"CrStn.ribuU.rn.lm, v.n 1 1.» VAN ZWENGEL TOT KIESSCHIJF. WARM EN HUIZEN ^«CCeester vermaardmM- van 1.50 te hebben, das zou eventueele verlaging voor de vereeniging lating beteekenen van f 56. „„ede- GROOTSCHERMER HEERHUGOWAARD BERGEN URSEM KOEDIJK SCHERMERHORN AKERSLOOT STOMPETOREN HEEMSKERK OTERLEEK SCHAGERBRUG Zóó veranderde in 40 jaar de Amsterdamsche telefoon Instructieve tentoonstelling. p van der Schinkel en als plaatsvervan ger de heer H. J. van den Berg. Besloten werd den afgevaardigde vrij mandaat te geven inzake de hoofdbe- stUpgSyoorzitter deelde vervolgens mede, hoe het staat met de plannen voor een «iaën wykgebouw. De gemeente heeft hiervoor gratis 300 M2. grond op den hoek van Prins Hendrikstraat en Wilhel- minastraat afgestaan. Door Ged. Staten is coedgekeurd, dat de gemeente borg is voor een geldleening van 4000. Het hoofdbe stuur is bereid deze leening te verstrekken tegen 4 Het bestuur heeft tenslotte den architect Jan Dullaart te Hilversum opge- cragen een plan te ontwerpen. Hij is ad viseur van het hoofdbestuur in dezen, dus vji uitstek deskundig. Het plan dat hij maakte kost echter 6000. Gehoopt wordt, dat de gemeente ook voor dit bedrag ga rant zal willen zijn. Waar van alle zijden zooveel medewerking werd ondervonden hoopte het bestuur in de Januarivergade- fin» te kunnen mededeelen, dat met den bouw begonnen is of zeer spoedig begon nen zal worden. Uit de vergadering werd nog het plan -eopperd een collecte langs de huizen te houden, terwijl de heer C. P. Dekker voor stelde zonder architect te werken. Diens honorarium was volgens den voorzitter echter zeer billijk. Nadat de heer Nobel den voorzitter nog bedankt had voor zijn woord van welkom, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Utile Dulci. Deze vereeniging hield dezer dagen wederom een vergadering, na langen tijd van rust. De voodzitter, de heer P. Tesselaar, open de deze vergadering met den Chr. groet en heette allen welkom. De kapelaan hield hierna de geestelijke lezing. De inleiding van dezen avond werd ge houden door kapelaan Burcksen en wel over het artikel 449 van het Wetboek van Straf recht en artikel 136 van het Burgerlijk wet boek. Witte Kruis. Dinsdagavond hield de vereeniging .Het Witte Kruis" een ledenvergadering in cafe Slikker. De waarn.-voorzitter, de neer Donia, heette de aanwezigen hartelijk wel- k°De vraag werd gesteld of de naaikrans te Schoorldam, evenals verleden jaar, weder om goederen vervaardigt voor de ver®e" ging. De heer Donia antwoordde dat het bestuur het hierover nog niet heelemaal eens was. Aan den magazijnmeester stelde men de vraag of door de leden nog «eb™' van deze goederen wordt gemaakt. De antwoordde dat slechts eenmaal hiervan ge- ^Voor"dat tot de bestuursverkiezing werd overgegaan memoreerde de waarn.-voorzit- ter welk een verlies onze vereeniging hee.t moeten lijden door het overlijden van den heer Slot. De periodiek aftredende bestuurs leden waren de heeren P. Klant en G- Wal. Beide heeren werden me g meerderheid herkozen en namen deze her benoeming aan. Daarna volgde verkiezing van een stuurslid wegens vacature wijlen den heer P Slot Gekozen werd de heer Jac. De hirïmit, die niet ter vergader** aan wezig was. zal met zijn benoeming in kennu ot dit punt b .