Eeri emotiorieele zitting der Tweede Kamer. 1 PARLEMENT De minister over het „andere bezwarende materiaal" tegen mr. R. OEEN UITBREIDING LEERPLICHT. JtadicptoQcamma ©©oeoooi 0 1 8 J}coMHciaa( 'Jliemus LANGENDIJK HeuiSleion •mm (Van onzen parlementairen medewerker.) Nadat eerst eenige kleine wetsontwer pen waren afgedaan, heeft de Tweede Kamer gistermiddag de rest van de Justi- tiebegrooting behandeld. Overgebleven waren nog, van het debat van Vrijdag, de replieken rond de algemeene beschouwin gen, waarvan het hoofdpunt was de z.g. Haagsche zedenzaak, waarin een hoofd ambtenaar van Justitie en van Financiën waren gemengd, die echter door de recht bank buiten vervolging werden gesteld. Bij de replieken traden weer op de heeren Donker (s.d.), v. d. Heide (s.d.), Boon (v.b.), Coops (v.b.), Schalker (c.p.), Rut- gers van Rozenburg (c.h.) en Duys (par tijloos). Zonderen we den chr. historischen af gevaardigde uit, dan kunnen we dadelijk van alle sprekers zeggen, dat zy door de "erklaringen van den m'nister van justitie weinig bevredigd waren. Hun grief was nog altyd dat de beide ministers en poli tie en justitie lichtvaardig waren opge treden en dat men van het „andere be zwarende materiaal', dat tegen mr. R. was ingebracht, niets wist. Ook de bedenkin gen tegen de samenvoeging van de zaken en het optreden van den rechter-commis- saris en enkele andere bedenkingen meer moesten z(j handhaven. Algemeen was de aandrang dus om nader ingelicht te wor den over dat „andere bezwarende mate riaal"; mr. Boon herhaalde zijn verzoek om een eere-raad. Nadere mededeelingen van minister. den Minister van Schaik is gezwicht voor dien aandrang om meer licht. Na lange, zeer lange aarzeling. En nog, terwijl hij sprak, scheen 't alsof hij toch weer op 't laatste oogervblik van zijn mededeelingen zou afzien. Die aarzeling eert hem, zooals achteraf zal blijken. Let wel: de Regeering had „ander be zwarend materiaal", dat mede aanleiding was voor politie en justitie om krachtig in te grijpen en voor de ministers Oud en van Schaik dit zoo te laten geschieden, tegen welken hoogen ambtenaar ook. De minister van justitie las, met wegla ting van namen van getuigen en van straatnamen, daarop een getuigenverkla ring van een 20-jarigen jongeman voor niet van dien, die reeds als getuige was gediskwalificeerd waarin een fes tiviteit van Sept. 1935 ten huize van een heer werd beschreven, welk feest alleen door heeren was bezocht, waarbij veel werd gedronken, gedanst en nog andere dingen gebeurden. Toen de minister eenmaal voorlas en gezegd had, dat mr. R. daar een groot deel van den avond tegenwoordig was en dat de ergste dingen waren gebeurd toen hy er nog was, spaarde h(j de Kamer ook niets meer. We hoorden zelfs leden zeggen: „Houd maar op!" Nog andere getuigenverklaringen wer den voorgelezen. Toen de heer v. d. Heide interrumpeer de dat dit nog niet de schuld van mr. R. bewees, ried de minister hem aan, eens bij den heer R. te informeeren, wat hij op dien en dien dag van die en die maand van dat en dat jaar de datum werd nauwkeu rig genoemd, meer dan 10 jaar geleden had gedaan. Dan zou de heer van der Heide zien dat het over mr. R. uitgebrach te reclasseeringsrapport niet volledig was geweest. Weer omschreef de minister het feit dat nu mr. R. en één jongeman betrof, met wien hij even een samenkomst had; het verschijnen ten tooneele van de politie was nog juist bij tyds geweest, zoodat geen