£aneU en Jmw&ouw ^Binnenland JCunst en Wetenschap Jeugdlectuur N. Rotterd. Courant:juist in de diep Prijsenquête van levensmiddelen. Een strenge winter? KLAAGZANG. requireerde bevestiging van het vonnis (vier maanden). De verdediger bepleitte een voorwaarde lijke veroordeeling, mede met het oog op verd.'s leeftijd. Arrest 8 December. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De toestand op de veilingen begint er niet op te verbeteren. De hoeveelheden kool, welke onverkoopbaar blijken te zijn, nemen voortdurend toe. De afgeloopen week waren de aanvoeren van gele kool bijv. heel wat grooter dan de vorige week. De ver koopprijs van dit artikel is thans niet hoo- ger dan den minimumprijs. Het grootste ge deelte van den aanvoer loopt echter door. Met de vroege witte kool voor zuurkool is het evenzoo gesteld. Er blijft een groote hoe veelheid van onverkocht. Als iets verkocht wordt, noteert men 0.80, den minimum prijs. Voor de z.g. gebasterde witten wordt wegens de betere houdbaarheid soms een dubbeltje per 100 K.G. meer betaald. Deensche witte kool kan ook niet meer allemaal worden afgenomen. Gedeeltelijk draaien deze nu ook door de klok. De rest gaat van de hand voor 0.800.90 per 100 K.G. Roode kool werd verhandeld tegen prijzen van 1.601.90 voor de aller mooiste kwaliteit. De laagste prijs was hier bij ook de minimumprijs. Van doordraaien bleven deze ook niet verschoond. Al met al is dit geen opwekkend beeld voor de tuinders. Wat de aardappelen betreft, de goedge keurde pootaardappelen zijn thans zoo goed als verkocht. Consumptie-aardappelen no- teeren vrijwel de oude prijzen. Blauwe eigenheimers gaan van de hand voor 2 20 per 100 K.G. tot f 2.40 en bij uitzondering 2.60. Schotsche muizen brachten deze week 1.602 per 100 K.G. Grove Schot ten liepen tot hoogstens 2.40, vanaf 1 2.10. Bevelanders waren iets stijver. Hiervoor noteerden wij 1.701.80. Gewone blanke eigenheimers werden verhandeld voor 1.902.20 per 100 K.G. Furore voor 1.70. De aanvoeren van aardappelen zijn de laatste weken steeds minder geworden. In de prijzen van uien kwam weinig ver andering, al was er wel variatie in. Van een prijsstijging was echter geen sprake. De mooiste partijen werden afgenomen voor 1.601.70. Minder goede kwaliteit bracht het tot 1f 1.20. Grove uien werden ver kocht voor 1.501.80, terwijl de drielin gen van 1.301.80 per 100 K.G. konden noteeren. De nep, waarvan maar enkele par tijen worden aangevoerd, bracht van f 5.50 6.20 per 100 K.G. op, naar gelang de kwaliteit. Peen bleef vrijwel op hetzelfde niveau staan. Hoogstens brachten deze 1.40 1.50 op. De laagste noteeringen, voor iets afwijkende kwaliteit waren 0.80f 1. Kleine peen f 0.500.60. Kroten konden het niet verder brengen dan 1.30 per 100 K.G., vanaf den minimumprijs. Dit is niet veel. In den andijviehandel was geen opleving te bespeuren. De meeste andijvie blijft onver kocht. De partijen, welke nog wel verkocht worden, noteerden f 0.50 en bij uitzondering tot 0.60 per 100 Krop. Groene kool gaat van de hand voor hoogstens f 3f 3.30. M'n- der zware kool brengt vanaf 1.50 per 100 stuks op. Bloemkool was in het begin van de week hooger in prijs. Tot 8 en 9 werd de eerste dagen besteed. Dit kon geen stand houden en al spoedig werd de hoogste no teering 77.50. De laatste noteeringen voor eerste soort waren vanaf 5. Tweede soort maakte van f 23. Lecerf, waarvan nog maar weinig ter veiling komt, brengt 4.50—5 op. LIEDERENAVOND ROSY HAHN. Onze stadgenoote Rosy Hahn gaf in de kleine zaal van het Concertgebouw een liederavonS waarover wij in verschillen de bladen een voor haar gunstig oordeel lazen. Alg. Handelsblad schreef: Toen de zan geres R. H. in September van het vorige jaar haar medewerking verleende aan de uitvoering van Pergolesi's „Stabat Mater" op een volksconcert onder leiding van mr. Joh. den Hertog, kon men van haar vocale en artistieke capaciteiten uiteraard