QUAKER HAVERMOUT Is vaccinatie niet aan te raden Jootteel Er zijn risico's aan verbonden Bernard Shaw „St. Joan". Ov.r'eg met dm huisa.fs is Zeer gcwenscht. DE GEHEELE WERELD KENT DE BEROEMDE DIONNE VIJFLING Maar kent U deze verbazingwekkende feiten? ten in soortgelijke aangelegenheden er varing hadden opgedaan. Wij meenen in die keuze te zijn geslaagd en zien niet in, dat in de gemeente een betere keuze mogelijk zou zijn geweest. Even min staat voor ons vast, dat in dat ge val de kosten minder zouden hebben bedragen, tenzij dan wat betreft de reis- en verblijfkosten. Volgnummer 263. Aanschaffen en on derhouden van leermiddelen enz. Bij lage nr. 1955. Hierbij werd de vraag gesteld, waarom voor den aanleg van een schooltuin bij de Nicolaas Beetsschool geen gebruik is ge maakt van de diensten van het plantsoen- bedrijf. Het aanleggen en onderhouden van de tuintjes en plantsoentjes bij de scho len heeft nooit tot de zorg van den plantsoendienst behoord. Af en toe wordt voor dit doel een bescheiden be drag uit het voor de aanschaffing van leermiddelen toegestane crediet beschik baar gesteld. Van de bemiddeling van den plantsoendienst moet, ter besparing van kosten, worden afgezien. Volgnummer 269. Kosten van de oudercommissies. Bijlage nr. 2065. Op de nota komt een uitgaaf voor van 200 voor de aanschaffing van stoelen voor de oudercommissies. Op bladzijde 31 van den aanbiedingsbrief bij de begrooting voor 1935 hebben B. en W. toegezegd te zullen onderzoeken, of op an dere wijze dan door aankoop in de behoef te aan stoelen zou zijn te voorzien. In verband hiermede werd gevraagd, op grond van welke overwegingen de uitgaaf van 200 niet achterwege kon blijven. Bij genoemde toezegging is gedacht aan de mogelijkheid om de vergaderin gen van de oudercommissies te doen houden in de bioscoopzaal van de Han delsschool. Wij hebben aan die gedach te geen uitvoering gegeven, omdat hier tegen allerlei praktische bezwaren wer den aangevoerd. Aankoop van nieuwe stoelen, ter ver vanging van de in gebruik zijnde, die geheel waren versleten, kon toen niet worden vermeden. Wij meenden hier aan de voorkeur te moeten geven, om dat het voortdurend huren van stoelen te kostbaar zou worden en de gemeente thans de beschikking over de meube len, zoo noodig ook voor andere gele genheden, behoudt. Volgnummer 440. Opbrengst van het stedelijk museum. Betreurd wordt, dat een belangrijke kunst verzameling, als ons museum bevat, blijkens de geringe opbrengst van 67.50 zoo weinig bezoek trekt. Moet hiervoor meer propa ganda worden gemaakt, is wijziging of uit breiding van de uren van openstelling noodzakelijk of zijn burgemeester en wet houders andere maatregelen bekend, die tot verhooging van de opbrengst zouden kun nen leiden? Behalve betalende bezoekers worden in het Museum zeer veel personen kos teloos toegelaten, o.a. leerlingen van on derwijsinrichtingen, bezoekers van te Alkmaar plaats vindende congressen, feestvergaderingen enz. De opbrengst alleen kan dus niet als maatstaf voor den omvang van het bezoek dienen. De zeer belangrijke teruggang in het vreemdelingenverkeer laat niet na ook grooten invloed uit te oefenen op het museumbezoek, zoowel hier ter stede als elders. Volgnummer 597. L'itkeering aan het bedrijf der gemeentewerken. Bijlagen 2593 tot en met 2964. Een specificatie van dezen post naar de onderdeelen zou op prijs worden gesteld, waarbij men tevens gaarne zag medege deeld, welke adviezen voor het bediag van 12.000 2ijn verstrekt. Verwezen wordt naar het hierbij over gelegd rapport van den directeur der gemeentewerken d.d. 13 November j.1. G.W./392. Met genoegen constateerde de commissie, dat thans uitvoerige rapporten omtrent