8 minister van schaik verdedigt zijn pachtwet. AKKERTJES 8 8 8 8 J^adiopcogcamma ^Rechtszaken QemeetU&tadett PARLEJWEArr Geen verpachting voor een jaar als proef. De macht van den rechter. AKKER-CACHETS Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. WINKEL (Van onzen parlementairen medewerker), pe minister van justitie, mr. van Schaik heeft gistermiddag het ontwerp: nieuwe re geling van de pacht in de Tweede Kamer verdedigd. Hij nam den tyd ervoor en ver zuimde ook niet om op een aantal detail punten in te gaan. Kon hij Vrijdag j.L de Kamer danken voor de welwillende beoor deeling, welke zy aan het ontwerp ten deel had laten vallen, de Kamer mocht harer zijds de verzekering ontvangen, dat de re geering tot overleg met de Volksvertegen woordiging bereid was, indien de beginse len van het ontwerp niet zouden worden aangetast. De bewindsman begon met een korte uit eenzetting van de motieven, welke de re geering tot de indiening van een nieuwe pachtwet hebben bewogen. De bestaande regeling is verouderd en past in het geheel niet meer in de op zoo menig opzicht ver anderde denkwijze van de menschen. Het feit, dat de verhouding tusschen verpach ters en pachters hier te lande over het al gemeen goed te noemen is, kan voor de re geering de hoogste wijsheid niet zijn en ze ker niet, wanneer men de sociale en econo mische omstandigheden van het oogenblik in aanmerking neemt De ingewikkeldheid van de materie echter was oorzaak, dat op eenvolgende regeeringen aarzelden, de zaak ter hand te nemen. Toen minister Donner's ontwerp eindelijk in behandeling kon wor den genomen, maar de Eerste Kamer het op 5 Febr. 1932 verwierp, kon niemand van oor deel zijn, dat door deze beslissing een blij vend bevredigende oplossing was gescha pen; immers zelfs de tegenstanders van dat ontwerp waren van oordeel, dat de bestaan de wet was verouderd. Die verwerping was voor de regeering evenmin aanleiding om by de pakken neer te zitten en zoo heeft zij gezocht naar een oplossing, die eenerzyds op dezelfde grond- liagen als het verworpen ontwerp was op getrokken, anderzijds aan de geopperde be denkingen trachtte tegemoet te komen, zon der dat gewichtige beginselen werden opge offerd. Minister van Schaik was er inmiddels van overtuigd, dat zijn voorstellen niet allen zou den kunnen bevredigen hetgeen we be reids hadden bespeurd maar dat er door gemeen overleg toch wel iets goeds bereikt zou kunnen worden. Hij besprak eerst de pachtprijzen, welke veelal te hoog zijn, onderhevig als zij zijn aan de automatische werking van de wet van vraag en aanbod. Deze hooge prijzen zijn vaak de oorzaak ervan dat de pachter, ondanks zijn ijver en bekwaamheid, niet vol- dowide voor het onderhoud van zichzelf en zij*gezin verdient, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat hij geen personeel erop na kan houden, den bodem niet zoo goed meer kan verzorgen als vroeger en er ook toe komt, roofbouw te plegen. Een en ander strekt tot schade van onze bodemcultuur in het algemeen, de pachters en de landarbeiders, voor wie minder werk is, in het bijzonder en, natuurlijk ook van de verpachters, die het alleen niet direct nog bemerken. De wet wil derhalve een aantal miss tan den ten aanzien van de pachtprijzen en Pechtvoorwaarden wegwerken, in het alge- oeen dus de pachtverhoudingen verbeteren Hoe de Kamer over de pogingen van den minister daartoe denkt, hebben we de vorige week gezien. Met nadruk waarschuwde hy gisteren ertegen, om toch niet het ontwerp ie beschouwen als gericht tegen een aamtal verpachters. De heer van Poll (r.k.) had om meer en regelmatiger verschijning van statistische gegevens betreffende deri