Een goeden smaak Uw Zenuwen heeft iets dat goed smaakt. Onze cacao smaakt goed, Hij smaakt zelfs heel goed. Zóó goed, dat wij U slechts kunnen WARM EN HUIZEN ZIJPE BROEK OP LANGENDIJK PtrTEN SCHAGERBRUG Tegen verblindend autolicht Mijnhardt's Zenuwtabletten. Verkeersongelukken. punt 8. Voorstel van B. en W. tot ruiling voetstoots en met gesloten beurs met de Provincie Noord-Holland. Het gaat hier over 't in eigendom krijgen door de gemeente van een strook grond langs den Heerenweg om de rijwielpaden nabij den Zeeweg ach ter de bestaande boomenrijen te kunnen aanleggen. Hiertegenover staat de gemeente af een klein bezit in het Provinciaal Duinge bied in de nabijheid van de oude zieken barak, ten einde in deze het bezit van de Provincie te completeeren. Volgens B. en W. is de ruiling in het voor deel van de gemeente. Derhalve door den raad goedgekeurd. Punt 9. Voorstel tot verhooging van de subsidie van de gemeentelijke instellingen voor Maatschappelijke Hulpbetoon 1935 met ƒ3000. Van de zijde van Maatschappelijk Hulp betoon is inmiddels een verzoek binnen ge komen het bedrag te verhoogen tot 5000 op grond van het feit, dat vooral de kosten voor ziekenht.isverpleging zeer tegenvallen. De totale subsidie van 16000 is reeds ge heel uitgeput. De heer De Wildt herinnert er aan dat door zijn fractie bij de vorige begrotings behandeling reeds is voorgesteld de sub sidie met 4000 te verhoogen. Toen echter tevergeefs. Nu echter niet, want de raad keurde een toeslag van 5000 goed, over eenkomstig het verzoek van de maat schappij. Punt 10. Met het oog op de toepassing van de capitulantenwet is het niet meer mogelijk als vroeger op voordracht van den burgemeester uit vrije keuze veldwachters te benoemen. De regeering stuurt in het vervolg een soldaat. Deze wijziging dient evenwel in de gemeente verordening opgenomen. Dit stelde nu B. en W. voor en de raad moest accoord gaan. Punt 11. Behandeling van het verzoek van de stichting Zwembad Castricum om financieele medewerking voor de oprich ting en exploitatie van een zwembad. Het verzoek van de stichting gaat over een erfpacht van een geschikt perceel en ga rantie van een bedrag van 17000 voor stichting en rentegarantie. Prae-advies van B. en W. luidde: afgif te van het terrein tegen een canonprijs van 10. Bijdrage in de garantie tot een badrag van 200 per jaar tot de exploita tie sluitend zal zijn en verbod van ge mengd zwemmen. Benevens 50 van een eventueel toekomstigen winst. De heer B. Res (r.k.) had bezwaar tegen het afstaan van den grond met het oog op de toekomstige geschiktheid voor bouw- tprr^n van deze plek. De heer De Nijl ried aan, zoo mogelijk, een betere sloot te geven met het oog op het groote openbare belang van een zwembad van de gemeente Castricum. De heer G. F. Res (r.k.) was tegen een groote aandacht voor het plan, met het oog op de tijdsomstandigheden. Het is wel aar dig, maar strikt noodzakelijk niet. De heer Aukes ondersteunde de gedachte van den heer De Nijs. Men late de rest ovfr aan het particulier initiatief. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. Punt 12. Eyeneens aangenomen het voor stel van B. en W. tot aanvulling en wijzi ging van de rechtstoestandsverordening. Punt 13. Voorstel tot wijziging van de sa laris-verordening voor ambtenaren. Kenne lijk bedoeld als compensatie op de van kracht geworden salarisverlaging. B. en W. stellen voor inplaats de bestaande vier klassen een groepeering van zes klassen in te voeren en heeft de gedachte ten grond slag, eventueel zeef geschikte of zeer be kwame werklieden te kunnen plaatsen in e«l klasse, welke daarbij past. Zulks als prikkel om steeds hun beste krachten aan d« gemeente te doen geven en bij het be teiken van hun maximum-loon té kunnen bevorderen in een hoogeren groep. De heer G. Res was er voor, dat ook voor de ambtenaren ter secretarie een ver beterde groepeering werd voorbereid. Voorstel van B. en W. aangenomen met *es tegen vier stemmen. Tot slot werd de 6e suppletoire begroo ting aangenomen. