het huwelijk van prinses juliana. de ontploffingsramp te schiedam. beleediging van den paus. Verkeersongelukken. Spaansche zaakgelastigde te Berlijn overvallen. jjen is gemachtigd, om mede te deelen, dat alle berichten, zoowel omtrent deri datum als wat betreft de inzegening van het huwelijk van prinses Juliana en prins «ernhard van niet bevoegde zijde afkom stig zijn, aangezien daaromtrent van wege H M. de koningin nog geen mededeelin- gen zijn gegeven. Woorden van dank van de directie van Wilton voor de ondervonden hulp- De directie van Wilton-Feijenoord ver zoekt ons het volgende te willen mede- deelen; pc ontploffingsramp aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" op Zaterdag 31 October j.L valt thans in haar gevolgen te overzien. Ter wille van een regelmatige voortzetting onzer werk zaamheden, is op ons verzoek het schip uit onze haven verwijderd en het onder zoek naar de oorzaak behoort tot de taak der daartoe gestelde autoriteiten. Om trent de vermoedelijke aanleiding ont breekt op het oogenblik elk gegeven. Onze gedachten in deze dagen blijven is de eerste plaats uitgaan naar hen, die igj de uitoefening van hun beroep het jeven hebben moeten later of zwaar wer den gewond en naar hen, die bij het red dingswerk gedood en gekwetst werden. Onze deernis met hun lot valt niet onder woorden te brengen. Naast de deelneming, die wij persoon lijk ten aanzien van nabestaanden der slachtoffers en van gevonden hebben kun nen betrachten, voelen wij behoefte om ook langs dezen weg te getuigen van onze dankbaarheid jegens vele personen en instellingen, die in moeilijke omstandig heden hulp hebben verleend of aangebo den. Op den voorgrond mogen wij wel de mansehaDpen van de reddingscolonnes on- zar werf, van het Roode Kruis en van de gemeentelijke diensten van Schiedam plaatsen. Politie, brandweer en zieken huis hebben onschatbare diensten bewe zen. Ook dr. Nolet-stichting te Schiedam, dt in die gemeente gevestigde doktoren, bit personeel van de verbandkamers van ®s eigen bedrijf en dat door andere on dernemingen ons welwillend ter beschik king gesteld, hebben door hulpvaardigheid uitgemunt. De gemeentelijke geneeskun dige dienst te Rotterdam heeft op bewon derenswaardige wijze medewerking ver leend en tijdig maatregelen genomen, om bii een uitbreiding van de ramp de slacht offers te kunnen helpen. Verder Is ons deskundige hulp van verschillende zijden ec door verschillende inrichtingen en ondernemingen in zoo ruime aangeboden, dat er voor ons reden te over is om onze erkentelijkheid daarvoor in groot eren kring bekend te maken. Wegens den eenvoud, waarmede alge meen onder het dreigend gevaar de aigen veiligheid werd achtergesteld bij een zeer hooge opvatting van plicht en naasten liefde, onthouden wij ons van het vermel den van namen. Wel stellen wij er prijs op te verklaren, dat geen oogenblik een pa niekstemming heeft geheerscht, daar zulke veronderstellingen te kort zouden doen aan de onverschrokkenheid en opoffe ringsgezindheid, welke hier als goede in ons volk aanwezige eigenschappen aan den dag zijn gelegd en die ons met bewonde ring en dankbaarheid hebben vervuld. Wij mogen ook een woord van hulde niet ach terwege laten voor officieren en beman ning van het Grieksche schip en voor die Nederlandsche en buitenlandsche aan «nie werf liggende schepen, welke zich 'olkomen disciplinair hebben gedragen. De ongeveer 64-jarige heer H. te Tilburg wilde medicijn innemen. Hij vergiste zich echter in de flesch en dronk lysol. In ern- stigen toestand en bewusteloos moest de man door den