Nijmegen's politie-commissaris staat terecht Alkmaarsche Politierechter Glimtachje Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Verduisteringen en valschheid in geschrifte ten laste gelegd. Behandeling voor de Arnhemsche rechtbank. Voorzetting Nijenrode-zaak Steeds meer vertrouwen in courantenreclame Rechtszaken Zitting van 9 November 1936. De los-arbeider H. R., wonende te Hoorn, had gedurende een tijdvak van dit jaar zijn steunuitkeeringsformulier foutief ingevuld. R. had n.L opgegeven dat hy aan huishuur moest betalen een bedrag van 3.J0, terwyi dit in werkeiykheid bedroeg 3.50 zoodat R. op deze wijze over een tydsverloop van circa 17 weken telkens 0.40 te weinig had opgegeven. Zooals echter de directeur van de districts arbeidsbeurs te Hoorn opmerkte, had R. het teveel geïnde aan steungelden, dat uit de vervalsching was voortgevloeid, later terug betaald. De officier van justitie, die oordeelde, dat het niet ging om de hoegrootheid van het bedrag doch om het karakter van het mis drijf, eischte een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. Uitspraak een maand voorwaardeiyke ge vangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Aan een zelfde vergryp, doch met een ern stiger karakter, had zich schuldig gemaakt de sigarenmaker W. H. uit Oudorp. Gedu rende 2 weken in de maand Augustus had deze verdachte de inkomsten van zyn gezin op nihil opgegeven, terwyi later was geble ken dat zyn zoon, die in Alkmaar werk had, een bedrag van circa 15 per week had verdiend. In dit geval eischte de officier van justitie een gevangenisstraf voor den tyd van twee maanden. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechte nis, alsmede een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tyd van 1 maand met een proeftqd van twee jaar. Een fiets gestolen De arbeider A. A. v. S. uit Grootebroek was op 26 Juni door controleerende beamb ten aangehouden om zyn rijwielplaatje te vertoonen. Toen hy dit niet bezat was zyn rijwiel in beslag genomen en V. S. had zijn reis per pedes apostelorum kunnen vervol gen. B Dies wekte 't in hooge mate de bevreem ding op van den veldwachter Th. Baas uit Grootebroek, toen dez, die by de controle aanwezig was geweest, eenigen tyd later v. S. weer per fiets zag naderen. Van S. werd aangehouden en een ingesteld onderzoek bracht alras aan het licht, dat het rywiel dat verdachte toen in zyn bezit had op de ker mis te Westwoud was ontvreemd. Verdachte v. S. motiveerde zyn daad door te zeggen, dat hy „in de olie" was geweest en niet de bedoeling had gehad het rywiel te stelen, doch dit later weer aan den recht- matigen eigenaar terug te bezorgen. Het verhaal vond weinig ingang by den officier van justitie, die, in aanmerking ne mend, de vry slechte antecedenten van ver dachte, een gevangenisstraf voor den tyd van zes maanden eischte. Uitspraak f 25 boete of een maand hech tenis, benevens een voorwaardelyke gevan genisstraf voor den tyd van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Belastingplaatje ontvreemd. De niet-verschenen verdachte G. v. d. M. uit Warmenhuizen had op 18 Augustus te Warmenhuizen van het rywiel van den mon teur N. Barsingerhom een rywielplaatje ge stolen. Verdachte had hierby de brutaliteit gehad in de schuur, waarin de fiets stond, door te dringen en aldaar het plaatje van het rywiel af te halen. Eisch twee maanden gevangenisstraf. Uit spraak conform. Gevaariyke zenuwen. In een café te Bovenkarspel had de arbei der H. de V., uit die plaats