!jBuitenland 9. De herdenking van den wapenstilstandsda hodza over den economischen toestand. Beck's bezoek aan Londen. De arrestaties in Rusland. Paus Pius XI ongesteld. Koning Edward legt een krans bij den cenotaph. Radiorede van Yvon Delbos P*% Nog een rede van Delbos. Salarisverhoogingen in Tsjecho Slowakije? In de begrootingscommissie van de Kamer heeft Hodza in een redevoering gewezen op de teekenen voor een economische verbetering in Tsjecho- Slowakije, welke in Maart a.s. een ver hooging der ambtenaarssalarissen moge lijk zal maken. In het vervolg van zijn rede wendde Hodza zich tot de sprekers van de Sudeten- Duitsche partij, waarbij hij met nadruk ver klaarde, dat er geen sprake kan zijn van Duitsche autonomie in Tsjecho-Slowakije, allereerst reeds omdat territoriale autonomie zou verplichten tot opoffering van 380.000 Tsjechen, die in de Duitsche streken leven en van 730.000 Duitschers, die in Tsjechische gebieden wonen. Wat de eischen van de Sudeten-Duitsche partij betreft wees spr. er op, dat de regeering en de coalitie nooit priori hebben geweigerd overleg te plegen maar dat zij niet kunnen aanvaarden, dat deze partij zich uitgeeft voor de eenige ver tegenwoordiger van de Duitsche minder heden. Spr. komt vervolgens op tegen de methodes van Henlein, die, geen lid van het parlement zijnde, de party van buiten af leidt en die de door zijn partijgenooten in het parlement gesloten ententes heeft ge desavoueerd. Hodza Een toespeling makende op de reis van Henlein naar het buitenland, zeide Hodza: „Het merkwaardige is, dat de kortste weg van een Duitsche stad in het Noordwesten van Boheme naar Praag loopt over Genève, Londen of Berlijn. Wanneer de Sudeten- Duitsche partij een brug wilde vormen in Psychologischen zin tusschen Praag en Ber lijn, dan is die brug verbroken". Op de be wering van een der Rudeten-Dihtsche spre kers, dat Tsjecho-Slowakije ten prooi was aan een „angstpsychose" jegens Duitsch land, antwoordde Hodza tenslotte: „Wanneer ons volk zich voor een beproeving mocht bevinden, hoe hard die ook zou zijn voor zijn politieken of militairen weerstand, zou het onder alle omstandigheden overwinnend daaruit te voorschijn treden". Verklaring der Sudeten-Duitsche partij. In zijn antwoord op de rede van minister president Hodza zeide de Sudeten-Duitsche afgevaardigde Kundt in de begrootingscom missie, dat het niet mag voorkomen, dat bij de reizen van den president der republiek, Benesj, de Sudeten-Duitsche party of de Duitschers als zoodanig van de ontvangsten worden uitgesloten. De president heeft op zyn reizen verheugende toespraken ge houden, maar de bureaucratie en de Tsjechische organisaties maken de woorden van Benesj niet tot de hare. Als de Tsjechen meenen, jegens de Sudeten-Duitschers op dezelfde wyze te kunnen optreden als jegens de activisten, dan hebben zy het mis. Tien jaar activisme aldus Kundt hebben tot resultaat gehad, dat wij thans geen ver trouwen in de Tsjechen hebben. Wy zyn bereid alles te doen, wat toenadering tus schen de volken kan bevorderen. Een officieel communiqué over de besprekingen. Een door het departement van bui- tenlandsche zaken uitgegeven commu niqué deelt o.m. mede, dat in de afge- loopen drie dagen de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, met den Engelschen minister van buiten landsche zaken en de andere leden der Britsche regeering een reeks besprekin gen heeft gevoerd over den algemeenen toestand in Europa en over problemen, die rechtstreeks Polen en het vereenigd koninkrijk betreffen. Beek en Eden hebben tot hun genoegen een overeenstemming van inzichten en ver langens hunner beide regeeringen kunnen vaststellen ten aanzien van de