DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Madrid nog steeds niet gevallen. Ho 266 138e Jaargang De Spaansche revolutie Talrijke gevechten in en om de hoofdstad. De regeering nog optimistisch. Felle Japansche aanval op het fascime. De Duitsch-Nederlandsche handelsbetrekkingen. Wederom aardstorting bij het Loenmeer. Fascistisch complot in Rusland ontdekt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag II November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. „Madrid zal zich niet overgeven aan de rechtsche troepen; Madrid begrijpt zijn rol als hoofdstad. Iedere dag, welke voorbij gaat, zondér dat de opstande lingen de stad binnentrekken, is voor de rechtsche troepen een nadeel te meer, dat zich snel zal kunnen wijzigen in wanhoop en ontreddering. De aanval is steeds een „bluf', welke niet op de feitelijke strijdkrachten berust". Ziedaar de mededeeling, welke de regee ring gisteravond bekend maakte via de radio. Men zou er uit kunnen opmaken, dal de regeering den toestand vrij optimistisch inziet. Echter, dat klopt niet met wat de opstan delingen mededeelen en evenmin, met wat Havas publiceert van een van haar oorlogs correspondenten. Uit deze richting komen berichten, die precies het tegenovergestelde inhouden. Wel moet men uit de berichten opmaken, dat er sinds gisteren weinig verandering in de situatie is gekomen. De gevechten duren echter voort in alle sectoren van het Madrileensche front. Vol gens het communiqué van den verdedigings- raad zijn de regeeringstroepen er in geslaagd de aanvallen der rechtsche troepen af te slaan, ja hebben zij kans gezien tegenaan vallen te ondernemen. Zoo zouden zij er in geslaagd zijn de Marokkaansche troepen en de leden van het vreemdelingenlegioen, die doorgedrongen waren tot het Gasa de Cam- po te omsingelen. Op de parken Casa de Campo, gelegen aan den oever van de Manzanares schijnen de ge vechten zich thans in het bijzonder te con- centreeren. Volgens den berichtgever van Havas spelen de gevechten zich thans af in een beboscht gedeelte, waardoor het den waarnemer niet mogelijk is, precies te zien, wat er gebeurt. De Manzanares schijnen de rechtsche troepen echter niet te zijn over getrokken. Volgens het communiqué van den verdedigingsraad te Madrid zijn de be richten volgens welke de universiteit en het Noorderstation zich in handen der rechtsche troepen zouden bevinden, dan ook onjuist. Intusschen duren de luchtbombardemen ten voort. De berichtgever van Havas te Madrid meldt hoe gisterochtend opnieuw om acht uur de alarmsirenes weerklonken en kort daarna vijf groote bombardements vliegtuigen vrij laag kwamen aanvliegen, klaarblijkelijk met het doel de strategische punten van de hoofdstad te bombardeeren Mitrailleur en luchtafweergeschut noopten hen echter hooger op te gaan. Zes vliegtui gen der regeering, die kort daarna opstegen, slaagden erin een vijandelijk bombarde mentsvliegtuig neer te schieten. In een der voorsteden van Madrid is het toestel te plet ter gevallen. Dat de bombardementen veel slachtoffers hebben gemaakt, wordt niet vermeld. Alleen schijnen twee huizen in de onmiddellijke nabijheid van het Roemeensche gezantschap geheel door bommen te zijn vernield. Thans is den bewoners van Madrid het hevel gegevn de politie alle vuurwapens, die in hun bezit zijn, ter beschikking te ste fen. Wordt aan dit bevel geen gehoor gege- v*n, dan worden de overtreders als opstan delingen beschouwd. Wisselende successen. De speciale verslaggever van Havas te Talavera de la Reina meldt, dat in de laat ste 48 uur aanvallen en tegenaanvallen elkander ten noorden en ten zuiden v an Madrid afwisselen met verschillenden af loop. De militaire operaties werden tot dicht by de hoofdstad door de opstandelingen ten Uitvoer gelegd. De opstandelingen houden slechts met militaire overwegingen reke ning. De regeeringstroepen hebben geprobeerd °P den rechtervleugel van de opstandelin gen in den buurt van Villa Verde tot actie over te gaan. Volgens mededeeling uit betrouwbare bron zouden bij de Flovidabrug 100 man rechtsche troepen na een hevig gevec tenslotte in de