m m m m i m M Voor 100 jaar. Financieel Overzicht. jss A A Ml B A i A g R HEILOO Uit de Albmaarache Courant van 14 November 1836. Het onweder, hetwelk dezer da gen in ons vaderland zoovele schade heeft aangerigt, heeft ook In dezen omtrek groote ongelukken veroorzaakt. Vrijdag den 4den dezer, des avonds omstreeks 7 ure, sloeg de bliksem in de schuur van den landman Hendrik Smit wonende op de Stroet, onder de gemeente Sint Maarten, tengevolge waarvan de schuur en het daarbij staande huis, met den voorraad van hooi en granen, gereedschappen en huisraad, in weinig tijd een prooi der vlam men werd. Door de weinige hulp, die den bewoners in tjjds konde worden aangebracht, heeft men slechts zeer weinig kunnen redden. Gelukkig was het huis tegen brand schade verzekerd. Aan de belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat het VEER tusschen de steden Leyden en Alkmaar, door den vrijwilligen af stand van C. Segaar, thans Vacant is en dat dezulken welke deze be diening zouden wenschen te ver vullen, zich ter Stedelijke Secretarie op de Sollicitanten-Lijst zullen kun nen doen inschrijven. door de Overheid, gelijk geschied is in de Besemettelijke Ziektenwet, hoewel de waar borgen tegen ontduiking der wet kunnen worden vergroot. Dat is echter het terrein van den wetgever. Er volgde op deze rede een uitvoerige gedachten-wisseling. Dr. Bijl beantwoordde de vragen en op merkingen, die zijn rede had uitgelokt. Ten slotte wenschte hij, dat een krachtige mo- reele steun aan de huisartsen zal uitgaan, zoowel van de deskundigen op het speciale gebied der vaccinatie tegen pokken, als van de Overheid. Verder zou hij het invoeren van den indirecten of den directen dwang tot inenting van kinderen beneden één jaar met mogelijk uitstel tot het tweede jaar volkomen gewettigd achten uit genees lundig oogpunt. !pxooiitciaa£ Tlieuius ASSISTENTEN BIJ DEN LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST IN NOORDHOLLAND. Men schrijft ons: Bij den Landbouwvoorlichtingsdienst zul len binnenkort een aantal assistenten te werk gesteld worden, die het werk van de consulenten belangrijk kunnen verlichten en ondersteunen. Het spreekt vanzelf, dat een consulent in een groot ambtsgebied slechts zelden op een boerderij kan komen voor een individueel advies. Het aantal landbouwers en veehou ders in Noordholland b.v. bedraagt niet min der dan 13.000. Ten einde het contact in de ze te vergemakkelijken zal er in iederen kring van Noordholland een assistent ge plaatst worden tot wien ieder landbouwer zich kan wenden om advies. De assistent neemt de toestand ter plaatse op en deelt zijn bevindingen mee aan den consulent; deze zal nu naar bevind van za ken handelen. Mogelijk kan hij volstaan met een schriftelijk advies, b.v. inzake de vee voeding, hiervoor is een persoonlijk onder zoek ter plaatse minder noodzakelijk dan bij talrijke bodem- en bemestingskwesties. Verder zal de assistent onder leiding van den landbouwconsulent behulpzaam zijn bij grondonderzoek en bij het inkuilen van gras, Mi bereiding van ziekten-bestrydingsmidde- lon en de aanwending hiervan. Na overleg met den veeteeltconsulent zal Mi voederrantsoenen opmaken, opgaven verstrekken over de soort en de hoeveelheid voeder die het voordeeligst aangekocht kan Worden met het oog op den aard van het bedrijf, enz. Ook op zuivel- en pluimveeteeltgebied zal de assistent in samenwerking met den be trokken consulent op bovenaangegeven wijze werkzaam zijn. Voorwaar een niet lichte taak voor één persoon; de consulen ten zullen echter trachten door het geven v®n cursussen ieder op zijn gebied de ®®istenten daartoe zoo goed mogelijk toe te rusten. De bedrijfsconsulent voor den landbouw, Brakman te Alkmaar, zal in de diverse districten deze assistenten op de vergade ringen inleiden. In overleg met organisaties °P landbouwgebied dit woord in den rubasten zin genomen zal hij trachten Ue vergaderingen zoodanig te stellen dat groot bezoek van belangstellenden en f*Mrighebbenden (waartoe ook behooren de ^eine boeren, omdat de assistent bij den 'Pecialen dienst voor de kleine boerenbedrij ven werkzaam zal worden gesteld) mag *°rden verwacht. Soc.