.38MMeittatid Werkloosheid in ons land. Het aantal geheel werkloozen in de verschillende beroepsklassen, einde October 1936. Begrooting sociale zaken. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 26 NOVEMBER 936 ST. PANCRAS Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt hieronder, per beroeps klasse, opgave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Oct. 1936 bij alle organen der openbare arbeids bemiddeling in Nederland ingeschreven werkzoekenden. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de Openbare Arbeidsbemiddeling laten schrijven. Bij eventuëele vergelijking met opgaven van vorige perioden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïn vloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administratieven aard, die beoogen de Arbeidsbemiddeling te bevorderen. Aantal werkloozen op het einde van: Oct. Sept. Aug.'36 aardewerk, enz. 10.437 9.395 w. o. steenfabr. 8.158 6.973 diamantindustrie 1.679 1.990 drukkersbedr., enz. 3.397 3.435 bouwbedr., enz. 86.259 83.056 houtbew., enz. 11.735 12.241 kleeding, enz. 5.485 6.660 leder, enz. 3.657 3.796 oer, turf 6.100 5.446 w. o. mijnwerkers 1.587 1.625 metaalnijverheid 44.597 46.583 papier 2.231 2.132 textielnijverheid 9.441 10.991 voed. en genotmiddelen 14.037 14.392 landb. bedr. 40.357 34.988 visschery 1.541 1.550 handel 14.210 14.264 verkeer 46.122 45.774 vrije beroep (o.a. kan bedienden) 16.129 16.802 huiseL diensten 10.024 10.125 ongeschoolde fabr. e. a. arbeiders 63.056 62.534 61.747 zonder voorkeur (geen handarb.) 2.073 1.967 ov. beroepsklassen 1.877 1.970 8.451 5.840 2.160 3.402 79.876 12.002 6.783 3.884 6.123 1.662 46.331 2.135 11.385 14.119 34.155 1.654 13.824 43.937 16.006 9.719 1.846 1.888 Totaal 394.444 390.091 381.427 Bij indeeling van de werkloozen volgens de grootte van de gemeenten, waar zij zijn ingeschreven, verkrijgt men het navolgende overzicht: Aantal werkloozen einde: Gemeenten met: Oct. Sept. Aug.'36 100.000 en meer inw. 163.697 167.505 164.113 50.000—100.000 inw. 52.093 53.549 51.722 20.000—50.000 inw. 49.619 48.240 47.459 minder d. 20.000 inw. 129.035 120.797 118.122 Zooals uit deze ciifers blijkt, daalde se dert einde September 1936 het aantal werk loozen in de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Dit is in tegenstelling met het vorige jaar, toen het aantal werkloozen op het einde van October in die gemeenten hooger was dan op 't einde van September Critieh op hef beleid van den minister. Aan het voorloopig verslag over deze be grooting wordt het volgende ontleend: Het algemeen beleid van den minister had verscheidene leden, naar zij verklaar den, meer en meer teleurgesteld, omdat bij het nemen van belangrijke besluiten, in het bijzonder op het terrein van den werkloo- zensteun, huns inziens telkens weer is ge bleken, dat deze onvoldoende waren door dacht en reeds spoedig herziening behoef den. Gevraagd werd of het in de bedoeling der regeering ligt, bij de verbindend- en onver- bindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten een taak te geven aan de bedrijfsraden. Dit zou verscheidene leden toejuichen. Verscheidene leden drongen er met klem ©p aan, dat geen vergunningen meer gege ven zullen worden voor arbeid op Zondag ten behoeve van het doen verschijnen van Zondagavondbladen. Sommige leden gaven uiting aan hun ontstemming over het feit, dat de minister aan sommige hotels gelegenheid heeft gege ven om voor 10 uur des morgens versch brood af te leveren. Zij vreesden, dat hier door de afschaffing van den bakkersnacht- arbeid in gevaar werd gebracht. Andere leden deelden deze vrees niet. De vorderingen der techniek maken