Kamer van Koophandel en Fabrieken. feuilleton ^ooooeoo Assen en zijn politiecorps. Reeds jarenlang allerlei geruchten. Stad en Omgeving Ledenvergadering ten Stadhuize te Alkmaar. Coöperatie en cadeaux. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 5 NOVEMBER 193' (Van onzen R.-redacteur). De hoofdinspecteur van politie te Assen is in zyn betrekking geschorst door den burgemeester als hoofd der politie. Dat bericht heeft in Assen geen groote verwondering gewekt. Eerder heeft het de bevolking verbaasd dat dit besluit niet reeds vroeger is ge vallen. Want allang was het voor de goe gemeente een uitgemaakte zaak, dat er met den hoofdinspecteur iets niet in den haak was, en al mogen kwade geruchten nimmer aanleiding zijn tot een zoo krassen maatregel, zij waren toch ook bevestigd door een onderzoek van den deskundige, dr. Hesseling, die pertinent dezen ambtenaar aan wees als de schrijver van de vele ano nieme brieven, welke in Assen zoo veel opschudding hebben gewekt. Het Assensche politiecorps gaat er al een tijdlang over de tong. Men vertelde elkaar in de stad zonderlinge verhalen over de persoonlijke gedragingen van sommige leden van het corps en dat die praatjes voor een deel althans waarheid bevatten, bleek wel uit het plotselinge ontslag, dat de agent de Kr. een paar jaar geleden ontving. Deze man moet in zijn diensttijd door een zijner superieuren be trapt zijn, toen deze eens de steeds sterker wordende geruchten aan de waarheid kwam toetsen. Met dat ontslag van de Kr. is een lawine van allerlei zonderlinge ge beurtenissen losgekomen. Tusschen den hoofdinspecteur en dezen agent bestond reeds lang een gespannen verhouding, die op allerlei wijzen ook naar buiten manifesteerde. De hoofdinspecteur van der M. was indertijd penningmeester van E. H. B. O., doch hij vroeg uit die functie tenslotte wegens drukke werk zaamheden zijn ontslag. De algemeene vergadering benoemde daarop de Kr. tot zijn opvolger. Niet zoodra had van der M., die op deze vergadering niet aanwezig was, dit besluit vernomen, of hij bood aan nog een jaar in functie te blijven. Daarvan kon toen niets komen, omdat de nieuwbe noemde het votum der vergadering gaar ne accepteerde. Aan den anderen kant moet de Kr. na zijn ontslag hebben ge zegd, dat hij niet zou rusten voordat van der M. naast hem zat. Naar het zich laat aanzien, is deze ver- wensching uitgekomen, al staat het dan ook voor de on-ingewijden niet vast in hoeverre hij de hand in deze aangelegen heid heeft gehad. De hoofdinspecteur is meer dan 10 jaar te Assen in deze functie werkzaam. Hij stond als een ijverig politieman bekend, wien het echter wel eens aan tact ontbrak. Bij zijn collega's stond de agent de Kr. uitstekend aangeschreven en ook met de bevolking kon hij goed overweg, al schijnt hij door bepaalde feiten zijn handhaving in deze functie onmogelijk te hebben ge maakt. Na zijn ontslag kwam plotseling de onverkwikkelijke geschiedenis van de anonieme brieven opduiken. Zoowel de burgemeester als de officier van justitie en ook de hoofdinspecteur kregen ze in de bus. Het lag voor de hand den ontslagen agent van het schrijven ervan te verden ken, doch deze ontkende beslist er iets mede te maken te hebben. Dr. Hesseling werd met het onderzoek belast en deze deskundige wees na allerlei schriftproeven te hebben genomen, den hoofdinspecteur zelf als den schuldige aan. Langen tijd heeft men niets meer van deze aangelegenheid vernomen en in Assen vreesde men, dat alles in den doof pot zou zijn gestopt. Totdat eenige weken geleden de zaak opnieuw aan het rollen werd gebracht. De hoofdinspecteur werd met ziekteverlof gezonden, welk verlof hij evenwel zoo nu en dan nog onderbrak voor het vellichten van enkele werk zaamheden op het politiebureau. Zijn schorsing brengt deze geschiedenis thans in een nieuw stadium. Er blijkt tevens uit, dat het ontslag van dezen hoofdambtenaar eveneens in behandeling is. Dit bericht was voor Assen een