«n langdurige bespre- De heer P. Mink informeerde of Je goed ren in goede conditie verk®e,ren' ^uf er het kassaldo was en hoe he v laarde tegenover stond. Op deze vraag de penningmeester, dat het kas-saldo fW bedraagt en dat de goederen in go ^De voorzitter zeide, dat 1het punt heeft besproken, doch ook de rine hierover eens wilde hooren. De heer E,«t,u £.ag bet oorde.l hierover den penningmeester lale" en Z0J SDreken raadzaam achten, het saldo aan te spreken, omdat hij van den penningmeester vern men heeft, dat de inkomsten tegenov uitgaven vrijwel gelijk zyn. e vroeg of de subsidie voor de maUm bestrijding tegenover de subs,die -d wel gezinsverpleging naar evenre g - goed besteed wordt. Wat de subsidie voor de malariabestrijding betreft antwoordde d voorzitter, dat we daarover niet Ui hcht moeten dénken omdat voor deze gevreesde ziekte veel nuttig werk wordt vemcht. Tenslotte is over de contributieverlaging geen besluit genomen. Zij zal worden aangehouden tot gadering, welke dit voorjaar rekening houden bij de behandeling van de rekening en begrooting. beek uit Schoorldam Rondvraag. Mej. üveroee om had een verzoek aan de te laten subsidie, teneinde aen „Piukken. houden in Eerste Hulp bij - het De voorzitter VI °e| kaJJerklaarde hierop, idee was gekomen. oy t laatste dat het haar was dat niemand ongeluk op den RyKsweB, eerste onder de ingezetenen kennis zich in verbandlegging Overigens g KruiSi dat verbinding gesteld methe de Haar de noodige medewerking met het was aanbevolen, contact Witte Kruis. een zeer nuttig De vergadering vond h onkosten doel, doch het moest ni besluit kon mee brengen. Een defirn men omdat hierover nog niet worde"itggen(,odigd. niet dr. v. Hesteren, die was U1 zal meer aanwezig was. Aan deze our Publiciteit worden gegeven. kan- Hierna kwam in besPrek'ngh bruik- delen met niet-leden en het ht leen geven van goederen. Het bestuur vroeg machtiging om in bijzondere gevallen op te treden en van het reglement af te wijken. De niet-leden werden er op attent gemaakt dat hun voortaan geen goederen worden verstrekt. Nog werd medegedeeld, dat uitgaande van de Holl. Mij. van Land bouw een cursus zal worden gegeven in be reiding van voeding voor zieken. Bij vol doende deelname zal de eerste les Maandag middag worden gegeven. Tevens kunnen we nog vermelden, dat de heer Smit, het nieuw gekozen bestuurslid, zijn functie zal aanvaarden. Hiema volgden nog besprekingen van huishoudelijken aard en sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de aangename besprekin gen. Volksonderwijs. Dinsdagavond kwam onder voorzitter schap van den heer S. v. Stralen de afdeeling Zuid- en Noord-Schermer van Volksonder wijs in vergadering bijeen ten huize van den heer H. van Truijen. De school te Driehuizen is een tweemans- school gebleven, zy het dan door aanstel ling van een kweekeling met akte. Dit stemt tot voldoening. Door de afdeeling was een bijdrage verleend voor de huldiging van den scheidenden secretaris-penningmeester, den heer Klaas de Vries. De vale ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Besloten werd, gezien de geldmiddelen, een afgevaardigde naar de A. V. te Rotter dam te zenden. De heer J. Rijnberg zal al daar de afdeeling op 7 en 8 November ver tegenwoordigen. Het op Zondag vergaderen van Volkson derwijs werd door sommige leden als een bezwaar aangevoeld. Den afgevaardigde werd verzocht, zoo mogelijk dit punt naar voren te brengen. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Filmavond jeugdcentrale. Maandagavond werd in de Ned. herv. kerk alhier een filmavond gehouden, uit gaande van de jeugd-centrale van den V. C. J. B. Ds. v. d. Kam opende te ongeveer 8 uur deze bijeenkomst en heette de afdeelingen van Langendijk en Slootdorp hartelijk wel kom, in 't bizonder den heer H. Kemp. Het koortje van vrouwelijke cathechisan- ten zong eenige liederen uit den bundel „Jong is ons hart". Vervolgens nam de heer Kemp het woord om een en ander te vertellen over het jeugdwerk van den V. C. J. B., waarna de bekende legende verteld werd van St Christophorus of Christusdrager, die de machtigste der aarde trachtte te dienen, totdat hij tenslotte tot Christus gevoerd werd. Spr. eindigde met een woord van opwek king, om te komen tot een vrijzinnige christelijke jeugdvereeniging, die tot doel heeft, jonge menschen te helpen hun leven op te bouwen en hen tot bewuste persoon lijkheden met een zelfstandig oordeel op te leiden. Over het geheele land zijn ongeveer I 35 a 40 afdeelingen opgericht, die in hunne bijeenkomsten de vragen van den dag trachten te bespreken. De leeftijden vari- eeren van 18 tot 35 jaar. In het bijzonder vormen de Pinksterkampen een groote at tractie. Voorloopig is dan ook besloten om in 1938 een groote Pinksterconferentie te organiseeren. In de lente worden trektoch ten ondernomen met de vlag voorop en in den zomer weekend-bijeenkomsten samen gesteld, waarbij het kampvuur wel een zeer groote rol speelt. Verder zijn er nog getui genisavonden en worden verschillende lee- kenspelen opgevoerd. Aan de hand der diverse filmplaatjes liet de heer Kemp de phases der jeugd zien. Ten eerste, de were'd, die de jeugd neer trekt. Ten tweede, de Pinksterkampen, die de jeugd optrekken Ten derde het doel en werken in een Pinksterkamp, in beelden uitgedrukt. Tenslotte gaf de afdeeling Slootdorp nog een aanschouwelijke voorstelling van een gewone wekelijksche bijeenkomst eener af deeling. Opvallend fijn geteekend was het prozastukje van Mien Labberton, hetwelk één der damesleden ten beste gaf, n.1. hoe een kinderziel met een enkel woord kan worden verknoeid en hoe die tot volle ont plooiing kan worden gebracht door een woord van volledig begrijpen. Ds. v. d. Kam bracht een dankwoord aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, waarna de samen komst werd besloten met het zingen van eenige liederen uit bovengenoemden bundel. Het a.s. huwelijk van onze prinses. Een inzameling voor een huldeblijk. Zooals wij Maandag reeds hebben ge meld, heeft zich onder leiding van den bur gemeester, mr. H. D. A. van Reenen, een comité gevormd, dat zich voorstelt gelden in te zamelen voor een hudeblijk ter gele genheid van het huwelijk van het vorstelijk paar. In een Dinsdagavond in het Oranje- Hotel gehouden vergadering heeft 't comité besloten de collecte voor dit doel te houden op Maandag en Dinsdag 9 en 10 November as Op deze dagen zullen verschillende comité-leden en eenige jongedames met bussen langs de huizen gaan teneinde een beroep op de offervaardigheid der ingeze tenen te doen. Het doel der collecte zal op de bussen zijn vermeld. Deze collecte moet niet worden verward met de inzameling, welke over eenige we ken door het Comité ter feestelijke viering van het huwelijksfeest van prinses Juliana gehouden zal worden. Dit comité is ge vormd uit de navolgende personen: mr. H. D A. van Reenen, eere-voorzitter; J W. MacDonald, voorzitter; mr. Q. Rovers, secre taris; G. J. H. Fijn, penningmeester; G. Taapken, J. H. Roggeveen, H. Kleijberg, W. Tielrooy, A. v. d. Vusse, J. Thoolen, H. Groe nendijk, J. Smit, J. Jansen, C. ten Bruggen- cate, J. Akerboom, P. J. de Haan en P. Hop man, leden. Dit comité stelt zich ten doel het vorste lijk huwelijk op waardige wijze in de ge meente te vieren. Reeds zijn talrijke sub- comité's gevormd, welke alle feestelijkhe den zullen voorbereiden, waarover de Ber- genaren nog lang zullen napraten! Het comité heeft reeds