-dem. vrouwenclub. De Donderdagavond gehouden verga dering van de S. D. V. C. was uitstekend ezet. De tooneelzaal van de Rustende ®er was bijna vol toen de presidente, m<ur ^^r opende. welkom heette spr. de spreekster mevr. oarbiers-Seelemeijer uit Velsen. Dankbaar «Pr. van de medewerking van „Roode banken",, die den avond zou opluisteren. De spreekster, die haar rede getiteld had: "Vrouwen, wij roepen U", -herinnerde aller- ®ersl aan den dag van den wapenstilstand, r? herdacht. In Engeland heeft men 2 "rinuten stilte betracht en andere landen *rien het Qp hunne wyze Voor on8 land - buiten den oorlog bleef zal ieder er V„ Min wijze op hebben gereageerd. W(?r °bs vrouwen en moeders moet he ofr een vre®seLijke gedachte zijn, dat het aer van de millioenen dooden en ver die om aan z'\ minkten voor niets is geweest. De mensch- heid wapent zich tot de tanden en men heeft nog niets geleerd. Wij vrouwen ne men intens deel aan de belangstelling in het wereldgebeuren. Het wereldgebeuren in Spanje is van beteekenis. Niet alleen omdat een groep fascisten de wettige regeering er onder tracht te krijgen, doch om de groote be langstelling van Duitschland en Italië, lachende toeschouwers zijn. Lachend het land te annexeeren, dat rijk is mineralen. En die mineralen hebben noodig voor oorlogstuig! Er komt echter tegen den oorlog verzet. Zelfs in het machtige Duitschland komt het verzet der jongeren. Ondanks de con centratiekampen. Dat is teekenend. In Italië, waar Mussoline droomt van een „bosch van bajonetten", komt ook verzet. Zóó kan men den volkswil niet onderdruk ken het woord volkswil is betrekkelijk of men komt er bovenuit. Ook aan de volksverdrukking en terreur komt een ein de. Vrouwen en moeders, zeide spreekster, het internationaal gebeuren moet onze vol le belangstelling hebben. O, ik weet best dat de jongens voor 't gezin Uw volle aan dacht vragen en waardig zijn. Doch ik weet ook dat ge er op uit moet en aan hen die het nog niet weten de socialistische gedach te moet bijbrengen. Noodig is dit omdat de vrouwen en moeders in het buitenland, die millioenen vaders en zonen offerden, het vragen. Haar belang is ons belang. Op veel zijdig terrein is Uw volle belangstelling noodig, om het oorlogsmonster te vernieti gen, om den vrede op aarde te krijgen, om dat alle moeders het recht en de plicht hebben om te waken voor hun jongens. Noodig om ons land te beschermen voor het bruut geweld. (Appl.) Voor dezen avond verleenden medewerking het strijkorkest van „Roode Klanken", di recteur de heer Horst, en het gemengde koor van de S. D. A. P. Opgevoerd werd een tooneelstuk „Buurpraatje". Ruim 11 uur was de avond geëindigd. JnozumdeH Stukken SINT MAARTEN. Hooggeachte Redacteur. Wat heb ik, na eenige jaren afwezigheid, Dinsdagavond genoten. Hoewel ik aanvanke lijk niet ter plaatse zou zijn, heb ik toch ge zorgd tusschen 8 en 7 uur thuis te zijn om mede te kunnen genieten van de vreugde der kinderen. Hoe voorzichtig droegen ze hun lampion netjes en beschermden de oudere kinderen de kleintjes, meestal hun spontaan den voor rang gevende als ze voor een deur stonden te