Agenda i Betichten Stad en OtHQ&oiHQ- XcooUiciaal 'fUeuws J-Üdschaftm ÏDeec&ecicfit Jietk ÓL School Amstetdamsche ïBeucs 211.8 176-5* 'M Verhouding Nederland- Spanje. Franco zendt afgezanten naar ex-koning Alfonso. BERGEN Tot en met 15 Nov. In De Nieuwe Doele tentoonstelling schilderijen, aquarellen en teekeningen van K. z. o. D.; Zaterdags 15 en 710 uur, Zondags 10—5 uur; andere dagen 15 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Merijntje Gijzen's jeugd (naar den roman van A. M. de Jong), hoofdrollen Marcel Krols, Piet Bron, A. M. de Jong, Mimi Boes- nach e.a. (Weder geprolongeerd). Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De man die te veel wist (sens.); hoofdrollen Pe ter Lorre, Leslie Banks, Edna Best en Nova Pilbeam. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag (behalve morgen Zaterdag), half acht, hoofdnummer De laatste vier van Santa Cruz (rom.); hoofdrollen Hermann Speel- mans e.a. Toegang b. ven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor etellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Show- boat (muz.); hoofdrollen Irene Dunne, Paul Robeson, Allan Jones, Helen Morgan. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 7 November. 8 uur, in de Harmonie, donateursconcert en filmvertooning Arbeiders-Muziekvereen. „Excelsior". Zondag 8 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Alkm. Operette- en Orkestvereenigir.g. Ongecorrigeerd De Spaansche republiek een vreemde mogendheid op betalingsgebied. In de Staatscourant van 6 dezer wordt een K. B. bekend gemaakt waarbij de Spaansche republiek wordt aan gewezen als vreemde mogendheid in den zin van artikel 4 van de „wet in ternationaal betalingsverkeer '34", zoo wel voor wat betreft het grondgebied in Spanje, als dat van de Balearen, de Canarische eilanden, de Spaansche be zittingen en het Spaansche protectoraat in Marokko. Dit besluit, dat op 7 November 1936 in werking treedt, heeft tengevolge, dat voldoening van schulden, wegens of in rwi verband met levering van goederen van oorsprong uit of herkomstig uit Spanje, met ingang van dien dag slechts kan geschieden door storting bij het Nederlandsch clearing-instituut Tot dezen maatregel is overgegaan, ten einde te vermijden, dat vrijelijk de viezen blijven afvloeien naar een land, waarvan de regeering sinds geruimen tijd geen deviezen ter beschikking heeft gesteld voor de betaling van de Ne- derlandsche exporten. Te Rome zijn, naar de correspon dent van de „Daily Telegraph" al daar meldt, uit Spanje 5 afgezanten van generaal Franco aangekomen, die op weg zyn naar Milaan, waar zij een ontmoeting zullen hebben met ex-koning Alfonso en den prins van Asturië, den Spaanschen troonpre tendent In Spaansche kringen gelooft men, dat de vijf gedelegeerden den prins van Asturië zullen voorstellen, de mogelijkheid te overwegen naar Spanje terug te keeren en den troon te bestijgen, indien een regeling kan worden getroffen voor een constitu- tioneele regeering. Een dergelijke regeling zal natuurlijk niet mogelijk zijn, voordat de regeering van gene raal Franco door de groote mogend heden is erkend. UITBETALING VAN TOESLAG OP PENSIOENEN. De algemeene militaire pensicenbonu heeft een adres tot de Tweede Kamer ge richt, waarin wordt herinnerd aan een ver zoek, door den bond d.d. 6 Dec. 1935 tot deze Kamer gericht inzake de wijze, waarop de Uitbetaling van den toeslag op de pensioenen plaats vindt Opgemerkt wordt, dat de be zwaren nog steeds niet uit den weg geruimd zijn en verzocht wordt, te bevorderen, dat de uitbetaling van den toeslag plaats vindt, zooals dit met de pensioenen en den toeslag van de weduwen van voor 1909 het geval is. DE „DE RUTTER" IN DEN HELDER. Receptie ten Stadhuize. Hedenmorgen twaalf uur is H. M.'s „De Ruyter" de haven van het Nieuwediep bin- nengeloopen en heeft ligplaats genomen tegenover het commandementsgebouw der marine. Ondanks het regenachtige weer was de belangstelling voor deze gebeurtenis zeer groot. Op het Wierhoofd zagen wij vice- admiraal T. L. Kruys en de