afkomstig, moei lijkheden gekregen met eenige bezoekers. Toen de ruzie flink hoog geloopen was, was de V. door de bedienden het café uitgezet en hierby waren reeds eenige klappen geval len. Door het gebeurde was verdachte zoo danig van streek geraakt, dat hy, toen bui ten een paar ryksveldwachters hem nader over het gebeurde wilden ondervragen, dus danig wild met zyn armen in het rond had gemaaid, dat de ryks veld wachter S. Kok door een hiervan gevoelig op den mond werd getroffen. De officier van justitie, die opmerkte aan vankelijk een gevangenisstraf te hebben willen requireeren, vroeg in verband met de goede inlichtingen over de V. een geld boete van 40 of 20 dagen. Uitspraak 30 of 20 dagen met een voor waardelyke gevangenisstraf voor den tyd van een maand met een proef tyd van drie jaren. Een oolijke lantaarnwasscher. De werkman der gem.-gasfabriek te Den Helder, Joh. Bremer, was op 3 Augustus be zig met de ruiten van lantaarns aldaar schoon te zeemen. Hierby had hy plagender- Kent U een man, die onlangs hier een groote portie warm eten van me kreeg?! Ja, hoor!... ik heb zyn laar zen geërfd! wijs zyn spons uitgeknepen boven een paar onder den lantaarn staande kinderen, een waarvan een dochtertje van A. v. W. uit den Helder bleek te zyn. Het kind was naar pa pa geloopen en deze kwam met grootzeil en fok hoog opgetuigd woedend op den lan- taarn-zeemer af. By een daarby ontstane woordenwisseling had v. W., die niet tot de allerkleinsten gerekend kan worden, zyn te genstander een geduchten klap op den mond toegebracht, met het gevolg dat een tand werd uitgeslagen. Van W. hield hardnekkig vol, dat Bremer hem had uitgedaagd, een feit, dat, gezien de belangryk verschillende afmetingen van den uitdager en den uitgedaagde, moeilijk aan- nemeiyk was te maken en by den officier, die 25 of 15 dagen vroeg, dan ook geen in gang vond. Uitspraak conform. Alweer de nummerbewijskwestle. Een auto-tax-ondernemer te Purmerend, zekere M. I., die zyn taxi's den veelbeteeke- nenden naam van „Ren-Tax" liet voeren was op een goeden dag aangehouden voor con trole van zyn papieren. Hierby was geble ken, dat I. reed op het rybewijs van zyn broer, terwyi de wagen zijn eigendom was Het verhaaltje, dat hy het niet wist, vond niet veel ingang, weshalve de Renstal-eige naar veroordeeld werd tot f 25 of 10 dagen hechtenis. Als de huisbaas op visite komt. De caféhouder P. A. Aardenburg uit Me- demblik kreeg op zekeren dag zyn huisbaas, den koopman J. J. P., eveneens wonende te Medemblik op visite. Laatstgenoemde toon de zich allerminst op de hoogte van de wet ten der wellevendheid en het kwam zoover, dat hy tegen Aardenburg beweerde, dat zijn vrouw „een sloerie en een rotwyf' was. Toen Aardenburg hierna probeerde zyn „gast" de deur uit te werken, had deze zich hiertegen hardnekkig verzet. Eisch 25 boete of 15 dagen. Uitspraak 25 of 10 dagen hechtenis. De moderne diefstal. Den laatsten tyd heeft een modern soort van diefstal ingang gevonden by vele mis dadig aangelegde personen. Het gebeurt n.1. herhaaldeiyk, dat bestuurders van automo bielen hun voertuig voor korteren of lange- ren tyd ergens parkeeren en by hun terug komst, of wat erger is onderweg, tot de onaangename ontdekking komen, dat hun benzinetank leeg is. De dieven gaan heel handig te werk, n.L eên slang in de tank en ir. een minimum van tyd is de inhoud daar van in een emmer of iets dergeiyks overge heveld. J. G. G. uit Bergen, zich noemende chauf feur, had zich aldaar aan een dergelyk mis- dryf