Sport (Rechtszaken Jrjdschriften 1(Boeken VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. Wall Street adverteert Zwart als de Nacht I ftooittciaal 'ttieuws NOOROSCHARWOUDE KOEDIJK WIERINGERWAARD SCMAGERBRUG ENKHUIZEN OUDESLUIS EGMOND AAN ZEE ken, om tegen schadeloosstelling goederen in beslag te kunnen nemen waarvan ver moed wordt dat die tegen opgedreven prijzen worden verkocht. De inbeslag genomen goederen zullen met 10 verhooging van den geschatten prijs aan het publiek worden verkocht. De heer Appel betoogde dat met het naar beneden 'gaan van den gulden, de prijzen stijgen. Hij besprak uitvoerig de wet en wees vooral op art. 4. Niet elke verhooging kan als prijsver- hooging worden aangemerkt. Prijsver- hooging wegens hoogeren inkoop is geen prijsopdrijving. De strekking van het wetsontwerp be oogt op te komen tegen prijsopdrijving, doch in alle landen beteekende de deva luatie stijging van de prijzen en spr. oor' deelde, dat de arbeiders niet langer ver trouwen moesten stellen in de reformisti sche politiek. Oud-minister Steenberghe berekende, dat een devaluatie van 20 een prijsstijging van 5 moet brengen. Spr. oordeelde dan ook dat men ten on rechte beweerde dat het zoo'n vaart niet zal loopen. Spr. besprak de reeds ingetreden prijsstij gingen van tarwe, ijzer, steenkool, hout, wol en suiker voor den groothandel en oordeel de, dat de kleinhandel noodwendig moet volgen. De regeering is dan ook niet tegen onredelijke prijsstijging. Spr. oordeelde, dat een crediet van f 10.000 onvoldoende is, om de zaak tegen te gaan. De arbeidersgroepen ondervinden de gevolgen van de devaluatie, die winst bracht aan de kapitalisten. Spr. wekte de arbeiders op tot buiten-parlemen taire actie en verklaarde zich overigens voor het voorstel. De heer v. d. Va 11 oordeelde, dat de an dere organen een woordje moeten mee spreken en hier worden slechts maatregelen gevraagd om onredelijke prijsopdrijving te gen te gaan. De conclusie van den heer Ap pel sloeg z.L als een tang op een varken De heer Grondsma oordeelde, dat de devaluatie door minister Colijn in het lands belang was aanvaard en hij waarschuwde het gevraagde wapen voorzichtig te han- teeren. De heer Appel had nooit gesolliciteerd om lid van de S.D.A.P.-fractie te worden. Onjuist is het, dat de devaluatie verruiming van werk brengt. Minister de Man erkende in de Belgische Kamer, dat de winst van de devaluatie aan de kapitalisten-klasse kwam. Het voorstel werd hierop z.h.st. aangeno men. Het contract met het Centraal Bureau. Om aan het Centraal Bureau voor verifi catie en financieele adviezen der Vereeni- ging voor Nederlandsche gemeenten een kans te geven zijn taak voortaan meer in overeenstemming met de verwachtingen uit te voeren, stelden B. en W. voor 't contract voor één jaar te verlengen, omdat de direc teur zich bereid heeft verklaard met ingang van 1937 in de controle op te nemen de be handeling van vraagstukken van bescheiden omvang, betreffende bedrijfsorganisatie en efficiency, zoomede op beperkten voet ook de beoordeeling van de doelmatigheid der uitgaven. Voor opdrachten van bijzonderen aard zou, evenals thans, een afzonderlijk honora rium moeten worden berekend. De kosten van de aldus uitgebreide con trole zouden 3485 moeten bedragen tegen 3820 in 1936. Mr. de Groot verwonderde er zich over, dat het college komt met een verlengings voorstel en hij oordelde de motiveering zeer sober. Het bureau matigt zich alle moge lijke rechten aan en werkt zeer duur. Ook oordeelde spr. dat wat het bureau doet, niet in overeenstemming met de kosten is. Spr. ziet