£awU en Jmw&ouw PROFESSOR SLIM EN ZOON Pluimveeteelt. ROL maakt ze gaaf en zacht Verkeersonge'ukken. Branden. e Handen rood en ruw Crisis-publicatie. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklas se C, gedenatureerd in het tijdvak van 26 October 1936 tot en met 31 October 1936 1.50 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding 1.per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak van 26 October 1936 tot en met 31 October 1936 zal 2.per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 9 November 1936. HUWELIJKSGESCHENKEN VOOR DE PRINSES. Deskundige adviezen voor opdrachtgevers. Het bestuur der Nederlandsche vereeni- ging voor Ambachts- en Nijverheidskunst vestigt onze aandacht op het volgende: de datum van het huwelijk onzer prin ses is thans vastgesteld. Het is kort dag, zoodat ieder comité en iedere vereeniging zich nu zal haasten hun geschenk of hun aandeel in het nationale geschenk te kiezen en in uitvoering te geven. Aan wie? Een gebeurtenis als deze is een geluk kige gebeurtenis. Ook voor de kunst. Want is er wel één geschenk, waaroor men uitdrukking wil geven aan de hooge gevoelens van eerbied en liefde of daarbij aan zinvolle gedachten, dat het stellen kan zonder de medewerking van de kunst, en dus van een kunstenaar? Velen zij-, bekend met een kundig en bevoegd kunstenaar, wiens talent en ervaring zij bij hun keuze te hulp kunnen roepen, zoodat zij er zeker van zijn, dat hun ge schenk niet alleen hen zelf bevredigt, maar ook erkenning, ja bewondering vindt bij eiken beschouwer, maar in de eerste plaats bij hen, voor wier gebruik het is bestemd. Doch de ervaring leert ook, dat er velen méér zijn, die niet op de hoogte zijn, niet met een deskundige be kend zijn, en vrijwel van het toeval moe ten laten afhangen bij welken ontwerper zü terecht komen. En toch is dit volstrekt onnoodig. Want de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst heeft juist met het oog op zulke gevallen een college van advies in het leven geroe pen, dat samengesteld is niet uit vereeni- gingsmannen, maar uit mannen van alge meen erkende beteekenis en met leidende functies op het terrein der nijverheids kunsten in Nederland. Het college geeft volkomen belangeloos en onpartijdig raad, Daarnaast heeft deze vereeniging inge steld een instituut van sier- en nijver heidskunst, dat tot taak heeft snel en doelmatig een ieder voor te lichten overheidsorganen, publiek, fabrikanten, scholen die inlichtingen wenscht om trent welk onderwerp ook, liggende op het gebied dier kunsten. Het wordt van rijks- en gemeentewege gesteund en werkt belangeloos en koste loos. Het kan in deze dagen uitstekende diensten bewijzen. Het adres is Zwarteweg 64, 's-Graven hage. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Toen de vader van het 4-jarig jongetje S. W., in de Tuinstraat te Den Helder, na dat hij een teil met kokend water van het vuur had gezet en op den keukenvloer geplaatst, zich even had verwijderd, viel het jongetje, dat spelenderwijze achteruit liep achterover in het kokende water. De vader wist het kind er spoedig uit te trekken, doch het onderlichaam was hevig verbrand. Terstond werd de gemeentelijke geneeskundige dienst gewaarschuwd, die de vele brandwonden verzorgde; de toe stand van het ventje is zeer ernstig. OOGJE UITGESTOKEN. Gisteren waren de twee zoontjes van den heer Tj. Koster te Twijzelerheide (Fr.) achter een woning aan het spelen met een mestvork. Per ongeluk stak het oudste jongetje zijn tweejarig broertje met een mestgreep in zijn gezicht, waarbij het oogje van den kleine zeer ernstig ge wond werd. Direct werd het jongetje naar een dokter vervoerd, die overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen noodzakelijk achtte. De toestand van den kleine is zeer zorgelijk. Waar schijnlijk zal hij zijn oogje moeten misseta. VAN FRAUDE VERDACHT. Een veertigjarige kasbediende, sedert vele jaren in dienst bij de Stedelijke Licht fabrieken te