VERTROUWEN VAN HOUTEN ïBoekesi JCeck School £uchtoaact Spoct in een product ontstaat, als dit goed blijkt te zijnen het vertrouwen groeit, naarmate meer en meer blijkt, dat het product het beste in zijn soort is. Wanneer nu, gedurende meer dan een eeuw, millioenen in alle deelen der wereld een bepaald merk het beste vinden, kan men zeggen dat het vertrouwen in dit merk onwrikbaar is geworden. En dit is het geval met het merk KWALITEIT W. C. van Wettum. f JAVA-SUIKER NAAR NEDERLAND. Steunverleening aan de cultuur door toeslag op den prijs. De dubbe'e moord te Merkelbeek. Verkeersonge'ukken. Langs de N.H.V.B.-velden. Glimlachje TEGEN VERSTOPPING zijn L e 0 p i 11 e n een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen js samengesteld. Lcopillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. Leopillen in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. Oud-chef van den dienst der opiumregie. Op 64-jarigen leeftijd is heden te 's-Gravenhage overleden de oud-chef van den dienst der opiumregie, de heer W. G. van Wettum. Zijn levensloop. Willem Gideon van Wettum werd op 13 December 1872 te Leidschendam geboren. Hij bezocht de H. B. S. te 's-Gravenhage en werd van 1890 tot 1892 opgeleid voor In disch ambtenaar bij de Indische instelling te Delft. In laatstgenoemd jaar vertrok hij naar Nederlandsch-Indië, waar hij tot 1901 werk zaam was als ambtenaar bij het binnen- landsch bestuur. Toen werd hij overge plaatst naar den dienst der opium-regie, waar hij door zijn ijver en bekwaamheid spoedig de aandacht op zich vestigde. Hij yom dan ook op van controleur tot de func tie van hoofd-ir.specteur en maakte in 1912 de in dezen dienst hoogst mogelijke promo tie toen hij tot chef van den dienst der opium-regie werd benoemd. Reeds tijdens zijn Indische ambtsperiode heeft hij Nederland tweemaal op opium- conferenties in het buitenland vertegen woordigd, de eerste maal in 1909 ter ver gadering van de opium-commissie te Shang hai en daarna in de jaren 1911 en 1912 op de opium-conferentie in Den Haag. In 1921 werd de heer van Wettum op zijn verzoek als chef van den dienst der opium- regie gepensionneerd. Toen in hetzelfde jaar de Volkenbond de raadgevende opium commissie instelde was hij dan ook de aan gewezen persoon in Nederland om deze in deze commissie te vertegenwoordigen. De wijze waarop hij dit deed, leidde ertoe, dat hij in 1926 benoemd werd tot regeerings- adviseur in internationale opiumzaken en tevens tot ridder in de orde van de Neder- landsehe Leeuw. LANDBOUWER TENGEVOLGE VAN EEN VAL OVERLEDEN. Gisteravond begaf de 55-jarige landbou wer H. Westerbroek, vader van een groot gezin, zich te Sonnega (Fr.) naar de stal om zijn vee te verzorgen. W. bleef ongewoon lang weg en één der huisgenooten begaf zich naar de stal om te zien wat de reden hiervan kon zijn. Na eenig zoeken vond deze den landbouwer in het hooivak liggen. Waarschijnlijk is W. bij het loswoelen van het hooi naar beneden gevallen en zoo on gelukkig terecht gekomen, dat de dood on middellijk intrad. PRINS BERNHARD BEZOEKT BARNEVELD. Voor het bijwonen van oefeningen van de luchtdoelartillerie. Hedenmorgen te kwart voor negen is Z. D. H. prins Bernhard te Terschuur le Barneveld aangekomen om tegenwoordig te zijn bij de oefeningen van de luchtdoel artillerie, welke in de omgeving van