problemen, die beide landen interesseeren. Zy achtten het in hooge mate wenschelijk, dat de poging tot regeling van de Europeesche problemen wordt voortgezet. Tevens heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt zekere pun ten te bestudeeren, welke betrekking heb ben op het ontwerp voor een westelijk pact, dat Polen belang inboezemt, terwijl men er kende, dat middelen zullen moeten worden gevonden tot eerbiediging van de wettige belangen van Polen in deze aangelegenheid. Beek en Eden zyn van opvatting, dat inter nationale samenwerking het best gehand haafd kan worden binnen het kader van den Volkenbond en dat niets noodlottiger zou zyn voor de hoop op een Europeesche kal meering dan een schijnbare of werkelijke verdeel ing van Europa in twee tegenover elkander staande bloes. De Japansch-Chineesche spanning DE TOESTAND DER VREEMDELINGEN IN CHINA. De regeering raadt hen aan enkele provincies te verlaten. De Chineesche regeering heeft aan de bui tenlandsche ambassades verzocht de provin cies Soei Joean, Nigsia en Kansoe door hun onderdanen te doen ontruimen, daar zij niet langer hun veiligheid kan verzekeren. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat deze stap beteekent, dat de regee ring van Nanking bereid is weerstand te bieden aan elke poging der legers in dat ge bied, hetzij Mongoolsche of andere. De strijd in Suiyuan. Van Chineesche zijde wordt dagelijks melding gemaakt van aanzienlijke Mandsjoe- kwo-Mongoolsche troepen, die beschikken over een aanzienlijke hoeveelheid tanks, vliegtuigen en artillerie. Naar verluidt, is Sjangtoe-Pai Ling Miao de voornaamste operatiebasis en men ver wacht binnenkort een aanval op Suiyuan van twee of drie zijden. Weer een Japanner doodgeschoten. Een Japansch matroos, opvarende van een Japansch vrachtschip, is gistermid dag in de internationale wyk doodge schoten. De dader, naar men zegt een Chinees, is ontkomen. Verscheidene buitenlanders gearresteerd. Het Russische telegraafagentschap deelt mede, dat verscheidene buiten landsche specialisten te Moskou zijn ge arresteerd, onder beschuldiging van „actie tegen den staat". Onder de arres tanten bevinden zich vele Duitschers. De „Petit Parisien" verneemt uit particu liere bron, dat onder de arrestanten te Mos kou zich ook de bekende Duitsche politicus Otto Hoetsch bevindt. Tot nu toe werd de ze beschouwd als een van de grootste voor vechters van de Duitsch-Russiche toenade ring. De „Matin" verneemt, dat de Sovjet-auto riteiten voornemens zyn de arrestanten van gisteren te vervolgen wegens spionnage en sabotage voor rekening van een mogend heid in centraal Europa. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft op het Kremlin inlichtingen gevraagd over de arrestatie van vijf Duitsche onderdanen en hem werd geantwoord, dat zij de leiders waren van een spionnage-centrale met ver scheidene vertakkingen. De „Echo de Paris" noemt de namen van de arrestanten: Timit, de directeur van een Russisch bij kantoor van een firma in schoonheidsarti kelen te Dresden, verder Henninghaus. Goldschmidt, Niedermaus en Oberberg. Ongerustheid omtrent gezondheids toestand van den kerkvorst. In de omgeving van den paus gaf men gisteren uiting aan bezorgdheid omtrent den gezondheidstoestand van den 79-jari- gen kerkvorst. Naar verklaard werd, was Z. H. sedert eenige dagen nauwelijks in staat om te loopen. TREINONGELUK IN DE VEREENIGDE STATEN. Eischt talrijke slachtoffers. In London nabij Fairland zyn 10 wagens van den expressetrein Chicago-Cincinnati ontspoord. Tengevolge hiervan zijn twee personen gedood en minstens twintig per sonen gewond. LUCHTVERKEER TUSSCHEN CHINA EN MANDSJOEKWO. Generaal Soeng-Tsje-Joean heeft de