Alcmaria Victrix I A.F.C. I BALLERO. WINKEL WIERINGERWAARD HENSBROEK REVERWIJK BROEK OP LANGENDIJK Recordvlucht van Japy mislukt. Zondag a.s. 2 uur: De middenstand en in het bijzonder de Alkmaarsche middenstand staat tegen woordig in het teeken van de ballero. Ballero is een nood-uitvinding. Het spel schijnt eigenlijk twee geestelijke vaders te hebben gehad, maar de eene mr. de Groot heeft het vaderschap nadrukkelijk ont kend omdat het kindje slechts een gedacn- tenkindje van hem is geweest en de andere vader de heer Nordemann is eigenlijk meer de practijk-vader geweest. Hij heeft de geboorte van het geesteskindje afge wacht, de eerste schreden van den kleuter met zorgzame vaderhand geleid, den jongen langzamerhand in een langen broek gesto ken fabrikaat Spaander en hij heeft thans de voldoening, dat het een groote, ge zonde kerel is geworden, die geleerd heeft op eigen beenen te kunnen staan. Het ballero-spel is een familie-lid van wat er in kermistenten gespeeld wordt maar dan een veredeld familielid. Het is door zijn geestelijken vader zoo geperfec- tionneerd, dat het in allerlei steden en stad jes van Nederland thans als een eigen kind geadopteerd is. Want met den middenstand gaat het al net als met de broodbakkers, die trouwens ook middenstanders zijn. Vadertje Staat be schermt hen tegen zich zelf. Vadertje Staat zorgt er voor, dat ze 's nachts niet te vroeg opstaan en dat ze 's avonds niet te laat naar bed gaan. Dat is voor hun lichamelijk wel zijn. En Vaderstje Staat doet nog veel meer. Hij zorgt er ook voor, dat ze zichzelf geen stroppen bezorgen door te groote vrijgevig heid. Ze mogen geen gratis koopdagen of koopuren geven. Een on-juridisch mensch iemand die logisch denkt waarmede we natuurlijk niet willen zeggen, dat juristen abnormaal zouden denken maar een on juridisch mensch dus, komt tot de conclusie, dat een middenstander die een gratis koop uur geeft eigenlijk alleen maar zich zelf kan benadeelen, omdat klanten, die, door deze reclame geprikkeld, meer zouden koopen dan zij van plan waren, in het voor hen alleron gunstigste geval toch nog een gelijkwaar dige hoeveelheid winkelwaren voor hun geld krygen, waartegenover staat, dat de mid denstanders de stroppen van het gratis koop uur hebben te dragen. Het eenige voordeel, dat die er bij hebben is dus de reclame, de poging om de zaak zoo aantrekkelijk te maken, dat men juist in hun winkels en nergens anders zal gaan koopen. Als dat au fond verboden wordt, zouden er eigenlijk ook geen doeltreffende advertenties geplaatst en geen mooie etala ges gemaakt mogen worden, omdat die toch ook ten doel hebben het publiek naar een bepaalde zaak te trekken. Zoo zouden wij natuurlijk kunnen door gaan en met een middenstander is er over deze kwesties heel gezellig te debatteeren, of eigenlijk is debatteeren het juiste woord niet omdat de middenstander het roerend met ons eens is. Behandelt men dergelijke zaken met een jurist, dan loopt het gesprek dadelijk in andere banen. Die haalt eenvou dig een wetboek uit zijn zak, spreekt van overtreding van de loterijwet, van het al dan niet invloed kunnen uitoefenen op de winstkansen en van een arrest van rlen Hoo- gen Raad op bladzijde zooveel van een boek over de jurisprudentie. Laten wij ons evenwel niet verder in der gelijke beschouwingen verdiepen. De mid denstand heeft ons gevraagd een en ander over ballero te vertellen en wat wij er van weten hebben wij