ZIJN HOOFD KWIJT? £atuU eH^uuibouw intmdand PROFESSOR SLIM EN ZOON Hoofdpijn, Kiespijn, Ss'SrSs ALKMAARSCHE COURANT naar een uniformverbod protest van engelsche mijnwerkers. De Belgische Kamer over de buitenlandsche politiek. Een vijfmogendheden conferentie. bedrijfspluimveehouders. Verhooging van de theeprijzen. Inval in Haagsch speelhol. NU DE STORM IS UIT GERAASD Wrak bij IJmuiden nog niet herkend. NEE! ZOO ERG IS HET NOG NIET, HAAR... HEM ONTBREEKT IETS, DAT EVEN BELANGRIJK IS: EEN ABONNEMENT OP DE IN ENGELAND. De Engelsche ministers hebben gister en de wenschelijkheid van het ne er van maatregelen tegen het dragen "In uniform door politieke organisaties hesDroken. Besloten werd, dat een wets- ntwerp over deze materie aan het parle ment zou worden voorgelegd. De plaatse- iHke autoriteiten zullen bovendien rui mere bevoegdheden verkrijgen om onlus ten te voorkomen. pijnen te verdry ven is een M.jnhardt's Poeder. I er stuk 8 ct.doos 45 ct. By Uw Drogist. Tegen uitlating van von Ribbentrop over het communisme. Ret bestuur van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin zijn vertegenwoordi gers in het parlement worden verzocht, de aandacht der regeering te vestigen op de door den nieuwen Duitschen ambassadeur, von Ribbentrop, bij zijn aankomst te Lon den afgelegde verklaring en hem om uit leg te vragen van hetgeen hij bedoelde met de dreiging van het communisme". Aanleiding tot deze motie is de Maandag door von Ribbentrop voor de pers afgelegde verklaring, waarin oa. de volgende passage voorkomt: „De Führer is ervan overtuigd, dat er voor Europa en ook voor het Britsche rijk, slechts een werkelijk gevaar bestaat, n.1. de verspreiding van het communisme, deze verschrikkelijkste aller ziekten, verschrik kelijk omdat de menschen over het alge meen het gevaar er pas dan van inzien, wanneer het te laat is". De motie kenmerkt deze uitlating als „een onbeschaamde afwijking van het ge bruikelijke gedrag der ambassadeurs". De Belgische Kamer heeft gisteren de interpellatie over de buitenlandsche po litiek der regeering en de beteekenis, die moet worden gehecht aan de recen te redevoering van den koning, behan- deld. De socialistische afgevaardigde Hubin verklaarde o.m.: wanneer neutraliteit de definitie is van onze onafhankelijkheid, wanneer dit wil zeggen, dat wy te allen tijde het recht hebben te handelen vol gens onze belangen, gaan wij daarmede accoord. Men mag echter niet de aard rijkskundige ligging van België verge ten, die het land in een oorlog kan mee- sleepen als in 1914. „Wij kunnen verplicht zyn te strijden, niet om Frankrijk te behoeden voor een aanval, maar om ons gebied te verdedigen. Door de organisatie van de defensie van ons land kunnen wij helpen den vrede te handha ven". Spr. vroeg of met dit doel België het ac coord der generale staven zal handhaven, wanneer natuurlijk deze overeenkomst geen enkele politieke of militaire verplichting voor België met zich mede brengt. De communist Relecom verklaarde, dat al leen een overeenstemming tusschen alle vre delievende mogendheden de wereld voor een oorlog kan behoeden. Hij wilde niet, dat België in een oorlog wordt meegesleept. De Rexisten dienden vervolgens een motie in, waarin zij zeiden te betreuren, dat de regeering het Locarnoverdrag en het accoord betreffende overleg der generale staven met ftgnkryk nog niet heeft opgezegd. Verklaring van minister Spaak, ld antwoord op de ten aanzien van de Belgische buitenlandsche politiek gestelde Vfsgen heeft de minister van buitenlandsche zaken Spaak in de Kamer o.m. het volgende verklaard: „Wij willen de veiligheid van België aan geen enkel belang opofferen, aan geen enkele ideologie. Wij willen ons niet mengen in de zaken van andere landen en wij zullen niet toestaan, dat zy zich in de zaken van België mengen. Wy willen, dat onze verbintenissen duidelijk, nauwkeu- r'8 zyn. Wij zullen een Belgische politiek voeren, rekening houdende met