Leiden, wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het ach terhouden van gelden van betaalde kwi tanties. De fraude dateert pas van de laatste maanden, zoodat het bedrag der verduisteringen vermoedelijk niet zeer groot zal zijn. DE „UITGEVERS'' MET EEN SAFE. Stel oplichters aangehouden. De Bussumsche politie heeft een 53-ja- rigen man aangehouden, C. genaamd, en diens 21-jarigen zoon, die worden verdacht van verduistering. Beiden waren voornemens een nieuw blad op het gebied van huisvlijt uit te geven; zij gaven althans aldus voor. Zij bezaten niet de minste middelen hiertoe, doch wisten wel raad. In een der dagbladen plaatsten zij een advertentie, waarin zij voor hun uit te geven blad een vertegenwoordiger vroegen op een salaris van 35 per week plus pro visie. Reflectanten moesten echter 2000 waarborg storten, hetgeen in den vorm van waardepapieren kon geschieden. Een der reflectanten, uit Maassluis af komstig, ging op het aanbod in, werd aan genomen en zou voor de gevraagde waar depapieren twee obligaties met een totale waarde van 2000 deponeeren. Men sprak af, elkaar in het Centraal Station te Amsterdam te ontmoeten. Hier werden de betreffende contracten getee- kend, waarop de toekomstige vertegen woordiger de oligaties aan den vader af stond. Deze gaf ze aan zijn zoon met de woorden: „Jij hebt den sleutel van de safe, berg jij ze even op". Spoedig bleek echter dat er geen safe bestond, laat staan dat de zoon een sleutel hiervan bezat. De zoon begaf zich met de obligaties naar een kassier en liet ze verzilveren. Hij ontving 1500 als voorschot en later het restant, dat, daar de obligaties boven pari stonden, zelfs nog 50 meer bedroeg dan de nog resteerende 500a. Het tweetal schafte zich van het geld hierop twee tweedehands-auto's aan, be taalde zijn schulden en kocht tenslotte nog eenige andere dingen. De bedrogen „vertegenwoordiger" nam de politie in den arm en deze kon den zoon in de ouderlijke woning aan de Boschlaan te Bussum arresteeren. De vader bleek verdwenen, maar de politie kwam er ach ter, dat hij zich te Soest verborgen hield. Ze toog erheen, maar aan de opgegeven woning werd haar de toegang geweigerd, waarop zij assistentie van de Soester poli tie verzocht en vervolgens de woning wist binnen te komen. Den gezochte vond zij boven, waar hij zich op een slaapkamer had verborgen en werd gearresteerd. Hij bleek recidivist te zijn en reeds wegens verduistering veroordeeld te zijn. De man die den oudsten onbetrouwba- ren „uitgever" verborgen hield, werd ge verbaliseerd wegens het belemmeren van de politie bij het opsporen van een ver dachte. ARBEIDER IN HET WATER GEWAAID EN VERDRONKEN. Op de werf van de firma R. J. Koker, houthandel en zagerij, gevestigd Lauwerecht te Utrecht, heeft zich tengevolge van den hevigen wind gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een 31-jarige arbeider het leven heeft gelaten. Op deze werf lag langs den waterkant een partij hout opgestapeld. In verband met de windkracht bestond er gevaar, dat dit hout in het water zou waaien, zoodat den 31-jarigen arbeider H. werd opgedragen het hout in een huisje op de werf te bergen. Toen H. zijn werk aanving en een plank optilde, werd deze door den wind gegre pen, waardoor H. zijn evenwicht verloor en in het water viel. Eenige voorbijgangers slaagden er na eenige minuten in den man met behulp van een dreg uit het water te halen. De inmiddels ontboden G.G.D. heeft ge tracht de levensgeesten bij het slachtoffer op te wekken, hetgeen niet meer mocht baten. VROUW DOOR AUTO DOOD GEREDEN. Gisteravond te kwart voor acht is op den hoek van de Cornelis Krusemanstraat en de Hendrik Jacobstraat te Amsterdam een ern stig verkeersongeluk gebeurd. Een 65-jarige vrouw weifelde bij het over steken van de straat en werd door een personenauto, die uit de richting van den Amstelveenscheweg kwam, gegrepen en overreden. Zij is bijna onmiddellijk na het ongeluk overleden. De naam van het slachtoffer is nog niet bekend. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht. GECOMPLICEERDE ACTOBOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG. Op den Haarlemmerweg bij het Kruithuis te Amsterdam is gisternamiddag omstreeks half zes een gecompliceerd verkeersonge luk gebeurd, dat, wat persoonlijke ongeluk ken betreft, nog tamelijk goed is afgeloo- pen. De auto van den heer T. K. uit Zandvoort werd ingehaald door de auto van den heer K. uit den Haag. Op het oogenblik van het paf^-rer.. waarbij de voorbijrijdende auto op het midden van den weg kwam, werd hij aangereden door een tegenligger. De auto kantelde en kwam met den zijkant op den weg te liggen. Op dat oogenblik verscheen een vierde auto op het tooneel die tegen den gesneu velden wagen aanreed. De bestuurder van de gekantelde auto werd licht gewond. De twee auto's werden licht beschadigd. KAPITALE BOERDERIJ AFGE BRAND. Gistermiddag tegen twaalf uur is de kapitale boerderij, het z.g.n. .Groot Stik ken, eigendom van het Gasthuis en Pro- visoriefonds, te Groenlo, bewoond door den landbouwer Tuinte, geheel in vlam men opgegaan. De brand is ontstaan in een groote schuur, welke vlak bij de woning is ge bouwd. Hier brandde een fornuispot en het vermoeden bestaat dat hierdoor de brand is ontstaan. De hevige wind, welke in de lengterichting op het huis stond, was oorzaak dat de brand zich zeer snel voortplantte. Niet alleen de groote nieuwe schuur maar ook het hoofdgebouw, het welk enkele jaren geleden grondig werd verbouwd, stonden weldra in lichter laaie. Een buurjongen ontdekte den brand en waarschuwde de bewoners, die aan tafel zaten. Met de grootste moeite slaag de men erin het vee te redden. Van het huisraad kon zoo goed als niets behouden worden. Groote hoeveelheden rogge en hooi, benevens een roggemijt van veertig vim gingen verloren. De brandweren van Groenlo en Lich tenvoorde, die spoedig ter plaatse waren, konden vrijwel niets uitrichten tegen de vuurzee. Slechts de muren zijn gedeelte lijk bljjven staan. De schade wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke onge vallen hebben zich niet voorgedaan. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE. De secretaris der Ver. tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee, de heer E. Koster Dzn., schrijft ons: Op de dezer dagen gehouden vergade ring van het Bestuur der Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noordholland, kwam bij het samenstellen der begrooting voor 19361937 ter sprake de mogelijkheid om meerdere veehouders in genoemde bestrijding op te nemen. Door de regeering is evenwel in November 1934 een limiet gesteld voor aansluiting. Reeds in het vorige jaar had Noordholland deze limiet bereikt, ja ging daar zelfs boven. De boventallige veehouders werden als Beta lende) leden aangenomen. Om meerdere veehouders in de gelegen heid te stellen is met toestemming van de regeering besloten, op kosten van de ver eeniging nog de gelegenheid open te stel len voor een meer-onderzoek van 10.000 stuks vee, hetgeen overeenkomt met onge veer 500 veehouders. De aangifte hiervoor staat open tot uiterlijk 6 December a.s Vanzelfsprekend is, dat de B.leden van het vorige jaar en zij die zich reeds hier voor opgaven in deze voorgaan. Na het bereiken van bov.gen. aantal kunnen de verdere aangiften als B.lid worden aangenomen. DE TEWERKSTELLING VAN TUINDERS IN HET EIGEN BEDRIJF. In de vergadering van het hoofdbestuur van het district Noord-Holland van den Nederlandschen Tuindersbond, dezer dagen gehouden, is, naar wij vernemen, o.m. aan de orde geweest de tewerkstelling van de tuinders op het eigen bedrijf. Door verschei dene afdeelingen van dezen bond zijn eeni- gen tijd geleden verzoeken gericht tot de gemeentebesturen om aan den minister te willen verzoeken, de tuinders die daarvoor in aanmerking kwamen, te werk te stellen op het eigen bedrijf. Vele gemeentebesturen hebben hieraan gevolg gegeven, doch de minister heeft de verzoeken afgewezen. Dit