BERT Het anti-communistisch* front. OTERLEEK De heer Heeringa was van oordeel EGMOND AAN ZEE SCHOORL OUDORP KOEDIJK ER MOEDER'S PARAPLUIE loopt Zus als een groote meid! Stevige schoen- tjes - warm inge pakt - haar deert geen regen! Geen vrees voor kou vatten. Moeder gaf haar Wybert tabletten. ^Agenda Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Gelukskinderen (rom.); hoofdrollen Lilian Harvey en Willy Fritsch. Toegang voor alle leeftijden. City-theater, 8 uur, hoofdnummer The king steps out (operette); hoofdrollen Grace Moore en Franchot Tone. Toegang voor el- ken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Muiterij op de Bounty (sens.-dram.); hoofd rollen Charles Laughton, Clark Gable en Franchot Tone. Toegang voor alle leeftijden. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De zwarte kamer (sens.); hoofdrol Boris Kar- loff. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 25 November. 8 uur, dancing Harmonie, voordracht avond met lichtbeelden voor Het Nut; spreker prof. dr. Grondijs over „Huidige toestanden in Spanje". 8 uur, 't Wapen van Heemskerk, worstel wedstrijd AlkmaarZaandam. Donderdag 26 November. 8 uur, Harmonie, vergadering N.S.B., spr. ds. van Duyl. 8 uur, Roxy theater, film Liefde en haat, voor de V.V.S.U. AeckfUen (Ongecorrigeerd). De tekst van het Duitsch Japansche verdrag. De Japansche ambassadeur, graaf Moesjakoji, in opdracht van den keizer van Japan, en de Duitsche ambassadeur von Ribbentrop, in opdracht van rijks kanselier Hitier, hebben heden een overeenkomst tegen de communistische internationale onderteekend. De overeenkomst heeft den volgenden tekst: „De regeering van het Duitsche rijk en de keizerlijk-Japansche regeering, inzien de, dat het doel der communistische inter nationale, Komintern genaamd, de vernieti ging en overweldiging der bestaande staten met alle beschikbare middelen is. In de overtuiging, dat het dulden van een in menging der communistische internationale in de binnenlandsche aangelegenheden der naties niet alleen de binnenlandsche vrede en de sociale welvaart dier staten in gevaar brengt, maar ook den wereldvrede in het algemeen bedreigt, zijn, in den wensch ge meenschappelijk op te treden ter verdedi ging tegen de communistische ondermij ning, het volgende overeengekomen: Artikel 1: De verdragspartijen komen overeen, elkaar op de hoogte te houden van de actie der communistische interna tionale, te overleggen over de noodzakelijke afweermaatregelen en die maatregelen in nauwe samenwerking ten uitvoer te leggen. Artikel 2: De partijen zullen derde staten, welker binnenlandsche vrede bedreigd wordt door den ondermijningsarbeid der commu nistische internationale, gemeenschappelijk uitnoodigen, afweermaatregelen in den geest van deze overeenkomst te treffen of aan deze overeenkomst deel te nemen. SPIONNAGE-CENTRALE IN CARTHAGENA ONTDEKT. Uit Carthagena wordt gemeld, dat de politie daar een uitgebreide organisatie heeft ontdekt, welke spionneerde en nationaal- socialistische propaganda maakte. Bij een huiszoeking in het Duitsche consu laat werd een waar arsenaal ontdekt. Verder wordt gemeld, dat aangezien Duitschland de betrekkingen met de repu- blikeinsche regeering heeft verbroken, het Duitsch-college en het Duitsche consulaat door de regeering in beslag zijn genomen. In het eerste zal de Guardia de Asalto wor den ondergebracht, in het tweede zal een regeerings-delegatie haar intrek nemen. Qemeentemden De raad vergaderde hedenmorgen ten 10 ure onder voorzitterschap van burge meester Huyser van Reenen. Afwezig de heer Baltus. Aangezien de notulen daaromtrent niets vermelden, stelde de heer Heeringa er prijs op dat vastgesteld werd dat hjj niet gezegd had dat Schermerhorn zijn kinde ren naar Oterleek op