besloten de feesten op Zaterdag 9 Januari 1937 te doen houden. Gevallen van iepziekte. Door de Nederlandsche Heidemaatschap pij zy'n in de gemeente eenige gevallen van iepziekte geconstateerd. Ingevolge aanschrij ven van den minister van landbouw zullen de zieke boomen vóór 1 April a.s. moeten zijn verwijderd en vernietigd. Wegverbetering. Door het polderbestuur van Ursem is wederom verzocht het tweede plan verbe tering weg Noorddijk uit te voeren. In over leg met B. en W. zullen eventueele werkloo- zen daarbij geplaatst worden. Zoodra goed keuring is verkregen, worden de werkloozen te werk gesteld. Een nadeelig saldo. De gemeente-rekening over het dienst jaar 1934 is bij besluit van Ged. Staten van 28 October 1936 vastgesteld, waarbij de ge wone dienst sluit met een nadeelig saldo groot 344.32 en de kapitaaldienst met een batig saldo van 3959.92. Vervolgcursus. Dinsdagavond is in onze gemeente weer een vervolgcursus begonnen uitgaande van het secretariaat van landbouw voor het Ver vaardigen van kleedingstukken, waaraan door 19 huisvrouwen wordt deelgenomen, onder leiding van mej. Liebrecht uit Heem stede. Initiatiefnemers zijn de heer P. Hart en mevr. Butter-Grim. Met een hartelijk woord van welkom aan deelnemers en on derwijzeres opende mevr. Butter-Grim de zen eersten les-avond. In het geheel zullen zes lessen gegeven worden. Nutsvergadering. In de op 3 Nov. gehouden huishoude lijke vergadering van de afdeeling van het Nutsdepartement werd de winterpropa- ganda vastgesteld. Besloten werd in het laatst van November te doen optreden als spreker de heer Lode van Gent te Utrecht over het onderwerp „Vlaamsche humor". Deze spreker die in het vorige jaar twee maal te Stompetoren optrad, heeft zich in dezen omtrek een goeden naam als spre ker verworven. De tweede avond, die on geveer half Januari zal worden gehouden, zal de heer Hemmer, leeraar aan de Ulo school te Beemster, optreden. Bovendien zal op nader vast te stellen tijd een praat avond worden gehouden, waarop door de heeren ds. Boerendonk en W. C. van Set ten van der Meer een onderwerp zal wor den behandeld. Baggerregeling goedgekeurd. Door den minister van sociale zaken is voor deze gemeente goedgekeurd de bagger- en diepspitregeling. Belangheb benden kunnen zich hiervoor op de ge wone uren vervoegen ten gemeentehuize. Handenarbeid. Woensdagmiddag zijn de lessen in handenarbeid, onder leiding van den heer J. v. Dok, onderwijzer te Oudendijk, in café Renses begonnen. De Huisvlijtver- eeniging, die deze lessen organiseert tegen een zeer kleine vergoeding, zal eer van haar werk krijgen. Ingespannen werkten de leerlingen van de drie hoogste klassen aan een portretlijstje, hetwelk zij na de les mee naar huis mochten nemen. Een aardig resultaat na een uurtje ontspanning door inspanning. Ook de lessen van de avondschool, on der leiding van den heer Köhne, door het gemeentebestuur daartoe uitgenoodigd, zijn weder aangevangen. Evenals de vo rige jaren is er een flinke belangstelling, zoodat de ontwikkeling der jeugd hier niet verwaarloosd wordt. Volksonderwijs. Onze afd. vergaderde Woensdagavond in 't lokaal Flora. Tot de mededeelingen behoorde o.m. dat momenteel 66 kinderen het L o. te Beverwijk volgen. Besloten werd dit jaar 2 avonden te hou den voor het Kerstvacantiekinderfeest, de eerste avond uitsluitend voor de kinderen en hunne ouders. Daarna verkreeg de heer v d. Molen het woord welke het onderwerp „Hoe de kin deren worden verzorgd tusschen 12 uur en half 2" behandelde. Op onderhoudende wijze deelde spr. mede hoe dit geschiedde. Hierna