was voor de tuinders een groote teleurstel ling. Het bestuur was over het algemeen van gevoelen, dat men zich niet maar zoo bij deze beslissing kon neerleggen, aange zien het zeer noodzakelijk is voor de in standhouding der bedrijven, dat in dezen geest een oplossing wordt gevonden. Het is voor de tuinders, die aanstonds gedwongen worden in de werkverschaffing te gaan am in het levensonderhoud te voorzien, een on mogelijkheid om daarnaast ook nog het eigen bedrijf op gang te houden. Het is dan ook voor de instandhouding van de tuin bouwbedrijven van het grootste belang, dat de aangevraagde regeling zoo spoedig moge lijk wordt ingevoerd. Men besloot dit onder werp in de binnenkort te houden hoofdbe stuursvergadering aan de orde te brengen. Voorts zal een bespreking worden gehouden met den L.T.B. en C.B.T.B, over dit onder werp. Zooals bekend, hebben deze beide or ganisaties deze zaak ook in behandeling. De misoogst-steun 1935 werd hierna be sproken. Deze steun was uitgekeerd tot 30 van het verlies van de tuinders. Men heeft nadien verzocht, deze uitkeering te willen verhoogen tot 60 van het verlies. Dit is door den minister afgewezen. Er schijnt aanstonds echter weer een groote steunuitkeering te zullen worden gedaan. Men besloot, bij den regeeringscommissaris en den secretaris van de Provinciale Com missie te informeeren of hierbij rekening is gehouden met de tuinders, die door den mis oogst zijn getroffen, zooals indertijd dcor den minister was toegezegd. De teeltregeling 1937 kon, zooals zij is voorgenomen, niet de goedkeuring van de vergadering verkrijgen. In deze teeltrege ling is n.1 opgenomen, dat van de oppervl. met vroegere aardappelen beteeld 15 moet worden omgezet in vroege eigenhei mers of goedgekeurde poters. Ook is er sprake van een nieuwe regeling, waarbij op de vroege aardappelen, gelijk aan de late aardappelen, een heffing bij de bron zal worden gedaan. Het districtsbestuur was van oordeel, dat dit een extra belasting zou beteekenen voor de tuinders, welke zij niet kunnen opbrengen. PUBLICATIE GRONDONDERZOEK WIERINGERMEER. Door de directie van den Wieringermeer- polder is bij de Algemeene Landsdrukkerij een rapport uitgegeven: „Over de Bodem- kundige Gesteldheid van de Wieringcr- meer", geschreven door ir. A. Zuur, een van de wetenschappelijke ambtenaren dezer directie. Bij het droogvallen van de Wieringermeer was de grondgesteldheid van dezen polder nog slechts in groote lijnen bekend en daar de cultuurmaatregelen (ontwatering, grond bewerking, bemesting en keuze der gewas sen) en ook de bestemming der gronden sterk van den aard van den grond afhangen, was het voor het ontginnen en uitgeven der gronden noodzakelijk over een gedetailleerd overzicht van de grondgesteldheid te be schikken. Van een gedeelte der daarby in gestelde uitvoerige bodemkundige onder zoekingen geeft dit rapport een overzicht. Het rapport behandelt in hoofdzaak at- karteering naar klei- en kalkgehalte der Wieringermeergronden. Het voornaamste onderzoek is dat naar het kleigehalte ge weest, daar by jonge kalkhoudende polder ronden, waaruit de Wieringermeer grooten- deels bestaat, de kwaliteit van den grond en ook de te nemen cultuurmaatregelen voor een zeer groot gedeelte door het kleige halte bepaald worden. De resultaten van dit onderzoek zijn op een 2-tal kaarten aan gegeven, welke in de bijlagen zijn opgeno men. De eerste kaart geeft het kleigehalte van ongeveer 3500 profielen tot 1.3 M. be neden maaiveld, grafisch in blokjesvorm voorgesteld; de tweede is een gekleurde kaart, waarop men het kleigehalte van de bouwvoor, die voor de cultuur het belang rijkste is, vindt aangegeven. Deze laatste kaart is zoo gedetailleerd, dat het zelfs mo gelijk is er de grondgesteldheid der afzon derlijke boerderijen met voldoende nauw keurigheid op af te lezen. Uit deze kaart blijkt, dat vrijwel alle klei- gehalten in de Wieringermeer voorkomen en dat de verschillende grondsoorten soms zeer bont