de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen waren overgelegd. De beoordeelingen van de administratieve opmerkingen meende zij aan B. en W. te moeten overlaten. Slechts zou de commissie gaarne zien medegedeeld, welke maatregelen B. en W. denken te nemen ten aanzien van het be drag van 33.697.80, waarover het bedrijf der gemeentewerken als bedrijfskapitaal de beschikking heeft. Omtrent de bestemming van genoemd bedrag zal in den aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrooting voor 1937 een voorstel worden gedaan. De commissie geeft den raad in afwach ting van de nadere inlichtingen van B. en W., in overweging het voorstel tot voorloo- pige vaststelling van de rekeningen, opge nomen in bijlage nr. 130 van dit jaar aan te nemen. (Het ingesprongen zetsel betreft de ant woorden van B. en W.) DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 1 opz. teekenaar, 1 bouwk. opzichter, 1 waterbouw kundige, 4 glas in loodzetters, 2 glazenwas- schers, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 4 stratenmakers, 1 stratenm. opperman, 1 stuc. opperman, 1 tegelzetter, 1 betonemailleur, 10 betonwerkers, 36 opperlieden, 26 stucadoors, 60 metselaars, 19 voegers, 72 schilders, 113 grondwerkers, 116 timmerlieden; groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 15 bankwerkers, 3 blikslagers, 3 carosserie- bouwers, 1 constructiewerker, 1 electro- technicus, 13 electriciens, 2 fitters, 1 instru mentmaker, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 8 klinkers, 16 loodgieters, 2 lijn werkers, 7 ma chinisten, 2 machineteekenaars, 8 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslijpers, 17 monteurs, 3 orgelmakers, 1 pianostemmer, 2 plaatwerkers, 2 rijwielherstellers, 1 rijwiel- lakker, 4 scheepsbouwers, 2 scheepstimmer lieden, 1 scheepswerktuigkundige, 13 smeden 9 stokers, 2 tandtechnikers, 1 voorslaander, 3 vuurwerkers, 4 wagenmakers, 1 werktuig bouwkundige, 9 ijzerwerkers, 1 zandberei- der; groep vcedings- en genotmiddelen: 51 si garenmakers, 3 sorteerders, 1 kistenplakker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 9 slagers, 1 kok, 6 chocoladebewerkers, 1 suikerbakker, 1 off. choc. dragist, 29 bakkers, 2 bierbot- telaars, 4'zuivelbereiders; groep verkeerswezen: 64 chauffeurs, 7 koetsiers, 6 motorschippers, 19 pakhuis knechts, 22 magazijnbedienden, 9 kellners, 3 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 emballeur; groep houtbewerking: 23 meubelmakers, 10 stoffeerders, 7 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper; groep boek- en steendrukkerijen: 6 let terzetters, 1 drukker, 8 boekbinders; groep handel: 27 vertegenwoordigers, 5 winkelbedienden, 1 colporteur, 1 etaleur; groep land- en tuinbouwbedrijven: 14 tuinlieden, 27 boerenarbeiders, 4 bloemisten; overige beroepen: 4 wasschers, 1 kleer maker, 1 rietwerker, 6 schoenmakers, 1 port. huiskn., 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 2 huidenzouters, 1 klompenschilder, 1 onder wijzer, 1 cartonnagebewerker, 1 papierbe werker, 1 controleur, 6 incasseerders, 4 zak- kenstoppers, 2 administrateurs, 1 boekhou der, 1 secretarie-ambtenaar, 23 kantoorbe dienden, 1 batikschilder, 40 transport- en 294 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 6, tabaksindustrie 8, overige beroepen 6; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 31; vrouwelijk personeel: 6 kantoorbedienden. 6 verkoopsters, 2 huishoudsters, 2 assistenten m de huishouding, 1 naaister, 1 strijkster, 7 dagmeisjes, 2 dienstboden, 9 werksters. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 17—24 NOV. 1936. Nieuwe zaken: Alkmaar: H. Huiskamp, Comanstraat 32, winkelier in papierwaren, boeken, schrijf behoeften, sigaren en andere rookartikelen. Bergen: Electro-Medisch Bureau „Ifron" (E.M.B.I Doorntjes 39, handel in electri- sche-medische apparaten. Den Helder: Sigarenmagazijn „De Scha kel", Spoorstraat 114, sigarenwinkel en lees bibliotheek. Wijzigingen: Alkmaar: C. Bots' Borstelfabrieken, Hee renstraat 6; rechtsvorm: naamlooze vennoot schap. De Alkmaarsche Stoom-, Wasch- ep Strijk- inrichting; bestuurswijziging. Vereeniging van Melkverkoopers „Onder linge Hulp"; bestuurswijziging. Bergen: N.V. Carrosseriefabriek voorheen J. Asjes Ezn., Hertenlaan 7; zaak verplaatst naar Haarlem, Burg Boreelstraat 11. Egmond aan Zee: Familie-Pension „Belvé dère", Westeinde 3; overgegaan aan G. Hoo ning. Heerhugowaard: A. Kalf, Middelweg B 67. timmerbedrijf; overgegaan aan mw. de wed. M. KalfNottelman. Heiloo: IJ. K. M. Kops, Stationsweg K 14, timmerman; rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: Administratiekantoor voor onroerende zaken „Den Helder en Omstre ken" N.V.; bestuurswijziging. Comm. Venn. Kapé, Klein prijs waren huis gevestigd te Heerlen; fil. gevestigd te Den Helder, Koningstraat 61-67. Nieuwe Niedorp: J. Keuken, Wijk E 70, handel in manufacturen; benoeming gevol machtigde- bed rij f sleider. Schermerhorn: N.V. Veekoekenfabriek „De Leerhoeve", gevestigd te Alphen aan den Rijn, A77; bestuurswijziging. Wieringerwaard: H. v. d. Woude, Twee wegen A 168, café; overgegaan aan R. Breed. Opheffingen: Alkmaar: „De Bokser", Magdalenenstraat 18, sigarenwinkel Den Helder: „De Schakel", Spoorstraat 114, sigarenwinkel. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de mand! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant. Voordrachtavond van dr. van Amerongen voor de Vrijzinnig- Hervormden. Het is inderdaad juist, dat in tijden, waarin wij thans leven, de werken van groote schrijvers, die opkwamen voor de vrijheden van den mensch, duidelijker geaccentueerd worden dan in levensperioden met een be stendiger verloop. Daarom was het geen toeval, dat het groote werk van G. Bernard Shaw, zijn onvergetelijke „St. Joan", ten tooneele werd gevoerd of, zooals gisteravond in de kleine zaal van dé „Harmonie" voor de vrijzinnig-hervormden, door onzen stad genoot dr. v. Amerongen in voordrachtkunst tot uiting kwam. Tegenover de verwarde en vaak onver klaarbare stroomingen ook in het cul tuurleven doet een beschouwing van een zoo groot Shaw-kenner als dr. v. Ameron gen weldadig aan. Want wij hebben door het gesproken woord nogeens weer beleefd en doorvoeld dien historisch-prachtigen, doch in wezen al even bedroevenden tijd van 1428-'29, waar aan Shaw zijn beste krachten gewijd heeft. In „St. Joan" zien we gelijk spr. terecht opmerkte Shaw in zijn volle rijpheid, met zijn grootste tragedie, inderdaad een compendium van Shaw op z'n best. Op welk een kernachtige wijze heeft dr. v. Amerongen in zijn inleiding over „St. Joan" de valschheid van de ontelbaar vele burgerlijk conventioneele begrippen aan de kaak gesteld. Hoe overzichtelijk for muleerde spr. niet Shaw's puriteinirme, als daarvan gezegd wordt, dat „een puritein beter bidden kan in een schuur dan in een kathedraal", waaruit blijkt het verlangen van den aanbidder om tot zijn godheid te komen zonder daarbij afgeleid te worden. En toch is en blijft Shaw vóór alles eco noom en predikant en komt eerst dan zijn „1'art pour 1'art". Na deze uiteraard korte inleiding komt spr. dan tot zijn eigenlijke voordracht, fragmenten uit het leven en strijden van Jeanne d' Are. Men kan van ons niet verwachten een ge detailleerde beschrijving over de uitbeelding van die historische Fransche vrouwenfiguur in de 15e eeuw, waarover men tenslotte nooit uitgepraat en nog minder uitgeschre ven zou kunnen raken, doch wij meenen wel