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Jtcoouuiaat Mij. tot Nut van 't Algemeen. t Dezer dagen hield de Mij. tot Nut van t Algemeen dep. Warmenhuizen, een alge- meene vergadering ten huize van den beer Slikker. 9de verkiezing van een bestuurslid, jegens vacature door het overlijden van den heer P. Slot, is gekozen de heer A. de peus Bü de periodieke aftreding van den b«er S. G. Rijpma werd deze bij acclamatie herkozen. Bespreking winterseizoen. Dit wordt een ^oeiljjke zaak omdat er ongeveer 6 in is. Alsof zij geroepen waren versche en een paar leden van de tooneelclub P-, de heeren P. Pastoor en P. Das. Deze kwamen met een voorstel dat in overleg was geschied met den heer S. Kuiper van Schagerbrug. De tooneelver- eenigingen Van Warmenhuizen en Scha- gerbrug waren bereid tegen een vast be- dra8 elk een uitvoering te geven. Breed voerig is hierover gesproken en tenslotte daartoe besloten. De afspraak is dat de toonee.vereeniging V. O. P- de eerste uit voering zal geven eind I.'ovember. Voor de tweede uitvoering werd de datum nog met b®Paald. Daar het plan is drie avonden te 8«v«n zal de laatste avond vermoedelijk Sevuld worden door een spreker of an derszins. De rondvraag leverde geen bij zonders. Comité voor bijzondere nooden. Op initiatief van den burgemeester is Zljpe ingesteld een plaatselijke commis- ®le van samenwerking voor bijzondere noo- zulks wegens opheffing van het plaat- ^Hlk crisis-comité. Uitnoodiging concert. Het chr. mannenkoor „De Lofstem" heeft uit Rijswijk een uitnoodiging ont vangen om aldaar dezen winter een concert te geven in de kerk. Ongetwijfeld is deze uitnoodiging een gevolg van het behaalde succes op het gehouden concours te den Haag, waar het koor in de superieure af- deeling uitkwam onder leiding van den heer Paul Kok en op één van het hoogst aantal punten behaalde van het geheele concours 29000 krop andijvie afgekeurd. Wegens de ruime behandeling en het niet voldoende schoon zijn der andijvie, werd Donderdag na het veilen in bijzijn van den directeur en een lid van het dag. be stuur U. C. B. 29000 krops afgekeurd en 31000 krops als afwijkend beschouwd. Voor het afwijkend product wordt wel de minimumprijs gegeven doch er wordt geen steun op verleend. Voor de afg^'-^urde wordt niets vergoed. V. V. V. In een te Petten gehouden algemeene ledenvergadering van de plaatselijke ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer, werd o.m. besloten de vereenigng te doen aan sluiten bij de landelijke vereeniging voor V. V. V.'s, alsmede bij de federatie van ge noemde vereenigingen in Noordholland bo ven het IJ. Werd medegedeeld dat was ingekomen de koninklijke goedkeuring op de statuten en het reglement der vereeniging. Verder werd tot bestuurslid gekozen de heer mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, terwijl de heeren J. Timmerman en E. Roozing werden aangewezen als afge vaardigden naar de op 18 Nov. a.s. te hou den vergadering van de federatie V. V. V.'s in Noordholland boven het IJ. Autobotsing Vrijdagmorgen ongeveer 10 uur, had op het beruchte kruispunt nabij garage „De Mooi" te Schagerbrug weer eens een auto botsing plaats. Ditmaal tusschen een vracht auto van den expediteur Breed