volgde een uitgebreide gedachte wisseling waarbij aan 't licht kwam dat onze afd. voor Volksonderwijs groote acti viteit voor het openbaar onderwijs betoonde. S taats pensionneer in g. De afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering hield Maandagavond een ledenvergadering in café de Vries. Door den secretaris werd een keurig_ jaar verslag uitgebracht, waarin het 35-jarig be staan der afd. werd gememoreerd. Door de tijdsomstandigheden was het ledental iets teurggeloopen. De rekening van den penningmeester wees aan een ontvangst van 314,92!4, uitgaven 282,75' 2, batig saldo 32,17. Na controle werd de penningmeester gedechargeerd. Door den heer S. Heringa werd uitvoerig betoogd, dat de bond zich buiten elke poli tiek dient te houden. Ook betreurde spr. het, dat de propagandisten zich voor hun spreek beurten zooveel laten betalen, waardoor het ideëele van den strijd voor premievrij staats- pension dreigt verloren te gaan. Tot bestuurslid van de federatie Alkmaar werd met op één na algemeene stemmen benoemd de heer S. Heringa. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacature D. de Bakker, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer K. Govers. De overige heeren werden bij accla matie herkozen en namen hun benoeming wederom aan. Besloten werd ln de maand Januari een propaganda-avond te organiseeren, waarvan de nadere uitwerking aan het bestuur werd overgelaten. Kinderuit zend in g. Maandagavond werd in „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug een vergadering gehouden met het doel te komen tot oprich ting van een afdeeling „Zuid-Zijpe" van het Centraal Genootschap voor kinderherstel- llngs- en vacantiekolonies. Voor deze ver gadering, belegd door de afdeeling „Zijpe- Callantsoog" van Het Witte Kruis, waren uitgenoodigd ouders van schoolgaande kin deren en andere belangstellenden uit Scha gerbrug. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. de Moor, allen welkom, in het bij zonder den heer Neven, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap. Voorts wekte spreker de aan wezigen op lid te worden van de aanstonds op te richten afdeeling. Hierna gaf de heer Neven een duidelijke uiteenzetting van de werkwijze en het doel van het Centraal Genootschap en wees op de mooie resultaten, welke kunnen worden bereikt. In zijn uitvoerige rede zeide de heer Neven o.m., dat voor uitzending door het Centraal Genootschap uitsluitend in aan merking komen schoolgaande kinderen, die noodzakelijk een andere omgeving, licht, lucht en lichaamsbeweging moeten hebben. Het Genootschap heeft thans niet minder dan 450 afdeelingen en 11 groote kolonie huizen, waarvan er 5 nabij de bosschen en 6 aan den zeekant zijn gelegen. Na deze interessante rede werd een film vertoond, waardoor den aanwezigen een dui delijk beeld werd gegeven van alles wat er om en in een koloniehuis van het Centraal Genootschap gebeurt. Op desbetreffende vragen werd geant woord, dat de kosten van het lidmaatschap der afdeeling 1 per jaar bedragen. Kinde ren, wier ouders onvermogend zijn, worden kosteloos uitgezonden, terwijl anderen naar vermogen dienen bij te dragen. De afdeeling dient f 0.71 per kind per ver- pleegdag bij te dragen. Tijdens de vergadering gaven zich 24 per sonen als lid op. Uit deze leden werden de dames mevr. De BoerOtter en mevr. BaaijensVos aangewezen om Schagerbrug in het bestuur te vertegenwoordigen. Hierna sluiting. (Van onzen R.