DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om Madrid duurt voort. Roosevelt met groote meerderheid herkozen Ho. 260 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 4 November 1936 138e Jaargang De huidige president leidde reeds na „de eerste ronde". DRUK GESTEMD. De Spaansche revolutie Getafe wordt ingesloten. Nieuwe luchtaanvallen op Madrid. Hoofdinspecteur van politie te Assen geschorst. De roofoverval te Kloosterzande. Een nieuwe diplomatieke missie van Graaf Ciano. Mussolini zou bemiddelend optreden tusschen Oostenrijk en Yoego-Slavië. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTffiNs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Gisteren was het de groote dag der Amerikaansche verkiezingen. „De" groote dag, want niet alleen, dat er een nieuwe president voor het land zelf gekozen moest worden, doch bo vendien moesten de vice-presidenten, de gouverneurs, het geheele Huis van Afgevaardigden t een derde van de leden van den Senaat worden ge kozen. Natuurlijk werd de strijd tusschen pre sident Roosevelt en diens tegencandidaat Landon de allerbelangrijkste en feitelijk zal men bij de Amerikaansche verkiezin gen alleen daaraan denken. Roosevelt Druk gestemd. In ongewoon grooten getale hebben de kiezers gisteren van hun stemrecht ge bruik gemaakt. De resultaten van de ver kiezingen werden eerst later op den avond bekend, aangezien de stembureaux eerst des avonds om negen uur sloten. Volgens de eerste te New York ontvangen berich ten zou Landon een meerderheid hebben ia bepaalde steden van Nieuw Engeland, welk gebied altijd Republikeinsch geweest is. Daar tegenover stonden berichten, die iels later ontvangen werden, volgens wel ke Roosevelt een vrij groote meerderheid zou hebben in talrijke steden van de Zui delijke staten, die een democratische tra ditie hebben. Deze uitslagen waren in ieder geval voor het eindresultaat van de verkiezingen van weinig beteekenis, doch zÜ veroorzaakten te New York de grootst Mogelijke opwinding. Merkwaardig is ongetwijfeld het groot aantal districten van Kansas, in welken staat Landon gouverneur is en waar Roo sevelt een meerderheid behaalde. Men schatte dit aantal districten op ruim hon derd. Gistermiddag om half vijf hadden in de staten New York, Yersey, Pennsylvania, Ohio, Virginia, en Texas meer dan de helft van de kiezers hun stem uitgebracht. Roosevelt, Landon en Knox hadden zelf in den loop van den morgen reeds gestemd. Zij werden, toen zij het stembureau betra den zeer hartelijk toegejuicht door de me nigte, die zich daar had opgesteld om den President en den mogelijken volgenden President te zien stemmen. Te New York vonden in den loop van den dag verscheidene ongeregeldheden Plaats in de meest dichtbevolkte wijken en de politie moest eenige arrestaties ver richten! Over het algemeen kon men wel zeggen, dat te New York de atmosfeer zeer ge spannen was. In het begin van den avond wees alles er op, dat in de Zuidelijke staten die meer derheid voor Roosevelt zou zijn. Later op den dag bleek ook in Nieuw Engeland de positie van Roosevelt ver kerkt. In sommige plaatsen werd de or ganisatie der verkiezingen bemoeilykt hoor het slechte weer. In eenige streken heerschte opwinding en in New-Yersey Z|jn 65 personen, die van bedrog 'J verkiezingen beschuldigd worden, gear resteerd Na berichten te hebben ontvangen van e leiders van ongeveer 3000 plaatselyke organisaties van de democraten, m aue faten, heeft Farley, de minister van pos- terijen en leider van de democ organisatie verklaard, dat de katen, de bergstaten en de kust^ Roosevelt een meerderheid zouden geven. Roosevelt zou volgens hem een meerder heid halen in de staten New Hampshire, Massachusetts en Pennsylvania, die be schouwd worden als Republikeinsche staten. Deze verklaring van Farley werd eenigszins bevestigd door de zij het dan ock nog niet volledige resultaten van 20 staten, waarvan Roosevelt in 14 een totaal van 162 stemmen en Landon in zes 54 stemmen zou hebben behaald. Roosevelt aan de winnende hand. Hoe het verloop van den grooten ver kiezingsstrijd geweest is, moge blijken uit een aantal telegrammen. Daaruit ziet men meteen, hoe Roosevelt regelmatig winst behaalde. Om zeven ur gisteravond hadden de democraten reeds 202 stemmen in het kiescollege veroverd door hun meerder