Bar neveld gehouden worden. Hij was vergezeld door zijn particulieren secretaris jhr. Ir. W G. Röell. De prins werd opgewacht door den com mandant van het veldleger jhr. W. RöelJ, generaal-majoor J. H. Carstens, inspecteur van de artillerie, kolonel J. J. van Santen, chef van de staf van het hoofdkwartier van het veldleger en majoor S. C. van den Bergh toegevoegd aan den inspecteur der artillerie voornoemd. Per auto van de defensie begaf de kleine stoet zich, begeleid door veldwachters op de motorfiets, door Barneveld naar een terrein gelegen nabij de hofstede „de Hul" onder Barneveld waar de prins een stelling van de luchtdoelartillerie zal bezichtigen. Langs den weg, welke het gezelschap door Barneveld nam, stonden veel belang stellenden, die den prins luide toejuichten. Nabij de hofstede „de Hul" was een klas schoolkinderen opgesteld, die het Wilhelmus zong. In een nota van wijzigingen op de begrooting van koloniën voor 1937 wordt een bedrag van 800.000 gebracht als vergoeding aan het Landbouwcrisis- fonds van de uitgaven, veroorzaakt door den aanvoer van Java-suiker hier te lande. Aan de Java-suiper zal, zoo blijkt uit de toelichting, steun worden verleend door maatregelen om de buitenlandsche suiker door Java-suiker te doen ver vangen. Aan de Java-suiker zal een toeslag worden toegekend boven de Pr«s van de suiker op de vrije markt. fn de toelichting deelt minister Colijn mede, dat, zooals bekend, de Indische sui kercultuur reeds sinds jaren in zorgelijke omstandigheden verkeert. Niet alleen zijn de prijzen, waartegen de Java-suiker op de buitenlandsche markten wordt verhandeld, beneden den kostprijs gedaald ook onder oc huidige monetaire omstandigheden zijn gemiddeld nog niet op winstbasis doch ook de afzetmogelijkheden zijn aan- fmnlijk ingekrompen. De voorraden onver kochte suiker op Java zijn zoo groot, dat ponder aanmerkelijke afzetverruiming het «andhaven van den aanplant voor 1937 op het Peil van die van 1936 niet verantwoord hetgeen zoowel voor de industrie als v°°r de bevolking uiterst schadelijke gevol- ®en zal medebrengen. De onlangs ingestelde commissie voor de economische samenwerking tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië heeft in een tot de regeering gericht schrijven de aan dacht gevestigd op de omstandigheid, dat hier te lande jaarlijks aanmerkelijke hoe veelheden buitenlandsche suiker worden in gevoerd en verwerkt. Zij heeft hieraan het voorstel verbonden, om, met volledige inachtneming van de be langen van de Nederlandsche suikerbieten cultuur, de Java-suiker in dier voege steun te verleenen, dat maatregelen genomen worden om de buitenlandsche suiker door deze laatste te vervangen. De regeering heeft gemeend dit voorstel te moeten overnemen. De daartoe noodige voorbereidende maatregelen zijn thans bij het ministerie van landbouw en visscherij in bewerking. Het ligt daarbij in het voor nemen om de voorziening van de Neder landsche industrie met Java-suiker te doen geschieden door een der organisaties, in het leven geroepen op grond van de Landbouw- crisiswet. Het bedrag in geld, dat hiermede gemoeid zal zijn, is niet met zekerheid te ramen, aangezien noch de ontwikkeling van den Londenschen marktprijs, noch de voor de Nederlandsche industrie benoodigde hoe veelheid in te voeren suiker met genoeg zame zekerheid