DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De rede van Mussolini te Milaan. De regeering nog steeds in den aanval. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 258 Maandag 2 November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA 138e Jaargang „Ontwapening is een fictie gewordenwat ons betreft kan de Volkenbond sterven". bevestiging van zijn rede te bologna. De Spaan8che revolutie Het Escoriaal nog niet door de rechtschen genomen, Een „Roode Pimpernel IP? COURANT Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De door Mussolini te Milaan uitge sproken redevoering is, zij het in gema tigder termen, de bevestiging van de vredesboodschap, welke de Duce te Bo- logna tot het leger heeft gericht. Hij gaat uit van de constateering, dat de Europeesche atmosfeer verontrustend is en geeft de principes aan van de Ita- liaansche politiek, waarmede hij beoogt deze atmosfeer op te helderen. Na het eerste, negatieve deel, waar in Mussolini ter zijde stelt, wat hij de illusies van de ideologie van Wilson noemt, beziet de Duce de houding, wel ke Italië moet innemen tegenover zijn buurstaten. Met name ten gunste van Hongarije hernieuwt de Duce zijn belijdenis van trouw aan de revisionisten, welke hou ding over enkele dagen op de conferen tie van Weenen een preciesen vorm zal terugvinden. Drie belangrijke punten der rede. Drie punten der redevoering zijn bijzon der belangrijk: 1. Mussolini spreekt niet namens het Ita- liaansch-Duitsche vriendschapsverbond, hij stelt geen Italiaansch-Duitsch plan voor. Zijn redevoering herneemt de gevolgde richtlijnen der Italiaansche politiek. Zij zou kxuyien zijn uitgesproken vóór de bespre kingen te Berlijn. 1. De vredesboodschap is in het bijzonder gericht tot Groot-Britannië. De politiek van Italië tegenover Groot-Britannië wordt duidelijk uiteengezet Zij eischt, indien men ernstiger gevaren wil voorkomen, een Italiaansch-Engelsch bondgenootschap. 3. Mussolini predikt op geen enkele wijze een anti-Sovjet-Russischen kruistocht op de Duitsche manier. Ontelbare zwarthemden, gevolgd door tallooze burgers, trokken door de rijk-ver- sierde straten der stad om zich naar het plein voor den Dom te begeven, waar zij vela uren wachtten tot de Duce zijn groote rede MU houden. Overal in de stad wapperde de Italiaan sche vlag en hingen portretten van den Duce, terwijl in groote letters opschriften waren aangebracht, waarin de Duce werd bedankt voor de stichting van het imperium. By zijn aankomst werd de Duce luide toe gejuicht en toen hij het hooge spreekgestoel te beklom, dat voor den Dom was opgesla gen, duurde het gejubel van de menigte en kele minuten. In zijn rede verklaarde Mussolini, dat hij de positie van het fascistische Italië uiteen wilde zetten wat betreft de betrekkingen tot de overige landen in dit zoo verwarde oogenblik. Ieder van zijn woorden was weloverwc gen, zoo zeide hij. In de eerste plaats moet het internationaal terrein worden gezuiverd Van iedere leugen en illusie van de ideolo gie van Wilson. Een van deze, de ontwapening, is reeds verdwenen, niemand wil ontwapenen en een ontwapening van allen is onmogelijk. Een andere illusie is de collectieve veilig heid, die nooit bestaat. Verder moet de on deelbare vrede worden afgewezen. Ten aanzien van den Volkenbond zeide de Duce, dat deze is gegrondvest op de be lachelijke stelling van absolute juridische gelijkheid van alle naties. De bond moet vernieuwd worden, of ster ven. Aangezien vernieuwing uiterst moeilijl- is, kan de bond, wat ons betreft, sterven. Wij zullen nooit de duivelsche economische blokkade vergeten, welke de Volkenbond tegen Italië ontketende. Italië toonde zich hierbij in staat tot alle opofferingen en ver zette zich tegen de 52 staten, welke aan deze blokkade deelnamen. Sprekend over