strafbaar feit was geconstateerd. Dit feit was den heer v. d. Heide niet bekend; 't was ook niet in het dossier vol gens z(jn zeggen. (Achteraf hoorden we, dat de minister dit feit ook pas kort wist). En toen vroeg de minister de Kamer, die in groote beweging was geraakt na de mededeelingen reeds uit het eerstgenoem de getuigenverhoor: „Is hier lichtvaardig gehandeld?" „Neen! neen!" was 't antwoord van vele leden. En daarop barstte een applaus los, zoo klaterend als we het nog zelden in ons parlement hebben gehoord! In dit applaus lag de rehabilitatie van de beide ministers, aan wie de Kamer het wel heel erg moeilijk had gemaakt, mr. van Schaik vooral, wien het zichtbaar leed deed, deze nare dingen te moeten zeggen. Maarde Kamer had ze geëischt. De minister had haar nog gewaarschuwd dat hy er menschen mede benadeelen kon, mr. R. in de eerste plaats. De minister handhaafde bij zijn repliek de toezegging, dat hij de behandeling van deze zaak (door politie en justitie) zou onderzoeken. Hij was er reeds mede bezig, maar zijn eerste indrukken waren reeds deze, dat de beschuldigingen tegen deze autoriteiten niet op goede gronden be rustten. Als chef van de justitie had de minister het dossier laten opvragen; brie ven daaruit had hij ter inzage gegeven aan den minister van financiën. Aan dezen moest yolledige opening van zaken worden gegeven. Deze brieven zijn teruggegeven; na een dagvaarding, maar anders zouden ze ook zijn teruggegeven, vulde de minister aan. Na de dupliek van den minister, na de climax, werd de begrooting z. h. s. aan genomen. Uitbreiding leerplicht afgewezen. Na dit emotioneele debat was er aan vankelijk slechts zeer weinig aandacht voor de verdere behandeling van het voorstel-K. ter Laan c.s., waarvan de eer ste termijn op 31 October viel. De voor steller verdedigde nu den achtjarigen leer plicht, de intrekking van het landbouw- verlof en de verplichte schoolvoeding en •kleeding voor die kinderen, die daaraan behoefte hebben. Hy betoogde dat het een groot volksbelang is, dat 20.000^ dertien- jarigen en 74000 veertienjarigen langer onderwijs krijgen; dat er aansluiting tus- schen schooltijden en Arbeidswet is, zoo dra de jongens van de school komen; dat het schoolverzuim beperkt wordt door de andere voorgestelde maatregelen. De heer ter Laan (s.d.) kon zijn tegen standers niet overtuigen en, zonder dat er gerepliceerd werd, ging zijn voorstel met 58 tegen 25 stemmen te gronde. Vóórstemmers waren de soc.-democra ten, de communisten en de heeren Duys (partijloos) en van Houten (c.d.u.) Handel, nijverheid en scheepvaart. Daarna kon nog een aanvang 'worden gemaakt met de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke een drietal sprekers tot nu toe opleverde. De heer van den Tempel (s.d.) bepleit te een krachtige, positieve handelspolitiek, welke op bevordering van den export moet zijn gericht en deed alsnog een poging om een financieele bijdrage van het Rijk te krijgen voor de in 1940 te Amsterdam te houden wereldtentoonstelling. Hij stelde daarto3 een motie in het vooruitzicht, om de Regeering wat steun te geven tegen over het nieuwe kabinet, dat met dit subsidie zou worden belast. De heer Bakker (c.h.) wenschte even eens bevordering van den export, waarbij hij vooral aan de land- en tuinbouwbe- langen dacht en eenig licht bespeurde, nu de achterstallige vorderingen op Duitsch- land grootendeels zyn ingehaald. Hij vond dat er wat te veel