hierboven al uiteengezet. Wij laten thans daarom een middenstander zelf aan het woord, die ons allereerst plaat sing verzocht van het hierstaande cliché, dat een indruk geeft van het spel, zooals het thans geperfectionneerd is en in tal van plaatsen in ons land als practisch middel ter voorkoming van alle mogelijke boetes en hechtenisstraffen in gebruik is genomen. Van de zijde van den middenstand schrijft men ons thans nog het volgende: Zoo staan er diverse werptafels in de Unie. Velen uwer, die hunne bonnen daar in leveren, kunnen hierop met een kleine be hendigheid een mooien prijs winnen. 't Is weer heel iets anders dan puzzles of letterraadsels, hier heeft u zelf uw prijs in handen. Eén gelukkige gooi en u heeft 100 gulden. Door heel Nederland wordt zachtjes aan deze manier van middenstandsattractie bij verkoopweken gebruikt. In Zaandam speelden er op één dag meer dan 4000 menschen Ballero. Moge het hier ook zoo druk worden. Voor hen, die 't niet kennen. Met een speciale niet springbaren bal werpt men op een tafel met 81 gaten, die alle genummerd zijn. De eerste worp is een eenheid, tweede worp is een tiental, derde worp is een hon derdtal, vierde worp is een duizendtal, dus 4.6.4.9. is 9464, hooger dan 9999 kunt u niet gooien. Een spelletje, dat niets kost, en een aar dig vermaak is voor het Alkmaarsche publiek. Broeders Vrijmetselaars. Ten bate van het Centraal Genootschap TOor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies werd Dinsdagavond door „Winkels lboneelclub" het stuk opgevoerd „Broeders Vrijmetselaars". De voorzitter van het Genootschap heette de aanwezigen welkom en zette het doel van deze vereeniging uiteen, n.1. het uitzen den van zwakke kinderen naar herstellings- en vacantiekolonies. Het tooneelstuk viel zeer in den smaak van het publiek en de verschillende rollen werden uitstekend vertolkt. Tijdens de pauze werden de aanwezigen opgewekt om toe te treden tot lid van het genootschap, en Verschillenden gaven aan deze opwekking gevolg. De voorzitter sprak na afloop van het stuk zijn voldoening uit voor de sym pathieke geste van de club en hoopte dat het biet bij dezen eenen keer zou blijven. De voorzitter van de tooneelvereeniging deed de toezegging, dat op de volle mede werking van de vereeniging gerekend kon Worden. Allerzielen. Het actieve bestuur van de afd. Wierin- gerwaard van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen zit niet stil en komt iedere maand met iets nieuws. Nu was het do heer Hemmer, leeraar Mulo te Beemster, door 't bestuur was uitgenoodigd om iets laten hooren over het tooneelstuk Aller leien van Heijermans. De heer Hemmer begon met te zeggen, <kt men algemeen wat meer hiervan zal wil- ko weten. Als inleiding werd gesproken 0ver den opzet en den bcuw, om dan verder d®n ontwikkelingsgang na te gaan en wat we ®®bben te verstaan onder een zinnebeeldig Het gaat in hoofdzaak om drie levens houdingen, n.1. het zuivere christendom 'Pastoor Nansen), het dogma (star en strak Vasthouden zonder dieper onderzoek omtrent de juistheid, pastoor Bronk) en ten 3e het 8°oialisme (Rita, de ongehuwde moeder). Deze drie hoofdpersonen komen steeds met elkander in conflict. Het dogma neeft gezegevierd over het christendom. Dit Waarschijnlijk de oorzaak geweest, dat de PVoering te Alkmaar werd verboden, aldus Pr. De manier waarop Heijermans dit heeft uitgeWerkt, heeft de heer Hemmer ons hel er en duidelijk uiteengezet door