nog geen voldoende overzicht verkrijgen. Eerst gisteravond werd ons die gelegen heid in het Muzieklyceum geboden. Wat men in het eerste programmadeel vast stelde, was een fraai-getimbreerde borst stem (in Marcello's „Arietta" b.v.), een goede muzikaliteit en een welbegrepen dramatiek. Na de pauze kon de zangeres met liederen van Hugo Wolf en Joseph Marx overtuigen van begaafdheid voor het lied. In Wolf's vier liederen uit diens „Spanisches Liederbuch" en evenzeer in de liederen van Marx stelde men toch met genoegen vast, dat het Rosy Hahn geens zins ontbreekt aan dramatische bewogen heid en kracht tot muzikale expressie. Het Volk: R. H. trof al dadelijk met haar beide eerste programmanummers (aria's van Handel en Marcello) door een pret tige, vooral in het middenregister en in de laagte welluidende stem, die een typisch alt-krakter heeft, ook al vervalt de zan geres nimmer in de veelvuldig gemaakte fout, haar borststem te forceeren. Men kreeg ook goede indrukken van de ton- vorming, die hier bijzonder gelijkmatig en verantwoord was. Marcello's „Quella fiamma" waardeerde men als het beste en gaafste van vóór de pauze. Na de pauze kreeg men gelegenheid R. H. van een heel andere zijde te beoordeelen. In Wolf's liederen en ook in die van den Oostenrij ker J. Marx, die sterk door Wolf bein vloed is, werd men geboeid door een sterk bewogen overtuigende voordracht, die enkele technische bezwaren onbelangrijk maakte. Het is duidelijk, dat hier de sterk- iti kanten van R. H.'s talenten te zoeken zijn. te heeft de stem van R. H. een warme (zij het iets te zwaren) klank, waarmede zij meermalen expressieve resultaten bereik te. Dat de stemkwaliteit niet overal vol deed, werd echter vergoed door den ar tistieke ernst der vertolkingen. Vooral in de liederen van Wolf vond zij haar beste momenten, en men nam tenslotte den in druk mee naar huis van serieus kunste naarschap. Jongens en meisjes behoeven een boek niet in prachtband te bezitten om er geluk kig mee te zijn en Van Holkema en Waren- dorf te Amsterdm hebben ook voor goed- koope uitgaven van voortreffelijke jeugd lectuur gezorgd, welke mfen, desgewenscht, ook wel in stijven band zal kunnen krijgen. Voor meisjes van 10 tot 14 jaar is Hoe Hannie gelukkig werd, geschreven door mevrouw J. P. Zoomers-Vermeer een aller aardigst boek. Het is de geschiedenis van een robbedoes- je, die geen vader meer heeft en wier moeder, die hard werken moet om het hoofd boven water te kunnen houden, heel wat geduld en liefde noodig heeft om haar doch tertje den rechten weg te laten bewande len. Wanneer een broer van haar overleden vader, die langen tijd in het buitenland vertoefd heeft, naar Holland komt, hecht het kind zich aan dezen oom en beschouwt hem als haar tweeden vader. Hij slaagt er met de moeder in het kind tot een zekeren levensernst te brengen en dan heeft Annie eindelijk rust en daarmede haar geluk ge vonden. Voor meisjes van denzelfden leeftijd is bij dezelfde uitgevers door Nanda een boek getiteld HalloHier Gerrie geschre ven. Gerrie woont met haar zusjes in een tehuis waar de moeder gestorven is en zij is een meisje, dat eigenlijk een jongen had moeten zijn, een echte wildebras. Dat zou natuurlijk niet erg wezen als er niet een juffrouw de Cat geweest was, die na moe ders dood de plaats van huishoudster had ingenomen. Zij begrijpt niets van een meis je als Gerrie en het gevolg is een oneindige reeks conflicten waarbij het meisje natuur lijk het onderspit moet delven. Gerrie's .va der, die wel ziet, dat zijn dochtertjes niet gelukkig z(jn, tracht langen tijd tevergeefs zijn oudste dochter Ad over te halen haa* arbeid op een kantoor te staken en de plaat van haar moeder in te nemen. Langen tij weigert het meisje, maar langzamerhan beseft zij, dat zij niet egoïstisch mag zijn c vindt dan in haar nieuwen werkkring ee; nieuwe levensvreugde. Een alleraardigst boek, dat zeker met