hierin de benoeming van een ambtenaar, tenzij het college aantoont, dat het gemeentebureau noodig is. De heer Vogelaar herinnerde mr. de Groot eraan, dat de meerderheid van den raad voor controle door het bureau was. Men is teleurgesteld geworden, nu men gezien heeft wat gedaan wordt. De nieuwe directeur heeft een veranderde werking toe gezegd en daarom is de commissie er voor om den post nog een jaar te verlengen. Laat men toch bedenken, dat de aanstel ling van *n vaste controleur ook een teleur stelling kan blijken. liet voordeel van het voorstel is, dat men over een jaar nog elke richting uit kan. Weth. v. Slingerland beaamde het betoog van den heer Vogelaar. Ook het col lege was teleurgesteld, doch was op de door den heer Vogelaar aangevoerde gronden voor het voorstel, al blijft hij de voorkeur aan een ambtenaar geven, mits men den rechten man op de rechte plaats krijgt. De heer Stoutjesdijk meende, dat men toch een ambtenaar ook op een jaar proef kan aanstellen. Mr. de Groot ging met het voorstel ac- coord, dat met de stem van den heer Stout jesdijk tegen werd aangenomen. Subsidie stadsautobusdienst. Voorgesteld werd aan den Stadsautobus dienst voor het le halfjaar van 1935 een subsidie van f 2000 toe te kennen. Mej. N i e r o p had tot haar genoegen gezien, dat zij gelijk had gekregen met haar bemerkingen over den benzineprijs. Z.h.s. werd het voorstel aangenomen. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1936. Aangezien de raad besloot, de jaarlijk- sche uitkeering voor de r.k. school aan den Nieuwlandersiogel af te aoopen voor een uitkeering in eens van 138.400, stelden B. en W. voor om deze uitgave op den kapi- taaldienst te regelen. Met aanteekening, dat de heer Appel tegen was, werd conform besloten. De verbindingsweg in het Noord-Oosten. Voorgesteld wordt om ten behoeve van den aanleg van den verbindingsweg tus- schen den Kanaaldijk en den ontworpen provincialen weg AlkmaarSchagen, van de heeren Jean Michel Caviët Jr., Amster dam en Nicolaas Adriaan Brockmann te Amsterdam 825 M2. grond, van het Burger weeshuis te Alkmaar 1200 M2. grond, van Cornelis Johannes Butter te Oudorp 4695 M2. grond, van Judith Maria Theresia As- suera Ignatia Barones van Wijnbergen, douarière van Dr. Jean Baptigte Louis Cor- neille Charles Baron de Wykerslooth de Weerdesteijn te s-Gravenhage 4465 M2. grond en van den heer D. J. Govers Jz. te Alkmaar 3765 M2. grond aan te koopen. Aangezien de gronden onteigend zouden worden hebben de comparanten zich ten slotte tot verkoop bereid verklaard. Alleen de benoodigde gronden van de N.V. Vereenigd Bezit van Waarden te 's-Graven hage zullen onteigend moeten worden. De raad ging voor dit punt om 10 over half drie in besloten zitting. D. W. te A. Met hetgeen U vraagt, zal de belastingadministratie wel geen ge noegen mee nemen. M. i. ten rechte. Ik ben het niet met U eens het verschil tusschen koopsom zaak en pand èn de getaxeerde waarde van het pand alleen, als een verlies te beschouwen. In ieder geval heeft dit niets met de exploitatie te maken; hoogstens kunt U het als een kapi taais-achteruitgang beschouwen. Het ware m. i. beter geweest pand en zaak voor de volle koopsom op de balans te plaatsen, het liefst in twee afzonderlijke posten (huis tegen de getaxeerde waarde) in welk geval U een deel van de bedrijfswinst voor afschrijving kunt bezigen (zulks naar goed koopmansgobruik, zooals de wet voor schrijft) op de post zaak (Goodwill). De inspecteur zal hiertegen vermoedelijk geen bezwaar hebben; het verdient echter aan beveling hem hierover te raadplegen. Neemt u anders een deskundige in den arm. Voor het eerst in zijn historie gaat Wall Street adverteeren. De beteekenis en de functies van deze beurs worden zoo vaak misver staan, dat men het raadzaam achtte het groote publiek in te lichten over de werkzaamheden en de bedoeling van deze instelling. In elke courant in alle plaatsen in Amerika boven de 50.000 inwoners, zullen de advertenties worden ge plaatst. dan geen drie meter zicht en nog zonder achterlicht? 