te voorspellen valt. De meerdere uitgaven, aan den aanvoer van Java-suiker verbonden, zullen bij de huidige prijzen een extra last van 800.000 op het Landbouwcrisisfonds leggen. Bij de doorvoering van de bedoelde maat regel zullen de belangen van de bestaande witsuikerinvoerhandel worden ontzien. In verband met het bovenstaande is de invoer in Nederland van ruwe beetwortel suiker, ruwe rietsuiker, witsuiker en bas terdsuiker met ingang van 25 November gecontingetneerd voor den tijd van 6 maan den en wel op basis van 80 procent der ge middelde halfjaarlijksche invoeren van 1935. Door de thans voorgestelde maatregel wordt geenerlei wijziging gebracht in de besaantde regeling ten aanzien van de pro ductie en de afzet van binnenlands geteelde bietsuiker. Roofmoord staat vast. Het onderzoek inzake den dubbelen moord te Merkelbeek, in de boerderij „het Vogelke" gepleegd, is op het oogenblik nog in vollen gang. Bij het in de boerderij ingestelde onder zoek is onder een schaafbank een Engel- sche sleutel van groot formaat gevonden, waarmede waarschijnlijk de hoofdwonden van vrouw Senden zijn veroorzaakt. De sleutel is in beslag genomen. Verder zijn in een handtaschje van de vermoorde vrouw de bloedsooren gevonden. Het betreft slechts eenige kleine veegjes, vermoedelijk veroorzaakt door een met bloed besmeurde hand, die in het hand taschje is geweest. Deze veegjes.komen voor aan de buitenzijde van het taschje, aan de puntjes van een zakdoek en aan een porte- monnaie. In de portemonnaie zaten nog slechts eenige centen. Het vermoeden, dat geld gestolen zou zijn, vindt hierin tame lijk vasten grond. De asch, uit de kachel welke Zondag middag toen het parket uit Maastricht de kamer binenkwam, stond te branden als ware zij bijzonder opgestookt, is eveneens in beslag genomen, omdat het niet uitge sloten is, dat het vuur is benut om eventu- eele schuldbewijzende voorwerpen te ver nietigen. De huishoudster die nog steeds blijft ont kennen, zal morgen naar Maastricht wor den overgebracht. De slachtoffers van den moord worden Donderdagmorgen te half tien te Merkel beek begraven. KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE. Het bekende Nederlandsche lied op alle scholen geleerd heeft nationale beteeke- nis, geeft besef van saamhoorigheid en zal klinken op de nationale feestdagen. De melodie wordt nog wel gekend, doch de tekst? De meesten blijven steken, reeds in het eerste couplet. Daarom een tekstboekje in de ha~d en duidelijk de vaak pittige tekst gezongen - ook van het tweede en derde couplet! Met de tekst voor oogen, zingt ieder dapper mee. De herdruk van het nationale tekstboekje. Kun je nog zingen, zing dan mee! Het 415-440ste duizendtal maakt het mo gelijk, dat het nu is verschenen in oranje bandje en dat op de binnenkant van de omslag werd toegevoegd muziek en texst van Lippe's volkslied. Voor de zang op nationale feestdagen, voor de zang in het huisgezin en voor de volkszang heeft dit tekstboekje duurzame waarde. Het boekje is uitgegeven by Noordhoff N.V. te Groningen. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Drie gewonden. Gisteravond te half acht is op den grooten weg tusschen Amsterdam en Utrecht onder Baambrugge een taxi uit Amsterdam, die uit de richting Utrecht kwam, tegen een boom gereden. In den v/agen zaten behalve de chauffeur, nog een man en een vrouw, beiden uit Amster dam, die onderweg gevraagd hadden te mogen meerijden. Hoe het ongeluk ont staan is, valt niet met zekerheid te zeg gen, doch er bestaat een ernstig vermoe den, dat de chauffeur onder den invloed De gevolgen van de botsing waren vrij van sterken drank heeft verkeerd, ernstig. De chauffeur bekwam een hersen schudding, de inzittende man eveneens, terwijl de vrouw ernstige kneuzingen aan den rug kreeg. De drie gewonden zijn door den geneeskundigen dienst vervoerd naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN ON VERLICHTEN WAGEN. Voerman gewond. Even na het invallen van de duisternis is op den weg Almelo-Vriezenveen een ernstig ongeluk geschied. Een met 'n paard bespannen wagen, werd van achteren aangereden door een autobus. De voer man, de 28-jarige J. Hoekstra uit Almelo, Viel van den wagen en bleef ernstig ge wond op den weg liggen. Ook het paard kwam te vallen. Het werd zoodanig ver minkt, dat het moest worden afgemaakt. Hoekstra is met de autobus naar zijn woning vervoerd. De chauffeur van de autobus heeft den wagen niet gezien, daar deze niet verlicht was. De Libellenserie uitgave Bosch en Keuning te Baarn is den laatsten tijd weer met heel wat deeltjes uitgebreid. Het zijn goed geschreven, goedkoope boekjes, die allerlei onderwerpen behandelen en door hun veelzijdigheid in eiken kring gewaar deerd zullen worden. D. J. van der Ven, de bekende folklorist, schreef bij vele illustra ties over Feestbrood in midwintertijd en J R. W. Sinninghe heeft Oud-Hollandsche raadsels verzameld, eenvoudige raadseltjes, meestal in rijm. Ook José Marée heeft zich voor de jeugd verdienstelijk gemaakt door kleuterspelen uit Groomtoeders tijd in een boekje bijeen te brengen en ze van passen de illustraties te voorzien. Litterair belang stellenden zullen zich zeker interesseeren voor Dertig sonnetten van Michel Angelo, welke door Jan H. Eekhout zijn verzameld en waaruit blijkt, dat de veelzijdige kunste naar een dichter van beteekenis is geweest. Kook- en bakapparaten, welke door P. J. Cromjongh en E. Noordtzij besproken wor den en waarbij allerlei fornuizen en comfo- ren de revue passeeren is natuurlijk aller eerst voor huisvrouwen van beteekenis. Sportief kampeeren is door Ton Koot spe ciaal voor den zomertijd geschreven en geeft bij vele verklarende penteekeningen aller lei nuttige wenken aan kampeerders. Muus Jacobs schreef in De Doortocht een serie gedichten waarvan vele aan bijbelsche on derwerpen gewijd zijn. Voor wie van uit- heemsche planten houdt is De toovertuin der Alpen, door M. Barendrecht-Hoen, een prettige geïllustreerde wegwijzer om met de flora van het gebergte kennis te maken. Prof. dr. W. J. Aalders beschrijft onze le venshouding en brengt daarbij voornamelijk de Neutraliteit ter sprake. Ten slotte maken wij nog melding van een werkje van H. de Greve Pr., die in Gods kans bespiegelingen over het leven in dezen tijd houdt en een drietal wetenschappelijke werkjes, waarin dr. J. C. Menken het zoo belangrijke vraag stuk van de Vitaminen behandelt. Dr. W. Schouten bij fraaie fotografische opnamen over De wereld der iterren spreekt en dr. P. J. Waardenburg De erfelijkheid bij den mensch behandelt. Vgn Vincent van Gogh is door H. A. Gerretsen'èen beknopte levens geschiedenis gegeven waarbij eenige