over „ordening" werd gepraat tegenwoordig. Tegen ordening van het bedrijfsleven was hij niet, als het initiatief maar uit de maatschappij zelf kwam; de overheid kon die pogingen dan steunen. Voor de exportbelangen van den tuin bouw in het bijzonder kwam de heer Kampschöer (r.k.), de burgemeester van het Westlandsche dorp Monster, op. Hij verzocht weer betalingscontingenten in de clearing met Duitschland. Postbegrooting. In de avondvergadering werd de Post begrooting behandeld. Algemeen werd aan de leiding van het P. T. T.-bedrijf hulde gebracht voor de bedrijfsresultaten (8K millioen winst voor 1937 geraamd), doch verscheidene leden klaagden over de be zuiniging op het personeel, het slechter worden van de arbeidsvoorwaarden, werk tijden, die nog langer dan 48 uur bedra gen; slechte bevorderingskansen; het groote aantal arbeidscontractanten (onge veer 6000 of 1/4 van het personeel), het aanstellen van hoe langer hoe meer vrou welijk personeel; de Zondagsrust e. d. Deze zaken werden o.a. bepleit door de heeren Faber (s.d.), Cohen (v.d.), Bakker (c.h.), van Houten (c.d.u.), IJsselmuiden (r.k.) en Amelink (a.r.) De heeren Faber en Boon kwamen op te gen het verbod van de Vrijdenkers-radio uitzending, niet uit sympathie voor „De Da geraad", doch omdat zij dit verbod niet kon den billijken; de heeren Amelink, Bakkeren van Houten waren er daarentegen over ver heugd. Ook de heeren van der Zaal (a.r.). Zandt (s.g.p.) en Teulings (r.k.) stemden met het besluit van den minister in, al be treurde laatstgenoemde, dat het niet op een meer principieelen grondslag rustte. De minister aan 't woord. Minister de Wilde beantwoordde ten slotte uitvoerig de sprekers. Hij wees erop, dat inderdaad, zooals de heer van Braam beek (s.d.) meende, een bedrag van 1.8 mil lioen te veel was afgeschreven, waardoor het winstcijfer was geflatteerd. Dit afschrij ven gebeurt echter volgens vaste percenta ges. Tot verdere tariefsverlaging kan nog niet worden overgegaan. De verlaging van het locale port heeft echter over October reeds een vermeerdering van 26 pCL van het totale aantal postzendingen te zien gege ven. De indruk van den minister was, dat over 't algemeen het postpersoneel recht vaardig wordt behandeld. Voor belangrijke beslissingen wordt overlegd gevoerd en van overbelasting is geen sprake. Ten aanzien van uitbreiding van de Zondagsrust werkt het bedrijf zooveel mogelijk mee. Er is een arbeidsovereenkomstenbesluit met het georganiseerd overleg tot stand ge komen. Is dit bij de aanstelling van arbeids contractanten ooit geschonden? vroeg de mi nister. Er was geen enkel geval te zijner kennis gebracht. De promotie-kansen in dit groote bedrijf zijn inderdaad niet groot, maar in welk groot bedrijf is het anders? De ervaring leert, dat meisjes beter dan jongens machinale werk zaamheden verrichten, vandaar het groote aantal dames bij den Postcheque- en Giro dienst. Wat het verbod van den Vrijdenkers- radio-omroep betreft, zeide de minister aan stonds, dat de beslissing in 't geheel niet on der den invloed van een zekere N.S.B.-actie had gestaan. De minister was al maanden over deze zaak doende. Voorts was het voor een vereeniging als De Dageraad heel moeilijk om, gezien haar statuten, niet in botsing te komen met art. 2 van het Radio-reglement, dat aanvallen op den godsdienst verbiedt. De praktijk (de vele schrappingen in den tekst van de voor drachten) heeft dit bewezen. Hij heeft dan ook de voorloopige toestemming tot uitzen ding ingetrokken, omdat de waarschuwingen niet hielpen. Daarna werden de algemeene beschou wingen gesloten en werd de begrooting z.h. st. aangenomen. Om half twaalf kon de Ka mer naar huis gaan, na een emotioneelen dag. Donderdag 26 November. HILVERSUM. 