BROEK OP LANGENDIJK: SCHAGERBRUG BERGEN Vliegtuigongeluk te Turingen. SCHAGEN NIBBIXWOUD WOGNUM SCHERMERHORN «5 r Glimlachje Kraaien onderling henzelf, maar ook Alk maar een minder prettige wedstrijd deed spelen. Alkmaar II staat momenteel no. 3 op de lijst, hetgeen hoop op het verdere com petitie-verloop geeft, want 5 punten uit 3 uitwedstrijden is een goed resultaat. De Kraaien zullen het dit jaar niet halen, ten eerste om hun primitief spel en veld en ten tweede om de verstandhouding onder ling, die veel weg heeft van vijandschap. Biljarten. BILJARTCLUB TE SCHAGERBRUG. De biljartvereeniging „Krijt op tijd" te Schagerbrug heeft haar 5-jarig bestaan her dacht door het houden van een biljartwed strijd, waarvan de uitslag luidt als volgt: 1 E. Rentenaar, 2 T. Langedijk, 3 W. L. Correljé, 4 T. Kossen, 5 H. L. van der Poll. Schaken. SCHAAKWEDSTRIJD TE NOORDSCHARWOUDE. De schaakclub „Schaakmat" te Noord- scharwoude speelde gisteren tegen haar zustervereeniging uit Dirkshorn en won met buitengewoon groote cijfers. Van de zestien partijen werden er 13 gewonnen en twee verloren, terwijl één partij remise werd. De uitslag was dus 13 2% in voordeel van de Noordscharwouders. en H. de Nijs, de laatste als secretaris. De voorzitter richtte welgekozen woorden van dank tot den scheidenden secretaris. Spr. memoreerde de zeer vele diensten welke door den heer Bronder aan het Witte Kruis, zoowel te Schagen als vroeger te Barsinger- horn zijn bewezen. Bij de rondvraag vroeg de heer Krijt of van de Emmabloem-coll. welke 114.39 >5 opgebracht heeft, ook iets moet worden af gedragen. De voorzitter deelde mede, dat dit alles ten goede komt van de afdeeling. Hierna sluiting. het Gymnastiek. WIESJE WOLZAK GESCHORST. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Gym nastiek Verbond besloten mej. Wiesje Wol zak (D.O.S.) te Amsterdam te schorsen a's lid van het K.N.G.V. en als lid van het dameskeurkorps tot 1 Januari 1938. Naar men weet, zou mej. Wolzak deel nemen aan de z.g. Arbeiders-Olympiade te Barcelona, waarvoor zij echter geen toe stemming van het K.N.G.V. bondsbestuur had kunnen krijgen. Mej. Wolzak is wel naar Barcelona, doch door andere omstan digheden konden de wedstrijden daar geen doorgang vinden. Wij vernemen nog nader, dat momenteel door haar vereeniging D.O.S. getracht wordt door middel van een petitionnement deze straf te verzachten. Worstelen. S. S. S.—BEVERWIJK. Op de Zondag gehouden nationale wor stel wedstrijden te Beverwijk mocht het „S. S. S." niet gelukken een prijs te be machtigen. A. Kranenburg, die voor de le afd. vedergewicht was ingeschreven, was voor deze afd. 2 pond te zwaar, zoodat hij naar de le afd. lichtgewicht overging. Zijn eerste partij tegen Roos „D. O. K." Amsterdam verloor hij op touché en ook tegen Brandjes (Beverwijk) moest hij na 15 minuten z'n tweede nederlaag incassee ren. Bom, die in de 2e afd. M. A. uitkwam, kon dezen keer geen succes behalen. Met twee verliespartijen werd hy van verdere deel name uitgeschakeld. Voor a.s. Zondag staat voor „S. S. S." inge schreven in de le afd. M. A. D. Kok. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Zondag 1 November hield de A. S. V. Victrix haar laatsten trainingsrit op den weg. Deze laatste rit was niet zoo spannend als zij in den laatsten tijd van den zomer waren. Er werd kalm gereden in de A en B- klasse. In de C-klasse was het anders. Daar waren het Ottenbros, Bruin en Klaver, die er de spanning in brachten. Dadelijk na den start gingen Ottenbros en Bruin er tusschen uit en wisten een grooten voorsprong te verkrijgen, maar Klaver ging er achter aan en wist hen na 5 ronden in te halen. In de sprint moest hij het toch nog verliezen. Na den rit hield Victrix de prys-uitrei- king van de club-kampioenschappen op den weg. Hier was veel belangstelling voor. In aanmerking voor de clubkampioenschappen kwamen in de A en B-klasse F. van Essen, kampioen lange afstand; J. Zand voort, en in de C-klasse Ottenbros, kampioen lange af stand en R. Hiemstra. Voor de sprints kwamen in aanmerking in de A-klasse: Groenewoud Kramer, kam pioen; D. Oudshoorn en via de C-klasse J. Bruin, kampioen; J. Ottenbros. Voor den rit van gisteren was materiaal beschikbaar gesteld en daar kwamen voor in aanmerking: In de A-klasse: Groenewoud Kramer; F. van Essen. In de B-klasse: K. Küsch; de Koning. In de C-klasse: J. Ottenbros; J. Bruin. Een jubileum. Op 1 November was het 12 K jaar geleden zijn dat de heer H. Schelhaas het ambt aanvaardde van secretaris dezer ge meente. Op 26-jarigen leeftijd kwam de jubilaris vanuit Hoogeveen naar hier; hij was voor dien reeds 13 jaar in de gemeente-admi nistratie werkzaam geweest. Echter ook op ander gebied heeft hij zijn gaven en krachten beschikbaar gesteld. Op politiek terrein van plaats en gewest der a.-r. partij is hij geen onbekende. Voorzitter zijnde van kiesvereeniging en propagandaclub heeft hy steeds zijn beste krachten daaraan gegeven. Vele andere plaatselijke vereenigingen konden steeds op zijn medewerking en goeden raad rekenen. Zoo denken we aan de muziekvereeniging waarvan hij onge twijfeld een der voornaamste oprichters is geweest, de oranjevereeniging en niet het laatst het plaatselijk crisis-comité, daar-B voor heeft hij veel en moeilijk werk ver richt. Steeds was het zijn streven om de nooden te helpen lenigen van hen die door de tijdsomstandigheden in moeilijkheid waren geraakt. Dat de heer Schelhaas, naast zijn werk zaamheden van secretaris dezer gemeente, welker belangen hij in de afgeloopen jaren op zulk een uitnemende wijze heeft ge diend, nog zooveel tijd heeft kunnen vin den voor al den overigen arbeid reeds ver richt, stempelt hem tot iemand van groo ten yver en werkkracht. alhier. Na het gemeenschappelijk gezang Psalm 146 vers 3 werd voorgelezen uit het evangelie van Lucas „De barmhartige Samaritaan. Naar aanleiding van deze ge lijkenis werd door ds. Bos een inleidend woord gesproken. Hierna werd de film vertoond, welke werd verzorgd door de heeren A. Hofstede en R. Broersma van Huizum. In beeld werden gebracht de ko lonies „Het Hoogeland" te Beekbergen, Filadelphia" te Vries en „Wilhelmina- hoeve" te Opende (Fr.), waarbij een over zicht werd gegeven van het landbouw-, tuinbouw- en veeteeltbedrijf, kleerma- k: -- en huishoudelijk bedrijf. Ook werd nog vertoond de nieuwe film „Door de branding; de brand in de kaar senfabriek te Gouda en de opening van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen door H. M. de Koningin. Het slotwoord werd gesproken door den heer R. van der Laan, hoofd der Chr. school alhier, waarin spr. dank bracht aan de medewerkers voor het doen slagen van dezen succesavond. Na het zingen van Psalm 25 vers gir~->n allen welvoldaan huiswaarts. Geslaagd. Te Den Haag is geslaagd voor het exa men in warenkennis, bedryfs-economie en boekhouden onze vroegere plaatsgenoot de heer D. Zeeman Dz., thans te Culemborg. Üucfdvaact Comité voor het nationale geschenk Door den burgemeester zijn een eere comité en een comité van uitvoering inge steld, welke comité's voor de inzameling van