openbaring. Met belangstelling ziet men er nu den verderen afloop tegemoet en men ver trouwt, dat het hiermede dan eindelijk met alle moeilijkheden in het gemeentelijk politiecorps zal zijn afgeloopen. Op deze gistermiddag gehouden vergade ring waren niet aanwezig de heeren Kluit man, Kramer, Nobel, Coltof, Leber en de Raat mèt en de heer Bonnet zonder kennis geving. De heer Kolster had medegedeeld, dat hij wegens het koninklijk bezoek aan Den Helder waarschijnlijk niet zou kunnen komen (het bleek dat hij gelijk had); de heer Ringers was nog afwezig wegens ziekte. Volgens mededeeling van den voor zitter is zijn toestand mooi Vooruitgaand. Bij de opening herinnerde de voorzitter allereerst aan de verloving van prinses Juliana met prins Bemhard, van welke ver bintenis spr. voor beiden en voor ons land alles goeds wenschte. Voorts sprekend over de devaluatie van den gulden, zei spr., dat die vooral in industriekringen is toege juicht, terwijl anderen den maatregel funest vonden. In tusschen geloofde spr., dat de door laatstbedoelden gevreesde gevolgen nogal zijn meegevallen. Spr. hoopte dat de gulden van heden zal meewerken aan den wederopbloei van de industrie en dat ook de handel daarvan zal profiteeren. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat namens de Kamer een telegram van gelukwensch is verzonden aan de prinses ter gelegenheid van hare verloving. Ingekomen stukken. a. Adres van de K. v. K. te Rotterdam, aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, met verzet tegen de pogingen tot centralisatie in den goederenruil met Duitschland. Adressant ziet daarin gevaar voor het voortbestaan van persoonlijke rela ties. Voor kennisgeving aangenomen. b. Dito dito inzake de heffing van scheep vaartrechten op de binnenvaarwegen, met verzoek ten aanzien van verlichting dier lasten verder te gaan dan de staatscommis sie voorstelt. Als voren. c. Adres van de K. v. K. te Tiel aan den minister van H., N. en S., betreffende coöpe raties en middenstand. Gevraagd wordt daarin om maatregelen, waardoor tegenge gaan wordt het verkoopen door coöperaties aan derden en het verkoopen van artikelen, die vallen buiten de werkingssfeer der coö peraties, die niet als verbruikscoöperaties zijn te beschouwen. De heer E n d e 1 vond coöperaties eigenlijk altijd te veroordeelen, maar vooral als zij zich buiten het eenmaal afgebakende ter rein bewegen. Spr. stelde voor, adhaesie te betuigen aan het adres. De heer Blaauboer verdedigde het coöpereeren. Als de middenstand beter op de teekenen des tijds had gelet en ook den gezamenlijken inkoop had toegepast, zouden velen er thans niet zoo slecht voorstaan. Er 23) De visschers leverden hen hun Dorsch Op het dek stond de opensnijder Mikai Tarandsen Dorsch na dorsch werd ge spleten van den vroegen ochtend tot laat in den nacht. Terwijl de visch werd gezou ten, werd de versche lever uitgebraden tot medicinaaltraan. Ook hier vroor het en was het koud, doch niet erger dan in den herfst op Spitsber gen. Het was hier „werken en al was he nu juist geen prettig werk, er werd verdiend en... men lag in de haven en men kon nachts slapen. Zoo nu en dan echter, moe er 's nachts worden doorgewerkt, om tijdig klaar te komen, want Sivert haast Zoo verliep Februari en he wt en op 2 April lag „De Hoop in de h van Tromsö en loste z'n visch en traan, ter ~~Td7 Dorsch is een in de_ Noordely ke zeeën veel voorkomende visch ie eenkomst heeft met schelvisch en kabeljauw, doch zij is vetter en smakelu wordt natuurlijk ook versch geg meestal opengesneden, daarna g Plat te drogen gelegd. Zoo "e" dan de rot aen langs de kust wit van de de gen gelegde visch, die hoofdzakeli) Zuid-Europeesche landen als Spanje, Italië, enz., wordt uitgevoerd, wijl Lange Sivert in de stad rondliep, om alles in orde te maken voor den tocht naar de ijszee. Dit jaar moest en zou hij de eerste zijn. Hij zou nu immers zijn vier mannen en de sloep weer naar huis kunnen halen! Het stond