heid in achttien staten. De republikeinen waren favoriet in zes staten, welke recht hebben op 54 stem men. De democraten hebben o.m. de meer derheid behaald in de staten Illinois, Zuid- Dakota en West-Virginia, waar men geen voorspellingen had kunnen doen aangaan de den afloop. De republikeinen hebben o.m. de meer derheid verworven in de staten Michigan en Nebraska, die eveneens „dubieus" waren. De „winst" groeit. Blijkens later ontvangen berichten heeft de democratische partij de meerderheid in staten, welke in het geheel over 308 stem men beschikken. De republikeinen zyn in de meerderheid in eenige staten, die in het geheel recht hebben op 59 stemmen. Meerderheid in 28 staten. Voor zoover hedennacht bekend was, heeft Roosevelt in 28 staten, welke in het geheel beschikken over 354 stemmen in het kiescollege, de meerderheid. Roosevelt heeft in Pennsylvania anderhalf maal zoo veel stemmen behaald als zijn tegenstan der, terwijl hij in Illinois twee keer zoo veel stemmen op zich heeft vereenigd als Landon. Te Philadelphia verklaart men, dat Roosevelt in Pensylvanië heeft gewonnen en daarmede in de Vereenigde Staten. Landon had de leiding in tien staten, die recht hebben op 83 stemmen in het kies college. Roosevelts verkiezing zeker. Hedenochtend 5 uur greenwichtijd scheen het, dat Roosevelt herkozen zal worden met een meerderheid, grooter dan die, welke hij behaalde bij de verkiezin gen in 1932. Roosevelt leidde op dat oogenblik in 44 staten met in totaal 516 kiesmannen, ter wijl Landon in slechts 4 staten met 15 stemmen de meerderheid had. Te half vijf hedenochtend had Roosevelt 5.493.124 stemmen behaald en Landon 3.078.112. Roosevelt spreekt. Roosevelt heeft heden tc Hydepark het woord gevoerd tot eenige duizenden per sonen. Hij zeide o.a.: „voor zoover de uit slag van de verkiezingen op het oogen blik bekend is, schijn ik een van de grootste overwinningen te behalen, welke de Vereenigde Staten ooit hebben ge kend." Landon wenscht Roosevelt geluk. Landon verklaarde, dat hij de overwin ning van Roosevelt zeker achtte. Hij heeft zijn tegenstander een telegram gezonden, waarin hy zegt: „Het volk heeft gespro ken. Alle Amerikanen zullen de uitspraak aanvaarden en zullen samenwerken voor een gemeenschappelijke zaak en het wel zijn van het land. Dit is overeenkomstig den democratischen geest. Ontvang my'n hartelijke gelukwenschen". Democratische meerderheid in den senaat. Voor zoover hedenochtend 6 uur Green wichtijd bekend was .behaalden de demo craten in den senaat New York 11 zetels, welke, gevoegd bij de 47 zetels, welke zij reeds hebben, hun een meerderheid geven van 58 zetels, van de 98 zetels, welke dit bestuurslichaam in totaal telt Voor het Huis van Afgevaardigden kozen de democraten tot nu toe 101 vertegen woordigers en de republikeinen 7. Bij de gouverneursverkiezingen behaal den de democraten in 21 districten de overwinning en de republikeinen in 10. Aiired Landon Telegram van Roosevelt aan Landon Roosevelt heeft Landon het volgende telegram gezonden: „Ik vertrouw, dat alle Amerikanen zich aaneen zullen sluiten voor het algemeen welzijn". In alle deelen der stad New York werd de overwinning van Roosevelt tot laat in den nacht gevierd. Voor het gebouw van de „New York Times" stond meer dan een millioen per sonen te wachten op de verkiezingsuitsla gen, incidenten deden zich hier niet voor. Roosevelt trok zich te half twee terug in zijn huis in Hydepark. Zijn verkiezing stond toen reeds vast. Hij heeft reeds duizenden telegrammen met gelukwenschen ontvangen. Senator Borah herkozen. De republikeinsche senator Borah werd in den staat Idaho met groote meerder heid voor de zesde maal tot senator ge kozen. De regeering te Madrid heeft gister middag om 12 uur een communiqué uit gegeven nopens den strijd om Madrid, waarin hij zegt: De opstandelingen trekken thans hun volle macht saanen en verzamelen al hun geestkracht voor de omsingeling van Madrid. De stad houdt zich uiterst kalm. De strijd ontwikkelt zich langs een lyn, die loopt langs den voet van den Cebro de los Angeles en Getafe, be zuiden Leganes, langs den linkeroever van de Guadarrama tot aan Boadilla del Monte, dan over Villa Nueva de la Ca nada en Val de Morillo tot aan Robledo de Chavela en Santa Maria de la Al- meda. Men hoort te Madrid