gelden voor het nationaal huwelijks geschenk, 't welk aan prinses Juliana en prins Bernhard namens de geheele Neder- landsche natie zal worden aangeboden, hun medewerking zullen verleenen. In het eere-comité, dat deze inzameling gaarne aanbeveelt, hebben zitting de vol gende ingezetenen: Jb. van Reenen, oud- burgemeester, eere-voorzitter, mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester, voorzitter, mr, D. Bastert, A. H. P. Blaauw, J. A. Blok, mr. T. G. G. Boerrigter, Pr. G. P. J. van den Burg, L den Das, mevr Dekker-Duijvis, A. H. van Gelder, C. Gootjes, J. M. Graadt van Roggen, mr. H. Jüdell, ds. F. W. J. van den Kieboom, A. M. de Lange, mr. A. M. Lede- boer, L. de Liefde, J. W. Macdonald, R. K. W. Maschmeijer, J. E. Miltenburg, mr. M. Moens, H. W. J. M. Poot, mevr. Regout- Westerwoudt, F. W. A. van Riet, J. H. W. Schmidt, J. H. Schol, H. L. baron Taets van Amerongen, C. F. Zeiler, Ps. D. J. E. Zur- lohe; het uitvoerend comité bestaat uit de navolgende heeren: mr. H. D. A. van Ree nen, burgemeester, voorzitter, Jb. Apeldoorn, P. Baretta, K. Beets, P. Besse, C. Brak, C. ten Bruggencate, M. C. Dingerdis, J. Duin- ker, C. W. Ellis, G. J. H. Fijn, J. A. Haak man, dr. J. Hemelrijk, J. Hopman, P. Hop man, Jac. Jansen, J. C. Kettenborg, H. H. W. Kleijberg, J. J. D. Kleene, J. N. de Koning. R. Langenberg, mej. M. Marinkelle, J. Pas ser, N. J. Punt, W. Ris, J. H. Roggeveen, P. Roskam, J. D. P. Rosier, mr. Q. Rovers, Th. Ruijter, J. Smit, Jb. Swaag, G. Taapken, J. C. W. Tholen, J. M. Thomas, W. H. Tielrooy, E. J. Voute, P. Vrije, A. van der Vusse. De inzameling der gelden zal op een na der te bepalen datum plaats hebben. Naast deze deelname aan het nationaal geschenk zal ook plaatselijk het a.s. vorste lijk huwelijk gevierd worden en heeft een Oranje-comité zich gevormd om de feeste lijkheden te organiseeren. Dit comité zal na de te houden inzameling voor het huwelijksgeschenk een beroep doen op de burgerij. Uitkeering vastgesteld. Door Ged. Staten van Noordholland is de uitkeering uit het provinciaal aandeel in de opbrengst van de motorrijtuig- en rij wielbelasting over 1935 voor de gemeente Bergen vastgesteld op 21.500. DE SPORTVLUCHT VAN HEYMANS EN SLUYTER. De sportvliegers Heymans en Sluyter hebben op hun tocht naar Nederlandsch- Indië Zaterdagmorgen om 4.50 uur Djask verlaten om eerst te dalen te Gwadar. Van hier stratten zijn om elf uur naar Karachi, uit welke plaats men om 14.45 vertrok naar Jodphur. Hier arriveerden de vliegers, wier tocht ook Zaterdag door mooi weer werd begunstigd om 18.10 uur plaatselijke tijd. Heymans en Sluyter zullen hier een dag overblijven. Maandag (heden) wordt de vlucht voortgezet. ONZE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-vliegtuig Edelvalk is op de thuis reis te Rangoon geland; de Djalak (thuis reis) is te Athene geland; de Kwak (uitreis) in Rangoon en de Perkoetoet (uitreis) be reikte Rhodos. De Djalak is op de thuisreis om 13.13 uur (A.T.) uit Marseille vertrokken en wordt tusschen half zes en zes uur op Schiphol verwacht. Tien dooden. drie gewonden. Het vliegtuig van de lijn op Frank fort a. d. Main is gistermiddag in het Thüringer Woud tijdens dikken mist verongelukt, nadat het met den grond in aanraking was gekomen. Het.toestel werd vernield. De drie leden der bemanning en zeven passagiers kwamen bij de ramp om het leven, terwijl drie passagiers gewond werden. Jnqziondm Stukken VEILIG VERKEEK. Bovenstaand doel beoogende stond in uw No. van Vrijdag 30 October een plaatje, kennelijk met de bedoeling