de betrekkingen met Frankrijk zeide Mussolini, dat zoolang Frankrijk een afwachtende houding aan neemt, Italië niet anders kan handelen. Hierna ging de Duce over op de verdra gen met Oostenrijk en Hongarije, na fe hebben gewezen op de uitstekende verhou ding met Zwitserland. Hij noemde Hongarije „de groote ver minkte" welke recht moet worden gedaan in het Donaugebied, opdat hier vrede heersche. L De betrekkingen tot Joegoslavië zijn ver beterd en de grondslagen voor een hechte Vriendschap tusschen beide landen zijn ge legd. Mussolini Ten aanzien van de betrekkingen *ot Duitschland verklaarde de Duce, dat dit groote land de sympathie geniet van het Italiaansche volk. Op de spil Berlijn-Rome kunnen alle sta ten van Europa, die van goeden wil zyn, meewerken. Het anti-bolsjewistisch vaan del is de oude vaan van het fascisme. Het bolsjewisme is niets anders meer dan een wreed super-kapitalisme. Er moet thans een einde worden gemaakt aan de tegenstelling tusschen fascisme en de democratie. Italië opent den weg tot de ware bescha ving door den arbeid. Italië is een eiland in de Middelland- sche zee, verklaarde de Duce verder, zich richtend tot de Engelschen, die hem hoorden. Deze Middellandsche zee is voor Engeland een weg om zijn over- zeesche bezittingen te bereiken. Voor Italië is de Middellandsche zee het leven. Italië wil dezen weg noch be dreigen, noch onderbreken, doch het wil zyn rechten geëerbiedigd zien. De Engelschen moeten zien, dat dit een vol dongen feit is, waaraan niet valt te tor nen. Er is slechts één middel tot een alge- heele oplossing. Indien men Italië in deze zee tracht te verstikken, zal het geheele Italiaansche volk zich verhef fen. De leiddraad van het 15e jaar van het fas cisme is vrede met allen, doch een gewa pende vrede. Tenslotte verklaarde de Duce, dat Italië derhalve zijn bewapening ter zee, te land en in de lucht zal perfectionneeren. De nationale industrie zal bevorderd wor den. Zich richtend tot het Milaneesche volk besloot de Duce, zyn rede met de woorden „Gij moet de voorhoede zyn om het impe rium waardevol te maken om hiervan in zoo kort mogelijken tijd een element van wel vaart en voorspoed te maken tot glorie van het vaderland". Deze rede van den Duce werd herhaalde malen door luide toejuichingen onderbro ken. Na zyn rede bleef de Duce nog wel 10 minuten staan kijken naar het imposante ge zicht, dat het plein bood, vol menschen, die zwaaiden met Italiaansche vlaggen. Meer malen dankte de Duce hiervoor door het brengen van den Romeinschen groet. Het aantal personen, dat op het plein verzameld was, wordt op 250.000 geschat. Op de tribune van de autoriteiten van staat en partij werden ook opgemerkt de le den van de Duitsche delegatie, welke op het oogenblik Italië bezoekt. Zij werden door de menigte toegejuicht. Het Italiaansche volk werd in de gele genheid gesteld de rede van den Duce te beluisteren door middel van luidsprekers, welke op de pleinen van alle steden en dor pen waren opgesteld. Het enthousiasme was hier niet minder dan te Milaan. PERSSTEMMEN. Indruk te Parijs gereserveerd. De gistermiddag door Mussolini te Milaa t uitgesproken redevoering is te Parijs met reserve ontvangen. De eerste indruk van de essentieele pas sages uit de toespraak van het hoofd der Italiaansche regeering is, dat deze minder betrekking hebben op de Fransch-Italiaan- sche verhouding dan op de buitenlandsche politiek, welke de Duce voortaan zal volgen. Men verheelt niet de moeilijkheden, wel ke het algemeene standpunt van Rome by de voorbereidende onderhandelingen voor de Locariio-conferentle en zekere verklarin gen van den Duce aangaande problemen van Centraal-Europa en de Middellandsche zee zouden kunnen doen rijzen. In ieder geval is men van meening, dat deze redevoering om de belangrijkheid