schuldig gemaakt. G. was garagehou der te Bergen en woonde destyds tegenover het gemeentelyk parkeerterrein aan de Ka- rel de Grootelaan aldaar. Van een daar geparkeerde auto, toebehoo- rende aan den chauffeur H. J. K. Telman uit Amsterdam, had G. de tank grondig gele digd, doch het lot was hem niet gunstig ge weest en de diefstal was al gauw uitgeko men. De officier van justitie, was van meening, dat er tegen deze nieuwe ergerlyke invasie met kracht dient te worden opgetreden. Er dient hier een voorbeeld gesteld te worden, weshalve spreker tegen G. een gevangenis straf voor den tyd van drie maanden requi- reerde. Uitspraak conform. Aardappelen gestolen. De landbouwer L. Burgering te Bergen had op zyn land een hoeveelheid aardappe len staan, welke hy voor eigen gebruik had bestemd. Toen Burgering na eenigen tyd weer eens naar zyn voorraad ging kyken. kwam hy tot de conclusie, dat ongeveer een 150 K.G. verdwenen was. Een ingesteld on derzoek bracht aan het licht, dat de reed» hierboven genoemde J. G. G. en zyn broer H. G. den diefstal hadden gepleegd. Hun beider verhaal, dat een en ander uit armoe de was geschied, en dat de hoeveelheid niet 150 K.G., maar 15 K.G. geweest zou zyn, maakte weinig indruk, waarom de officier van justitie tegen H. G. een gevangenisstraf van drie maanden requireerde en tegen J. G. G. een maand. Uitspraak conform. Te eigengereid. Mej. E. M. K. uit Spanbroek had het 14- jarige dochtertje van den arbeider J. Lu- chies aldaar by de haren getrokken, ge schopt etc. Oorzaak van deze hardnandige bejegening was, naar de verdachte verze kerde, dat haar dochtertje steeds maar dooi de vyf kinderen van Luchies werd geplaagd, waardoor het kind haast zenuwziek werd. Zy was door al het gebeurde zoo overstuur geraakt, dat zy zich aar. het meisje te buiten was gegaan. Eisch 25 boete of 15 dagen. Uitspraak 20 of 20 dagen. Het voorspel van het drama te Zuid-Scharwoude. ais voorspel van de behandeling van het onlangs te Zuidscharwoude gebeurde, stond terecht de motorschipper D. K., woonachtig te Broek op Langendyk, thans gedetineerd. Op den avond van den 22sten September was K. met zyn vier vrienden door Zuid scharwoude gekomen en daar ontmoetten zy den muzikant P. J. Hof en diens collega A. Bakker, die in café Schoenmaker aldaar het vroolyke kermispubliek op hun muziek hadden vergast. Aangezien K. door Hof voor dronken was uitgemaakt was hierover by hun tweede ont- moeting ruzie ontstaan, waarby Hof door K. geslagen en getrapt werd. De officier van justitie eischte een geld boete van 20 of 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Langeveld, meikte op. dat hier een berouwvol man stond, wiens gezin door het noodlottig gebeurde geen in komsten meer had. Spreker drong met klem op clementie aan. Uitspraak 15 of 5 dagen. De wisseltruc. Tenslotte stond terecht mej. E. S. uit Zaandam, die zich te den Helder in een tweetal winkels had schuldig gemaakt aan oplichting, door middel van de wisseltruc. Verdachte was n.1. in den melkhandel van M. N. Bremer en den wynhandel van v. d. Leede te den Helder gekomen en had aldaai eenige inkoopen gedaan. Ter betaling bood zy een ryksdaalder aan en op het moment, dat de winkelier of bediende het wisselgeld op tafel had gelegd wist zy de aandacht af te leiden, door nog een inkoop voor te wen den. Van dat moment van onoplettendheid maakte zy dan gebruik door de ryksdaalder weer weg te nemen en den winkelier te sug- gereeren, dat hy de ryksdaalder reeds had opgeborgen. Door