uit Schoovl en een baby-Ford van den heer K. S. Le- guit, te Schagen. Beide wagens bereikten gelijktijdig het kruisount. De chauffeurs merkten elkaar niet tijdig op en een botsing was het gevolg. De materieële schade aan beide auto's was aanzienlijk, vooral de baby-Ford was er slecht aan toe. Gelukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. EGMOND AAN ZEE (October). Geboren: Willem Cornelis Adolf, zoon v. Willem Wijker en Else Pampel. Leo- nardus Marie, zoon van Nicolaas van Duin en Hendrika Stam. Cornelis, dochter van Jan Dekker en Cornelia Gouda, o- Leendert, zoon van Leendert Zwart en Eibertje van Pel. Eibertus, zoon van Leendert Zwart en Eibertje van Pel. Ondertrouwd: Reijer Zwart en Hil- legonda Catharina van der Hulst uit Am sterdam. Alberta Cornelia Halff en Pie- ter de Vries uit Heiloo. Getrouwd: Klaas Groot en Cornelia de Graaf. Jacob Palsma uit Egmond-Binnen en Cornelia de Graaff. Overleden: Dirk Prins, oud 22 jaar, ongehuwd. Auke Gerben Kappenburg, oud 54 jaar, echtgenoot van Dina Cornelia Vos. Jan Visser, oud 13 jaar. ijichtuaact ONZE POSTVLUCHTEN. De Kievit is op de thuisreis te Jodhpoer aangekomen. DE RIETVINK NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen te 7.30 uur is het K.L.M.- vliegtuig Rietvink van Schiphol vertrokken voor de vlucht naar Indië. Aan boord be vinden zich zes passagiers, t.w. twee voor Karachi, twee voor Jodphur, een voor Ran- goon en een voor Bangkok. Medegenomen is 325 K G. briefpost, 25 K G. pakketpost en 62 K.G. vracht. De Nachtegaal (uitreis) is gister te Basra geland. DE INDIE-VLUCHT VAN HEYMANS EN SLUYTER. Waarschijnlijk Zondag te Batavia. Gistermiddag te 16.20 uur aijn de Neder- landsche sportvliegers Heymans en Sluyter na een door mooi weer begunstigde vlucht te Singapore aangekomen. Te 6.28 uur gisterochtend vertrokken de vliegers van Victoriapoint naar Alorstar. Na een kort oponthoud aldaar werd om 12.00 uur weer gestart naar Singapore. Heden hopen de heeren Heymans eij Sluyter Muntok te bereiken om morgen (Zondag) de laatste etappe af te leggen naar Batavia, waar zij des morgens om elf uur hopen aan te komen. In den laten avond de weg van Am sterdam naar Schiphol lag in diepe duis ternis zagen argelooze automobilisten, die dezen weg passeerden, zich plotseling geplaatst voor een wenkend rood licht, dat hen beduidde te stoppen. Een aantal poli- tieuniformen deed de inzittenden van zulk een aangehouden wagen dan een oogen- blik het geweten onderzoeken of zij zich misschien aan een wetsovertreding hadden schuldig gemaakt, doch uit vriendelijke toelichting bleek dan weldra, dat de poli tie hier alleen optrad in haar onderwijzen de functie. Daar de pers mede onderwezen werd bij deze demonstratie, kunnen wij de reden verklaren, waarom zulk een groot komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten aantal menschen zich op zulk een vreemd uur op een anders zoo verlaten weg be vond. Ten einde het verbod van verblindende verlichting van voertuigen grootere kracht bij te zetten, heeft, zooals bekend is, de minister van waterstaat een toestel inge voerd, waarmee de controleerende politie gemakkelijk kan vaststellen, of een g e- dimde autolamp verblindend is of niet. Niet verblindend is zy, als haar stralen bundel naar beneden neigt en wel 10 cen timeter op een afstand van 10 meter. Het controletoestel is zeer eenvoudig: een grij ze schijf wordt op 10 M. afstand van de koplampen gehouden, zoo, dat het middel punt 10 c.M. lager is dan het brandpunt van de koplampen. Worden de lampen nu gedimd, dan moet er een duidelijke schei ding zijn tusschen de bovenhelft van