301 M. (AVRO-uita.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble J. Kroon. In de pauze deel. 12.30 Or gelconcert. 1.Gr.pl. 1.15 Omroep orkest en gr.pl. 3.Kniples. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszit tenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Gitaarspel. 7.30 Gr.pl. 7.45 Het werkende land, causerie. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.10 Het Con certgebouw-orkest, mmv. solist. In de pauze deel. 10.30 Gr.pl. 11. ANP-ber. Hierna tot 12.'t Avro- dansorkest. HILVERSUM. 1875 M. (10—11 en 2.—11.30 NCRV, de KRO van 8.— 9.15 en 11.2.uur). 8.— Gr.pl. 8.05 Plechtige H. Mis. 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.3012.Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Hand- werkcursus, 3.3.45 Gr.pl. 4.Bij bellezing. 5.Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Het Rotterdamsch Pianokwartet. 6.45 CNV-kwartier- tje. 7.Ber. 7.15 Voor postzegel verzamelaars. 7.45 Het werkende land, causerie. 8.ANP-ber. 8.15 Pianorecital. 8.30 Causerie over den schoolstrijd. 9.Chr. Radiokoor, NCRV-orkest en solisten. 9.30 Gr. pl. 9.45 NCRV-harmonie-orkest. 10.15 ANP-ber. 11.—11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Gr.pl. 12.10 Het BBC-Welsch-orkest en soliste. 1.05 Mezzo-soprakn en bariton. 1.352.20 Het Reynolds Octet. 3.35 Sted. Orkest Bourne- mouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.35 Tommy Kinsman en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.Het BBC- Harmonie-orkest. 7.35 Operette-uit zending. 8.50 Our individual free- doms, causerie. 9.20 Tijdsein, ber. 9.40 Causerie over John Loudon Macadam. 10.Rep. 10.20 Kerk dienst 10.40 Het BBC-orkest en viool. 11.35 Lew Stoneenzijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pl. 11.20 Omroeporkest. 2.50 en 4.20 Gr.pl. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Gr.pl. 8.20 Zang en viool. 9.05 Radiotooneel. 10.05 Nat. orkest en piano. 11.5012.35 Pascal-orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Populair con cert. 7.50 Orkestconcert. 11.20 West- duitsch Kamerorkest. 12.35 Gr.pl. 1.35 Omroepschrammelensemble en solisten. 3.20 Egon Kaiser's orkest. 4.40 Concert. 5.20 Gr.pl. 6.20 Om- roepkleinorkest. 8.20 Opera-uitz. 9.55—11.20 Brockhaus-orkest. BRUSSEL, 322 en 484 Mu 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.05 Cabaret. 1.15 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Cabaret. 2 2 20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 5.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert 10.30—11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.302.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Om- roepkleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Om- orkest en gr.pl. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.80 Het Münchener Amusements orkest. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Egon Kaiser's dans- orkest GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs Radio 8.058.20, Luxemburg 8.209.05, Keulen 9.05 —11.20, Parijs R. 11.20—13.05, Brus sel VI. 13.05—14.20, Luxemburg 14.20—14.50, Parijs R. 14.5015.50, Lond. Reg. 15.5016.50, Luxemburg 16.50—17.20, Keulen 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.2018.45, Weenen 18.45—20.05, Berlijn 20.0520.50, Straatsburg 20.50—22.50, Weenen 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.8.