I BIS SHAG Het prijsverloop der levensmiddelen. Dobbelmcmn lekker... man! De witste tanden, de „jessica" op sleeptouw. Verkeersonge'ukken. doodelijk verkeers ongeluk. auto met B. en W. van veendam geslipt. landbouwer van wagen gevallen en door auto gegrepen. Slot „Niienrode"-zaak. Tegen Onnes 1 jaar geëtscht. opvarende verdronken. Glimlachje NOORDSCHARWOUDE HENSBROEK ST. MAARTENSBRUG LANGENDIJK Het secretariaat van den centralen bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrift ons: Vier weken geleden gaven wy een tabel, waarin het resultaat was neergelegd van een prijg-enquete, welke het economisch bureau van den bond by 17 coöperaties had inge steld. Uit een vergeiyking van de pryzen van 8 October met die van September bleek, dat het gemiddelde pryspeil voor 25 artike len een verhooging van 0.27 pCt. onderging. Het bureau heeft dit onderzoek sindsdien voortgezet en verstrekt hieronder een tabel, waarin de pryzen van 5 November j.1. tegen over die van 24 September zyn gesteld. De opgaven zijn afkomstig van 18 coöperaties. Men ziet daaruit, dat de pryzen van bruine boonen, Goudsche kaas en eieren in deze pe riode aanzienlijk verhoogd moesten worden; terwyl de pryzen van vermicelli, griesmeel, tarwebloem en zachte zeep eenigszins geste gen zyn. De overige pryzen bleven constant of nagenoeg constant. De gemiddelde prijs- styging is nu 1.16 pCt. artikel brood melkwit brood waterwit brood ongeb. tarwe boonen bruine erwten capucyners erwten grauwe erwten groene vermicelli griesmeel havermout custard poeder tarwebloem huishoud jam rijst kits magere Goudsche sieren boter margarine da-olie bak- en braadvet suiker melis zachte zeep vlokken zeep runderlappen varkenslappen hoeveelheid 8 ons 8 ons 8 ons pond pak pond pot pond stuk pond H Pd- heele flesch pond pak pond prys- gemiddelde prys styging 24 Sept. '36 5 Oct. '36 in pCt. 19.7 19.7 0.0 16.8 16.6 1.2 16.6 15.7 0.6 9.7 10.6 9.3 15.0 15.2 1.3 18.7 18.7 0.0 9.1 9.1 0.0 14.8 15.3 3.4 12.6 13.1 4.0 10.9 10.9 0.0 18.5 18.5 0.0 9.2 9.5 3.3 26.7 26.7 0.0 9.7 9.7 0.0 22.3 23.4 5.4 4.7 6.3 33.0 82.4 83.1 0.8 26.4 26.4 0.0 77.0 77.0 0.0 43.3 44.1 1.8 22.9 22.8 0.4 8.0 8.3 3.8 9.7 9.7 0.0 45.0 45.0 0.0 40.0 40.0 0.0 Totaal 588.7 595.4 1.1P indien U poetst met wat goeds, dus met labs 60 en 40 ct. Dooi 20 et IVüHOL 3 Pet STAATSLEENING EEN SUCCES. Voor vrMe inschrijving beschik bare bedrag byna 7 maal ovar- teekend. Naar wy van bevoegde zyde verne men, ls gisteren op de 3 pet. staats- leening ad 100 millioeh (waarvan 50 millioen Was geplaatst by de ryksfondsen) ingeschreven voor ca. 338 millioen. Dit beteekent derhal ve, dat de 50 millioen voor vrye inschryving byna zevenmaal is vol- teekend. Omtrent de toewyzing op de In schrijvingen zullen heden nadere be richten volgen. DUITSCH MOTORSCHIP AAN DEN GROND. Het Duitache motorschip „Weser" van den Nord Deutachen Lloyd te Bre- men, op weg van Antwerpen naar Rotterdam, is in den afgaloopen nacht om twee uur te Vllsslngen op de Nol- leplaat aan den grond geloopen en blyven zitten. Het achip ia vermoede lijk uit het roer geloopen. Vier sleep- booten zyn ter assistentie aanwezig. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE DEVENTER. Prinsea Armgard afgehaald. Deventer kreeg gisteravond plotseling hoog bezoek. De koningin, prinses Juliana e& prins Bernard hebben hier aan het station prinses Armgard afgehaald, die met den D-trein uit Duitschland te hal: acht aldaar is aangekomen. Het publiek heeft weinig van dit bezoek gemerkt. De ko- "inklyke familie keerde in drie hofauto's van Deventer via Apeldoorn naar het Loo terug. HOFBERICHT. Ptinses Armgard, de moeder van prins Barnhard is gisteravond op het Loo aange komen en zal daar eenigen tyd blyven vertoeven. OVERGANGSTOELAGE DER WERKLOOZEN. Goedkoope levensmiddelen. ^alijk bekend is, wordt aan werklooze rtÜ^ers' Uitvak van 1 Maart October 1936 in ondersteuning waren en huurbijslag ontvingen, alsmede aan dege- «e«i die na 1 October ir onderateuning ayn ëCKomen en in een der zeven groote ge- keepten woonachtig zyn, een z.g. qvér- Sanggtoelage op het steunbedrag veratrekt, jvelke dient ter vervanging van den vroe- 8eren huurbyslag. 2y, die na 1 October werkloos werden, e" van 1 Maart—1 October 1936 niet in ondersteuning waren, noch in een der ïeven groote gemeenten woonachtig zyn, Ontvangen zulken byslag dus niet. Uiter aard voert deze maatregel ten opzichte van laatstbedoelde personen tot zekere on* hiUykheid. in verband hiermede hebben de bestu rf" der werknemers-vakcentralen, t.w. het ÏJOQ- Verbond van Vakvereenigingen, het -K. Werklieden Verbond, het Chr.-Nat. vakverbond en de Ned. Vakcentrale 2ich oy schryven van 7 November tot den mi- ister van sociale zaken gewend met het verzoek, te willen besluiten, dat de be doelde overgangstoelage ook voor de ove- '8e gemeenten kan worden toegestaan, •oor zoover in deze gemeenten een of «'eerdere z.g. „nieuwe" werkloozen, die °or toeslag In aanmerking komen, in on- ersteuning opgenomen zyn. Eveneens op T November hebben ge noemde vakcentralen eer. adres tot den mi nister van sociale zaken gericht, waarin verzocht wordt een" ruimere verstrekking van onvermengde margarine voor kleine gezinnen, alsmede de op°nstelling van de tiegezevde distributie van goHkoop bak en braadvet en voorts van groenten in blik ten behoeve van werklooze arbeiders te bevorderen. DE DAGERAAD EN DE N. S. B. Geen openbaar debat. Wy hebben de votige week medegedeeld, dat de Vrydenkersvereeniging „De Dage raad aan de N S. B. een uitnoodiging ge richt heett voor *en openbaar debat. In verband daarmede verzoekt men ons van de zyde der N. S. B. het volgende te willen publicèeren: Het is voldoende bekend aldus schryft men ons dat de N. S. B. in het algemeen op uitnoodigingen tot debat niet ingaat, om dat zy het nut van openbaar debat ontkent. Zy weigert echter daarover met een ver- eeniging als ,De Dageraad" in briefwisseling te treden. Het bestaan van de godloozen-organisatie „De Dageraad" en het verleenen van een zendtyd-vergunning aan de godloozen- omroep, de Vrydenkers Radio Omroep zyn een smaad voor het christelyke deel van het Nederlandsche volk. Het getuigt van communiatische brutaliteit om in een open baar debat het recht tot het plegen van zulk een smaad te willen aantoonen. De N. S. B. zal den godloozen daartoe geen gelegenheid bieden. Haar taak is de wederopbouw van de Nederlandsche Volksgemeenschap, waaruit voortvloeit, dat „De Dageraad" met haar menschonteerende doelstellingen moet ver- dwynen. Dit sluit dus uit, dat zy in de ge legenheid wordt gesteld haar verderfeiyke propaganda ten overstaan van de N. S. B. te voeren. Dat het onder een zich christeiyk noe mende regeering voor een vereeniging als de hare mogelyk is ongestraft en onbelemmerd te bestaan, toont de onwaarachtigheid van het huidige stelsel. Dit stelsel is gedoemd te verdwynen. Op den dag dat dit stelsel ver dwenen zal zyn, zal ook de vereeniging „De Dageraad en de Vrijdenkers Radio Omroep ophouden tt bestaan. Daarvoor zal de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland zorg dragen, tenzy de huidige regeering onder den druk der N. S. B. voordien er toe overgaat haar sinds jaren niet nagekomen plicht