verkoop van grond en het bodemgebruik gevraagd, de minister zal in die richting stappen doen, °-a. by zijn collega van landbouw (die, ove rigens, vlak naast hem zat!) Op allerlei details in des ministers rede rullen we hier maar niet ingaan, omdat de belangrijkste onderdeelen van het ontwerp toch by de behandeling van de amendemen- ten ter sprake komen. Met nadruk betwist te bi), dat zyn voorstellen de eigendoms rechten van den verpachter zouden aantas ten. Wie dit beweren hebben hunnerzijds te weinig oog gehad voor de positie van hem, die de vruchtbaarheid aan den bodem geeft e& de waarde daarvan voor den eigenaar Vermeerdert. De tusschenkomst van den rechter is bij de sluiting van een pachtovereenkomst moeilijk te ontgaan. Zijn taak is bij pacht- bwesties altijd moeilijk geweest. De in het ontwerp gebezigde terminologie is aller minst rekbaarder dan allerlei andere be grippen, welke reeds in het civiele recht voorkomen. Bovendien heeft de rechter de voorlichting van deskundigen. Voor de boeren zal de schriftelijke slui ting van pachtovereenkomsten geen moei lijkheden behoeven op te leveren, omdat daarvoor wel formulieren zullen komen, Welke moeten worden ingevuld. Na de bepaling te hebben verdedigd, vol- gens welke de pacht in het algemeen voor °nbepaalden tijd wordt gesloten, met een beroep op de wenschelykheid, dat de pach ter wete waar hij aan toe is, waardoor hij geneigd zal zyn meer moeite en geld aan den grond te besteden, wees mr. van Schaik arop, dat ook de verpachter zijn rechten beeft. Na tien jaar is zijn opzeggingsrecht onbeperkt; de wet laat ook voldoende speel ruimte voor hen, die zelf tot exploitatie van vernieti- aan te tensporigheden aanwezig zyn, te gen, maar ook daarin wijzigingen brengen, nadat hij beide partijen heeft op geroepen en deze niet blijken in te stem men met een door hem noodig geoordeelde verandering (artikelen 8 en 9) De rechter kan eveneens, op uitnoodiging van den pachter, den verpachter nopen met een lageren pachtprijs genoegen te nemen, indien in geval van veranderde omstandig heden de pachtprijs hem geen redelijk be staan uit het bedrijf mogelijk maakt (art 25). Deze drie artikelen nu hebben nog al wat oppositie doen ontstaan onder aanvoering van oud-minister de Geer. De minister van justitie vermocht niet in te zien, hoe zijn geachte opponent daarbij den rechtsstaat in het geding kon brengen. De rechter doet z.i. niet anders dan de medicus, die een uitwas, een puist of zoo iets afsnijdt. Hij haalt de buitensporigheden uit de overeenkomst, welke overigens niemand verplicht wordt te sluiten. Het wyzigingsrecht zoo ging de bewindsman verder is ook geen onbe kende figuur in onze rechtspraak. Groole practische beteekenis hechtte hij echter niet aan de zaak, omdat bij toepassing van net vernietigingsrecht alleen de verpachter zich by de opvatting van den rechter zou moeten neerleggen. Duidde deze verklaring erop, dat de mi nister tegen het amendement van den heer de Geer, eventueel aangevuld met dat van den heer van den Heuvel, geen overwegend bezwaar zou maken? Men zou het eruit kunnen afleiden. Liever wachten we het antwoord van den minister over deze kwestie af. Tot zoover zijn we gisteren net gekomen. den grond willen overgaan. Wie aan een ander buitensporige verplich tingen oplegt, oefent zyn recht op onbehoor- Ulke wyze uit, met het oog waarop dan ook bet toetsingsrecht in het leven is geroepen, "chter krijgt niet alleen de bevoegdheid een overeenkomst, waarin volgens hem bui- Artikelen en amendementen. Er is na de rede van den minister van justitie niet gerepliceerd. De plattelanders afgevaardigde mr. Vervoorn trachtte de Kamer