de schijf, die donker moet zijn, en de bene denhelft, die verlicht dient te zijn. Dat laatste hoort er bij. Men karf im mers naar twee kanten zondigen. De chef der Amsterdamsche verkeerspolitie de heer C. Bakker, die gisteravond op den weg naar Schiphol proeven nam, kon bij verscheidene aangehouden auto's vaststel len, dat de stralenbundel te veel neigde. Overdrijving schaadt. Daardoor wordt het gevaarlijk met gedimde lichten de normale snelheid aan te houden, omdat de wielrij ders dan te laat worden opgemerkt. Het is van belang, dat de lampen precies in de aangegeven helling zijn gesteld. De aangehouden automobilisten werden op eventueele fouten gewezen. Natuurlijk werd de te hooge richting van een lamp als de ernstigste fout gewraakt. Veel automo bilisten weten zelf niet dat ook hun ge dimde lichten verblinden. De politie wil eenigen tijd, door haar nieuwe hulpmiddel geholpen, dergelijke bestuurders op hun fouten wijzen en deelt, bij geconstateerde gebreken, bonnen uit, waarop de fout staat vermeld. Zij hoopt, dat de goedwillende bestuurders daarna de fouten zullen doen herstellen. Eigenlijk, zei de heer Bakker, moest elke garage een contröleschijf be zitten. En waarom niet? Het toestel zal zeker veel bijdragen tot de verhooging van de veiligheid op den weg. De ver keerspolitie geeft vanzelfsprekend alle gewenschte inlichtingen. STROOHULZENFABRIEK UITGEBRAND, Brand vermoedelijk gesticht. In den afgeloopen nacht te omstreeks half één is brand uitgebroken in de stroo- hulzenfabriek van den heer J. van Aken aan de Brouwerijstraat te Oudenbosch. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon aanvankelijk tegen de geweldige vuurzee weinig uitrichten. De fabriek, en een daarnaast gelegen groote loods brand den geheel uit. Tengevolge van de groote hitte sprongen de ruiten van eenige in de nabijheid staande woningen. In verband met dezen brand heeft de marechaussee in arrest gesteld den 26- jarigen P. V., werkloos schilder, wonende te Oudenbosch. Men meent n.1. te weten, da*. V. even voor het uitbreken van den brand in de stroohulzenfabriek is geweest. GOEDKOOPE VETTEN VOOR DE KERSTDAGEN. Via vereenigingen e.d. van wel dadigheid. Minister Deckera heeft, evenals vorig jaar, besloten, dat in de Kerstweek aan de daarvoor in aanmerking komende philan- thropische vereenigingen en instellingen ten behoeve der armen accijnsvrije vetten en margarine ter beschikking zullen wor den gesteld (dat is dus boven de jaarlijk- sche zes millioen kilo volksmargarine voor gesteunde of behoeftige groote gezinnen, en boven de zes millioen kilo volksvet, die zal worden verstrekt, doch aan de voorbereiding waarvan reeds drie en een halve maknd wordt gewerkt). De verstrekking in den Kersttijd zal moeten geschieden via weldadigheids-in stellingen en dan alléén aan personen, die op geenerlei,wijze steun in geld of in nat ara ontvangen en óók geen volksmar garine ontvangen. De instellingen of vereenigingen moeten een aanvraag-formulier bestellen bij de Zuivelcentrale te 's-Gravenhage en deze ingevuld vóór 23 November aah de Cen trale (Laan van Meerdervoort 84) terug zenden. Zij moeten de vetten (rundvet, reuzel, bak- of braadvet en margarine) kosteloos distribueeren vóór 2 Januari en de aldus bedeelden moeten op hun beurt het vet vóór 1 Februari hebben geconsu- meerd- i. J i De maximumprijzen, welke aan de wel dadigheids-vereenigingen in rekening mogen worden gebracht, zyn: 0.44 voor gesmolten rundvet, 0.32 voot bak- en braadvet en 0.00 voor gesmolten reuzel. Voor ongemengde margarine is geen prijs genoemd, maar deze zal wel 0.44 be dragen. KOKENDE THEE