meerderheid zijn gebleven. Overigens is het aan het front by Madri betrekkelijk kalm, in zooverre dat de recht sche troepen slechts bezig zouden zijn met een „zuivering" van de in de laatste dagen bezette stellingen: Carabanchel, Bajo, Bar- rio, Usera, Bariada, Fuente, Barriada Carretera Estramadura. In de afgeloopen „4 uur zouden veisciei dene manschappen der regeerings roepen zijn gevangen genomen, terwijl een regee- ringsvliegtuig werd neergeschoten. Vlieger-actie boven de hoofdstad. Gistermiddag vlogen toestellen der op standelingen over de stad, doch zij werden door het afweergeschut en de vliegtuigen der regeeringstroepen teruggedreven. Om vijf uur werd de stad opnieuw ge bombardeerd, thans door kanonnen van groot kaliber. Een granaat viel op het dak van het Cortes-gebouw en kwam via een groote daklantaarn op de perstribune te recht. Daar zich op dat oogenblik niemand in het gebouw bevond, maakte deze echter geen slachtoffers. Om half twee hebben de regeeringstroe pen met succes een aanval gedaan nabij Carabanchal. Te vier uur kwam uit Catalonië een co lonne met kanonnen en zeer moderne bewa pening te Madrid aan. In den sector op den weg naar Estrama dura zijn de regeeringstroepen een weinig vooruitgerukt. In den namiddag deelde de commissie van verdediging voor Madrid mede, dat de regeeringstroepen er in geslaagd waren de Casa de Campo een opstandelingentroep die daar was binnengedrongen, te omsingelen. Andere opstandelingentroepen, die het dichtst nabij de hoofdstad waren moesten zich met zware verliezen terugtrekken. Zij worden door regeeringstroepen achtervolgd. Een krachtige aanval op Madrid? 16 bommenwerpers van de opstandelingen hebben tonnen springstof op de loopgraven van de regeeringstroepen langs de Manza nares doen regenen. In welingelichte kringen verluidt, dat dit landsche landbouwers geringer is gewor den. Bovendien spreken bij de Nederland- sche koopers politieke en gevoels-overwe- gingen hier en daar wellicht een woordje mede. Men vraagt zich af welken terugslag de waardevermindering van den gulden op de Duitsch-Nederlandsche handelsbetrekkingen zal hebben. Doordat de ontwikkeling van het Nederlandsche prijspeil nog onzeker is, kan deze vraag natuurlijk nog niet direct beantwoord worden. Het is echter mogelijk dat de handelsbetrekkingen tusschen beide landen beter zullen worden, wanneer de Nederlandsche concurrentie er in zal sla gen zich meer op de wereldmarkt te doen gelden en daardoor de koopkracht voor Duitsche industrieproducten te verhoogen. Aan den anderen kant is het ook moge lijk dat Duitschland ter aanvulling van zijn eigen levensmiddelen voorraad goedkooper geworden Nederlandsche landbouw produc ten zal invoeren. Wakatsoeki zegt: fascisme remt nationale ontwikkeling. De vroegere president van de Minseito- partij heeft bij gelegenheid van een her denkingsplechtigheid voor Yoeko Hama- goechi, wijlen den voorzitter van dezelfde partij, een redevoering uitgesproken, waarin hij een feilen aanval richtte op het fascisme. Baron Wakatsoeki zeide in deze redevoering o. m. dat het fascisme het volk geen zegen brengt, maar integen deel de nationale ontwikkeling remt. Wanneer derhalve eenigerlei agitatie ge voerd wordt ten gunste van het fascisme, moeten wij daartegen met alle kracht strijden, teneinde de constitutioneele regeering te beveiligen. kingen tusschen beide landen raken, de handelsonderhandelingen, die kort geleden tot een gelukkig resultaat hebben geleid en de voorbereiding van de conferentie der on derteekenaars van de Romeinsche protocol len. Kanya naar Weenen vertrokken. De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, Kanyay, is gistermiddag ver trokken naar Weenen, waar hij zal deelne men aan de conferentie der onderteeke naars van de Romeinsche protocollen. Kanya reist in gezelschap van den chef van zijn kabinet en den directeur der politieke af- deeling van zijn departement. Met denzelf den trein heeft zich ook de Hongaarsche gezant te Rome, baron Villani, naar Weenen begeven. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat dezer dagen beslist zal worden of Kenya al of niet naar Rome zal reizen ter gelegen heid van het bezoek van Horthy aan de Italiaansche hoofdstad. De besprekingen geëindigd. De Oostenrijksch-Italiaansche bespre kingen, ter voorbereiding van de driemo- gendheden conferentie, zijn geëindigd. In een officieele communiqué beperkt men zich tot de mededeeling dat de bespre kingen hebben gehad op eenige vraagstuk ken, welke voor beide landen van belang zijn en voorts op voorbereiding der confe rentie. Boedapest bereidt Ciano een grootsche ontvangst. De bevolking van Boedapest treft toebe reidselen om den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, Vrijdag op grootsche wijze te ontvangen. Alle vereeni- gingen in de hoofdstad zullen zich m vlaggen en muziek opstellen langs den weg, welke leidt van het station naar het hotel, waar Ciano zijn intrek zal nemen. rechter- I het voorspel is voor een beslissenden aanval op de stad. Koninklijk paleis in brand? De radioclub meldt, dat de opstandelingen gistermiddag de omgeving van het Noorder station hebben bezet, alsmede de geheele Dombilla-wyk. Later deelde de radioclub mede, dat de anarchisten te Madrid pogingen doen om het koninklijk paleis te vernielen. Het scheen, dat zij hiern slaagden, want vlammen en rook stegen uit het gebouw op. Een communiqué van het hoofdkwartier der opstandelingen deelt mede, dat ten zui den van Madrid de rechtsche troepen op rukten. Op den linkervleugel deden de regeeringstroepen een aanval, doch zy wer den met 50 dooden afgeslagen. De rechtsche troepen maakten wederom een tank van Russisch fabrikaat buit, dit is de zestiende welke in hun handen valt. De Japansch-Chineesche spanning De onderhandelingen te Nanking. De reeds weken loopende Chineesch- Japansche onderhandelingen zijn gisteren door een lange gedachtenwisseling tus schen den Japanschen ambassadeur en den Chineeschen minister van buitenland sche zaken in zoo verre een stap verder gebracht, dat de wederzijdsche opvattin gen eenigszins nader tot elkander zijn ge bracht. Definitieve resultaten zijn echter niet bereikt. De Chineezen weigeren o. m. in te gaan op een gemeenschappelijk Japansch-Chineesch anti-communistisch front, op grond van de overweging, dat de Japanners daaruit rechten zouden kun nen afleiden tot afzonderlijke maatregelen. Het oordeel van de Westfaalsche Kamer van Koophandel. Het orgaan van de Nederrijnsch- Westfaalsche Kamer van Koophandel „Rhein und Ruhr" schrijft het volgende over de ontwikkeling van de Duitsch Nederlandsche handelsbetrekkingen: Ongetwijfeld kon de Duitsche invoer naar Nederland nog beter zijn, indien de bestaande moeilijkheden, die niet alleen door de beide landen uit den weg geruimd kunnen worden, geen ernstige hinderpaal vormden. Het lagere prijsniveau vooral van de Oost- en Zuidoost-Europeesche landbouw- staten is niet zeer bevorderlijk voor een le vendiger handelsverkeer tusschen Duitsch land en Nederland. Aan den anderen kant klaagt Nederland over de prijzen der Duitsche industrie-pro ducten, daar de koopkracht van de Neder Geen slachtoffers, wel groote schade. In den afgeloopen nacht is te Oslo op de helling van den Ravenberg bij het Loenmeer wederom een lawine omlaag gekomen, op dezelfde plaats waar 13 September de catastrophe plaats had. Hoewel deze lawine even groot was als die van September, schijnen thans geen slachtoffers te betreuren. Wel is de schade aan velden en wegen toegebracht aanzienlijk. Van officieele zijde wordt bevestigd, dat een groot aantal personen, o.m. Duitschers, Oostenrijkers, Zweden en Polen, zijn gear resteerd in verband met een groot complot, dat ten doel had in Sovjet Rusland het fas cisme te organiseeren. FRANKRIJK VOERT HET GELE AUTOLICHT IN. Met ingang van 1 Januari 1939 van kracht. Het „Journal Officiel" van 5 November bevat een beschikking van den Franschen minister van openbare werken, die de in voering van het gele licht voor de auto- koplichten regelt. Vanaf 1 April 1937 worden nieuwe automobielen tot het ver keer slechts toegelaten, wanneer de kop lampen van gele lampen zijn voorzien. Voor de automobielen, die reeds in Frankrijk