pers medegedeeld, dat tusschen China en Mandsjoekwo 17 dezer zal worden ge sleten is in overeenstemming met de ver plichtingen, die China op zich heeft geno men bij het verdrag van Tangkoe in 1933. Ofschoon nog geen officieele mededeeling daaromtrent gedaan is, gelooft men, dat het luchtverkeer tusschen China en en Mandspoekwo 17 dezer zal worden ge opend met acht toestellen, die op drie ver schillende lijnen vliegen. DE REMBRANDT-TENTOONSTELLING TE MOSKOU GEOPEND. In tegenwoordigheid van de leden van het diplomatieke korps, talrijke vertegen woordigers uit de kunstwereld en ver tegenwoordigers van de binnen- en bui tenlandsche pers is te Moskou op plech tige wijze de Rembrandt-tentoonstellirg geopend. JAPANSCHE EMIGRATIE NAAR AMERIKA WORDT AANGEMOEDIGD. Het Japanse ie ministerie van koloniën is bezig met de vorming van een emigratie instituut, dat beoogt de emigratie van Japanners naar Amerika aan te moedigen, waarvoor een bedrag van 300 millioen yen wordt uitgetrokken. OPPERRABBIJN OZJASZ THON OVERLEDEN. Te Krakau is op 66-jarigen leeftijd overleden de bekende joodsche leider opperrabyn Ozjasz Thon, oud-voorzitter van de joodsche parlementsfractie en een der voormannen van 't politieke Zionisme. van alle gezindten. Op het Mokotow-veld passeerde maarschalk Smigly Rydz een ti oöpenrevue, waarbij alle regimenten en troependeelen vertegenwoordigd waren. Om twaalf uur gistermiddag begon een grootsch militair défilé, dat onder leiding stond van den minister van oorlog, gene raal Kasprzycki. Maarschalk Smigly Rydz woonde het défilé bij in tegenwoordigheid van den president der republiek, de leden der regeering en het corps diplomatiqué. Het was het grootste défilé, dat nog in het onafhankelijke Polen was gehouden, ongeveer 50.000 manschappen namen er aan deel. Een ontzaggelijke menigte, die langs den 10 K.M. langen weg, welke door de troepen gevolgd werd, geschaard stond, juichte de voorbijtrekkende regi menten enthousiast toe, waarbij vooral geestdrift gewekt werd door de gemotori seerde afdeelingen, de kleine tanks van Poolsch fabrikaat, de gemotoriseerde ar tillerietanks, etc., welker colonnes zich over 7 K.M. uitstrekten. Het défilé duurde in totaal drie uur. DE GERUCHTEN "oMTRENT BEZOEK VAN CIANO AAN LONDEN. De geruchten omtrent een te verwach ten bezoek van den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Ciano, aan Londen, worden in diplomatieke kringen noch bevestigd noch ontkend. STORM AAN ENGELAND'S KUSTEN. Op het oogenblik woedt een hevige storm uit het oosten aan de kusten van Engeland. Op verschillende plaatsen moestên de reddingsbooten in zee ge bracht worden tot hulpverleen ing aan de in nood verkeerende visschersvaartuigen Windsnelheden van 100 en 130 K.M per uur. De storm, welke gisteravond en vannacht aan de Britsche kust en boven het Kanaal woedde, is hedenochtend niet in kracht af genomen. Vannacht bereikte de wind een snelheid van meer dan 100 K.M. per uur. De nachtdienst van de veerboot Londen Parijs werd afgelast. Te Portland, waar de koning een revue van de „Home"-vloot zal bijwonen, woedt eveneens een hevige 6torm. De koninklijke trein stoomde hedenochtend vier uur het station binnen en twee uur later werd het station overstroomd. De koning bleef tot half negen in zijn wagen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt nog mede, dat in het Kanaal de storm een snelheid van 130 K.M. per uur bereikte. Een deel van de Britsche haringvloot, welke zich ten Westen van Zuid-Engeland bevond, moest terugkeeren. Het Radiostation Landsend deelde mede, dat het s.s. „Francromeno" in nood verkeert op 47 graden 45' n.b. en 6 graden 43' wester lengte. De stuurinrichting is