het, naar zij meenden, mogelijk om klein versch brood aan het ontbijt verkrijgbaar te stellen zon der dat daarvoor nachtarbeid van bakkers noodig is. De bezwaren, tegen 's ministers tegemoetkomende houding in deze aangele genheid konden zij dus niet deelen. Som migen hunner juichten die houding integen deel toe. Het moge waar zijn, dat slechts een klein deel van ons volk van de verleen de faciliteit kan profiteeren, voor het vreemdelingenverkeer is zij niet zonder be teekenis. Verscheidene leden drongen aan op spoe dige inwerkingtreding van de nieuwe vei ligheidswet, ook voor het gedeelte, dat op den landbouw betrekking heeft. Verscheidene leden drongen aan op spoe dige indiening van een wetsontwerp o wettelijke regeling der personenfondsen. Van verschillende zijden werd nogmaaN aandacht gevraagd, voor den noodtoestand van het steeds grooter wordend aantal ouden van dagen (65-jarigen en ouderen) die thans van elke uitkeering krachtens de ouderdomswet of de invaliditeitswet ver loken zijn. Gaarna zou men vernemen, in hoeverre de regeering plannen koestert om aan eze menschen de helpende hand te bieden. Voorts vroegen enkele leden zie m groote bezorgdheid af, hoe het in de oe komst zal gaan met de verzorging van den ouden dag in een groot aantal boeren en tuindersgezinnen. De inkomsten zijn veelal zoo gering, dat elke mogelijkheid tot sparen ontbreekt. Verscheidene leden drongen er bij de re geering op aan, den bouw van goedkoope volkswoningen met rijkssteun krachtig te blijven bevorderen. De woningproductie is den laatsten tijd belangrijk verminderd. Andere leden waarschuwden tegen het uitbreiden van den volkswoningbouw onder de huidige omstandigheden. Het is toch niet voor tegenspraak vatbaar aldus deze leden dat er een groot aantal leegstaande woningen is. Verscheidene leden hielden een pleidooi ten gunste van het nemen van maatregelen ten behoeve van de werklooze onderwijzers Dezen worden thans onvoHrcnde gehol pen. Verscheidene leden verzochten den mi nister te willen vooikomen, dot de toestand der werkloozen door een eventueels prijs stijging ten gevolge van 't loslaten van den gouden standaard slechter wordt. Zij drongen er op aan, zoowel de steunuitkee- ringen als de werkverschaffingsloonen tij dig te verhoogen. Naast ruimer distributie van goedkoope levensmiddelen achtten verscheidene leden ook ruimere vertrekking van schoeisel en dekking aan de veikloozen noodig. Ook drongen zij opnieuw aan op het geven van uitkeering in eens aan hen, die reeds ge ruimen tijd werkloos zijn. Van verschillende zijden werd ernstige critiek uitgeoefend op het beleid van den minister ten aanzien van de afschaffing van de huurbyslag en wat daarmede samen hangt. Deze leden drongen er bij den minister op aan, den huurbijslag in zijn ouden vorm te herstellen. COMIVIISSIE „HULP AAN SPANJE". Op verzoek van de commissie „Hulp aan Spanje" aan het internationale comité Pour 1'aide a 1'Espagne republicaine" te Parijs en aan de Spaansche ambassade aldaar heeft de Spaansche priester Leocadio Lobo in een persconferentie inlichtingen verschaft om trent den toestand in Spanje. De heer Lobo was hier gekomen, omdat hjj meende veel goed voor het Spaansche volk en speciaal voor den godsdienst te kun nen doen. Als „vrijstaand priester" de aartsbisschop van Madrid is gevlucht zeide hjj niets met politiek te maken te willen hebben. Wat thans in Spanje gebeurt, beschouwde hij niet als een burgeroorlog, maar als een militairen opstand, waartegen het volk zich verdedigt. Hij was van opvat ting, dat de militairen een staatsgreep en geen oorlog wilden en dat zij niet waren opgetreden, als zij geweten