NEDERLAND FORCEERT EEN GELIJK SPEL mi 1 i De Noren hadden de overwinning verdiend. Spannend, maar niet boeiend. Nederlandsch Bondselftoi SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal. (Van onzen eigen verslaggever). En toch was, ofschoon het „maar" een Holland—Noorwegen-wedstrijd was, het Stadion uitverkocht. Wat waarschijnlijk te danken was aan het onverwacht mooie herfstweer, dat op de storm- en regenachtige werkdagen is gevolgd. Maar of al die duizenden na afloop met een bevredigend gevoel naar huis zyn gegaan, meenen wij te moeten be twijfelen. Het is naar onzen smaak niet een echte interland-wedstrijd geweest, tenminste niet gedurende de volle 90 minuten. Er ontbrak allereerst de „sfeer", dat aparte, dat anders aan een in ter land-wedstrijd zoo'n eigen ka rakter geeft. 't Begon al met de begroeting, die welis waar hartelijk was, maar toch niet direct enthousiast, 't Wilhelmus bijvoorbeeld, werd bij lange na niet zoo krachtig meegezongen als bij een Holland-België-wedstrijd. Ook de speech van wethouder Boekman waarin eigenlijk niets gezegd werd vermocht de sfeer niet te brengen. Kwam het door de ruïne om het stadion? Kwam het door het ontbreken van het score bord, noodzakelijk vanwege de verbouwing? Kwam het, doordat de wedstrijd te vroeg in het seizoen gespeeld werd? Dat èn spe lers èn publiek nog wat onwennig waren? Wij weten het niet, maar „de" sfeer ont brak. Het kwartiertje. Het valt niet mee, om 'n verslag te schrij ven van een wedstrijd, die niet kon boeien door goed spel van beide zijden. Ook een verslaggever moet tijdens een wedstrijd be geesterd worden, moet meeleven. En zoo was het helaas niet altijd. O zeker, wij hebben het beroemde (of be ruchte?) kwartiertje gehad, vlak na de rust. Toen wist Oranje een 01-achterstand op normale wijze in een 21-voorsprong om te zetten. Wat echter niet voldoende bleek. En wü hebben een pakkend slot gehad, waarin een zeker schijnende nederlaag nog nét werd voorkomen. Maar overigens? Wanneer wij op dit oogenblik, eenige uren na den wedstrijd, onze aanteekeningen nog eens weer door lezen en onze gedachten nog eens vrü laten gaan, dan zijn er be paalde teleurstellingen geweest in het Hol- landsche spel. Daar was bijvoorbeeld de voorhoede. Zij vormde lang geen geheel en was lang zoo gevaarlijk niet, als in den besten tijd. Bak- huijs begon al heel matig en zocht eenige keeren het doel meters te hoog. Gelukkig herstelde hij zich later wel, maar de uitdruk king „hij speelt in H.B.S.-vorm!" wijst er wel op, dat 't toch niet „als gewoon" was. Nu moet daarbij direct de opmerking ge maakt worden, dat onze midvoor steeds be schaduwd werd en in de eerste helft geen seconde vrij spel kreeg. Hoe verstandig dat was, bleek in de tweede helft. Nauwelijks had hij het leer even vrij gespeeld, of de poeier kwam en daarmee het succes. En als wij zoo stuk voor stuk de spelers in de voorhoede nagaan, dan is het gekke van alles, dat niemand onvoldoende was, maar dat het geheel net niet klopte. Dat lag hem mede aan Smit, die deze keer veel te veel zwierf en veel meer als middenspeler optrad, dan als voorhoede-man. En een „quintet" van vier is nu eenmaal geen vijf tal, geen volledige linie. Bovendien en dat was wel een zeer tactische fout verzuimde men, de vleu gelspelers voldoende in het spel te betrek ken, vooral in de eerste helft. Dat was positief verkeerd, zooals later, na de rust, zou blijken. Want èn Wels èn van Nellen speelden een goede partij. En de Bock, de nieuweling? Hij paste ze ker in het kader, ook al was hij niet geluk kig met zijn schot. Maar hij bleek een be wegelijke speler, met veel inzicht en een goede beheersching. Het kardinale punt. Wij komen dan tot het kardinale punt: waarom dwaalde Smit te veel en waarom voldeed de voorhoede niet geheel aan de verwachting. Welnu, o.L moest Smit al te