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—15.35, Droitwich 15.35—18.20, Luxemburg 18.2019.—, Droitwich 19.20.50, Luxemburg 20.5021.05, Lond. Reg. 21.0522.20, Droitwich 22.20—24.—. De kwestie-Dirkmaat Algemeene vergadering aangevraagd. De kwestie-Dirkmaat, marktbetaal- meester van de L.G.C., contra het marktbe- stuur begint zich al meer uit te breiden. Thans is de tuinbouwvereeniging „De Toe-, komst" te Zuidscharwoude op verzoek van een aantal leden by elkaar geroepen om over deze zaak te spreken. Naar wij vernemen, zijn een paar circu laires verzonden in verband met deze zaak. Allereerst door het bestuur van de tuin bouwvereeniging De Toekomst te Zuid scharwoude, waarin de vereenigingen wordt geadviseerd, zich niet aan te sluiten by de actie van de vereenigingen te Broek op Langendyk en St. Pancras en adhaesie te betuigen aan het schrijven van De Toe komst. Verschillende andere mededeelingen worden verder nog gedaan, welke niet ge heel juist zijn, volgens onze inlichtingen. Of dit verzoek van De Toekomst het hou den van een algemeene vergadering kan tegenhouden, betwijfelen wij ten sterkste, daar in de statuten van de L.G.C. is vastge legd, dat door twee vereenigingen een alge meene vergadering kan worden aange vraagd. Naar ons werd medegedeeld, heb ben de vereenigingen uit Broek op Langen- dijk en Sint Pancras deze algemeene verga dering reeds aangevraagd. Aangezien de statuten tevens aangeven, dat een derge lijke vergadering binnen een maand moet worden gehouden, kunnen wij die vergade ring dus spoedig tegemoetzien. In verband met het feit, dat sollicitanten zijn opgeroepen voor de vacante betrekking van marktbetaaldmeester, heeft ma ver zocht, de beslissing voor de vervulling van deze vacature nog aan te houden. In een uitvoerige circulaire aan de uitge sloten vereenigingen hebben de beide ver eenigingen hun standpunt aan da andere aangeslotenen medegedeeld. Allereerst wordt een overzicht gegeven van het ver loop dezer zaak. Het besluit tot het houden van accountantscontrole is genomen b een bestuursvergadering, zonder dat dit punt op de agenda vermeld stond. Dit vooss*»., dat plotseling aan de orde was gesteld, werd aangenomen. De afgevaardigden van Broek op Langendijk en St. Pancras zijn hier later weer op teruggekomen en men Is overeenge komen dat 't besluit voor een jaar zou gel den, zoodat men er na dat jaar weer op terug zou kunnen komen. Het kost een be drag van 300 en heeft geen punt van be spreking uitgemaakt op de algemeene ver gadering; dit wordt wel noodig geoordeeld volgens art. 14 der statuten. In de rondvraag van de alg. verg. is het nog wel ter sprake gekomen door een voorstel op de beschrij vingsbrief te plaatsen. Nu de betaalmeester echter heeft bedankt, is een toestand ont staan, welke noodig maakt, dat men een houding bepaa.lt. De vier bezwaren van de beide tuinbouw- vereenigingen zijn: Ten eerste is de controle onnoodig, dsar de betaalmeester voor eigen risico werkt. Degene, die op de veiling koopt, krijgt een schuld aan den betaalmeester en hij die «P de veiling verkoopt, krijgt een vordering op den betaalmeester. Deze vordering is steeds invorderbaar, ongeacht de koopman den betaalmeester betaalt of