te be seffen en te doen. DE TRUC MET DE TROUWBELOFTE. Bij de politie is door een bewoonster v«r ie eerste Jacob van Campenstrnat te Arr sterdam aangifte gedaan terzake van op lichting door een diamantsnyder uit Ant werpen voor 1245 en een bedrag van cirja 2100 aan effecten. De man had de vrouw trouwbeloften gedaan en herhaaldelijk geld van haar geleend. Tenslotte heeft de man de relatie met de vrouw verbroken, zonder haar de voorgeschoten bedragen terug te betalen. Het betreft hier dus een truc, wel ke reeds vaker is toegepast. Verkeersongevallen Dr. DORPMULLER IN ONS LAND. Directeur-generaal der Duitsche spoorwegen. Gisteren is in de hoofdstad aangekomen dr. Dorpmüller, directeur-generaal van de Duitsche spoorwegen, teneinde een be zoek te brengen aan het te Amsterdam gevestigde filiaal van de „Reichsbahnzen- trale für den Deutschen Reiseverkehr". Dr. Dorpmüller was vergezeld door den heer H. G. Winter, directeur der „Reichs- bahnzentiale für den Deutschen Reisever kehr" en den perschef van de hoofd directie der Duitsche spoorwegen, dr. Sommer. Na het bezoek aan het „Duitach verkeersbureau" hebben de buitenland- sche gasten nog eenigen tyd in het rijks museum doorgebracht. Heden zullen zy de Zuiderzeewerken en den afsluitdijk bezoeken, waarna den heeren een lunch zal worden aangeboden door den Duitschen gezant te Den Haag, graf von Zech van Burkersroda. Aan deze lunch zullen mede aanzitten onze minis ter van waterstaat, z. exc. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de directeur der Nederlandsche spoorwegen, ir. E. C. W. van Dyk, alsmede de president van de kamer van koophandel voor Duitschland, de heer Begeer. Omtrent het Duitsche s.s. „Jessica", dat zich gisteren circa 25 myl ten noord westen van het lichtschip „Haaks" in moeilijkheden bevond en dat assistentie zou verkrygen van de sleepboot „Utrecht" van de firma Wijsmuller, vernemen wy nader, dat deze sleepboot, die in Nieuwe- diep is gestationneerd, de „Jessica" met een gebroken roer opgepikt heeft. Gister heeft de sleepboot „Utrecht" het schip naar IJmuiden gesleept. Oud-notaris door auto aan gereden. Gistermiddag omstreeks half vyf is de 83-jarige oud-notaris P. Drenth, wonende aan den Heerenweg te Groningen, by het oversteken van den ryweg, doordat hy aarzelde, door een personenauto, bestuurd door den heer R. J. P. uit Amsterdam, aangereden. De heer Drenth bekwam een schedel- basisfractuur en een hersenschudding en werd in zorgwekkenden toestand naar het R.K. ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst aan zyn verwondingen is bezweken. De heer Drenth heeft een lange reeks van jaren het notarisambt uitgeoefend te Zuidbrcek en was daar een zeer geziene figuur. Na het neerleggen van zyn functie aldaar heeft hy zich te Groningen geves tigd. Gistermiddag is op den ryksweg Har- lindenFraneker een auto, welke het college van burgemeester en wethouders van Veendam vervoerde, door de gladheid van den weg geslipt, en tegen een boom terecht gekomen. De wagen werd aan de rechtervoorzijde geheel vernield. De in zittenden werden dooreen geworpen, waarbij de wethouder S. zoodanig werd gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Franeker moest worden vervierd. Hier is de heer s. opgenomen. Zyn toestand is niet ernstig. Te Hoogeveen heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een landbouwer den dood heeft gevonden. Op den Riegshoogtendyk reed de 25-jarige H. Wolting met een landbouwerswagen de man had juist VSrkens afgeleverd te Hoogeveen. Plotseling schrok het paard, dat voor zijn wagen gespannen was, voor een naderende vrachtauto. De wagen kwam zoodanig in beweging, dat W. op de keien werd gesmakt en ver schillende verwondingen bekwam. Hy werd naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht, waar hy kort na aankomst overleed. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Op den hoek van den Parkweg en de Volksparksingel te Enschede is gistermiddag te half vier de 15-jarige wielryder J. Bok- hove in botsing gekomen met een vracht auto. De jongen werd op slag gedood. Het ongeluk schynt een gevolg te zyn van het plotseling naar links uitwyken van een wielryder. JUcfUviaken Zyn requisitoir in de zaak-Nyenrode gis teren na de pauze voortzettend, uit de pro cureur-generaal er nog zijn bevreemding over, dat de heer Onnes, wanneer hij terwil- le van zyn naam dan zoo lang had gezwe gen, niet direct na zijn arrestatie zyn be schuldiging jegens Koning heeft uitgespro ken. Koning, die tot op dat oogenblik had gezwegen, heeft toen bekend zich aan een ernstig misdrijf te hebben schuldig gemaakt; een bekentenis, die er tevens op was gericht zich van den blaam van chantage te zuive ren. Daarin vindt men het bewys, aldus spr., dat in elke menschenziel, hoe verdor ven ook, toch nog iets edels schuilt, dat naar ouiten komt wanneer het wordt aangeraaat. In dit verband doet spr. nog opmerken, dat de door Koning ontworpen concept-brieven aan den heer Onnes, welke diens verdedi gers als chantage-brieven bestempelen, lang niet dat karakter van chantage hebben als die, welke eigen zou moeten zijn aan de af persing, waarvan de heer Onnes getuige Ko ning in dit proces beschuldigt. Het is niet de vraag, welke van deze men- schen de meest moreele is en het zal beter zyn het verleden van de betrokkenen buiten het geding te houden. Het gaat er om, wel ke verklaringen de waarheid raken. En dan, aldus spr., aarzel ik niet lang om de verkla ringen van Koning in haar geheel als waar aan te nemen. De procureur-generaal, nog eens alle fei ten tegen den heer Onnes releveerende, be toogt, dat er geen twyfel meer bestaat. „Het is myn diepgewortelde, vaste en on wrikbare overtuiging, dat deze verdachte schuldig is aan het tenlaste gelegde, oplicn- ting van de verzekeringsmaatschappyen", al dus spr., die vraagt het vrysprekend vonnis van de rechtbank te vernietigen en opnieuw recht doende, den verdachte wegens oplich ting te veroordeelen tot één jaar gevange nisstraf met aftrek van den tijd, in voorar rest doorgebracht. By het eischen van deze straf wil spr. rekening houden met hetgeen door den heer Onnes tijdens dit proces, dat over jaren strekt, reeds geleden is en dat zyn gezondheidstoestand, na een ondergane operatie, geschokt is. Verdediging. Nadat verdachte na het uitspreken van dezen eisch heeft uitgeroepen, onschuldig te zyn, geeft de president vervolgens het woord aan de verdedigers van den heer On nes. Mr. Th. Muller Massis wil in zyn pleidooi de getuigenverklaringen zeer zakelijk bezion en vragen, welke waarde daaraan zal kun nen worden toegekend. Voor het karakter van getuige Koning's verklaringen wil plei ter niet naar voren brengen, wat omtrent deze figuur by de rechtbank is gebleken; pleiter meent te kunnen volstaan met te wyzen op de houding van Koning voor het Hof, waar hy driftig werd en insinueerde, wanneer getuigen getuigen a charge verklaringen aflegden, die met de zijnen in tegenspraak waren. Koning zocht er dan zyn heil in deze men- schen verdacht te maken, zelfs van meineed te beschuldigen, hy heeft er niet voor ge schuwd den verdediger ervan te betichten den getuigen geld te hebben toegestopt, om geschikte verklaringen af te leggen en plei ter