beschadigd. REGEERINGSWIJZIGING IN IERLAND. Twee nieuwe ministers. Op voorstel van de Valera heeft het parlement de benoeming van twee nieuwe ministers goedgekeurd. Het parlementslid Roland werd benoemd tot minister voor het grondbezit en het parlementslid Tray- mor tot minister van posterijen. De Valera verklaarde, dat deze wijziging in het ka binet geen wijziging in de politiek van de regeering beteekent DE NAGEDACHTENIS VAN PILSOEDSKI. De president der republiek heeft een radiorede gehouden, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van maarschalk Pil- soedski, wiens naam naar hij zeide voor altijd onafscheidelijk zal zijn verbon den aan de jaarlijksche viering der Poolsche onafhankelij kheid. ONAFHANKELIJKHFIDSFEESTEN IN POLEN. Smigly Rydz woont défilé by. Polen vierde gisteren den achttienden verjaardag van zyn onafhankelijkheid. In Warschau zyn plechtige godsdienstoefe ningen gehouden in de grootste kerken KONING VICTOR EMANl'EL ONGESTELD. Wegens een lichte ongesteldheid kon de koning niet aanwezig zyn by den wapen schouw, die vanmorgen ter gelegenheid van zyn 67sten verjaardag op de Piazza Venezia is gehouden. COMMUNISTEN GEARRESTEERD IN HONGARIJE. De politie heeft 31 personen gearresteerd, van wie vijftien worden verdacht van com munistische actie. Onder de gearresteerden bevindt zich een 16-jarig meisje, dat volgens de bladen de leidster der beweging was. POOLSCHE BLADEN IN BESLAG GENOMEN. De Danziger kwestie. De nummers van gisteren van de „Illustro- wany Kurjer Codzienny" en van de „Gazeta Polska" zijn in beslag genomen, aangezien zy, volgens de autoriteiten van Danzig, on juiste berichten bevatten over een overval op een Pool in het plaatsje Lupushorst by Neuteich. TWEE SPIONNEN GEARRESTEERD IN ZWITSERLAND. Naar de Zwitsersche bladen berichten zijn te Lausanne twee Zwitsers wegens spionnage gearresteerd. Zy zouden door een agent van het „Tweede burea van den Franschen generalen staf" aangeworven zijn om lucht foto's te maaen van objectieven op Duitsch gebied, welke de Fransche defensie interes seeren. Men weet r.og niet, of zij ook over de Zwitsersche verdedigingswerken mededee- lingen hebben gedaan. KARDINAAL PACELLI NAAR BERLIJN? De „Oej Nemzedek" verneemt uit Berlijn, dat kardinaal-staatssecretaris Pacelli zich na zyn terugkeer uit de Vereenigde Staten naar Berlijn zou begeven om met rijkskan selier Hitier te spreken over de regeling van tusschen Duitschland en het Vaticaan bestaande kwesties. Gisterochtend heeft koning Eduard VIII voor den eersten keer als koning deelgenomen aan de herdenkings-plech- tigheid ter eere van de in den wereld oorlog gesneuvelde miltairen bij den Cenotaaf, waar hy een krans legde. De koning was gekleed in admiraals- uniform. De leden der regeering hebben eveneens kransen gelegd. Nadat twee minuten stilte was in acht ge nomen, defileerden troepenafdeelingen en oud-strijdersvereenigingen langs het monu ment op Albert Hall. Tegen het vallen van den avond heeft de koning zich, gekleed in donkere overjas en met bolhoed op, naar het grasveld van Westminster begeven, waar de Londenaars jaarlijks honderden witte herinneringskruisjes planten ter eere van hun tijdens den oorlog gevallen ver wanten en vrienden. Deze kruisjes worden dan bedekt met uit Vlaanderen afkomsti ge veldbloemen. De koning, die tusschen de menigte zijn plaats had ingenomen, plantte eveneens een medaljon, waarop stond: „ter nagedachtenis aan Z. M. koning George V" De koning werd even later door de me nigte opgemerkt, toen hy zich minzaam on derhield met twee oorlogsverminkten, die ten bate van de oud-strijders veldbloemen verkochten. Vervolgens keerde hij naar Buckingham terug. De herdenking te