om door hand- uitsteken een bepaald vrijdom te krijgen, den rijweg links dwars over te steken. Hoeveel malen gebeurt het niet, dat juist verkeersongelukken plaats vinden, wanneer als boven wordt gehandeld. Het verkeerson geluk uit Stompetoren, wat in dezelfde edi tie was vermeld, niet toevallig, want een dergelijk ongeluk komt bijna eiken dag voor, zou niet hebben plaats gevonden, indien het verkeer van achter voorrang zou hebben gehad, althans dan stond de schuld vast van den chaffeur, die den weg links zou oversteken. In het bedoelde bericht stond nu wel, dat de chauffeur van de vrachtauto den richting aanwijzer te laat had uitgestoken, ik wil aan nemen, dat het uitsteken van den richting aanwijzer heeft plaatsgevonden op een af stand van 25 M. voor dat de weg zou worden overgestoken, dan zou het zeer zeker voor den luxe-wagen funeste gevolgen hebben, wanneer deze van plan was om den vracht wagen voorbij te halen. Op welken afstand moet de handeling van het richting aangeven dan plaats vinden? Ik wil het zelfde geval nemen van de aan rijding op de Noordervaart. De vrachtauto rijdt met een gang van pl.m. 50 K.M. rechts van den weg. De luxe-wagen wil passeeren en rijdt met een gang van 70 K.M. Eerstge noemde geeft door middel van zijn richting aanwijzer te kennen, dat hij over een af stand van 100 M. den weg links wil over steken. Wanneer de luxe wagen dit nu on middellijk ziet, dan kan een aanrijding wor den voorkomen, maar hoeveel meters zyn dan al niet afgelegd, wanneer dit pas na en kele seconden wordt opgemerkt. De 100 M.. die ruim genomen zijn, moeten dan met tien tallen worden verminderd, en dan is een aan rijding vrijwel vaststaand. Naar mijn beschei den meening zou aan bedoelde verkeerson gelukken een einde worden gemaakt, indien het tweeregelig versje voor het verkeer een verlengstukje zou krijgen en aldus zou lui den: Wil men links een weg inslaan Neem dan steeds de ruimste baan Men bedenke dan voortaan Dat het verkeer van achter voor moet gaan Met de meeste hoogachting en dank T. KOSTELIJK. Heiloo, 31 Oct. 1936. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDB0ONEïf De Nederlandsche Akkerbouw/ maakt bekend, dat de voor groene erwten van de kwal*'*0*1»»»! «e C, gedenatureerd in het tti<wltskli>s- October 1936 tot en met 24 On< i. Van lï 1.60 per 100 K.G. zal bedragen Voor in datzelfde tijdvak gede;n. de groene erwten van de laagst e®N en andere erwten zal die steurLf kl®sse 1.10 per 100 K.G. bedragen g0eding De steunvergoeding voor velHK welke volgens de dateering «a dorschbriefje zijn gedorscht in he? ket vak van 19 October 1936 tot en October 1936 zal 2.20 per loo Kr 24 dragen. be- 's-Gravenhage, 31 October 1935 leerlingen omgaat en hoe de leerwlr""*"' Chips omgaan, het wordt alles zoo"?6' eenvoudig in dit boekje beschreven e eindigt met den dood van Chips -et laatste gedachten bij de school en zijn lingen zijn. J. Zwartendijk zorgde voor goede Hollandsche vertaling en Peter heeft het boekje van karakteristieke m ioc tmnr7ipn jes voorzien. De afsluiting en droogmaking van uiderzee. Men kent deze albums welke de N.V. Handelsdrukkerij Holdert en Co t, bij ^Boeken plaats f coiHstciual Huimêals Witte Kruis. Bovengenoemde vereeniging hield Vrij dag een ledenvergadering in het lokaal van den heer J. K. Boontjes, onder voorzitter schap van den heer J. P. Schoorl. De voorzitter deelde mede, dat de Moe dercursus niet is doorgegaan wegens te ge ringe aangifte. Thans zal gewacht worden tot het seizoen 1937-1938. Wel gaat door de cursus huiselijke