Zakelijke debatten over de Pachtwet. ^Buitenland Th srsfs s£*?\rr SJJS I PARLEMENT Door aanvaarding amendement-de Geer geldt vernietigingsrecht ook voor contracten, die pachter geen redelijk bestaan bieden. WEINIG INTERESSANTE ZAKEN. Göring over het 4 jaarplan. I "K even puntig en gehard als het staat van Egyptisch stoomschip nabij Alexandrië vergaan. Vetwormpjes R U R O L doet ze verdwijnen. mussolini over den abessijnschen oorlog. (Van onzen parlementairen medewerker). Ongeveer zooals we hadden vermoed, is gisteren de gang van zaken in de Tweede Kamer geweest. Ongeveer, want hadden niet gedacht, dat de Ml"lster zó<J" ver in zijn concessies zou gaan als tenslotte is gebeurd. En dat niet alleen ten aanzien van de belangrijke amendementen van de heeren De Geer en van den Heuvel, maar ook met betrekking tot eenige andere uit de Kamer gedane voorstellen, welke hem nu niet zoo bijster goed aanstonden. Als hij toen het been eens wat stijf gehouden had, zou de Kamer niet eens veel reden hebben gehad zich te beklagen. Maar die andere amendementen waren dan ook weer van relatief mindere beteekenis. In elk geval zal moeten worden getuigd, dat 's Ministers aankondiging van te zullen streven naar gemeen overleg geen ijdel gebaar is geweest. Om nu tot de amendementen zelve te komen: we herinneren er aan, dat er was een amendement-De Geer op art. 8, welk amendement beoogt den rechter slechts de bevoegdheid tot vernietiging van een pas gesloten pachtovereenkomst te geven (en niet tevens de bevoegdheid tot wijziging) wanneer hij deze buitensporig acht of hij van oordeel is, dat zij den pachter geen redelijk bestaan laat. Dan was er een amendement-van den Heuvel op art. 9, waarvan de strekking is om te voorkomen, dat overeenkomsten worden vastgesteld, welke partijen, indien zij te voren geweten hadden, dat deze al dus gewijzigd kon worden, er van hadden doen afzien, het betreffende pand te ver- huren. Verder had de heer van den Heuvel nog een amendement op art. 25 (dat tevens aan de orde was, wegens den samenhang) om uit te sluiten dat een erfpachter tus- schentijds wijziging van het pachtcontract kan vragen, zonder dat de omstandigheden zijn veranderd. Tenslotte was er het amendemeirt- Hiemstra, om het aantal jaren, waarbin nen een vordering tot verlaging van de pacht kan worden ingesteld van 2 tot jaar vóór den aanvang van het eerste pachtjaar, waarop zij betrekking -heeft, terug te brengen. De discussies van Dinsdag toonden aan, dat met de heeren de Geer en van den Heuvel ook de heer Louwes (v.b.) en de heer Truijen (r.k.) van een wijziging van een pachtovereenkomst door den rechter niets moesten hebben. Men komt daarmee op het terrein van het publiekrecht en dan nog wel op zoo'n manier, dat men zich afvraagt of dat overeenkomstig onze be grippen van rechtsstaat is. Dat de rechter een pachtcontract moet kunnen vernieti gen, keurde men algemeen goed. Welis waar had de heer van den Heuvel in de oorspronkelijke redactie van zijn amende ment staan dat de rechter „kan" nietig- verklaren, maar toen hij bespeurde, dat hij daarmede geen kans zou maken, wijzigde hij den tekst in imperatieven zin. En zoo verkreeg het de instemming van de bovengenoemde afgevaardigden plus de heeren Vervoorn (plattel.), Ebels (v.d.), Rutgers van Rozenburg (c.h.) en van Koe verden (r.k.). En ten aanzien van de overige amendementen van deze groep artikelen stond het weinig anders. Minister van Schaik wees er, bij de be antwoording van het debat op, dat de wijzigingen, welke een rechter mag aan brengen alleen de door gevonden buiten sporigheden betreffen en hij vond het ver wijt, dat men in wezen afhankelijk is van het subjectief inzicht van den rechter wei nig steekhoudend. Immers: men weet te voren dat men dit risico loopt, dus kan men de noodige voorzichtigheid betrachten. Trouwens in ons strafrecht is dit in nog veel sterkere mate het geval. Hij voelde er derhalve niet veel voor om het desbetref fende gedeelte van art. 9 te wijzigen. Wat de heer De Geer wilde, was eigen lijk herstel van het