DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De storm over West-Europa. Portugal eri de niet-inmerigings-kwestie. Lichtschip bij Cuxhaven gekapseisd. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 254 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 28 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Vorderingen langs den straatweg Toledo-Madrid. RONDOM MADRID. De Baskische autonomie in de practijk. Overal schepen in nood. ALKMAARSCHE COURANT. Merkwaardig, zoo weinig nieuws als er vandaag is uit Spanje. Interessant zou geweest zijn, als Portugal de regee ring van Franco zou hebben erkend, maar het desbetreffende bericht werd later officieel tegengesproken. Toch houdt datzelfde Portugal de wereld nog even bezig: in een nieuwe nota van de Portugeesche regeering aan de niet-inmengingscommissie heeft zij laten weten, dat zij zich het recht voorbehoudt, zich te allen tijde terug te trekken uit de niet-inmengingscom missie. In de betreffende nota merkte Portugal op, dat het slechts tot de com missie is toegetreden op voorwaarde, dat de regelen voor de procedure der com missie zouden worden opgevolgd, maar tegelijkertijd houdt ze vol, dat Enge land deze regelen geschonden heeft. Rusland en de non-interventie. In een artikel onder het opschrift „De ob jectiviteit van lord Plymouth" verwijt de Prawda den voorzitter van de niet-inmen- gingscommissie zich niet goed rekenschap te geven van het belang voor de zaak van den vrede van de hem door de Britsche re geering toevertrouwde zending. Aan het^slot van dit artikel schrijft het blad: „de commis sie kan natuurlijk voortgaan de comedie der niet-inmenging te spelen. Maar zij moet geen hoop voeden, dat Rusland daaraan zal meedoen". De „Isvestia" schrijft, dat wanneer de commissie voortgaat het zwijgen te bewaren en wanneer haar voorzitter tusschenbeidc blijft komen als verdediger van de Duitsche en Italiaansche interventie, zij volkomen het niet-inmengingsaccoord in discrediet zal brengen. „De beteekenis der verklaring is volkomen duidelijk, aldus genoemd blad. De Russische regeering kan geen enkele ver antwoordelijkheid op zich nemen bij een accoord van niet-inmenging, dat door ver scheidene landen niet in gcht wordt geno men". Portugal schond het non-interventie verdrag. In aansluiting op bovenstaande ontvingen wü heden nog het volgende bericht, waarin melding wordt gemaakt van twee gevallen waarin Portugal het non-interventie-verdrag zou hebben geschonden. De „News Chronicle" heeft deze gevallen vernomen van een Britsch inwoner van Por tugal, die zijn inlichtingen staaft met foto's. 2 October j.1. daalden drie Italiaansche gevechtsvliegtuigen, bestuurd door Italia nen, te Portalegre wegens gebrek aan ben zine. De toestand van de patroonbanden der mitrailleurs toonde aan, dat de vliegtuigen nog kort geleden in een gevecht gewikkeld Waren geweest. Een aantal Portugeesche officieele perso nen kwamen uit de naburige stad en boden de bemanningen van de vliegtuigen een diner aan. De benzine-tanks van de toestel len werden weer gevuld en twee vertrok ken weer naar Spanje. Het derde toestel was by de landing be ëdigd. Het werd gedemonteerd en door een vrachtauto met een Sevillaansch num mer, bestuurd door Spaansche miliciens, te- rUggehaald. In tegenstelling hiermede werden twee vliegtuigen van de regeeringstroepen, welke bij Appalhoa een noodlanding gemaakt had den, in beslag genomen. De bemanning werd overgeleverd aan de Spaansche opstandelingen, welke haar fu silleerde. De beide toestellen werden even eens aan de opstandelingen gegeven. Rondom Madrid. Van de schaarsche berichten, die uit de streek rondom Madrid binnenkomen, is nog het belangrijkste, dat generaal Varela nieuwe vorderingen heeft ge maakt ten Zuiden van de hoofdstad. Zijn troepen hebben daar het dorp Tor rejon bezet en bevinden zich thans op nog slechts 25 kilometer van Madrid. Het eerstvolgende punt, dat zich aan den weg naar het Noorden voordoet, is bet vliegveld Getafe. Van de rechtsche zijde wordt nog gemeld, dat de regeeringstroepen een nieuwen aan- val in