de histori sche tradities, de aardrijkskundige ligging 01 de Belgische mogelijkheden. Wjj wenschen geen neutraliteit. Wij wil len in den Volkenbond blijven en deelne men aan alles, wat de collectieve veiligheid en wederzydschen bijstand kan verzekeren, wy kunnen onze nationale veiligheid niet uitsluitend op deze principes baseeren. Twee ernstige problemen moeten onderzocht worden. Ten eer ste de onbeslistheid der arti kelen van het handvest, waarvan de werking niet nauwkeurig is omschreven. Snaak Het zou gevaarlijk zijn in paak een Vergelijken toestand te mijven en verplichtingen te onderschrijven, °le niet nauwkeurig bepaald zijn. De Vol kenbond moet algemeen zijn, wil hy doel treffend zijn. Zoolang Italië er vijandig te genover staat en Duitschland en de Ver. Sta- *en er niet in zijn, zullen zijn moeilijkheden buitengewoon beperkt zijn. Ten tweede werpt de schending van het verdrag van Locarno door Duitschland een toestand omver, dien wij als stevig en es sentieel hadden beschouwd. De huidige toe- s and is een overgangstoestand en een voor- loopige toestand. Doelend op de tegenwoor- to«e onderhandelingen, zeide minister spaak: „ik herhaal, dat de Belgische poli- ,fk> die geen neutraliteit beteekent, volle- 8 onafhankelijk is en zal blijven, wan- neer bet er om gaat, een westelijk pact tot nd te brengen. België heeft een buitenge wone rol te vervullen. Deze rol is noch die Duitschland, noch die van Frankrijk, "ze rol is aan elk onzer buren de verzeke- 'ng to geven, dat in geen enkel geval ons grondgebied als doorgang of bezettingsbasis la ,^'enen voor een aanval op een naburig n'7' De rede van den koning, de militaire U'tenlandsche politiek vormen een sa menhangend geheel. België doet een be langrijke en noodzakelijke militaire poging. Wy wenschen den vrede te handhaven, doch zoo een oorlog zou uitbreken is de voor naamste voorwaarde, dat het land één zij. In den loop van de zitting van het parle ment heeft de minister van buitenlandsche zaken, Spaak, o.m. nog verklaard, dat nie mand tot de meening kan komen, dat de re de van koning Leopold een verbreken be- teekent van de verplichtingen van België. Wat overblijft van het verdrag van Locarno en van de accoorden van Londen behoudt zijn waarde, evenals hetgeen gezegd is by de besprekingen der Engelsche, Fransche en j Belgische generale staven. Wat is gebleven blijft bestaan en wij onderhandelen om het te verbeteren, aldus minister Spaak. stad van de Chineesche provincie Sjansi, Taijoean, waar een winkel van den Japanner Gitaro Tanaka is geplunderd door eenige tientallen Chineesche politie-agenten, die de Chineesche bedienden wegjoegen en Tanaka medenamen. De plaatselijke Japansche autoriteiten hebben krachtig bij de Chineesche autoritei ten geprotesteerd, terwijl met het oog op de anti-Japansche stemming, die volgens het Japansche agentschap in de provincies Sjansi en Soeijoean heerscht, aan de Japan sche onderdanen in het achterland de raad is gegeven, naar veiliger oorden te vertrek ken. STALIN NOG IN LEVEN. De conespondent te Moskou van de „Daily Telegraph" meldt, dat Stalin ein delijk zijn stilzwijgen heeft verbroken en verklaard heeft, dat hij levend en gezond is en nog steeds zin voor humor heeft. Een Amerikaansche dagbladcorrespon dent, die hem de vraag had gesteld: „Als ge in leven zyt, schryf dan a.u.b.; heeft hy als antwoord hierop uit het Kremlin een brief gezonden, waarin hij zegt: „Naar ik uit de buitenlandsche pers vernomen heb, heb ik deze zondige wereld reeds langen tijd geleden verlaten en heb ik my in het hiernamaals gevestigd. Daar men dergelijke berichten in ae buiten landsche pers niet in twijfel mag trekken, tenzij men wenscht van de lijst der be schaafde personen te worden geschrapt, geef ik u in overweging, ze te gelooven en mijn rust in de andere wereld niet te ver storen". KAPITEIN DER „QUEEN MARY" OVERLEDEN. Kapitein Britten van de „Queen Marv is twee uur voor het vertrek