der kwesties, welke zü opwerpt, nauwkeurig moet worden bestudeerd, aleer het mogelijk zal zijn een gezaghebbend oordeel uit te spreken. Groote voldoening in Hongarije over de rede van Mussolini. Hongaarsche politieke kringen hebben de rede van Mussolini te Milaan met groote voldoening ontvangen. Het is de eerste maal, dat Mussolini zoo uitgesproken stel ling neemt ten gunste van het Hongaarsche revisionisme. Men rrierkt op, dat het cijfer van 4 millioen Hongaren die buiten de gren zen van Hongarije wonen, aanzienlijk hoo- ger is dan de tot nu toe gemaakte schattin gen. In Hongaarsche statistieken schat men de Hongaarsche minderheden op 3 millioen 400.000. De aanstaande plechtige erkenning der rechten van Hongarije, die door den Duce werd aangekondigd, zal naar men meent geschieden ter gelegenheid van de bijeenkomst der drie ministers van buiten landsche zaken te Weenen. Uit het feit, dat Mussolini in dezelfde rede sympathieke woorden heeft gewijd aan Joegoslavië, leidt men te Boedapest af, dat dit land geen moei lijkheden aan zekere Hongaarsche eischen in den weg zou leggen. Nog geen Oostenrijksch commentaar op de rede van Mussolini. Hoewel de rede van Mussolini te Milaan in Oostenrijk draadloos werd uitgezonden, is nog geen officieel commentaar op deze rede geleverd. Wel hecht men in politieke kringen waar de aan de woorden van den Duce, dat het Duitsch-Oostenrijksch verdrag van 11 Juli de onafhankelijkheid van Oostenrijk ver sterkt. Ten aanzien van de verklaringen inzake Hongarije vraagt men zich af of Mussolini, na de bevestiging van de onaantastbaarheid van de grenzen der kleine entente te Praag, een poging wil aanwenden om met Praag en Boekarest de grenzen van de meerder heid van het Hongaarsche volk te regelen. Het vooruitzicht, dat de Duce den Volken bond zou verlaten, wordt in Oostenrijksche kringen niet sympathiek geacht. Hier ziet men liever een hervorming van dit instituut. Uit de berichten van beide kampen blykt, dat de regeeringstroepen in den sector ten Zuiden van Madrid in den aanval blijven. Zoo weet Havas uit Ma drid te melden, dat men aldaar zeer te vreden is ever den gang van zaken ten Westen en ten Noord-Westen van den oceaan. Te Aranjuez, dat, zooals bekend, thans ongeveer door de rechtsche troe pen omsingeld is, heeft men in de voor steden een groot aantal verdedigers sa mengetrokken. In miltaire kringen al daar is men ervan overtuigd, dat deze effectieven erin zullen slagen de recht sche troepen te verhinderen naar Va- lencia op te trekken. Van aanvallen der regeeringstroepen wordt van die zijde geen melding gemaakt; Havas meldt echter uit Rabat, dat de regeeringstroe pen opnieuw aanvallen hebben onder nomen in den sector van Grinon en Sesena, verder op den rechtervleugel van generaal Varcela. Beide aanvallen zouden echter zyn afgeslagen. Verder is het offensief geopend op het plaatsje Esquivias, waar de regeeringstroe pen groote verliezen zouden hebben gele den. Madrid en Barcelona zyn opnieuw ge bombardeerd. Het Escorial is nog steeds in handen van de regeering. Naar Reuter uit Rabat meld de, zou Zaterdagmiddag de definitieve stryd om het paleis zijn aangebonden. Resultaten worden echter nog niet gemeld. Een ver tegenwoordiger van Havas vertelt verder als merkwaardige bijzonderheid, dat door den burgeroorlog het vervoer meer dan ooit door middel van paarden en muilezels ge schiedt, aangezien de benzine vrijwel uit sluitend voor oorlogsdoeleinden wordt ge bruikt. Opstandelingen nog geen 19 K.M. van Madrid. Na verscheidene dagen van aanvallen en tegenaanvallen bevinden de rechtsche troe pen zich op nog geen 19 K.M. van Madrid en op 4 K.M. van Cetafe, een der vliegvelden van de hoofdstad. Het schijnt, dat de beslissing omtrent het lot van Madrid zal vallen in den sector ten zuiden