Brussel. De plechtigheden ter herdenking van den wapenstilstand zyn volgens traditie geëin digd met de aankomst bij het graf van den onbekenden soldaat van de flambouw, die ontstoken is, gistermorgen, op het graf van den onbekenden soldaat in Parijs en van de flambouw uit de negen Belgische provin cies, Luxemburg en den Congo. Minister van Zeeland en de minister van oorlog, ge neraal Denis, vertegenwoordigden de re geering bij de plechtigheid, die voorts bij gewoond werd door alle oudstryders-ver- eenigingen. Te Parijs. Reeds gisterochtend vroeg legden delega ties van verschillende vereenigingen kran sen neer op het graf van den onbekenden soldaat Omstreeks half elf begonnen de ver schillende autoriteiten te komen en even voor elf uur kwam de president van de repu bliek, Lebrun. Hij groette de oorlogsverminkten en stelde zich vervolgens aan het hoofd van de officieele persnen voor de Are de Triomphe. Klokslag elf uur gaf een hoornsignaal te kennen, dat de minuut stilte was aange broken. Hierna defileerden de troepen voorbij bet graf en de regeeringspersonen. Alle wapens waren vertegenwoordigd. Na de parade keerden de leden van de regeering naar het Elysee terug. Radiorede van Delbos. Yvon Delbos Ter gelegenheid van de herdenking van den wapensti1 stand heeft minister Delbos een rede voor de microfoon gehouden. Hy zeide o.m. dat de verjaardag van de over winning een dag van vreugde is, doch ook herinnert het land zich hen, die vielen. Zy vielen voor den vrede en het land hoopt, dat het nooit weer de ellende zal zien weder- keeren, welke het heeft gekend. Ook de vrede is een moeilijke overwinning, want men moet strijden tegen den haat, welke de volkeren verdeelt en tegen de blindheid en dubbelhartigheid van hen, die den oorlog als een noodlot zien en de wereld in een doorloopenden staat van bewapening willen houden. Hiertegen moet de versterkt worden en aan deze taak' zich de Fransche republiek. Frankrijk heeft vertrouwen in den v^. il van de pacifistische volkeren cT'6s* wil waart door deze menschheid. n de pacifistische volkeren en hMw zijn vertrouwen in de democrattl leze democratie in de toekomst Incidenten te Gistermiddag om half drie heeft zich stoet, bestaande uit invaliden, weduw #"1 weezen van oorlogsslachtoffers, ben^ groepen oudstryders, begeven naar naars? Are de Triomphe, waaronder het graf den onbekenden soldaat zich bevindt (2? drie uur deed zich een incident voor- groep betoogers schreeuwde nj. -• - 401 „Leve Larocque", welke kreet door tegeZ' toogers beantwoord werd met ww. Larocque op". Een lichte vechtpartH^ daarop ontstond, werd spoedig onderdrukt Eenigen tijd later deden zich wederom 1 letjes voor op de Champs Elysee. Mobiele garde en agenten van politie kw> men hier tusschenbeide. Politieke w standers uitten ook hier weer hun leuzen De herdenking van het slnlten den wapenstilstand. De optocht der zwaarverminkten is, na gemelde relletjes, zonder moeiIjjictJdJ verloopen. Wat er nog aan betooginsen voorviel kwam uit de rijen toeschouw» Om vier uur was de optocht afgeloopenjw publiek zong of wel de Marseillaise, of w»l de Internationale en de Carmagnole De rv> litie zette de Champs Elysees af en zorede voor het uitblijven van samenscholing®. Om half zeven was het op de Champs Elw sees betrekkelijk rustig geworden. I" Portam. In geheel Portugal is het sluiten via den wapenstilstand plechtig gevierd. Prejj. dent Carmona en verscheidene minister» legden kransen neer bij het monument voor de gevallenen, terwyl de Fransche vliegenier Codes namens het Fransche vliegen»™ een krans neerlegde. Na een bezoek te hebben gebracht un het kerkhof defileerden Belgische, Italiaan- sche, Fransche en