wil, behalve een uitdrukkelijk protest tegen deze houding, met klem de aandacht van het Hof vragen voor de geestesgesteld heid van dezen man, wiens verklaringen door den procureur-generaal worden aange grepen om een schuld-overtuiging tegen verdachte te motiveeren. Pleiter verklaart het gebruik van Koning's verklaringen in het bewysmateriaal hoogst bedenkelijk en motiveert dit in den breede door alle uitlatingen van dezen getuige, die pleiter onzin, onjuist, onwaarschyniyk en onmogelijk noemt, naar voren te brengen, er tevens de aandacht op vestigend, dat de rechtbank in haar vonnis twyfel heeft uit gesproken ten aanzien van de door Koning gegeven voorstelling van zaken. Pleiter voert verschillende feiten aan, o.a. het bestaan van een schetsteekening, waar van Koning omtrent de herkomst tegen- strUdige verklaringen heeft afgelegd die er naar zyn meening op wyzen, dat Koning een grooter daadwerkeiyk aandeel in de in braak heeft gehad, dan hij wel heeft willen bekennen. De verhouding KoningWitbraad kwalificeert pleiter als een zakelijk zeer in tieme, die er althans niet op was gericht het algemeen belang te dienen. Bovendien, zoo betoogt pleiter, is er geen enkele aanwij zing, dat bepaalde gegevens voor de uitvoe ring alleen en uitsluitend van den heer On nes afkomstig zijn of kunnen zyn, zoodat, concludeert pleiter ten aanzien dezer opsom ming, zacht gezegd het vermoeden veld wint, dat Koning niet de „bode" is geweest tusschen den heer Onnes en de uitvoerders, maar de organisator. Na ruim twee uur te hebben gesproken, brak mr. Muller Massis in den laten namid dag zyn pleidooi af, om dit in de zitting van heden voort te zetten. Men leere zwemmen! De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak in zake het overboord vallen en verdrinken van een der opvarenden van het motorzeilschip „Spes Mea" gedurende de reis. De Raad is, met den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, van oordeel, dat dit droevige ongeval aan een ongelukkigen samenloop van omstandighden is te wijten en dat de nog beschikbare bemanning, in het bijzonder de kapitein, die zelf bij het te hulp snellen ernstig verwond geraakte, alles heeft gedaan wat mogelijk was om het slachtoffer te redden. Overigens heeft zich hier wel gewro ken het feit, dat in de huidige economi sche omstandigheden, met een minimum bemanning wordt volstaan. Het roer' werd aan zijn lot overgelaten en de angst, dat het zeil zou overslaan, deed het slachtoffer in alle haast naar het roer snellen, waarby hy hoogstwaar schijnlijk is gestruikeld en buiten boord is geraakt. Het is ook niet onmogelijk, dat zijn slechte gezichtsvermogen hem parten heeft gespeeld en hy eenvoudig misge stapt heeft. Hoe dit echter ook zy, hij is buiten boord geraakt en heeft zich niet boven water kunnen houden, hoewel de omstan- dieheden voor redding gunstig waren. Ware hy de zwemkunst machtig geweest het blijft voor den Raad onbegrypeiyk, dat de opvarenden van dergelijke schepen niet leeren zwemmen, voordat zij aan boord gaan dan ware hy ongetwijfeld gered. De ondervinding heeft geleerd, dat de zeevarenden zich door dergelyke droevige ongevallen niet laten afschrikken. De Staat zal op den duur moeten ingrijpen om dergelijke gevolgen te voorkomen. In dien het varen onmogeiyk wordt gemaakt voor hen, die geen zwem-diploma kunnen Een prachtmiddel om alleen met zijn tweeën te blyven. VOOR OE PIJP Htes, Meyy. Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. overleggen, zal het verlies van een menschenleven onder omstandigheden als zich hier hebben voorgedaan, tot het ver leden behooren. Eerder niet! DE OVERVAL TE ALPHEN. Daders tot 5 jaar veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde heden het vonnis der Haagsche rechtbank waarby de monteur E. B., en de koopman W. S„ afkomstig uit Selle, (D.), wegens po ging tot diefstal, voorafgegaan door geweld, zwaar lichameiyk tengevolge hebbend, zUn veroordeeld, ieder tot vyf jaar gevangenis straf. Verdachten hebben in den nacht van 25 op 26 Mei j.1. den garagehouder Lieshout uit Leiden, die hen aar Alphen vervoerde, al daar overvallen, met de bedoeling zich van zyn auto meester te maken, welke toeleg evenwel niet gelukte, daar het slachtoffer, dat door een hunner met een hamer op het hoofd werd geslagen, nog om hulp kon schreeuwen en bovendien het contactsleu teltje van de auto by zich had gestoken. TxoiHHciaal TLieuaxs AANBESTEDING. Naar wy vernemen wordt op 1 Dec. a.s. door de Nederl. Spoorwegen te Utrecht in het openbaar aanbesteed bestek no. 1542 HS wegens het maken van een onderbouw voor een brug van enkel spoor in den spoorweg Zaandam-Enkhuizen nabij K.M. 48.990 in verband met een door de provincie Noord holland aan te leggen weg naby Enkhuizen. De kosten worden geraamd op f 55.300. Non-stop-uitvoering. Zondagavond werd de eerste van de vier non-stop-uitvoeringen gegeven van de gymnastiekvereeniging Hercules en Hygiea in de zaal van den heer J. de Bakker. De belangstelling was weer groot en alle; had een vlot verloop. Hoe de storm huishield. Door den storm van hedenmorgen, of door ouderdom en met behulp van den wind, knapten niet minder dan 5 palen van ons bovengrondsch electricteitsnet bij den grond af. Het was, zooals te begrijpen is, een groote ruïne, en met man en macht moest gewerkt wonden om alles voor den avond voor elkaar te krijgen. Dit was in zooverre in orde, dat de oude palen door nieuwe vervangen waren, maar het ge heels noordelijke gedeelte bleef dien avond zonder licht. Had met een klein beetje goeden wil en activiteit een groot gedeelte misschien nog niet van licht kunnen worden voorzien? In dit gedeelte waren toch alleen maar enkele draden geknapt? Als men bedenkt dat in üit ge deelte niet minder dan 8 zakenmenschen wonen, dan kunnen we begrijpen dat bij sommigen de hoofden niet te best hebben gestaan. Ook het gemeentehuis viel er in, waar juist een vergadering werd gehou den, en de gemeente-ontvanger de werk- verschaffingsloonen by een kaarsje moest uitbetalen. Als het nu maar niet langer duurt dan één avond. Eerste hulp bij ongelukken. Binnenkort zal alhier worden aange vangen met den cursus „eerste hulp by on gelukken", onder leiding van dr. van Sloo- ten alhier. Voor dezen leerzamen en nuttigen cursu; hebben zich ruim 40 leerlingen aangemeld By de vorige steunuitkeering waren ei uit deze streek maar enkele producten by van minder belang, welke steun !n aanmer king kwamen. Indertyd heeft de minister by het afwyzen van een verzoek om de steunuitkeering voor de misoogst van 30 tot 60 van het geleden verlies te brengen een toezegging gedaan, dat in het najaar met de belangen van de door de misoogst getrof fene rekening zou worden gehouden. Dat er by de vorige steun-uitkeering zoo weinig voor de Langendyk by was, gaf toen wel eenlge teleurstelling. De volgende steunuit keering, die over een bedrag van 8 3 y, millioen zal gaan, is uitgestrekt over een heel wat grooter aantal producten. Op deze steun-ultkeering is nu de hoop van velen gevestigd, dat hier een flinke steun zal worden uitgekeerd voor de Langendijker tuinbouwers. Het zou voor 'n groot deel der tuinbouwers zeer welkom zyn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7