ziekenverpleging met 28 deelnemers. Uit het verslag van de badinrichting van het Witte Kruis blijkt dat door meisjes 4022 en door jongens 4161 baden zijn ge nomen, totaal 8183. Behandeld werd hierna de beschrijvings brief voor algemeene vergadering hoofdver- eeniging op 3 Nov a.s. Tot afgevaardigde werd benoemd mej. N. Leguit, tot plaatsvervanger de heer P. Slotemaker. Benoeming bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren P. Bronder en P. Lap. De heer P. Bronder (secretaris) deelde mede wegens gevorderden leeftijd niet meer voor bestuurslid in aanmerking te willen komen. Gekozen werden thans de heeren P. Lap Afscheid kantoorhouder. 1 November heeft de postkantoorhouder, de heer D. Bijl, den dienst met pensioen verla ten. Na een diensttijd van ruirn acht en der tig jaar heeft de populaire en graag geziene brievengaarder zijn taak overgedragen aan toor een poststation. De heer D. Veerman en zijn echtgenoote G. Veerman-Slagter herdachten in de afge loopen week het feit, dat zij gedurende 45 jaar actief hebben deelgenomen aan den zang. Eerst bij „De Wognummers" onder wylen den heer W. Saai en daarna bi) „Wognums Zangkoor" onder directe van den heer D. Saai Wz. Vereeniging „Het Hoogeland". In de Geref. kerk alhier, welke geheel EEN AANSLAG VOOR DE WARENWET. Mijnheer de Redacteur. Zou ik voor onderstaande een mogen verzoeken in Uwe Courant? De neringdoenden, die handelen in con sumptie-artikelen, hebben een aanslag ge kregen voor bijdrage voor de warenwet (om de bekende redenen). Na gehouden onderzoek is mij gebleken, dat het bedrag wordt bepaald naar de klasse, waarin men is ingeschreven in het handels register, wat begint met f 5 enz. en wan neer men niet is ingeschreven, begint het met 1. Dus de zaken die alreeds mogen bij dragen aan het Handelsregister, moeten ook meer betalen aan de Warenwet. Hoe kan dat nu, dat er nog zaken zijn, die niet zijn in geschreven? Er is toch altijd beweerd, dat men verplicht is te betalen aan het Handels register en nu blijkt uit bovenstaande, dat dit niet verplichtend is. Anders werd met die mogelijkheid geen rekening gehouden. Nu nog deze vraag: „Kan men bedanken voor het Handelsregister, want dit lijkt mij voordeeliger. Dankend voor de plaatsruimte, W. STROOMER, Rustenburg, gem. Ursem. (Wij hebben ons met het bovenstaande ge wend tot de Kamer van Koophandel, die ons het volgende mededeelt: De Handelsregisterwet S 1918 bevat in derdaad bepalingen, waardoor bij het in werking treden dezer wet (1922) eenige met name genoemde groepen van kleine zaken lieden als venters niet verplicht waren zich in het Handelsregister te laten in schrijven. „Bedanken" kent de wet niet. Wanneer een ingeschreven bedrijf wordt opgeheven en daarvan tijdig mededeeling is gedaan aan het Handelsregister, houdt de betaling der bijdrage op. Wanneer U verdere inlichtingen terzake wenscht kunt U zich het beste tot het Han delsregister (Oudegracht 182, Alkmaar) wenden, dat steeds gaarne elkeen kosteloos wil voorlichten. De heffingen van den Keuringsdienst zijn door een nieuw Kon. besluit van den 22sten Februari j.1. geregeld, waarvan de uitvoe ring niet bij de Kamers van Koophandel be- met belangstellenden was gevuld, werd s rust. Slechts heeft de wetgever als grond- een propaganda-filmavond gehouden van de Chr. Vereeniging tot stichting en in standhouding van de arbeidskolonie „Het Hoogeland" te Beekbergen. Vooraf was een kindervoorstelling gehouden. De avond werd geopend met gebed door ds. Bos, predikant bij de Geref. gemeente slag voor de