te mogen zeggen, dat de wijze, waarop dr. v. Amerongen ons schilderde die reine figuur van dat eenvoudige boerenmeisje, dat zich door de roepstem van God gedron gen wist haar leven voor het vaderland te geven, niet licht haar weerga zal kunnen vinden. Juist de manier, waarop Shaw dit leven gedramatiseerd heeft, ontdaan van den sluier van valsche romantiek, en de ontroe rende vertolking daarvan door den voor drachtkunstenaar par excellence heeft de groote schare toeschouwers tot het laat ste oogenblik met een besliste climax weten te boeien. Het tafreel in de beroemde tent, waar men over de kern van de loopende zaken ni. protestantisme en nationalisme, met zul ke overtuigde woorden spreekt, is voor ons herboren, evenals het gesprek van Joanne met den inmiddels gekroonden koning Ka- rel in de kloostergang van de kathedraal te Rheims. En meer nog, als daarna Joanne voor haar rechters verschijnt en een toe speling gemaakt wordt op haar eenzaam heid. Dan roept zij uit: „Wat beteekent mijn eenzaamheid^ als Frankrijk en mijn God alleen zijn". Shaw's eindconclusie, dat deze maatschap pelijke orde gebaseerd is op onverdraag zaamheid en dat dit alle eeuwen door zoo geweest is en ook heden ten dage of vol lediger juist heden ten dage heeft dr. v. Amerongen met zijn voordracht prachtig weergegeven. In de inleiding misten we even iets over de veelbesproken zelfvoldaanheid van Shaw. doch overigens heeft onze stadgenoot Shaw en speciaal zijn „St. Joan" voor ons voor treffelijk uitgeteekend. Het is een avond van groot kunstgenot ge worden. Ds. Baar leidde den spreker in en vertolkte in een slotwoord den dank van de aanwezigen. Hns. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). (Van onzen R.-redacteur). Is het verantwoord, om het risico, dat in dezen tijd de vaccinatie tegen pokken toch nog altijd met zich mee brengt, te verkiezen boven dat eener mogelijke toekomstige besmetting met pokken? In verschillende artsenkrin gen wordt deze vraag ontkennend beantwoord. Een massale inenting van jonge kinderen, zooals die door som migen wordt gepropageerd, meenen zij te moeten afraden, omdat de daar aan verbonden gevaren te groot wor den geacht en het doel eener alge- meene onvatbaarmaking der bevol king er toch liet door zou worden bereikt. Zelfs heeft men er bezwaren tegen individueele vaccinatie, omdat vele artsen meenen de verantwoorde lijkheid daarvoor thans niet te kun nen dragen. Dezer dagen hebben wij een onder houd weergegeven met den voorzitter van den Gezondheidsraad, dr. N. M. Josephus Jitta, die een pleidooi hield voor een nieuwe wettelijke regeling van den vacci- natiedwang, bestaande uit een verplich ting, om kinderen in de eerste levensjaren te laten inenten met in acht neming van individueele medische en gewetensbezwa ren. Daarnaast raadde dr. Jitta sterk aan een vrijwillige vaccinatie van kinderen van dezen leeftijd, waarbij het encephali- tisgevaar tot een minimum is beperkt. Naar aanleiding hiervan hebben wij een onderhoud gehad met den door talrijke publicaties op medisch gebied bekenden Utrechtschen arts dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven, wiens standpunt wel zeer van dat van den voorzatter van den Gezond heidsraad afwijkt. Vervallen pijlers. Toen in 1870 bij de wet de indirecte vaccinatiedwang werd ingevoerd, waren er drie pijlers, waarop de toelaatbaarheid van dwang in deze aangelegenheid rust O Het is de eerste keer, dat een vijf- ling langer dan een uur in leven 'S gebleven. 0De geboorte van een vijfling is buitengewoon zeldzaam; slechts 1 keer on 57 millioen geboorten komt een vijfling voor. ©In de afgeloopen vijf eeuwen werd slechts 32 maal de geboorte van een vijfling geregistreerd De vijf Dionne'tjes waren zeven v maandsch kindertjes, die bij hun ge boorte te ramen slechts 12 pond en 24 gram wogen. 