van het schip, juist tóen hij wilde opstaan, in zijn hut door een beroerte getroffen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij zeer spoedig overleed. Het commando over de ..Queen Mary" werd wederom op gedragen aan kapitein Peel, die reeds de vorige reis het bevel over het schip heeft gevoerd en die in allerijl telefonisch werd gewaarschuwd. Poging tot regeling van den inter nationalen toestand. De „Morning Post" bericht, dat de Britsche regeering binnenkort langs di- plomatieken weg onderhandelingen wil openen met Frankrijk, Italië, Duitsch land en België, om vast te stellen of een overeenstemming in de verschillende opvattingen mogelijk is. NOODLOTTIGE BRAND IN MEEL FABRIEK. 12 werklieden gewond. Tengevolge van een ontploffing in een nabijgelegen meelfabriek is brand uitgebro ken in een andere fabriek te BristoL Hierbij werden 12 werklieden gewond, waarvan drie ernstig. De brand woedt nog voort. Hel verre Oosten Grensincidenten-kwestie. Gisteren is de eerste plenaire zitting ge hóuden van de conferentie tusschen Mandsjoekwo en buiten-Mongolie voor de regeling van de grensgeschillen. Aan den anderen kan wordt melding ge maakt van nieuwe grensincidenten. Een heeft zich afgespeeld aan de Argoen, de oostelijke grensrivier, waar Sovjet-troepen op 20 October op een Mandsjoekwosche grenspatrouille hebben geschoten, terwijl op 27 October een Sovjet-Russische militair vliegtuig naby Mandsjoeli over Mandsjoe- kwosch grondgebied heeft gevlogen. Een sombere voorspelling. In verband met de nieuwe eischen, die Japan aan China heeft gesteld, tot aanvaar ding van de voorstellen van Tokio voor een algemeene regeling der ChineeschJapan sche geschillen, hebben Chineesche persoon lijkheden voorspeld, dat binnen een jaar, wellicht zelfs binnen een maand, wel eens een Aziatische oorlog zou kunnen uitbre ken. Nieuw anti-Japansch incident te Taijoean. Opnieuw heeft zich, naar het Japansche agentschap Domei meldt, een anti-Japansch incident voorgedaan, ditmaal in de hoofd- Glim'ach e Zoover ik kan zien, heb je beslist niets in je oog gekregen, Amanda! De Noordhollandsche bond van Bedrijfs- pluimveehouders hield Woensdag een druk bezochte vergadering in de bovenzaal van café Central te Alkmaar. De voorzitter, de heer W. R. Drost, bur gemeester van Warder, Middelie en Kwa- dijk, opende met een woord van welkom, inzonderheid aan den rijkspluimveeconsu- lcnt, den heer van Asperen Vervenne. De vergadering was een maand vervroegd, omdat als we voor de Ned. Pluimvee Federatie bedanken, dit vóór 1 November moet plaats hebben. Aan de orde was de bestuursverkiezing. Aftredend de heeren Verstegen (Helder) en Braak (Warder). De heer Verstegen werd bij enkele candidaatstelling herkozen. In de vacature-Braak was ook candidaat gesteld de heer L. Slot te Warder. Van den heer Braak was d.d. 27 October een brief ontvangen waarin hij zijn ontslag indiende. De vacature werd aangehouden om de afdeelingen gelegenheid te geven candidaten naar voren te brengen. De bond bedankt voor de N.P.F. De voorzitter stelde aan de orde om te be danken. Spr. legde er den nadruk op, dat het niet ging tegen den person die ons in de N.P.F. vertegenwoordigt. Maar hij verte genwoordigt niet ons bedrijf, doch de land bouwbelangen. Alles wat we aanvoerden, ook onze candidaat, werd afgewezen. Daar om, aldus de voorzitter, stellen wij u voor om te bedanken en ons by een ander ver band aan te sluiten. De heer C. Kwant, Bergen (lid hoofdbe stuur B.P.N.H.) zeide, dat we steeds aan een doovemansdeur kloppen. Het gaat zoo niet langer. Schoorl vroeg hoeveel leden de N.P.F. heeft. De voorzitter antwoordde van 80.000, doch het grootste deel der leden is landbouwei, o.m. zyn er leden van de HolL Mij. van Landbouw. Breedvoerig werd het opzeggen besproken. Op een vraag hoeveel leden de nieuwe ver- eeniging, waarbij men denkt aan te sluiten, telt, antwoordde de voorzitter van plm. 8600. Besloten werd (m«t- algemeene