zingen. Wat dapper werd dat door de meisjes gedaan, de jongens waren meestal iets schuchterder. Met spanning werd gekeken of het licht in de gang opflikkerde en of ze succes zou den hebben. Hoe glunderden de gezichtjes als ze een paar snoepjes kregen. Gaf men hun een vriendelijk woordje er bij, dan waren ze dubbel tevreden en gingen aangemoedigd weer verder. Liet men hun ergens een poosje voor de vaste deur staan, dan gin gen ze teleurgesteld heen en hadden het wel noodig bij een ander wat meer vriendelijk heid te ontvangen. Wanneer men tracht met de kinderen mee te leven en te voelen, wat krijgt men dan een terugkaatsing van die kindervreugde in eigen hart. Die verschillende stemmetjes kris-kras door elkaar, die spreken van onge dwongen vreugde en verwachting. Men denkt dan terug aan eigen kindertijd en men wenscht ook nog als een kind spontaan en dankbaar voor een kleinigheid te kunnen zijn. I Wat heeft zoo een avond ons ouderen nog veel te zeggen en te leeren. Met hoe weinig kosten kan men zoo een avond vele kinderen gelukkig maken. Gaar ne heeft men daar zoo eens in 't jaar een paar moede beenen voor over. Men ontvangt dubbel terug. Met dank voor de opname. Hoogachtend, C. S. Speculatief karakter van beurs transacties. Een stroom van extra dividenden van Amerikaansche maat schappijen. Verzwakking der liqui diteiten der financieele positie. Uitbreidingen in de kunstzijde in dustrie. Verdere prijsstijging op de rubbermarkt. Verbetering der Java suikerprijzen. Een koersstijging als die, welke wij sinds de opheffing van den gouden standaard op de Amsterdamsche beurs meemaken, brengt het gevaar mede, dat breede kringen, die zich tot dusverre angstvallig van specula tieve transacties hebben onthouden, er toe worden gebracht, ook „een kansje te wa gen". Slechts weinigen, die kapitaal ter be schikking hebben, kunnen zich onttrekken aan den suggestieven invloed van de groote winsten, die in de laatste weken op de beurs worden gemaakt. Ernstiger wordt de toe stand, wanneer ook menschen, die slechts over een gering bedrag beschikken, met ge leend geld fondsen gaan koopen. In een periode van stijgende beurskoersen worden de risico's, welke aan zulke prolongatie- affaires verbonden zijn, maar al te gemak kelijk onderschat. Men behoeft zich echter slechts de catastrophale ineenstorting der beurs-conjunctuur in 1929 en volgende jaren in het geheugen terug te roepen, om te be seffen, in welke gevaren men zich door het deelnemen aan de beurshandel begeeft. Nu moge het waar zijn, dat de ineenstorting van 1929 gekomen is na een langdurige periode van voortdurend hoogere beurs- noteeringen, terwijl thans eerst in den aan vang is van een tijdperk van stijgende winsten voor tal van ondernemingen, waar door de intrinsieke waarde hunner aandee- len aanzienlijk is toegenomen. Hierbij is evenwel in het oog te houden, dat de ver betering in den toestand door de beurs wel in een razend snel tempo is verdisconteerd, vaak door verdubbeling, soms zelfs door verdrievoudiging der noteering vóór de depreciatie. Het speculatieve karakter van beurstransacties bestaat nu eenmaal daar in, dat de beurs meest sterk vooruitloopt op de ontwikkeling in een verdere toekomst. Valt deze tegen, dan heeft de houder der aandeelen de verliezen te dragen en wee hem, zoo hij bij den aankoop dezer fondsen zijn financieele draagkracht te boven is ge gaan. Het verleden heeft in dit opzicht heel wat geleerd. En toch blijkt het telkens weer, dat deze lessen voor een goed deel vergeten zijn. Een ieder meent voor zich zelf, dat hij genoeg zelfbeheersching bezit, om „op het juiste moment" zijn transacties af te