jiqmda £aatste iecicfiten 3ierk School fawiaciaal Tlieuws Amstecdmische JSeucs Stad m Omqetitu} De Nederlanders te Madrid. Productiviteit van couranten reclame. Gasverbruik staag mat ea. 60 HEILOO Wij dachten zoo ZUIDSCHARWOUDE Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer The king stepe out (operette); hoofdrollen Grtce Moore en Franchot Tone. Toegang voor el- ken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Muiterij op de Bounty (sens.-dram.); hoofd rollen Charles Laughton, Clark Gable en Franchot Tone. Toegang voor alle leeftijden. Donderdag 26 November. 8 uur, Harmonie, vergadering N.S.B., spr. d6. van Duyl. 8 uur, Roxy theater, film Liefde en haat, voor de V.V.S.U. Vrijdag 27 November. 8.15 uur, Doopsgez. kerk, lezing van den heer D. L. Daalder over: „Godsdienstige op voeding en godsdienstonderwijs". Zaterdag 28 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Het voorste legioen". (Ongecorrigeerd). DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK. De begrafenis der slachtoffers. Vanmorgen zijn te Merkelbeek (Limb.) de twee slachtoffers van den dubbelen moord begraven. In de parochiekerk werd een requiemmis opgedragen, waarna op het naast de kerk gelegen kerkhof de begravenis geschiedde, waar bij o.a. tegenwoordig was de burge meester van Merkelbeek de heer H. JtC P. Gabriels. Wat de stand van het onderzoek in deze zaak betreft, is bij het verhoor, dat aan eenige personen uit de omge ving van de boerderij „'t Vogelke" is af genomen, gebleken dat de huishoudster eenigen tijd voordat de moord werd gepleegd, heeft gezegd: „tante Dina zou er vandaag of morgen wel aangaan". Het parket zal Vrijdag in tegenwoor dige kneuzingen en een hersenschudding nieuw onderzoek ter plaatse instellen. Dr. van Hulst heeft Woensdag een na der onderzoek ingesteld naar de in beslag genomen voorwerpen. Vanmorgen is de huishoudster, die nog steeds blijft ontkennen, naar Maas tricht overgebracht. PRINS BERNHARD TE WARMOND. Ter bezichtiging van het motorjacht „Veja". Vandaag heeft Z. D. H. prins Bernhard, vergezeld van zijn particulieren secretaris jhr. Ir. W. G. Röell en den heer Ernest Crone, lid van de technische commissie voor het schip, dat als nationaal geschenk sal worden aangeboden, een streng incognito gehouden bezoek gebracht aan de jachtha ven „Cieco" te Warmond ter bezichtiging van het motorjacht „Veja", welk jacht be hoort aan den heer A. W. Sijthoff. De prins werd op het terrein ontvangen door den burgemeester van Warmond, den heer A. J. L. Ketelaar, en den heer N. Kie ken, eigenaar van de Jachthaven. De kapitein van de „Veja", de heer C. Slingerland heeft prins Bernhard aan boord rondgeleid. Tijdens de bezichtiging toonde Z. D. H. groote belangstelling, zoowel voor den bouw als de inrichting van het schip, terwijl vooral de machinekamer zijn groot ste aandacht had. Na een verblijf van ongeveer een half uur aan boord is de prins met zijn auto in de richting Sassenheim vertrokken. TWEE PERSONEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Man gedood, vrouw ernstig gewond. Gisteravond omstreeks half elf is de 69- jarige J. R., houder van het Stationskoffie huis te Hoogerzand (Gr.) die met zijn echt- genoote van een verjaardagsbezoek kwam en aan den kant van den weg langs het Winschoterdiep stond te praten, aangereden door een uit de richting Zuidbroek komen de auto, bestuurd door den heer van der V. uit Muntendam. De heer Reinders werd door de auto meegesleurd en een eind ver der neergesmakt. Hij was op slag dood. Zijn echtgenoote werd bewusteloos opge nomen. De vrouw, die vermoedelijk inwen