DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsch-Japansche Verdrag. Afwisselende successen aan beide zijden. Ho. 279 Vrijdag 27 November 1936 138e Jaargang De algemeene toestand. De indrukken in verschillende landen. DUITSCHE UITLATINGEN. De Spaansche revolutie Italiaansche krijgsgevangenen gemaakt. Carthagena gebombardeerd. De dubbele moord te Merkelbeek. De gearresteerde vrouw legt een bekentenis af. Concentratie onderwijs. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 27 November. Met meer dan normale belangstelling is overal in de wereld het nieuwe Japansch Duitsche verdrag bestudeerd en over het algemeen genomen, is het niet al te gunstig ontvangen. Natuurlijk juicht de Duitsche pers, maar daartegenover staat een merk waardige gereserveerdheid van de Japan- sche pers, een gereserveerdheid, die zelfs hier en daar in een afkeuring overgaat! Uit die Japansche persstemmen krijgt men den indruk, dat de voordeelen van dit anti-com munistische front niet zullen opwegen tegen de mogelijke internationale verwikkelingen, die uit het verdrag kunnen voortvloeien. En men denkt in de allereerste plaats aan En geland, bij welk land langen tijd tevergeefs contact is gezocht en dat nu minder dan ooit geneigd zou zijn, om met Japan een belan gengemeenschap aan te gaan. Tenslotte wijst men er op, dat de commu nistische actie juist thans lang zoo actief niet meer is dan eenige jaren geleden en dat een anti-communistisch verdrag op dit oogen- blik zeker niet een dringende noodzakelijk heid is. Het verdrag is niet tegen een staat, ook niet tegen Rusland gericht, schreven wij gis teren. Zoo merkten én de Duitsche én de Ja pansche regeering op. Maar in Rusland denkt men daar heel anders over. Men gelooft nJ. in Rusland, dat het pact formeel tegen de Sovjet-Unie is gericht en in werkelijkheid bestemd is, om de wereld hegemonie tusschen Duitschland en Japan te verdeelen. Belangrijk is echter de Russische bewe ring, dat de Sovjet-regeering de bewijzen 2ou bezitten, dat er buiten dit anti-commu nistische pact nog een geheim verdrag zou bestaan tusschen beide landen, 't Is alleen jammer, dat men niet zegt, hoe dat geheime verdrag luidt. Of.... zou de Iswestija gelijk hebben! Dit Russische blad toch schrijft, dat het ver drag niets anders is dan een dekmantel voor een geheim militair verdrag tusschen agres sieve mogendheden, dat niet alleen tegen Rusland, maar ook tegen andere mogendhe den gesloten zou zijn. En de uit-eindelyke bedoeling zou zijn: Japan zou zijn monopolistische heerschap pij in Oost-Azië en in den Stillen Oceaan willen bestendigen en het fascistische Duitschland zou Europa en het nabije Oosten willen veroveren! We zullen maar niet blijven stilstaan bij deze bewering. Het eerste zouden wij des noods eenigszins kunnen begrijpen, het tweede is al te dwaas. U In bevoegde kringen te Londen oordeelt men berichten, volgens welke Groot-Britan- nië er over zou denken, om als antwoord op de Japansch-Duitsche overeenkomst de ver dedigingswerken van Hongkong te verster ken, op zijn minst voorbarig. Men doet in de eerste plaats opmerken, dat artikel 19 van het vlootverdrag van Washington, welk ver drag nog tot het einde van dit jaar van kracht is en de wenschelijkheid van een verlenging, handhaving van den status quo gewenscht maken. Verder is men in deze kringen van meening, dat een versteiking niet noodig zou zijn, ook al zou de beti effen de clausule niet vernieuwd worden. Verder merkt men op, dat de regeeringen van Japan en de Ver. Staten nog niet offi cieel hebben geantwoord op het Bntsche verzoek om inlichtingen nopens verlenging van deze clausule. Het is echter reeds zeker, dat de regeering van de Ver. Staten dit ar tikel als gerechtvaardigd beschouwde, m zooverre het evenwicht tusschen de Britsche, Japansche en Amerikaansche zeestrijdkrach ten in het Oosten gehandhaafd werd door de verdragen van Washington en Londen, maar van meening is, dat de situatie, geschapen door de weigering van Japan om het veidrag van 1936 te teekenen de vernieuwing ervan ®iet gewenscht maakt. Het is dus waarschijnlijk, dat zelfs indien de Britsche admiraliteit het niet noodzake lijk acht de versterkingen van Honkong dit te breiden, de admiraliteit toch niet zou nu laten de doeltreffendheid ervan te controlee ren en de noodige voorzorgsmaatregelen nemen. De geheele wereld houdt zich bezig met het Japansch-Duitsche verdrag en het zijn niet alleen de regeeringen (die weinig of niets zeggen), maar vooral