genoegen gelezen zal worden. Voor meisjes van 14 tot 18 jaar is bij Van Holkema en Warendorf een boek van Anna Hers, namelijk Het buurtje versche nen. Kinderen van een rechter, maar ook kinderen uit een geheel ander milieu vinden elkaar op het buurtje, een open veld bij een huizenblok, waar de kinderen gezamenlijk spelen. Deze kinderen en ook het gezin waaruit zij afkomstig zijn laat de schrijfster in dit boek optreden en het is te begrijpen, dat er dan heel wat avonturen te vertel len zijn! Er ontstaat bijvoorbeeld een hech te vriendschap tusschen het dochtertje van den rechter Marya en Annelies, die een on gelukkig huiselijk leven heeft en daarom door ieder beklaagd en geholpen wordt. Bij een vlucht in kou en vorst naar een zomer huisje, loopt Marya, die met haar vriendin netje is weggeloopen een longontsteking op en sterft, wat groote consternatie in het buurtje brengt. Annelies zal dan naar een gesticht, moeten, maar de strenge rechter, die nu eerst begrijpt hoezeer Marye tekort gekomen is doordat zij geen moederlijke zorgen gehad heeft, ontfermt zich over An nelies en neemt haar in zijn huis op. Een groote rol wordt in dit boek nog gespeeld door de kinderen-Lubowski waarvan de pleegvader in een concentratiekamp zit en wiens plotselinge terugkomst groote vreug de brengt. Een boek van dezen tijd, dat, wat avonturen betreft, boven het gewone niveau van kinderlectuur uitgaat. In de serie De Goede Kameraad hebben Van Holkema en Warendorf de jongens natuurlijk ook niet vergeten. Jongens van 12 tot 16 jaar kunnen bijvoor beeld genieten van Het Verlaten Huis, ge schreven door den bekenden auteur van jongensboeken Chr. van Abcoude. Er is een oud, verlaten huis, waarvan de ramen en deuren met planken betimmerd waren, de tuin was jarenlang verwaarloosd en de muren waren dik met klimop begroeid. Wat is er heerlijker voor jongens dan in zoo'n huis op avontuur uit te gaan en dan brie ven te vinden, die er op wijzen, dat er in den kelder een schat begraven kan zijn. Maar ook meisjes zijn avontuurlijk en het blijkt al gauw, dat er nog anderen dan de jongens zoo nu en dan een bezoek aan het geheimzinnige huis brengen. Tenslotte komt de eigenaar natuurlijk opdagen en dan begrijpen de jongens wel, dat zij eigenlijk iets gedaan hebben, dat niet door den beu gel kon. Een avontuurlijk verhaal waarvan alle jongens zullen genieten. Voor jongens van denzelfden leeftijd schreef Piet Sloerdsma een verhaal, dat den naam Het geheim van het oude Heildeland draagt. Het is een verhaal, geschreven door een oud-stadgenoot en het geeft de geschiedenis weer van een viertal jongens, die ergens op de Drentsche hei gaan kampeeren. Zij heb ben een grooten hond meegenomen en be merken weldra, dat zij dezen bewaker we! noodig hebben want er wordt op een ge heimzinnige manier gepoogd hen vrees aan te jagen en hen te bewegen hun kamp op te breken. De jongens belevèn allerlei span nende avonturen en maken zich b.v. ver dienstelijk bij het redden van een gezin als er brand is uitgebroken. Ten slotte blijkt, dat zij hun kamp dicht bij de bergplaats van een jeneversmokkelaar gesticht hadden en dan wordt natuurlijk alles verklaarbaar. De schuldigen worden na een spannende achtervolging gegrepen en de jongens gaan weer huiswaarts met de gedachte aan on vergetelijke avonturen. Een boeiend en uit stekend geschreven jongensboek. Het secretariaat van den Centr. Bond van Ned. Verbruiks-coöperaties schrijft ons: Uit de gegevens, die het economisch bureau van den bond deze week van 19 coöperaties ontving voor de wekelijksche prijsenquête van dit bureau, kan blijken, dat de stijging, die in de kleinhandelsprij zen van 25 levensmiddelen viel waar te nemen, en die tot nog toe steeds sterker werd, voorloopig tot staan schijnt te zijn gekomen. Bedroeg de gemiddelde stijging voor de week van 914 Nov. ji- 1-78 pet., voor de week van 1621 Nov. j.L is zij 1.79 pet. Mogelijk