-redacteur.) Met 49 abonné's is men in Amsterdam een telefoonbedrijf begonnen. Toen in 1896 de gemeente een eigen dienst stichtte, ter ver vanging van den particulieren, had zij 1700 aangeslotenen; dit aantal bedraagt thans, na veertig jaar, 37000 en de groei houdt steeds aan. Voortdurend is het bedrijf meer geper- fectionneerd. Deze groei gedurende veertig jaar valt samen met een geweldigen techni- schen vooruitgang, welke aan de populari seering van dit moderne verkeersmiddel is ten goede gekomen. Daarom is een terug blik, waartoe de ter gelegenheid van dit ju bileum georganiseerde tentoonstelling te Amsterdam in staat stelt, van meer dan hoofdstedelijk belang. Voorloopers van de thans in gebruik zijn de telefoon werden al heel vroeg gebruikt en ook de wilden van tegenwoordig kennen de overbrenging van geluiden over lange afstanden door middel van trommels, waar mede allerlei berichten worden overge bracht. Toen de Europeanen in West-Indië doordrongen, waren ze verbaasd dat men overal vooruit van hun komst scheen te we ten: dat kwam, doordat de inheemsche be volking over het voortreffelijke communica tiemiddel van de trommeltelegraaf beschik ten. De electrische telegraaf gaf den stoot tot de totstandkoming van de telefoon. Namen van den Duitschen natuurkundeleeraar Jo- hann Philipp Reis, van den Amerikaanschen natuurkundige Alexander Graham Beil, van Thomas Alva Edison, van den Engelschen natuurkundige David Edward Hughes en van vele anderen zijn verbonden aan de eerste schreden, die de wetenschap deed op het onbekende pad der electrische telefonie. Langzamerhand kwam men uit het stadium der proefnemingen en werd de telefoon voor huiselijk gebruik geschikt Hoe gebrekkig lijken al die toestellen met toebehooren, in vergelijking met het sierlijke en doelmatige tafeltoestel met nummerschijf van tegen woordig! De eerste telefoon, die de aangeslotenen in huis kregen, was een wandtoestel met een kastje, waarin een accumulator voor het leveren van den benoodigden electri- schen stroom was geborgen. Velen zullen zich nog zulk een toestel herinneren, waar men recht voor moest staan om in de mi crofoon te kunnen spreken, terwijl een rechte ongemakkelijke hoorn tegen het oor gehouden moest worden. Al heel spoedig werden microfoon en hoorn gecombineerd tot het meer handzame apparaat, dat we nu nog in ietwat sierlijker vorm kennen. Maar het kastje met den accumulator bleef ge handhaafd. Een belangrijke stap vooruit was de invoering van het z.g. centraal-battery- systeem, waarbij de electrische stroom geleverd werd door een stelsel van ac cumulatoren in de centrale zelf. Daar door werd de bron van vple stoornissen en ergernissen weggenomen. Amsterdam was hier al vry vroeg mee, zooals de hoofdstedelijke telefoondienst in het al gemeen een voorbeeld genoemd kan worden van technische volmaking. De zwengel verdween en door het simpele opnemen van den microfoon van de haak kreeg men verbinding met de tele foniste. Die telefoniste! Wat heeft de juffrouw van de telefoncentrale, die de gevraagde verbin dingen moest tot stand brengen vooral in drukke centrales niet een stormen over zich heen laten gaan! Hoe is ze niet vaak van alles beticht wat leeUjk was, van luiheid, van slordigheid en een heeleboel meer. En als ze dan onder al die onvriendelijke beje geningen in de juist ook voor haar zoo druk ke en afmattende uren niet steeds haar zon nig humeur kon bewaren en een enkele maal ook eens een rake opmerking terug gaf, ging er onmiddellijk een klacht naar de directie en werd de serie van de haar toe gedachte slechte eigenschappen weer met eenige uitgebreid. In Amsterdam is de telefoonjuffrouw als schakel tusschen de abonné's in