G.G. en GD. naar het St. Elisa- bethziekenhuis worden overgebracht. DE ZAAK-MR. RÏES. Vragen over de lichtvaardige arrestatie. Sommige leden der Tweede Kamer hebben blijkens het voorloopig verslag over de be grooting van het departement van finan ciën met betrekking tot het geval van den thesaurier genera al, die op 25 Mei j.1. werd gearresteerd, enkele opmerkingen gemaakt en eenige vragen gesteld. Zij gingen uit van de gedachte, dat de minister niet onkundig is geweest van het feit, dat zijn eerste advi seur verdacht werd van strafbare handelin gen, voordat hij gearresteerd werd. Zij vroegen of de minister zich op eenige wijze ervan op de hoogte gesteld heeft, of de verklaringen van den eenigen getuige, vertrouwen verdienden. Heeft de minister b.v. tevoren overleg gepleegd met zijn ambtsgenoot van Justitie? Gaarne zou men vernemen, om welke reden aan den thesaurier-generaal, die als zoodanig na zijn arrestatie was geschorst, ontslag is gegeven, o.a. als lid van de com missie van bijstand voor de uitvoering van de Beurswet en als lid van de commissie van vertegenwoordigers bij het Nederlandsch Clearinginstituut. Voorts werd gevraagd, waarom de mi nister, toen de rechtbank op 3 Juli 1936 de invrijheidstelling van verdachte gelastte, geen termen heeft kunnen vinden om de schorsing op te heffen en, hangende het on derzoek, aan den betrokkenen verlof te geven, waardoor de moreele en financicele schade voor hem eenigszins zou zijn ver licht. DE PRIJZEN DER LEVENS MIDDELEN. Het secretariaat van den Centralen Bond van Nederl. Verbruikscoöp. schrijft ons: Uit de gegevens, die het económisch bureau van den bond over de prijzen van 25 levensmiddelen van 18 coöperaties ont ving, blijkt, dat de prijzen van deze arti kelen, vergeleken met die van 24 Septem ber 1926, met 1.02 pet. zijn gestegen. Vooral bij bruine boonen, griesmeel. Goudsche kras en eieren was de prijsstij ging vrij sterk. Ook de prijzen van grauwe erwten, vermicelli, tarwebloem en zachte zeep ondergingen eenige verhooging. Ge lijk, of nagenoeg gelijk, bleven daarente gen de prijzen van brood, capucijners. groene erwten, havermout, custardpoeder, jam, rijst, boter, margarine, sla-olie, bak en braadvet, suiker, vlokkenzeep en vleesch. De gemiddelde prijsstijging voor de ge- heele partij artikelen wordt steeds grooter vergeleken met de prijzen van 24 Septem ber. Voor de opeenvolgende weken was deze stijging n.1. 4X.18 pet., 0.27 pet., 0.58 pet., 0.85 pet. en. voor de laatste week 1.02 pet. KORTE VACANTIE. Ontvluchte dader van overval te Kloosterzande in België gear resteerd. De gemeente-politie te Gent (België) is er in geslaagd den dader van den over val te Kloosterzande te arresteeren, die in den afgeloopen nacht kans heeft gezien uit de marechausse-kazerne te Groenen dijk te ontvluchten. LYSOL GEDRONKEN. HET „WILHELMUS" IN HET ENGELSCH. Dr. H. Beets te Grand Rapids heeft, naar »De Standaard" meeedeelt, vijf verzen van °os volkslied in het Engelsch vertaald. «Gemakkelijk is", zoo laat het blad erop volgen, „die taak niet, omdat het Wilhelmus Moeilijk te verstaan is zonder kennis van de Nederlandsche historie. Doch waar de belangstelling voor Europa en ook voor ons land toenemende is, daar zuilen vele Amerikanen van Dutch origin, °ok al verstaan ze geen Nederlandsch meer, oü het lezen en zingen van deze verzen ze- ker opnieuw hun gedachten terug laten 8aan naar de old country, dat evenals Ame- jdh* zelf in een bloedigen kamp zijn vrij heid verwierf In het algemeen is dr. Beets gelukkig ge ragd in zijn overzetting. De Engelsche tekst