wel te bewegen tot replieken, maar deze gaf den voorzitter groot gelijk, dat de belangrijke kwesties bij de amendementen toch nog eens zouden worden behandeld. En zoo stond bij de stemming over des voorzit ters voorste!, om niet te repliceeren, de heer Vervoom op zijn eentje tegenover de heele Kamer! We zullen evenmin in herhalingen ver vallen en daarom volstaan met het mede- deelen van de resultaten, welke de voor stellers van de vele amendementen hebben behaald. Artikel 5 bepaalde, dat een pachtovereen komst voor bepaalden tijd voor den duur van ten hoogste een jaar kan worden aan gegaan en slechts: a. bij wijze van proef; b. indien uit den aard van het gepachte, dan wel uit bijzondere omstandigheden van het geval een korte duur van de overeenkomst redelijkerwijze voortvloeit. Als bijzondere omstandigheden worden niet beschouwd be perkingen den verpachter door derden op gelegd. Het tweede lid van dit art. luidde: Hij, die voornemens is te verpachten, kan den in pachtzaken bevoegden rechter verzoeken te verklaren, dat een der gevallen van het vorige lid sub b aanwezig is. Verklaart de rechter zulks, dan staat de aanwezigheid vast. Amendementen van de heeren Ebels (v.d.) en Hiemstra (s.d.a.p.) op dit artikel hebben succes gehad. De heer Ebels kreeg gedaan, dat in de sub b bedoelde gevallen de mogelijkheid vin een pacht van ten hoogste drie jaren moge lijk zou zijn, waarbij hij eenige wiarborgen tegen wetsontduiking had gevoegd. De mi nister liet de beslissing aan de Kamer over, nadat hy den voorsteller in overweging had gegeven, de bemoeiingen van den rechter wat meer te accentueeren; hetgeen ge tchiedde. De heer Hiemstra wist den minister en ook de Kamer ervan te overtuigen, dat het instellen van een proefjaar verkeerd was. Hij betoogde, dat er by een proefjaar meer op den pachtprijs dan op de kwaliteiten van don pachter zou worden gelet en dat, als men dan toch een proefjaar wilde, dan de tijd van een jaar te kort zou zyn. Maar lie ver heeiemaal geen proefjaar. De bewindsman liet de beslissing over dit amendement eveneens aan de Kamer over en deze nam 't, bij zitten en opstaan, met vrijwel algemeene stemmen aan. Over eenige ingetrokken amendementen zullen we maar niet spreken. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) had een amendement op art. 7, welk artikel be paalt dat de pachtovereenkomst, op straffe van nietigheid, schriftelijk moet worden aangegaan, en dat de verpachter in dat ge val de ontvangen pacht moet teruggegeven, terwyl de pachter niet gehouden is tot eenige vergoeding voor het genoten gebruik en de getrokken vruchten. De voorsteller vond het onbillijk de straf geheel op den verpachter te leggen en gaf in overweging, den rechter te laten bepalen, of en wie gestraft moet worden. Maar dat ging den minister veel te ver. Hij kon alleen genoegen nemen met een verzachting, wan neer „overmacht" kon worden aangetoond. De verlangde wijziging werd aangebracht. De Kamer nam bij zitten en opstaan het aldus totaal gewijzigde amendement aan. We doen beter op de amendementen-de Geer en van den Heuvel en een amende- ment-Hiemstra, welke waren ingediend op de artikelen, welke samenhangen met de vernietigings- en wijzigingsbevoegdheid van den rechter terug te komen, nadat de mi nister zich erover heeft geuit. Er werd een vrij uitvoerige discussie over gehouden, welke in meer details dan by de algemeene beschouwingen kon afdalen. De heer de Geer wenschte te zien bepaald, dat den rechter slechts de bevoegdheid wordt gelaten om een pachtovereenkomst te vernietigen, wegens het daarin voorkomen van buitensporigheden of omdat de pacht 00f Alf U onverwacht» koon» krijgt