school moet zenden, zooals in het verslag van de A. C. werd vermeld en door de Schermer Nieuwsbode letterlijk werd overgenomen. Spr. had op een servituut gewezen, waarin staat dat ons gemeentebestuur geen kinderen mag weigeren uit de geheele Schermer. De heer De Boer: Ook dit is onjuist, want dit geldt slechts voor kinderen uit de gemeente Zuid- en Noordschermer. Ingekomen was een schrijven van den gemeente-opzichter K. Verweel, waarin hij berichtte, dat hij voor zijn functie be dankt. Behandeling begrooting. De rappotteur, de heer Heeringa, zeide dat de commissie geen aanleiding heeft gevonden tot het maken van bemerkin gen, doch kwam daarna met eenige klei nigheden welke meer de inwinning van inlichtingen betroffen. De gevraagde in lichtingen werden door den voorzitter ver strekt. dat de straatverlichting beter resultaat zou opleveren wanneer aan de lantaarns betere lichtkappen werden aangebracht De voorzitter zegde toe dit aan het P. E. N. te zullen verzoeken. De heer Heeringa vroeg of de ge meente verplicht was voor een leerlinge van het gymnasium, die voor het diploma A slaagde, doch die om een staatsexamen B te doen de lessen als toehoordster volgt, een bijdrage moet betalen. De voorzitter zegde een onderzoek toe, doch betwijfelde, dat men daarvoor geld van de gemeente zal vorderen. Ook spr. oordeelde dat de gemeente aan haar wettelijke verplichtingen heeft voldaan. De begrooting werd hierop in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 40161.17, met een post van 1496.59 voor onvoorzien. De begrooting van het B. A. werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 4040 waarop de voorzitter de com missie dank zegde voor haar arbeid. Rondvraag. De heer Heeringa vroeg bij de her ziening van de schoolgelden reductie te verleenen aan ouders die meer dan één kind op school hebben. De voorzitter zegde toe, dat dit bij de herziening onder de oogen zal worden gezien. De heer He»ringa had klachten ge hoord over brutaal optreden van venters en beval het instellen van een ventverbod aan. De voorzitter had geen klachten gehoord, maar zou het onder de oogen zien. De heer Witteveen informeerde hoe het stond met het schrijven aan den mi nister. De voorzitter zeide, dat het ver zonden was, doch dat nog geen antwoord was ingekomen. Weth. F p a a n stelde voor om telefo nisch een audiëntie aan te vragen. De voorzitter stelde voor eenige administratieve wijzigingen in de rekening 1934 aan te brengen. Hiertoe werd be sloten, waarop de vergadering werd ge sloten. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bij sommige weggebruikers voor s menschen Hitsten gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar xijn, rekent de A N. W. B. op uw medewerking en op üw goede voorbeeld! Provinciaal 7 Rijksbijdrage in de huishouding der gemeente. Gezien het eindcijfer der gemeentereke ning 1935, die sluit met een nadeelig saldo van 12.591, heeft de minister van binnen landsche zaken de rijksbijdrage in de huis houding der gemeente over 1935 bepaald op 14,411. Het nieuwe wijkgebouw. Na gepleegd overleg met den inspecteur der volksgezondheid en den bouwkundig adviseur van het hoofdbestuur van Het Witte Kruis, is gebleken, dat de kosten van een nieuw wijkgebouw voor de plaatselijke afdeeling van Het Witte Kruis, voldoende aan de minste eischen, daaraan te stellen, ngeveer 7000 zullen bedragen. In verband daarmede is thans aan den gemeenteraad verzocht de garandeering van rente en af lossing eener leening van hoogstens 7000. Op verschillende wijzen is getracht dekking te vinden voor het bedrag van 3000, waar mede de oorspronkelijke begrooting zal wor den overschreden. Het bestuur is hierin ge slaagd, indien ook het subsidie der ge meente verhoogd wordt van 600 tot f 700. Ook