den sector van het Escurial hebben geprobeerd; bevestigd wordt, dat de plaats nagenoeg omsingeld is. Ook Aranjuez, dat ®en tot nog toe heeft laten liggen, is thans omsingeld en men verwacht een spoedige overgave van de stad. Madrid is wederom gebombardeerd. Van ïegeemgszyde wordt nog vernomen, dat de aanval der mijnwerkers op Oviedo, welke tot staan werd gebracht door den komst van versterkingen, opnieuw is begonnen. De re- geringsgezinden zouden langzamerhand de posities heroveren, welke zy genoodzaakt waren te verlaten. Het hoofdkwartier van het noordelijk le ger der opstandelingen zal dezer dagen van Valladolid worden overgeplaatst naar Avila. Volgens correspondenten van Lissabon- sche bladen, die zichaan de fronten der rechtschen by Madrid bevinden, valt het sterk op dat men nergens meer regeerings- vliegtuigen in actie ziet. Men wyt dit o.m. aan het sterk verminderde aantal vliegtui gen aan deze zyde, dat in reserve wordt ge houden voor het beslissende oogenblik van den stryd. Mededeelingen der rechtsche troepen. Radio-Sevilla heeft in de uitzending van gistermiddag het volgende medegedeeld: De troepen van Madrid zijn Maandag tot een algemeenen aanval overgegaan op het front van Illecas, waarbij zy gesteund wer den door een krachtige artillerie, tanks, een gepantserden trein en mitrailleurs. Drie ko- lonnes vielen en massa aan. Hun aanval werd echter door ons artillerievuur gestuit. De totale verliezen van de regeeringstroe pen zyn dien dag gestegen tot 1500 dooden. In den sector van het Escorial zetten de rechtsche troepen hun aanvallen voort Zy hebben de kernen der regeeringstroepen omsingeld tijdens een bij verrassing uitge- voerden nachtelijken overvaL Een belang rijke afdeeling regeeringstroepen is, toen zy voor het vuur der rechtsche artillerie vluchtte, gevangen genomen. In Marokko. Generaal Orgaz, die door de voorloopige regeering te Burgos is benoemd tot commis saris voor Spaansch Marokko, heeft gisteren den Kalief zyn geloofsbrieven overhandigd. De Kalief uitte zyn tevredenheid over het feit, dat hy een officieel vertegenwoordiger- van de „nationale regeering" in Spanje kon begroeten en benoemde generaal Orgaz tot eere-commandant van een Marokkaansch re giment. Geheel Spaansch Guinea in handen der opstandelingen. Volgens berichten, welke te Londen bij Lloyds zyn binnengekomen, zou de haven Bata in de Rio Muni ingenomen zyn door matrozen van een aan de Spaansche opstan delingen behoorend oorlogsschip, kort na de inneming door deze laatsten van het eiland Fernando Po. Zoodoende zou geheel Spaansch Guinea in handen der opstande lingen zyn. Naar men meent te weten, heerscht in de kolonie rust. De opstandelingen rukken op. Van de zijde der opstandelingen wordt in een per iadio bekend gemaakt communiqué medegedeeld, dat aan het Alava-front, het dorp Gestafa de Alava door hen is bezet. Aan het zuidelijk front namen de opstande lingen de dorpen Grinon, Torrejon de Ve- lasco en Torrejon de la Calzade in. 200 man regeeringsaanhangers werden gevangen ge nomen, twee vliegtuigen van den vijand werden hier neergeschoten. Aan het front by het Escorial bezetten de opstandelingen een belangryke positie, na een aanval van de regeeringstroepen te heb ben afgeslagen. De vyand verloor 54 doo den, 15 mitrailleurs en 300 geweren. Hier werden drie vliegtuigen van den vyand om laag geschoten. Aan het front in Asturie rukten de op standelingen iets op. In den sector Guada- lajara werd een vliegtuig van den vijand neergeschoten. Verder wordt medegedeeld, dat de kunstschatten van het Escorial door de regeeringstroepen naar Madrid werden overgebracht. Naar verluidt zou Franco voornemens zyn boven Madrid proclamaties omlaag te doen werpen, waarin de regeering een ultimatum van 48 uur wordt gesteld, voor overgave van de stad. Wat gebeurt na den val van Madrid? Naar te Bayonne vernomen wordt zyn kort geleden zekere Baskische nationalisti sche elementen bijeengekomen ter bestudee ring van den toestand aan de verschillende fronten. Zy bespraken by deze gelegenheid het hypothetische geval van een spoedigen