hadden, welken tegenstand er werd geboden. De heer Lobe veroordeelde de excessen, welke in de eerste opwelling waren bedre ven. Zij hadden hem veel zielsverdriet be rokkend. Niettemin was hij van oordeel, dat hier geen godsdienstoorlog wordt ge voerd. Zoo achtte hij de priesters, die het leven lieten, geen martelaren van den gods dienst maar van een gedachte. Doordat er geen katholieke organisaties waren, meende het volk, dat de priesters aan den kant van de vijanden des volks stonden. Zelf heeft de heer Lobe heel zijn leven met het Spaan sche volk geleefd en in arbeiderswijken ge woond. Hij vertrok 27 October uit Madrid, omdat zooals hij zeide zijn geweten hem drong het buitenland op de hoogte te stellen van hetgeen in Spanje gebeurt. Zco spoedig mogelijk zal hij naar zijn vaderland terugkeeren. Hij was van meening, dat in dien het „fascisme" triomfeert, de kerk meer naar buiten zal treden en uiterlijk meer zal gaan beteekenen, doch indien het volk wint innerlijk grooter beteekenis zal krijgen. gebleken, dat een en ander al succes heeft gehad. In verschillende buitenlandsche bladen verschenen affiches en artikelen over de Wereld-jamboree, die van 31 Juli t/m. 9 Augustus te Vogelenzang gehouden wordt. Ook kwamen er al aanvragen binnen (bijv. uit Hongarije) voor logies te Haar lem tijdens de Jamboree-dagen. De eerste indruk in het buitenland is er. Het ligt in de bedoeling, het groote pu bliek thans op uitvoeriger wijze (door ge- illustreerde boekjes) op de Jamboree te wijzen, ten einde ook vreemdelingen op te wekken gedurende den zomer 1937 een bezoek aan ons land te brengen. DERDE HARINGCONTRACT MET RUSLAND. De reedersvereeniging voor de Ne- derlandsche haringvisscherij heeft heden een derde haringscontract met Rusland afgesloten. Dit contract betreft de leve ring van 8800 Schotsche tonnen haring. Door tusschenkomst van deze ver- eeniging is dus dit seizoen het zeer be langrijke totaal-kwamtum van 78.800 Schotsche tonnen haring aan Rusland verkocht. AANKOMST KONINGIN IN DE RESIDENTIE. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om voor haar winterverblijf Maan dag 30 November te 's-Gravenhage aan te komen, vergezeld van H. K. H. de prinses. baarheid bestaat, besloot men rustig voort HET PERSONEEL VAN DEN KON. HOLL. LLYOD. Een goede „Sinterklaas"? Bij de bfeiandeling van de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart drongen gisteren verschillende leden der Tweede Ka mer er op aan, dat de regeering wat zou doen voor het personeel van den Kon. Hol- landschen Lloyd. Toen ook de heer Wendelaar zich in dien geest uitsprak, zeide minister Gelissen: „U zult zien, dat die menschen een betere Sin' terklaas zullen hebben dan u denkt." de GROOTE WERKEN IN MEXICO. Ir. J. C. Pannekoek neemt leiding op zich. Men meldt ons, dat ir. J. C. Pannekoek, eerst aanwezend ingenieur bij de Zuider- zee-werken en thans werkzaam onder den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, directie bruggen, gisteren met de Veendam" naar New York vertrokken is, op weg naar Mexico. Daar zal hij de tech nische leiding op zich nemen van de werk zaamheden, welke daar worden uitgevoerd door het Internationaal Handelsconsortium te Den Haag, in verband met het contract, dat, zooals reeds bekend is, tusschen 't I. H. C. en de Mexicaansche regeering is afge sloten. WERELDJAMBOREE-1937. Het kantoor van de propaganda- dienst. De commissie voor pers-propaganda- en verkeer van de Wereldjamboree 1937 heeft thans haar kantoor in gebruik genomen. Dank zij de inschikkelijkheid van de directie der Nederl. Spoorwegen is ten behoeve van deze commissie een zgn. A. B. D.