heffingen van den Keurings dienst den aanslag voor het Handelsregister genomen. Op de vele bezwaren, die aan deze wijze van heffing kleven, werd inmiddels door tal van Kamers van Koophandel adres tot de regeering gericht. Red. Alkm. Crt.) Moeilijkheden in het huwelijk, door D Premsela, arts te Amsterdam. N.V. Uitge versmaatschappij Kosmos. Wie dr. Premsela zoo nu en dan voor Je radio hoort - hij spreekt elke week een half uur voor de V.A.R.A. - begrijpt wel, dat de onderwerpen welke hij behandelt zich over 't algemeen niet leenen om in 'n nieuwsblad uitvoerig besproken te worden. Waarbij nog komt, dat een radio-rede, waarbij geen controle op den aard en den leeftijd der luisteraars bestaat, toch altijd nog wat meer binnen zekere grenzen gehouden wordt dan een verhandeling in boekvorm. Dr. Prem sela is arts en als hij de moeilijkheden in het huwelijk bekijkt dan bemoeit hij zich dus niet met de inrichting van het huis of met de moeilijkheden, die zich in het hu welijk kunnen voordoen als de uitgaven van het gezin door een ondoelmatig beheer grooter blijken te zijn dan de inkomsten. Hij bemoeit zich zelfs niet met den gezond heidstoestand van de echtgenooten in zoo verre deze keelpijn of koorts kunnen heb ben, maar hij heeft zich op een geheel an der terrein gespecialiseerd. Hij bespreekt de moeilijkheden welke uit de verhouding tusschen man en vrouw kunnen voorkomen en hun oorsprong vin den in het geslachtsleven. Meer kunnen wy er in een courant als deze moeilijk van zeg gen. Alleen dit nog, dat op zijn spreekuur blijk hoe talloozen die moeilijkheden onder vinden en in hoe vele gevallen medische raad de hinderpalen terzijde wist te stellen. Een verschillende geaardheid, een verschil lend temperament, een verschillend in zicht door opvoeding of uit godsdienstige overwegingen en daarnaast kleine licha melijke afwijkingen, die voor de echtlieden vaak onherstelbaar lijken en in werkelijk heid door chirurgisch ingrijpen dadelijk uit den weg geruimd kunnen worden, het zijn alle factoren, die een huwelijksgeluk kun nen bedreigen als er geen medici als dr. Premsela waren, die de echtgenooten met raad en daad terzijde staat en wien het in ontelbare gevallen gelukt is een schijnbaar mislukt huwelijk weer tot een harmonische gemeenschap te maken. Wat het huwelijks geluk alzoo kan bedreigen vertelt dr. Prem sela uit vele gevallen van zijn practijk en hij knoopt er leerzame lessen, nuttige wen ken en practische raadgevingen aan vast. Hy is voor velen biechtvader en medicus tegelijk en hij is daardoor op dit gebied een specialist geworden naar wiens woord met aandacht wordt geluisterd. Dag! Meneer Chips, door James HU ton. Uitgave Holandia-Drukkerij N.V. te Baam. Een roman is het niet en een vertelling eigenlgk ook niet. Het is niet anders dan een karakterteekening van den ouden heer Chipping, die door zijn leerlingen Chips ge noemd wordt. HU is leeraar op een kost school, hy wordt zoo oud, dat hij van som mige geslachten de grootvader, de vader en de zoon m zijn klas had en hij zou geen ri«PS t6,1!" 