laat hier de lichte ont spanning, in de groothandelsprijzen, die men de laatste paar weken kan waarne men, haar invloed gelden. Afgezien van de verhooging van den eierprijs, is vooral de prijs van griesmeel zeer sterk gestegen. Sinds 24 September j.1. namelijk met 15.8 pet. Voorts onder gingen de prijzen van bruine boonen, ver micelli, Goudsche kaas en boter verhoo gingen van 47 pet. De prijzen van capu- cijners, groene erwten, tarwebloem en zachte zeep zijn sinds 24 September met ruim 2 pet. gestegen. De overige prijzen bleven gelijk, of nagenoeg gelijk. Ter voorkoming van misverstand zij er nog eens op gewezen, dat bovengenoemde gemiddelde prijsstijging uiteraard niet aangeeft, hoeveel de kosten van levens onderhoud sinds de depreciatie van de gulden zijn gestegen. Het cijfer heeft slechts betrekking op de prijzen van 25 voorname levensmiddelen. De verhoogin gen, die de prijzen van kaas, eieren (ver hooging 29.2 pet.) en boter ondergingen, worden mede veroorzaakt door seizoen invloeden. ALMANAK VOOR DL KUST- BINNEN VAART. EN Uitgave van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Verschenen is de „Almanak voor de Kust- en Binnenvaart", jaarboekje van iet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart e Amsterdam. Deze almanak is en uit- reiding van de tot dusver verschener linnenvaart-Almanak en wordt uitgege- en als propaganda-middel voor het werk ,an het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. Deze almanak geeft in 180 pagina's tekst behalve alle gegevens, welke de schippers voor het lager zoowel als voor het vakonderwijs moeten weten, tal van wetenswaardigheden voor de kust-, Rijn en Binnenvaart. Naast de gewone alma nak-rubrieken zijn opgenomen een herlei ding der barometerschalen, de hoogwater getijden langs de geheele kust van Dover tot Cuxhaven, havengetijden, een over zicht der international# seinvlaggen, de Rijn buiten onze grens, afstandstabel van de Rijn, artikelen over de kanalen Stolpen- Schagen en Schagen-Kolhorn (met kaar ten), de Noordoostelijke Zuiderzeepolder (met kaarten), de Twent-kanalen met bijzondere gegevens van de havens van Hengelo en Enschedé, een overzicht van alle in de scheepvaart in gebruik zijnde verbrandingsmotoren, een scheepsjour naal, los- en laadtijden in verschillende landen enz. De almanak voor de Kust- en Binnenvaart is verkrijgbaar by het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, Binnen kant 22 te Amsterdam. TASCH MET 400 VERLOREN. Toen de reiziger L., in dienst van de firma van der Zande te Leeuwen-Bene den, gisteravond te omstreeks negen uur met zijn auto te Oyen (N.Br.) was aange komen, stapte hij uit om een klant te be zoeken. Zijn tasch, inhoudende een bedrag van 400, zette hij op den bumper van zijn wagen. Na het bezoek dacht hij niet meer aan de tasch op den bumper, stapte in den wagen en reed weg. Spoedig be merkte hij echter zijn nalatigheid en ijlings keerde hij terug, doch de tasch kon hij niet meer vinden. Hij wist niet beter te doen, dan de politie van zijn verlies op de hoogte te brengen, die een onderzoek naar deze zaak instelt. DE GROOTE JUBILEUM-VERLOTING UITVERKOCHT. De Vereeniging tot Bevordering der Ge zondheid in de Grafische Vakken in Ne- deiland verzoekt ons te willen vermelden, dat alle loten van bovenstaande verloting zijn uitverkocht. De trekking, die, zooals reeds bekend s, zal worden gehouden op Zatejrdag 28 November a.s., heeft plaats in het Café- Restaurant „De Kroon'Rembrandtsplein 17 te Amsterdam, des morgens 9 uur. Houders van loten hebben het recht deze trekking bij te wonen. Trekkingslijsten zijn vanaf Woensdag 2 December verkrijgbaar aan het kantoor der vereeniging, Keizersgracht 409 te Am sterdam en bij de afdeelingsbesturen. NIEUWE VERSCHIJNING OP ONZE SPOORBANEN. Dieselmechanische wagens voor stille trajecten. Terwijl de Nederlandsche industrie nog pas begonen is met de uitvoering