oorspronkelijke artikel in het pachtontwerp van minister Donner. Daartoe moest hij het bepaalde omtrent het „redelijk bestaan" van den pachter uit art. 25 overbrengen naar artikel 8. Bij nadere overweging bespeurde de Minister daarin voordeelen voor den pach ter. Immers, die overbrenging zou tenge volge hebben, dat alle pachtcontracten door den rechter zouden moeten worden getoetst op het redelijk bestaan van den pachter. En dit kan aan pachters, die om de een of andere reden zich niet tot de pachtkamer willen wenden, voordeelen bieden. Zoo was de tegenstand van den bewindsman al aanzienlijk verminderd. Tegen het amendement-Hiemstra had hy tenslotte zoo goed als geen bezwaren; als de Kamer het aannam, zou hij het ac cepteeren. Het bracht den pachter eenige verruiming en was voor hem, den minis ter, derhalve een kwestie van wat meer of minder. De stemming. Bij de stemming over deze amendemen ten werd het amendement-van den Heuvel op art. 25 nietigverklaring) met 4538 stemmen aangenomen. Tegen stemden de soc.-democraten, de communisten en de heeren van Houten (c.d.u.), Arts (k.d.p.) en een elftal katholieken. Daarna werd het zooevengenoemde amendement-Hiemstra zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het tweede amendement-van den Heu vel (nietigverklaring als partijen niet toe stemmen) verkreeg een zeer groote meer derheid. Met niet minder dan met 6027 stemmen werd het goedgekeurd. Tegen stemden de soc.-democraten, de communisten en de heeren van Houten, Arts en IJsselmuiden (r.k.). En tenslotte kon het gebeuren dat het amendement-De Geer (geen wijzigings- recht in eersten aanleg) er zonder hoofde lijke stemming doorging! Verhuur van kleine stukjes grond. Een even langdurige als langdradige discussie ontspon zich over een amende ment-van den Heuvel deze antirevolu- tionnaire agrariër heeft zich geweerd, zoo als men ziet! tot invoeging van een nieuw artikel 16a er toe strekkende om van verschillende door hem omslachtig geoordeelde voorschriften van de wet vrij te stellen pachtovereenkomsten betreffen de los land van minder dan een halve hec tare oppervlakte, waarvoor de pachtprijs lager is dan 100 gulden per jaar. Hij had voornamelijk het oog op stukjes land, welke de boeren aan landarbeiders elk jaar opnieuw verhuren. En nu zou het in het belang van die arbeiders zijn, indien de eigenaren, door vergemakkelijking van de formaliteiten, ermee doorgingen die perceeltjes voor aardappel- en/of groenteverbouw te, ver huren. Uit het debat bleek, dat slechts de heer van der Sluis (soc.-dem.) een besliste tegenstander van dit voorstel was. Werd dit aangenomen dan zouden er tal van mo gelijkheden zijn om de eigenlijke bedoeling van de nieuwe pachtwet te ontgaan, en vooral op het gebied van den tuinbouw zou men moeilijkheden krijgen. Hij vond 't overdreven, te spreken van den admi nistratieven rompslomp van de wet en stond er op dat voor de kleine stukjes grond dezelfde bepalingen zouden gelden als voor de groote. De heer van Houten toonde eenige be duchtheid voor misbruiken, maar als daar tegen voldoende maatregelen zouden wor den getroffen en vooral, als de eisch van een schriftelijk contract bleef gehand haafd zou hij zich tegen een zoodanig voorstel niet verzetten. Tevoren hadden o.a. de heeren Bakker Cc.h.) en Groen (r.k.) er reeds op aange drongen, dat de heer van den Heuvel het grondoppervlak en den pachtprijs zou halveeren. De heeren van Koverden (r.k.), Loerakker (r.k.) en Louwes (v.b.) en Ebels (v.d.) spraken in denzelfden geest. Slechts mr. Vervoorn (plattel.) duchtte gevaren van splitsing van grond voor den landbouw in het algemeen. De minister deed al zijn best om die kleine stukjes land onder de werking van de wet te houden. Evenwel, ziende hoe veel bijval de door den heer v. d. Heuvel geopperde gedachte ir de Kamer verkreeg, besloot hij te trachten de gevaarlijkste kanten aan het amendement te ontnemen door in overweging te geven, dat de voor steller zou spraken van ten hoogste 10 are en 50 gulden De heer van den Heuvel kwam hem daarin niet heelemaal