neem dan dadelijk een "AKKERTJE" en ga naar bed. Gewoonlijk blijft het daar dan by en voelt Ge U den volgenden morgen weer irisoh. Koker met 13 stuk» 52 ct. Zakdoosje, 3 stuk» 20 ct. prijs een redelijk bestaan van den pachter zou verhinderen. Het wijzigingsrecht moest hem onthouden worden. De heer van den Heuvel (a.r.) wilde een overeenkomst nietig zien verklaard als de partijen in een wijziging niet toestemmen. De heer Hiemstra tenslotte 1iad een amen dement, dat beoogde den termijn, waarbin nen een verlaging of verhooging van den pachtprijs in werking kan treden, van 2 tot 1 jaar terug te brengen. Morgen zullen we omtrent het lot dezer amendementen wijzer wezen. Zitting Meervoudige Strafkamer van 27 October. Zuivelfabriek benadeeld, De botermaker H. B. uit Uitgeest was ge- ruimen tyd in dienst geweest by de zuivel fabriek van den heer C. Jongejans uit Uit geest. In het begin van dit jaar kwam de eigenaar der fabriek, welke toch al niet zoo heel erg floreerde, tot de conclusie, dat het rendement van zijn boterproductie eigenlijk wel heel erg klein was en er er gens een fout moest schuilen. Hy had een onderzoek laten instellen en na eenigen tyd kwam hij tot de slotsom, dat er fraude ge pleegd was door zijn werkman B. Het was gebleken dat B. eiken Maandag kans had gezien tijdens de afwezigheid van zyn chef hoeveelheden van circa 40 K.G. boter te ontvreemden en voor zich te ver- koopen. Op die wijze had verdachte onge veer 3000 K.G. boter weten te verduisteren tot een totaal-waarde van circa 1500. De officier van justitie die opmerkte, dat verdachte absoluut geen schuldbesef aan den dag legde, vond dat er geen enkel licht punt was dat in het voordeel van verdachte pleitte. Het geld was enkel en alleen aan gewend te eigen bate. Spr. eischte een ge vangenisstraf voor den tyd van 1 jaar. De verdediger mr. van Leeuwen merkte in zijn pleidooi op, dat verdachte wel dege lijk wil probeeren de schade te vergoeden. Hoewel dit door den officier werd betwij feld, zag spreker zeer zeker een mogelijk heid om dienaangaande tot een regeling te komen. Spr. drong aan op een voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak 3 November. Een vreemde aanrijding. Op 16 Juni reed de tuinbouwer N. Zijp met zyn 8-jarig zoontje op de fiets over den nieuwen weg tusschen Koedijk en Oud karspel en werd daar plotseling aangereden door een hem achterop komende auto, be stuurd door den slager S. B. K. uit Noord- scharwoude. Volgens de lezing van den ver dachte had Zijp aan den linkerkant van den weg tegen den landarbeider A. Groot staan praten en was, toen hij het signaal had ge hoord, plotseling naar rechts gezwenkt Ver dachte had, naar hy vertelde door sterk naar rechts uit te wijken nog geprobeerd een aanrijding te voorkomen, doch was hierin niet geslaagd. Zijp was met zijn fiets door het linker-voorspatbord gegrepen en vrij ernstig gewond. De verklaring van den verdachte werd door de getuigen N. Zijp en den landbouwer A. Groot niet onderstreept. Getuige Zijp vertelde, dat hij op de rechter weghelft had gereden en het signaal van verdachte achter zich had gehoord. Hierop was hij nog verder naar rechts uitgeweken. Verder herinnerde hij zich van het voorval niets meer. De officier van justitie was van oordeel dat verdachte hoogst onbenullig heeft gere den. Het gaat hier over een vrijwel kaars rechten weg, waarop op dat moment vrij wel geen ander verkeer was, en onder deze omstandigheden ziet verdachte kans een wielrijder, die rechts rijdt aan te rijden. Volgens spreker was iemand die op een der gelijke manier rijdt een gevaar op den weg. Eisch 250 boete of 60 dagen hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. Langeveld, vond niet dat zijn cliënt schuld had. Veeleer moet hier aan den aangeredene schuld worden ge geven. Zijp blijkt n.1. een praatje gemaakt te hebben met den getuige A. Groot en zal hierbij wel niet erg op het verkeer hebben gelet. Het is juist aan de manoeuvre van verdachte te danken, dat erger werd voor komen. Vooral het intrekken van het rijbe wijs achtte spreker een veel te hooge straf Op grond van een en ander drong pleiter aan op vrijspraak subs. de uiterste clemen tie. Uitspraak 3 November. Motorrijder in hooger beroep. Donderdag 29 October. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pL 10.— Morgenwij ding, gr.pL 10.30 Lyra-Trio. 11.15 Omroeporkest. 12.15 Gr.pL 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.15 Orgel- speL 1.35 Omroeporkest en so liste. 3.— Naailes. 3.45 Gr.pl. 4.05 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pL 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en dans muziek. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Curtis-strykkwartet. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., mededeelingen, gr.pL 8.15 Concert gebouw-orkest en solist In de pauze voordr. 10.30 Gr.pL 11. ANP-ber. 11.10 Dansmuziek. 11.30 -12— Gr.pL HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.—12.— uur). 8.—9.15 en 10.Gr.pL 10.15 Morgendienst 10.45 Gr.pL 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pL 2.Handwerkles. 3.3.45 Gr.pL 4.Bijbellezing. 5.Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Bas en piano. 6.30 Gr.pl. 6.45 CNV-kwartiertje. 7. Ber. 7.15 Philatêlistische causerie. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Pro- paganda-avond, m. m. v. sprekers, dubbel gem. kwartet en NCRV- orkest. (10.15 ANP-ber.) 10.45 12.Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gr.pL 12.10 BBC-Welsch-orkest en zang. 1.05 Alt en tenor. 1.352.20 Dansmuziek (gr.pl.) 3.10 Causerie over Florence Nightingale. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth. 5.05 Gr.pL 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.Hobo, fagot en piano. 7.35 Operette-uitz. 8.50 Freedom and the forces, causerie. 9.20 Ber. 9.40 Programma, gewijd aan de ontwikkeling van de televi sie. 10.20 Kerkdienst. 10.4012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Omroeporkest. 2.50 Gr.pL 4.20 Zang. 4.35 Gr.pl. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Gr.pl. 8.20 Piano en zang. 9.05 Nat Orkest 11.05— 12.35 Dansmuziek en populair con cert KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert 9.20 Volksliederenconcert 11.20 Omroepkleinorkest 12.35 Dansmuziek. 1.35 Gevar. concert 3.50 Viool en piano. 4.20 Populair concert. 5.50 Gr.pL 7.30 Opera-uitz. 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest en cabaret 1.30 Omroeporkest en cabaret. 2.2.20 Gr.pL 5.20 Om roeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pL 8.20 Cabaret 9.20 Hoorspel. 9.45 en 10.30 —11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.302.20 Gr.pL 5.20 Zang. 6.35 Salonorkest. 7.35 Gr.pL 8.20 Operette-uitz. 10.80— 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militaire marschen. 8.20 BerL Philh. orkest. 9.20 Ber. 9.50 Piano recital. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Omroepkleinorkest GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs Radio 8.8.20, Nor- mandië 8.209.05, Keulen 9.05— 11.20, Radio Danmark 11.2012.05, Parijs R. 12.0513.05, Brussel VL 13.05—14.20, Parijs R. 14.20—15.50, Keulen 15.5017.20,- Brussel VL 17.20—19.—, Droitwich 19.—19.35, Berlijn 19.3521.20, Paris P. P. 21.20—21.35, Lond. Reg. 21.35—22.45 en Weenen 22.4524. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg, 10.35—15.35, Droitwich 15.35—18.20, Lond. Reg. 18.2019.20, Brussel VL 19.2019.50, Lond. Reg. 19.50— 21.20, Droitwich 21.2024. zijn gekomen, omdat hy van het stopbevel niets zou hebben gemerkt en verder in het geheel niet onder den invloed van sterken drank had verkeerd, in verband met welke laatste verklaring hij een getuige a déchar ge had meegebracht. De officier van justitie achtte geen termen aanwezig het gewezen vonnis van den kan tonrechter te Hoorn, luidende 10 boete of 5 dagen hechtenis en 15 boete of 10 dagen hechtenis, te wijzigen en eischte derhalve bevestiging hiervan. Uitspraak 3 November. Twee zwagers slaags. Blijven familie-ruzietjes meestal tot woor den beperkt, ditmaal kregen we te doen met een familietwist die ernstiger gevolgen had gehad. De zwagers A. J. v. D. en A. Schaafsma. beiden wonende te Uitgeest, konden het den laatsten tijd minder goed vinden. Het bleek dat de oorzaak van de moeilijkheden te zoe ken was in den verkoop van een motorfiets door Schaafsma aan v. D. voor een bedrag van 60. Met het afbetalen nu van het res- teerende deel van die vordering, groot 5, bleek v. D. nogal traag te zijn, zoodat hier door de toestand tusschen de beide zwagers nogal gespannen werd. Zoover was het reeds den 16den Augustus gekomen, dat het tot een ernstige ruzie was gekomen. Doch het werd nog erger. Op 18 Augustus keerde v. D. per fiets van zijn werk terug, toen op de brug over de Westergeestervaart, onder Uitgeest, zijn zwager over de brugleuning hing en bij het passeeren van v. D. plotse ling op hem was toegesprongen. Volgens den verdachte was het toen tusschen hen beiden tot handtastelijkheden gekomen, ge durende welken strijd v. D. zich genood zaakt had gezien met een mes naar zijn zwager te steken, daar deze hem anders over de brugleuning zou hebben gesmeten. De steek was terecht gekomen in den lin kerschouder van Schaafsma en deze had be halve veel pijn ook nogal wat bloedverlies gehad. Een en ander had tengevolge gehad, dat v. D. ten laste werd gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, subsidiair po ging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. De getroffene A. Schaafma vertelde, hoe hij op de brug had gestaan, op weg naar den trein om zijn vrouw af te halen. Hy had zijn zwager zien aankomen en hem nog eens over de oude schuld willen spreken. Tijdens de ontstane woordenwisseling had zyn zwager v. D. zonder dat zij elkaar ook maar met een vinger hadden aangeraakt, een mes te voorschijn gehaald en er Schaafs ma mee in den schouder gestoken. Een nichtje van v. D., de 16-jarige E. Brandjes uit Bergen, verklaarde dat zy bij verdachte thuis was geweest toen deze den bewusten dag thuiskwam. Verdachte was zeer zenuwachtig geweest en had o.m. gezegd: „Ik heb hem fijn met dit motiveerde in geen enkel opzicht het op treden van verdachte. Spr. kon hierin geen zelfverdediging zien en eischte een gevan genisstraf voor den tijd van 3 maanden. De verdediger, mr. Kamminga, achtte eiken opzet uitgesloten. In de eerste plaats achtte spr. het bewezen dat verdachte het bewuste mes toevallig in den zak had gehad. Uit het getuigenverhoor blijkt wel, dat Schaafsma verdachte herhaaldelijk heeft bedreigd en pleiter achtte het volkomen toelaatbaar dat verdachte zich in het onder havige geval had verweerd, daar hy anders waarschijnlijk over de brugleuning gezet zou zijn. Pleiter drong met klem aan op ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 3 November. myn mes bewerkt en heb zelf geen stofje op P. J uit Ouder-Amstel had k'®er®n 4 Een drietal getuigen a décharge, door de verdediging gedagvaard, vertelde dat