van de groote order der Nederlandsche Spoorwegen, welke het gevolg was van het besluit tot electrificatie van de thans door Dieseltrei- nen bereden trajecten, vernemen wij thans, dat de N.S. een nieuwe opdracht aan „Werkspoor" hebben verleend. Het verkeer met stoomtreinen op trajec ten, waar het reizigersverkeer mirder druk is als voorbeeld denke men aan de lijn Alkmaar—Den Helder heeft daar tot nu toe een onevenredig kostbare accomodatie aan materiaal en bediening geëischt. Er werd een sterke behoefte gevoeld aan zuini ger materiaal op de lijn-gedeelten. Om deze reden heeft de directie van de Nederland sche Spoorwegen thans besloten de proef te nemen en een nieuw type Diesel-mecha- nischen spoorwagen en heeft zij aan Werk spoor order gegeven acht van deze wagens te maken. Een nieuwe verschijning zal daarmede op onze spoorwegen haar intree doen. Uiter lijk lijkt deze Diesel-mechanische spoorwa gen het meest op de electrische stroomlijn- wagens, welke thans dienst doen op het baanvak RotterdamHoek van Holland. Hij heeft denzelfden gestroomlijnden neus en dezelfde groene kleur. Doch dit type kent geen treinstellen, zooals zijn Diesel-electri- sche familieleden. Elke trein zal slechts be staan uit één enkelvoudigen spoorwagen, die met zijn ongewone lengte van 26.70 meter de langste onder de Nederlandsche spoorwagentypen zal zijn. Elke wagen bevat een groote afdeeling derde klasse met 56 zit plaatsen en acht staanplaatsen, en een afdee ling tweede klasse met 15 zitplaatsen en acht staanplaatsen. Het inwendige komt overeen met dat van den Diesel-electrischen trein, met dit verschil, dat eenige verbete ringen zijn aangebracht, waartoe de erva ring met de oudere gestroomlijnde treinen heeft doen besluiten. De nieuwe wagens heb ben ramen, welke bijna geheel open kunnen worden gedraaid, zoodat des zomers de fris- sche lucht vrijer kan binnenstroomen. Ook zijn de vensters van de bestuursders- cabine van hoogte veranderd. Dit heeft een onverwacht resultaat voor den reiziger. Tot de specifieke indrukken van een treinreis behoort, dat men de wereld van opzij ziet. Men kan zich een treinreis niet voorstellen zonder plotseling te voorschijn schietende telegraafpalen en langzaam wegdraaiende landschappen. De reiziger in de lange Dieselmechanische spoorwagens zal door de bestuurderscabine heen op den spoorweg kunnen zien. In verband daarmee zyn de eerste vier banken niet als in een coupé tegenover el kaar geplaatst, doch staan zij achter elkaar in hetzelfde front. Ze zijn bovendien om keerbaar, zoodat de reizigers op deze zit plaatsen op de heen- en terugreis steeds vooruit rijden. De exploitatiekosten van dit materiaal zullen op stille trajecten belangrijk lager zijn dan die van.de stoomtreinen. De be diening is eenvoudiger, het brandstofver bruik geringer en vooral het onderhoud is minder kostbaar. Door hun grootere aanzet- snelheid zijn de wagens geschikt voor lijnen -net veel stopplaatsen, terwijl zij per dag en veel grooter aantal kilometers kunnen fleggen dan stoomtreinen. Het aantal wa- ;enkilometers wordt op 100.000 per jaar ge schat, dat is evenveel als dat der Diesel- electrische treinstellen. Aangezien het in de bedoeling ligt de acht bestelde wagens in October van het volgend jaar in gebruik te nemen, kan men de eerst proefritten in den volgenden zomer tegemoet zien. De volgende zomer zal dus het reizend publiek verschillende nieuwigheden bren gen. Immers dan zullen de baanvakken Am- hemMaarn en GoudaDen Haag, welke tot proeftrajecten zijn bestemd, geëelectrifi- ceerd zijn en zullen van de 89 bestelde electrische treinstellen de eerste zijn afge leverd om op die baanvakken proefritten te rijden. Aan de electrificatie wordt hard gewerkt, al timmert men nog weinig langs den weg. Dit werk, dat 30 millioen gulden zal kosten, weerhoudt de N.S. niet op ander gebied nieuwe mogelijkheden te verkennen. MEDEDEELING