eenige ^agmenten, die alle betrekking hadden op hoofdpersonen voor te dragen. Met alge heele aandacht is er naar den spreker ge luisterd. Met een woord van dank aan den spreker voor zijn buitengewoon mooie voordracht en aan de aanwezigen (waaronder een tien tal heeren) werd deze goed geslaagde avond besloten. Feestplannen. Ten raadhuize vergaderde het comité van voorbereiding voor het houden van feestelijkheden ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard op 7 Januari a.s. Op de vergade ring werd besloten om op dien datum feest te vieren De kinderen zullen dien dag met verschillende attracties worden bezig gehou den. 's Avonds zal in een der beide zalen een gecombineerde uitvoering van de gymn.- ver. Udi, de tooneelver. 't Viooltje en de gem. zangver. Zanglust worden gegeven. In de andere zaal is gelegenheid tot dan sen. Alles tegen vrijen toegang. Een en an der hangt natuprlyk af van het resultaat van de opbrengst van de lijsten welke de zer dagen gepresenteerd zullen worden. Omzetten. De R.K. Coöp. Tuindersv. „Kennemer- land" boekte tot 1 November een omzet aan groenten van 397.320 tegen 395.300 het vorig jaar en aan aardbeien resp. 261.372 en 306.543. Aanvoer producten tot 1 October: Sla 2973758 krop, doorsneeprijs per 0.91, het vorig jaar 2863511 krop voor een door sneeprijs van f 1.27. Spinazie 1050675 K.G. in doorsnee voor 4.71, vorig jaar 928162 K.G. in doorsnee voor 6.47. Snijboonen 463212 K.G. in doorsnee voor 8.35, ver leden jaar 662048 K.G. in doorsnee voor 6.43. Bospeen 271826 bos, doorsnee f 6, vorig jaar 346124 bos, in doorsnee voor 4. Rabarber 175131 bos, middelprijs 4 in 1935: 382230 bos, in doorsnee voor f 2. Dikke boonen 471615 K.G. voor 6 in 1935: 583310 K.G. voor 6. Snijbloemenveiling 't Centrum, De laatste restanten Dhalia's, Zinia's, Vuurpijlen, Asters en Gladiolen zijn geheel geruimd, terwijl op 't oogenblik de markt in het teeken van de Chrysant staat. Geweldige kwantums van de diverse soorten komen dagelijks ter markt en gaan voor een zacht prijsje weg. Trouwens hoe zou het ook anders kunnen, daar de afname voor het buitenland uiterst gering is en derhalve alles op de straat handel is aangewezen. Op 't oogenblik zijn alle chrysanten tot aan Herco de laatstbloeiende present en beteekent dat wij aan den vooravond van het trekbollenseizoen staan. Nog slechts weinige dagen geduld en de eerste trek of broeitulpen „Scarlet duc" doen weer hun intrede aan de markt. Dan breekt het drukste seizoen voor de bloemen markt weer aan, van heinde en verre, d.w.z. van Haarlem tot ver boven Alkmaar wor den dan weer dagelijks honderden kisten met bolbloemen aangevoerd, waarbij men soms handen te kort komt om alles naar behooren te verwerken. Moge het a.s. seizoen voor den trekker eens loonend wezen. Verdiend hebben zij het wel, want al vorens de bloemen ter markt komen, heb ben zij den trekkers aan brandstof en arbeid heel wat gekost. Toeslag op de aardbeien. Het bestuur der vereenigde veilingen „Kennemerland en „De Vrije Veilingen" heeft medegedeeld, dat zeer binnenkort een toeslag op de aardbeien is te verwachten. De veiling en de saneering in den groentenhandel. Nog steeds is geen einde gekomen aan de kwestie der saneering in den groenten- handel. De beide veilingsvereenigingen „Kenne merland" en „De vrije veiling" hebben hun leden in een vergadering bijeen geroepen om hun meening te vernemen inzake de overeenkomst tusschen de