wik kelen en de te behalen winst binnen te ha len. Het groote gevaar bestaat Juist daarin, dat deze winst op zich zelf een aansporing vormt, om het later nog eens te probeeren, tot tenslotte de rem geheel verdwenen is. Amerika, in den tijd der hoogconjunctuur, is daarvan wel het meest sprekende voor beeld geweest. Een ieder, van den groot kapitalist tot den kleinen winkelier, den kantoorbediende en den boodschappenjon gen, nam aan den „beurshandel" deel, dank zij de mogelijkheid, om aandeelen van een zeer kleine nominale waarde (tot een dollar toe) te Verkrijgen. De terugslag van de beurs-débacle op de geheele volkshuishou ding is er des te heftiger door geweest. Gelukkig hebben wij in ons land nog niet met Amerikaansche verhoudingen te reke nen. De beurstransacties geschieden hier tot dusverre nog niet in verontrustende mate met geleend geld, mede dank zij het feit, dat de banken en andere geldgevers juist met het oog op den reeds grooten omvang der koersstijging zeer voorzichtig zijn met het verstrekken van gelden op prolongatie en een groot surplus verlangen. Uit een situatie als de tegenwoordige kunnen echter gemakkelijk excessen voortvloeien, waar tegen men op zijn hoede dient te zijn. De houder van Amerikaansche fondsen, voor zoover tenminste in de laatste paar jaar gekocht zijn, zijn tot dusverre nog niet in hun verwachtingen bedrogen. Steeds hooger zijn de noteeringen op de New York- sche beurs komen te liggen en ondanks tij delijke inzinkingen bewegen zij zich nog altijd in stijgende richting. De herkiezing van president Roosevelt, die op zich zelf door de beurs niet gaarne gezien werd, is het sein geworden voor een nieuwe koers- verheffing. In het kort wezen wij reeds hier op in ons vorig overzicht. Een groot aantal maatschappijen had ge wacht met het nemen van een beslissing over de uitkeering van extra dividenden, tot zij meer zekerheid- zouden hebben over het lot van de wet inzake de belasting op onverdeelde winsten. Bij #en verkiezing van Landon als president van de Ver. Staten zou deze belasting niet zijn doorgegaan en vele maatschappijen zouden zich dan wel be dacht hebben, alvorens zich te ontdoen van een groot bedrag aan vlottende middelen, door de opgespaarde winsten grootendeels ter beschikking van aandeelhouders te stel len. Nu de heffing der belasting vaststaat, worden de houders van Amerikaansche aandeelen verblijd met een stroom van extra uitkeeringen. Vooraan staan hierbij de groote Amèrikaansche automobielonder nemingen, welker winsten in het laatste jaar zoo sterk gestegen zijn. De General Motors Corp. had door de uitkeering van een kwartaalsdividend van 1.50 dollar tegen 1.26 dollar in het vorige kwartaal de ver wachtingen reeds overtroffen, maar de Chrysler Corporation spant tot dusverre toch de kroon. Door uitkeering van een dividend van 5.50 dollar tegen 4 dollar in het vorige kwartaal heeft zij het totale dividend, dat in 1936 werd uitgekeerd, op 12 dollar gebracht, tegen slechts 2 dollar over 1935. De tot het Standard Oil-concern behoorende maatschappijen hebben ook alle hun dividenden verhoogd, evenals de Socony Vacuum Co., de Sears Roebuck Co (een groot warenhuisconcern) en een ge heele reeks andere ondernemingen op aller lei gebied. Nu spreekt het vanzelf, dat men bij al deze extra uitkeeringen in meerdere of min dere mate te doen heeft met „potverteren". Men wil op de balans per het einde van het jaar geen groote bedragen als „onverdeelde winst" laten staan, die onder de nieuwe be lasting zouden vallen en haast zich daarom, deze winst grootendeels aan aandeelhou ders uit te keeren. Niet in alle gevallen zal het mogelijk