DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De blokkade van de havens aan de oostkust 138e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Weer vliegtuigen boven Madrid. Britsche vlootbeweging slechts een manoeuvre? Duitschland is beleedigd. Belangrijke verklaring van De blokkade van Barcelona. Door het toekennen van den Nobelprijs aan Ossietszky. de Duitsche regeering. Pouwzitting der Fransche Kamer. Rede van Herriot. Weer drie Duitschers gearresteerd. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 277 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 25 November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 25 November. Berlijn is boos! Dat wil zeggen: de Duitsche regeering en de Duitsche pers zijn ja haar wiek geschoten, omdat de Nobel prijs van den vrede is toegekend aan von Ossietzky! Natuurlijk wordt ook de reden van die boosheid verklaard en wel aldus: Carl von Ossietzky is n.1. een veroordeelde landver rader. Hij is op 23 November 1931, derhalve in den tijd van de November-republiek, door den vierden strafsebaat van het Rijksge rechtshof wegens landverraad tot een ge vangenisstraf van 11/2 jaar veroordeeld. Een verzoek om gratie aan den Rijkspresi- dent, generaal veldmaarschalk von Hinden burg, werd doqr dezen afgewezen. Ossietzky is Kerstmis 1932 op grond van een alge meene amnestie in vrijheid gesteld. In te genstelling tot den sowjetstaat, die iederen politieken tegenstander tegen den muur laat zetten, heeft het nationaal-socialistische Duitschland zich ertoe bepaald, Ossietzky op 28 Februari 1933 in verzekerde bewaring te doen stellen. Ossietzky is geruimen tijd geleden uit deze hechtenis ontslagen en bevindt zich in vrijheid.. De toekenning van den Nobelprijs aan een als zoodanig bekend staanden landver rader, is zoo voelt men dat in Duitsch land een zóó onbeschaamde uitdaging en beleediging van het nieuwe Duitschland, dat daarop een dienovereenkomstig duidelijk antwoord zal moeten volgen. Hoe dat antwoord zal luiden, is niet be kend, maar Duitschland zou o.i. veel sym pathieker kunnen doen, als het den wenk van het liberale Noorsche blad „Dagbladet" opvolgde. Dit blad is n.L van oordeel, dat van Ossietzky den prijs niet alleen verdient, maar hem noodig heeft ook. Het hoopt, dat hij zijn werk zal kunnen voortzetten, maar dit zal voornamelijk afhangen, en men mag slechts hopen, dat menschelijke overwegin gen de overhand zullen hebben. „Door edelmoedigheid te toonen, zou het Duitsche regiem thans veel kunnen winnen, wat de achting van het buitenland betreft", aldus het blad, dat daarmee een duidelijk Het meest sensationeele berich^ over de Spaansche revolutie is wel, dat Oviedo in handen der regeerings-troe- pen zou zijn gevallen! En hoe! De regeeringstroepen zouden een tun nel van twee K.M. lengte hebben gegra ven naar het centrum van Oviedo en toen .plotseling het centrum der stad in de lucht hebben laten vliegen. Dat alles zou zoo verrassend vlug in zijn werk gegaan zijn, dat de stad zich zonder slag of stoot overgaf! 't Bericht is al te sensationeel, en waar voorloopig nog alle nadere bijzonderheden, alsmede een bevestiging van het bericht ontbreken, mogen wij de waarheid van dit bericht wel zeer in twijfel trekken. Vliegtuigen boven Madrid. Gistermiddag hebben een dertigtal regee- ringsvliegtuigen, jacht-, verkennings- en bombardementstoestellen, geruimen tijd bo ven de hoofdstad gecirkeld, ondanks de laag hangende bewolking. Waarschijnlijk gold het hier een ten toon spreiden van optimis me ten behoeve van de bevolking, maar het is ook mogelijk, dat verschillende loyale vliegtuigeskaders later een vlucht gemaakt hebben boven de opstandelingenlinies om die te bestoken. Hevige strijd in de hoofdstad. Intusschen werd er gisteren in den sector antwoord geeff op de actie in de Duitsche I van de brug der Franschen en in de beken- pers. j de Universiteitswijk hardnekkig gevochten. Uit Brussel komt een zeer merkwaardig bericht Tijdens een gisteren te Bergen, in Henegouwen, gehouden redevoering heeft de leider der