0Het is wonderbaarlijk, dat deze vijflingen in leven bleven en dat zij in blakende gezondheid voorspoedig opgroeiden Dit is voor een goed deel te danken aan het voorgeschreven voed sel, w.o. het wereldbekende Quaker Havermout. Q In Juni »935 toen ze 13 maanden oud waren, woog elk Dionne'tje 15 pond en 201 gram. In September 1935 was hun gemiddelde gewicht 17 pond en 107 gram en bedroeg hun lengte 78$ cm De verbazingwekkende levenskracht van deze vijfling wordt in hooge mate toegeschreven aan het Quaker Haver mout, dat beroemde medische speci alisten hun, reeds vóór hun eersten ver- laardag, voorschreven Profiteert van deze voorlichting. Voedt uw gezin ook met Quaker Havermout. Vóór alles is Quaker Havermout een krachtig voedsel, dat bijzon der gemakkelijk verteerbaar is Q R ATI S BESCHIKBAAR zoolang de voorraad strekt, vijl groote kleurenreproducties (elk 18 x 23 cm.) zonder eenigr reclame-opdruk, van de Cana deesche vijflingen, tegen tnzen ding van de uit 2 pakken ge knipte Quakermannetjes, franco als drukwerk met uw adres aan Quaker Poatbus 905. Rotterdam. World Copyright ro iwvid Nx/rult vorbodon O te. Dit waren de werkzaamheid.de onscha- I deüjkheid en de onmisbaarheid van de behandeling. Het fundament van den vaccinatiedwang is volgens dr. Schuur mans Stekhoven thans niet meer zoo hecht als dat indertijd het geval was. De werkzaamheid der vaccinatie valt niet te ontkennen. Men moet haar even wel ook niet overdrijven. Zij is relatief en men bewijst de vaccinatie geen dienst, door altijd weer de toestanden van vóór 1870 aan te halen, alsof er middelerwijl niets is veranderd. Evenmin moet men toestanden in Indië met die in Nederland vergelijken. Daar komt by, dat inenting den gevaccineerde wel tot op zekere hoog- 1 te 'egen de pokziekte beschermt, maar I niet tegen de infectie, zoodat een gevacci neerde dus even goed geïnfecteerd kan j worden en zonder zelf ziek te worden de ziekte kan overbrengen. Wat de onschadelijkheid aangaat, moet men de risico's, welke aan vacci natie zijn verbonden, niet vereenzelvi gen met encephalitis. Langzamerhand hebben de medici het bestaan van allerlei andere risico's leeren kennen. De infectie door de vaccinatie gaat door het heele lichaam heen, zoodat personen met verminderd weer- standsvermog°n er ook andere scha delijke gevolgen van kunnen onder vinden. De geschiedenis met de ence phalitis heeft de oogen geopend voor het bestaan van meer risico's dan men oorspronkelijk meende. De onmisbaarheid der vaccinatie acht men thans minder apert dan vroeger. Zij is in hooge mate afhankelijk van de an dere hygiënische middelen, wrarover men beschikt. Nu is het duidelijk, dat de hy giënische toestanden in 1870 geheel an ders waren dan nu. En om te bewijzen, dat in den tegenwoordigen tijd de vacci natie niet het eenige middel is, om pokken te voorkomen, zijn daar landen als Frank rijk, Engeland en de Vereenigde Staten, waar heel slecht gevaccineerd wordt en waar toch versche invasies met kwaad aardige pokken telkens weer snel worden bc-lwcngen. H"t pokken-gevaar. In Engeland heelt men in de jaren 1928- 1934 een groote alastrim-epidemie gehad, die vanzelf weer is verloopen, ondanks het feit, dat men wegens de daaraan ver bonden gevaren de propaganda voor vac cinatie op een gegeven oogenb'.ik gestaakt had. Van de 14.000 gevallen van lichte pokken te Londen eindigden er 34 met den dood, waarvan 5 rechtstreeks door de pokken, 11 door complicaties en de rest door meer verwijderde oorzaken. Men constateerde in Engeland ge vallen van encephalitis door de pok ken zelf en niet door de inenting, waarbij