zijn, dit te doen. zonder schade toe te brengen aan de liquiditeitspositie van de desbetreffende onderneming. Vaak zal er kapitaal aan het bedrijf worden onttrokken, dat het eigenlijk niet zou kunnen missen. Zoo heeft de president van de Socony Va cuum Co. ter gelegenheid van de uitkeering van een extra dividend verklaard, dat men er in normale gevallen de voorkeur aan zou hebben gegeven, de contante middelen, die thans worden uitgekeerd, aan te houden, in verband met de kapitaalbehoeften der Mij., en ook met de wenschelijkheid, om schulden af te lossen. Bij de Sears Roebuck doet zich zelfs het typeerende geval voor, dat tegelijkertijd met de uitkeering van het dividend moest wor den overgegaan tot de uitgifte van nieuwe aandeelen, ter verkrijging van nieuw be drijfskapitaal. Het volgend jaar zullen de aandeelhouders derhalve niet alleen geen extra dividend uit vroegere winsten kunnen toucheeren, maar bovendien zal de in dat aar te maken winst over een grooter aan deelenkapitaal verdeeld moeten worden, waardoor de uitkeering percentsgewijs ge ringer zal zijn dan in vorige jaren. Ook de financieele positie der ondernemingen wordt door de thans algemeen gevolgde royale divid. ud-poliiek verzwak. Vele Amerikaan sche bedrij ven zijn tegen de crisis bestand gebleken, omdat zy de verliezen konden opvangen door de in de goede tijden ge vormde exra reserves, die als „surplus uit vorige jaren" op de balans voorkwamen Wanneer deze reserves thans opgesoupeerd worden, zullen zij er bij een eventueele vol gende crisis heel wat minder gunstig komen voor te staan. Tot de bedrijfstakken, die in sterke mate van de verbetering in de Amerikaansche conjunctuur hebben geprofiteerd, behoort ook de kunstzijde-industrie. Deze werkt reeds omstreeks een jaar op volle capaciteit, terwijl tegelijkertijd de in de depressie-pe riode opgestapelde voorraden bij de fabrie ken tot een minimum zijn teruggebracht. Verschillende ondernemingen zijn reeds tot uitbreiding van hun productie door den bouw van nieuwe fabrieken overgegaan Ook de American Enka heeft reeds con tracten afgesloten voor den bouw van een nieuwe fabriek. De uitbreiding der produc tie bij deze en andere Amerikaansche doch terondernemingen van het Aku-concern heeft uiteraard een gunstigen invloed op de bedrijfsresultaten van de desbetreffende maatschappijen, en deze zal zich ook weer spiegelen in de jaarcijfers van de Aku zelf. Het is voornamelijk deze verwachting, die geleid heeft tot een opleving van de belang stelling voor aandeelen Aku op de Amster damsche beurs, die tot dusverre ten achter waren gebleven bij de koersstijging voor de meeste andere fondsen. Een reactie door winstnemingen heeft plaats gemaakt voor een nieuwe koersverbetering, op de publica tie van de cijfers van den uitvoer van kunst zijde-garens in de maand October. Hieruit blijkt, dat de Nederlandsche kunstzijde industrie haar afzet op de wereldmarkt aan merkelijk heeft kunnen vergrooten, terwijl de depreciatie van den gulden ook tot uiting komt in een aanmerkelijke verbetering van den gemiddelden prijs, waartegen de garens werden geëxporteerd. Van 591 ton in September is de uitvoer van kunstzijde-garens gestegen tot 712 ton in October; de totale waarde van den '-xport steeg van 914 tot 1.23 millioen, zoodat de gemiddelde prijs per K.G. uitgevoerde garens uitkwam op 1.74 tegen nog slechts 1.55 in de voorafgaande maand. Ook na deze verbetering beweegt de prijs zich evenwel nog op een laag niveau. De door snee-prys voor het geheele jaar 1935 be droeg nog 1.81, en deze was, naar uit het jaarverslag gebleken is, absoluut onbevre digend. De verbetering zal