tegemoet, doch deed, zooals de meerderheid der sprekers had verzocht en halveerde zijn getallen, zoodat een aantal artikelen der wet niet zal gel den (nl. 4, 5 en 8 tot en met 13) voor stuk jes los land van minder dan yt hectare, ten hoogste voor 50 gld. verhuurd. Maar.... hij moest eerst nog een sub-amendement van Koeverden aanvaarden, waarin na drukkelijk werd gestipuleerd, dat een schriftelijk contract moest worden ge maakt. Het aldus gewijzigde amendement werd z. h. st. aangenomen. Dezelfde afgevaardigde boekte nog een ander succes door, eveneens z. h. st., ge daan te krijgen ,dat een erfpachter slechts na machtiging van den rechter kan over gaan tot het doen verrichten van noodza kelijke reparaties, waartoe de verpachter hem geen verlof had willen geven. De Minister gevoelde voor de geopperde be zwaren en gaf zelf den heer van den Heu vel nog een verbetering van zijn voorstel in overweging, welke door dezen werd overgenomen. Eveneens was de Minister gemakkelijk te vinden voor een volgend amendement van den Heuvel (op art. 24), tengevolge waarvan de rechter'werd ingeschakeld om te voorkomen, dat de pachter eigenmachtig een aftrek wegen? buitengewone omstan digheden, waarin hij zou verkeeren, toe past. De Minister nam dit amendement over. Scheuren van land. Den heer Droesen (r.k.) ging het min der voorspoedig, alhoewel hij tenslotte toch aan het langste eind trok. Deze dien de op art. 28 (waarbij den pachter verbo den wordt de bestemming van het gepach te geheel of ten deele te veranderen) een amendement in, om toe te laten dat de pachter land mag scheuren, na machtiging van den rechter, die den verpachter eerst moet hooren; de rechter kan voorwaarden daaraan verbinden. Nadat de heeren Ebels en van Koeverden dit voorstel hadden gesteund, verklaarde de Minister er iets vreemds in te vinden, dat een pachter een goed, dat hij met een bepaalde bestemming had verkregen, zou kunnen gaan veranderen. Scheuren van grasland kan inderdaad in het a 1 g e- meen belang zijn, maar dan moet er ook een algemeene wet voor komen. De Mi nister had bezwaren tegen dit amende ment. Het scheelde niet veel of de Kamer had hem gelijk gegeven, maar ziet: één stem meerderheid sloeg hem en de heer Droesen ging met 4544 met de buit strijken. De linkerzijde (behalve de liberalen)» ge steund door een aantal katholieken be zorgden hem de overwinning. Geen bezwaar had Z. tegen een amen dement-Hiemstra, om een eventueele ver hooging of verlaging van den pachtprijs in werking te laten treden één jaar (i. pl. v. 2 jaar; nadat de betreffende vordering is ingediend. Z. h. st. nam de Kamer dit aan. Over eenige amendementen betreffende art. 36 (opzegging door den verpachter) kwam de Minister nog niet aan het woord. Er was er een van den heer Ebels, be- oogend dat de vordering van den pachter eveneens kan worden afgewezen, indien den rechter blijkt, dat de opzegging is ge schied, omdat de verpachter het verpach te zelf in gebruik wil némen of door een zijner kinderen in gebruik wil doen ne men, en bij het aangaan van de pachtover eenkomst beroep op deze bepaling is voor behouden. De heer Louwes had hierop een sub amendement, waarbij hij de „kinderen" wilde doen vervangen door „bloed- en aan verwanten tot den derden graad, of stief kinderen. De heer Truijen (r.k.) had nog een va riant op deze amendementen en de heer Hiemstra tenslotte wilde de pachter reeds een beroep op den rechter laten doen, zon der dat hij door de opzegging „ernstig in zijn belangen zou worden aangetast" (ge lijk het ontwen? -Is eisch stelt). Wanneer de Minister zijn meening heeft doen ken nen, zullen we op deze amendementen te rug komen. Donderdag, heden, zal de discussie over de Pachtwet wel ten einde loopen. In zijn redevoering degenen, die hamsteren en die op onrecht vaardige wijze de prijzen verhoogen, er voor te waarschuwen, dat hij met de uiterste ge- optreden, om zeide Göring nog aan het licht was gebracht. Op deze wijze zou de correspondent van de „Matin" ver nomen hebben, dat Göbbels Degrelle raad gevingen zou hebben