den ambtenaar der reclasseering J. H. Wiggers, was een reclasseeringsrapport opgemaakt dat gunstig luidde ten aanzien van de reclasseeringskansen. De officier van justitie, die zich wel met dit rapport kon vereenigen en de tragische levensomstandigheden van verdachte In aanmerking nam, eischte een voorwaardely ke gevangenisstraf voor den tyd van vier maanden met een proeftyd van drie jaar. Uitspraak drie maanden voorwaardelyke gevangenisstraf met drie proefjaren. Uitspraken. F. W. F., wonende te Haarlem, zeden- misdryf artikel 247 W. v. S. Uitspraak: 6 maanden voorw. gev. str. met 3 jaar proeftyd. T. B., wonende te den Helder, zeden misdrijf 245 en 24" W. v. St. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelijke - vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. P. S., te den Helder, zedendelict art. 247 W. v. S. Uitspraak: 10 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met 3 proef jaren. A. B., arbeider te Noordscharwoude, als bovenstaande. Uitspraak: 6 maanden voor waardelyke gevangenisstraf met 3 proef jaren. J. de R., te den Helder, zedenmisdryf art. 247 W. v. S. Uitspraak 10 maanden gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regee ring. GEMEENTE-ARCHITECT VAN HUIZEN (N.-H.) Cassatie-beroep verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van den oud- gemeentearchitect van Huizen, die in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, wegens valschheid in geschrifte, gepleegd in ver band met een leverantie van straatsteenen aan genoemde gemeente. nog Hedenmiddag om twee uur heeft de rechtbank te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen den Nymeegschen politiecommissaris. Het was op den 2en Juli van dit jaar, dat de ryksrecherche op last van den officier van justitie te Arnhem overging tot de arrestatie van den commissaris van politie te Nymegen, den heer S. J. W. van der M., op grond van de ernstige verdenking, dat hy zich aan verschillende finan- cieele onregelmatigheden zou hebben schuldig gemaakt. Eenige dagen te voren was de commissaris met ziek teverlof gegaan. De controleur van financiën verscheen eenige malen op het politiebureau. In den namiddag van de 2en Juli ging men na een kort verhoor tot ae arrestatie over. De commissaris werd naar Arnhem overgebracht, en ln het huis van be waring ingesloten. De opzienbarende arrestatie. Groot opzien heeft deze arrestatie in de eerste dagen van Juli gewekt. Vooral in Nymegen, waar de heer van der M. eerst kort de leiding van het politiecorps had, dat hy geheel reorganiseerde. De commissaris had snel promotie ge maakt. Tevoren was hij inspecteur van politie te den Haag, de toenmalige hoofd commissaris, de heer F. van 't Sant, gaf hem meermalen eervolle en belangryke opdrachten. Zoo was hy belast met het onderzoek naar de knoeieryen by het vuil- transport der Haagsche gemeentereiniging. Ook heeft hy destyds in gezelschap van een collega den te Helsingfors gearresteer den Salomon Liebermann, de hoofdver dachte in de bekende Veendamer Hypo theekbank-affaire van Finland, naar ons land overgebracht. In opdracht van de justitie maakte hy tal van dienstreizen naar het buitenland en als commissaris van politie te Nymegen had hy kort te voren nog reizen naar Duitschland, Engeland en Zwitserland on dernomen. De aard der malversaties. Hoewel van de zyde' der justitioneele autoriteiten de grootst mogelyke stilzwy- gendheid in acht werd genomen omtrent den aard der door den commissaris ge pleegde malversaties, lekte