bij hem vast als een paar boven wa ter, dat een man als Johan Troms het wel had kunnen klaar spelen, door den winter te komen. Een tweede man als hij bestond er immers niet op de ijszeevloot. Als Trom sö, Hammerfest en Vardö al hun lui bij el kander brachten neen, zoo een als Jo han Troms was er beslist niet onder hen te vinden! EEN MOEILIJKE TOCHT. Johan Troms, Berner Jörgensen en Karl Kristiansen hadden hun dooden kameraad thans voor goed vaarwel gezegd. Zy namen zooveel mogelijk mee van wat hun onderweg eenigszins van nut kon zijn Alles te zamen was dit niet veel. Johan had voor eenige dagen een tocht over de bergketen ondernomen, die zien langs Mosselbaai uitstrekt, om een idéé te krijgen van het land waardoor de reis zou loopen. Het was een heldere dag, d.w.z. dag licht was er niet, doch de maan was helder en er was Noorderlicht, terwijl er duizen den sterren aan den hemel fonkelden. Vanaf een der hoogste toppen kon hu Westwaarts het schitterende, witte land schap overzien: de spitse rotsen langs Grauwhoek en verderop, met een bocht meer Zuidwaarts, de Rödebaai, die zich met een inham tot ver in het land uitstrekt. De bergketen en de rotsen langs Röde baai teekenden zich duidelijk af tegen den hemel en verder naar het Westen, waar de sond tusschen Noorscheiland en Rödebaai zijn te veel winkels en daardoor wordt alles duurder. De heer S c h m a 1 z merkte op, dat het slechts gaat tegen de excessen der coöpera ties. De heer Grondsma meende, dat door het groote aantal winkels de concurrentie juist fel werd met als gevolg goedkoope artikelen. De heer Blaauboer ontkende dit en lichtte dit nader toe. Het eind van de discussie was, dat beslo ten werd adhaesie te betuigen. Alleen de heer Blaauboer stemde tegen. d. Afschrift van een adres der K. v. K. te Rotterdam, gericht aan den minister van sociale zaken, inzake de uitvoering van de warenwet (wat betreft de heffing voor de keuringsdiensten) Adressen over hetzelfde onderwerp waren ingekomen van de Kamers te Amsterdam, Leeuwarden en Leiden. De secretaris ging uitvoerig in op de huidige regeling van de bedragen, welke moeten worden gestort. De Kamers van Koophandel zijn in de vaststelling ervan niet gekend en ze zijn dan ook niet juist. Spr. herinnerde eraan, dat de Kamer reeds heeft geprotesteerd tegen de heffing, zooals die nu is geregeld. De heeren Grünwald enSchmalz spraken eveneens in afkeurenden zin over deze zaak, waarna besloten werd om weder een adres aan de regeering te sturen en daarin tevens de bezwaren te noemen, die zich in den tijd na het zenden van het eerste adres hebben voorgedaan. e. Schrijven van den Nijverheidsraad be treffende het advies van den Nijverheidsraad inzake de herziening van de drankwet 1931. In dit rapport wordt uiteengezet welke nadeelen het bedrijfsleven van de tegen woordige bepalingen der drankwet onder vindt en op welke wijze aan die moeilijk heden zou kunnen worden tegemoet gekomen zonder de oorspronkelijke bedoelingen van den wetgever, n.L voorkoming van drank misbruik, geweld aan te doen. De heer M o e n s, over deze kwestie rap- porteerende namens de commissie voor de verordeningen, deelde mede, dat zij meent, dat de zaak voor dit district van weinig be lang is, er is geen enkele klacht binnen gekomen. De commissie meent, dat de zaak gerust aan den Nijverheidsraad kan worden overgelaten. Aldus besloten. f. Afschrift van een adres van den Nederl. Bond van slijters in gedistilleerd, gericht aan alle K. v. K. in Nederland inzake het ont werp van wet tot regeling van den verkoop met automaten. In dit adres wordt een beroep gedaan op de K. v. K. om mede den minister erop te willen wijzen, dat onder het adagium van „gelijk recht voor alle Neder- landsche staatsburgers" het noodig zal zijn, dat Z. E. zijn wetsvoorstellen in dien geest wijzige of aan vuile, dat voor de exploi tanten van een volledige- of slijtvergunning het bepaalde ten aanzien van de binnen- automaten niet zal