dige kneuzingen en een hersenschuddine heeft gekregen is naar het diaconessenhuis te Groningen vervoerd. Vanmorgen was zij nog steeds bewusteloos, hoewel haar toe stand zich Iets beter liet aanzien. De auto bestuurder V. was zoo overstuur, dat hü in een nabijgelegen huls moest worden opge nomen. Hedenmorgen is hem door de ma rechaussee van Hoogezand eer. verhoor af genomen. Tijdens het ongeluk was het op den weg misti" doch of dit oorzaak van het ongeval is, valt niet met zekerheid te zeg gen. HET ONGELUK OP DE ORANJE NASSAUMUN 1. Eén der slachtoffers overleden. Zaterdagmorgen heeft, zooals gemeld, op de Oranje Nassaumijn 1 te Heerlen een instorting plaats gehad, waarbij drie mijn werkers werden bedolven. Zij werden na eenige uren van hard werken uit hun be narde positie bevrijd en met niet ernstige verwondingen naar het St. Joseph»zieken- huis te Heerlen overgebracht. In den loop van Woensdag is een van hen, de 23-jarige ongehuwde mijnwerker K. Kretschmer uit Heerlen overleden. K. had geen belangrijk letsel opgeloopen, maar hij werd, aangezien hij niet minder dan vijf en een half uur ln gebukte houding heeft moeten zitten, in het St. Josephziekenhuls ter observatie opgenomen. DEENSCHE BOTERNOTEERING. De officieele Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 209 kronen, is 64 cent per K.G. WILDE STAKING TE ENSCHEDE UITGEBROKEN. Vanmorgen is op de spinnerij Ooster- veld te Enschedé een wilde staking uitge broken onder de zeventig zg. afzetters, die tot gevolg had, dat een dusdanige stagna tie intrad, dat het geheele bedrijf, waarin pl.m. zeshonderd personen werken, moest worden stopgezet. De Landelijke Federatie van Textielar beiders heeft later de leiding der staking op zich genomen. De directie heeft een bespreking met de Federatie geweigerd, daar zij over een wilde etaking niet wenscht te onderhandelen. De stakers eischen een loonsverhooging. Blijkens een heden door het departe ment van buitenlandsche zaken ontvan gen mededeeling uit Madrid, verkeeren alle zich daar ter stede bevindende Nederlanders in goeden welstand. ALGEMEENE VERGADERING VAN VOLKSONDERWIJS TE UITGEEST. De afd. Uitgeest van Volksonderwijl organiseerde in het hotel „De OoiJevsar" te Uitgeest een openbare vergadering, waar de heer van Dlesen een inleiding hield over het onderwerp: De openbare school als neutrale school. De vergadering werd geopend door den voorzitter, ds. Hanneman, met een woord van welkom tot de aanwezigen en leidde den spreker in met een enkel woord. De heer van Dlesen zette eerst overzich telijk uiteen welke taak een «chool tegen over het kind heeft te vervullen als opvoe dingsinstituut. Verder behandelde spreker de vraag „Naar welke school zal lk mijn kind zenden", waarbij verachillende factoren naar voren komen vooral nu de keuze, in tegenstelling met vroegere tijden, zoo ruim is. Hierbij kwam spreker op het standpunt, dat de openbare school neutraal is, dia niet drijft in een bepaalde richting, doch de kin deren opvoedt tot alle christelijke een maat schappelijke deugden. Zij ij niet ongods dienstig, in tegendeel, doch zij leidt niet op tot een zeker dogma. Het is geen rlchtlngs- school, daarom is zij neutraal wat voor de openbare school als een eerenaam mag gal den. Vrder behandelde spreker de flnancieele kwestie van het schoolvraagstuk en wees op de financieeleg evolgen, die de pacifi catie op onderwijsgebied teweeg heeft ge bracht en nog brengt, in dezen tijd nu alles om meer bezuiniging roept. Met klam verzekerde spreker, dat thans meer dan ooit de openbare school voor al len is „De Volksschool". Tot slot was er gelegenheid tot het stel len van vragen en het wisselen van gedach ten, waarvan een dankbaar gebruik werd gemakt. Volsonderwijs kan terugzien op een ge slaagden avond, temeer omdat zeven per sonen zich als lid opgaven. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past('t Is veel minder tljdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). De productie van de Engelacne Gas, Light Coke ly. nam toe van 872 633 in 1032 tot 433.230 eenheden in 1934; alle gasmaatschappijen over het ge heele land konden groote vooruitgang boeken. Aanvankelijk gebruikte men uit sluitend courantenreclame en eerst in latere Jaren, toen men reeds veel goodwill verworven had, onder - steunda men deae reclame met andere middelen. Maar nog altijd krijgen de couranten het leeuwenaandeel van het reclamebudget, te weten 68 Aanbesteding. Hedenmorgen werd door Siem Bak, ar chitect te Alkmaar, aanbesteed voor den heer P. Nieuwpoort te Bobeldijk (Berk hout): het bouwen van een dubbel woon- en winkelhuis annex schilderswerkplaats op een terrein aan den Kennemerstraatweg, al hier. Ingekomen waren 19 biljetten. Hoogste inschrijver de heer W. Glltjes te Broek op Langendijk voor 8645, laagste de heeren Kerskens en Bek te Akersloot voor 5795. De gunning werd aangehouden. Sint Nicolaae voor de schoolkinderen. De kleintjes van de kleuterschool en de kinderen van de drie laagste klassen van de openbare lagere school 2ullen Vrijdagmid dag 4 Dec. door St. Nlcolaas worden ont haald in het Sportgebouw. Als het weer gunstig is, mogen zij om oftgeveer 2 uur hem tegemoet gaan en toezingen voor het raad huis, waar de goede Sint en zijn knecht door den burgemeester zjjn ontvangen. Zoo mogelijk wordt daarna een kleine wandeling door het dorp gemaakt, welke als dan zal worden opgeluisterd door de vroolijke tonen van „Eensgezindheid". De kinderen van de hoogere klassen kunnen daags te voren genieten van een tooneel- stukje, dat door eenige dames en heeren zal worden opgevoerd. Van 69 uur za) voor deze gelegenheid „De Rustende Jager" beschikbaar zijn. Het spreekt vanzelf, dat ook deze kinderen namens Sint Nicolaas zul len worden onthaald. Gisteravond om 6.20 uur zonden alle Duit sche radio-stations de verklaring van mi nister Gflbbela Inzakt het Japansch-Duiteche verdrag uit Ongetwijfeld zullen velen, die een eigen toestel bezitten, op dat tijdstip een Duitsch station hebben opgezocht en de radio-rede van den rijksminister hebben beluisterd. En zeer zeker zullen ook vele „distributie luisteraars" hun toestel op lijn 3 hebben ge zet, in de hoop, minister Göbbels te kunnen beluisteren. Zij hebben.,,, inderdaad kunnen luiste ren gedurende eenige minuten en hebben den tekst van het verdrag kunnen hooren, den tekst, die trouwens ook al in de bladen gepubliceerd was. Toen zou minister Göbbels eenige toelich tingen geven op het verdrag en daarop Wachtten de luisteraars. Maar de distributie luisteraar hoordemuziek: het Duit sche station was afgezet, net op het moment, dat het belangrijkste van de rede zou kum nen komen! Wü weten niet, hoe dat kwam. Volgens het radio-programma zond lijn 3 tot 5.50 uur Keulen uit en daarna Parijs tot 6.20 uur en vervolgens Londen tot 7.20 uur. De luiste raar had dus geen „recht" op een Duitsche uitzending. Maar hoe kon hij dan wel den tekst van het verdrag zelf hooren? Was dat een tege moetkoming van de distributie? En mocht hij juist door dien tekst nieuwsgierig geworden dan niet hooren, wat nog niet door de kranten bekend was gemaakt? Het lijkt ons niet juist, dat de distributie aldus gehandeld heeft. Of men had zich aan het programma