het niet erg geboterd had tusschen de twee zwagers. Zoo zou Schaafma v. D. allang uitgenoodigd hebben „de vloer met hem aan te dweilen" en meer van dergelijke uit drukkingen gelanceerd hebben. De getuige T. Vallinga uit Uitgeest had het tweetal op de brug zien staan praten en ook gezien hoe beiden tot handtastelijk heden waren gekomen, v. D. zou hierbij tweemaal geprobeerd hebben om op zijn fiets weg te komen, doch dit zou door Schaafma zijn belet. De officier van justitie achtte het ten laste gelede bewezen Wellicht was er sprake geweest van een kleine schermutseling, doch De koopman voor den kantonrechter te Hoorn terecht gestaan wegens overtreding der Motor- en Rij wiel wet. Verdachte had n.1. op 17 April onder Berk hout op een motorrijwiel gereden terwijl hy onder invloed van sterken drank ver keerde. Toen de rijksveldwachter D. Pen- ninkhof den slingerenden motorrijder had zien naderen, had hy met zijn zaklantaarn 'n sein gegeven waarmee hij verdachte be duidde te stoppen. Verdachte, die luidkeels had zitten zingen, had zich hiervan en ook van de luidkeels gebrulde sommatie, niets aangetrokken en was kalmpjes doorgere den. Later had de rijksveldwachter J. weten te achterhalen. Verdachte beweerde in hooger beroep te DE OVERVAL OP EEN VRACHTAUTO AAN DEN OVERKANT VAN HET IJ. De Amsterdamsche arrondissementsrecht bank veroordeelde gisteren den arbeider J. F. N. wegens poging tot diefstal tot een ge vangenisstraf van 2 jaar. De man zou zich verleden jaar aan den overkant van het IJ met eenige andere per sonen hebben schuldig gemaakt aan den overval op een vrachtauto, waarmee een groote som geld verd vervoerd. De officier van justitie had 6 jaar gerequi- reerd. De behandeling van deze strafzaak had plaats met gesloten deuren, met het oog op het onderzoek tegen de mededaders, dat nog niet is gesloten. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmorgen te tien uur in het gemeen tehuis. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, burgemeester J. H. Zwart, sprak bij de opening eenige hartelijke woor den ter gelegenheid van de verloving van H. K. prinses Juliana en prins Bernhard. Op verzoek van den commissaris der ko ningin in de provincie Noordholland werd de veldwachtersverordening gewijzigd. Van een aantal moeders was een verzoek ingekomen een lokaal beschikbaar te willen stellen, waar de kinderen kunnen worden aan- en uitgekleed bij het bezoek aan het consultatiebureau. B. en W. stelden voor, dit verzoekschrift te behandelen wanneer het rapport over het consultatiebureau zal zijn binnengekomen. De heer Engel was van meening, dat de moeders niet accoord gaan met den thans bestaanden toestand. Het rapport van dr. Doyer kan wel nooit komen. Spr. wilde het nu wel behandelen. De voorzitter lichtte het voorstel van B. en W. toe. Het schriftelijk rapport van dr. Doyer zou na de vacantie komen. Wethouder van Zoonen vond het spreek kamertje onvoldoende gelegenheid voor 12 moeders en kinderen om daar soms twee uur te wachten. De heer Kamp meende, dat nu twee za ken by elkaar werden gevoegd, want het advies van dr. Doyer ging niet over de door dr. Broekens gevraagde 25. Na nog eenige besprekingen besloot men het voorstel van B. en W. aan te nemen. Dr. Doyer zal nog eens worden verzocht het rapport in te leveren. Eenige wijzigingen van de begrooting '36 werden niet goedgekeurd, waardoor het in een vorige vergadering genomen besluit om een gedeelte van de ziekenfonds-premie voor werkloozen, kleine middenstanders, enz. voor rekening der gemeente te nemen, niet kan worden uitgevoerd. Het geldt al leen voor werkloozen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7