niet. De be taalmeester draagt het risico. Controle op zijn kas, zijn particuliere kas, is dus onnoo- door RICHARD STARR Vertaald door A. RIE^ 10) oo^lecht, „Ik ben in werkelijkheid niet zoi als u denkt. Zooals ik u al zei, is dit myn eerste overtreding, en ik had het verkeerd begrepen. Toen u tegen mij zei, dat u mi) wilde kussen, dacht ik, dat u contant zoudt betalen en niet op langen termijn. Toen ik u het briefje gaf, dacht ik dat u zoudt be grijpen, dat ik van plan was, u naar boven te volgen". „Nu, ik begreep het niet, mr. Turner. En nu u mij dat hebt gezegd, zou ik er niet meer over denken, u te kussen, wat er ook zou gebeuren". „Mijn geval is hopeloos", mompelde Jim- my. „Ik zal nu waarschijnlijk nog wat champagne drinken". „Het kan me niet schelen, wat u drinkt, of hoeveel. U mag er in zwemmen, als u wil. Hier is uw sigarenkoker". Zij wierp hem op het bed. „En u k-kunt dat meisje kussen, waarvan u de foto in uw valies hebt. Ik kan niet helpen, dat ik het zag". „Miss 2703, dat is nogal onvriendelijk" „U bent on-onvriendelijk tegen mij ge weest". „Het spijt me", zei Jimmy ernstig. Dat was mijn bedoeling niet. Het was maar een grBpje. U bent een echt kranig meisje. En het was evengoed uw schuld als de mijne. U bracht my in verzoeking". .Hoezoo?" „U bent zoo lief". „Laat mij g-gaan, alstublieft. Ik moet naar huis". Hij beproefde niet. haar tegen te houden, maar hij stond tusschen haar en de deur. Hij ging opzi' „Mag ik u niet naar huis brengen? We zouden een taxi kunnen nemen. West Ham is een heel eind weg". „Neen, ik wil alleen gaan". „Miss 2703, u zei vanmorgen, dat u mij ontzettend graag mocht". „Dat weet ik. Ik zeg soms van die raie dingen. Ik kom altijd in moeilijkheden, doordat ik dingen zeg, die ik voor me had moeten houden". „Meende u het dan niet?" „Ja-ja, toen ik het zei, wel. Maar nu niet meer". „Wilt u mij niet een hand geven, en ik vergeef u niet. Ik haa'. u". Mr. Turner liep haar voorbij en ging met zijn rug naar haar toe uit het venster kij ken. Met haar hand al op de deurknop, draaide Tessa zich om. Maar zij zag alleen zijn rug. Hij keek nog uit het raam naar de verlichte straat beneden. Zij voelde een ellendige pijn in haar hart. Geen enkel andere jongeman had haar ooit zoo'n pijn bezorgd. Paul Harvey had haar verveeld, soms heel erg. Maar hij had nooit haar hart gewond. Zij had nooit kunnen denken, dat het zoo'n pijn kon doen. Het was ontstellend. En nog wel om een man, dien zij dien morgen om zeven uur voor het eerst had ontmoet! Wat een rare wereld was het toch! „Zegt u mij geen g-g-goeden nacht?" sta melde zij. „G-g-goeden nacht", zei Jimmy, zonder zich om te draaien. „O", zei ze woedend. „U bent een beest, en ik zou u nu zelfs niet meer willen kus sen, al smeekte u er mij op uw knieen om". HOOFDSTUK VIII. Tessa houdt haar belofte. Juist wilde zij de deur openen en trotsch naar buiten wandelen, toen Jimmy 'n zach- ten uitroep slaakte en de kamer door snel de. Zijn hand omsloot de hare over' de deur knop. „Blijf stil staan!" Tessa richtte zich hoog op. „Mr. Turner, probeert u mij te beletten, deze kamer uit te gaan? Want als u..." „Natuurlijk niet. Wees stil". Zonder zijn hand van de hare weg te nemen, draaide hij het licht uit. Zij stonden samen in het donker bij de deur. Tessa hoorde buiten op de met een looper bedekte gang iemand loopen. Zij probeerde den deurknop om te draaien. „Doe niet zoo idioot!", fluisterde Jimmy dreigend. „U