MR. BOL'MAN. Inzake de Haagsche zedenzaak. Mr. H. J. Bouman, raadman van mr. Riës, deelt ons mede, dat de verklaring van den minister van justitie Dinsdag middag in de Tweede Kamer afgelegd, voor een deel in de nota Bouman reeds vermelde en toegelichte feiten bevat, voor een grooter deel echter vrijwel uit sluitend nieuwe feiten waaromtrent zich in het dossier-Riës geen enkel gegeven bevindt, zoodat deze feiten dan ook zoo wel den betrokkene zelf als diens raads lieden tot nog toe onbekend waren. Na overleg met de andere raadsleden, mr. Bekker en mr. Nysingh, heeft mr. Bou man besloten eerst na kennismaking van den woordelijken tekst van de mi- nisterieele verklaring en na onderzoen van de daarin vervatte beweringen op deze zaak terug te komen en wel met de noodige uitvoerigheid ten einde een en ander recht te zetten casu qua in het juiste licht te plaatsen. Ja, zegt de Fransche professor Cassiopct en hij grondt zijn stelling op het feit, dat d« weersgesteldheden zich om de 372 jaar her halen. Ja, zegt de Zweedsche weerkundige Sandström uit Stockholm en hy grondt zijn voorspelling op verschillende verschijnselen in het dierenrijk. De palingen zyn buitengewoon vroeg naar zee vertrokken; in verschillende streken meldt men het vertrek van de spreeuwen; de sneeuwhoenders hebben reeds midden September witte veeren gekregen (vier we ken vroeger dan anders). Ook de buitenge woon overvloedige bessenoogst meent Sandström als symptoom van een zeer strengen winter te moeten verklaren. Het is reeds lang bekend, dat vele dieren een hevige koude „voelen aankomen". Die ren, die zich b.v. ingraven, doen dit dieper naar mate een strenger winter dreigt. De trekvogels maken vroeger dan gewoonlijk toebereidselen voor de reis naar het Zuiden. Dit verschijnsel het vooruit voelen van een bepaalde weersgesteldheid, is nog steeds U1!V1! uen.de verklaard- maar een feit is, dat het bestaat. De officieele weerkunde bemoeit zich hier mee met en wacht zich voorspeilingen op 'n dergelyken langen termijn te geven Bo vendien, wat voor Zweden geldt, behoeft nog niet op onze streken toepasselijk te zyn. De Giethoornsche molens. De Scheetie- kavel, het veenlandschap in Weststellino" werf. De beken in Midden-Limburg, Grebbeberg. De Buurserbeek. De heide bh Koekange. De Ankeveensche plassen. Het waterschap Vollenhove. De heidevelden bii Elsloo. t Ik noem voor de hand weg een tiental namen, die voor den kenner van ons land een herinnering aan ryk en veelzijdig na_ tuurschoon beteekenen. Kent u, tusschen haakjes, dit alles, u die Parijs en Biarritz, Knocke en Innsbrück, Berchtesgaden en St! Moritz hebt bezocht? Velen uwer kennen dit alles in Nederland stellig niet, anders kon de rest van deze bijdrage waarschijnlijk on geschreven blijven. Want de bovengenoemde opsomming en ik kan de lijst met gemak drie maal zoo lang maken is voor den goeden vaderlander niet alleen een herinne ring aan veel van het mooiste van Neder land, het is voor hem een aanwijzing van dreigende of reeds gepleegde schennis tevens. En nu geef ik nog eens een opsom ming, die voor den goeden verstaander zoo heel veel beteekent. Ontginning in werkverschaffing. Molen afbraak. Electrische bovenleidingen. Nor maliseering van beken. Drooglegging van plassen. Demping van grachten. Vuilstor- ting. Lintbebouwing. Verharding van zand wegen. Plaatijzer, asbest, kalkzandsteen als bouwmateriaal. Weer noem ik voor de hand weg een tien- tal dingen. Soms betrekkelijk nood zakelijk» dingen. Deels ook overbodige, deels in alle opzichten, ook economisch schadelijke din gen. Maar dingen, die alle stuk voor stuk aantasting in menig opzicht van de unieke schoonheid, van de rustieke en stedelijk» pracht van Nederland beteekenen. Is er niet alle reden om een klaagzang aan te heffen? En om niet af te laten van klagen, protesteeren, betoogen, schrijven, spreken, ageeren? Wij hebben den mond vol in onze dagen van