veilingbesturen en de vereeniging van kooplieden omtrent de saneering in den groentenhandel. Het resultaat heeft echter nog geen op lossing gebracht, daar de r.k. vereeniging „Kennemerland" zich met 98 tegen 18 stemmen uitsprak contra iedere saneering. Bij de vrije veiling echter schaarden de leden zich achter het bestuur. Thans zullen de besturen zich wederom Lei aden, wat hun te doen staat. Het vorstelijk huwelijk. Beverwijk maakt zich gereed om het huwelijk van prinses Juliana en prins Ber nhard ook in deze plaats luisterijk te vieren. Voor het nationale geschenk zal een inza meling van gelden worden georganiseerd door op bepaalde plaatsen bussen te zetten, waarin men zijn gift kan offeren. Door de vereeniging Koninginnedag zul len op den huwelijksdag feestelijkheden ge organiseerd worden, waarvoor reeds intee- kenlijsten de ronde doen. Hiervoor is een eere-comité samengesteld, waarin het volledig college van B. en W. zit ting heeft genomen, voorts geestelijken van verschillende richting en eenige notabelen. De leden der r.k. tuindersveiling „Ken nemerland" hebben zich hedenmorgen niet tegenstaande het advies van hun geestelijk adviseur om te geraken tot saneering in de kleinhandel voor groenten- en fruit, uitge sproken ten gunste jjer vrijhandel. Opbrengst bazar. De bazar, waarvan de opbrengst be stemd is voor het dekken van de onkosten der op te voeren revue bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, heeft plm. 200 opgebracht. Werkloosheid breidt zich uit. Nu de werkzaamheden op den akker zoo langzamerhand ten einde loopen, wordt de werkloosheid weer grooter. De meeste arbeiders worden tewerkgesteld bij de werk verschaffing baggeren ter plaatse, terwijl de overigen opgenomen zijn in de steunrege ling. Protest „Koophandel" tegen bijkoopen uien door Groenten- en Fruitcentrale. Dat de beschikbaarstelling van groenten door bemiddeling der Groenten- en Fruit centrale bij de toch al zoo lage prijzen fu nest werkt voor den binnenlandschen han del, kan blijken uit de verzending van het volgende telegram door de groenten-groot- handelaren-vereeniging de Koophandel: Aan den minister van sociale zaken te 's- Gravenhage, Protesteeren ten sterkste tegen bijkoopen van uien door de Nederlandschen Groenten- en Fruitcentrale. Bij de tegenwoordige uienprijzen kan handel uien voor 3 a 4 cent per kilo aan consumenten leveren. Binnenlandsche handel in uien, kool, peen, kroten is toch al buitengewoon slecht en wordt door distributie nog ten zeerste be lemmerd. Verzoeken dus bijkoopen te doen ophouden. De Koophandel, Langendijk. C. Wagenaar Kz., voorzitter en P. F. Slot, secretaris. DE POSTVLUCHTEN. De Edelvalk (uitreis) bereikte Singapore, de Kievit (uitreis) kwam te Rhodos aan en de Rietvink op de thuisreis arriveerde te Rangoon. DE NACHTEGAAL OP SCHIPHOL. Om 17.27 uur is gistermiddag de Nachte gaal op Schiphol geland. Onder de thuisge brachte passagiers bevond zich Z.Exc. dr. Kurt Zienke, de Duitsche gezant in Afgha nistan. Deze zal zich vandaag per vliegtuig naar Berlijn begeven. DE KWAK NAAR INDIE. Morgen zal de Kwak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig bestaat uit de heeren L. A. Brugman "(gezagvoer der), A. van der Sijde (tweede bestuurder), H. de Jong (werktuigkundige) en P. A. Hir- des (radiotelegrafist). De post voor het toe stel moet uiterlijk vandaag, Vrijdagavond, te Amsterdam zijn. HET VERONGELUKTE NACHT- POSTVLIEGTUIG. Naar wij