officieren van zijn staf, die de binnenkomst gade sloegen. Kort na half twaalf werd op het haven kantoor en op de pier van de haven de blauwe vlag geheschen ten teeken, dat de kruiser kon binnenloopen. Langzaam kwam de „de Ruyter" nader, gesleept door de „Utrecht" en „Nestor" van het bureau Wijsmuller. Alles ging naar wensch. Op de pier hadden zich de adelborsten van het Koninklijk Instituut opgesteld en toen de boeg van den kruiser de haven bereikt had, hieven zij een driewerf „hoera" aan. Op hetzelfde oogenblik speelde de stafmuziek, die, zooals bij elke marine-gebeurtenis, ca chet aan het geheel verleent, het Wilhelmus. Zoo werd de eerste intocht van den kruiser in de haven van den Helder een plechtige gebeurtenis. De nieuwe kruiser trok zeer de aandacht. Algemeen werd hij als een prach tige aanwinst voor onze marine geken schetst. Het meren liep eveneens vlot van stapel. Ter gelegenheid van dit eerste bezoek van den kruiser aan den Helder zal het ge meentebestuur hedenavond in het raadhuis een receptie houden, waarbij de comman dant en officieren van den kruiser, de com mandant der marine, de garnizoens-com mandant, overste J. H. C. Bentz van den Berg en verder alle officieren van de stel ling den Helder en burgerlijke autoriteiten en hun dames genoodigd zijn. In het Casino wordt vanavond eveneens door het ge meentebestuur een feest aangeboden aan de onder-officieren en manschappen van den „de Ruyter" met hun dames. DRIE INTERNATIONALE ZAKKEN ROLLERS GEARRESTEERD. In het begin van dit jaar kreeg de Nederlandsche politie uit Roosendaal ken nis, dat er vijf internationale zakken rollers op komst waren. Inderdaad is dit ook gebeurd. Tot hun operatieterrein bc hoorden o.m. Groningen, Assen en Zuid- Laren. De politie had een signalement van de heeren. Op 18 October j.1. werd de veemarkt te Groningen bezocht en werden twee personen gerold. O.m. werd een por tefeuille met geld gerold door met een scherp voorwerp de jas vaneen te scheu ren. Ook op de Zuidlaarder markt waren de zakkenrollers aanwezig, doch zij rooken lont en waren spoedig verdwenen. De vo rige week werden op de veemarkt te Assen eveneens twee personen gerold. Gisteren is de Groningsche recherche er in geslaagd, drie mannen te arresteeren nl. twee Belgen en een Italiaan. Zij waren in het bezit van Nederlandsch en Belgisch geld. Het drietal is in het hoofdbureau van politie ingesloten totdat een bevel tot uitwijzing zal worden ge geven. 18 Chr. vereeniging voor ontspanning. Woensdagavond werd in de consistorie der gereform. kerk een christelijke ver eeniging opgericht voor ontspanning na den arbeid. Deze vergadering werd met gebed geopend door den heer Samplonius, die haar ook leidde. In het kort werd door hem het doel der vereeniging uiteen gezet na eerst voorgelezen te hebben Prediker 11. Door den voorzitter werd er uitdrukke lijk op gewezen, dat het doel in de eerste plaats zal zijn „de eere Gods", mocht het zijn meer saamhoorigheid te brengen voor de christelijke jongeren en ouderen onder elkander. Daarna werd door den heer P. Gootjes in 't kort uiteengezet hoe men deze ontspanningsavonden denkt door te brengen: in den winter door z.g. droog training, dammen, schaken etc., in den zomer met korfballen en voetballen. Er gaven zich 21 leden op. Hieruit werd het bestuur gekozen. EGMOND-BINNEN (October). Geboren: Margaretha Geertruida, d. v. Petrus Johannes Hopman en Maria Marga retha Apeldoorn. Nicolaas Jacobus, z. v. Gerardus Jacobus Koning en Dorothea Steeman. Geradus Theodorus, z. v. Ge rardus Apeldoorn en Maria Schuyt. Eli- sabeth Adriana Maria, d. van Paulus Ca- rolus Martinus Simons en Maria Jacoba Belleman. Petrus Joseph, z. v. Johannes Zentveld en Maria Ory. Ondertrouwd: Jacobus Belleman en Maria Margaretha van der Molen. Getrouwd: Albertus Cornelis Dekker te Limmen en Trijntje Duinmeyer. Overleden: Catharina Jacoba Wesse- lingh, 39 jaar. In het November-nummer van het maand blad voor berichting en reclasseering van volwassenen en kinderen schrijft de heer M. Westenterp over