dit is thans aan den gemeenteraad ver zocht. B. en W. stellen voor, waar het een vereeniging betreft, die later en alleen in het algemeen belang werkzaam is, op beide verzoeken gunstig te beschikken. Eer. nieuwe lagere school. Van den inspecteur der volksgezondheid is bericht ingekomen, dat het gebouw der openbare lagere school zich in een toestand bevindt, waartegen hij ernstig bezwaar heeft Verbetering is zoo dringend noodig, dat hij in normale tijden ernstig zou over wegen de school af te keuren. Thans geeft hij in overweging stappen te doen om tot een nieuw schoolgebouw te geraken. In verband met dit bericht, hebben B. en W. den Alkmaarschen architect D. Saai ver zocht over den toestand der school aan hen rapport uit te willen brengen. Deze komt tot de conclusie, dat het gebouw ernstige ge breken vertoont. Door de ligging aan den voet van een duin en door het ontbreken van een trasraam, is het gebouw vochtig. Verschillende muren vertoonen scheuren, terwijl een deel van het gebouw is verzakt. De schoorsteenen zijn bouwvallig, het dak is hier en daar verzakt, de ramen laten tocht en zand door. Voorts ligt het gebouw ongun stig t. o. v. de zon. De lokalen kunnen niet voldoende verlicht en verwarmd worden. De privaten en waterplaatsen deugen in het geheel niet en zijn niet dan met buitenge woon groote onkosten te verbeteren. De Amstecdamsche Jieucs van Woensdag 25 November 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCU LANDBOUWCBEDIET N. V. (Ontvangen per draadlooza telefoon). 1934 1934 1930 STAATSLEEN1NGEN. 4 NederL 4 Ned -Indic 5X Duitschland idem met verklaring BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij CerL 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND BINNENL Alg. Kunstzijde linie Calv* Uelit Lert. Nederl hord Philips Gloeil Gem Bezit Unilever INDUSTR OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Ciliet Service ..tv Kennecotl Copper t v Standaard Brands Stsel cumm ..tv U. S. Lastbar t a s CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unia Vora'enlanden Dito actione t a MIJNBOUW. Alg taplor. Mij. t Rcdiaog Lebong PETROLEUM Dordtacbs Petr. s v Kon. Patr. Per lak i t v Philips OU i i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber «tv Deli bat. Rubber Hcssa Rubber Oostkust v t Serbadiadi t Lnterc. Rubber SCHEEPVAAR1EN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia. Oude Deli v Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchisoo lopeka Southern Paciiic Southern Raiiw. CerL Union Paciiio v QNotecring per 50. s) es-coupon tEaclaim. PROLONGATIE vorige koers WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parus Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo .«vvt Praag Italië Vorige koert 100'A 100»/, 2D/ia 23»/. 150 165 82»/, 139 134 46«/, 82V, 240'/, 26/»/, 159»/* 71'/, 37 '/m Koers van heden te pl.m. 1.30 2'Vts 23 83»/, 141 265 15c'/,-| 71 37 t/. pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 23'/, 2I«/, 83»*-4 827,-4 84»*-5 HO»/, 1 45»/, 45»/,-6 51"/* 51'/. éi»/. 12'Vu 55 é'/s 419 106»/, 138'/, 40'Vis 24 10 175'/, 221V, 45-»/, 12»/. 55 - 4 417'/,-9 174 142 41'/,-2 175 220 265) 6 15/ 51»/,-»/, 55»/*-I 419).21 142V4 3 42 264-51* 1671*-) 37-»/,. 5IH/u 451*,.) 55) 421»/,-3 170 144-5 42'/,-'/, 2634 !5/)-ol 37-1* 51»/, 45 55) 422 3 366 387 65'/, 34V„ 382-4 8u .1 34»/, 19»/» 20-19^, 15»/i, i 271 160'/, 175 64 12-»/. 3 264-51* 157 63 384-t/, 20-1/, 16.'