vernemen, is het verongelukte nachtpostvliegtuig van de British Airways een oude F. 12 van de K.L.M., de Duif of de Havik, welke toestellen eenige weken ge leden door de Engelsche Maatschappij zijn gekocht HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN SCHIPHOL. Groote voldoening bij de K.L.M. over de intensieve belangstelling van den voornamen gast. Het langdurige bezoek, hetwelk prins Bernhard gistermiddag aan Schiphol heeft gebracht, heeft vooral in de leidende krin gen der K.L.M., welker uitgebreid en tech nisch aan de strengste eischen beantwoor dend bedrijf, waarover zij in de hoofdstede lijke luchthaven de beschikking heeft, tot in alle onderdeelen door den voornamen gast is bezichtigd, zeer groote voldoening gewekt. De belangstelling van den aanstaanden prins der Nederlanden voor alles, wat hem getoond werd, was van een opmerkelijke intensiviteit, terwijl de vragen, die zijne doorluchtige hoogheid in een Neder- landsch, waarvan de zuivere uitspraak een hoog ontwikkeld taalgevoel verried over tal van zaken stelde, getuigden van een ge fundeerd inzicht in het vele, dat op de vlie gerij betrekking heeft. Eerst te ruim kwart voor zes was het bezoek, waarin mede, be halve een korte demonstratie van enkele nieuwe, voor het buitenland bestemde Fok kerproducten, de bezichtiging van de inrich ting der Nationale Luchtvaartschool en de Amsterdamsche Aeroclub was opgenomen, geëindigd, aangezien prins Bernhard nog gaarne de aankomst wilde afwachten van het vliegtuig uit Indië, de Nachtegaal. De vlotte landing in het schijnsel der landings- lichten werd door den hoogen bezoeker van den verkeesrtoren af gadegeslagen, waarna de prins zich met het geleide naar het plat form begaf, om daar getuige te zijn van het uitstappen der passagiers, waarna even later de gezagvoerder, de heer van Veenendaal, en de overige leden der bemanning, aan Zijne Doorluchtige Hoogheid werden voor gesteld. Noodlanding op de N.W.-kust van Kioesjoe. De Fransche piloot Japy, die de re cordvlucht ParijsTokio maakte, is op het einde van zijn vlucht genoodzaakt geweest, op de Noord-West-kust van Kioesji een noodlanding te maken, waarbij hij een been heeft gebroken en wonden aan het gelaat opliep. Reed» waren er berichten in omloop van de ongerustheid te Tokio omtrent Japy, dien men om 7 uur 's avonds verwacht had en die niet verscheen. Toen kwam er een melding van een Japansch stoomschip, dat de piloot, opgehouden door een hevigen Noordenwind, wegens benzinegebrek een noodlanding had moeten maken aan de Chineesche kust tus schen Hongkong en ShanghaL Onmiddellijk werd nu alles in het werk gesteld, den piloot te vinden, waarna bleek dat hij niet aan de Chineesche kust, maar op het eiland Kioesjoe was gedaald. Hij werd gevonden, zooals gemeld, met een gebroken been. Zoo spoedig mogelijk werd hij ver voerd naar het dichtstbij gelegen hospitaal. Volgens de laatste berichten behoeft voor zijn leven niet gevreesd te worden. Hoe het toestel er aan toe is, wordt nog niet gemeld, maar daar zal wel niet veel meer van heel zijn. Wel een triest einde van deze dappere re cordvlucht. De sportcorrespondent van het Hbld. te Parijs meldt nog de volgende bijzonderhe den: Nadat we gehoord hadden, dat Japy he denochtend om acht uur (plaatselijken tijd) uit Hongkong vertrokken was, hetgeen ge lijk staat met elf uur gisteravond West-Euro- peeschen tijd, had men hier in het begin van den middag bericht van de