gelden, tenzij dan, dat ook den slijters krachtens de winkelslui tingswet een aantal verkoopuren op Zondag worde toegestaan. Voor kennisgeving aangenomen. g. Schrijven van het Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel. Hierin wordt gezegd, dat cadeaux-gevende firma's er zooveel mogelijk de aandacht op vesti gen, dat zij cadeaux van Nederlandsch fa brikaat geven, maar dat desondanks in som mige gevallen de buitenlandsche herkomst dier cadeaux kon worden vastgesteld. Ge vraagd wordt daarom van voorkomende der gelijke gevallen mededeeling te willen doen, ook als het bewijs van buitenlandsche her komst nog niet geleverd is. De voorzitter vond het al zeer be zwaarlijk om aan te geven of een artikel als bedoeld van buitenlandsche herkomst is. Er zijn in ons land fabrieken, die eigenlijk slechts monteurswerk verrichten, want al wat zij doen is het in elkaar zetten van ver schillende in het buitenland vervaardigde deelen van bepaalde artikelen, die dan van een Nederlandsche etiket worden voorzien en als „Nederlandsch fabrikaat" aan den man worden gebracht. De heer E n d e 1 meende, dat de midden- standsvereenigingen wel meer activiteit kon den ontwikkelen in den strijd tegen het cadeaustelsel. Als slechts werkelijk Neder- Vrijdag 6 November. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.—8.— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor dracht. 10.35 Melody Circle. 11.10 Verv. voordracht. 11.30 De Fliere fluiters en zang. 12.Gr.pl. 12.30 De Minstreels en orgelspel. 2.10 Kniples. 2.30 Gr.pl. en piano recital. 3.20 Dansmuziek. 4.Gr.pl. 5.Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr. pl. 7.Plancauserie. 7.20 Gr.pl. 7.50 ANP-ber. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.— Ber. V.G.P. 8.05 Wat dunk U van den mensch, causerie. 8.3C Pianorecital. 9.Causerie over Italiaansche schilderkunst. 9.30 Ver volg concert. 10.Het werk van den predikant in Indië, causerie. 10.30 (Jr.pl. 10.40 Avondwijding. 11.— ANP-ber. 11.05 Gr.pl. 11.15—12.— Reportage zesdaagsche en gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.Cello en piano. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2. Gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Sopraan en piano. 4.Orgelspel. 5.Voordr. en gr.pl. 6.30 Tuin- bouwpr. 7.Ber. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest. 9. De ontwikkeling van het radiotele- graaf- en telefoonverkeer tusschen Nederland en Indië, causerie. 9.30 NCRV-orkest. (10.— ANP-ber.) 10.3011.30 Gr.pl. Hierna Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pianorecital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 Dansmuziek. 1.352.20 Bir- minghamsch Philh. Strijkorkest en cello. 4.20 BBC-Midlandorkest. 5.35 De Continentals en zang. 6.20 Ber. 6.45 Pianorecital en voordracht. 7.20 Muzikale causerie. 7.50 Voordr. 8.20 Revue-progr. 9.20 Ber. 9.40 Scheepvaartkundige causerie. 10. Orgelspel. 10.20 Sportrep. 10.35 BBCB-orkest en zang. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 en 12.35 Gr.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 2.50 Gr.pl. 3.20 Zagrebsch Kwar tet. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 Operette-uitz. 11.20 I.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Westduitsch Kamer orkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 Lezingen en gr.pl. 5.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.30 Voor soldaten. 10.20— II.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Accordeonmuziek. 5.50 en 6.35 Gr. pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert en zang. 10.30 Gr.pl. 10.45—11.20 Harmonicamu- ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. progr. 8.20 November, maandoverzicht. £.20 Ber. 9.50 Cem balorecital. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.059.05, Keu len 9.0510.10, D.sender 10.10 11.20, Radio Danmark 11.2012.05, Parijs R. 12.0513.05, Brussel VL 13.0514.25, Luxemburg 14.25 14.55, Parijs R. 14.5515.20, Keulen 15.20—18.50, Brussei Fr. 18.50 19.20, Leipzig 19.2020.45, Lond. Reg. 20.45—23.10, Weenen 23.10— 24.—, Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 16.20, Droitwich 16.2018.20, Lu xemburg 18.2018.45, Droitwich 18.4519.50, Lond. Reg. 19.50 20.20, Droitwich 20.2021.20, Lu xemburg 21.2022.50, Droitwich 22.50—24.—. 8 landsche artikelen werden cadeau gegeven, kon men er nog tot zekere hoogte vrede mee hebben, omdat dan de industrie er nog wat aan zou hebben, maar zoo is het nu eenmaal niet, want het grootste deel dezer artikelen komt uit Japan. Na nog eenige besprekingen werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. h. Op het verzoek der Kamer om port vrijdom, nu de K. v. K. betrokken wordt bij de uitvoering van verschillende wetten, waardoor de uitgaven voor porti sterk stijgen, was van den minister van H., N. en S. een afwijzend antwoord ontvangen. i. Antwoord van den Insp. van het vervoer der Nederl. Spoorwegen betreffende de dienstregeling Alkmaar/Warmenhuizen. Hierin wordt gezegd, dat de tramtreinen 123 en 124 AlkmaarWarmenhuizen v.v. op werkdagen zijn opgeheven met ingang van 4 October j.1. wegens te geringe bezetting en dat tot haar leedwezen niet op deze beslis sing kan worden terug gekomen. De tram treinen zijn nog op Zon- en Feestdagen gehandhaafd, omdat op die dagen de be zetting wel niet voldoende is, doch in ieder geval beter dan op werkdagen. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat de pogingen tot behoud van de bedoelde tram (10.45 des av.), mede door de burgemeesters van Schoorl en Warmen huizen gedaan, zonder succes zijn gebleven. Het stuk werd voor kennisgeving aange nomen. j. Schrijven van B. en W. van Schermer- horn waaruit blijkt, dat goedkeuring is ver kregen tot verlaging van den grondslag der biljartbelasting in die gemeente en wel tot de helft van het oorspronkelijke bedrag. Na een korte toelichting van den secre taris inzake letter der wet en bedoeling van den minister werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. k Missive van het dept. van H. N. en S. be treffende het tegengaan van prijsopdrijving (niet gemotiveerde verhooging van de prij zen der eerste levensbehoeften). De voorzitter herinnerde eraan, dat over deze materie deze week op verzoek der Kamer door jhr. dr. Mollerus uit Haarlem een rede is gehouden te Alkmaar, welke zeer zeker verhelderend gewerkt heeft, omdat de spr. heeft kunnen aantoonen, dat verhaal van de te verwachten hoogere in koopprijzen mogelijk is op het nog in voor raad zijnde. Op verzoek van den heer Grunwald zal getracht worden den heer Mollerus ook een rede te doen houden te Den Helder. 1. Adres der K. v. K. te Leiden, gericht aan den myiister van H. N. en S. inzake de ver deeling van de clearinggelden bij de clearing Nederland-Duitschland. Gevraagd wordt om bij de onderhandelingen met Duitsch land een ernstige poging in het werk te stellen om een zoodanige verdeeling der beschikbare clearinggelden te verkrijgen, dat voor den export van onze Nederland sche goederen een grooter gedeelte beschik baar komt. De heer Grondsma drong er op aan, te pogen dat groenten en zuivel ervan pro fiteeren. De heer Valkering wenschte dat ook loopt, wist hij de bewuste inham?? Nog verder Westwaarts kon hij aan de kim nog even Deenscheiland en het eiland Amsterdam onderscheiden, waar- tusschen zich met een diepe insnijding het Danskegat uitstrekt. Daar aan dien sond moest het huis staan, dat de Engelschman had laten bouwen. Terwijl hij daarboven alleen in de vorst- heldere lucht stond uit te zien en de onme telijke uitgestrektheid van het koude win terlandschap voor hem lag, zag hij in zijn verbeelding zichzelf en zijn kameraden, als met een slakkengang voortbewegen. Hij zag drie magere, uitgehongerde stakkers worstelende om de oneindigheid die voor hen lag, te overwinnen. Zijn stemming wisselde telkens. Hij vroeg zich af, of het hun wel ooit kon gelukken, die veertien Noorsche mijlen