'f Is 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te sprekenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter lichtI schold. Inderdaad ik er later in het plaat selijk orgaan een stuk verschenen. Hier door voelde ds. Bik zich in eer en goeden naam aangetast en in een civiel proces te gen E. had h(j een schadevergoeding van 100 gevorderd. Daarbij werden de beide andere visch- venters vervolgd wegens meineed, doch vrijgesproken. De derde vischventer, de W., die de auto bestuurder, verklaart thans, dat niet verd. doch hij gescholden heeft. De procureur-generaal mr. Versteeg re- quireerde bevestiging van het vonnis f 15 of 10 dagen hechtenis). Vervolgens staat de vischventer J. V te recht wegens beleed iging van den dominee. Hij zou o.a. het woord „vuilak" hebben ge bruikt. Ook hij ontkent, hij heeft alleen maar ge dreigd met een artikel in de courant. De procureur-generaal requireerde ook in dit De verdediger van de vischventers, mr. geval bevestiging van het vonnis. Cox, bepleitte vrijspraat. Arrest 12 Nov. HOOFDREDACTEUR VAN „HET VOLK" VEROORDEELD. f 150 boete wegens beleediging van een bevriend staatshoofd. De vijfde kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft vandaag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van „Het Volk", den heer J. F. Ankersmit, die terecht heeft gestaan wegens eenvoudige beleediging van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland en verdachte veroordeeld tot een geldboete van 150.subs. 15 dagen hechtenis. De officier van justitie had 250.subs. 25 dagen gevorderd. Het betrof hier een plaat, die in „Het Volk van 15 Februari j.L verschenen was en waarop Hitier was afgebeeld bij de be grafenis van den in Zwitserland vermoor den agent der nationaal-socialisten Gust- loff, plechtig verklarend temidden van zijn S. A. troepen: „wij, brave nazi's, heb ben nog nimmer een politiek tegenstan der vermoord". Op de prent zag men voor den redenaar de grafzerken van Rathenau, Ertzberger en Rhoem. Door het O. M. werd een vervolging ingesteld wegens „opzettelijke beleedi ging", het hóófd van den Duitschen Staat aangedaan door met opzet, om de eer of goeden naam van den rijkspresident aan te randen, hem af te beelden in zwerende houding, staande voor een troep geuni- formde S. A. of S. S. mannen met misda dige, althans uiterst ongunstige gelaats trekken, zijnde aan gelaat en houding van den rijkspresident een bij uitstek onbetrouwbare expressie gegeven. DS. BIK VIT ENKHUIZEN BELEEDIGD. Vischventers staan terecht. De 30-jarige vischhandelaar H. W. E. uit Enkhuizen stond vandaag in hooger beroep voor het Amsterdamsche gerechtshof te recht, verdacht van eenvoudige beleediging De politierechter had den man, die ds. Bik uit Enkhuizen zou hebben uitgescholden, veroordeeld tot 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Het is reeds een oude kwestie tusschen een drietal Enkhuizer vischventers en ds. Bik, aldaar, die thans het gerechtshof bezig houdt. In den zomer van het vorige jaar reden de drie kooplieden met een vrachtauto van Enkhuizen naar Amsterdam om paling aan den markt te brengen. Zij