aankomst ver wacht. Het uitblijven van elke tijding veroor zaakte dus ongerustheid, te meer omdat men wist, dat het weer in China en Japan slecht was. Men hoopte echter, dat de vlieger ge noodzaakt was geworden een noodlanding te maken op een plaats van waaruit het niet mogalijk was bericht te zenden. In den loop van den avond werd hier echter bekend, dat Japy gevallen was en dat hij geblesseerd zou zijn. Nadere berich ten, die daarna zijn binnengekomen, bracb ten eenige bijzonderheden, n.1. dat de storm in kracht was toegenomen. Japy bevond zich op dat oogenblik boven het eiland Kioesjoe, het zuidelijkste van de vier groote eilanden, die Japan vormen. En daar is hij waarschijnlijk door slecht zicht op 1000 M. hoogte tegen een heuvel aangevlogen. Het toestel werd natuurlijk totaal vernield en het mag wel een wonder heeten, dat hij het leven er heeft afgebracht. Naar verluidt heeft hij een of twee beenen gebroken en is hij aan het hoofd verwond. Het schijnt echter dat zijn wonden niet le vensgevaarlijk zijn. Men zal natuurlijk zeggen, dat hij ver standiger gedaan zou hebben op dit voor hem onbekende gedeelte van het traject niet met slecht weer te vliegen. Doch men moet niet vergeten, dat het erom ging de afstand ParijsTokio binnen 100 uur af te leggen en zonder dat ongeluk zou hij het binnen 90 uur gedaan hebben. Het is wel tragisch, dat een vlieger, na 15 000 K.M. in recordtijd te hebben gevlo gen, op 900 K.M. afstand van het doel ver ongelukt. Zijn energiek optreden in de afgeloopen vier dagen zal in elk geval een voorbeeld blijven. We herinneren er aan, dat Japy vloog op een Caudron Simon, voortbewogen door twee Renault motoren elk van 20 P.K., welk toestel in gewone tijden ingesteld is op het vervoer van vier personen. Teleurstelling in Japan over 4e mislukte vlucht. In extra edities geven de bladen nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk, dat den Fransche vlieger Japy is overkomen, alsmede een interview met den aviateur. Het schijnt, dat Japy nabij Foekoeoka een noodlanding heeft willen maken, doch door den hevigen regen en dikken mist uit den koers is geraakt en tegen den berg Seboeri is gevlogen, welke gelegen is op de grens tusschen de prefecturen Saga en Foekoeoka. De slag van de botsing werd gehoord door houtskoolbranders, die on/- middellijk de brandweer waarschuwden. Meer dan honderd brandweerlieden be klommen den berg, waar zij het wrak van het toestel vonden. Japy werd uit de wrak stukken gehaald en naar het ziekenhuis vervoerd, waarbij zijn parachute als draag baar werd gebruikt. Japy's verwondingen zijn van ernstigen doch niet van levensge vaarlijken aard. Hij heeft een diepe wonde aan het voorhoofd, alsmede breuken in schouderbeen en rechter dijbeen, waarvan de genezing wel een half jaar zal duren. Japy verzocht den journalisten aan zijn moeder te telegrafeeren, dat zij wonden niet ernstig zijn en tevens aan het blad Intransigeant te seinen, „dat hij den tocht helaas niet had kunnen volbrengen, doch dat de machine zich prachtig gehouden had". Het Keizerlijk Luchtvaartgenoot schap heeft besloten aan Japy de medaille van verdienste toe te kennen voor zijn recordvlucht van Parijs naar Japan. Spoct Voetbal. OEFENWEDSTRIJDEN VOOR HET NEDERLANDSCH A- EN B-TEAM. Op 15 December a.s. zal de indoortraining van de prominente Nederlandsche voetbal spelers, welke voor een a- of b-elftal in aanmerking komen, weer hervat worden. Twee dagen later neemt de training op het V. U. C.