-rijtuig beschikbaar gesteld, dat is omgebouwd tot kantoor van den propa- gandadienst in de centrale werkplaatsen van de Spoorwegen te Haarlem. De wagon is in vroolyke oranje en groene kleuren geschilderd (de Jamboree-kleuren) en is op doeltreffende wijze voor het bovenge noemde doel ingericht. Vroeger waren in deze wagon eerste en tweede-klasse- compartementen en een bagageruimte. Thans is het rijtuig zoo ingedeeld, dat er een afdeeling voor expeditie en een ruimte voor vergaderingen en kantoor-bezigheden aanwezig zijn. De commissie is dan ook zeer ingenomen met deze aanwinst en meent, dat haar werk voor de Wereld jamboree in deze omgeving aan vrucht baarheid zal winnen. Reizigers (landgenooten en vreemdelin gen), die aan het Staatsspoorstation te Den Haag zuilen aankomen (want daar staat dit kantoor op de rails) loopen langs de wagon en worden aan de Jamboree herinnerd. Als zy iets van ons land en van de padvinders-reunie willen weten, verstrekt het aanwezige personeel hun gaarne mon delinge inlichtingen of materiaal, zooals brochures van de Algem. Ned. Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer. Men weet toch wel, dat de in deze commissie voor de Wereldjamboree ook vertegen woordigers van de A. N. V. V. V. zitting hebben? Voorzitter van beide organisaties is baron Krayenhoff. Als de Jamboree in „vergevorderden staat van voorbereiding" verkeert, zal het altijd mogelijk zijn dit kantoor per rail naar Vogelenzang te verplaatsen. Ook dit is een voordeel van een rijdend kantoor. Tenslotte nog eenige mededeelingen over de wijze, waarop tot nu toe propa ganda voor de Wereldjamboree is ge maakt. Verspreid zijn o.a. 10.000 affiches. 100.000 folders, 2 millioen sluitz°gels, 50% koffere'iketten, 1000 landkaarten en 10.000 briefkaarten. Het is der commissie BOND VAN DIRECTRICES VAN ZIEKENHUIZEN. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver gadering gehouden van den bond van di rectrices van ziekenhuizen onder voorzit terschap van directrice J. C. Peterson. Wegens tusschentijds aftreden van direc trice Maillette de Buy Wennige als hoofdbestuurslid werd directrice Stenvers in haar plaats gekozen, terwijl directrice Rebel herkozen werd. In de druk bezochte vergadering werden besprekingen gevOerd, verband houdende met de leidende taak in de ziekenhuizen. Met leedwezen werd kennis genomen van het feit, dat voor de vacature van adj. direc trice van het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam geen sollicitatie is opengesteld voor gegadigden buiten de gemeente-zieken huizen van Rotterdam. Verder werd o.a. het bezwaar geuit, dat verpleegsters en anderen, buiten het zie kenhuis staande, vooropleidingscursussen in de ziekenverpleging organiseeren voor jonge meisjes, die daardoor ten onrechte meenen meer kans te hebben in de ziekenhuizen te worden toegelaten. De vrees werd ook ge uit, dat dze jonge meisjes na een dergelijke vooropleidingscursus zich competent zouden achten om zonder ziekenhuisopleiding zich voor verpleging bij» het publiek aan te mei den. Nader zal worden overwogen welke maatregelen hiertegen te nemen zijn. HULPVERLEENING VAN HET ROODE KRUIS. Aan de oorlogsfronten in Spanje. Door het hoofdbestuur van het Neder- landsche roode kruis zijn dezer dagen 500 beddelakens naar Spanje verzonden ter te gemoetkoming in de behoefte aan linnen goed in de hospitalen. Met de verdeeling daarvan zullen zich de gedelegeerden in Spanje van het comité „internationale de La Croix Rouge" belasten, door wier goede zorgen eenigen tijd geleden ook twee kisten met chirurgische instrumenten, door het Nederlandsche roode kruis gezonden, gelij kelijk onder de beide strijdende