dan ook nog veel ver der moeten voortschrijden, om het bedrijf van het Aku-concern weer op een loonende basis te brengen, tenminste bij de tegen woordige kapitalisatie. De reeds lang in het vooruitzicht gestelde financieele reorganisa tie zal door de gunstige wijziging van de verhoudingen in den jongsten tijd echter on getwijfeld worden vergemakkelijkt. Evenals de exportcijfers van kunstzijde geven ook die van den uitvoer van radio artikelen en gloeilampen een gunstig beeld van de ontwikkeling sinds de depreciatie. Aan radio-artikelen werd in October nJ. voor een waarde van 4.54 millioen geëx porteerd tegen 4.16 millioen in September en 4.23 millioen in de maand October 1935. De export van gloeilampen bedroeg 695.000 gulden tegen 505.000 in de vorige maand en 613.000 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Beide cijfers waren hooger dan die in eenige andere maand van de laatste twee jaar. Hierbij moet dan nog in het oog wor den gehouden, dat in de eerste maar.d na de depreciatie de gunstige invloed hiervan nog niet ten volle in den export tot uiting kon komen. Vermoedelijk zal de volgende maand dan ook nog een verdere stijging te zien ge ven. In verband met de gunstige beoordeeling der verdere vooruitzichten hebben aandee len Philips' behoord tot de fondsen, die het best tegen den invloed der winstnemingen van de afgeloopen week bestand zijn geble ken. In het algemeen trouwens kwam er tel kens weer, wanneer de aandeelen door winstnemingen een wat lager niveau be reikt hadden, nieuwe vraag opzetten, waar door het koersverlies geheel of ten deele wordt ingehaald. Tot verkoopen op groote schaal is het overigens nog niet gekomen. Zelfs diegenen, die de aandeelen op een be trekkelijk laag niveau gekocht hebben, blij ven ze vasthouden in de hoop op een ver dere koerswinst. De aanhoudende prijsstijging voor ver schillende Indische producten maakt, dat men de toekomst voor cultuurondernemin gen met vertrouwen tegemoet blyft zien. Zelfs de nadere uitwerking der plannen van de Indische regeering tot heffing van een extra uitvoerrecht op bepaalde producten, die in sterke mate van de depreciatie profi- teeren, heeft weinig invloed op de markt gehad. De omvang der heffing, die 2 pCt. van de waarde bedraagt, is dan ook niet van dien aard, dat hierdoor op een groot deel der winsten beslag wordt gelegd. Speciaal op de rubbermarkt is de tendenz nog altijd stijgende. De verbetering der rub- berpryzen is van des te grooter beteekenis, omdat zij grootendeels toe te schrijven is aan bona fide vraag van de rubberverbrui- kende industrie. Volgens de Londensche makelaarsfirma Symington Sinclair wordt er o het oogenblik practisch niet la hausse in rubber gespeculeerd. Zouden de „outsi ders" geen materiaal hebben afgegeven, dan zouden de prijzen waarschijnlijk nog hooger zijn geweest dan thans het geval is. Het is dus niet de speculatie, die de prijzen op drijft, wat van groote beteekenis is voor de verdere ontwikkeling der markt. Rubber- aandeelen kwamen, na een tijdelijke, vrij scherpe inzinking, opnieuw in het middel punt der belangstelling te staan en de koer sen zijn dienovereenkomstig weder opge- loopen. Tabaksaandeelen, die wegens de groote rubberbelangen der tabaksondernemingen den laatsten tijd in het kielzog der rubber- afdeeling varen, hebben eveneens nog al in koers gefluctueerd. Nadat de Senembah reeds een interim-dividend van 3 pCt heeft gedeclareerd, verkeert men in afwachting van de interim-uitkeering der Deli Mij. Het vorige jaar om dezen tijd was er reeds lang een beslissing te dien aanzien genomen; het interim-dividend bedroeg toen 3 pCt., maar