Rexisten, Degrelle, zijn gehoor meegedeeld, dat binnenkort het woord van Rex per radio zal kunnen worden gehoord. De zender van Rome zou n.L één maal per week ter beschikking van Rex worden gesteld! Dit besluit van Rome kan merkwaardige gevolgen hebben. De toestand is n.1. zoo, dat de Belgische regeering aan de Rexisten geen verlof heeft gegeven, om van de radio ge bruik te maken. Als nu de Italiaansche regeering desnoods stilzwijgend toe stemming verleent aan de Rexisten, om over den zender van Rome te spreken, dan mengt als 't ware een buitenlandsche mo gendheid zich in politieke binnenlandsche aangelegenheden van een ander land. Dat lijkt ons een zeer eigenaardig en gevaarlijk standpunt, dat niet houdbaar is. De radio is een machtig wapen, maar zou op deze manier... staatsgevaarlijk kunnen worden. Wij begrijpen dan ook volkomen het commentaar, dat het Belgische dagblad »Ving-tième Siècle" op bovengenoemd bericht levert en dat een protest van de Belgische regeering eischt. De beide achtereenvolgende reizen van den Duitschen gezant te Londen, von Rib bentrop, naar Berlijn, doen verschillende vermoedens ontstaan, die onder alle voor behoud moeten worden weergegeven. Sommigen zijn van meening, dat dit heen en weer reizen in verband zou staan met de Eogelsche nota van 20 November aan de Locarno-staten, waarin naar men zegt, geen enkele concessie zou worden gedaan aan de Duitsche stelling, dat het nieuwe Rijnpact en het Volkenbonds-pact los van elkander moeten staan. Anerzijds gaat het gerucht, dat Baldwin tijdens zijn onderhoud met von Ribbentrop koel geantwoord zou hebben op von Rib- bentrop's aanvallen op het communisme en hem te kennen zou hebben gegeven, dat deze kwesties tot de ijzondere en binnenlandsche van elk land behoorden. Weer anderen brengen de reizen in ver band met den toestand in Spanje. Met name w°rdt de ontploffing van de cervantes in verband gebracht met de aanwezigheid van de Duitsche „Leopard" in de wateren van Carthagena. Tenslotte vestigen parlementaire kringen de aandacht op het bezoek dat lord London- derry aan Baldwin heeft gebracht. Naar men weet staat de minister van luchtvaart in nauwe relatie tot von Ribben- tr°P en men schrijft hem dan ook dikwijls de bedoeling toe op te treden als verbin' dingsagent tusschen Berlijn en Londen. De regeeringstroepen hebben tegenaanval len ondernomen en met name 2000 man rechtsche troepen omsingeld, die een zieken huis in bezit hadden genomen. De rechtsche troepen hebben gisteren Casa del Campo aangevallen, doch zij wer den teruggeslagen. Tijdens hun offensief heeft de militie terrein gewonnen en zeven strijdwagens buitgemaakt. Over het geheel was de dag gunstig voor de regeeringstroepen. Spaansche regeering eischt ontruiming Duitsche en Italiaansche ambassades. Minister Del Vayo heeft den deken van het corps diplomatiqué, den ambassadeur van Chili, een telegram gezonden, waarin hij zegt: de regeering der republiek heeft met verrassing vernomen, dat ondanks de erkenning van de regeering-Franco door Duitschland en Italië, een deel van hun per soneel in de gebouwen hunner ambassades is gebleven. Ik breng deze verrassende hou ding te uwer kennis in uw kwaliteit van deken van het corps diplomatiqué en ik ver zoek u den belanghebbenden mede te dee- len, dat zij gehouden zijn binnen 24 uur naar elders te vertrekken. Teneinde een mogelijk incident te voorko men, zouden de deuren der genoemde am bassades gesloten kunnen worden door de Spaansche autoriteiten en in uw aanwezig heid, wanneer gij daar geen bezwaren tegen ziet De Britsche admiraliteit spreekt officieel tegen, dat de persberichten, volgens welke een convooischip en vier duikbooten van Malta naar de Spaansche kusten zouden z n vertrokken, waarheid zouden bevatten Reuter verneemt nog, van de admirali teit, dat de Cyclops naar Alicante gaat om de Woolwich af te lossen. Een aantal duik booten hebben eerstgenoemd schip mis schien een deel van het traject begeleid, maar het is onwaarschijnlijk, dat zij het tot Spanje begeleiden. De kruiser Galatea