het toch vry spoedig uit, dat de heer van der M. ver schillende geldbedragen, gezamenlyk dui zenden guldens bedragend, zich had toege- eigend en dat hij deze feiten bekend had. Het betrof hier o.m. gelden, welke door vreemdelingen als borgstelling gestort wa ren en voorts bedragen welke door hem in zyn functie van commissaris van politie waren toevertrouwd om die aan anderen uit te betalen of die door hem in beslag waren genomen. By het verschijnen van de dagvaarding is voorts gebleken, dat de commissaris be halve aan verduistering ook aan valsch heid in geschrifte zou hebben schuldig ge maakt door het opmaken van een valsche schuldbekentenis. De ten laste legging. Den verdachte is ten laste gelegd, dat hy in 1935 te Nymegen valschelyk heeft op gemaakt, althans vervalscht, een schuld bekentenis gedagteekend: 's Gravenhage 15 Mei 1934, waarin door H. B. Paré, com missaris van politie te 's Gravenhage, wordt verklaard in leen te hebben ont vangen van den heer S. J. W. van der M. inspecteur van politie le klasse te 's-Gra- venhage, de som van 7500.in welke schuldbekentenis voorts de voorwaarden werden omschreven van de leening, be doeld als onderhandsche hypotheek op een heerenhuis te 's-Gravenhage. In de tweede plaats is aan verdachte ten laste gelegd: dat hy in 1934, 1935, 1936 .e Nymegen als ambtenaar, in hoedanigheid van commissaris van politie te Nymegen, hulp-officier van justitie opzettelijk be dragen aan geld, welke hy in zyn bedie ning onder zich had, heeft verduisterd, n.1. le 2000 toebehoorende aan J. S. van Gendt, hem door dezen ter hand gesteld ten einde dit aan het burgeriyk armbestuur af te dragen: 2e 1000 door of namens en ten behoeve van een vreemdeling I. Kre- mer, toebehoorende aan dezen, aan ver dachte als commissyis van politie, als borgstelling overhaireigd en door hem aangenomen, 3e 255, toebehoorende aan Geertruida S. Cleton, door hem als com missaris van politie voor haar in bewaring ontvangen en aangenomen, 4e 1677 ge vonden in een inboedel van de wed. A. JacobsMeyler en toebehoorende aan deze vrouw welk bedrag hy in bewaring had ontvangen, teneinde het af te dragen en uit te betalen, deels aan den gemeentedienst voor maatschappeiyk hulpbetoon te Ny megen, en deels aan de Joodsche Invalide. 5e 945, door hem als commissaris van politie van J. J. Leenders, aan wien dat bedrag toebehoorde, in bewaring genomen, teneinde daarmede een door Leenders veroorzaakt tekort by de firma Heek aan te zuiveren, 6e 1605, welk bedrag door hem als commissaris van politie in een strafzaak contra Th. J. Neyenhuizen, door dezen door misdrijf verkregen, ten dienste van de justitie in beslag is genomen en onder zich genomen. Groote belangstelling. Er bestond heden groote belangstelling voor de behandeling van deze rechtzaak. Voor het paleis van justitie te Arnhem hadden zich eenige honderden nieuwsgie rigen verzameld. Slechts een klein gedeel te van hen werd door de ryksveldwachters op de publieke tribune toegelaten. Ook van de zyde van de balie was de belangstel ling groot. De rechtbank is als volgt samengesteld: mr. J. Howink, president, mr. J. H. Smits en jhr. mr. J. F. van Beeck Calkoen, rech ters, mr. W. M. Hazelhoff Roelfzema, grif- I fier: officier van justitie is mr. M. F. Cou- vee en verdediger mr. P. D. M. Lem, uit Nymegen. Er zyn van de zyde van het O. M. de ge tuigen gedagvaard waaronder dr. J. G. Schnitzler, arts te Arnhem en H. B. Paré commissaris van politie te den Haag. Requisitoir van den