verstrekt over de beste methodes om langs parlementairen weg de strengheid tegen hen édelen macht in handen e nemen, n.1. de massa te niet te zeggen met barbaarsche middelen fasdneeren on schrjk boe2eme™^ Göring wees er op, dat de nat. dl j boigje^kmt in het donkerste licht tf te listische leiders zich met dezelfde dis- schilderen heb cipllne onderwerpen. „Ik voor mij geen boter meer gegeten. Ik ben 20 pond afgevallen. Weet ook, dat de Führer boter noch vleesch eet. Kanonnen maken de natie sterk, vet maakt den buik dik. Tenslotte zou Göbbels Degrelle envelop- pes ter hand hebben gesteld, waarvan de inhoud niet bekend is. Volgens de „Matin" zou Degrelle, zeker zijnde van den steun van Duitschland, te verstaan hebben gc geven, dat een der eerste GH kunt U een beetje ontzeggen, indien daden van"fwrini»u zijn „het on. recht te herstellen, dat Duitschland Is aan. dat noodig is". DE VIERING VAN DEN VEERTIENDEN VERJAARDAG VAN DEN MAR8CH NAAR ROME. Geheel Italië vierde gisteren den 14den verjaardag van den marsch naar Rome. Ter nagedachtenis aan de 1547 zwart- hemden, die gedurende het bestaan van de ze organisatie zijn gesneuveld is een „sa- crarium" opgericht, dat gister werd ont huld. In tegenwoordigheid van de duce werd een H. Mis opgedragen. Te elf uur gisterochtend waren alle fas cisten, die te Rome aanwezig zijn, bijeenge komen op het Palazzo Venezzia met hun vaandels en standaarden om den „stichter van het Imperium" te huldigen. Toen Mussolini verscheen werd hij luide toegejuicht. Eerst decoreerde hij de studenten, die zich hebben onderscheiden in den veldtocht in Abessinië. Vervolgens keerde hij terug in het Palazzo Venezzia en hield vanaf het balkan een toespraak, waarin hij o.a. zeide, na te hebben medegedeeld, dat het „Sacra- rium" was onthuld, dat heden in geheel Italië openbare werken zullen worden be gonnen. Indien, zoo vervolgde hij, het jaar 14 gun stig is geweest, het jaar 15 zal het niet minder zijn, want dit is ons geloof en onze 3 1 onze bajonetten. „Duitschland zal onafhankelijk gemaakt worden". In het sportpaleis te Berlijn heeft Göring gisteravond een rede over het te Neurenberg aangekondigde vierjaarplan gehouden. Hy zeide, dat dit plan kan worden samengevat in een fundamen- teelen zin: de beveiliging van de Duit- sche eer en het Duitsebe leven. Die be veiliging moet in de eerste plaats worden gezocht in de versterking van de econo mische kracht Het treurigste hoofdstuk uit de Duitsche geschiedenis is afge sloten en het nieuwe hoofdstuk is begon nen onder het devies: Vrijheid en eer zijn het fundament van het derde rijk. Het gaat er thans ora; Duitschland onaf hankelijk te maken, opdat niet meer een hand van buiten het 4an de keel kan grijpen. Men zal tot ons zeggen, aldus Göring: ,3etaalt grondstoffen mgt goud". Wij zou den daartoe bereid geweest zijn, indien men ons niet al ons geld door de herstelbetalin gen had ontnomen. Wij willen thans eerlijk en vreedzaam bewerken, dat Duitschland de grondstoffen krijgt, die het buitenland ons onthoudt. In Duitschland wonen nu een maal 136 menschen op een vierkanten kilo meter, in Engeland 137. Engeland bezit een derde der wereld als koloniën en wij heb ben niets. Als wij een klein deel dier koloniën zouden hebben, zouden wij er niet over behoeven te spreken, dat er gebrek aan grondstoffen is. Wij zullen ons tot het uiterste inspannen om ook het laatste uit den Duitschen bodem te halen. Wü zullen nieu wen grond voor den landbouw ontginnen, de veeteelt bevorderen. Ook de productie van vetten zullen wij doen toenemen, wij zullen zorgen, dat ook het laatste afval niet verloren gaat. Het belangrijkste is, dat de minderbemiddelden en vooral de bevolking, die zwaren arbeid verricht, onder alle om standigheden zullen krijgen, wat voor hun arbeid noodig is. Göring 0 Niemand zal honger lijden. Wü moeten allereerst nagaan, welke grondstoffen wij zelf kunnen produceeren. Het spreekt van zelf, dat nieuwe fabrieken zullen ontstaan, waarin wij zelf rubber maken, waarin wij onze eigen kleeding uit vezelstoffen