vertrekt ook van Malta naar Spanje om de Arethusa af te lossen, terwijl het derde flottilje torpedo- bootjagers het eerste gaat aflossen. Op Malta zijn alle verloven bij de marine ingetrokken. Tydens een bezoek van Maisky, den Rus- sischen ambassadeur te Londen, aan het Foreign Office waarbij hy vergezeld was van Kagan zou hy met Eden een bespreking hebben gehad over den toestand in de Mid- dellandsche Zee. Het onderhoud duurde byna een uur. Slechts een manoeuvre? Havas meldt nader uit Londen: Het vertrek uit Malta naar Spanje van den kruiser Galathea en van het derde flot tilje torpedobootjagers wordt te Londen be schouwd als in onmiddellijk vèrband te staan met de verklaringen van Eden om trent de bescherming van de Britsche scheepvaart. In de kringen der admiraliteit verklaart men dat het hier slechts gaat om een manoeuvre. Niettemin is het mogely'.: dat andere eenheden uit Malta zich zullen voegen bij de Britsche vlootstrydkrachten in de Spaansche wateren! Sedert het geval met de Cervantes schjjnt de bescherming van Britsche schepen dringend geboden. Er zyn geruchten dat er reeds een koopvaardij schip van onbekende nationaliteit op de hoogte van Barcelona gezonken zou zijn. De houding van de Fransche regeering. De houding van de Fransche regeering is de Spaansche kwestie blijft zooals deze door de Britsche regeering is bepaald. Wat de mogelijkheid van operaties voor de haven van Barcelona van de zjjde der rechtsche vloot betreft, is men in Fransche diploma tieke kringen van oordeel, dat, zoolang de regeering-Franco niet .«ls oorlogvoerende mogendheid is erkend, door de rechtsche troepen geen effectieve blokkade kan wor den ingesteld. Voorts is het een regel in het zeerecht, dat neutrale staten slechts een blokkade kunnen erkennen, wanneer deze effectief is. De oorlogschepen, waarover Franco beschikt, zyn echter onvoldoende om de junta te Burgos in staat te stellen een effectieve blokkade ten uitvoer te bren gen. Hoe het ook zij, de minister van marine is belast alle mogelijke maatregelen te ne men om de Fransche vlag in de Spaansche wateren te beschermen. De clandestiene wapen-affaire te Bordeaux. Ingenieur Bourdale, die in verband met de clandestiene wapen-affaire gearresteerd is, heeft bekend, dat hy onderhandelingen voerde met de Spaansche regeering over de levering van levensmiddelen en van „pijltjes voor vliegtuigbommen". Alleen de levering van munitie werd feitelijk onder oogen gezien en het te Bordeaux in beslag genomen materiaal zou naar Catalonie ver zonden zijn, wanneer de politie de zaak niet op het spoor was gekomen. Bourdale ont kende wat het ook zij aan een der beide partijen in Spanje te hebben geleverd. Op vragen betreffende het instrument, dat in staat stelt een „pijltjesbom" te doen ontploffen, op de gewenschte hoogte, zette Bourdale uiteen, dat het patent door een maatschapppij te Bordeaux werd geëxploi teerd met het oog op de levering aan het Fransche leger, maar dat het ministerie van oorlog na proefnemingen geweigerd had bestellingen te doen. Deze onderneming is thans ontbonden. De Spaansche regeering zou in tegen woordigheid van Bourdale proeven hebben genomen bij Bilbao, welke ongetwijfeld af doende waren, aangezien hem een bestel ling gegeven werd. Noorsch schip door de opstande lingen aangehouden. De radioclub te Teneriffe deelt mede, dat de opstandelingen nabij Barcelona een Noorsch schip hebben aangehouden. Naar verluidt heeft dit schip verscheidene reizen gemaakt. Het was op weg naar een Engel sche haven, doch onderweg werd de lading verwisseld. Het schip zou munitie voor de Spaansche regeering vervoeren en is reeds enkele malen door de luchtmacht der op standelingen gebombardeerd. Het vaartuig is thans in beslag genomen. De vloot der opstandelingen heeft verder een Grieksch schip met munitie gedwongen naar Ceuta te stoomen. Men verwacht verder, dat binnenkort de vloot een aanval zal doen op Valencia en Barcelona. De haven van Gyon wordt door de vloot der opstandelingen bewaakt en al le verbindingen over zee zijn