val van Madrid en overwogen welke beslis singen in dat geval zouden moeten worden genomen. De meeste stemmen waren er voor, dat onder die omstandigheden de Catalaansche generaliteit en de autonome Baskische re geering moesten samenwerken om haar ge zamenlijke actie te versterken en zich tot den Volkenbond of de mogendheden te wen den met een beroep op het recht der rassen- minderheden. Twee der provincies zijn in handen van Franco. Men overweegt of het maar niet beter is Bilbao over te geven. Korten tijd geleden, aldus meldt een cor respondent van de Times uit Bilbao, heeft de regeering te Madrid eindelijk het Basken land de zoo langen tijd al dringend ge vraagde autonomie verleend, en in het be gin van deze maand is die autonomie voor Baskenland onder den historischen eik van Guernica plechtig ingezworen, onder bege leiding van het geronk van vijandelijke vliegtuigen. Men kan achter verwachten, dat het Baskenland niet lang de gelegenheid zal hebben van zijn autonomie te profitee- ren. Vizcaya is de eenige Baskische provin cie die gebruik maakt van de speciale pri vileges dezer autonomie; de andere twee Baskische provincies, Guipuzcoa en Sbara, zijn in handen van de Junta te Burgos. Ondanks het enthousiasme dat de Baski sche nationale beweging eerst vertoonde om de eindelyk herwonnen onafhankelijkheid te handhaven, is de meerderheid van de bevol king te Bilbao er nu sterk voor de stad maar over te geven, opdat de stad en haar voor naamste industrieën voor vernietiging be hoed zullen worden. Vele nationalistische Baskische leiders, die hoopten, dat zy hun land tot een aardsch paradijs zouden kun nen maken, zoodra hun autonomie zou zyn verleend, moeten nu tot hun groote spijt er kennen dat zy geen tyd zullen krijgen om de transformatie tot stand te brengen. De vliegtuigen der opstandelingen bombardee ren geregeld de wapenfabrieken, en de scheepvaart in de haven wordt opgehouden door mynen welke de oorlogsschepen der opstandelingen voor de haven hebben ge legd. v Bijna dagelijks debatteeren de partyen, waaruit de nieuwe, autonome regeering van Baskenland is samengesteld, over de vraag of het niet beter is zich over te geven. De president van de regeering is een nationalist. Hy en zijn partij zijn katholiek. De commu nisten zijn tegen overgave, omdat zy dan waarschijnlijk ter dood zouden worden ge bracht, of zouden moeten vluchten naar Santander, of wellicht naar het buitenland. In Bilbao zelf wordt de toestand steeds kritieker. Aan visch en boonen is geen ge brek, maar aan andere soorten levensmid delen wèl. Op straat gaat het leven gewoon zyn gang, maar er wordt in de fabrieken nog maar vier of vjjf uren per dag gewerkt, en meestal wordt oorlogstuig vervaardigd. In de kerken worden nog altijd missen gele zen. In de haven liggen drie schepen die als gevangenissen ingericht zyn voor ongeveer 2000 politieke gevangenen, meest aristocra ten en geestelijken. 150 van hen zijn reeds ter dood gebracht, maar de buitenlandsche mogendheden spannen zich tot het uiterste in, het leven van de overigen te redden. Dr. Junod en de Roode Kruis Organisatie heb ben wat dat betreft goed werk verricht. Het extremistische element in Bilbao is echter versterkt door vluchtelingen uit San Sebastian, Irun, etc. Naar schatting heeft Bilbao ongeveer 50.000 roode vluchtelingen opgenomen. Zy hebben hun verblijf geno men in leegstaande huizen, en velen zijn ook by particulieren ingekwartierd. Alle buitenlanders zijn bijeengebracht in een soort van „internationale zone" by de ha ven, en wonen in huizen van ryke menschen die de wijk hebben genomen. Tot nog toe hebben de communisten deze zone vrijwel gerespecteerd. Alle mannen tusschen de 20 en 40 jaar oud worden gedwongen dienst te nemen bij de gewapende Milicia, omdat men in Bilbao zeer goed inziet, welk gevaar de stad loopt. De frontlinie in deze Baskische provincie Guipuzcao loopt bij Eibar, bekend em zijn wapenfabrieken. De Milicia biedt daar hard nekkig weerstand, maar als de opstandelin gen er eenmaal in geslaagd zullen zyn Eibar te nemen, zullen zij vrijwel