plaatselijke pokken worden te voorschijn geroepen. Dit steunt het standpunt van hen, die meenen, dat het encephalitis-gevaar niet bijkom stig is, doch aan het pokken-virus on afscheidelijk is verbonden. Zeer be langrijk is, dat men, door deze alas trim-epidemie heen, twee invasies van echte, uit de tropen geïmporteer de, kwaadaardige pokken kreeg. Bei de beginnende epidemieën zijn door snel ingrijpen in de kiem gesmoord. In al die jaren na 1929, terwyl de pok kenepidemie in Engeland tot 1934 heeft geduurd, zijn hier te lande geen pokken voorgekomen, ondanks het intensieve on derlinge verkeer tusschen deze landen. In Egypte, in Suez en in Britsch-Indië heer- schen altijd pokken. Ons land heeft door de ge'ege.de verbindingen te water en door de lucht een even intensief verkeer met deze streken als Engeland. Wanneer men nu bedenkt, dat gevaccineerde perso nen wel de besmetting kunner overbren gen op enderer, dtn wil het toch wel iets zeggen, dat er hier geen pokken zijn voor gekomen en moet men dus het epidemie gevaar niet overdrijven. Complicaties en risica's. Het staatstoezicht op de volksgezondheid beziet het vaccinatie-vraagstuk uit een sociaal en statistisch oogpunt; er zit ech ter ook een individueele kant aan. Deze ligt op het terrein van de ouders en van den huisarts. Van deze laats ten zijn er verscheidene, die tegen inenting bezwaar hebben, zelfs tegen inenting van jonge kinderen, omdat daarbij de complicaties evenmin zijn uitgesloten. Een klein kind vertelt niet, wat het voelt, en vele ziek teverschijnselen komen by kinderen voor, die ook als complicaties van de vaccinatie bekend zijn. Daardoor is het moeilijk, in de niet doodelyk verloopende gevallen te zeggen, wat precies het gevolg is van in enting of niet, zoodat statistieken in dezen weinig zeggen. Sterfte na vaccinatie o» blyvende gevolgen ervan zijn ook by kleine kinderen beneden het jaar en tus schen 1 en 2 iaar waargenomen. Er staan hier twee soorten risico s tegenover elkaar: de kans op toekom stig leed bij iets nalaten en de kans op een dadelijk leed by iets doen. Deze risico's zyn van geheel andere orde en niet met elkaar vergelijkbaar. Kansrekening in dezen is bovendien volkomen irreëel: het weinig voor komen van encephalitis bij een be trekkelijk gering aantal entingen im pliceert niet eenzelfde gunstige ver houding bij een massa-vaccinatie. De huisartsen kunnen niet door wette lijke bepalingen van hun verantwoorde lijkheid worden ontheven. Ieder geval moet afzonderlijk worden beoordeeld en daarom is overleg met den huisarts over vaccinatie zeer gewenscht. Zeker is de vaccinatietoestand van ons volk zeer on bevredigend, maar by het voorkomen van een epidemie moet toch weer massaal wor den gevaccineerd, ook al zouden de kleine kinderen reeds zyn ingeënt. Daarom een dergelijke revaccinatie, evenals lei mobilisatievoorschriften, reeds van voren te worden georganiseerd, zoodat mogelijkheid van behoorlijke schiftin» van epidemielijders niet is buitengeslote De slotsom van dezen deskundige wa, dat men liever dan te denken aan directe» dwang op dit gebied, moest trachten lan|f vrywilligen weg te bereiken wat te bereiken valt. Blijkt dit, mej_ in verband met de beperkte ^>ere' willigheid der artsen om nog eenitf® ve antwoordelijkheid te dragen, onvold de, dan wachte men zich te meer v dwang, omdat deze op dezelfde on°y.-kt komelijke hinderpalen zal stuiten. HUJ de vrijwillige medewerking v0'cioe"h/ dan is dwang overbodig en ongewen onverminderd het principieele bt'/Wcjit van sommigen, dat de overheid het 'c mist, in de ongereptheid van het lich in te grypen, omdat (of voor zoover) aan gevaren zyn verbonden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8