vertoont evenals de Nederlandsche, rhythme en cadans, en kan op dezelfde wijze worden gezongen. Een *kine bedenking mag aangevoerd worden tegen de vertaling van „van Duytschen Woet" door „of German blood", en ook een *okele regel is schier niet te vertalen, doch geheel is zeer geslaagd en zal naar v/ij °°Pen ons mooie volkslied voor het Ame- *ikaansche vclk doen spreken". Hier volgt de vertaling van het couplet «Mijn schilt ende betrouwen": My Shield and Trust forever Art Thou, O God, my Lord; On Thee I am relying, O leave me nevermore! That I may truly serve Thee Nor from Thy ways depart, And tyranny be banished That 's piercing now my heart. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch eeft Woensdag terecht gestaan de mijn werker D. B. uit Nieuwenhagen (L.), die °°r den politierechter te Maastricht ver oordeeld was tot 6 weken gevangenisstraf jegens beleediging van Z. H. den Paus op «en openbaren Brunssummer weg. Verdachte ontkende, maar verscheidene ««migen hadden de beleedigng gehoord. De advocaat-generaal eischte bevestiging v*n het vonnis. GALA-VOORSTELLING „KLOKSLAG TWAALF". Mistinquett zal aanwezig zijn. Naar wij vernemen, zal de gala-voor stelling van de Nederlandsche versie van de France-Europe film „Klokslag Twaalf" hedenavond in Metropole Palace te Den Haag worden bijgewoond door de Parij- sche revue-ster Mistinguett, die momen teel hier te lande vertoeft in verband met besprekingen inzake een nieuwe film van genoemde maatschappij. SIGARENWINKELIERS IN VERGADERING BIJEEN. Hun bedrijf bedreigd geacht. De verkoop in caié's en de overbezet ting. In de groote zaal van den Haagschan Die rentuin is gistermiddag een drukbezochte demonstratieve vergadering van alle be langhebbenden b(j het tabaksvak gehouden, welke was georganiseerd door den Neder- landschen bond van sigarenwinkeliers-ver- eenigingen. De voorzitter van dien bond, de heer L. P. Jongejans, heette in het bijzonder welkom de Tweede-Kamerleden mevr. mr. Bakker Nort en van der Putt, zoomede den vice- voorzitter der Haagsehe Kamer van Koop handel, den heer Kropveld. Spreker betoogde, dat de nood in het siga- renwinkeliersbedrijf ten top is gestegen. De vraag dient te worden gesteld of een be staan voor den bonafide-sigarenwinkelier nog mogelijk is. Wij wenschen, zeide spreker, dat het sigarenverkoopbedrijf voor wat den detail handel betreft, uitsluitend in handen van den sigarenwinkelier blijve, dat een verbod van levering van sigaren, sigaretten en tabak door fabrikanten rechtstreeks aan par ticulieren worde ingesteld, dat de verkoop van sigaren e.d. in café's worde beperkt en dat het bedrijf ven den grossier en den win kelier in den sigarenhandel streng geschei den worde. Achtereenvolgens voerden daarop het woord: de heer L. van Berkel, voorzitter van de Haarlemsche sigarenwinkeliersvereeni- ging en bestuurslid van den bond, over „De wet op de vestigings-eischen en de ordening in het tabaksvak"; de heer F. L. van der Leeuw, te 's-Gravenhage, directeur van het bureau van den Kon. Nederlandschen Mid denstandsbond, die de noodzakelijkheid van een spoedige herziening der Tabakswet be pleitte en de heer Joh. Waterman te Gro ningen, tweede secretaris-penningmeester van den bond, over „De automatenwet en de verkoop van tabaksartikelen in café's" Aan het einde der bijeenkomst werden eenige moties bij acclamatie aangenomen Hierin sprak de vergadering zich om uit voor spoedige herziening der Tabakswet overeenkomstig het advies van den Midden- standsraad van 1935, en t e g en de wijziging van art. 3 der Winkelsluitingswet, dit