'Buitenland ym m electrotechnici te parijs in de duitsche berichten over Russische vliegvelden in De automagnaat Graham in ons land. Voorstander van vrijen handel en handelsverdragen op basis van wederkeerigheid. 3®^ de „plantendokters" gearresteerd. flesch zuurstof uit elkaar gesprongen. Verkeersongelukken. ou de Arbeidswet zich voor deze materie z jet leenen, omdat slechts een deel van de chauffeurs, namelijk die in een bedrijf wer ken eronder zouden kunnen worden betrok ken' terwijl ook het element veiligheid er buiten zou moeten blijven. De juridische bezwaren van den heer Janssen de Limpens tegen de controle en het verhoor van mederijdende getuigen kon mr. Süngenberg evenmin deelen; hy wees op voorbeelden in andere wetten, waarin ook «een strijd met het Wetboek van Strafvorde ring was kunnen worden aangetoond. Tenslotte sloot hij zich aan bij 't betoog van den heer Moltmaker betreffende het percen tage van de ongelukken door oververmoeid heid van bestuurders; dit aantal is in derdaad veel grooter dan het percentage der statistieken. Met een krachtig beroep op de Kamer om deze wetsvoordracht aan te ne men, omdat het anders nog heel lang zou kunnen duren, voordat de gewenschte ar beidsbescherming komt, eindigde de minis ter van sociale zaken zyn rede. Zijn collega van waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude. vulde dit betoog nog hier en daar aan. Belangrijk was zijn toezegging, dat de algemeene maatregel van bestuur zoo spoedig mogelijk als de zaak zich wat had geconsolideerd in een wetttelijke regeling zou worden omgezet. Hoe het met de „heerrijders" zou gaan, wist hij nog niet, doch hij gaf te kennen, dat de rijtijdbepa ling roor deze categorie slechts bedoelde jjeessen te onderdrukken (De minister johjjnt voornamelijk aan het genus „Zon- dsgsrijders" te hebben gedacht, die volgens hem in veel opzichten identiek zijn met „snelheidsmaniakken".) Hij kon het der halve niet eens zijn met het rijmpje: Vier uur getuft, Een half uur gepit, Zie hier het standpunt van van Lidth". De rijduur is overigens niet de doorslag gevende factor bij de beoordeeling van den toestand van den „heerrijder". De minister eindigde zijn rede met de venekering, dat de regeering rekening zou houden met de wenschen omtrent differen tiatie en geleidelijke invoering, derha've wederom een toezegging doende aan de be zwaarde liberalen. De tien tegenstemmers waren de heeren: Michiels van Kessenich -(r.k.); Krooman (r.k.); Janssen de Limpens (r.k.); de Vlust (ax.); van Citters (a.r de Savornin Loh- man (c.h.); Briët (a.r.); van Asch van Wijk (a.r.); ter Haar (c.h.) en de voorzitter. Een N.S B.-motie verworpen. Aan de voorzetting van de discussie over dit ontwerp was nog een incidentje, als we het zoo noemen moeen, voorafgegaan. De heer Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) diende plots bij den aanvang der ver gadering een motie in, waarin hij oo wijzi ging van het Reglement van Orde der Ka mer aandrong. De overweging daartoe was de volgende. Het zou volgens dezen afgevaardigde dik wijls gebeuren, dat een lid, den wensch te kennen gevend om het woord te voeren, door teekenen of gebaren, niet door den voorzit ter wordt gehoord, of althans niet zoo tijdig, dat de hamer nog niet is gevallen. Dit feit had zich juist den vorigen dag ten aanzien van den voorsteller en van den r.k. afge vaardigde de Jong voorgedaan. Om dit nu voor de toekomst te voorkomen, wilde hij in het Reglement van Orde óók zien opgeno men de wijze, waaroü de leden den wensch om te spreken moeten kenbaar maken. De voorzitter, mr. W. L baron de Vos van Steenwijk, stelde voor deze motie te laten drukken en ronddeelen en te doen behande len op een nader te bepalen dag. Dat vond dr. de Vlugt heelemaal niet noodig. We kennen zeide hij den inhoud en de bedoeling van de motie, dus kan er best dadelijk over worden gestemd. Hii vroeg derhalve stemming over het voorstel van den voorzitter- Met 32 tegen 2 stemmen (van de n.s.b.