderingen die gemaakt zün in de vis- schery-onderhandelingen. Ten bewüze ïervan wyst de genoemde correspondent °P i i .dat de anti-Japansche hoofd artikelen uit de Russische dagbladen zyn verdwenen hetgeen hü wüt aan de om- standigheia, dat Rusland voor het eerst sedert het uitbreken van het „Mandsjoe- FRANSCHE FABRIEKEN MOETEN SLUITEN. Wegens gebrek aan steenkool. De staking in het Fransche steenkool- transportbedrüf in de districten Roubaix en Tourcoing leidt tot een ernstigen toe stand in de Rüsselsche textielindustrie- Een aantal fabrieken, waar in totaal 80.00 arbeiders werken, zullen wegens gebre aan steenkool moeten sluiten, indien nw spoedig een oplossing is bereikt Ree s hebben 14 ververijen, waar 1700 menscne arbeiden, hun bedrüf moeten stilleggen. Een andere fabriek kan zün keter» slechts aanhouden door het stoken hout, afkomstig van boomen, welke V haar toebehoorende terreinen stonden. BRAND AAN BOORD VAN ITALIAANSCH SCHIP. Aan boord van het Italiaansche .Remo", dat op 24 October uit Santos na»' Genua was vertrokken, is brand uiig broken, toen het schip zich ter hooi Haas Ponta Negra bevond De Remo is van de haven van Rio de Janeiro binnen^" loopen. Het vuur kon gebluscht wor dank zü de zich gan boord bevin bluschmiddelen, doch het schip zal m aleer het den tocht worden kunnen nagezien, voortzetten De Remo maakte zün eerste reis op Amerika. Het schip heeft altijd diens» K daan op de lün naar Australië. BANDIETEN OVERVALLEN TOURISTEN-K ARAVAAN. Uit Ouernavaca (Mexico) wordt ge Een dertigtal Mexicaansche banai heeft nabü de brug Michapa een auto overvallen, waarin zestien waren gezeten, die voor een o t£)U. karavaan van 400 man uitreden. risten keerden terug van een j,et de grotten van Cachumilpas. Hl g0i- gevecht werden een ser8ean .en„u„nffeur daat gedood, drie soldaten en de i. van de vrachtaut werden gewo en den kant der bandieten viel één jjen werden verscheidenen gewond. deze streek door banditisme 8® als wordt, worden touristenkaravane regel door soldaten begeleid.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6