zonder hinder nissen tot de buitenwijken van Bilbao kun nen oprukken. Vrouwen en kinderen te Bilbao vrij gelaten. De vertegenwoordigers van het internatio nale Roode Kruis te Bilbao zyn er in ge slaagd met de voorloopige Baskische regee ring een overeenkomst te sluiten, waarby de vrouwen en kinderen, welke te Bilbao gevangen worden gehouden, onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld. Bovendien zullen alle vrouwen en kinderen in het Bas kenland in het vervolg vrij kunnen waar zij willen en het gebied verlaten zoo zij dit wenschen. De regeering-Franco heeft kort geleden gelijke edelmoedige maatregelen genomen tengevolge van een demarche van het inter nationale Roode Kruis-comité. Hierbij werd bovendien besloten, dat in het door de op standelingen bezette gebied grijsaards ouder dan 60 jaar en jongelingen beneden 18 jaar geneesheeien en zieken vrij kunnen gaan, voor zoover zij Basken zijn. Vrijwel den geheelen dag heeft gis teren de storm over West-Europa ge woed, waarby vooral de Duitsche Noordzee-kust hevig is geteisterd. Een noodlottig ongeluk deed zich voor met het voor de Elbe liggend licht schip Elbe I, dat gisteren tijdens den storm is gekapseisd. Volgens een ooggetuige, den kapitein van een Engelsch schip, werd het schip door een grondzee gegrepen, men heeft van het vaartuig niets meer vernomen. Aan boord bevonden zich 15 man nen, die naar men moet aannemen, om het leven gekomen zijn. Het bergingsvaartuig „Hermes" dat van Cuxhaven uitvoer, moest onver- richterzake terugkeeren, daar het tegen de h'ooge, holle zee niets kon uitrichten. Het Britsche tankschip „Laurel Wood" ge raakte voor Brunsbüttel in gevaar, ver scheidene sleepbooten zijn uitgevaren om hulp te bieden. Op het eiland Helmsand ten zuiden van Büsum zijn zeven werklieden geisoleerd. Zy hebben een toevlucht gezocht in een hutje, dat op dit eiland staat. Een schip is uitgeva ren om hen te helpen, doch het moest on verrichter zake terugkeeren. Geen enkel vaartuig kon het lichtschip „Elbe", dat in de monding van de Elbe ver ging, bereiken. Men vreest dat alle 15 opva renden om het leven zijn gekomen. De reddingboot van Borkum is eveneens uitgevaren om hulp te bieden aan het Zweedsche schip „Singoalla". Verder moet by Norddeich een schip in nood zijn. De lading is over boord gespoeld. Op het eiland Norderney heeft de storm aanzienlijke schade aangericht en de sche pen, welke te Bremerhafen en Wilhelms- hafen liggen, zyn grootendeels niet uitge varen. HET EILAND JAN MAYEN DOOR AARDBEVING GETROFFEN. Een hevige aardbeving heeft zich gis ternacht voorgedaan op het Jan Mayen- eiland. De weinige bewoners van het eiland zijn werkzaam aan het meteorologisch station. Zy hebben per radio medege deeld dat de aardschokken merkbaar waren tijdens een hevigen storm. De schade aan het meteorologisch instituut aangericht is aanzienlijk, doch het personeel is ongedeerd. (Het Jan Mayen-eiland behoort aan Denemarken. Het heeft een oppervlakte van 400 K.M. en is gelegen in de noor delijke ijszee). De storm boven Engeland; de „Helena Faulbaum" vergaan. Naar thans wordt bevestigd is het Letlandsche schip „Helena Faulbaum" uit Riga voor de kust van Argyllshire vergaan. Het schip had een bemanning van 18 personen, vier van hen zyn gered, de lyken van vyf opvarenden zyn aange spoeld, het lot van de overigen is nog niet bekend. Het schip zonk een kwartiet nadat het op de rotsen was geslagen. Men heeft vergeefs gezocht naar het Let- sche stoomschip Helene Faulbaum. Ver scheidene lyken zyn aan wal gespoeld. Ten gevolge van den storm zijn de telefoon- en telegraafverbindingen met de kust onder broken. Men vreest, dat de Helene Faulbaum met man en muis is vergaan, nadat het in den afgeloopen nacht op de kust van Ar gyllshire was gestrand. Vooral Schotland geteisterd. De storm, die geheel Engeland teistert, woedt het hevigst boven Schotland, waar hy een windsnelheid van 140 K.M. per uur berikt. Minstens zeven personen zyn in Schotland tengevolge van het noodweer om het leven gekomen, terwijl er 16 vliegtui gen beschadigd zyn. Twaalf dezer