afgesneden Naar de opstandelingen mededeelen zyn in de stad demonstraties gehouden om de overgave der stad te vragen. Volgens een bericht uit Madrid zou generaal Miaja, die belast was met de leiding van de verdedi ging, door de anarchisten zyn afgezet. Naar aanleiding van de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede aan Karl von Ossietzky schryft het Duitsche Nieuwsbu reau: Door de toekenning aan Karl von Ossietz ky van den Nobelprijs voor den vrede is deze voor de eerste maal ten deel gevallen aan een door het hoogste gerechtshof van zijn land veroordeelden landverrader. Karl von Ossietzky is op 23 Nov. 1931, derhalve in den tijd van de November-repu bliek, door den vierden strafsenaat van het Ryksgerechtshof wegens landverraad tot een gevangenisstraf van 1 y, jaar veroordeeld. Een verzoek om gratie aan den Rijkspresi dent, generaal-veldmaarschalk von Hinden burg, werd door dezen afgewezen. Ossietzky is met Kerstmis 1932 op grond van een alge meene amnestie in vrijheid gesteld. In tegenstelling tot den Sovjetstaat, die iederen politieken tegenstander tegen den muur laat zetten, heeft het nat.-soc. Duitsch land zich er toe bepaald Ossietzky op 28 Febr. 1933 in verzekerde bewaring te doen stellen. Ossietzky is geruimen tijd geleden uit deze hechtenis ontslagen en bevindt zich in vryheid. De toekenning van den Nobelprijs aan een als zoodanig bekend staanden landverrader, aldus het D.N.B., is een zoo onbeschaamde uitdaging en beleediging van het nieuwe Duitschland, dat daarop een dienovereen komstig duidelijk antwoord zal volgen. Ossietzky's toestand. Karl von Ossietzky wordt op het oogen- blik behandeld in het Westend-Kranken- haus te Charlottenburg. Vandaag zijn eenige bezoekers bij hem toegelaten. Ossietzky is gebogen en mager geworden, zijn haren zijn wit, al is hy pas 48 jaar. De schrijver wist reeds, dat hem de No belprijs voor den vrede was toegekend en zeide: „Ik verheug mij over deze onderschei ding, maar ik ben een politiek schrijver en ik hoop, dat deze daad van het Nobelcomité geen onaangename reacties voor Noorwegen zal hebben". Op de vraag of hy naar Oslo zou gaan om den prijs in ontvangst te nemen, verklaar de Ossietzky, dat hij daarop niet kon ant woorden. De behandelende geneesheer toonde zich zeer gereserveerd en verklaarde, dat de zieke nog de grootste zorgen noodig heeft. Liberaal Noorsch blad doet beroep op Duitsch regiem om edelmoedigheid te toonen. Het liberale blad „Dagbladet" schrijft, dat von Ossietzky en Saavedra Lamas beiden den Nobelprijs voor den vrede verdiend hebben. Het blad is van oordeel, dat von Ossietzky den prijs niet alleen verdient maar hem noodig heeft ook en men moet ho pen (aldus het blad) dat het niet te laat is. Men moet hopen "dat hy zal herstellen en zijn werk zal kunnen voortzetten, maar dit zal voornamelijk van het regiem van zijn land afhangen en men mag slechts hopen dat menschelijke overwegingen de overhand zullen hebben. Door edelmoedigheid te too nen zou het Duitsche regiem thans veel kunnen winnen wat de achting van het bui tenland betreft. Ten aanzien van Saavedra Lamas schryft „Dagbladet", dat hy den Nobelprijs voor den vrede verdiende als actief politiek man voor zijn pioniersarbeid voor den vrede. Het blad noemt Saavedra Lamas den vader van het nieuwe Kellogg-pact, een groot vriend van den vrede en den man die den oorlog in den Gran Chaco tot staan bracht. Vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers bijeen gercepen. De vertegenwoordigers van de buiten landsche pers zijn voor hedenmiddag half twee (12.50 Ned. tijd) op het ministerie van propaganda bijeenge roepen, om een belangrijke verklaring inzake de buitenlandsche politiek van het rijk, aan te hooren. Men verwacht, dat mededeeling zal worden gedaan van het verdrag met Japan inzake den strijd tegen het com munisme. De Fransche Kamer heeft gisteren een rouwzitting ter nagedachtenis van minis ter Salengro gehouden onder voorzitter schap van Herriot. De banken van de linkerzijde waren meer dan vol, doch geen enkel afgevaardigde