moeten houden óf men had minister Göbbels aan het woord moeten la ten. Deze tusschenwcg lijkt ons precies de meest slecht gekozene! Aanrijding. Woensdagmorgen werd de woning van den heer C. Schoenmaker te Zuidschar- woude door een passeerende vrachtauto aangereden. Eenige schede ontstond aan raamkozijn en muur. Later op den dag heeft men den chauf feur te Broek op Langendijk aangetroffen en werd de schade in der minne geregeld. Vrouw: „U veronderstel Oeorge, dat Jt weet. dat we niet veel tQd meer hebben en je holt Juist ln de tegenover gestelde richting van het station", (Humorist) van Donderdag 28 November 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIKT N. V. v (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te Vorige koers STAATSLEENINGEN. pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 4 Nadert 193. 100V, 4 ft Ned-tndil 1934 a a 100./!» 5* ft Duitochtend 1930 a a 21 21 Idem mat verklaring a a 23»/a 237. 2:»/i BANK-INSTELLINGEN. Amiterd. Bank g I a 119 Handel Mptj Cert v. 250 a a a 168 Koloniale Bank Ned. Ind Haadel.bank a 1 a 8jy. a t 1 a noV, Rottcrd Bank 135 INDUSTR. OND BINNENL Alg. Kunstzijde linie a a a 4»»Vlo 4»78-6 457|-6 Cal». Delit Cert a a a a 82 82* Nederl frord a a a 24.»/, HQiiip. GtoeiL Gem Bezit a a 261V, 264'/,-5 264'/. 150* 264»/, 262 37, l)nile*er a a a 15b* 158'/,-9 15ki-* 159-* INDUSTR. OND. BU1TENL. 717, SIM* 3TH/* Bctblch. Steel 37'/* t a a a MV* 52»/. 51'/*-1 54»/, Ctttes Service a a a a 2'/. Kennecott Copper a a a a «V* 41J-W* 44'/, 447, Standaard Brand* a 12* Steel comm. a a a a 65»/w ItVa-tt 56* 56'/, U. S. Leatber a a a a 4 CULTUUR MAAT3CH. H. V. A. 1 a 1 420 424-5 424 423 429-1 Java Cultuur a a a 175 174 173-4 1/1-2 Ned. Ind. Suiker Unie a a a a 142»/, 143 4 141»/, 143'/, 141-2* Voro'raianden a a 42'/, 43 42* 42'/, 42* Dito actiona a a R a 26 5U MIJNBOUW. Alg Esplor. Mij. 176* Reüiaug Lebong a 220 PETROLEUM. Dordtscbe Petr. a a a 365 Per lak a a a a 36t»/4 66 390-2 390J-1J 389-90J 387*-9 Philip, OU Shell Union a a a a a a 34»/, 2b1/* 20* 20 -»/* 30»/, 207*-l 15»/, Tide Water a a a a 15*, 15»/, 15-7* 15»/, RUBBERS. Amsterd. Rubber 272-3 272 211* f 2/2 Deb Bat. Rubbar a a a a 158'/, 161»/, 16*.»/, 174'/, 173 Oostkust a a a 62* Serbsdiadl a a a a a 126 125 luiere Rubber a a 3 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot a a a a 2 Scheepvaart Unie TABAKKEN. a a a 89»/, 89-90* 90* ooi/,-1/. 90* Dell Batavia. a a a a 234* 233»/, 235 Oude Dell i 1 a 29 299 299 298 298 Seoembab a a a 259 25,»/, AMER. SPOORWEGEN. Atcbisoo lopeka a a a a 53% South.ro Paciiic a a a 30 V» 20»/, 29 i Soutbero Railw Cert a a a t a 16i/„ 98* Union Paciiie a gNotcering per 50. z) ez-coupon fEzclaim. PROLONGATIE vorige koers WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parus Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Italië aa-fHrMg» I*/. pCt. 'Esdividend Vorige koers 1.84»/, 9.087, 74.22* 8.59 31.18* 42.41* 40.30 46.55 45.35 6.52* 00.00 Heden 1 '/e pCt Koers op heden 2 uur 1.84-/. 9.02"/, 74.12* 8.58>/ 31.15* 42.30 40.20 46.52* 45.30 0.02* 00.00 naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 26 Nov. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,0 m.M. te Saerna. Laagste barometerstand 747,3 m.M. te Janmayen. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 37 November: Meest zwakke oostelijke tot zuidelijk» wind; nevelig of betrokken; weinig of geen neerslag: temperatuur om het vriespunt. Buitenlandse!! weerovemcht. Lichte vorst het meest waarschijn lijk geacht. Het hoogedrukgebied, dat gisteren ten noordwesten- van Schotland lag, verplaatste zich naar Scandinavië. De rest van de depressie, welke gisteren nog over Dene marken lag, trok naar het oosten weg en vulde op. Hoog in het noorden passeeren nog vrij diepe depressies, terwijl ook de luchtdrukken over Spanje en Portugal laag blijven. Het gebied van windstilte of zwak ken wind met mist of lage wolken omvat vrijwel geheel West-Europa. Alleen in midden-Scandinavië melden eenige stationa een helderen hemel. In noord-Scandinavll stormt het uit zuid-west met regenbuien, onder invloed van de noordelijke depressie. De bergstations in Duitschland en Zwitser» land boven 1000 m. melden alle prachtig weer met onbewolkten hemel. De dalen zijn echter met nevel gevuld. Het gebied van lichte vorst ligt thans over midden-Europa, zuid-west-Duitschland, het zuiden van ons land, België en midden-Frankrijk. In mid den-Zweden nam de vorst tot streng toe. Ook in Ierland daalde de temperatuur nog onder het vricepunt. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16 26 uur tot 7.11 uur licht op. De kanalisatie Voor de kanalisatie van Weat F netland zullen verscheidene eigeneren van land en huizen in de gemeente Zuidscharwoude hun eigendommen dienen over te dragen aan de provincie. Met eenige is men al eenigan tijd aan het onderhandelen. Het wil neg maar niet erg vlotten. Een van deze menschen is dr al een keer of tien geweest, wordt ons medegedeeld. Tot zaken is net nog niet ge komen. Woensdag moesten weer een aantal eige naren langs de Ringvaart naar het gemeen tehuis te Heerhugowaard, om te spreken over den verkoop van hun eigendommen. Naar wjj vernemen is door de Provincie geld geboden voor verscheidene perceelen. Of de prijzen aan de verwachtingen vol doen is ons niet bekend. BALLERO SPEL TE SNEEK VERBODEN. Overtreding van de loterij wet? Hedenmorgen is door de politie te Snoek, op last van den ambtenaar van het O.M., mr. Zaayer, het Ballerp-buil te 3neek gesloten. Vermoed wordt, dat het spel in strijd is met de bepalingen van de loterijwet. Een bak met ballen en verschillende bescheiden zijn in ba- •lag genomen. DE 8T. NICOLAAS VERRASSING VOOR BEHOEFTIGE GEZINNEN. Het comité der dames, die zoo vriendelijk waren wollen ondergoed voor de uitkeering toe te zeggen, bericht dat de laatzte dag voor inzending Maandag 80 Nov. aj. 'i, UITKEERING FAILLISSEMENT. Ter griffie van de rechtband is gedepo neerd de uitdeelingalijst in het faillissement van J. Y. Holtrop, veehouder, voorheen wonende te Akkrum, thans te Slootdorp gem. Wieringen), met een uitkeering aan concurrente achuldeischeri van 7.54 pet. BALLERO-SPEL. De uitslag van Woensdag 26 November 1936 is als volgt: 100: D. Strang, v. d. Kaaystraat te Alk maar, 9962; 60: A. Nolis, Spooratraat 86b te Alkmaar, 9979; 26: Gerritsen, Lyceumitr. 20 te Alkmaar, 9970; 25: Hofman, Mient 29 te Caatricum, 9953; 10: A. L. Evers, Julianastraat 32 te Alkmaar, 9952; 10: G» Jonker, Driehuizen gem. Grootschermer, 9933; 5: A. J. Schaap, Oosterstraat 16 tf Alkmaar, 9930; 5: J. Twiat, Holleweg F 6 te Heiloo, 9903; 5: J. de Nijs, Akerslaan 8 te Alkmaar, 9902; 5: de Roover, Overdie- straat 64 te Alkmaar, 9893; 5; B. Melnders- ma te Schermerhorn, 9886; 6: G. Kuiter»» Regulierslaan 22 te Alkmaar, 9883. DE VORSTELIJKE HUWELIJKS VOLTREKKING. Wat de gemeenten hoogstens be steden mogen. Namens den minister van financiën heeft de miniiter van binnenlandsehe za* ken een schrijven doen toekomen aan Gedeputeerde Staten der verschillende provincies, waarin richtlijnen worden aangegeven, met oetrekking tot het votee- ren van gelden uit de gemeentekas,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2