veel de mid denlinie steunen, omdat Anderiesen er vrij - wel heelemaal uit was. Slechts een korte pe riode kwam de Ajaxied in 'n goeden vorm, maar dat was slechts weinige minuten. Ove rigens is hij de zwakke plek geweest in het geheele elftal, zwak zoowel in het verdedi gen als in het aanvallen. En waar ook van Heel voor de rust lang niet de oude was, daar is verklaard, hoe het kwam, dat de voorhoede teleurstelde: ze kreeg te weinig steun van haar middenlinie. We gaan nog verder terug en zien naar de verdediging. Zij was niet safe, tenminste niet voor 100 pCt. De backs stelde zich niet altijd even juist op, en dat heeft minstens één doelpunt gekost, mogelijk zelfs twee, misschien zelfs.... alle drie! Maar 't was begrijpelijk. Want door het zwakke spel van den spil ontstond er een gaping in het geheel en moesten Weber en Caldenhove te veel werk doen, te veel in de breedte werken. Dat deden zij vrij goed, al is Caldenhove wel eens beter geweest. Tenslotte Halle. Ja, wat van hem te zeg gen. Hij heeft tal van gevaarlijke schoten gehouden, maar geheel brandvrij was zijn spel toch niet. Een paar keer liep hij onoor deelkundig uit, wat mede oorzaak was van een doelpunt. En nu, als geheel genomen, nog één op merking: het heeft ons verbaasd, hoe slor dig er geplaatst werd bij de Hollanders. Wij zagen zelfs vrije trappen heel precies plaat sen op een tegenstander, die er een dank baar gebruik van maakte. Een tempo te langzaam. Men ziet, er zijn nog al opmerkingen te maken over het spel der Oranje-menschen. En nu schuilt de allergrootste fout o.i. wel hier in, dat Nederland in een te laag tempo speelde en dat over 't algemeen de spelers niet voldoende vochten om het bezit van den bal. Dat hebben wij bij andere wedstrijden wel eens beter gezien. Dat te langzame tempo lag hem hoofdza kelijk aan het solo werk: vrijwel elke bal werd eerst gestopt, dan opgebracht en ein delijk afgegeven. En vaak nog afgegeven op een onjuist moment: wanneer het opdrijven geschiedt, om spelers naar zich toe te lok ken, is dat tactisch zeer juist, maar als men ziet, dat die opzet niet gelukt, plaatst dan den bal zoo spoedig mogelijk naar voren, daarmee verhoogt men het tempo. De Noren. Wij hebben tot nu toe alleen over de Hol landers gesproken, maar wij mogen de No ren niet vergeten. En wij moeten bij ons oor deel over de Hollanders ook zeer zeker wel bedenken, dat zij speelden tegenover 'n gaaf elftal, dat geheel ingespeeld bleek en dat werkelijk een elftal was, een ploeg! Bij die Noren waren geen bepaalde uit blinkers, maar.... er was ook geen enkele zwakke plek. Er ontstonden in dit elftal geen gapingen; integendeel, alles klopte pre cies. Hun fout was echter, dat het samenspel over 't algemeen te kort was en dat zij voortdurend met den buitenspel-regel over hoop lagen. Al boften ze er bij, dat de Duit- sche scheidsrechter daar geen kijk op had. Herhaaldelijk stonden de Noren buitenspel, maar vooral in de eerste helft bijna voortdurend ongestraft. Alleen toen het eerste doelpunt gemaakt werd, was alles o.k. Wel appelleerde onze achterhoede, maar ze vergiste zich leelijk en dat kostte een doelpunt! De Noren hadden een zeer sterke verde diging, die buitengewoon trapvast was en beide backs trapten in alle mogelijke standen en ruimden goed op, terwijl zij het plaatsen niet vergaten. De middenlinie was en bleef ook na het uitvallen van den spil een gaaf geheel, steunde de voorhoede goed, maar verzuimde nimmer de verdedigende taak. Over de voorhoede spraken wij reeds. Ze was snel, er werd goed geschoten, maar de productiviteit had grooter kunnen zijn, als er méér en vlugger geschoten was gewor den. Een paar punten. De scheidsrechter was in de eerste heltt zeer, zeer matig, en al herstelde hij zich in de tweede helft, onvoldoende was hij toch. Verder was het opvallend, hoe slecht de nieuwe spelregel voldeed: het uittrappen direct van den grond af buiten het straf schopgebied, hield den tijd veel te veel op en bekoorde niet. Deze spelregel komt het spel zeker niet ten goede en het nut er van ont gaat ons geheeL Overigens kweten beide doelverdedigers en zoo noodig ook de backs, zich goed van deze taak. De wedstrijd. En na dit alles de wedstrijd zelf! 