-ers d'Ansembourg en van Vessem) kreeg de heer de Vlugt zijn zin. Het merkwaardige van bet geval was. dat de voorzitter, onder groote hilariteit, tegen ziin eigen voorstel stemde! En niet bij ongeluk! Met 37 tegen 2 stemmen werd daarna de motie verworpen. Slechts de voorstellers waren voor. De Eerste Kamer is voorloopig naar huis, totdat er nieuw werk voor de openbare ver gaderingen is. STAKING. De electrotechnici te Parijs hebben besloten tot een staking van 24 uur ten bewijze van sympathie met de stakende arbeiders en employés der automobielfabriek Panhard- ^vasseur. Verschillende werkgevers hebben daarop verklaard, dat zij hun arbeiders in geval van staking onmiddellijk zullen ontslaan.. de dagploeg der bouwarbeiders, die aan het werk zijn op de terreinen der Wereldtentoonstelling 1937, is in staking ge- gaan. Zij eischen, dat een collectieve arbeids- °Vereenkomst zal worden gesloten. TSJECHO-slowakije. Een Tsjecho-Slowaaksche verklaring. Het Tsjechoslowaaksche gezantschap deelt Jhede, dat het op 31 October een schrijven beeft doen toekomen aan het Duitsche nieuwsbureau, waarin het protesteerde te- gen een bericht van dit bureau volgens het welk Rusland verschillende luchtvlootbasas ln Tsjechoslowakye zou bezitten. Het gezantschap herinnerde eraan, da Meermalen van officieele Tsjechoslowaak- 3che zijde verklaard is, dat er geen Rus- fb^he luchtvlootbases in Tsjechoslowakye bestonden. „In uw bericht aldus vervolgt het ^brijven van het gezantschap wordt ge- £egd, dat de door het Russische blad „Na Straze gepubliceerde kaart tot onderschrift ..onze luchtbases in Tsjechoslowakye Deze bewering werd door de Tsjechoslo waaksche bladen als een vervalsching ge kwalificeerd. De gepubliceerde kaart had als onder schrift „nieuwe vliegvelden in Tsjechoslo wakye". Het Tsjechoslowaaksche gezantschap ver wacht, dat gij zoo oprecht zult zyn, uw be- richt geheel in te trekken en de waarheid te publiceeren". Op dezen, door den gezant onderteeken den brief, is geen enkele rechtzetting van Duitsche zyde gevolgd. BUITENGEWONE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER EN SENAAT. Rumoerig slot. Voor de tweede maal zyn Kamer en Senaat gistermiddag in buitengewone zitting byeen- gekomen. In de Kamer diende minister Auriol o.a. het wetsontwerp inzake belastinghervor mingen in, dat overeenkomstig het regi ment naar de bevoegde commissie werd ver wezen. De zitting van de Kamer werd om 5 uur geschorst. De zitting van den senaat is gesloten tot morgenmiddag 3 uur. Na de schorsing van de Kamerzitting, toen de afgevaardigden de zaal verlieten, schreeuwde communist Ramette „de fascis ten in de Seine". Een rechtsche afgevaardigde antwoordde hierop: „Wij zullen ons niet gewonnen geven". Tot verdere incidenten kwam het echter niet. RECHT8-EXTREMISTISCH ADRES AAN DEN ROEMEENSCHEN KONING. De leider van de rechts-extremistische organisatie, de „IJzeren Garde", Cornelioe Codreanoe heeft een memorandum aan den koning gericht, waarin hy zegt, dat de Roe- meenSche jeugd de richtlijnen der Roemeen- sche buitenlandsche politiek veroordeeld. Roemenië mag niet aan de zijde treden van de bolsjewistische mogendheden en tegen de staten, die strijden voor de verdediging der beschaving. In zekeren zin vraagt Codreanoe in dit memorandum met zyn hoofd in te staan voor de Roemeensche buitenlandsche politiek. De Roemeensche jeugd verklaart, aldus gaat het memorandum verder, dat wanneer men haar op een goeden dag zou plaatsen in