maken, zoodat wij geen behoefte meer zullen heb ben aan de katoen, die ons thans millioenen aan deviezen kost. Wy zullen uit de Duit sche steenkolen benzine en olie trekken. Het woord van den „Führer": Binnen 18 maanden is de Duitsche benzine gereed zal ik vervullen. Wij zullen er niet langer tevreden mede zyn, dat slechts een tiende van den bodem geëxploiteerd is. Steenkolen, hout en ertsen zullen de basis zijn, waarop Duitsche fabrieken van eigen productie zullen ontstaan. Tenslotte deed Göring mededeeling van het treffen van eenige maatregelen tegen prjjsverhooging. Ons geloof is zoo sterk, dat het bij het ontmoeten van een hindernis, zich hier overheen werpt. De duce besloot zijn rede met de woor den: Italië staat thans rechtop om tot den laatsen druppel bloed zijn overwinning en zijn imperium te verdedigen. Na deze rede bleven de toejuichingen van het publiek zoo lang aanhouden, dat de duce eenige malen op het balkon terug moest komen. In het gevolg van den duce bevonden bich de Duitsche gasten onder leiding van de Duitschers in het buitenland van von Bohle. DUITSCHLAND IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. De staat verkoopt bedrijfsaandeelen. Volgens een bericht van het Berliner Tageblatt zouden de aartdeelen van de Kom- merz und Privatbank A.G., die in handen van den staat waren, afgestaan zijn aan een consortium onder leiding van de bank Del- bruck, Schickler en Co. Het bedrag dezer aandeelen zou 80 millioen R.M. groot zyn. Zes weken geleden heeft de staat reeds een hoeveelheid aandeelen van de scheepvaart maatschappij Hamburg-Zuid aan een con sortium verkocht, terwyl nog weer langer geleden de in handen van het rijk zijnde aandeelen van den Stahlverein werden ver kocht. Men brengt deze feiten in verband met dringende financieele behoeften van den staat, die dwingen tot uitstel van de oorspronkelyke nat.-soc. voornemens ten aanzien van nationalisatie. HERDERLIJK SCHRUVEN DER FRANSCHE KARDINALEN. Tegen communisme en fascisme. De „Action Catholique Frangaise" publi ceert een herderlyk schrijven van de Fran- sche kardinalen, waarvan de slotzin luidt: „Wy hopen stellig, dat Frankrijk, gedragen door zijn gezond verstand, zijn trotsche ras en prachtige tradities en bezorgd voor zijn lot den socialen vrede zal herwinnen en zijn christelyk ideaal zal behouden. Wy hopen, dat tegenover het Sovjetregime en de ver schillende vormen van regeering, welke minder in overeenstemming zijn met ons nationale temperament en die de volken hebben gemeend zich te moeten geven, plaats is voor een regime, onder hetwelk, onder de drievoudige toestrooming van christelyk streven. Latynsche cultuur, en onze Fransche tradities, een wyze en blijde vryheid zal bloeien". Vijftig opvarenden vermist. Het Egyptische stoomschip „Abd el Latif Loefty" is op 15 mijl afstand van Alexandrië gezonken. Vijftig passagiers en leden der be manning worden vermist. Slechts één der opvarenden is gered. IS DEGRELLE NAAR DUITSCHLAND GEWEEST? Een mededeeling van de „Matin". Het Antwerpsche blad „Matin" en het Brusselsche orgaan „Midi-Journal" publi- ceeren telegrammen van hun Berlynsche correspondenten waarin bevestigd wordt, dat Degrelle 27 September j.L te Berlyn is geweest. Volgens deze correspondenten was het doel van zyn reis: zich by komintern te documenteeren en allerlei aanmoedigingen te halen. De rexistische lei- I Duitschland ls aan* gedaan in de kwestie van Eupen en Mal* medy". Tenslotte wordt nog vernomen, dat da politieke politie te Berlijn een onderzoek heeft ingesteld naar de personen, die zich aan deze indiscreties hebben schuldig ge maakt huidonzuiverheden, pukkels en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte PuroL Doos 30, Tube 45 ct Bij Apoth. en Drogisten. REDE VAN DETESSAN TE NEW-YORK! „Frankrijk is kalm en wenscht vrede". Tijdens een banket in hotel Waldorf Astoria heeft de onderstaatssecretaris van het Fransche minister-presidium een toe spraak gehouden, waarin hij o. m. zeide, dat het temidden van de onzekerheid der moreele en politieke crises der wereld