de kranten, die uitvoerige commentaren leveren op het ver drag. Het merkwaardigste is, dat de Japansche pers een zekere gereserveerdheid aan den dag leggen en lang niet tevreden zijn over de tot stand koming van het verdrag ;^|ulks in tegenstelling met de Duitsche pers, die zeer enthousiast is. Een Duitsche persstem. De Deutsche diplomatisch-politieke Kor- respondenz schrijft onder het opschrift: „Ware collectieve veiligheid", o.a.: „De duidelijke beperking van de Duitsch- Japansche afspraken tot de bestrijding van expansieve krachten van een bepaalde we reldbeschouwing, gelijk het internationale bolsjewisme, logenstraft alle beweringen, dat de overeenkomst een mom zou zijn voor imperialistische en derhalve egoïstische en dreigende bedoelingen. Ook het verdere feit, dat deze overeenkomst ook tot andere staten uitgebreid kan worden, die deel wen- schen te nemen aan het verweer tegen der gelijke expansieve bedoelingen, toont het ware karakter van de overeenkomst, die slechts gericht is op behoud van de rust en de veiligheid in alle landen. Van een kruis tochtgeest kan alleen daar sprake zijn, waar expansieve bedoelingen heerschen, niet daar, waar men deze wil beperken. Het doel, dat bereikt wordt met de orga nisatie van een doeltreffende tegenwerking tegen de agressieve wereldbeschouwing van het bolsjewisme, is niet daartoe beperkt en egoïstisch, doch beantwoordt aan de practi- sche eischen en de moreele verplichtingen van elk staatsgezag en komt tegelijkertijd ten goede aan een welbegrepen collectieve veiligheid. Het blijkt noodzakelijk, dat allen, wien het aangaat de beteekenis en de strek king, maar tevens ook de grenzen van de overeenkomst tusschen Duitschland en Ja pan duidelyk inzien. Dan zal blijken, dat de algemeene vrede niet alleen door deze over eenkomst in geen enkel opzicht wordt be dreigd, maar dat het een gelukkige uitwer king zal hebben op het behoud van alle sta ten en op de algemeene veiligheid. Geen verdere strekking. De Berliner Boersenzeitung schryft naar aanleiding van de buitenlandsche bezwaren tegen de Duitsch-Japansche overeenkomst o.a.: „Met verstandige gematigdheid onthou den de beide deelnemers aan het verdrag zich van een uitbreiding daarvan op politiek gebied in den zin, waarin bijvoorbeeld het bondgenootschap van Frankrijk met de Sov jet-Unie gesloten is. Tot aan de uiterste grens van terughoudendheid heeft de Duit sche politiek zich tot op den huidigen dag beperkt tot verweer, terwijl andere staten zich op het gebied van bondgenootspolitiek geen rem oplegden. Ook Engeland heeft een langen tyd ge kend, waarin men zyn gemeenschappelijke belangen met Japan zelfs kleedde in een duidelijk bondgenootschap. Onder deze om standigheden wordt het beleedigende artikel van de Times, dat wij tot dusver onvermeld lieten, omdat wij niet konden gelooven, dat het meer kon zijn dan een ontsporing, des te onbegrijpelijker. De betrekkingen van Duitschland met Engeland en vooral ten aanzien van de overzeesche belangen van dit land zyn door de vlootovereenkomst en de aanvullende bepaling nopens den duikboot oorlog zoo ondubbelzinnig opgehelderd, dat alleen vooringenomenheid en kwade trouw beweren kan, dat in de overeenkomst met Japan een bedreiging tegen Engeland ver scholen ligt. Engeland heeft de bondgenootschapspoli- tiek van Frankrijk tot aan het hypertrophi- sche toe ten deele geduld, ten deele goedge keurd, hoewel deze politiek het evenwicht van belangen op het continent, waar Enge land eerlijk naar streefde, belette. Wij kunnen Engeland deze onjuiste beoor deeling van zaken niet beletten, doch als men thans uit Moskou en Parijs wil trach ten Duitschland verdacht te maken door het geheime plannen tegen de Engelsche belan gen toe te schrijven, dan moeten wy eraan herinneren, dat iemand, die de balk in eigen oog niet ziet, waarlijk niet geschikt is om ook maar een splinter te ontdekken in het oog van een ander, vooral niet, als er niet eens zoo'n splinter is. Rusland is boos! De Russische Iswestija schryft naar aan leiding van het Duitsch-Japansche verdrag, dat de Berlijnsche overeenkomst niets an ders is dan een dekmantel voor een geheim militair verdrag tusschen agressieve mo gendheden. Het verdrag van het fascistische Duitschland en het militaristische Japan werd niet alleen tegen de Sovjet-Unie doch ook tegen andere landen gesloten. Ieder der deelnemers ziet in het verdrag een werktuig voor zijn agressieve verove ringsbedoelingen: Japan een werktuig voor de vestiging