partijen werden verdeeld. Voorts werd eenige weken geleden door het hoofdbestuur van het Nederlandsche roode kruis een gift overge maakt aan de „Union internationale de Se- cours Aux enfants" ter ondersteuning van het actie om Spaansche kinderen, uit va- cantiekolonies bijeengebracht, van warme kleed :ng te voorzien en langs veiligen weg naar hunne ouders terug te voeren. KWEEKSCHOOLWET VAN DE BAAN. Minister stelt geen prijs op behan deling van het ontwerp. Naar in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de onderwij sbegroo- ting wordt medegedeeld, stelt de minister op behandeling van het ontwerp-kweek- schoolwet geen prijs. Daargelaten, hoe hij oordeelt over de grondgedachten van het ontwerp het staat voor hem vast, dat de uitvoering van deze wet in de naaste of in een verdere toekomst nieuwe en belangrijke lasten zou leggen op de overheidskas. Naar zjjn overtuiging kan daarvan voorshands geen sprake zijn. AUTO VAN JAN MUSCH AANGEREDEN. De wagen zwaar beschadigd. Gister is te Noordhorn (Gr.) 'n auto, waar in 't gezelschap van Jan Musch was gezeten op weg naar Den Helder, aangereden door een vrachtauto, beladen met vee van den heer N. te Irnsum in Friesland. De auto van den heer Musch werd in den flank aange reden en geheel opengereten. Persoonlijke ongelukken hadden echter niet plaats. De auto van het gezelschap-Musch kon op eigen kracht naar een garage worden ge bracht. De vrachtauto heeft vermoedelijk de bocht te ruim genomen of is door glad heid van den weg geslipt. Met een auto uit Noordhorn heeft het gezelschap-Musch zijn reis naar Den Helder voortgezet. VERANDERING VAN PERSONEN. In Kamer en Kabinet De „Tijd" schrijft, dat van de katholieke Kamerfractie ook de leden Engels, Annie Meyer, Van Koeverden en Kampschoer geen herbenoeming wenschen. Voorts zou minister Gelissen niet op nieuw een portefeuille begeeren. RADIO-UITZENDING OP HUWELIJKSDAG. Bespreking tusschen vier omroep- vereenigingen. Naar wij vernemen hebben de vertegen woordigers der vier groote radio-omroep- vereenigingen, de Avro, K.R.O., de N.C.R.7. en de V.A.R.A. gistermiddag op verzoek van den Radioraad een bespreking met dit lichaam gehad over de verdeeling van de radio-reportage-werkzaamheden op den dag van het vorstelijk huwelijk. Hoewel, voor zoover we vernamen, de be sprekingen nog niet in een eindstadium zijn gekomen o.a. zullen naderhand meer technische details moeten worden vastge steld kan alvast worden medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid in hoofd zaak een soortgelijke regeling tegemoet ge zien kan worden, als o.a. heeft gegolden by de plechtige uitvaart van het stoffelijk over schot van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. Prins Hendrik. OVERVERMOEIDHEID CHAUFFEURS. In Staatsblad No. 802 is thans afgekon digd de wet van 9 November, houdende be palingen beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van mo torrijtuigen (Rijtijdenwet 1936). De wet treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. EERVOLLE VERMELDING VOOR DEN MACHINIST J. F. HUISMAN. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche spoorwegen den machi nist J. F. Huisman uit Groningen, die op 1 October bij een aanrijding te Dedemsvaart met een met Butagas geladen auto ernstige brandwonden opliep, een eervolle vermel ding toegekend, omdat hij ondanks zijn ernstige verwondingen voor den ketel van de locomtief is blijven zorgen. OUDSTE INWONER VAN BAARN OVERLEDEN. De oudste inwoner van Baarn, de heer N. Hornsveld, die 18 September j.L zijn honderdsten verjaardag vierde, is in den af- geloopen nacht, na een korte ongesteldheid overleden. DE POELIERS