een toestand, waarin zij in den oorlog zou moeten trekken aan den kant van de bolsjewistische mogendheden tegen de staten der nationale revolutie, zy gebruik zou maken van haar wapenen tegen hen, die verantwoordelijk zyn voor een dergelijk feit. Zij zou verd"'- liever de he^d aan zich zelf slaan, dan zich onteeren. Voortgaande wyt Codreanoe het aan de buitenlandsche politiek van Titoelescoe, dat Mussolini thans verklaringen aflegt ten gunste van het Hon- gaarsche revisionnisrr e. WEDEROM AANSLAG OP EEN JAPANNER. Thans te Tsjapei. Te Tsjapei is een Japanner door een mes steek licht gewond. De dader wist te ont komen, niettegenstaande Japansche mariniers onmiddellijk de omgeving hadden afgezet. DE BEURSREACTIE OP DE HERVERKIEZING VAN ROOSEVELT. De effectenbeurs werd gisteren door de herverkiezing van president Roosevelt gun stig beïnvloed. Verkooporders bleven uit en er kwamen tal van kooporders los. Speciaal voor rub- beraandeelen, die allen een vol punt hooger noteerden. In Japar.sche industrieele- en handelskrin gen wordt de herverkiezing van Roosevelt met vreugde begroet, daar men gelooft, dat de Amerikaansche welvaart zal worden ge steund door het handhaven der „New Deal"- politiek, welke een stimulans beteekent voor den Japansch-Amerikaansche handel. OPROER IN EEN GEVANGENIS. Twee tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde gedetineerden van de straf gevangenis te Montgomery (Alabama) drongen het bureau van den chef-inge nieur van de gevangenis binnen en dwon gen hem met revolvers de sleutels van de kracht-installatie van het gebouw te over handigen. Hier sneden zij alle electrische leidingen en telefoonlijnen door, zoodat het gebouw geheel in donker werd gehuld en geen telefonische verbindingen tot stand konden komen. In het donker slaagden 10 gevangenen er in te ontsnappen. De gevangenen, die in de katoenspin nerij van de gevangenis te werk waren gesteld, sloegen aan het muiten en ver nielden de machines. Zij konden evenwel niet vluchten door het mitrailleurvuur van de bewakers. WIL AARTSHERTOG OTTO TROUWEN? Naar „Le Matin" bericht, gaat het ge rucht, dat aartshertog Otto van Oostenrijk in het huwelijk zal treden met prinses Maria van Savoie, de jongste dochter van den koning van Italië. DE VAN HAAR GELD BEROOFDE WEDUWE. Man gearresteerd, weer vrij gelaten. doch later Op aanwijzing van een drietal personen, is de politie te Zwolle, op verzoek van die te Schiedam, ertoe overgegaan te Zwolle een man te arresteeren zulks in verband met den diefstal van 13.000 ten nadeele van een weduwe te Schiedam. Deze persoon is op transport gesteld naar Schiedam, waar hij gistermiddag voor den commissaris van politie is geleid. Men heeft den man geconfronteerd met de weduwe en haar beide zonen, doch al da delijk bleek, dat men hier niet met den dader te doen had. Bovendien heeft de man de politie een alibi verstrekt, waaruit is gebleken, dat hy niets met het gebeurde te maken heeft gehad. Binnen een half uur stond hy dan ook weer buiten het po litiebureau. Gedurende eenige dagen vertoeft in ons land de vice-president van de Graham- Paige Automobielfabrieken Detroit, de heer Robert C. Graham, vergezeld 'dooi den general-manager van de export organisatie dezer onderneming, de heer Dccge Le heer Graham maakt een pleizierreis door Europa, en reist aan cck samen met zijn echtier.oote en zyn 9-jarig zoontje, doch van ae geboden gelegenheid maakt hij tevens gebruik om in de meeste lan den,die hy bezoekt, tevens de vertegen woordigingen en verkoopagentschappen der Giaham-automobielen te inspecteeren en om persoonlijk contact met zyn voor naamste vertegenwoordigers te zoeken. De heer Graham vertelde ons, voorzitter te zijn van de Exportcommissie