toestellen behoorden aan de hulpluchtvaartdiensten van het vliegveld Abbots Inch by Apisley. Een reddingboot, die den naam „Rex" droeg, en aan boord waarvan zich vijf lyken be vonden, is op de kust van Argyllshire ge worpen. Het schynt, dat men hier te doen heeft men een boot van het Scandinavisch schip Helene Faulbaum, dat gisteravond by Ross of Muil in Argyllshire is vergaan. Tijdens den storm zyn twee visschers uit Sunderland verdwenen. Te Glasgow werd een man door den wind ter aarde geworpen en gedood, terwijl een vrouw en een kini door vallende steenen doodelijk werden ge wond. Op het vliegveld van Renfre waar de wind de daken en deuren van de hangars rukte, werd een viertal vliegtuigen bescha digd. Tot gisteravond 8 uur waren 6 personen omgekomen en ruim 60 gewond tengevolge van do stormen die vooral Schotland en het hooge Noorden geteisterd hebben Een trei- ler uit Aberdeen is bij de Orkney eilanden aan den grond geloopen en de reddingboot van Skegness heeft drie uren tevergeefs ge zocht naar een schip dat noodsignalen op ongeveer vyf mijl uit de kust had gescho ten. Alle verbindingen West-Schotland met Glasgow zyn verbroken en tenminste 300 particuliere telefoonverbindingen zyn be schadigd. Te Paisley in Lamarkshire heeft de wind 12 vliegtuigen beschadigd, nadat het dak van den hangar mee de lucht in was genomen. Te Bootle in Lancashire is de gevel van een huis naar beneden gekomen, maar de bewoners kwamen er verder met den schrik af en op straat liep op dat oogenblik geen mensch. Te Sunderland worden twee vis- schersbooten vermist, maar zy kunnen een noodhaven berekit hebben. Het eenige waar de storm goed voor is ge weest is voor een nieuwe recordvlucht van het eiland Man naar Blacpool. In een post vliegtuig legde de vlieger S. Royce den af stand van ruim 106 K.M. in 17 minuten af, of met een gemiddelde snelheid van 288 K.M. per uur. Zweedsch schip vergaan? „Stockholm Tidningen" bericht dat men vreest dat het s.s. „Nonbona" uit Gothenburg by de scheren voor Karlskrona is vergaan. Men vreest, dat de 12 opvarenden van het schip om het leven zijn gekomen. Hei verre Oosten De ChineeschJapansche betrek kingen. Uit Tokio wordt aan de bladen gemeld, dat Japan geneigd is tot „andere maatrege len" over te gaan, teneinde China te dwin gen de Japansche eischen tot by legging van de ChineeschJapansche geschillen te aan vaarden, indien de diplomatieke onderhan delingen te Nanking mochten mislukken. De „andere maatregelen", die men op het oog heeft, zouden waarschijnlijk bestaan in het verbreken van de diplomatieke betrek kingen en het overgaan tot militair geweld. De Japansche politiek is vastgesteld na een conferentie tusschen ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio en het ministerie van oorlog. Zy is ter kennis gebracht van den consulgeneraal te Nanking, Soema, die zich naar Tokio heeft begeven om instructies in ontvangst te ne men. Gisteravond is Soema weder van To kio naar Nanking vertrokken, met de nieuwe instructies, die de Japansche am bassadeur, Sjigeroe Kawagoe, ter kennis zal brengen van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, generaal Tsjang Tsjoen. Naar van Japansche zyde werd ver klaard, „hangt de toekomst van China af van het resultaat der nieuwe besprekingen, die tusschen Kawagoe en generaal Tsjang Tsjoen gevoerd zullen worden". Intusschen wordt aan het besluit van Ja pan op onheilspellende wyze kracht byge- zet door de indrukwekkende manoeuvres van duizenden Japansche soldaten langs den spoorweg PeipingTientsinSjanhai- Kwan in noord China. EEN BELANGRIJKE HISTORISCHE VONDST. Bij de Sfinx van Gizeh. Prof. Selim Bey Hassan, de beroemde Egyptoloog, heeft een voor de geschiedenis van den Sfinx van Gizeh belangryke ont dekking gedaan. Uit het zand heeft hy nJL een groote Stela van de achttiende dynastie opgegraven, warop zich een inscriptie bevindt, waarin verhaald wordt van een bezoek van Amen- hotep aan den Sfinx. Voorts ontdekte hy nog andere belang wekkende archaeologische overblijfselen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1