hadden haast, doch voor hen uit reed de auto van ds. Bik Volgens de vischventers had de dominee geen gelegenheid tot passeeren gegeven. De wegen in Waterland zijn maar smal en zoo doende was de vrachtauto gedwongen lang zamer te rijden dan de bedoeling van de kooplui was. Tenslotte stonden beide auto's op de pont en hier ontstond een twistge sprek tusschen de venters en den dominee, bij welke gelegenheid de predikant zou zijn uitgescholden door H. E en J. V. Door den politierechter zijn zij veroor deeld tot 15 boete. De derde inzittende had onder eede ver klaard, dat er niet gescholden was door de verdachten. De vischventer E. houdt thans voor het gerechtshof zijn onschuld vol. „Ik heb geen kwaad woord gezegd". Volgens ds. Bik, die als getuige werd ge hoord, had verdachte uitgescholden: „U bent een smeerlap". De burgemeester van Enkhuizen, de heer J. C- Haspels, die by den dominee in de auto had gezeten, bevestigde deze verkla ring. Getuige wa? van meening, dat ds Bik niet kon laten passeeren, ze wilden Steeds voorbijrijden in de bochten. De vischventer V., die naast verd. in de cabine bed gezeten ep die ook wegens be leecUging terecht moet staan, ontkent te hebben gescholden, bij heeft slechts met een stuk in da couranten gedreigd. Opk beeft bü niet geboord, dat verd Waterpolo. D. A. W.'S EERSTE ZEVENTAL. Voor de wintercompetitie vast gesteld. Na den gisteravond zeer druk bezochten trainingsavond van D. A. W. in „de Over dekte" is het eerste zevental, dat dezen winter in de winter-competitie zal uitko men, samengesteld. Behoudens onvoorziene omstandigheden speelt D. A. W. I a.s. Zondag om 12 uur in „de Overdekte" zijn eersten wedstrijd tegen De Ham (Krommenie) in de volgende for matie: Doel: A. D. Imhülsen. Achter: Stammes, H. Caarls Sr. en J. Ooyevaar. Voor: S. de Haan, A. v. Beek en G. Soec ker. Wij zien hieruit, dat in het zomersche zevental weinig verandering is gekomen, alleen P. Stammes, die van H. P. C. (Heem stede) komt en thans lid is van D. A. W. zal als nieuwe achter-speler opgesteld wor den. Naar verluidt, be teekent dit voor Alk maar een goede aanwinst. Als reserve is aangeschreven Niezen, die eveneens een goed poloër is en o.m. vroe ger uitkwam in het tweede zevental van R. Z. C. (Rotterdam). Athletiek. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. De volgende prestaties zijn door de re cord-commissie van de K. N. A. U. als Ne- derlandsch record erkend: 1500 meter hardloopen heeren S. C. Petit 4 minuten 6 sec., gevestigd op 27 Juli jX te Amsterdam. 4000 meter hardloopen S. C. Petit 12 min 25.2 sec., gevestigd op 5 Juli j.1. te Amster dam. 2 Engelsche mijl snelwandelen heeren P. J. Engelman 14 min. 17.4 sec., gevestigd op 31 Augustus te Amsterdam. 4 x 100 meter estafette dames A. D. A. tijd 50.1 sec., gevestigd op 6 September j.L te Amsterdam. 10 x 100 meter estafette dames A. D. A 2 min. 9.8 sec., gevestigd op 6 September j.1. te Amsterdam. 200, 100. 80, 60 meter estafette dames A. D. A. 56.3 sec. op 6 September te Am sterdam. R.K. Zangersbond. In hotel „de Burg" werd een liquida tievergadering gehouden van het gehou den zangconcours van den R.K. Noord- Zuid-Hollandrchen Zangersbond. Voorzitter was de heer Wilmink, die een hartelijk woord van dank sprak tot de burgerlijke en geestelijke overheid voor de buitengewone medewerking ondervon den tot het welslagen van dit zangcon cours. Hoewel het concours heel goed geslaagd is, wat bezoek en het weer betreft, is er niettemin een nadeelig saldo. De ontvangsten hebben bedragen 1460.66, de uitgaven 1588.07, alzoo een nadeelig saldo van 128.59. De rekening en overige bescheiden wer den in orde bevonden. De voorzitter richtte verder nog harte lijke woorden van dank aan den secreta ris en den penningmeester voor de vele werkzaamheden door hen verricht. Na het officieele gedeelte der vergade ring bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Postduif komen aanvliegen. Bij den heer Groot, Koedijk 68, is een postduif komen aanvliegen, gemerkt Holland 36. 