de stad reeds lang verdwenen. Nu de telefoon ge automatiseerd is, heeft men haar alleen nog maar noodig voor gesprekken met buiten de stad. Zoo is het thans ook reeds in vele districten en netten van den rijkstelefoon- dienst in ons land. Zelfs kan men tusschen sommige districten onderling al geheel auto matisch zelf een verbinding tot stand bren gen. Naar Amsterdam toe kunnen al van sommige netten daarbuiten automatische verbindingen met den kiesschyf van elk huistoestel „gedraaid" worden. Van begin 1938 af zal dit ook omgekeerd het geval zijn. Deze ombouw en inschakeling in het auto matische rijksnet vereischt echter veel voor bereiding. Volgens berekening zijn daar 30.000 arbeidsuren voor noodig, die vela technici voornamelijk in de nachturen moe ten. Voor de geheele automatiseering heeft Amsterdam nog een tusschen trap ge kend. In 1911 werd voor het eerst in Europa daar het half-automatisch systeem ingevoerd, waarbij de juffrouw niet meer met koorden en stoppen, doch met knoppen en horizontale tableaux de verbindingen tot stand bracht. De eerste centrale in de hoofdstad, die ge heel automatisch werd, was de nieuwe centrale centrum, die in 1922 in gebruik werd genomen. Daarna werd geleidelijk het heele net zoo gemaakt, hetwelk in 1923 gereed kwam. Ons land had ook op dit gebied een primeur, al was het op kleiner schaal: de firma van Houten te Weesp had de eerste geheel automa tische telefoon in Europa gehad! Wat di^ aytonjatiseering beteekent, kan de gebruiker het best beoordeelen, die er dagelijks de gemakken van ondervindt. Hoe de toestellen en de centrale werken, kan men allemaal op deze interessante tentoon stelling zien. Maar speciaal de groote huis installaties konden er belangrijk door wor den vereenvoudigd. Op sommige effecten kantoren stonden vroeger tot 30 verschillen de toestellen toe op groote tafels, die alle door elkaar werden gebruikt. Dat de gebrui kers daarbij normaal konden blijven is wel het grootste wonder uit de geschiedenis van ons bankwezen! Thans zijn er enkele toestel len met verschillende knoppen, waarmee men verbindingen kan maken, deze kan handhaven terwijl men met een ander num mer spreekt en naar believen de verbinding kan overschakelen of verbreken. Het ver eischt eenige oefening maar men kan er kalm bij blijven. De Amsterdamsche telefoon heeft ook vele „bijbaantjes". Voor de brandweer ontwierp ze een alarmeeringssysteem, dat als het Am sterdamsche overal bekend staat en waar deering en navolging geniet. Zoo is het ook met het alarmeeringsstelsel voor de politie, dat tevens als communicatiemiddel tusschen de posten en de bureaux dient doet. En ver geet vooral de talrijke verkeerslichten niet, die ook al door den telefoondienst worden gemaakt. Dit zeer ingewikkelde maar per fecte stelsel wordt ook al als het Amster damsche hier en daar nagevolgd. Dit alle3 is op deze tentoonstelling in verkleind for maat en in werking te zien. De P.T.T. ver leende haar medewerking met een demon stratie van het vol-automatische inter-locale telefoon-verkeer en het interlocale en inter nationale telex-verkeer. Zoo is deze ten toonstelling er een van bijzondere belang wekkendheid geworden, waar ieder tele foongebruiker een inzicht kan krijgen in het ingewikkelde mechanisme en wat daarbij behoort, waarvan hij dagelijks zoo zonder nadenken profiteert. „OcJi, waren alle mensohen wij». (Dat I» heelemaal niat noodig. al» za achter hét stuur maar 'a klain beetje béter wildén opletten, daa konden we al héél tevreden xtyn|)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11