laat ste in verband met den verkoop van tabaks artikelen in hotels, café's, restaurants en soortgelijke inrichtingen. Bovendien wordt het hoofdbestuur van den bond opgedragen om met alle ten dienste staande middelen te bevorderen, dat alsnog door wijziging van de voorgestelde vestigingswet kleinbedrijf de mogelijkheid wordt geopend om terstond tegen het euvel der overbezetting direet- werkende maatregelen te nemen". MINIMUM-ENTREEPRIJZEN IN BIOSCOPEN. Maatregelen van den Bioscoopbond. Het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond heeft eenigen tijd geleden zijn voor stel tot invoering van een pryzenreglement voorloopig teruggenomen. Als gevolg van de inmiddels ingetreden wijziging der monetaire situatie mocht ech ter worden verwacht, dat de vrees voor ver dere entreeprijzen-verlaging geen reden van bestaan meer zou hebhen, mede met het oog op een logisch aan den dag tredende tendenz tot prijsverhooging, aldus lezen wij in het, in een nieuw gewaad gestoken orgaan van den Bioscoopbond. In deze verwachting is het hoofdbestuur teleurgesteld; in verschillende gemeenten is men n.1. zoo onverstandig geweest om weder om bioscoopvoorstellingen aan te kondigen voor 10 ets. entree e.d. Het moet daarom dan ook niet onwaar schijnlijk worden geacht, dat het reeds ter zijde gelegde concept-prijzenreglement bin nenkort opnieuw aan de orde wordt gesteld. Een ander euvel, hetwelk den laatsten tijd in bepaalde gemeenten hand over hand toe neemt, is het vertoonen van drie hoofdfilms in één programma. Reeds 't brengen van twee hoofdfilms aldus het orgaan in het programma is op zichzelf een abnormaliteit, doch nu dit mis bruik zoo blijkt voort te woekeren dat er zijn, die hun programma met drie hoofdfilms overladen, kunnen Maatregelen van Bonds- wege niet langer achterwege blijven. Dit heeft het hoofdbestuur gereede aan leiding gegeven een bedrijfsbesluit voor te bereiden, waarbij het aan de leden van den bond verboden zal zijn meer dan twee hoofd films in één voorstelling te vertoonen. FELLE BRAND TE GRONINGEN. Gevaar binnen een half uur bedwongen. Omstreeks half negen werd gisteravond brand ontdekt op de derde verdieping van perceel Kattendiep loa te Groningen, in welk huis de familie Ytsma een pension faoudt. Het duurde niet tóbg of de vlammen sloegen uit de derde'Verdieping van het dicht bevolkte huis naar buiten. Onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploegh, tastte de brandweer het vuur spoedig met vijf stralen op de motorspuit aan, zoodat binnen een half uur het gevaar geweken was. De bovenverdieping is geheel uitge brand. De benedenverdieping van het aan grenzende perceel 17, alsmede de rijwiel bewaarplaats op no. 15 liepen veel water schade De oorzaak van den brand is onbekend. HOLLAND—AMERIKA LIJN. De heer Rypperda Wierdsma vraagt ontslag als president-directeur. Wij vernemen, dat de heer J. Rypperda Wierdsma, president-directeur van de Hol landAmerika Lijn, bij de commissie van toezicht uit commissarissen het verzoek heeft ingediend hem ontslag te verleenen als directeur, aan welk verzoek gevolg is gegeven. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders, die tegen 16 dezer is bijeen geroepen, zullen commis sarissen hiervan mededeeling doen en zal tevens worden voorgesteld den heer J. Rijpperda Wierdsma tot commissaris der vennootschap te benoemen. TWEE KINDEREN DOOR VRACHT AUTO AANGEREDEN. Eén der knaapjes gedood. Te Labbegat, onder de gemeente Waalwijk, had vanochtend een droevig ongeluk plaats. Twee zoontjes van den landbouwer van Peer uit Labbegat liepen kort voor negen uur op den weg Capelle-Waal- wijk. Zij waren op op weg naar school. Door nog onbekende oorzaak werdert de kinderen, de 9-jarige Jan en de 8- jarige Barend, door een hen achterop komende vrachtauto R. uit Labbegat, aangereden. De knaapjes kwamen onder den wagen terecht. Jan van Peer werd op slag gedood, terwijl zijn broertje zwaar gewond van onder de vrachtauto werd gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd naar de ouderlijken woning vervoerd. Ook het gewonde knaapje werd naar 't ouderlijk huis gebracht. WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Op den Lekdijk heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de dertigjarige mevrouw de Lange van haar fiets werd geslingerd, van den dijk viel en op slag werd gedood. Mevrouw de Lange fietste met haar echtgenoot naar Bergambacht en werd op den Lekdijk aangereden door een vracht auto uit Schoonhoven. Zij werd van de fiets geslingerd en rolde van den dijk af. De vrouw was op slag dood. Documenten gestolen, slachtoffer licht gewond. Volgens uit Duitsche bron ontvangen mededeelingen is de Spaansche zaak gelastigde, Rovira, te Berlijn door twee Spaansche uitgewekenen overvallen, toen hij te voet naar huis ging. De daders ontrukten den zaakgelastigde een actentasch, waarin zich een aantal di plomatieke ducumenten bevonden en ver wondden Rovira licht. Zij wisten met hun buit, zonder herkend te zijn, te ontkomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft den zaakgelastigde zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. PARIJSCHE MAATREGELEN TEGEN LUCHTAANVALLEN. Ervaringen opgedaan tijdens ver duisteringsoefening niet bijster gunstig. Binnenkort zal een officieel rapport wor den gepubliceerd omtrent de resultaten van de luchtbeschermingsoefening, die eenigen tijd geleden te Parijs is gehouden. Volgens de Daily Telegraph zou men tot de volgen de conclusies zijn gekomen: Ofschoon Parijs van de straat af gezien volkomen in het duister gehuld scheen, was vanuit de lucht aan de achterzijde van dui zenden huizen veel te veel licht zichtbaar. Automobielen, ofschoon deze met gedemp te lichten reden, verspreidden nog zooveel licht in de hoofdstraten, dat deze gemakke lijk herkend konden worden. Hoewel het Parijsche publiek zich ver plaatste in den toestand van „luchtalarm" bleek het volkomen ongedisciplineerd, en zou een paniek ontstaan, indien in werke lijkheid een luchtaanval plaats vond. De 27.000 kelders in de binnenstad en de 7.500 in de buitenwijken zijn niet toereikend om behoorlijke schuilplaatsen tegen bom bardementen en gasaanvallen te kunnen bieden. Er zal een speciale commissie worden in gesteld teneinde het vraagstuk der bomvrije kelders te bestudeeren. ITALIAAN8CHE ONDERSCHEIDING VOOR DUITSCHEN AMBASSADEUR De Italiaansche koning heeft den Duitschen ambassadeur, von Hassel, het grootkruis verleend van de order der heiligen St. Mau- ritz en St Lazarus. De minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, heeft de orde- teekenen persoonlijk aan den ambassadeur overhandigd. HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. Amendement der Labour-fraotie van bet Lagerhuis- Het offlcipela amendement der Labour- fractie van het Lagerhuis op het Adres van Antwoord op de Troonrede, is Woensdag avond gepubliceerd. Het luidt als volgt. „doch betreuren, dat de raadgevers van uwe majesteit hebben nagelaten te erken nen, dat onder het bestaande kapitalistische stelsel de tegenwoordige verbetering in handel en industrie, voor een groot gedeel te gestimuleerd door den bewapeningswed