die zij nog voor den boeg hadden, af te leggen. Hij wist anderzijds maar al te goed, dat het hier blijven met een wissen dood gelijk stond. Met deze zekerheid voor oogen besloot hij den tocht te wagen. Toen dit besluit eenmaal genomen was, moest het vertrek dan ook maar zoo spoe dig mogelijk plaats vinden. Johan dacht den weg niet over de vlakte te nemen, die zien langs Grauwhoek uitstrekt, doch liever in rechte lijn over den bergrug op Rödebaai aan. Dit zou den weg minstens een mijl kor ter maken. Van hier boven gezien dacht h;i dit de beste route. Eenmaal over de berg keten, zouden zij de vlakte langs Rödebaai Deenscheiland „Danskö" heb ik vertaald, terwijl ik dit bij „Danskegat" we gens het minder goed klinken heb nage laten. Vert. moeten doorkruisen, die, als gezegd, daar door den sond, die tusschen het eiland Am sterdam en Deenscheiland ligt, wordt ge vormd. Johan zag omhoog naar den sterrenhe mel. Zijn blik werd getroffen door den don- kerrooden stralenkrans van het Noorder licht. In het midden van dezen fonkelenden schijn was een groote kleurlooze opening, die op een afgrond geleek. Het was alsof hij hierin Gods aangezicht zag. Hoe langer hij er op staarde, des te duidelijker stond het beeld hem voor oogen. Het was hem, als zag hij het duidelijk een geweldig groot ernstig uitziend mannengelaat hetwelk den blik op hem hield gericht groote ern stige, maar toch vriendelijke oogen. H4j kon er zich niet van losrukken. Hij wist zeer goed dat slechts zijn verbeelding werkte, evenwel bleef hij staren. Hij vond het een aangrijpenden aanblik, zoo duide lijk meende hij het te zien. Hij verbeeldde zich, dat God op hem neerzag en hij keek weer omhoog Gods aanblik was er nog en zelfs duidelijker dan te voren. Johan bond de ski's steviger onder zijn en biddenHij deed dit echter niet en terwijl hij nog naar de verschijning bleef staren, ontstond er een drukke, schitteren de beweging in het geheele complex van het Noorderlicht en het beeld ging over in een fonkelende kleurenpracht van groenachtig vurige tongen, die door het Noorden blik semsnel voorbij trokken en Zuidwaarts ver dwenen. Johan bond des ki's steviger onder zijn voeten, zag nog eens weer op naar den he mel en zeide: „Heere God, die Uw licht over de wereld laat schijnen, sta ons bij en help ons over deze veertien mijlen heen!" Toen snelde hu terug bergaf en met zulk een duizeling wekkende vaart, dat de sneeuw als een wolk omhoog stoof. Toen hij beneden op de vlakte kwam, hield hij even op en dacht: „God helpt den- gene die zich zelf helpt". Zij stonden thans gereed voor het ver trek. De ski's waren stevig ondergebonden. Toen zij den top van den eersten bergrug hadden bereikt, bleven zij een oogenblik staan en keken een poos naar het hilis, dat thans verlaten achter hen lag. Spoedig ging het weer voorwaarts en thans bergaf, in te genovergestelde richting van Grauwhoek. Er lag nu een strook van ten minste 1)4 mijl vlak land vóór hen. Johan liep voor aan, Karl kwam daarna en vervolgens Ber ner met zijn lange zwaaiende armen, in min of meer gebogen houding en doorzak kende knieën. Zij hadden alle drie zware baarden die zoo lang waren, dat zij den hals bedekten en hen tegen de koude beschutten. Het was thans 18 Februari, mooi helder weer, uitstekend voor een skitocht en het ging dan ook met een flinke vaart voor waarts. Johan had het 't zwaarst te verant woorden, want hij moest als voorste door de sneeuw de baan ploegen, waarover de an dere twee gemakkelijker vooruitkwamen De eerste uren gingen ze aan één stuk door. Het was verwonderlijk, hoe er steeds meer gang in kwam. Geen hunner had het zich zóó voorgesteld. Daar lag de volgende heu velketen reeds voor hen. Met een half uur zouden zij aan den voet zijn. Johan hield even op en verzocht Karl, hem voor een half uur af te lossen, waarna hij weer zijn plaats zou innemen, als zij tegen de heu vels moesten optornen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9