repro ducties van zijn meest bekende werken zijn opgenomen. Over Jacobus Revius, den in Deventer geboren dichter, wiens 350sten geboortedag weldra herdacht zal worden, heeft ds. Kooi man een uitvoerige levensgeschiedenis ge geven. Een Bloemlezing uit zijn gedichten is ingelid door L. M. Hagen. Voor geringen prijs kan men in de Li bellenserie vrijwel op elk gebied deskun dige voorlichting krijgen. Ds. W. A. F. van Dijk te Oudkarspel heeft het beroep naar de herv. gemeente te Zeddam (Geld.) aangenomen. KERKVERKIEZING TE OUDORP. Tot notabel bij de Ned. herv. gemeente te Oudorp werd gekozen de heer E. Scher- merhorn en tot kerkvoogd de heer C. de Geus. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenochtend 7.25 uur is het K. L. M.- vliegtuig Nachtegaal, P.H.-A.K.N. voor een postvlucht naar Nederlandsch Oost- Indië vertrokken. De bemanning bestaat uit gezagvoerder Blaak, tweede piloot van der Syde, werk tuigkundige Lorwa en radio-telegrafist Siemer. Het toestel vervoert twee passagiers voor Karachi, een voor Calcutta en een voor Batavia. Te Rome zullen nog twee passagiers instappen voer Bangkok en Singapore. Bovendien vervoert het vliegtuig 35 K G. vracht, 282 K.G. briefpos., en 40 K.G. paketpost. VERMIST VLIEGTUIG TERUGGEVONDEN. Het Engelsche verkeersvliegtuig dat ver mist werd, is thans bij Raselnagb nabij Caïro teruggevonden, waar het een nood landing had moeten doen. De passagiers en de bemanning zijn ongedeerd. GESLAAGDE OPSTIJGING VAN „GÏROPLAAN" VAN BREGUET. De „Gyroplaan" Breguet-Dorand, die Maandag reeds ongeveer 2 K.M. had gevlo gen, n.L twee stukken in rechte lijnen en een bocht, heeft gisteren het record in deze klasse verbeterd door op ongeveer 25 me ter van den grond een afstand van 44 K.M. in een gesloten circuit af te leggen. Het toe stel is gedurende 1 uur en 2 minuten boven het vliegveld Villacoublay in de lucht ge bleven. (De Gyroplane is een toestel dat van de autogiro in hoofdzaak hierin verschilt, dat bij de Gyroplaan de motor in plaats van den schroef in beweging te brengen, direct de beide wieken aandrijft, waardoor het toe stel als een meikever loodrecht kan stijgen en dalen, m. a. w. de snelheid, die de auto giro het opstijgen mogelijk moet maken, is niet noodig voor de Gyroplaan). Spanning in de eerste klasse toegeno men. Onverwacht groote nederlaag voor Vrone I. K.V.V. III neemt thans de leiding. Eerste en zeer groote zege voor WJt.C. Ziezoo, we zeilen aardig door de compe titie heen, daar slechts enkele wedstrijd resultaten verloren gingen, in verband met het feit dat op de eene plaats de scheids rechter weer de boel in den steek liet en er gens anders de ochtend-mist zoo dicht was, dat men meende den zeer belangrijken wed strijd tot een gunstiger gelegenheid te moe ten uitstellen. De eerste klasse A kwam met een volledige uitslagen-reeks en zooals wel te verwachten viel, zou de span ning aan den kop weer geducht gaan toene men. Z.F.C. IV hernam de leiding al is het puntental dan ook momenteel gelijk aan dat der Bergenaren en O.S.V. III, doordat de Zaandammers kans zagen de zeer lastige trip Alcmaria IV in eigen hiys te gaan bekampen tot een goed einde te brengen met een 24-zege. De Alcmarianen hebben het dus niet kunnen bolwerken, terwijl de positie van Z.F.C. IV momenteel het meest gunstig is, doch er kan nog zeer veel