vaderlandsliefde. Daar zit een goede, gezonde kant aan. daarin openbaren zich ook verontrustende en afschrikwekkende hypemationalistische tendensen. Maar wij laten met al onze vaderlands liefde, waarop wij zoo prat gaan en wier opbloei wij toejuichen, onzen vaderland- schen bodem, om de bescherming waarvan het dan toch voor een goed deel gaat, ver minken, bederven, schenden en verknoeien op een afschuwelijke manier. Veel ernstiger dan de vijand van buiten is voorloopig nog de vijand van binnen. Die het vaak o zoo goed bedoelt, en wij willen die bedoelingen respecteeren, maar die dan toch maar maakt dat. als niet spoedig wordt ingegrepen, Friesland spoedig zijn venen en Drente z(iii heiden en Limburg de pracht van zyn beek landschappen kwijt ia, om van de andew provincies maar niet te spreken. Het tempo van afbraak en verval ia in de laatste jaar of tien angstwekkend opgevoerd Gaat het nog eenigen tijd in dezelfde snelheid door, dan behoeven we voor buitenlander» en landgenooten niet meer zoo erg te koop te loepen met de schoonheid van Nederland. Want dan blijven er wel de grachten en de musea van Amsterdam en de bouwlanden van Friesland en de duinen van de zeekust en de wijdheid van de stranden en de scha duwen der bosschen, maar dan zijn de molens weg en de moerassen, de venen en de valleien, de heiden en de beken en dan beteekent dat toch wel schromelijke verar ming en groot en onherstelbaar verlies. Nieuw natuurschoon, dat geschapen wordt, zegt ge? Och arme, ja, ik wil de schoonheid van bouwland en korenveld, van vlasakker en Wieringermeerpolder niet ontkennen, maar laten wij het scheppen, waar we dan soms zoo hoog mee loopen, maar aan hooger Macht overlaten. Stormen van verontwaardiging zouden opgaan als de Nachtwacht van Rembrandt werd afgekrabd en een modern schilder zou op het doek nieuwe schoonheid „scheppen". Het zou een daad van volslagen krankzin nigheid beteekenen. Vrage: is het veenland schap van de Scheene in Friesland, i» de omgeving van de Buurserbeek in OveriJseJ. is de heide van Koekange en het piassen- land van Niéuwkoop, zijn de grootsche schil derijen van den Schepper van minder waar de dan Rembrandt's meesterwerken? Waar om dan het eene, het kostelijk menschen* werk, trouw bewaren, beschermen en het andere, het onvervangbare Godswerk, altijd maar weer en in steeds koortsachtiger haast ten ondergang doemen en te verminken? Ja, er is alle reden om een bitteren klaag zang te laten hoorenA. L. B. Toch is er één verschijnsel, dat overeen stemt met de fransche- en Zweedsche spelling van een strengen winter. Dit is de afwijking in den Golfstroom, die men de zen zomer heeft waargenomen en die een voorhoede pleegt te zyn van hevige koude. (Zooals men weet is de zoogenaamde warme Golfstroom, die in de Golf van Mexico ont staat en die tenslotte ook langs de Noorsche kust spoelt, de reden dat sommige havens in het hooge Noorden toch ijsvrij zijn). We zullen dus maar afwachten. Het is te~ makkelijk te controleeren: de trouwdag van de prinses 7 Januari zal immers de koudste dag van dezen buitengewoon kou den winter worden (Rott. NieuwsbU ESTHER DE BOER—VAN RIJK. Naar wij vernemen, is de toestand va" mevrouw De BoerVan Rijk, die dezer da gen in het Port. Isr. Ziekenhuis te Ann"r' dam een operatie heeft ondergaan, beYre digend. De patiente zal echter nog eenig* tijd in het ziekenhuis moeten blijven. LANDBOUWER VERDRONKEN. Te Wykbrug, gemeente de Wijk gistermiddag omstreeks zes uur de 38*1 ge landbouwer A. v. d. Berg, dichtbij woning, in een sloot gevonden. Men moedt, dat de man op het oogenblik, da personeel aan het melken was, in de sl geraakt, die op eenigen afstand van boerderij is gelegen. Toen het pers°nee landbouwer ging zoeken, zag men zijn pen in een sloot drijven. Bij het dreg werd het lijk van van der B. in een grenzende sloot gevonden. gjjv

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10