aangezien de in dit jaar met tabak behaalde resultaten aanmerkelijk beter waren dan vorig jaar (de doorsneeprys bedroeg f 1 r>5 tegen 1.29 voor den vorigen oogst) en de rubberbelangen zooveel betere perspectie ven openen, meent men een hoogere uitkee ring te kunnen verwachten. Suikeraandeelen profiteerden van de be richten over groote afdoeningen door de N I. V.A.S., gepaard gaande met een verhooging der verkoop-limites met 10 cent per 100 K.G. Geleidelijk aan gaan ook de Java-sui- kerprijzen weer naar een niveau toe, dat voor de goede ondernemingen eenige winst marge laat, zonder dat men echter in het al gemeen reeds weer van een loonend bedrijf kan spreken. De toeneming van den afzet, waardoor de op de markt drukkende voor raden èen vermindering van beteekenis on dergaan, is op zich zelf evenwel reeds be vredigend. De handel in aandeelen Koninklijke bleef ditmaal binnen beperkte grenzen en de no teering zakte wat in bij gebrek aan belang stelling van. de zijde van het buitenland, dat in den laatsten tijd veelal als kooper was opgetreden. De sterke overteekening van de staatslee- ning is slechts van weinig invloed op de be- leggingsmarkt geweest. Alleen 2ya pCt. N. W.S. waren in herstel. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederland 100 3/8, 100 1/4, 100 5/16, 100 3/16; 3 pCt. Nederland 941/8, 95, 94 y„ 94 5/8; 2y, pCt. N.W.S. 83 5/8, 84 3/8, 841/8; Aku 50 3/4, 53 5/8, 50, 50 7/8; American Enka 41 5/8, 42 yit 42; Philips Gloeilampen 277^ 289 <4, 275, 276 3/4; Unilever 174, 166 5/8, 167 3/4; Amsterdam-Rubber 268, 275, 268 1/4, 275, 272 3/4' Deli Batavia Rubber 152, 163 yj, 157, 16534 Oost Java Rubber 159, 170, 165)4, 168 3/4; Deli Batavia Mij. 55, 260, 238, 242; Deli Mij. 321)4, 327K, 308, 315, 300^ 305 m; Senembah 282, 287, 267, 270)4, 263, 265; H.V.A. 437, 448 X, 432)4, 433)4; Javasche Cultuur 173, 189, 175; Koloniale Bank 85, 96)4, 87)4; Kon. Petroleum 410)4, 414, 403; Holland-Amerika Lijn 116)4, 132, 127)4, 130; Ned. Scheepvaart Unie 94, 96)4k 811/4, 93 1/4. Jthaakcuieiek De oplossing van het probleem van Lindgren is 1. Dg7. Er kan volgen: Kc6, Te6t, Td6, Dg2f of c4, Tb6t, Kc5, Dgl+. De oplossing van het probleem van de Levie is 1. Lc3. Een aardig tempoprobleem. Dr. E. Palkoska. Sachovy List 1935. Ie prijs. '3 11 ■s l abcdei g h Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Ke8, De7, Pf2 en gl, pi c4, d2, d7, e5 en h2. Zwart: Kf4, Da4, Tb5 en c2, Pb4 en b8, pi c6, d3, f5, h5 en h4. De volgende correspondentiepartij da teert uit 1932 en geeft een goed beeld van het spel van onzen landgenoot Keemink. KeeminkBergmann. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pf3 b6 Dame-Indisch is goed na 3. Pf3 van wit, minder na Pc3. 4. g3 Lb7 5. Lg2 Dc8 6. 0—0 Pe4 7. Pe5 d6 Veel beter is hier Lb4f, als 5e zet, gevolgd door Ld2, Ld2:, Dd2:, Pe4. CapablancaEuwe 1927. 8. Da4f Ke7 c6 geeft te veel verzwakking: Le4:, de5:, de5:. 9. Pd3 Pd7 10. f3 Pf6 11. e4 h6 Zwart vreest Lg5. 12. e5 Pe8 13. Pc3 g6 14. c5 bc5: Een offer, dat zwart wel nemen moet. 15. dc5: Fe5: 16. Pe5: de5: 17. c6 La6 18. Tdl Pd6 19. b4 Lc4 Wit dreigt b9! 20. b5 Ld5 21. Dh4f f6 Td5: geeft niet, er volgt ed5:, Pd5:f, Ke8. 22. Pd5:f ed5: 23. f4 e4 Wit verhindert g5. 24. Td5: Kf7 25. Lb2 Lg7 Na Le7 volgt f5, gf5:, Dh5t, Kg7 en Lh3. Nu volgt echter het offert f 26. Le4: De6 Na Pe4: kan Td7f, Kg8, Tel, De8, Te4:, De4:, Tg7:f, Kg7:, Df6:t, en Dg7f. 27. Lg6:f Kg6: 28. f5f Pf5: 29. Dg4f Kh7 30. Df5:f Df5: 31. Tf5: Opgegeven. Het eindspel is gewonnen voor wit: Thf8, Ld4, a6, a4! en zwart kan niets meer doen. Dr. P. Feenetra Kuiper.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11