van de rechterzyde was verschenen. Zwijgend verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en met bewogen stem hield Herriot een toe spraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van den op zoo tragische wijze om het leven gekomen minister. Spreker laakte de lastercampagne en wees er op, dat een priester, die den oor log heeft medegemaakt, en tezamen met Salengro in Duitschland krijgsgevangen was, de waarheid heeft getuigd. Vervol gens spoorde Herriot de Kamer aan der gelijke campagnes voor de toekomst on mogelijk te maken. De rede van Herriot werd herhaalde malen door applaus onderbroken. Vervolgens sprak minister-president Blum vanaf zijn plaats enkele woorden. „Ik dank de Kamer van ganscher harte. Ik wenschte, dat ik kon zeggen, de geheele Kamer". Hierbij wees Blum op de leege barken der rechterzijde Ten teeken van rouw werd de zitting hierna verdaagd tot Donderdagochtend. DIAMANTSMOKKELAARSTER GEARRESTEERD. De politie te New-York heeft mevr. Pearl Josephine Weinberg gearresteerd, op het oogenblik, dat zij van de Norman die aan wal stapte. Een hoeveelheid dia mant ter waarde van 50.000 dollar, welke zij het land probeerde binnen te smokke len, werd in beslag genomen. Weinberg, die zijn vrouw aan de boot opwachtte, werd eveneens gearresteerd. De politie is er verder in geslaagd, eenige leden te arresteeren van een dia- mantsmokkelaarsbende, welke van Ant werpen uit op New-York werkte. De po litie heeft maandenlang op de leden dezer bende geloerd. EEN TREINBOTSING. Zeventien dooden. Gisteravond 9.50 uur zijn op de lijn Chicago-Milwaukee twee treinen tegen elkaar geloopen. Zeventien personen zijn om het leven gekomen, 65 werden ge wond. Volgens een bericht van het commissa riaat van buitenlandsche zaken zyn op 21 November nog drie Duitschers gearresteerd, n.1. de monteur Fr. Bösherz van de Zschocka Werke, uit Kaiserslautern, Reinold Schind- ler, uit Jena, beiden wonende in Marioepol, en Hermann Stammer, monteur, geboortig en wonende te Kharkow. De bedrijfsleider Heinrich Schafer uit Tsjoemysj, werd op 21 Oct. 1.1. op zijn werk bij Froense zonder opgave van redenen ge arresteerd. Hij bevindt zich in Semipatatinsk en was op 11 Nov. nog niet verhoord. Hy wordt van „contra-revolutie ten gunste van Duitschland" beschuldigd. De Duitsche ambassade stelt een onder zoek in. Duitschland dreigt de betrekkingen met Rusland te verbreken. De Daily Telegraph deelt mede, dat de Duitsche ambassadeur von Ribbentrop in een onderhoud met Baldwin zou hebben gezegd, dat Duitschland de diplpmatieke betrekkin gen met Sovjet-Rusland zou verbreken als ingenieur Stickling ter dood wordt gebracht. Baldwin antwoordde, dat een openlijke breuk de pogingen tpt het vormen van een nieuw Europeesch v redes>-sypteem ernstig in gevaar zou brengen. HEVIGE GEVECHTEN IN SOEI YOEAN. In de streek van Woetsjang Hoeyang in het noorden van Soei Yoean werden hevige gevechten geleverd tusschen de Chineesche en Mongoolsche troepen. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat 20 vliegtuigen uit Nanking te Kweithoa, de hoofdstad van Soeiyoean, zouden zijn aan gekomen. Zij zouden de opdracht hebben, onmiddellijk aan den strijd deel te nemen. BEPERKING VAN WARENHUIS- VERKOOP IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche regeering heeft den verkoop van levens- en genotmiddelen door warenhuizen verboden. Deze maatregel is genomen, ten einde te gemoet te komen aan den eisch der kleine winkeliers, het bedryf der groote waren huizen te beknotten. DEGRELLE EN DE ROMEINSCHE RADIO. In Belgische politieke kringen is men verbaasd over het feit, dat de Italiaansche regeering Degrelle toestemming heeft gege ven voor de Romeinsche radio te spreken. Het bericht is nog niet bevestigd, doch reeds zou de minister van buitenlandsche zaken instructies hebben gegeven aan den Belgischen ambassadeur te Rome en men verneemt, dat indien het feit waar is, de Belgische regeering energiek zal proteatee- ren by de regeering te Rome.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1