in gebruik zijn, is een ruimen overgangstijd voorzien. Vanaf 1 Januari 1939 moet iedere Fransche auto van geel lich'. zijn voorzien. Het blad „1'Auto" teekent hierbij aan dat naast het groote aantal automobielen dat thans met gele lampen rijdt, de ge heele productie van de drie grootste Fransche automobielfabrieken nu reeds met geel licht afgeleverd wordt. Men verwacht in Frankrijk van de al- gemeene invoering van het gele licht een belangrijke vermindering van de hinder, die de automobielen avonds door de ver blinding ondervinden en een grootere veiligheid van het verkeer. CLANO'S REIS NAAR WEENEN. Besprekingen dragen een zeer vriendschappelijk karakter. Het Oostenrijksche telegraafagentschap heeft een communiqué gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de besprekingen, die de laatste dagen gevoerd zijn door den Ital liaanschen minister van buitenlandsche za ken, Ciano, den Oostenrijkschen bondskan selier Schuschnigg en den Oostenrijkschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Schmidt, in een sfeer van vriendschap zijn verloopen. Besproken zyn verschillende vraagstukken, die onmiddellijk de betrek ZWITSERSCHE BEGROOTING. Deficit bedraagt 42.5 millioen De bondsraad heeft in zijn zitting van gisteren goedkeuring gehecht aan de be grooting voor 1937, welke de inkomsten raam op 483.4 millioen en de uitgaven op 525.9 millioen francs, hetgeen een deficit oplevert van 42.5 millioen. Voorts heeft de bondsraad het departement van oorlog gemachtigd een afdeeling voor passieve luchtbescherming in het leven te roepen BEWAPENING, vrouwendienst- ENGELAND EN FRANKRIJK NIET AAN ELKANDER GEBONDEN. Een verklaring van Toare Minister Hoare heeft er in het Lagerhuis op gewezen, dat geen enkele spreker den ernst van den toestand noch de noodzake lijkheid van een Britsche herbewapening aan de orde heeft gesteld. Sprekende over de kwestie van een expeditiestrijdmacht, die hy liever strijdmacht voor alle doeleinden zou noemen, zeide Hoare, dat de huidige toestand van dien va 1914 verschilt, toen gedefinieerde verplichtingen waren vastge steld in een tusschen de generale staven van Groot Brittannie en Frankrijk overeengeko men plan. Thans bestaan dergelijke verplichtingen niet, aldus Hoare, en wij zullen den toestand onder oogen zien, zooals deze zich zal voor doen. Donderdag zullen de debatten worden voortgezet. DE KWESTIE DER HERBEWAPENING VAN HONGARIJE. De Kleine Entente zou retorsie maatregelen overwegen. In verantwoordelijke kringen der Kleine Entente ziet men de mogelijkheid onder het oog, dat de kwestie der herbewapening van Hongarije op de a.s. driemogendheden- conferentie te Weenen opnieuw ter sprake zal worden gebracht. De reactie in Hon garije na de jongste door Mussolini te Milaan uitgesproken redevoering, zou deze veronderstelling rechtvaardigen. Men meent te weten, dat de hoofdsteden der Klein Entente langs diplomatieken weg overleg plegen omtrent retorsiemaatrege len, welke genomen zouden kunnen wor den, ingeval Hongarije de militaire bepa lingen van het verdrag van Trianen zou schenden. Deze maatregelen zouden met name van financieelen aard zijn. TURKIJE EN DE Invoering van plicht. Binnenkort zdl door de Turksche regee ring een nieuw wetsontwerp worden ge publiceerd, krachtens hetwelk cursussen voor militaire vooropleiding van jonge lieden van 16 tot 20 jaar zullen worden ingesteld. De dienstplicht zal in de toe komst duren van het 20e tot het 60e levensjaar, terwijl zij thans van het 20e tot het 45e jaar duurt. Ook vrouwen zul len voortaan dienstplichtig zijn. Bij mobi lisatie zullen zij van het 16e tot het 60e levensjaar opgeroepen kunnen worden om dienst te doen bij de bureaux en sanitaire organisaties achter het front. ENGELSCHE ORDERS VOOR JAPAN. In verband met de a.s. kronings feesten. Het blad „Asahi Shimbun" meldt, dat- de verlichtings-industrie o.a. de fabrikanten van lampions, ventilatoren, gloeilampen en de fabrikanten van vlaggen, celluloid-arti- kelen, porselein, zijden textielgoederen, ten gevolge van de a.s. Kroningsfeesten in Enge land een zeer groot aantal orders hebben ontvangen van Engelsche zakenlieden. Men herinnert eraan, dat voor de kro ningsfeesten van wijlen koning George in 1911 2 millioen lampions naar Engeland werden gestuurd. ANTI BOLSJEWISTISCHE ONLUSTEN IN DEN KAUKASUS? „Le Matin" publiceert een bericht uit Ge- neve van het Georgisch persbureau, volgens hetwelk ernstige anti-bolsjewistische onlus ten zouden zyn ontstaan in Azerbeidsjan, Armenie en den Noordelijken Kaukasus. De beweging zou zulk een omvang hebben aangenomen, dat ook de communistische organisaties waren aangetast. 