EN DE OMZETBELASTING. De vereeniging van poeliers en wildhan- delaren, aangesloten bij den Nederlandschen bond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij de kamer ver zoekt als haar oordeel uit te spreken: a. dat de poeliers, als afleverende doode dieren, door tabel b., behoorende bij de om- zetbelastingwet, van het betalen van om zetbelasting zijn vrijgesteld. b. dat de poeliers het recht hebben, dezelfde bewerkingen te verrichten aan de door hen verhandelde doode dieren als de vischhandelaren. c. dat de poeliers ten onrechte in de om zetbelasting zijn aangeslagen en derhalve recht hebben op teruggave van de door hen reeds betaalde bedragen. d. dat een einde moet komen aan de re- pressaille maatregelen, in welken vorm dan ook op de poeliers toegepast. 'Pcouittaaaf 'llieums DE NEUTRALE KLEUTERSCHOOL TE HEILOO. Men schrijft ons: Het bericht in Uw blad van Vrijdag 20 dezer, over het samengaan van een Chris telijke kleuterschool met de kleuterschool door de Vereeniging van Volksonderwijs geëxploiteerd, behoeft eenige correctie. Ten eerste bestaat er te Heiloo geen Christelijke kleuterschool, het gaat hier om een school, welke in wezen en in opzet strikt neutraal is. Door het bestuur waren aanvankelijk met het bestuur van Volksonderwijs eenige besprekingen gevoerd om te komen tot samensmelting van beide scholen. Op een Woensdagavond gehouden ver gadering bleek echter, dat de overgroote meerderheid der daar aanwezige ouders en belangstellenden tot hun spijt de thans van Volksonderwijs ingekomen voorstel len in geen geval wilde aanvaarden. Men vond het zeer onaangenaam, dat op deze wijze aan ouders, niet-leden van Volksonderwijs, elke medezeggingschap ontnomen werd. Bovendien bleek het dat veel kinderen zoodanig aan een onderwijzeres en schooltje gehecht zijn, dat de ouders hen niet dan noode zouden doen veranderen. Daar bovendien de toestand der school niet zoo is, dat overname tot eiken prijs noodzakelijk is, maar men integendeel meent, dat er nog voldoende levensvat- te gaan. Er wordt een Sint-Nicolaasfeest geor ganiseerd en verder zijn eenige plannen in bewerking om den band van ouders en kinderen aan de school nog sterker toe te halen. BERGER IJSSPORTVEREENIGING. In de gisteravond in de Rustende Jager gehouden algemeene vergadering van de Berger IJssportvereeniging deelde de voor zitter, de heer A. van Reenen, mede. dat het bestuur zich op het standpunt heeft gesteld, dat het ijs voldoende sterk moet zijn alvo rens het publiek er op kan worden toege laten. In een paar uur kan bij een te vroege toelating de baan voor het geheele seizoen bedorven worden. Om dit tegen te gaan zal op den eersten dag de baan alleen openge steld worden voor de leden en de kinderen van de leden. Nieuwe leden kunnen vóór 1 Dec. voor 1.50 toetreden, na 1 Dec. wordt dit 2.50. De kinderkaarten blijven op 0.25 gehandhaafd. Kinderen van niet- leden betalen ook f 0.25, doch mogen den eersten dag niet rijden. Voor training zal de wedstrijdbaan wor den opengesteld voor rijders die de 500 M. in 60 seconden kunnen rijden. Voor trainers, die er langer over doen, wordt een binnen baan aangelegd, terwijl in het hart schoon- rijders zich kunnen oefenen. De buitenbaan blijft voor het genoegen van de leden en koopers van dagkaarten. Hoewel de stroomprijs een vrij hoog be drag had gevorderd, had de gemeente den prijs voor de bemaling niet lager kunnen stellen dan 7 cent per K.W U. Uit het door den secretaris, den heer Kooi man, gelezen jaarverslag bleek, dat het vorig jaar in Nov. de baan onder water was gezet, dat Zondag 9 Febr. de baan was open gesteld, doch 10 Febr. gesloten gehouden