voortdurend het ge loei van de sirenes, dat de nadering van vliegtuigen der opstandelingen aankondigt. Bij de aanvallen van gisteren waren vrou wen en kinderen de eenige slachtoffers. De luchtmacht van de Madrileensche re geering heeft verscheidene militaire doelen aangevallen in den sector van het centrum en heeft twee convooien van 50 vrachtauto's en een militaire trein vernield in den sector van Illescas. In dezen sector en in dien van Sigüenza zijn aanvallen van de opstandelingen afge slagen. Hun geschut toonde een groote be drijvigheid aan alle fronten. Men maakt ge wag van uitgebreide concentraties van troe pen der opstandelingen in den omtrek van Robledo de Chavela, Navalcarnero en Villa Nueva. Vliegtuigen verspreiden pamfletten boven Madrid; alleen de leiders van het verzet zullen worden gestraft. Om half negen gisteravond is per radio medegedeeld, dat pamfletten boven Madrid zyn uitgeworpen, waarin de bevolking kond werd gedaan, dat niets te vreezen was by het binnenrukken der troepen te Madrid. Slechts de leiders van het verzet zullen ernstig worden gestraft. Een vlieger, een buitenlander, die uit Madrid te La Coruna is aangekomen, heeft verklaard, dat de ka zernes en de openbare gebouwen in de hoofdstad veelal door bommen waren ge troffen. Tegenoffensief der regeeringstroepen. Aan het front ten Zuiden van Madrid zijn de regeeringstroepen gisterochtend een hef tig tegenoffensief begonnen, dat in het cen trum steunt op het dorp Getafe, aan den rechterkant op Fuen Labrada en links op Pinto. Ook de luchtmacht neemt een leven dig aandeel in den strijd. Zij bombardeerde nabij Torreon en Levasco een colonne in fanterie der opstandelingen en naby Valde- moro een convooi. Regeeringsvliegers heb ben torpedo's afgeschoten op vijandelijke troepen-concentraties en het station van Hu- manes in brand geschoten. Een patrouille vliegtuigen heeft Sesena gebombardeerd. In dezen sector zullen de krijgsverrichtingen waarschijnlijk wel niet worden stilgelegd. In den sector van Aranjuez en ten zuiden van Toledo bezetten de regeeringstroepen uitstekende stellingen die hen binnenkort in staat zullen stellen een beweging uit te voe ren waarvan de resultaten den stand van zaken een geheel ander aanzien zullen kun nen geven. C.N.T. zal voortaan met regeering samenwerken. De regeering heeft gistermiddag een com muniqué gepubliceerd, waarin o.a. medege deeld wordt, dat spoedig de namen der nieuwe ministers bekend gemaakt zullen worden. De onderhandelingen tusschen de krachten van het volksfront, die in de re geering vertegenwoordigd zijn en de C.N.T. (Nationale Arbeiders Confederatie) hebben tot een volledig accoord geleid. De C.N.T. zal zich niet langer afzijdig houden, doch treedt tot de nationale regeering toe. Het accoord maakt een einde aan de riva liteit, welke bestond tusschen de twee groo te vakorganisaties, die voortaan nauw zul len samenwerken ni den strijd tegen het fascisme. Omtrent den strijd rond Madrid wordt o.m. verklaard, dat de opstandelingen zich op het oogenblik met al hun krachten op de omsingeling van Madrid concentreeren. De opstandelingen hebben in den sector- Siguenza een aanval ondernomen, doch zij werden teruggedreven. Naar gemeld wordt, bevinden zich uitgebreide troepen-concen traties in de omgeving van Robledo de Cha vela, Navalcarnero en Sevilla la Nueva. In Asturie hebben de regeeringstroepen met succes een aanval ondernomen: tusschen San Claudio en Esclampero is de vijand uit zijn stellingen verdreven. Een tegen-aanval der opstandelingen werd met verliezen voor onze tegenstanders afgeslagen. De re gen bemoeilijkt de operaties in dezen sector zeer. Van de andere fronten. Russische vrijwilligers. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Pa rijs verneemt, zouden op het station Perpig- nan 400 Russen zijn aangekomen, die per auto de grens zijn overgegaan naar Cata- lonië. De opstandelingen rukken op naar Alcorcon. In een officieel communiqué, dat het hoofdkwartier der opstandelingen heden ochtend heeft gepubliceerd wordt o.a. me degedeeld, dat na de bezetting van de dor pen Villa Viciosa Deoden en Mostoles, de op standelingen oprukken in de richting van Alcorcon. Bij den aanval der regeeringstroepen in Asturie eergisteren, verloren zij 170 dooden ten zuiden van Escampledo. Twee Russische vliegtuigen werden omlaag geschoten en de piloten werden gevangen genomen. Radio Coruna deelt mede, dat de regee ringstroepen bij het verlaten van Mostoles en Villa Viciosa talrijke dooden achterlieten, terwijl velen krijgsgevangenen werden ge maakt. Ook vielen vier tanks in handen der opstandelingen. Beschuldigd van het schrijven van anonieme brieven. De burgemeester van Assen, mr. J. Bothe- nius Lohman, heeft aan den hoofdinspec teur van politie te Assen, den heer v. d. M. kennis gegeven, dat hij in zyn betrekking wordt geschorst tot den datum, waarop de beslissing, waarbij hem ontslag uit den dienst is verleend, onherroepelijk zal zijn geworden. Naar wij vernemen, zal de beslissing van den burgemeester aan het oordeel van het bevoegde scheidsgerecht onderworpen wor den, terwijl in hoogste instantie een beslis sing door den centralen raad van beroep te Utrecht moet worden genomen. Het ontslag is o.a. verleend op grond van het feit, dat de hoofdinspecteur van politie beschuldigd wordt van het schrijven van de anonieme brieven. Als raadsman van den hoofdinspecteur treedt op mr. dr. J. E. Hesse, advocaat en procureur te Groningen. Dader uit de marechaussee kazerne ontvlucht. In den afgeloopen nacht heeft de dader van den roofoverval in Kloos terzande, zekere B. P., kans gezien uit de cel van de marechaussee kazerne te Groenendijk (gemeente Hontenisse) te ontvluchten. Tot heden heeft men nog geen spoor van den dader gevonden. In dezen sector zouden 1600 Russen aan de zijde der regeeringstroepen hebben ge streden. Radio Coruna wijst er verder op, dat Madrid heeft medegedeeld, dat generaal Varela gevangen zou zijn genomen door de regeerin gstroepen. Officieel communiqué van Madrid. In een officieel communiqué van de re geering wordt medegedeeld, dat in het ge bied van Gredos de artillerie van de regee ring de opstandelingen terug heeft gedre ven. Aan het front in Aragon is in het Zue- ra-gebergte een convooi der opstandelingen overvallen, 15 man werden gedood. Aan het Sierra-front vielen drie colonnes opstande lingen de stellingen van de regeeringstroe pen ten zuid-westen van Madrid aan. De re geeringstroepen herstelden zonder groote verliezen eenigszins hun posities. De correspondent van Havas deelt verder mede, dat de opmarsch der regeeringstroe pen bij Madrid energiek wordt voortgezet. De wijziging in de regeering versterkt de eenheid en is een belofte voor de toekomst. De correspondent heeft een bezoek gebracht aan het front. De regeeringstroepen hebben een tegenaanval gedaan op Paria, Labrada en Pinto. Zy rukten aan twee zijden op en de opstandelingen moesten Valdemoro ver laten. Het dorp Pinto schijnt geheel geïso leerd. In het midden van dit front hebben de regeeringstroepen stellingen bezet, wel ke het dorp Paria beheerschen. De opera ties zullen heden worden voortgezet. Verder wordt medegedeeld, dat alle bouw vakarbeiders werken aan loopgraven en stellingen in de omgeving van de hoofdstad. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, zeil zich Zondag naar Weenen begeven. Het voornaamste doel van zijn reis is, de Oostenrijkschen bondskanselier, dr. Schuschnigg, en de Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken, Kanya, te ontmoeten. Deze conferentie wordt, naar de „Daily Telegraph" meldt, van bijzonder belang ge acht. Het is niet uitgesloten, dat de Duitsche ambassadeur te Weenen, von Papen, haar als waarnemer zal bijwonen. Er is tevens sprake van, dat Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakye zullen worden uitgenoodigd, toe te treden tot de accoorden welke op 23 Maart te Rome tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije zyn onderteekend. Dit zou een aanzienlijke verzwakking beteekenen van de Kleine Entente, waartoe de beide eerstgenoemde landen behooren, met Roe menië als derde partij. Het bezoek van den Hongaarschen Rijks bestuurder Horthy aan Mussolini is even eens een teeken van vermeerderde diplo matieke bedrijvigheid. Hij wordt omstreeks het midden dezer maand in Italië verwacht. Er gaan geruch ten, dat de Duce zal trachten als bemidde laar op te treden tusschen Hongarije en Joego-Slavië voor de regeling hunner ge schillen over de behandeling der Hongaar schen minderheden in Joego-Slavië.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1