stemmen) cm voor de N.P.F. te bedanken. Toetreding tot de Federatie. De voorzitter stelde, aan de orde om toe te treden tot een federatief verband met de V.P.Z.H. (Zuidholland), M.P.B. (Utrecht) en V.P.Z. (Zeeland). In die vereenigingen wor den alleen de belangen der bedrijf «pluim veehouders behartigd. Omdat, aldus de voor zitter, de regeering de eenheid wenscht te bewaren, hebben we ons met den minister verstaan en onze belangen bepleit. Ophef fing der graanrechten is belangrijk en dit hebben we naar voren gebracht. Spr. stelde voor namens de vergadering den minister hierop te wijzen en den bewindsman te ver zoeken de graanrechten op te heffen. Besloten werd (met algemeene stemmen) om tot de federatie toe te treden en den mi nister te verzoeken zooals werd voorgesteld. Oostzaan wilde meer reclame maken. Schoorl (v. d. Garde) eveneens. De on kosten worden, nu we voor de N.P.F. be danken, belangrijk minder. Hiervoor er. met steun der afdeelingen, wilde de laatste spreker een propagandist aanstellen. Oostzaan zag graag, dat men meer een beroep deed op de dagbladpers. Men moet lezen wal onze eischen zyn, een eisch voor instandhouding van ons bedrijf. We roeren lang niet genoeg de groote trom, wat er in ons vakblad komt, leest de bevolking niet. Men weet niet hoe onze bedrijven te gronde gaan. De heer Kwant zeide, dat hij daartoe be reid was, wat de voorzitter onderstreepte. Krommenie en Warder vroegen hoe het bestuur zich de nieuwe situatie indenkt. Krijgen de afdeelingen gelegenheid om de statuten en reglementen in hun afdeelingen te behandelen? Kunnen ze zich laten gelden voor het nieuwe bestuur? De voorzitter stelde voor om het bestuur voorloopig vrij te laten. De heer Kwant zal het concept-reglement ontwerpen. We ko men t.z.t. met voorstellen in de voorjaars vergadering. Het bestuur kreeg vrij man daat. Oostzaan vroeg hoe het bestuur denkt op te treden tegen de heffing van graanrechten. De voorzitter en de heer Kwant zeide, dat het voorstel Bergen (dat nu overbodig is omdat men zich unaniem voor opheffing heeft uitgesproken) aller belangstelling heeft. Wat mogelijk is, zal gedaan worden. By de rondvraag vroeg de afd. den Hel der de belangstelling voor de pluimveeten toonstelling, te houden in December. Spr. weidde over de belangrijkheid uit en be pleitte deelneming. De voorzitter zeide, dat de afd. er kennis van hebben genomen. De voorzitter deelde mede, dat de afd. Heiloo 10 beschikbaar stelt tot stijving der kasmiddelen. Men wilde niet bedelen, doch het goede voorbeeld aanbevelen. (Ge lach.) Ten laatste verzocht de voorzitter om de medewerking van den rijkspluimveeteelt- consulent voor de nieuwe federatie. Spr. hoopte op dezelfde medewerking. De heer van Asperen Vervenne deed deze toezegging. (Instemming.) Daarna sluiting. Naar wij vernemen, is in verband met de stijging van de theeprijzen van regeeringswege goed gevonden, dat de verkoopsprijs van thee in den detailhandel met ongeveer 10 cent per pond wordt verhoogd. 15 Personen bezondigden zich aan hazardspel. Gisteravond laat, tegen middernacht heeft de Haagsche politie een inval ge daan in het perceel Balistraat 70 in de Residentie, waar men vermoedde, dat zwaar roulette werd gespeeld. De politie was voorbereid op vervoer van een groot aantal arrestanten, want zij verscheen ter plaatse met een arrestantenwagen en een speciaal voor dit doel gehuurde autobus. Toen de commissaris Rugers, onder wiens leiding de inval geschiedde, zich even over half twaalf aan het perceel meldde, werd hij opengedaan door iemand, die de politie trachtte te sussen met de mededeeling „dat het om 12 uur toch afgeloopen zou zijn". De commissaris vond het echter juist nog bijtijds genoeg om een eventueele overtre ding van artikel 254 bis van het Wetboek van Strafrecht (hazardspel) te kunnen con- stateeren en spoedde zich naar boven, ge volgd door 14 rechercheurs en agenten van den gemeentelijken dienst. Men