/, 258-1* 158'/, 124-5 384-6 85'/, 20'/w-) 15)-6/is 267-9'* 159 385-6V, 20-»/» 15*/* -1 897, 891* 89»/, 90'/, V, 235'/, 234-5 291 300 298 259 261 259 52»/g 52 30»/* '07* 16»/* 15»/, 981* 99 1'/, pCL Heden l'/i pCt 'Exdividcnd. Vorige Koers op koers heden 2 uur 1.84'/, 1.84»/, 9.03 74.27 H 9.03»/, 74.22 X 8.59'/, 8.59 31.19 31.18X 42.38 42.41 H 40.30 40.30 46.55 46.55 45.35 45.35 6.52 H 8-52 X 00.00 00.00 90'/, 30»/* i heer Saai adviseert dan ook tot stichting van een nieuwe school, daar verbetering van de oude school onmogelijk moet worden geacht en te groote kosten mee zou brengen. Op grond van dit rapport en gezien het schrijven van den inspecteur der volksge zondheid, stellen B. en W. thans den ge meenteraad voor te besluiten tot stichting van een nieuwe lagere school. Uitgaven der gemeente ter fees telijke herdenking van het vorstelijk huwelijk. Van Ged. Staten van Noordholland is bericht ingekomen, dat de gemeente wegens noodlijdendheid, voor de feestelijkheden in verband met het aanstaand huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard, niet meer dan 50 uit mag geven. Dit bedrag mag alleen besteed worden, wanneer vast staat, dat uit bijdragen der ingezetenen geen voldoende middelen kunnen worden bijeengebracht. Voorts zal de gemeente ten hoogste 0.25 per leerling der openbare en bijzondere lagere scholen mogen besteden voor het geven van tractaties, verstrekken van plaat- en drukwerk, aanbrengen van versieringen, aankoop van vlaggen e.d. De inzameling voor het huwelijks geschenk. Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente is men ook te Schoorl gekomen tot de oprichting van een comité, dat be oogt bij de ingezetenen gelden in te zame len als bijdrage voor het nationaal geschenk van het voorgenomen huwelijk aan te bie den aan H. K. H. prinses Juliana en Z. D. II. prins Bernhard. Voorzitter van het comité is de heer S. G. L. F. baron van Fridagh, burgemeester der gemeente Schoort, penningmeesteresse mej. A. A. Peeck, terwijl als secretaris is aange wezen de heer C. J. van Wijk. In verband met den spoed die dient te worden betracht met het bijeenbrengen der gelden, zal het comité op Maandag 30 No vember en Dinsdag 1 December a.s. een collecte doen houden in de gemeente. Viering van het vorstelijk huwelijk. Maandagavond werd op initiatief van den burgemeester dezer gemeente een aan tal personen bijeengeroepen, teneinde plan nen te bespreken voor de feestelijke viering van het a.s. vorstelijk hüwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Alle aanwezigen verklaarden zich gaarne bereid mede te werken om dezen feestdag ook te Oudorp zoo mogelijk te maken tot een nationalen feestdag. Door eenige personen werd een voorstel gedaan om de kinderen zoowel van de openbare als van de bijzondere school een blijvende herinnering aan te bieden. Door den heer pastoor werd gaarne het Ver- eenigingsgebouw beschikbaar gesteld om de ingezetenen des avonds met zang en tooneel bezig te houden. Staande de vergadering werd een klein comité gevormd. Als voor zitter is aangewezen ie burgemeester, alfi secretaris de heer J. M. v. d. Laarschot en als penningmeester de heer Alb. Boon, ter wijl pastoor H. J. G. van Baaren het eere voorzitterschap werd aangeboden. Het vorstelijk huwelijk. Dinsdagavond werd ten huize van den heer A. Schuur in de Wijk, grenzende aan SL Pancras, een bespreking gehouden voor de inzameling van gelden voor het natio naal huwelijksgeschenk voor prinses Juliana en prins Bernhard, alsmede voor een col lecte voor te houden feestelijkheden ter ge legenheid van dit huwelijk. De burgemeester, die op verzoek van den heer Schuur deze bijeenkomst bijwoonde, opende met een woord van welkom en dank te den heer Schuur voor de welwillendheid om zijn woning beschikbaar te stellen, waar na spreker het doel der bijeenkomst uiteen zette en de medewerking van de aanwezi gen vroeg voor de te houden collecte. Be sloten werd a.s. Vrijdag te loopen met col lectebussen voor het huwelijksgeschenk en den daaropvolgenden Vrijdag voor de feeste lijkheden. In de eerste plaats zal een feest gegeven worden voor de kinderen, de aard der fees telijkheden zal afhangen van de opbrengst der collecte. Nader zal met het comité van den Kanaaldijk worden vergaderd ter rege ling van de feestelijkheden. Nadat de voor zitter de aanwezigen dank had gebracht voor de besprekingen, dankte de heer Schuur den burgemeester en den gemeente-secreta ris voor de bereidwilligheid om deze bijeen komst bij te wonen. 