en zuid-westen van de hoofdstad, waar de regeeringstroepen al hun reserves aan artillerie, tanks en pantserauto's heb ben geconcentreerd. Volgens verklaringen van krijgsgevangenen zou generaal Pozas, die weer onder de bevelen' staat van een Russischen generaal, belast zijn met de ver dediging van Madrid, terwijl generaal Asensie het bevel voert aan het front. Bilbao gebombardeerd. Uit La Coruna wordt medegedeeld, dat de luchtmacht der opstandelingen Bilhao heeft gebombardeerd en daarbij zeer belangrijke schade heeft aangericht. Van het front bij Aranjuez. Een speciale correspondent van Havas meldt: De regeeringstroepen hadden besloten den aanval der opstandelingen tot staan te brengen tusschen Toledo en Aranjuez. Zy zijn daarin geslaagd. Zelfs zijn zij opgerukt en hebben zij zich genesteld in gunstige stellingen. Het streven der rechtschen is vooral gericht op de stations van Algador en Castillejos, die de spoorwegen beheer- schen van Madrid naar de oostelijke provin ciën en Andalusië. De moedige opereerende militietroepen hebben deze spoorlijnen be vrijd dank zy de verovering van het station van Sesena, dat een weinig noordelijker ligt, is thans de spoorlijn naar Valencia vol komen bevrijd. Ook de weg naar Andalusië kan weer gebruikt worden, hetgeen enkele dagen geleden niet het geval was. Geen verandering in de frontlijn in het Baskenland. In een officieel communiqué van het hoofdkwartier der opstandelingen wordt ge meld, dat aan het front van Biskaye ver scheidene vuurgevechten zyn geleverd, doch de frontlijn werd niet gewijzigd. Aan het Guadalajarafront rukt de rech tervleugel van het opstandelingenleger op en bezette de hoogten, welke de Dulce- rivier beheerschen. Onder de krijgsgevan genen, welke zyn gemaakt bij de bezetting van Valdemoro, bevinden zich 116 leden van de guardia civiL De opstandelingen moeten stamp pot eten. De gouverneur-generaal van den Staat heeft aan alle gouverneurs van de provin cies, welke door de opstandelingen zijn bezet, aan de burgemeesters in dit gebied en de besturen van de verschillende organisa ties een circulaire gezonden, waarin hij ge last de eerste en vijftiende van iedere maand een „stamp-pot-dag" te houden. De hotels mogen die dagen slechts stamp pot opdienen, tegen den prijs van een ge- wpnen maaltijd, terwyl ook particulieren worden aangespoord overeenkomstig deze voorschriften te handelen. De opbrengst is bestemd voor werken van weldadigheid, weeshuizen e.d. Engelschman door regeerings troepen gearresteerd. „Roode Pimpernel 2"? Naar het Duitsche nieuwsbureau mee deelt, is uit Gibraltar bericht ontvangen, dat de Engelschman G. W. Grice Hutchin- son door aanhangers van de regeering te Alaga is gearresteerd. Men zou bezorgd zijn voor zyn lot, aange zien hy sedert maanden Spanjaarden, die door de regeerings-aanhangers werden be dreigd, zou hebben gered. Eenige honderden Spaansche vrienden, voornamelijk Spaan- sche aristocraten, zouden door hem wegge voerd zyn. De Britsche torpedojager „Gallant" ligt voor Malaga en naar verluidt zou dit schip ingrijpen om dezen „roode pimpernel 2" te bevrijden. Moet Azana te Barcelona blijven? Het radiostation van.de Spaansche Pha- lanx. deelt mede, dat president Azana, die momenteel te Barcelona. vertoeft, steeds meer terneer gedrukt wordt. Eenige dagen geleden zou hij Barcelona hebben willen verlaten, doch hy zou. door bedreiging van de anarchisten gedwongen, zijn in de stad te blyven. Verder zou hij zelfmoord hebben willen plegen, doch generaal Masquelet zou hem weerhouden hebben. Hy zou verklaard hebben: „Mijn leven is thans in handen van de anarchisten". Russisch schip door opstandelingen- kruiser onderzocht. Het agentschap Tass meldt: „Het Russische vaartuig „Dniestr", met een lading onderweg van Hamburg naar Batoum, is op 