49236. Het dier heeft een ring aan den linker poot. Bond van boerinnen en platte landsvrouwen. Dinsdagavond vergaderde de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen in het Wapen van Wieringerwaard. Aanwezig waren ongeveer 30 dames, welk getal veel kleiner was dan gewoonlijk. Nóch de presi dente nóch de vice-voorzitster was aan wezig, zoodat de bijeenkomst werd geopend door de secretaresse mej. T. Grin. In 't bijzonder werd welkom geheeten de afgevaardigde van de N.V. Auerhaan uit Amsterdam, die een causerie zou houden met lichtbeelden over het nieuwe hand werk leerbe werking. Gedemonstreerd werd hoe kinderen met weinig kosten voorwerpen van leer kunnen maken, doch ook hoe ouderen met weinig moeite en kosten gemakkelijk een eigen tasch, ceintuur, handschoenen enz. kunnen maken. Verschillende modellen werden mondeling toegelicht, waardoor de dames een goed inzicht kregen. Ook werd practisch les gegeven in het maken van een beursje. Er zijn minstens 400 diverse soorten en kleuren van leer. Aanbevolen werd om steeds met goed mate riaal te beginnen, dit werkt gemakkelijker en is op den duur goedkooper. De diverse modellen werden met belang stelling door de dames bezichtigd. Na een half uurtje pauze werd een aanvang ge maakt met de vertooning van lantaarn plaatjes, alle betrekking hebbende op de leerbewerking en ofh te laten zien dat leer een natuurproduct is. De diverse aardige plaatjes werden alle mondeling toegelicht Ten slotte werd medegedeeld, dat door mevr. van der Woude als afscheid een mooie voorzitstershamer aan 't bestuur geschonken is. Deze is met zilver gemonteerd en heeft het opschrift: Plattelandsvrouwen, opgericht 19-2-'34, aangeboden door T. v. d. Woudi Stammes. „Witte Kruis"-vergadering In café Kuiper alhier werd een alge- meene vergadering gehouden van de afd. „Zype-Callantsoog" van „Het Witte Kruis". De heer mr. D. Breebaart deelde mede, dat de voorgenomen feestelijke herdenking van het 40-jarig bestaan der vereeniging in najaar 1935 door omstandigheden niet heeft plaats gevonden en waar nu de be wuste jubileumdag reeds lang voorbij is, werd op voorstel van het bestuur besloten de herdenking te laten rusten. Vervolgens werd medegedeeld, dat binnenkort propaganda-avonden zullen worden gehouden, n.1. op 2 Nov. te Scha- gerbrug, op 3 Nov. te St. aartensbrug, op 4 Nov. te Burgerbrug en op 5 Nov. te Petten, zulks in verband met pogingen tot oprichting van een afdeeling „Zuid-Zijpe" van het Centrahl Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies. De afdeeling „Schagen" van het Roode Kruis zal dit jaar in het gebied van de afdeeling twee cursussen in „Eerste hulp bij ongelukken" geven, nX te St. Maar tensbrug, onder leiding van dr. van Sloo- ten en te Callantsoog onder leiding van dr. Boerma. Bij de bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van de heeren H. Jippes en C. Smit, werden deze heeren herbe noemd. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van de rekening over 1936, werden aangewezen mej. G. Kuilman en de heeren H. A. Wilbers en L. Bestevaar. Tenslotte werden de heeren mr. D. Breebaart en J. A. de Boer benoemd tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering van de hoofdvereeniging. Na de rondvraag, welke niets van be teekenis opleverde, volgde sluiting. In de raadsvergadering van Maa avond werd de heer Jac. Bakker K? g' beëedigd als raadslid in de vacaturplc, ib De heer Visser (v.d.) werd definitie'Pel wethouder benoemd. t,ef tot De raad sprak zich met 7 tegen 6 men uit tegen het plan van B en W kermis te vervangen door een betere °^de van ontspanning. Vóór waren ar wethouder Visser. en Aangenomen werd een voorstel van p W. tot invoering van een straatbelastin»611 4K pet. op de belastbare opbrengst der „an ceelen. r Per- De raad besloot daarop de reinigingg^v ten geheel te doen vervallen. B. en W h j den tegen dit laatste ernstig gewaarschuwd Openbare verkoop^ Ten overstaan van notaris H. van Ve„ te Schagerbrug werd Dinsdag in café ft? man alhier in het openbaar verkocht dubbel woonhuis, gelegen te Keinsmerb^ en eigendom van den heer G. Geerlio. Oudesluis. s Kooper werd de heer P. Raat Dz. te Sch :n voor de som van 1450. gen Subsidie Witte Krui, Door den minister van Sociale Zaken aan Het Witte Kruis een subsidie toeeevLj van 375 (vorige jaar f 406) waarvan Sin voor t. b. c.-huisbezoek, 20 voor oud domsverzekering der wijkzuster en f**' voor prophylaxe. 15 Nieuwe werkverschaffing. De nieuwe werkverschaffing Maandag beginnen met 20 werkloozen Al" lereerst zal begonnen worden met de voon bereidende werkzaamheden voor verbree ding van de Zee-Boulevard. Als het voor- bereidende werk gereed is, zullen hierbij M werkloozen geplaatst kunnen worden. „Op den Uitkijk" het chr. gezin. tijdschrift ooor Verschenen is het eerste nummer van den nieuwen jaargang (den 13en). De sierkunstenaar Toon Lukkassen heeft er een nieuw aantrekkelijk ontwerp voer ge maakt en ook de typografische uitvoering ervan is uitstekend verzorgd. Wat het illustreeren betreft, geeft dit eerste nummer de belofte, dat men op den gevolgden weg zal doorgaan: ook dit num mer geeft tal van kieken en foto's, die aan de artikelen van zeer varieerenden in houd kleur en leven geven en ze des te aantrekkelijker maken. Drs. Kok opent met een artikel, waarin hij met instemming spreekt over een on der den titel Verdwijnend Volk versche nen boek van Roel Houwink. Een inte ressant artikel is dat van B. C. Mante over de dienstbodenopleiding. F. B. van Velzen gaf een aardig schetsje over Kees, een jongen uit een rijksopvoedings gesticht. H. Ch. G. J. v. d. Mandere wydde een artikel aan de eeuwenoude tradities, zooals die nog steeds voortleven in Engeland. Van mr. B. C. van Krieken een samenvatting van de voorgenomen wijzigingen in de grondwet. De 70e ver jaardag van James Ramsay Macdonald was voor O. de Moor aanleiding om dezen Britschen staatsman te bespreken in „Mannen van nu." Ds. Boerkool schreef over den Spaanschen burgeroorlog, waar in hij de hand van Moskou als schuldig aanwijst. Interessant is het artikel „Petroleum" van T. Sluys. R. Vedder wijdde een opstel aan het vraagstuk van ziekten van mensch en dier en noemde speciaal hondsdolheid en tuberculose, waarbij hij beroemde namen naar voren bracht als van prof. Robert Koch en Pasteur. Verder het eerste gedeelte van een vervolgverhaal van Anno Teenstra, alsmede verschillende kleinere stukjes, waarin allerlei wetenswaardigheden wor den weergegeven. „Colijn in de caricatvur". De belangstelling voor de Libel „Colijn in de Caricatuur" is zoo groot, dat reeds een derde druk van de pers kwam. Daarmede is de oplage tot 20.000 exemplaren geste gen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12