advocaat- generaal. Het Amsterdamsche gerechtshof, gepresi deerd door mr. Joh. Jolles, zette vandaag de behandeling voort van de Nyenrode-zaak. De president stelt eerst nog eenige vragen aan den verdachte Onnes. U zegt aldus de president dat de chantagepoging van Koning op 20 April is begonnen. Hebt u voor dien tyd nergens aan gemerkt, dat hy de hand in die inbraak had? Verdachte had er voor dien datum niets van gemerkt. Waarschynlyk probeerde Koning aldus zegt Onnes eerst geld te krygen door de beleening van schilderyen. President: En onder welke bewoordingen heeft hy de feiten meegedeeld. Koning heeft gezegd: van dien inbraak weet ik meer af, ik waet welke menschen het gedaan hebben en zy zeggen, dat u er den hand in heeft gehad. Verdachte weet niet meer of Koning toen direct gezegd heeft, dat hy Koning het plan had uitgedacht en de mannen via Wit- braad had aangenomen In ieder geval had Koning later gezegd, dat hy er aan mee had gedaan. Als u geen geld geeft, had Koning erby gevoegd, zeg ik, dat u het plan hebt geop perd. President: De drie „jongens" deden wanneer u niets wist gevaarlijk werk. Wanneer u of een van uw bedienden ze be trapt had, zou Koning er ook „by" zyn ge weest. Verdachte Onnes had aanvankelyk de be doeling gehad de politie te waarschuwen, maar o.a. doordat Koning hem vertelde, dat de „jongens gevaarlyk waren en zyn leven wel eens gevaar kon loopen wanneer hij sprak, had hy hiervan afgezien. De president komt dan nog eens terug op de beleening van het juweel. Vindt u het zelf niet vreemd, dat u iemand aan wien u heelemaa! geen verplichtingen hebt, een juweel ter beleening geeft? Na de chantage hebt u in Utrecht een verklaring van 8 mille geteekend. Verdachte: Ik wilde Koning aan het lyn. tje houden De verklaring door Onnes te Utrecht aan Koning afgegeven hield in, dat hy acht mil le aan K. zou betalen in ruil voor eenige schilderyen. De betaling zou plaats hebben nadat de verzekering zou hebben uitbetaald Het woord is dan aan den procureur-gene raal mr. J. Versteeg. Tot de zaak komende zegt mr. Versteeg dat dit proces wordt beheerscht door de figuren van Onnes en Koning. Hun verkla ringen staan lynrecht tegenover elkaar. On nes zegt: Koning is de dief. Maar is het aan- nemeiyk, dat Koning, die volkomen court d'argent is, voor zulke enorme bedragen aan.... miniaturen en schilderyen xal ste len? Onnes zelf immers zegt, dat zyn kunst- voorwerpen moeiiyk verkoopbaar zyn. En dan gestolen miniaturen en schilderyen. Er is daar in Amsterdam waariyk geen markt voor. Hebt gy ooit gehoord, dat de dief b> het huis van den bestolene chantage gaat ple gen. Pas na zeven weken begon Koning aldus verdachte met zyn „chantage". Hy zou hiermede veel eerder zyn begonnen wanneer hy de f 8000 had moeten tournee- ren. 't Is dan ook uitgesloten, dat Koning eenig belang by de goederen had. Wat was dan Koning's motief? Wilde hy de beloo ning, die door de verzekering zou worden uitgeloofd krygen? Doch ook van die 10.000 heeft hy niets gekregen. Ik meen, dat ik van de voorstelling de verdachte Onnes van de zaak geeft, mag af- stappen, omdat die voorstelling mij volsla gen duister is het zou nog mogeiyk zyn, dat Koning heeft doen inbreken, omdat hy vermoedde, dat dit Onnes welgevallig zou zyn. Maar in dat geval is het onaannemeiyk, dat Koning niet direct na den inbraak On nes had verteld wat hy gedaan heeft Maar heeft Onnes dan zelf laten inbre ken? Ontzetting grypt ons aan, een gevoel van tegenzin bekruipt my, aldua «pt„ wan neer ik