loop ter wereld, slechts van tijdelijken aard kan zijn, dat, terwijl op trage wijze wordt erkend, dat de physieke toestand van de natie is achteruitgegaan, in hoofdzaak als gevolg van de lang aanhoudende werkloos heid, lage loonen en de daarmede gepaard gaande slechte voeding, de problemen van de gebieden, welke het meest geteisterd zijn, worden veronachtzaamd en geen voorstel len worden gedaan om grondige wijzigingen te brengen in de basis der maatschappij, welke noodig zijn om een socialistisch ge- meenebest te vormen, waarin de hulp bronnen van de natie geheel zullen worden aangewend voor het welzijn der gemeen schap". DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. De kosten beloopen 500.000 dol lar per dag. De staking der zeelieden heeft zich thans uitgebreid tot alle groote havens van de Vereenlgde Staten. De schade, welke deze staking aanricht, wordt op 500.000 dollar per dag geraamd. De posterijen deelen mede, dat de sta king groote moeilijkheden oplevert voor de verzending van de buitenlandsche mail- De post voor het verre oosten is drie of vier dagen te laat. Conflict in den Internationalen Zeeliedenbond. De zaeliedenstaking is oorzaak van een conflict in den Internationalen Zeelieden- bond De leiders van den bond hebben de staking namelijk onwettig verklaard en gedreigd, alle zeelieden, die weigeren naar hun schepen terug te keeren, te royeeren, terwijl de stakers hebben ver klaard, hun leiders te zullen afzetten. KARDINAAL PACELLI TE NEW-YORK. De katholieke vereenigingen te New- York hebben ter eere van kardinaal Pa- celli een groote receptie georganiseerd, die o. a. door alle bisschoppen van den staat New-York werd bezocht. Kardinaal Hayes hield bij deze gelegenheid een redevoe ring. ACHT DANSGELEGENHEDEN IN TOKIO GESLOTEN. Wegens beleediging van openbare zeden. De hoofdstedelijke politie heeft bevel ge geven, dat acht groote dansgelegenheden te Tokio van vijf tot tien dagen gesloten moe ten worden, wegens beleediging van de openbare zeden. 622 beroepsdanseressen komen hierdoor zonder werk. KONING VAN ITALIË EN MUSSOLINI NAAR BOEDAPEST? Koning Victor Emanuel en Mussolini zullen, naar men meent te weten, kort voor Kerstmis een officieel bezoek aan Hongarije brengen, evenals andere vooraanstaande buitenlandsche persoonlijkheden. Het bezoek zal een uiting zijn van de eensgezindheid, die tusschen de verschillen de door hen vertegenwoordigde mogendhe den bestaat. Dit zal de eerste buitenlandsche reis van Mussolini sedert vele jaren zijn. JAPANSCH PROTEST TE MOSKOU. Tegen terdoodveroordeeling van Japansch onderdaan. De krijgsraad te Wladiwostok heeft een be diende van een Japansche scheepvaart maatschappij, wegens spionnage ter dood veroordeeld. Naar aanleiding van dit bericht, dat hier nogal sensatie heeft gewekt, hebben zoowel de Japansche ambassade te Moskou als het Japansche consulaat te Wladiwostok een protest ingediend. De ter dood veroordeelde zou in de ver boden zone te Wladiwostok foto's hebben gemaakt. BOENIN NIET MISHANDELD. Dezer dagen is in de buitenlandsche bla den het bericht gepubliceerd, dat de Russi sche Nobelprijswinnaar, Iwan Boenin, te Lindau in Beieren door de politieke politie zou zijn gearresteerd en mishandeld. Ten aanzien hiervan deelt het Duitsche Nieuwsbureau thans mede, dat Boening 26 en 27 October j.1. te Lindau verblijft heeft gehouden, hij logeerde in een der groote hotels. Voor zijn vertrek naar Zwitserland werd hij onderworpen aan een deviezen-controle, hetgeen zeer beleefd geschiedde. Boenin werd noch gearersteerd, noch mis handeld. DE