der Auto- mobil Manufacturers Associations, de or ganisatie der gezameniyke Amerikaan sche automobiel-industrieelen. In deze functie had hy jarenlang, reeds toen men in Amerika nog algemeen meen de, dat men zich moest omringen met hooge tariefmuren ter bescherming dér eigen industrie, den strijd aangebonden tegen deze protectionistische opvatting. Reeds toen was hij verklaard voorstan der van een vrij ruilverkeer tusschen de landen, omdat hij slechts daarin de mo gelijkheid zag tot bevordering van den wereldhandel en herstel van de wereld welvaart. Zijn organisatie was de eerste collectieve groep van Amerikaansche in- dustrieelen geweest, die deze politiek had bepleit. Voortdurend had men aangedron gen op het sluiten van handelsverdragen met andere mogendheden op de basis van wederkeerigheid. Op het oogenblik was er een kentering in de publieke opinie in de Vereenigde Staten gekomen, en dat groote groepen thans dit beginsel aanvaardden, achtte den heer Graham niet in het minst het resul taat van de actie der automobielindustrie. En practisch had men dit bereikt, dat op het oogenblik de regeering der Ver eenigde Staten reeds met veertien landen, waaronder ook Nederland, handels verdragen op basis van wederkeerigheid heeft gesloten, terwijl met 17 andere lan den onderhandelingen gaande zyn. Het werkloosheidsprobleem was het grootste probleem, dat oplossing eischte en alles moest worden gedaan tot vergroo ting van de werkgelegenheid. Amerika kan niet verlangen, dat het buitenland Amerikaansche producten zal koopen, als Amerika niet op zijn beurt koopen wil uit het buitenland. Den goeden gang van za ken had men volgens den heer Graham, niet in de laatste plaats te danken aan de energieke en bekwame leiding van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. Mede uit cyfers, betrekking hebbende op de Automobielindustrie, meende de heer Graham te kunnen constateeren, dat in de Vereenigde Staten het dieptepunt van de crisis was overwonnen. Jn 1929 produceerde de gezameniyke Amerikaansche Automobielindustrie 5 millioen auto's, waarvan 1 millioen naar het buitenland werd geëxporteerd. In 1932 was het aantal geproduceerde auto's gedaald tot 1.100.000 automobielen, waarvan slechts 120.000 werden uitge voerd. Thans is men weer in stijgende lyn en al heeft men in 1936 met 4.500.000 ge produceerde auto's en een export van byna 500.000 wagens het hoogtepunt van 1929 nog niet bereikt, toch wijst alles erop, dat de vooruitgang zal aanhouden en zelfs toenemen. Niet alleen de automobiel-industrie le verde echter dergelijke gegevens, doch ook, wat nog belangrijker was, de landbouw. Een bushel tarwe, die in 1933 slechts 30 cents opbracht, kost thans weer 1 dollar, terwijl de prys van mais van 15 a 20 cents per bushel in 1933 thans weer is gestegen tot 85 cent, van spek van 2.75 dollar tot 10 a 12 dollar per 100 pond. De landbouw achtte de heer Graham daarom zoo belangrijk voor de economie van het land, omdat de geheele opbrengst daarvan beschouwd kan worden als „nieuw geld", dat uit den grond komt. De heer Graham geloofde echter niet, dat alle landbouwproducten in den tegen- woordigen tijd nog afzet konden vinden voor de voedselvoorziening alleen. Het ging ook niet op, den landbouw te dwin gen naar minder rationeele methoden te rug te gaan en daardoor kunstmatig zyn productie te beperken. De industrie moest zich echter voor den landbouw gaan inte resseeren en door wetenschappelijke stu die nieuwe bestemmingen van industriee- len aard aan voor de voedselvoorziening overbodige landbouwproduten weten te geven. In Amerika wordt op het oogenblik reeds op een bepaalde wijze geprepareerde melkpoeder voor industrieelen doeleinden gebruikt. Uit suikerbieten