moest worden en 11 Febr. tot 2 uur open was geweest. Meer vorst was er niet ge weest. Met medewerking van den polder en het gemeentebestuur was de sloot langs het kerkhof in werkverschaffing dicht gegooid. Dit bracht een groote verbetering, die evenwel een belangrijk bedrag uit de kas had gevorderd. De voorzitter deelde mede, dat de baan de vorige week reeds onder water was gezet De motor werkte perfect Uit het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevrouw v. d. Berg, bleek, dat de ontvangsten f 1222.25 hadden bedragen en de uitgaven 1128.34. De kascommissie had alles in goede orde bevonden, zoodat de rekening werd goedgekeurd. Tot leden van de kascommissie voor het loopende jaar werden de heer en Joh. Bakker en H. Dijs benoemd. De aftredende bestuurs leden A. van Reenen en D. A. Klomp wer den herkozen. Besloten werd in de eerste plaats wed strijden voor jongeren, die in de proefwed- strijden nog geen lsten prijs hadden gewon nen, te organiseeren. Voorts zullen de bekerwedstrijden ge houden worden en zoo mogelijk de kinder feesten en de gecostumeerde ijsfeesten. De heer Blankendaal deelde mede, dat in de te Zwolle gehouden vergadering Bergen een proefwedstrijd van den K.N.S.B. werd toegewezen. 20 Febr. a.s. wordt er op de kunstijsbaan te Amsterdam een internationale wedstrijd in kunstrijden voor paren gehouden. De leden van de Berger IJssportvereeniging worden in de gelegenheid gesteld voorver koop-toegangskaarten te bekomen, mits zij zich te voren aan den secretaris, den heer Kooiman, Beemsterlaan, opgeven. Bij vol doende deelname bestaat het voornemen om per autobus collectief naar dezen wedstrijd te gaan. Voor het toezicht op de baan zal het be stuur met de commissarissen vergaderen om een juiste indeeling te maken. Van de rentelooze obligatieleening wer den de nummers 28, 94, 159, 266 en 272 uit geloot. Een eerder uitgelote obligatie no. 187 werd nog niet ingewisseld. Het vorstelijk huwelijk. In het gem. gymnastieklokaal werd een vergadering gehouden om tot oprichting te komen van een chr. Oranjevereeniging. Voorzitter van het voorloopig comité was de heer Kortleven, hoofd der bijzondere school. In zijn openingsrede bracht hij de gedachte naar voren om een beslist Chr. Oranjevereeniging op te richten. Door verschillende spiekers werd gewe zen op andersdenkenden, die toch ook het Vorstelijk Huis liefhebber en zich niet in 'n Chr. vereeniging kunnen vereenigen. De heer C. Duif wees op het feit dat voor 8 jaar ook nog een Oranjevereeniging bestond, waarvan het bestuur bestond uit alle lagen der bevolking. Spreker zou het toejuichen als het weer in denzelfden geest zou worden uitgevoerd. De voorzitter was van meening, dat sa menwerking met andersdenkenden moeilijk is. Bij het .organiseeren van een feest zal het moeilijkheden opleveren. Tenslotte werd na breedvoerige bespre kingen besloten, om alleen een chr. Oranje vereeniging op te richten, en deze.te laten blijven bestaan. Voor gebeurtenissen als het Vorstelijk Huwelijk zal samenwerking worden ge zocht met de geheele burgerij van Sint Pancras. In het bestuur werden gekozen de hee- ren C. Duif, C. Tromp, C. Slijker, Jb. Groen, K. Timmer, J. Wagenaar Kz., H. G. Muur- ling en K. Kloosterboer. De heer Kortleven werd bij acclamatie als voorzitter gekozen. Oudste inwoner. Gisteren vierde de heer J. Gootjes zijn 96sten verjaardag. Hij geniet nog een vrij goede gezondheid. Oogst 1987. De werkzaamheden voor den oogst 1937 zijn weer begonnen bij de kassenbouwers. Tomaten zijn reeds gezaaid. Bij enkele kweekers komen de jonge plantjes reeds boven den grond.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9