30 October aan den ingang van de Straat van Gibraltar door den Spaanschen opstandelingen kruiser „Almirante Cervera" aangehou den en doorzocht. De kapitein van de Dniestr" zwichtte voor geweld en moest dezen daad van willekeur der opstandelingen verduren." Het agentschap Tass publiceert verder commentaar van de Prawda over het onder zoek, dat de bemanning van den opstande lingenkruiser „Almirante Cervera" in de Straat van Gibraltar heeft ingesteld aan boord van het Sovjet-Russische stoomschip „Dnjester". „Wij hebben hier, zoo schrijft het blad o.m., te maken met een nieuwen schakel in den keten van schendingen van het inter nationale recht. De opstandelingen schijnen te meenen, dat zij op zee eigenmachtig kunnen optreden. Zy zochten blijkbaar naar wapens, die zij natuurlijk niet vonden. Wie echter heeft aan deze vijanden van het Spaansche volk het recht gegeven, op de internationale zeewe gen Sovjet-Russische zeeschepen aan te houden?" Fransche vliegers boven stellingen der opstandelingen. Waarschu wing aan vreemde vliegtuigen. In het hoofdkwartier der opstandelingen wordt bekend gemaakt, dat de opperbevel hebber der rechtsche troepen erop gewezen heeft, dat eenige vliegtuig-bestuurders der „Air France" van het traject Toulouse AlicanteMadrid in samenwerking met de regeeringsstrijdkrachten op geringe hoogte boven de stellingen der opstandelingen hebben gevlogen, om incidenten te verwek ken. De bevelhebber deelt daarom mede, dat zyn troepen voortaan op elk buitenlandsch vliegtuig, dat boven hun linies vliegt, het vuur zullen openen. De verantwoording voor dergelijke gebeurtenissen wijst de be- velheber van de hand. De air France protesteert. De luchtvaartmaatschappij Air France publiceert een communiqué, waarin zy pro testeert tegen de door zekere bladen opge nomen beschuldiging, afkomstig van het hoofdkwartier van generaal Franco, dat vliegers van de Air France, die dienst doen op de lijn ToulouseAlicanteMadrid-laag boven de linies der opstandelingen zouden vliegen om incidenten te verwekken tus schen de Fransche regeering en de recht sche autoriteiten. Mevrouw Companys in Frankrijk. De echtgenoote van den president der ge neraliteit van Catalonië, mevrouw Compa nys, is gisteravond per vliegtuig te Toulouse aangekomen. Zy is onmiddellijk doorge vlogen nakr Parijs, waar zy twee weken zal blyven. DE NON-INTERVENTIE-KWESTIE. Sovjet-Russische nota's aan niet- inmengings-commissie. Zaterdag zyn twee Sovjet-Russische nota's aan de niet-inmengings-commissie overhan digd. Hoewel officieele kringen eenig com mentaar hierop weigeren, neemt men aan, dat deze nota's een gedetailleerd antwoord bevatten op de aantij gingen van Italië en Duitschland tegen de Sovjet-regeerjng. De nota's zullen aan de commissie in de ple naire zitting van a.s. Woensdag worden voor gelegd. POGING TOT VERKOOP VAN GEHEIM FRANSCH WAPEN? Een arrestatie aan de Belgische grens. Aan de Fransch-Belgische grens heeft de politie van Ryssel twee Par ij zenaars gear resteerd, die een bijzonder model machine pistool trachtten te smokkelen. Zij bleken ook in het bezit te zyn van een technische beschrijving van dit wapen. Men vermoedt, dat de beide aangehoudenen het wapen, dat waarschijnlijk een geheim model van het Fransche legerbestuur is, in het buitenland hebben willen verkoopen. AMERIKAANSCHE BALDADIGHEID. 37 arrestaties in verband met de traangasbommen in de bioscopen. De politie te New-York heeft Zaterdag avond een inval gedaan in een der gebou wen van den bond van filmoperateurs en arresteerde dertig mannen en zeven vrou wen, in verband met het werpen van de traangasbommen in acht bioscopen, waar door in deze theaters een paniek ontstond en een aantal bezoekers onder den voet werden geloopen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1