't Begon met een toespraak van wet houder Boekman. Dit was een nieuwigheid, dat een ver tegenwoordiger van het Amsterdamsche gemeentebestuur door een toespraak een zeker cachet aan een internationalen voet balwedstrijd verleende. Hij zeide dan ook, dat een bijzondere gebeurtenis daartoe aanleiding moest geven. Die gebeurtenis was het feit, dat gister voor de 50ste maal een internationale voetbalwedstrijd in ie hoofdstad werd gespeeld onder de auspi ciën van den K.N.V.B. „Sinds 1919 aldus de heer Boekman is de bond Amsterdam trouw gebleven En hij vervolgde: „En als de wedstrijd van vanmiddag door onze spelers gewon nen wordt, kan een tweede jubileum ge vierd worden, want dan zal het Neder- landsche elftal de 25ste zege in Amster damsche stadia behaald hebben in inter nationale wedstrijden". Het lot heeft het echter anders ge wild: dat tweede jubileum kon gister niet gevierd worden. Want de Oran- jeploeg is er niet in geslaagd den Noorschen gasten een nederlaag toe te brengen. Integendeel, de toeschouwers heben een benauwd laatste kwartiertje be leefd, toen de stand 32 in het voor deel der Noren was en het in onze voorhoede niet al tc best scheen te vlotten. Eerst twee minuten voor het einde kon het doelpunt van de Bock ons al thans voor een nederlaag behoeden. Het spelverloop. Eenige minuten voor half drie komen Je Noren, gekleed in witte broek en rood shirt, op het veld. De Postharmonie speelt het Noorsche volkslied. Dan volgen de Oranje-mannen, begroet met het Wilhel mus. Scheidsrechter Birlem (Duitschlan^) roept de aanvoerders tot zich .-Nederland verliest de toss en speelt voor de rust tegen den zwakken wind, die over de lengte van het veld staat. De elftallen stellen zich als volgt op: Nederland. Halle (Go ahead) Weber (A.G.O.V.V.) Caldenhoven (D.W.S.) Paauwe Anderiesen Van Heel (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Wels Bakhuys van Nellen (Unitas) (H.B.S.) (D.H.C.) de Bock Smit (Bloemendaal) (Haarlem) Brustad Marinsten Trantzen (Lijn) (Lillestroem) (Hardy) Boerresen Kvammen (Frederikstad) (Viking) Holmberg (Odd) Holmsen (Lijn) Juve Mqnsen (Lijn) (Hardy) Eriksen (Odd) Johansen (Vaalerengen) Noorwegen. Bakhuijs trapt dus af, de bal belandt al gauw bij de Noren, die echter ook niet ver komen. Dan trekt Nederland voor het eerst ten aanval: van Nellen krijgt den bal op den vleugel vrij, zet voor en de Bock kopt naast. Even later wordt een schot van Bakhuijs gestopt Vervolgens komt ook de voorhoede der gasten in actie en Halle moet reeds ingrijpen als Frantzen een gevaarlijk schot naar den hoek van zijn doel zendt. Halle stompt het schot corner: de hoekschop wordt door onze verdediging slecht beoordeeld, maar dat heeft geen ernstige gevolgen, doordat epn Nëoor hoog over het doel schiet ':W .V m •.•'••'JET w •v; i Bakhuijs In deze eerste minuten is het tempo wei nig snel, vooral aan Nederlandsche zijde: de Noren zijn vaak een fractie van een seconde eerder bij den bal en oefenen zoo eenigen druk uit. Halle stopt dan een har den schuiver, nadat onze achterhoede ge passeerd is. Aan de andere zijde schiet de Bock in vrij goede positie naast. De eerste Nederlandsche corner wordt door Wels ge nomen: de Noorsche doelverdediger stompt het leer het veld in. Het gebrek aan tempo doet zich dan op nieuw gevoelen, wederom brengt Noorwe gen ons doel in gevaar en eerst na een felle scrimmage weet de achterhoede ruimte te maken. Eenige Noorsche aanvallen worden dan door offside