GEDRONKEN. Aan de gevolgen overleden. Toen de echtgenoote van den landarbei der B. te Leiderdorp zich in de keuken be vond, heeft haar twee-jarig dochtertje uit den theepot gedronken. Eenige uren later het kind overleden. is het ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond ongeveer 7 uur werd op it Piet Heinplein in Den Haag de 72- jarige J. de V., wonende aan de Delftsche- laan, door een motorrijder aangereden, tengevolge waarvan de V. een hersen schudding en eenige hoofdwonden opliep. De geneeskundige dienst vervoerden hem naar het ziekenhuis aan den ZuidwaL JONGEMAN DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. De 15-jarige R. de Boer, werkzaam bij den landbouwer H. H. Bulle te Nieuwe- Pekela, kwam gisteren in den stal in aan raking met een niet geisoleerd gedeelte van de looplamp met het gevolg, dat de electrische stroom door het lichaam ging. De jongen was op slag dood. KONINGIN BEZOEKT HET HAAGSCHE STADHUIS. Burgemeesterskamer en trouw zaal in oogenschouw genomen. Gistermiddag te 4 uur heeft H. M. de koningin een kort bezoek gebracht aan het Haagsche stadhuis. De koningin werd ontvangen door den burgemeester van 's Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, met wien zij zich in de bur gemeesterskamer gedurende eenigen tijd onderhield. Vervolgens nam de koningin de burgemeesterskamer en de eerste klas trouwzaal in oogenschouw, waar het bur gerlijk huwelijk tusschen prinses Juliana en prins Bernhard zal worden voltrokken. Kort voor half vijf is H. M. de koningin naar het paleis Noordeinde teruggekeerd. KETTINGBRIEVEN. Geen insluiting van geldwaarde in gewone brieven. Blijkbaar vindt nog steeds rondzending van zoogenaamde kettingbrieven plaats, waarbij men uitgenoodigd wordt aan eeni ge adressen afschriften van een bepaal den brief te zenden en aan een opgegeven adres een dubbeltje in een envelop te zen den. De aandacht wordt er op gevestigd, dat brieven, welke geldswaarde bevatten, moeten worden aangeteekend. Is aantee- kening achterwege gebleven, dan vindt vanwege de posterijeh ambtshalve aantee- kening plaats en wordt van den geadres seerde een bedrag gelijk aan tweemaal het aanteekenrecht d.i. 0.30 ingevorderd. DOODEL1JK ONGEVAL. Bfj de hoogovens te IJmuiden. Gisteren is de 36-jarige benzoldestilla teur W. C. B. uit Velsen-Noord in de bij- productenfabriek der hoogovens te IJmui den door benzoldampen bedwelmd ge raakt. De verbandmeester en de reddingsbri gade verleenden de eerste hulp, terwijl ook dr. Bulier spoedig aanwezig was. Door kunstmatige ademhaling werd ge poogd de levensgeesten weer op te wek ken, hetgeen echter helaas niet heeft mogen baten. B. was gehuwd en had geen kinderen. PRINS BERNHARD OP JACHT TE NOORDWIJKERHOUT. Z. D. H. prins Bernhard heeft gisteren deelgenomen aan een jachtpartij op de jachtvelden „Paardenkerkhof" onder de gemeenten Noordwijk en Noordwijkerhout, toebehoorende aan jhr. mr. C. Dedel, kamerheer van H. M. de Koningin, en aan mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, bur gemeester van Bennebroek. Omstreeks half tien kwam de prins per auto, vergezeld van zijn secretaris jhr. ir. W. G. Röell, op het jachtgoed aan. Nadat men zich in het jachthuis in jachtcostuum had gekleed, werd in druile rig regenweer de jacht op klein wild be gonnen. De prins toonde zich een goed schutter en had een belangrijk aandeel in de buit. Honderdvijftig fazanten en eenige tientallen konijnen werden geschoten. Omstreeks vijf uur nam de jachtpartij een eind, waarna de prins zich in gezelschap van baron van Hardenbroek naar Benne broek begaf, waar H. K. H. prinses Juliana ten huize van den burgemeester haar ver loofde opwachtte. Gezamenlijk werd hier het diner gebruikt. DE ARBEID VAN PA VAN DER STEUR. Het Comité van Bijstand voor den arbeid van Joh. van der Steur in Indië, verzoekt ons mededeejing van het volgende: Mogen w(j een oogenblik uw aandacht vragen voor het werk van Pa van der Steur, den u wel ellén bekenden vader van ruim 1000 pleegkinderen, welke hij te Magelang, Ned.