8lS hij den klemzo°n niet pre- deze var/ 6 SlCChte karaktertrekken eze van zijn voorvaderen geerfd heeft Chips mag dat zeggen want Chips is de on- ODmerk C' 08 ma" Van de humoristische waTe hètgkT;nw ens persoonlijkheid als het ware het karakter van de school weergeeft een ^at,oud vindt en aan den dhk wil zetten, behaalt hij elansrnir ri*» doordat niet alle™ dHSJr. der wï?nmg maar ook het schoolbestuur den T" Chips niet willen missen Hy is en «K meneer Chips en niemand denkt er aan d hu lang geleden nog interesse voor tets' an ders dan de school gehad heeft, toen hh ge trouwd was en vrouw en kind op denzeH den dag heeft verloren. Hoe Chips met zyu Amsterdam zijn verschenen en waarvan het zevende deel is uitgekomen. Zij J" samengesteld met medewerking van hü Dep. van Waterstaat, de Directie van d Zuiderzeewerken en de Directie van Wieringermeer en zij geven van den begin/ af aan een beschrijving van de g^u! werken welke in en aan de Zuiderzee h K ben plaats gehad. Wie deze albums hetft ziet de voorbereiding van alle plannen, d uitvoering en het resultaat. Het wordt alles uitvoerig beschreven en toegelicht door tal van foto's. Dit zevende album kan worden gezien als een afsluiting van de periode, waarin de bouw van den afsluitdijk tot stand kwam en ons land met een vruchtbaar nieuw gebied de Wieringermeer werd verrijkt ln een volgend album zal aandacht worden ge- schonken aan dit jaar aangevangen arbeid voor de inpoldering van den N. O. polder. Haar Avontuur, door G. P. Bakker, Uit. gave N.V. Uitgeversmaatschappij De stroom te Loc hem. Men herinnert zich natuurlijk nog wel d< spannende geschiedenissen, welke nog nét zoo lang geleden als feuilleton in onze cou rant hebben gestaan en waarin de Gronin ger kapitein Saxon de hoofdrol Vervulde. Het was een geschiedkundige roman uit den tijd van Gustaaf Adolf en niet alleen kapitein Saxon speelt daarin een voorname rol, maar ook prinses Marion, die hjj bij de verovering van Maagdenburg tegen de plunderende soldaten in bescherming neemt, met wie hij de schatten van haar kasteel begraaft en met wie hij deze schatten, na allerlei spannende avonturen, ten bate van het leger van Gustaaf Adolf weer terug weet te krijgen. Een Hollandscht Sabatini wordt de schrijver door den uitgever ge noemd en inderdaad heeft dit werk iets van de spannende historische romans van Saba tini. Een avonturen-roman van het ruwe soldatenleven uit Wallensteins tijd, bloe dige veldslagen, dappere mannen en motie vrouwen, gevaarlijke opdrachten, spionnage en verraad en ten slotte de overwinning en de belooning, het is alles zoo spannend be schreven dat deze distorische roman zeker tot de allerbeste van onzen tjjd behoort. Jijdsdiciftm Panorama herinnert er aan. dat Novem ber de doodenmaand is en geeft bij een tref fende beschrijving afbeeldingen van aller lei merkwaardige graven en grafmonumen ten. Bij vele fotos wordt verteld over het slot Marquette %n diens roemrijke historie. De nieuwe Douglas D. C. 3 „Ibis" der K.L-M- krijgt bij kieken een afzonderlijke bespre king en van het land tusschen Maas en Waal vindt men bij de desbetreffende beschrij" ving vele mooie natuuropnamen. Miss Li berty, het Vrijheidsstandbeeld, dat men van verre ziet als New-York in 't zicht komt, is een halve eeuw en wordt daarom eens onder de loupe genomen, hoewel het groot ge" noeg is om het zonder loupe te kunnen be kijken. Een apart artikel met portret wordt bij zijn zestigsten verjaardag aan den schil der Felicien Bobeldijk gewijd. De film recensent bespreekt ditmaal twee films, na melijk „O. K. Mr. Deeds" en „Gelukskinde ren". Aan geïllustreerde nieuwsberichten uit binnen- en buitenland is weer groote aan dacht besteed en de rubrieken mode en sport zijn niet vergeten. Verhalen en no vellen vindt men in dit nummer van Duncan Minch, van Ardy Hampson en van Priscilla Variété-directeur: Het is verschrikkelijk!°ver vijf minuten moeten jelui optreden en nou is Staartman nog niet geko men!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8