150 personen zouden zijn gefusilleerd. De „Echo de Paris" publiceert een bericht van zijn Londenschen correspondent, waarin deze mededeelt, dat de „Daily Telegraph" meldt, dat de correspondent van de „Duit sche Allgemeine Zeitung" te Moskou mel ding maakt van talrijke arrestaties van vreemdelingen te Moskou. Vijf Duitschers zouden in de gevangenis zijn geworpen, na dat de Gpoe huiszoeking bij hen had ver richt. Een reden voor de arrestatie wordt niet opgegeven en met alle middelen wordt verhinderd, dat zy bezoek ontvangen. DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. 247 schepen door staking opgehouden. De stakers in het haven- en scheepvaart bedrijf verklaren, dat thans 247 schepen worden opgehouden. In handelskringen wordt eenige onge rustheid merkbaar. Nog geen overeenstemming. Er zijn nog geen teekenen, dat overeen stemming zal worden bereikt in de zeelie denstaking. De leiders van de staking ver zekeren, dat de stakers weer aan het werk willen gaan, als de schepen weer van de oude bemanning worden voorzien en het overige werk wordt verricht door de leden van den bond van havenarbeiders. De ree- ders weigeren het systeem van monsteren te erkennen en wenschen niet-georganiseer- de bootwerkers. De levensmiddelenpryzen stijgen nog steeds. HET BEZOEK VAN BECK AAN LONDEN Gisterochtend heeft Beek een bezoek ge bracht aan minister-president Baldwin,' waarna hij op het foreignoffice een bespre king had met Eden. Men vermoedt, dat zij de joodsche immigratie in Palestina en de prohlemender veiligheid in oost-Europa behandelen. Gistermiddag biedt de koning ter eere van Beek een lunch aan op Buckingham Palace. Beek ontvangt de pers. De minister van buitenlandsche zaken van Polen, Beek, heeft de Pers ontvangen. Hij deed uitkomen, dat zijn besprekingen te Londen zich hebben beperkt tot een ge dachtenwisseling over Locarno, Dantzig en de joodsche immigratie in Palestina. Ten aanzien van Locarno kwestie is Beek er klaarblijkelijk van overtuigd, dat de Britsche regeering niet haar toestemming zal geven voor een manoeuvre, die een vier- mogendhedenpact tot resultaat zou hebben en dat Engeland op het standpunt zal blij ven staan, dat een nieuw Locarno-pact de eerste stap op den weg naar een algemeene Europeësche regeling moet zyn. Wat be treft de kwestie Dantzig gelooft men in Poolsche kringen, dat Beek niet in de gele genheid is geweest, Eden te polsen over omlijnde voorstellen tot regeling van het vraagstuk. Ten aanzien van de joodsche kwestie kan worden aangenomen, dat Eden geen enkele verplichting op zich heeft kun nen nemen, waar hy nog geen aanbevelin gen van de koninklijke commissie heeft ontvangen. Over de PoolschTsjecho Slo- waaksche betrekkingen is, naar in Poolsche kringen verzekerd word, niet gesproken door Beek. Het is mogelijk, dat Eden deze kwestie heeft aangeroerd. Aan Engelsche zijde is men van meening, dat een oplos sing der moeilijkheden tusschen Polen en Tsjecho Slowakije van beteekenis zou zyn voor betrekkingen tusschen deze beide lan den en Frankryk. Het schijnt echter, dat Bëck iedere bespreking' van dit vraagstuk heeft 'vertneden.' Befck heeft verklaard, dat Polen'met alle stateh van het donaubekken zondef onderscheid 'de 'best mogelijke be- trekkingeh WenScht te onderhouden. Beek luncht bij koning Edward. De Poolsche rp in ij ter, van buitenlandsche zaken hepft pangezqten. aap een lunch, die koning Edward te zjjnej- eere had aangebo den. Tot de [gepoodigden behoorden voorts de' Poolsche ambassadeur, Eden en Lord Halifax.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1