door elkaar liggen. Deze bontheid is van oudere gronden ook wel bekend, maar hier is zij voor het eerst op eenigszins groo te schaal in kaart gebracht. In het algemeen bestaat het Zuiden, Zuid-Westen en een ge deelte van het Oosten uit zwaren grond (zware klei, klei en zwaren zavel), terwijl in het Noorden van den polder veel zand ge vonden wordt; het centrum wordt door gronden ingenomen, die hoofdzakelijk uit fijn kleihoudend zand en lichten zavel be staan. In details is de verdeeling der grond soorten echter veel bonter dan hier ge schetst. Een afzonderlijk hoofdstuk, toegelicht door een aantal kaartjes, is gewijd aan de geologie van de Wieringermeer; dit hoofd stuk geeft een overzicht van de interessante wijze, waarop de Wieringermeergronden gevormd zijn en geeft vaak een verklaring voor de verdeeling der verschillende grond soorten in dit nieuwe gebied. Bij karteering naar het kalkgehalte werd gevonden, dat verreweg het grootste gedeelte der gronden een zeer ruime hoe veelheid koolzure kalk bevat. Plaatselijk bleven sommige zwaardere gronden echter kalkvrij te z(jn, terwijl deze kalkvrije gronden meestal sterk zuur waren (katte- klei). Een paragraaf is aan het ontstaan en de vorming van deze katteklei gewijd. Bij de karteering naar het kalkgehalte zijn al deze zure plekken opgespoord en, voor zoo ver zij in de bouw voor lagen, door vermen ging met kalkhoudenden grond geneutrali seerd. Bij de karteering naar kleigehalte werd dit kleigehalte op het veld door schatting bepaald: door een groot aan analyses, aan het Bodemkundig Instituut te Groningen verricht, werden deze schattingen gecontro leerd; een tweetal tabellen geeft een inzicht in de by het schatten bereikte naunwkeurig- heid. In deze monsters zyn ook andere groot heden bepaald (uitvoerig onderzoek naar de mechanische samenstelling, kalk-, water- en humusgehalte en den zuurgraad); de resul taten van dit onderzoek zyn achter het rap port opgenomen en worden in een afzonder- lyk hoofdstuk besproken. Het rapport is verkrijgbaar gesteld by de Directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER D1PHTHERIE, SNOT EN ONTSMETTINGSMIDDELEN. In verband met een aantal brieven, die ik de laatste weken ontving, moet ik nog eens weer terugkomen op een paar ziekten die thans heerschen en waar massa's pluimvee houders, ondanks de voortdurende voorlich ting daaromtrent, toch nog steeds ernstig mee tobben. Allereerst de volgende brief: „Ik heb een koppel van 400 jonge hennen waarvan de helft ziek. Ik heb ze ongeveer begin Juli laten inenten niet door een vee-arts. Nu heb ik den vee-arts laten roe pen en deze zegt: het is diphtherie. Ik heb nu daarom een kip naar de Ryksserumin- richting gezonden ter nader onderzoek. Nu heb ik vandaag weer laten enten door den vee-arts en we zullen afwachten wat er van terecht komt. Heb ik ook recht op schade vergoeding tegen dien eersten enter of hoe is dat?" Doos 30, Tube 45 ct. Bi] Apoth en Drogiste„ Hoe vaak heb ik in myn artikelen gewaarschuwd om bytyds te laten emlet door den dierenarts. Toch verneemt telkens weer gevallen dat de menschen deskundige wel meenen te kunnen miss611 en het werk door den een of anderen l laten doen. Ja, er zyn zelfs voederfabriw, ten die by de pluimveehouders ook al do" leeken laten enten. Knoeiery en kwakzalf ry dus genoeg en dat in deze tijden wl! juist alleen de grootste vakkennis op d moeiiyke gebied ons kan redden. Behalve nog het feit dat deze kwakzalvers meestal niet over betrouwbare entstof be. schikken en er maar op los enten met den rommel dien ze hier of daar koopen en d meestal, doordat ze niet goed bereid is 0f oud is, niet goed werkzaam is, kunnen doo! dit ondeskundig enten ook nog allerlei be smetteiyke ziekten verspreid worden. Het inenten door leeken is een groot geva» voor den gezondheidstoestand van het pluimvee. Geheel het tegendeel dus van wat er met het inenten beoogd wordt. Hier zien we nu zoo'n geval by een eigenaar die er geweldig door