daaraan denk. Onnes immers was een man, die een grooten staat voerde, op een prachtig kasteel woonde en een minnaar van schoone kunsten is. Zou zoo'n man bij zich laten inbreken? Hy was van plan kunstschatten te verkoo- pen. Verdachte is wel een optimist Ik be schouw dezen tyd voor verdachte als het dramatische oogenblik. Koning doet zyn in trede op Nyenrode en met Koning komt de duivel de poorten door. Wat fluistert die duivel: „Gij hebt nog verzekeringen tegen brand, tegen inbraak: de hoogst denkbare pryzen krygt u wanneer u uw goederen laat stelen". Verdachte wankelt...een diep- duistere nacht valt over Nyenrode. De dui vel heeft zyn werk gedaan. Onnes wascht zyn handen in onschuld. Hij schat de schade op 80 tot 90.000. Duivel- sche coïncidentie. Juist het bedrag waar hij moeite voor heeft gedaan zal da verzekering hem uit moeten betalen. Uitvoerig schetst spr. dan de gebeurtenissen na den inbraak. De praatjes, het gefluister. Koning komt op Nyenrode en zegt: Wil ik u eens zeggen, welk praatje in den Haag loopt? Ze zeggen, dat u meer van den inbraak weet". Het is jammer, aldus de procureur-gene ra al, dat van dat onderhoud geen film is ge maakt Die gezichten zouden de moeite waard zyn. Mr. Versteeg bespreekt dan de kwestie van de chantage: Onnes is woedend over da bedreiging van Koning, hy is bang voor zijn naam en voor de uitbetaling van de verze kering. Bang by een zoo liederiyke chanta ge wanneer men onschuldig is? In zoo'n ge val gaat men toch naar de politie of naar een advocaat. Koning bleef bedaard: Ik geef je 14 dagen bedenktyd. Onnes doet ln dien tyd niets. Hy gaat niet naar de politie, niet naar de justitie, niet naar een bevrienden advocaat. Niets. Waarom Koning geen val gezet? Waarom hem niet laten arresteeren? Integendeel. Hy laat zich in Terminus beste len en teekent een soort koopcontract voor 8000. Een uitgebreide briefwisseling volgt, een briefwisseling, die door den P.G. nader onder de loupe wordt genomen. Er wordt in die brieven onderhandeld over beleening van schilderyen. Onnes was platzak en toch wil hy een groot bedrag uitgeven om Ko ning te helpen. Waarom schreef hy niet eeriyk, dat hy geen geld had, toen was Koning nog niet met z'n z.g.n. chantage op de proppen geké* men. De ring van aanwyzingen tegen verdachte sluit zich nauwer: gebrek aan inkomsten, on juiste verklaringen over zyn inkomsten als hy verd. is, een onverklaarbare chantage op een onmogeiyk tydstip, het onmiddeliyke en zeer groot financieel belang van Onnes by de inbraak. Verdachte zegt: Ik zat niet vast, ik had al- t«d wel aan geld kunnen komen. De banx wilde slechts een leening (in den vorm van een beleening) verstrekken, wan- Mr. Cunningham, reclamechef van Sears, Roebuck Co., verklaarde on langs: Wy beseffen, fat courantenreclame de belangrijke factor was die meehielp aan onze omzetvermeerdering van 23 in 1935. nze ervaring geduren de de depressie leerde ons, dat voort durende courantenreclame de zaken kan stimuleeren. Telkens weer in de laatste jaren gaven we méér uit voor dit reclamemiddel dan in het topjaar 1929. Daar wy ons deel willen hebben in de nu toenemende uitgaven van het pu bliek, zullen wy voortgaan met he^ benutten van advertenties in couran ten als het middel om onze klanten bereiken." Een verklaring van een bedryf Sears Roebuck, da' reeds meer dan 10 jaar proeven neemt met alle moge lyke reclamemiddelen, spreekt des meer voor de waarde van courante reclame.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6