Portugeeeche niiktiflku voorbij het monument. De Fransche minister van buiten landsche zaken heeft gisteravond voor de Carnegie-stichting voor den internationalen vrede een voordracht gehouden over „de Fransche opvatting van familie der naties." De minister zeide o.m., dat Frankrijk blijft geloo- ven, dat de volken, bewust van hun binnenlandsche solidariteit, zich kun nen en moeten verheffen tot het be wustzijn van internationale solidari teit. De methodes om daartoe te geraken blijken ongetwijfeld verschillend naar gelang van de werelddeelen, spr. zeide er evenwel zeker van te zijn, dat Amerika ar Frankrijk hetzelfde ideaal hebben, dat vat de menscheljjke broederschap. Delbos herinnerde vervolgens aan de geweldige verwachting, welke werd ge wekt door den wapenstilstand van 11 November 1918 en op het beroep van Wil- son tot organisatie van den vrede. Na be vestigd te hebben, dat Frankrijk in de eerste ry blijft dergenen die een alomvat tende familie willen vormen, en er aar. herinnerd te hebben, dat de geschiedenis het bewijs levert, dat de heerschappij yar het geweld nooit anders dan tot bloedige conflicten heeft geleid, wees de minister op de noodzakelijkheid voor de democra tische volken, hun bemoeiingen te ver dubbelen om hun vrije orde over te plan ten in het internationale leven. Delbos besloot: het evenwichtig en heil zaam spel der interne instellingen van da democratische volken, moet worden uitge breid tot regelingen op het gebied van da aangelegenheden der wereld. De kampioenen van den vrede zijn tal rijk en sterk genoeg om alle moeilijkheden te verwinnen, indien zij zich weten te ver eenigen en indien zij overtuigd zijn het te willen. Deze organisatie is mogelijk, omdat het gevoel en het verstand by deze beslissing samengaan. Het komt me voor, dat dit thans te ontkennen heiligschennis zou zyn, een beleediging ejgens de levenden en jegens de dooden. Spr. geloofde op dit pin» de tolk te zijn der gevoelens van el» Franschen. I VERSTERKING VAN DE JAPANSCHE VLOOT. In politieke kringen is men van oordeel, dat de wijzigingen, welke in het vloot- commando zijn gebracht erop wijzen, dat de minister van marine, Nagano, vastbesloten is, de vloot te versterken. Ook de pers is van deze meening. De meuw-benoemde mannen zyn een garantie dat de Japansche vloot nooit minder zal zijn dan andere vloten. Verder wordt er op gewezen, dat de nieuwe vice-minister van marine, Yamma- moto, vroeger marine-attache by de Japan- BriL hgBtle te.Londen is geweest en de Bntsche en ook de Amerikaansche vloot nauwkeurig kent. DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR MUSSOLINI. °e, Gro°thertog van Saksen Koburg Gotha heeft op bevel van Hitier het Grootkruis van de Orde van het Roode kÏÏ' Duitschland aan Mussolini overhandigd PACIFICATIE VAN ABESSINIK GROOTENDEELS VOLTOOID. Het Italiaansche agentschap Stefani nieW dat het einde van het regenseizoen illusies der laatste „rebellen" in A bessin heeft doen vervliegen, want in slecht* dagen zijn de pacificatie en de bezettingJW geheel Abessinië grootendeels voltowj Twee colonnes rukken snel op in het geOj^ van Dsjimme. Een hiervan, onder bevel generaal Geloso, heeft bijna Allata ber« en Ras Desta loopt gevaar te worden singeld, hetgeen hij alleen nog k®11 v komen door naar het Westen te vluchten. OOK OOSTENRIJK ERKENT DB VEROVERING VAN ABESSlNIE- In een officieel Oostenrijksch COI]nrl? qué betreffende de godsdienstige pl* jn heid, die gistermorgen heeft plaats geh*^ de Italiaansche kerk te Weenen naarvictor leiding van den verjaardag van Emanuel 3, wordt de Italiaansche aangeduid als koning van Italië, keize Ethiopië.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6