psychopathenasyl, be waring en gevangenis. Na een artikel over de practjjk van de bewaring in België en Duitschland volgt een beschouwing van den heer Brummer over voorlichtings-rappor- ten in strafzaken waarvan de militair rech ter kennis neemt. Interessant is hetgeen de heer Van Wal sen schrijft over strafmotiveering in vroe gere dagen. A. J. Marx bespreekt twee on- noodige vrijheidsbeperkingen bij de straf oplegging. Van de verdere artikelen noemen wij Jeugdgevangenis en nazorg, rechtspraak en de rubriek aanteekeningen en berichten. In het November-nummer van De Nieuwe Gids schrijft Max Kyzer over de waarde van het onuitgegeven dichtwerk van Wil lem Kloos „De klokken luiden eiken dag". Verzen zijn er ditmaal van Héléne Swartn, Henriëtte Mooy, van J. F. van Deene en van Anton van der Stok. Dr. Willem Kloos geeft „Binnengedachten" en schrijft naar aanleiding van „De gestroomlijnde wereld" van Leonhard Huizinga. Maurits Wagen voort schreef het buitenlandsch overzicht. Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe behan delde de dames-rubriek en Max Kijzer nam de bibliographie voor zijn rekening. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden 3000 K.G. hoo ger dan in dezelfde week van het vorig jaar, terwijl de prijs gelijk was, n.1. per 50 K.G. Hoewel de hoogste markt 0.50 lager was dan de vorige week, was de gemid delde markt beter en ook vaster. De exportmogelijkheden worden er nog steeds niet beter op. Deze zouden belang rijk verbeteren wanneer Duitschland waar men onze kaas zoo zeer behoeft, het contingent verhoogde en de heffing van 38 cent per K.G. verlaagde. Onze handels balans geeft de regeering de mogelijkheid om hierop een gunstigen invloed uit oefenen. Het is dan ook te hopen, dat de regeering aan deze mogelijkheid scherpe aandacht schenkt. ATTRACTIE WARENHUIS HEUSEVELDT. Gedurende het tijdvak van Zaterdag November tot en met Zaterdag 21 Novem ber verstrekt het Warenhuis Heuseveldt aan koopers voor eiken gulden die besteedt wordt een waardebon. Regds voor 10 waar debons heeft men keuze uit tal van luxe voorwerpen, terwijl men voor 25, 50 of 75 bons een keuze kan doen uit waardevolle cadeaux. Ongetwijfeld zullen koopers van St. Ni colaas-cadeaux deze „bonnen-race" op prijs stellen. EEN DANKBETUIGING. In opdracht van H.K.H. Prinses Juliana en mede namens Z.D.H. Prins Bernhard door den kamerheer Baron Baud den heer M. Trybetz alhier den dank der Prinses overgebracht voor de vriendelijke aanbie ding van de door hem vervaardigde houten kaasdragers met berries ter gelegenheid van Haar a.s. huwelijk, welk geschenk met by zondere erkentelijkheid werd aanvaard. DE FILM .MOEDER EN KIND". Voor de film „Moeder en Kind", welke gisteravond in de bioscoop „Harmonie" ver toond werd voor den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond bestond zulk een groote belang stelling, dat de bioscoop niet alleen totaal uitverkocht was, doch dat reeds lang voor het aanvangsuur vele tientallen teleurge steld huiswaarts moesten keeren, omdat er geen plaats voor hen was. De inleider van den avond gewaagde in zijn openingswoord van de felle actie, welke er hier ter stede van verschillende zijden gevoerd was om de wtqoning van dit film werk onmogelijk te ipgken en aldus spr Wij mogen eenerZy'ds al de geuite ver dachtmakingen betreuren, anderzijds heb ben we nog nooit zoo'n reclame gehad, zoo dat het toch daarom wel een verheugend verschijnsel is, omdat thans in de zaal geen plaatsje onbezet is. Hierna was het woord aan mevr. de Haan, die zich al evenzeer teleurgesteld gevoelde door het haars inzien misplaatste geagiteer tegen deze film. Spr. ging verder uitvoerig in op het doel, dat de bond nastreeft en met verschillende voorbeelden uit de praktijk bekrachtigde zy haar betoog. Het feit, dat de bond koninklijk goedge keurd is, moge toch wel volgens spr. als een bewijs gelden, dat wij met eerlijke middelen strijden voor de lijdende menschheid en spr. wekte tenslotte op het werk van den bond te steunen. Na de pauze werd de film „Moeder