en artisjokken maakt men reeds op groote schaal alcohol en verder wetenschappelijk onderzoek zal het ongetwijfeld mogelijk maken, daaruit goedkoope brandstof voor motoren te ver vaardigen. Te lang heeft de industrie den landbouw verwaarloosd. Thans krijgt zij de kans, het welvaartspeil ook van de landbouwende bevolking te verhoogen, wat haar zelf weer ten goede moet komen. Natuurlijk sprak de heer Graham nog even over den uitslag der Amerikaansche presidentsverkiezingen. Reeds maanden tevoren had hij aan zyn Europeeschen manager geschreven, dat herkiezing van Roosevelt was te voorzien en een geluk kige voortzetting van het huidige bewind tengevolge zou hebben. Waarom de voorkeur aan een dagbladadvertentie? Wel, enkel dan alleen krijgt gy van elk attentie! w Wm. i I Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thans direct werk maken. Voor 8 uitknipsels „Radion ...'n top-prestatie", ont- vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij.NV., Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert! Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. >v i m tV-V RAD.G-A.iO- 092 H Inwisseladres toor „RadionTop prestaties" bij den Heer H.J. LIZC. Van Catsstraat J 231Heiloo. (De extra geschenken kunnen alleen aan dit adres worden afgehaald en worden dus niet toegezonden)^ Als Landon gekozen zou zyn zouden de gevolgen echter evenmin ongunstig zyn geweest. De scheidingslijn tusschen de velschillende opvattingen in de Vereenig de Staten was aan het vervagen en de opvattingen zelf kwamen dichter by elkaar. Al paste de eene groep radicalere methoden toe dan de andere, in de laatste jaren was men zich in de Vereenigde Sta ten nieuwe waarheden bewust geworden, die door geen enkele groep meer worden ontkent. Iedereen zag in, dat alles moest worden gedaan om de werkloosheid te doen verdwijnen, om de welvaart der ar beiders zoo hoog mogelijk op te voeren, wat Hechts bereikt kon worden door een vrij ruilverkeer tusschen de volkeren, de eenige mogelijkheid om te komen tot al gemeen economisch herstel en nieuwe wereldwelvaart. PRINS BERNHARD BIJ MINISTER COLIJN. Ook een bezoek aan den minister van justitie. Gistermiddag heeft prins Bernhard von Lippe Biesterfeld een bezoek gebracht aan den minister-president dr. H. Colijn. De prins arriveerde enkele minuten voor drie uur in een hofauto voor het departe ment van koloniën, in gezelschap van zijn secretaris, jhr. ir. Röell; Z. D. H. werd bij den ingang van het departement ontvan gen door den secretaris-generaal, jhr. mr. O. E. W. Six, die den prins naar boven geleidde. Minister Colijn ontving prins Bernhard in zijn werkkamer. Bij het onderhoud tus schen den prins en den minister-president was geen der andere heeren aanwezig. Het bezoek van den prins aan het de partement van koloniën was allengs in de stad bekend geworden. Toen de prins om 3 uur arriveerde, kon dit nog vrijwel on opgemerkt geschieden, doch na een half uur stond reeds een dichte menschenme- nigte op het plein, om het oogenblik, dat de prins het ministerie zou verlaten, af te wachten. Het onderhoud, dat prins Bernhard met minister Colijn had, duurde tot even over half vijf, waarna beiden zich naar den uitgang van het ministeriegebouw bega ven, waar de hofauto gereed staat om den prins naar het departement van justitie te brengen. Min. Colyn begeleidde prins Bernhard tot aan den uitgang. Een dichte menschen- menigte was op het plein verzameld om een glimp van den toekomstigen prins gemaal op te vangen. Op het departement van justitie werd Z. D. H. prins Bernhard ontvangen door den secretaris-generaal mr. J. P. de Meyere, die den prins bij minister van Schaik binnenleidde. Het onderhoud, dat de prins met den minister had, duurde ongeveer een half uur en was om 5 uur geëindigd. Mr. van Schaik begeleidde toen prins Bernhard en ir. Roëll tot aan den uitgang van het departementsgebouw, waar de beide laat ste :i in de hof-auto plaats namen en naar het Noordeinde terugreden. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE SCHIEDAM. Begrafenis van de omgekomen Grieken. Op de begraafplaats Crooswijk te Rot terdam heeft gistermiddag de teraarde bestelling plaats gehad van de beide Grieken, die Zaterdag bij de ramp op de „Petrakis Nomikos" om het leven zyn ge komen. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. De werf Wilton- Feijenoord was vertegenwoordigd door den heer W. Wilton, directeur en C. F. v. d. Sluis, chef van de afdeeling reparatie, J. Braam, bedrijfsleider van die afdeeling en J. Kalkman, secretaris van de directie. Voorts was de volledige bemanning van de „Petrakis Nomikos" aanwezig. De beide kisten met de stoffelijke overschot ten waren gedekt met de Grieksche vlag en werden onder een schat van bloemen en kransen opgebaard in de kapel, waar de archimandriet van de Grieksche or thodoxe kerk te Antwerpen, Patrikos Constantinides, de verschillende plechtig heden verrichtte. Nadat eenige leden van de „Petrakis Nomikos" in hun eigen taal korte toe spraken hadden gehouden, werden de kis ten onder het spelen van het Grieksche volkslied door kameraden van de beide slachtoffers weggedragen en in een ge meenschappelijk graf ter aarde besteld. GEEN STUDENTEN-STAKING TE UTRECHT. Het gebeurde in het tandheelkundig instituut. Op de vragen van het tweedekamerlid De VriesBruins (s d.a.p.) in verband met het gebeurde op de tandheelkundige kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de minister van onderwijs geant woord, dat hij naar de jongste gebeurte nissen in het tandheelkundig instituut te Utrecht terstond, nadat hem hierover ge ruchten bereikten, een onderzoek heeft ingesteld. Hierbij is gebleken, dat de in de dag bladen gegeven voorstelling van zaken niet juist is. Met name heeft een staking onder de studenten niet plaats gevonden. Voor het overige had de minister de zaak reeds in onderzoek. Het resultaat zal te zijner tijd worden medegedeeld. De twee plantendokters, die eenige weken geleden een inwoonster van Naarden voor 20 een middel tegen plantenkanker heb ben verkocht, zijn te Bussum, waar zij gis teren met hetzelfde doel verschenen, gear resteerd. Zij zijn by confrontatie met de Naardensche dame, herkend. Het zijn de beide Amsterdammers A. L. en H. H. Drie arbeiders gewond. Bij de ontploffing van een flesch zuur stof aan den Westkanaaldijk onder Weurt bij Nymegen werden drie personen gewond. De arbeider A. S. uit Weurt verloor twee vingers, B. E. uit Winterswijk en J. M. uit Hengelo (O.) kregen brandwonden aan het gelaat. A. S. werd in het ziekenhuis opgenomen; beide andere mannen konden naar huis ver voerd worden. De werklieden waren bezig met het op stellen van een kraan op Peters Kolencen trale. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Vrachtauto door trein gegrepen. Bestuurder gedood. Gistermiddag heeft den onbewaakten overweg te Hoek van Holland wederom een Toen de ongeveer 40-jarige S. Hes, uit Amsterdam met zyn vrachtauto geladen met fruit den onbewaakten overweg bij den Nieuwlandschen Polder wilde oversteker, werd hij gegrepen door den electrischen trein, die om 2.06 uur van Hoek van Hol land vertrekt. De bestuurder van de auto werd op slag gedood, terwyl de heer L. Springer, even eens uit Amsterdam, die naast den heer Hes zat, licht werd gewond. Hy is naar het gemeenteziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam overgebracht. De auto is geheel vernield.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7