-O.-Indië, opvoedt tot nuttige leden def maatschappij Is het u ook bekend, welke zorgen dit werk medebrengt en hoe „Pa als een echte vader van een groot gezin aan het einde van élk jaar gebogen zit over zijn schrijftafel om te trachten de eindjes bij elkaar te brengen? De jaarrekening be droeg over 1935 f 138.000. Er waren toen 950 kindereri, dus per kind en per jaar 145, inderdaad niet veel voor volledige verple ging en opvoeding. En toch geeft het Pa groote zorgen dit bedrag bijeen te krijgen; het gelukt hem slechts door het aanbrengen van een „sluitpost" en deze postvormt Pa's eigen traktement, dat hij ontvangt als godsdienstleeraar. En zelfs dan moet hij daarnaast nog putten uit het suppletiefonds, want de subsidie uit 's lands kas werd ge schrapt, de gunstige schoolgeldregeling werd ingetrokken, de technische school te Djokja- karta (een toevlucht voor meer begaafde Steurtjes) werd opgeheven, alles als gevolg van de drastische bezuiniging op de Staats- begrooting. „Moe" van der Steur, Pa's echtgenoote en trouwe medewerkster, ging heen, evenals mej. Otto, zijn trouwe helpster. Pa staat thans geheel alleen voor alles en toch wil hy zijn „kinderen" zoo gaarne alles geven als voorheen. pEen hoogtepunt in het sobere leven der „Steurtjes" vormde tot nu toe het jaarljjk- sche Kerstfeest. Pa combineert dit met een feest voor de kinderen der militairen van het garnizoen en voor de oudstrijders ter plaatse; aldus maakt hij een 2000 menschen, groot en klein, gelukkig. Dit jaar zal het Pa moeite kosten zelf3 zulk een eenvoudig Kerstfeest te vieren, ten zij er wat extra's binnenkomt. Wilt gij daartoe medehelpen? Zend dan uw bijdrage aan het comité voor het „van der Steur- fonds", Parklaan 6 te Zeist (postgiro 166060), dat zich gaarne met de overmaking der bij dragen naar Indië belast. DE RIJKSBEGROOTING 1937. Onderwys, kunsten en wetenschappen. Ontleend is aan het voorloopig verslag over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen: Verscheidene leden klaagden over een ge brek aan voortvarendheid bij den minister. Hoewel tal van zaken op een regeling wach ten, zijn van dezen bewindsman in 1936 geen andere wetsontwerpen bij de Kamer ingekomen dan alleen de ontwerp tot wij ziging en aanvulling der middelbaar- en hooger onderwijs-wetten en tot wijziging der nijverheidsonderwijswet. Verscheidene leden waren door het be leid van den minister in zooverre teleurge steld, dat geep andere bezuiniging van be- teekenis is verkregen dan die, welke het gevolg is van het vervroegd invoeren van maatregelen, waartoe reeds onder het be wind van minister Terpstra was besloten. De minister is er derhalve blijkbaar niet in geslaagd, door reorganisatie van het onder wijs tot lagere kosten te komen, of zullen de perspectiefbesparingen ad f 7.600.000, aan gekondigd in de millioenennota, worden verkregen door reorganisatie? Verscheidene leden wezen op de toe nemende klachten omtrent overlading van de leerprogramma's bij het lager, middel baar en voorbereidend hooger onderwijs. Zij vroegen, een commissie van deskundigen te benoemen om deze zaak te onderzoeken en voorstellen tot verbetering te doen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7