en Kind" vertoond, welke is uitgegeven door de Lumi- na-film-my. Waar het hier betreft een film werk, dat reeds eerder hier ter stede in het openbaar gedraaid is, meenen wy ons te kunnen onthouden van het weergeven van den inhoud. De film is (met Henny Porten als Anna en Petpr Voss als Jürgen in de hoofdrollen) een goede speelfilm, waarin de verschillende dramatische tafreelen op ge voelige wijze vertolkt worden. De tendenz van deze rolprent is vervat in het begrip Moederliefde" in haar volle realiteit Aan den uitgang werd na beëindiging van deze vertooning een cqllecte gehouden. EEN DE ZELDZAAMHEID IN DIERENWERELD. By den veehouder P. de Jongh aan de Westdijk te Akersloot heeft een schaap in dit jaar twee maal twee lammeren ter we reld gebracht en wel in Maart en in Octo ber j.L Voorwaar een zeldzaamheid. VAKOPLEIDING. Op Woensdagavond j.L vergaderde in het gebouw der Ambachtsschool de af- deeling Alkmaar van de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland, onder lei ding van den voorloopigen voorzitter, den heer D. Saai. Na afdoening van enkele huishoudelijke aangelegenheden, o.a. de vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement der afdeeling, werd een definitief bestuur gekozen. De heer Saai werd benoemd tot voorzit ter, terwijl met hem de heer Fledderus, directeur der Nijverheidsscholen hier ter stede, K. Suzenaar, leeraar bij het N.O., Goes, lid van de R. K. Bakkerspatroons organisatie en Lutjeharms, hoofdbestuurs lid van de Stucadoorspatroonsbond, in 't bestuur plaats namen. Het hoofdpunt van de agenda vormde de bespreking van het werkprogramma der Landelijks Vereeniging, samengesteld in verband met de invoering van den 2- jarigen cursus van de dagambachtsscholen en het ontwerp-vestigingswet. Onder dagteekening van 8 Juni 1936 no. 7454 afd. N.O., schrijft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat in verband met de verandering van den duur van de opleiding aan de dagam bachtsscholen de behoefte aan lessen in de werkplaatspraktijk aan avondnijver heidsscholen voor jongens zal toenemen, terwijl in verband met art. 3 van dit ont werp-vestigingswet door hen, die een nieuwe onderneming wenschen op te rich ten, vergunning daartoe zal moeten wor den gevraagd, welke uitsluitend verleend wordt, indien voldaan wordt aan mini- mumeischen van credietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid. De werkgevers- en werknemersorgani saties zullen er van doordrongen zijn, dat in de naaste toekomst aandacht moet wor den geschonken aan deze belangrijke pun ten uit het werkprogramma der vereeni ging „vakopleiding". De afdeeling Alkmaar stelt zich dan ook voor in opdracht van het hoofdbestuur deze punten in studie te nemen en samen werking te betrachten met leidende per sonen en vereenigingen hier ter stede, teneinde mede de juiste wegen te zoeken, die kunnen voeren tot vermindering van de nadeelige gevolgen, die een onvoldoen de vakopleiding met zich brengen. Eerstdaags zullen door het afdeelings- hestuur de eerste stappen in die richting worden ondernomen. HET PLAATSJE BREEZAND OP DEN AFSLUITDIJK. Wordt Breezanddijk. Een van de twee miniatuur-dorpen op den afsluitdijk, Breezand, zal worden ver doopt. Het gebruik van den naam Breezand toch had tengevolge, dat daarmee zoowel het tot de gemeente Anna Paulowna behoo- rende dorp van dien naam als het gehucht op den afsluitdijk werd bedoeld, hetgeen dikwijls aanleiding tot verwarring heeft ge geven. De gemeenteraad van Wonseradeel heeft nu dit euvel uit de wereld geholpen door te besluiten, dat het plaatsje op den afsluitdijk voortaan instede van Breezand „Breezand dijk" zal heeten. Onze schoolmeesters zullen dus nu voort aan moeten leeren, dat in zee tusschen Hol land en Friesland twee dorpkens, met name Kornwerderzand en Breezanddijk, zijn gele gen. BENOEMD. Door het hoogwaardig definitorium van de Ned. Provincie der Minderbroeders is be noemd tot Gardiaan van het klooster te Nieuwe Niedorp pater Lucas Borben uit het klooster te Drachten. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Vrijdag 6 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 762 3 Wilna. m.M. te Laagste barometerstand 731,9 m.M. u Blacksod. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 7 November: Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; later opklarend; tydelyk regen- aanvankelijk weinig verandering in tempe! ratuur; later iets kouder. 3uitenlandsch weeroverzicht. Vermeerdering van wind aanstaande De minima in het uitgestrekte gebied van lagen luchtdruk in 't westen passeeren met een groote regelmaat langs de Britsche eilanden en verdwijnen vervolgens over de Noorsche zee naar de Poolzee. Geleidelijk echter verleggen de banen zich naar het zuiden en komen de minima dus dichter in onze omgeving. De gebieden van hoogen luchtdruk in het oosten en zuidwesten we ken beide terug. Dat op den oceaan schijnt zich ver naar het noorden uit te strekken en zeer warm te zyn. De warme luchtstrooming uit het zuidwesten dreef in Scandinavië de vorst tot het uiterste noorden terug en bracht warmte in Finland. Op IJsland nam de vorst toe. Janmayen kwam weer boven het vriespunt. De regenval nam in de kust landen toe, in het binnenland af. In <]e Alpen en de middelgebergten komt föhn tot ontwikkeling, het naderend minimum brengt regen langs de westkust van Enge land. Het is te verwachten, dat dit minimum ook op de Noordzee windverheffing zal ge ven met regen en later weer ruiming en opklaring. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.53 uur tot 6.36 uur licht op. 1 vj van Vrijdag 6 November 1936 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per dxaadlooze telefoon). Soera van heden te ms'9 STAATSLEENINGEN. 4 Neder L 1934 4 Ned - India 1934 5H Duitschland 1930 Idem met verklaring a BANK-INSTELLINGEN. Amaterd Bank Handel Mpy Ccrt t. 250 Kolonials Bank Vorige koert 100 100»/, 2U/, 23»/* 157 170* 79 Ned Ind Handelsbank. «eet. 139»/, Rotterd Bank INDUSTR OND B1NNENL Alg Kunstzijde llnia Calve Dcilt Cert Nadert hord Philip* Gloed Gem Bezit Uodcver INDUSTR OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Betbieb Steel Citiee Service Kennecotl Copper Standaard Brand» Steel cuoim t U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur N d. ind Suiker Unie V ora'enianden Dito actioaa t MIJNBOUW Alg kaplor. Mij. at, Rsdiang Lebong PETROLEUM Uordticbe Petr. ia. Kon Petr. Per lak 13/* 45»/* VI»/, 24) 2oJ 170»/, 73»/, 41»/, 5o 43 14 *7» 37. 434* 161 13J 35»/, 21 10 183»/, 271 389 40,* 88»/, pl.m. 1.30 100*/, 100»/, 21»/, 24 80*-J 141 48'/, 90* 24o 74* 41'/,-41 56-55»/, 3 H/* 13u/i, 59% pl.m. 1.45 pl.BL 2.00 1 <r?!Ü9 2.15 23»/, 81* 2* 81'/,-2* 82*-* 47»/,-8 48'/,»/, 91 2784-81 175-»/, 41'/,, 55-% 47*-»/, 2794-82 1/4»/,-5 41-* 55»/,- 6 3 >/,-•/* 477,.* 90* 2811-»/. l?4|-54 40%-l 55%-6 3*-Vu 59»/, 59*. 'I 440 1 1/0 136-9 36'/,-7 436-9 162-60 135-8 37-'/, 168 137-Vs .436-7 137-* 37-V, Philip» Oil ju Shell Union i'fr Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubler Deli Bat Rubber Hctta Rubber Oostkust Serbadiadi latere Rubber SCHEEPVAARTEN. 1 Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia, oud. ue.1 Seoembab AMER. SPOORWEGEN. Atchiaon lopeka Southern Peciiic Southern Kadw Cert t Union Paciiic «Noteering p,r 50. .«-coupon tEzciaim. PKOLONGA l IE vorig, koers WISSELKOERSEN AMSltKUAM. NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlyn j Parys Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm osio. Praag Madrid 217* 157* 269'/, 14'* 179 68 125 37* 37. 93»/, 259»/, 324 278 58 3> 17* 105 4137,-4 411J 24 411»/, 2 412-8 88 17 20»/,, 20%. 1 20»/*-1 »5"/* >57, 15* 264-5* 145 3'/» 7» 92-'/» 255 324-22 284 58»/, 337, 17»/, 105'/, 266-7 175* 121 J7* 92*-3 256 281 2651/,-7 123 3»/* 321 280 15'/, 265»/,-ö 177 3*/is «3-»A 253*. 33»/* 33% 1* pCl. 'Ezdividend. Vorige koers 1.86»/, 9.10 X 74.62 8.64 H 31.42 H 42.80 40.65 46.80 46.65 6.60 00.00 Haden 1* pCt Koers op heden 2 uur 1.86'/, 9.09 V, 74.70 8.62 31.62 K 42.80 40.65 47.00 45.76 6.57 H 00.00

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2