INCIDENTEN MET DE BRITSCHE ZEELIEDEN TE KIELOENG. De leider van de afdeeling buitenlandsche zaken van het gouvernement-generaal van Formosa heeft een informeele verklaring gepubliceerd betreffende de incidenten te Kieloeng, waarbij Britsche zeelieden waren betrokken. In deze verklaring wordt betoogd, dat van deze incidenten, vooral van dat waarbij 3 Britsche zeelieden waren betrokken, door de buitenlandsche bladen een volkomen ver keerde voorstelling is gegeven, hetgeen in verband met de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engeland en Japan be treurd moet worden. De verklaring gaat dan de bewegingen der drie Britsche matrozen na, hoe zij den laatsten trein naar Kieloeng misten, hoe zij een taxi huurden en met den chauffeur over den ritprijs twistten, hoe vastgesteld werd. dat de matrozen den rit prijs niet betaalden en hoe tenslotte de ma trozen na interventie van Britsche officieren naar-Run schip terug konden keeren, na het geld voor den taxirit te hebben betaald en in een briefje hun spijt te hebben betuigd over den last, die zij aan de politie hadden veroorzaakt. SJIGEMITSOE NAAR MOSKOU VERTROKKEN. Japansch plan tot herstel van de goede betrekkingen. De nieuwe Japansche ambassadeur in de Sovjet-Unie, Sjigemitsoe, is heden naar Moskou vertrokken. Hij moet de regeering der Sovjet-Unie een Japansch plan voorleggen tot herstel van de goede betrekkingen tusschen beide landen. Volgens welingelichte Japansche kringen wordt hierin o.a. gevraagd een vermindering van de Russische strijd krachten in het Verre Oosten, de verzeke ring van de Sovjet-Unie, dat zij de anti- Japanshe gevoelens in China niet zal aanwakkeren en de erkenning van de spe ciale positie van Japan in het Verre Oosten door de Sovjet-Unie. VON RIBBENTROP PROTESTEERT. Tegen de verklaring van Gallagher. Von Ribbentrop heeft, naar door Reuter vernomen wordt, de aandacht der Britsche regeering gevestigd op den heftigen aanval die op hem gericht is in het Lagerhuis door den communist Gallagher, Donderdag j.1. Deze had, verwijzend naar de woorden van von Ribbentrop: wij hebben slechts een gemeenschappelijken vijand, het commu nisme, o.m. gezegd: „Wat een toestand voor Engeland, wanneer iemand, wiens han den nog rood zijn van de moorden, hier der gelijke verklaringen komt afleggen". HET ENGELSCHE UNIFORMVERBOD. Tijdens den gisteravond gehouden derder. kabinetsraad zou de tekst van een wetsont werp zijn goedgekeurd, waarbij ten eerste de politie-bevoegdheden worden uitgebreid met betrekking tot het verbieden van poli tieke optochten of het wijzigen van de te volgen route dier optochten, zoo deze de openbare orde zouden kunnen verstoren er. ten tweede in algemeene termen het dragen van politieke uniformen wordt verboden, zonder dat daarbij in nauwkeurige termen de aard dezer uniformen wordt omschreven. Dit wetsontwerp zou na de beëindiging van de debatten over het Adres van Antwoord op de Troonrede in een der eerste zittingen an het Lagerhuis worden ingediend. DUFF COOPER TE WIMBLEDON. Anti-militairistische betoogingen. De Britsche minister van oorlog, Duff Cooper is gisteravond in 't stadhuis van Wimbledon het mikpunt geweest van een anti-militai ristische betooging, toen hij prijzen uitreikte aan manschappen van het vijfde bataljon van het regiment East Surrey. Bij den ingang en in de zaal werden paci fistische propaganda-biljetten uitgedeeld. Tijdens zijn toespraak werd de minister voortdurend geïnterrumpeerd. De politie heeft verscheiden betoogers verspreid.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7