bent vrij om hier gaan. als u wilt. Ik ben geen schurk. Maar daar komt iemand. Ik wil niet hebben, dat men u uit mijn kamer ziet komen". Tessa liet haar stem tot een gefluister dalen. „Is dat voor mij of voor uzelf?" „Voor u", zei Jimmy Turner. H(j trok haar hand van den deurknop, maar bleef ze vasthouden. Tessa dacht, dat hy het vergeten was en wilde er liever geen drukte over maken. Zoo stonden zy in het donker, haar hand in die van Jimmy Turner, haar smalle schouder tegen den zyne. Tessa was er zich van bewust, maar het was erg donker en de aanraking van zyn schouder gal haar een gevoel van kameraadschap. Niet, dat de duisternis haar angst aanjoeg, maar dit was een vreemde kamer en ongetwijfeld waren vele omstandigheden ongewoon. Zy stonden doodstil, terwyl de voetstap pen de deur voorby gingen en in de gang wegstierven. „Ziezoo", zei Jimmy, „de kust is vry. Nu kunt u gaan. Goeden nacht". „Daar komt weer iemand", fluisterde Tessa. Meerdere voetstappen. Twee mannen, die druk praatten, terwyl zy de gang door liepen. Tessa voelde, dat Jimmy zich be woog en hoorde een zacht geklik. „Wat was dat?" vroeg Tessa. „Ik heb de deur afgesloten. Een paar van de jongelui mochten eens hier komen om my te zoeken. Het kan u toch niet schelen een oogenblik te zyn opgesloten, wel?" „Natuuriyk niet. Waarom zou het?" „Heelemaal geen reden voor". „Ik ben ik ben hier toch heelemaal veilig, is het niet?" „Dat weet u wel". De twee mannen gingen voorby, maar ei volgden er meer. De gang begon vol men schen te raken. „Lieve help! Wat moet ik doen, mr. Tur ner?" fluisterde Tessa. „U zult hier een oogenblik moeten biy- ven. U bent hier veilig. Maar dat duurt misschien nog even". „Genade! Waarom?" „Ik geloof, dat het diner beneden afge- n°v!!? kV? ten heeleboel «"ten logeeren in het hotel. Een kwartiertje of zoo zullen zy nog naar boven1 blij ven komen, denk ik". Weer stilte en Tessa, die een snik pro beerde te smoren, trilde heftig. „Goede genade, u huilt!" „Neen, n-n-niet waar. Niet echt". „Tessa, huil niet. Daardoor voel ik mij een angstwekkende bruut. Er is niets, <>ra je-ongerust over te maken. Heusch niet". „Weet u m-myn naam?" „Ja. Huil niet. Het spyt my, dat ik 01 grapje met je uithaalde. Je hebt groot gc- lyk. Ik ben een beat". „Neen, dat bent u niet". Zy huilde 11 u werkeiyk. „U b-bent geen b-beest, mr. Turnovermr. Turner". „Noem my Jimmy". „Jimmy, je bent geen beest. Ik «el°ot niet, dat je kwaad in den zin hadt". „Dat had ik ook niet, dat verzeker ik Tessa. Het was alleen myn dikhoofdighe'- Ik dacht, dat je het erg zoudt vinden". „Ik vind het niet zoo heel erg. Ja toen. Ik had hier niet moeten zyn. U weet we dat ik het niet erg vind of Maar h£ spyt my, dat ik u uitgescholden heb. heb een vreeselyk humeur. Dat komt do<u myn roode haar". Nog steeds gingen er pratend en lachen menschen voorby. De geur van sigarenro drong door de gesloten deur. Tessa'8 hand lag nog in die van Junn en nu lag zyn andere arm om haar st-no der. Zy kon zich niet herinneren, wanne die daar omheen geslagen was, maar was er blij om. Zy voelde zich zwak en arm steunde haar. Zy huilde nog a*0®1' en met gefluisterde woordjes trachtte my haar gerust te stellen. Zonder he willen, dacht zy aan het meisje, wier hy in zyn valies had. Natuuriyk kon zyn zuster wel zyn, maar mannen P»» het portret van hun zuster niet met mee te dragen. (Wordt virvolgd'

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6