nuttig is te herinneren aan principes, welke een zekere stabiliteit geven en een betere toekomst voorbereiden. Alleen de vrijheid kan een redelijke orde scheppen overeenkomstig den wil der meerderheid en in binnenlandschen vrede verbeteringen doorvoeren tot heil van het volk. Deze overtuiging is vastgeworteld in de ziel van het Amerikaansche, zoowel als van het Fransche volk. De regeering Blum beschouwt zich als de erfgenaam van vele geslachten van verdedigers der vrijheid. Blum zeide kort geleden in een rede, dat zij, die de demo cratie veroordeelen, dikwijls zelf van deze democratie profiteeren. Men beweert thans wel, dat de proble men zoo ingewikkeld zijn geworden en dat hun oplossing zoo dringend is, dat de democratie met de parlementen te lang zaam werkt om deze oplossing te berei- k Spreker vraagt, of dit een reden kan zijn om de garanties, welke de burgers na zooveel jaren van strijd hebben verkre gen, weer te vernietigen. Moet het herstel van de orde worden toevertrouwd aan een kleine groep of aan een enkel man? In Frankrijk wil men zich aan een dergelijk bewind niet onderwerpen, wel veroor zaakte dit eenige wrijving in het binnen land, doch dit kan niet anders in een land, dat persvrijheid kent en vryheid van vergadering en spreken. Een botsing t-sschen burgers heeft evenwel ..niet plaats gehad. Frankrijk is kalm en wenscht vrede voor zichzelf en voor allen. HET BEZOEK VAN KONING CAROL AAN PRAAG. Een rede van president BenesJ. President Benesj heeft ter eere van het bezoek van koning Ca rol een groot dinar aangeboden, tijdens hetwelk hij ook een rede uitsprak. Na den koning van Roemenie welkom geheeten te hebben, zeide de presi dent, dat de politieke beteekenis van het bezoek van koning Carol is, uitdrukking te geven aan de duurzame vriendschap der beide landen en, daar ook Joego Slavie, de vriend en bondgenoot, steeds in onze ge dachten aanwezig is, tevens aan het vol maakte samengaan der drie staten der klei ne entente. Dit Samengaan vormt, door den duur van zijn bestaan in het naoorlogsche Europa, alleen reeds een buitengewoon ver- schynsel. In dezen tijd van onzekerheid en algemeene ongerustheid, waarin bondge nootschappen wankelen en nieuwe groepee ringen plaatsvinden, blijft de kleine entente en stevigen en onverwoestbaren steun vor men voor haar leden, zonder echter de nood* zakelyke aanpassing en elasticiteit te ver liezen. Wy eerbiedigen op loyale wijze ai onze internationale verplichting en wisten de wereld aan te toonen, dat wij onze vri)* heid waar zyn, vastbesloten als we zijn, haar gemeenschappelyk ten kost van alle opofferingen te verdedigen. Onze drie lan den zyn en zullen blijven landen van orde, sociale discipline politieke vrijheid en ver draagzaamheid, gebaseerd op zuivere juridi sche en constitutioneele wettelijkheid. Antwoor van koning In een hartelyke toespraak verklaarde koning Carol alles te onderschrijven wat president Benesj had gezegd aangaande de noodzakelijkheid van he bestaan der kleine entente en haar vitaliteit. Het is de licht der kleine entente, zoo gin de koning voort, haar samengaan te bevestigen en ik ben ge' lukkig dit heden te kunnen doen door mijn aanwezigheid temidden mijner bondgenoo- ten. De kleine entente is een waarborg voo de orde en wij zijn verwoede verdedig#** onzer rechten en eenheid binnen het na* tionale kader onzer onwrikbare grenzen. Des avonds had een ontvangst plaats vg» 800 genoodigden in de zoogenaamde SpM®" sche zaal van het historisch kasteel v#" Praag. In een voorrede op een door maarscb8£ Badoglio geschreven boek over den de ,,an,11" I 8Ünschen oorlog schrijft Mussolini, dat koloniale oorlog tot een continent# der zou bii Hp7p I werd> doordat de strijd zoo spoedig door vier DersoonliikhoK an*en "Ü11 lijk moest worden gewonnen om te door vier persoonlykheden. onder wie Göb- hinderen, dat de politieke en •OOMgjflJ bels. Italië door den Belgischen afgevaardigde Bodart om werden meer dan 100.000 arbeider# veel materiaal naar Afrika gezonden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6