constateerde, dat er een uitgebreid gezelschap bijeen was, druk ingespannen met het roulettespel. „Handen omhoog" riep de politie, aan welk bevel alle aanwezigen natuurlijk moesten voldoen, waarna de politiemannen in de ge legenheid Waren de geheele zaak te over zien en stukken van overtuiging in beslag te nemen. Onder deze laatste was ook een roulette. De ondernemers van het zaakje, benevens een aantal getuigen, totaal 15 personen wer den in de arrestantenauto en autobus geladen, waarna overbrenging naar het hoofdbureau van politie volgde. Daar zijn de meesten weer vrijgelaten na verhoor. De organisators, G. J. S. E. P. en D. C. de R. zijn in arrest gehouden. De hoofdcommissaris van politie, de heer van der Mey, was ter plaatse aanwezig om zich van den gang van zaken op de hoogte te stellen. Bij het afbuien van den storm zijn ver schillende schepen, welke op kleiner of grooter afstand van de kust zee hebben ge houden met de wetenschap, dat men toch niet kon binnenloopen, in het gezicht van de haven gekomen. De stoombootloodsboot was, zoodra het weer iets handzamer werd, wederom van haar ankerplaats nagr buiten gestoomd om de schepen van loodsen te voorzien. Achter elkander kwamen deze dan ook in den looo van den dag binnen om door de sluizen te worden geschut. Alle rapporteerden vree- selijk weer te hebben doorstaan, waardoor de reizen vertraagd waren, doch van groote schade of persoonlijke ongelukken behoef de geen melding te worden gemaakt. Ook de binnengekomen visschersvaartui- gen, vooral de zeer noordelijk gevischt heb bende stoomtrawlers, wisten een beeld op te hangen van den storm, die nog erger dan op eigen kust van af Schotland over de Duitsche Bocht en Denemarken had gewoed. Enkele trawlers hadden hun scheepsboot verloren, andere hadden kleine schade over dek en van één schip waren de schijnlich- ten weggeslagen. Op een Katwijkschen logger, welke een ruime vangst pekelharing aan boord had, heeft men een deel over boord geworpen en het schip te doen lichten. De 1 astplan ken van dek had men over de luiken ge spijkerd om deze tegen de overkomende golven te beveiligen. Het wrak van het door de voorgaats van hier kruisende stoomloodsboot nabij de brul boei aangetroffen vaartuig, waarvan de mast boven water uitsteekt, is nog niet geinden- tificeerd. Te oordeelen naar den vorm van den mast meent men te doen te hebben met een vischlogger en deze meening combineerend met het aanspoelen van een scheepsboot met het merk SCH 179 vreest men, dat het wrak is van den logger Cornelis Vrolijk Fzn. uit Scheveningen. Hoe het zij, zekerheid heeft men niet voordat een nader onderzoek kan worden ingesteld. Dit kan evenwel niet gebeuren voor de weersomstandigheden zich gewij zigd hebben, want met een woelige zee is het onmogelijk voor een duiker om af te dalen. De SCH. 179 had een bemanning van veertien koppen aan boord. Loodsdienst gestaakt. Terwijl voor IJmuiden gistermiddag om twee uur de loodsdienst moest worden ge staakt, heeft men voor den Nieuwen Wa terweg den geheelen middag nog de sche pen kunnen beloodsen. Tegen den avond echter moest men het echter ook hier op geven en om 6.40 uur moest ook hier de dienst worden gestaakt. KIND VIEL IN KOKEND WATER. In een onbewaakt oogenblik is het drie jarig zoontje van de familie Van Orsouw, te Berghem (L.in een kuip met kokend water gevallen. Met deerlijke brandwon den over het geheele lichaam is de kleine opgenomen. Zijn toestand is zoo ernstig, dat voor het leven wordt gevreesd. 257. Nou, en bij die koHeri waren er vol met zeldzame vlin der» en prachtige «langen. Gauw informeerde hij wanneer er weer een boot naar Afrika vertrok. 258. De profesaor had geen geluk, want er gingen geen boo ten meer naar Afrika „U kunt de luchtdienst nemen", zei men hem, „Ja", zei professor Slim, „daar heb je gelijk aan en met een ging hij naar het vliegveld en nag een retourtje Afrika.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7