-veld weer een aanvang. Dit zal dan nagenoeg zonder onderbre king wekelijks worden voortgezet tot den laatst vastgestelden internationalen wed strijd, n.1. op 2 Mei tegen België. Tot het oefenprogramma behooren ook weer de noodige oefenwedstrijden. Voor eiken lan- denwedstrijd zal ons a-elftal op Woensdag zulk een wedstrijd spelen, over het alge meen tegen Engelsche prof-clubs. Maar ook de b-elftallen krijgen hun oefenwedstrijden, en niet alléén deze, doch ook wedstrijden te gen buitenlandsche tegenstanders. Het wedstrijdprogramma voor onze a- en b-spelers ziet er als volgt uit:" Woensdag 9 December: Roode Duivels- Zwaluwen te Brussel. Woensdag 20 Januari: a-elftal-Engelsche prof. club. Des avonds bij kunstlicht: b- elftal-Engelsche prof. club. Zondag 31 Januari: Duitschland-Neder- land te Dusseldorf. Woensdag 24 Februari: Oefenwedstrijd a-elftal. In den loop van Februari: Oefenwedstrijd b-elftal. Zondag 7 Maart: Nederland-Zwitserland. Zoo mogelijk Zwitserland b-Nederland b. Woensdag 10 Maart: Zwaluwen-Roode Duivels te den Haag. Woensdag 24 Maart: Oefenwedstrijd a- elftal. Zondag 4 April: België-Nederland, zoo mogelijk voor b-elftal in Noord Frankrijk. Woensdag 21 April: Oefenwedstrijd a- elftal. Zondag 2 Mei: Nederland-België. 16 en 17 Mei: (Pinksteren): Toer gemengd a- en b-elftal naar het buitenland. Aan een deugdelijke oefencampagne voor onze spelers ontbreekt het dus niet. Jnoeionden Stukken WAT IS NADEELIG VOOR EEN BOOM? Geachte Redactie, Wellicht heeft U een deskundigen mede werker, die ons kan inlichten. Ik ben aan 't heien voor een waterwerk, nu staan er boompjes in de buurt van een dikte aan den stam van pl.m. 2025 centimeter. Hier aan deze boompjes maak ik mijn tuien van de heistelling vast. Dit werd mij verboden, toen heb ik er zakken eerst om gedaan en toen de touwen, ook dit wil de opzichter niet hebben. Nu is mijn vraag: is dit vastmaken van touwen van een heistelling tijdens het palen heien nadeelig voor zoo een boom? Een aannemer. Wjj hebben de vraag van dezen lezer die niet in Alkmaar woont aan een uiterst deskundige te dezer stede voorgelegd, die ons daarover het volgende mededeelt: Vooral boomsoorten met gladde schors als: beuk, esch e.d., maar ook de soorten met een grovere bast, b.v. eik, iep enz., kunnen in jeugdvorm zeer gemakkelijk worden be schadigd; doch ook op ouderen leeftijd noe menswaardig, wanneer daar treklijnen of z.g. tuien aan worden vastgemaakt. Het kneuzen van de schors is vrijwel het zelfde geval als wanneer wij menschen ons stooten aan het een of andere lichaamsdeel, waar door een gekneusde plek ontstaat. Wij zien dit dadelijk; doch bij boomen komt dat pas de volgende jaren tot uiting en het is dan zichtbaar door 't afvallen van schorsdeelen of wel door kwijnenden groei. Het ombinden van zakken of dergelijk materiaal voorkomt het euvel niet; omdat de druk plaatselijk blijft bestaan en dat deze druk soms noemenswaardig is, blijkt wel, dat, als soms latten of iets van dien aard worden gebezigd om daarmee de tuien te bevestigen, deze meermalen bre ken. Het gebruiken van boomen voor bevesti ging van lijnen en touwen is voor den groei altijd nadeelig, daarom vind men in meerdere steden langs de grachten ook rin gen e.d. voorwerpen om het aanleggen var schepen, door bevestiging aan de langs de walmuren staande boomen, te voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 23