gedupeerd is. Terwyi hij van zyn 400 kippen nu toch zeker een flink aan. tal eieren per dag kon rapen, is de helft ziel" aan diphtherie en de andere helft heeft het waarschynlyk onder de leden. De enting is dus absoluut waardeloos geweest en zal toch ook nog wel geld gekost hebben. Niet alleen dat er massa's kippen zullen sterven, de die- ren, die er door heen komen, zullen voor- loopig niet meer leggen en ik voorzie dan ook een leelyken schadepost met deze ge heels koppel jonge hennen. Thans moet toch de vee-arts te hulp geroepen worden, iede- ren dag zullen de zieke dieren behandeld moeten worden, ontsmettingsmiddelen zul len in groote hoeveelheid gebruikt moeten worden, dus heel wat extra kosten. Ik spreek daar juist van ontsmettingsmid delen, ook daarom heerscht groote orkunde en verwarring en ik zie zelfs attesten van pluimveehouders over ontsmettingsmidde len, die tegen diphtherie en snot maar heel wemig of geen effect kunnen sorteeren. De verschillende besmettelyke worden door verschillende smetstoffen ver oorzaakt Legt men 'n druppeltje bloed van een aan cholera of kleinsche ziekte gestor ven kip onder het miscroscoop, dan ziet men by ongeveer 1000 maal vergrooting de smet stoffen als kleine staafjes of zooals men ze met een vreemd woord noemt, bacterieén of bacillen. Zulke smetstoffen worden dos by de vergrooting zichtbaar (natuurlijk zijn ze met het bloote oog onzichtbaar). Maar neem ik nu bloed van een kip die aan diph therie lydt en vergroot ik dat onder de mi croscoop, dan zie ik geen smetstof. Deze smetstof is zoo ontzettend klein dat ze met de sterkste vergrooting nog niet zichtbaar te krijgen is. Vandaar dat men ze noemt: on zichtbare smetstof of met een vreemd woofd: virus. We moeten dus onderscheid maken tus- schen besmettelyke ziekten die door bacte riën en ziekten die door een virus veroor zaakt worden. Om de verschillende soorten van smetstoffen te dooden zyn er ook ver schillende ontsmettingsmiddelen noodig. De gewone bekende, oudere ontsmettingsmidde len werken wel tegen bacteriën maar niet tegen virus. Zoo doodt creoline, carbol, ly sol, chinosol, superol, enz. wel cholerabacil- len, pullorumbacillen, maar niet het virus van diphtherie en snot By snot hebben we met een nog moeilyker geval te doen, daar hier naast het virus ook nog vaak bepaalde bacteriën een rol spelen. Tegen virus-ziek ten heeft men ontsmettingsmiddelen die weer niet zoo sterk tegen bacteriën werken, o.a. sulpholiquid en virusol, stoffen die be rusten op de virus doodende werking van bepaalde zwavelverbindingen. Deze beide zwavelverbindingen hebben het voordeel dat ze ook uitstekend in het drinkwater toegepast kunnen worden en dus voortdurend den snavel der hennen kun nen ontsmetten. Met de andere middelen tegen bacteriën (creoline, enz.) gaat dat niet zoo goed. Creo line geeft in 1 pCt. oplossing al een onaan- genamen smaak en chinosol en superol geven in de sterkte die er noodig is om bacteriën te dooden ook een ondrinkbaar mengsel. Van deze laatste stoffen wordt wel opgegeven dat men ze 1 op 10.000 moet mengen met het drinkwater, doch ze werken dan absoluut niet kiemdoodend, zelfs in een oplossing van 1 op 5000 nog niet. Ze houden dan wel den groei van bacteriën min of meer tegen, doch tegen virus werken ze ook niet. Hierui- blykt wel dat ontsmetten niet ieders werk is en dat men by ernstige ziekten ook weer veel beter doet den dierenarts te raadple gen. Dr. B. J. C. TE HENNEPÜ. Nadruk verboden. 277. Op zekeren morgen toen de professor buiten kwam zag hij op den grond een witte bol. Eerst wist hij niet wat het was, maar toen hij zyn boeken had nage keken, wist hy dat het een heksenei was, ook een soort paddestoel. 278. Ook Pietje had de paddestoelen nog niet heelemaa vergeten. Hy had een heel eigenaardig soort ontdekt e" mee naar huis genomen. De professor vertelde hem. da dit een morielje was. Dat was een soort, die je kon eten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10