50 - 35 - 20 ct. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Dinsdag werden in het café van den heer S. Kuiper te Schagerbrug ten overstaan van notaris Van Veen in het openbaar verkocht twee perceelen weiland, te zamen groot 5,63,40 H.A., gelegen aan den Belkmerweg te Stolpen, eigendom van den heer /yj Schrieken te Schagerbrug. Het geheel, vorige week ingezet 0p 4171, werd gemijnd door den heer E. Ren- tenaar te Schagerbrug voor de som van 4675. J-otmeel ADOLPHE ENGERS. Weer bü Rotterd. Hofstad TooneeL Adolphe Engers zal vanaf 1 Januari 1937 weer als gast in eenige stokken op treden bij de N. V. Vereenigd Rotter- damsch Hofstadtooneel, dir. Cor van der Lugt Melsert. Stad en Omqevinq T LIEP BEST AF. Te omstreeks 7 uur gisteravond vond op den Kennemerstraatweg ter hoogte van de Emmastraat een aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een wielrijdster. De be stuurder van de motor kwam uit de rich ting Heiloo, de wielrijdster vanuit de Em mastraat aanrijden. Er was nog voldoende gelegenheid voor haar om te passeeren, doch zij begon te weifelen en haalde naar links uit De motorrijder trachtte door krachtig te remmen nog een aanrijding te voorkomen, doch kwam op het natte wegdek te slippen, waardoor er een lichte aanrijding ontstond. Het dochtertje van de wielrijdster, d»t ech ter op een speciale zitplaats van haar rij wiel zat, viel met het hoofd op d« grond, doch bleek bij onderzoek in hel Centraal ziekenhuis ongedeerd te zijn. Motorrijwiel en rijwiel werden licht beschadigd. Een en ander was een samenloop van omstandig heid. BAI.LEROSPEL. De uitslag van Dtnsdag 24 November 1936 is als volgt: 100: mej. Groothuizen, Huigbrouwer- straat te Alkmaar, 9999; 50: mej. Muntje- werf, Notweg 7 te Oterleek, 9992; 25: H. Lover, Baansingel 45 te Alkmaar, 9981; f 25 A. Veen, v. d. Woudenstraat te Alkmaar, 9966; 10: J. N. J. Schot. Boezemsingel S te Alkmaar, 9942; 10: S. de Goede, Wester- weg 272 te Alkmaar, 9932; 1 5: G. v. d. Pol, Boomkapstraat 1 te Alkmaar. 9905; t 5: G. Blankendaal, Stationstraat 27 te Alkmaar, S869; 1 5: Middelbeek, St Antoniusstraat 29 te Alkmaar. 9851; 5: Naberman, Uiten- boschstraat 15 te Alkmaar, 9837; l 5: A. Vis ser, Omval 51 te Alkmaar, 9836; 1 5: N. de Boer, Stationsweg 42 te Alkmaar, WERKGEVERS EN MIDDENSTANDERS EN DE CENTRALE WERKPLAATSEN VOOR WERKLOOZEN. In een gisteren bijeen geroepen verga dering van middenstanders, hoofdzakelijk bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers-organisaties en de vertegen woordigers van de middenstandsbonden, werd uitvoerig besproken, de arbeid die door de Centra'e Werkplaatsen voor Werkloozen, wordt verricht. Verschillende klachten werden geuit dat deze instelling haar doel voorbij streeft en een gevaar gaat vormen voor de pa troons hier ter stede. Ook uit het feit dat een hinderwets- aanvrage is ingediend, voor niet minder dan 17 stuks eiectromotoren, blijkt dat men de kwantiteit van het geleverde werk wenscht op te voeren. De vergadering was van meening dat deze concurrentie aan de reeds zwaar be laste middenstand niet toelaatbaar is en dat tegen mechanisatie van dit bedrijf ten sterkste moet worden geprotesteerd. Waarom speel je daar, makker, der Is toch Been huls te bekenne? O ik t>ln me maar an 'et oef ene ik neb et otng pas een week. (Passing Show)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2