gebeu ren. Door het feit, dat O.S.V. III bij Beemster I gelijk (22) speelde, neemt de spanning aan den kop nog meer toe. Ook C.S.V. I en W.F.C. IV deelden te Castricum de punten (11), zoodat beiden een zeer kostbaar punt wisten te incasseeren. Vrone I stelde wel danig teleur. Dat in eigen huis nog niet zoomaar van Z.V.V. III gewonnen was, dat wisten we, maar dat het een groote 61-nederlaag voor de Vro- nianen zou worden, dat hadden we toch werkelijk niet gedacht. Het wordt inmid dels geducht oppassen. De stand is hier nu: Z.F.C. IV 6 5 0 1 26—13 10 Bergen I 7 5 0 2 30—11 10 O.S.V. III 7 4 2 1 23—17 10 Z.V.V. III 8 4 0 4 29—29 8 Beemster I 6 2 2 2 18—25 6 Alcmaria IV 6 2 1 3 18—21 5 W.F.C. IV 6 1 2 3 14—21 4 C.S.V. I 7 1 2 4 15—19 4 Vrone I 7 1 1 5 21—37 3 In de tweede klasse B kon K.V.V. IV zich van de jongste nederlaag herstellen, door Z.F.C. VI de eerste neder laag toe te brengen en met de geweldige cijfers van 60 nog wel. Ook W.R.C. I kwam eindelijk eens gewel dig op dreef, behaalde de eerste overwin ning, waartoe het bezoekende R.C.Z. II maar liefst met 70 werd gekraakt. Westzaan II klopte het bezoekende Assendelft III met 3—2. De stand is hier thar K.V.V. IV 8 5 Z.V.V. IV 7 5 Alkm. Boys III 8 5 Z.F.C. VI 6 1 Westzaan II 7 2 Assendelft III 7 2 Uitgeest LI 7 2 R.C.Z. II 7 1 W.R.C. I 6 1 W.F.C. VI 5 0 In de tweede klasse D had het leidende Egmondsche Boys I een vrijen dag en kon wat van de „vermöeie- nissen" uitrusten. Zoowel Koedijk I als Oudorp I behielden nog hun kleine kans op de bovenste plaats. Eerstgenoemde bracht een bezoek aan D. T. S. II en kon nog juist met de cijfers van 34 winnen; terwijl Oudorp I voor een grooten uitslag zorg droeg, door het op bezoek zijnde Akersloot I met 83 te slaan. Pe stand is hier nu: Egm. Boys I 7 7 0 0 25— 7 14 M. E. V. O. I 6 5 0 1 13— 5 10 Koedijk I 6 4 0 2 22—19 8 Oudorp I 6 4 0 2 22—18 8 Alkmaar H 6 3 0 3 20—22 6 Akersloot I 7 2 0 5 1624 4 Alkm. Boys IV 5 1 1 3 8—18 3 Alcmaria V 6 1 0 5 10—17 2 D. T. S. II 7 0 1 6 14—31 1 In de derde klasse E hgd het leidende Ursem I een vrijen dag en kon dus geduldig toezien wat de concur renten deden. De belangrijke ontmoeting Alkmaar HlDirkshorn I kon geen door gang vinden, terwijl de iets minder belang rijke ontmoeting Bergen IIM. E. V. O. U een 11-uits'ag opleverde, zoodat beiden weer een kostbaar punt inboetten. Schoorl I zou het bezoekende Egmond sche Boys H slaan en... deed dit dan ook op regelmatige wijze met 51. Koedijk II en Vrone II deelden met een 33-uitslag broederlijk de punten. De stand is hier thans: Ursem I 6 4 1 1 21—14 9 Alkmaar III 5 3 2 0 16— 8 8 M. E. V. O. H 7 3 2 2 13—13 8 Dirkshorn I 5 3 1 1 22— 8 7 Bergen II 6 2 3 1 20—13 7 Schoorl II 6 3 1 2 17—15 7 Koedijk II 7 2 2 3 15—18 6 Vrone II 7 1 2 4 20—37 4 Egm. Boys H 7 0 0 7 10—28 0 De vierde klasse F liet een flinke 83-overwinning zien van Alkmaar IV tegen het bezoekende D. T. S. Hl, wat voor de Oudkarspelieren tevens de eerste nederlaag beteekende. Alkmaarsche Boys V kon nog juist voor tijd, met 32 van het op bezoek zijnde M. E. V. O. III winnen; terwijl C. S. V. III Een boeiende roman: „ik ben benieuwd hoe dat afloopt!" 2 1 27—11 12 1 1 13—4 11 1 2 31—17 11 4 1 12—17 6 2 3 14—20 6 1 4 20—20 5 1 4 18—19 5 3 3 7—18 5 2 3 16—26 4 3 2 9—19 3

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11