onderbroken. De gasten laten zich daardoor overigens niet ontmoedigen, hun middenlinie staat goed opgesteld en stuwt de voorhoede steeds weer ten aan val, zoodat Halle Weber en Caldenhove lang geen gemakkelijke taak hebben. Smit, die nog weinig fraai werk heeft laten zien, schiet bij een aanval der onzen in, maar te zacht. Johansen heeft den bal gemakkelijk. Het is dan langzamerhand duidelijk ge worden, dat Nederland dezen wedstrijd nog niet gewonnen heeft, dat er zelfs hard zal moeten worden gewerkt om een eervol resultaat te bereiken. De Noren stormen al weer op ons doel af: het gevaar dreigt thans van den rech tervleugel. Halle werpt zich naar voren, grijpt mis, maar de bal gaat juist langs zijn heiligdom uit. Even later schiet een der Noren naast. Ook de Nederlandsche voorhoede pro beert het telkens weer. Van een belangrijk overwicht ten gunste van een der partijen kan niet gesproken worden. Smit krijgt een vrij behoorlijke kans, die hij mist. Als de linksback Holmsen de situatie verkeerd beziet, heeft de Bock dén bal in goede po sitie, maar ook zijn schot faalt. Bij een door Nederland genomen corner brengt Johan sen redding. Na deze eerste periode van ongeveer 25 minuten worden de Nederlandsche aan vallen wat veelvuldiger, maar de Noor sche verdediging is sterk en voorloopig wordt het doel der gasten niet al te veel verontrust. Bakhuijs wordt stevig be waakt en het is wat wonderlijk, dat de onzen in die omstandigheden niet meer op de vleugels spelen. Datzelfde is trouwens een bezwaar vsm het Noorsche aanvals- spel: kort en ver doorgevoerd samenspel, weinig verrassende momenten. Bijna neemt Nederland dan toch de lei ding. Smit duikt voor het doel op, krijgt den bal toegespeeld en schiet hard: de bal ketst buiten het bereik van Johansen tegen den paal. Juve, de Noorsche spil, verlaat het veld en wordt vervangen door Andersen. De Noorsche aanvalskracht heeft daar blijk baar weinig van te lijden, want, nadat Jo hansen een schot van den even ontsnap ten Bakhuijs onschadelijk heeft gemaakt, is het oogenblik voor het eerste Noorsche succes gekomen. Noorwegen neemt de leiding, 01. Na 33 minuten appelleert onze ach terhoede bij een Noorschen aanval voor buitenspel, ten onrechte, want wel is Weber naar voren geloopen, maar men denkt er niet aan, dat Paauwe zich dicht bij het doel be vindt. De Noorsche middenvoor Mar- tinsen kan dan ook gemakkelijk den bal langs Halle jagen, terwijl onze backs werkeloos toezien. (01). Met dezen achterstand trekken onze jongens opnieuw naar voren. Terwijl het binnei\trio den bal heeft, loopt Johansen uit en hij is nog al fortuinlijk, als hij in deze positie een schot kan stoppen. Na een fraaien aanval schiet Bakhuijs naast. Het wil niet lukken. Wels, die ove rigens een goede partij speelt, plaatst eenige malen achter. De tijd verstrijkt zonder dat de Oranjeploeg zich een veld- overwicht kan verschaffen. Halle moet zelfs nog tweemaal hande lend optreden. Zoo golft het spel heen en weer, maar de rust komt met een 10 voorsprong voor de Noren: Nederland heeft niet gelijk kunnen maken. De stand gelijk Maar de tweede speelhelft is nog maar nauwelijks begonnen, als de toeschouwers reden tot juichen krij gen. Even zijn de Noren aan het woord, dan snelt Wels langs de lijn, geeft den bal aan Bakhuijs, die zich, door even naar links te zwenken, vrijspeelt en met een onhoudbaar schot in den linkerhoek de partijen op gelijken voet brengt (11). Luide aangemoedigd snelt de Oranje- aanval weer naar voren, Maar de Noor sche achterhoede laat zich niet ten tweede male overrompelen. Het spel is thans vooral bij de Nederlanders vuriger, feller en dus gevaarlijker. Een corner op het Noorsche doel wordt geforceerd, waaruit de bal naast gekopt wordt. Wels schiet daarna over, terwijl hij zwaar gehinderd wordt. Nederland heeft de leiding Het blijkt nu, hoe productief een voorhoede kan spelen, als de vleugel spelers in de combinatie betrokken worden. Want zooals Wels de man was, die den grondslag legde voor het eerste doelpunt, zoo heeft hy ook een belangrijk aandeel in het totstand komen van den tweeden goal. Na snel te heben opgebracht, plaatst hij den bal voor het Noorsche doel, waar Smit gereed staat om met een goeden kopbal Johansen te passeeren. Zoo is de stand na 8 minuten 21 in het voordeel der onzen. Het tempo is intusschen veel sneller geworden, maar anderzijds wordt het spoedig duidelijk, dat de Noren er geens zins van overtuigd zijn, dat zij hun wed strijd verloren hebben. Óns doel komt weer in gevaar. Vallend stopt Halle een schot van Brustad en dan kan Caldenhove na een hevige doelworsteling redding bren gen. Niettemin is Nederland in dit tijdvak belangrijk sterker. Dat overwicht wordt echter niet behoorlijk geëxploiteerd, veel al wordt de bal zoo ver naar voren ge plaatst, dat de voorhoede hem onmogelijk kan bereiken. Van Nellen, wiens spel niet zeer over tuigend is, maakt dezelfde fout: zijn voor zetten belanden meermalen achter het Noorsche doel. Puck v. Heel Voor den op 15 November as Spa rtaveld te Rotterdam te spelen w stryd tusschen het Nederlandsch elftal en het Rotterdamsch elftal om h*" gouden onahanfkelykheidsbeker i. r" Bondselftal als volgt samengesteld- Doel: Halle (Go ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en van ri. Hoven (Longa). an d« Midden: Pellikaan (Longa), Wild.. (Blauw Wit) en Punt (D.F.C.) Voor: Wels (Unitas), de Bock (Blo. mendaal), Bakhuijs (H.B.S.), Smit (HsH* lem) en van Nellen (D.H.C) Als reserves zyn aangewezen Jonast. (Excelsior), van Eysden (O.D.S.), Dubbel, man (Xerxes), Den Engelsman (Excell sior) en van der Bout (Martinit). Leo Halle Weer is het Wels, die het binnentrlo een kans geeft: de Bock dringt zich naar vo ren, doch juist als hy schiet, kan een Noor nog reddend ingrijpen. Dat de Noren ook vaak gevaarlijk zijn, komt voor een belangrijk deel op reke ning van onze verdediging, die den links buiten Brustad meestal vry laat staan. Zijn landgenooten zyn dan ook zoo verstan dig, zoo vaak mogelijk op dezen man te spelen. Weer gelift! Als er nog 18 minuten gespeeld moet worden, heeft een der Noorsche aanvallen succes .Frantzen is snel doorgeloopen en naar binnen ge zwenkt, zyn schot wordt nog even ge stopt, maar de bal springt in het veld terug, waarna de toeshietend* Brustad van dichtbij scoort (3—2). Vergeefs trachten de onzen een voors- sprong te herkrijgen. Van Nellen kan de richting niet vinden: als onze voorhoede tot dicht by het Noorsche doel genaderd is, schiet hy hoog over. Wels probeert het onvermoeibaar, een ver doorschietenden bal weet hy juist by de achterlijn nog in te halen en voor te zetten, maar succes brengt ook dat niet: na een doelworsteling is het gevaar voor de Noren geweken. Onze tegenstanders laten intusschen de Oranje-verdediging geen rust en eens kan Halle slechts redden, door zich moedig op den bal te werpen. Caldenhoven Maar negen minuten voor het eind# wordt een Noorsche aanval Nederland weer noodlottig. Een schot van den rechtervleugel stopt Halle. Hij raakt den bal echter kwijt en het is weer Brustad, die daarvan gebruik maskt. Hij doelpunt weer van dichtbij en zoo is de stand 23 geworden. Het lijkt er dan reeds op, dat Nederland een nederlaag te slikken zal krijgen. Maar met een uiterste krachtsinspan ning vallen de Oranjemannen aan. Twéé maal nog gaat een schot naast, doch dan gebeurt toch nog, wat niemand meer hafl durven hopen. Eindstand 3 Twee minuten voor het einde krijg* de Bock den bal in goede positie voor het Noorsche doel en reeds ligt de gelijkmaker in het net. 33. Op het laatste oogenblik heeft Ne derland een gelijk spel weten te vechten!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6