van zijn monopolistische heer schappij in Oost-Azië en in den Stillen Oceaan; het fascistische Duitschland een werktuig voor de verovering van Europa en het nabije Oosten. Dit is de werkelijke in houd van de Japansch-Duitsche overeen komst, welke vergeefs gehuld wordt in een „ideologisch" gewaad. Commentaar van de Prawda. De Japansche regeering zal ook nu pro- beeren haar volk te bedriegen door te be weren, dat geen geheim verdrag met Duitschland bestaat. Dat zal het evenwel niet gelukken. De Japansche regeering heeft gelegenheid gehad zich er van te overtuigen, dat, wanneer de Sovjet-regeering verklaart over authentieke berichten te beschikken, zy de mogelijkheid heeft deze met bewijs middelen te staven. De conclusie kan voor alle vrienden van den vrede slechts zyn: nog grootere waak zaamheid, nog energieker strijd is noodig voor de schepping van collectieve veiligheid tegen oorlogsbrandstichters en hun onheil brengende intriges. Indrukken in Polen. De Poolsche regeeringsbladen onthouden zich van het leveren van commentaar op het Duitsch-Japansche verdrag. Regeerings- kringen toonen zich achter geenszins ver ontrust over de Woensdag door Göbbels voor de radio gegeven commentaren, waar in hy duidelijk de propaganda tegen het bolsjewisme en de actie tegen de U.R.S.S. verwarde. Welingelichte kringen verzekeren, dat de Duitsche ambassadeur te Warschau, von Moltke, die uit Berlijn teruggekeerd is, Dinsdag den minister van buitenlandsche zaken, Beek, een bezoek heeft gebracht en hem toen op de hoogte heeft gebracht van het verdrag, waarbij hij tegelijkertijd den minister polste over een eventueele deel neming van Polen. Dezelfde kringen ver zekeren, dat er voor Polen geen sprake kan zyn van een aansluiting aan dit verdrag. De bladen der rechtsche oppositie laten geen twijfel over de gevoelens van het Pool sche volk. De Kurjer Warszawski schrijft over de „huichelarij", die „onder den theatralen schijn een anti-Russisch accoord verbergt, vermomd als apostolaat". Het blad besluit: „Polen heeft zich duidelijk uit gesproken tegen de vorming van vijandige kampen in Europa". De Goniec Warszawski schrijft: Het Woensdag onderteekende verdrag is in wer kelijkheid een bondgenootschap der twee groote imperialismen, welke streven naar hegemonie op de beide continenten, één in Europa en één in Azië. Het regeeringsblad „Kurjer Czerwonny" is van meening, dat het hier gaat om de ge boorte van een nieuwe internationale. Heeft Arita tegenover Joerenef zijn mond voorbij gepraat? Grootere sensatie is gewekt door de „Yomioeri Sjimboen", „Asahi Sjimboen" en andere vooraanstaande Japansche bladen, die den minister van buitenlandsche zaken, Arita, van Indiscretie beschuldigen en den Sovjet-Russischen ambassadeur, Joerenef, van kwade trouw. Volgens de „Yomioeri Sjimboem" heeft Joerenef op 16 dezer asm Arita gevraagd, of er iets waar was van het gerucht, dat in het buitenland de ronde deed omtrent een ^uitsch-Japansch verdrag. Arita sprak dit gerucht aanvankelijk tegen, doch toen Joerenef bleef aandringen, verklaarde de minister dat Japan besprekin gen voerde met een derde partij omtrent een verdrag tegen de activiteit van de Komin tern. Arita wees er Joerenef met nadruk op, dat deze mededeeling van den meest ver- trouwelijken aard was, en niet openbaar gemaakt mocht worden. Den volgenden dag verspreidde het Sov jet-Russische telegraafagentschap Tass ech ter door de geheele wereld mededeelingen omtrent dat deel van de besprekingen tus schen Arita en Joerenef, dat het voor zijn doel meende te kunnen gebruiken, beweren de, dat Duitschland en Japan onderhan delden over een geheim militair verdrag, welk bericht, aldus de „Yomioeri Sjim boen", overal ter wereld sensatie wekte. Joerenef bracht op 19 dezer opnieuw een bezoek aan Arita om verder over deze zaak te spreken, doch Arita weigerde dit, op grond van het feit, dat de Sovjet-regeering zyn vertrouwen beschaamd had, door een gedeelte van het voorgaande onderhoud voor propaganda-doeleinden te gebruiken. De bladen melden verder, dat Joerenef het gebeurde als volgt verklaard heeft: zijn telegrammen, waarin hij rapport uitbracht over de op 16 dezer met Arita gevoerde be sprekingen, zij niet alle tegelijk verzonden, en juist het telegram, waarin de aandacht gevestigd werd op het vertrouwelijk ka rakter van de besprekingen is met vertra ging naar Moskou overgeseind, terwyl bo vendien door een technische fout een ge deelte der besprekingen te Moskou open baar is gemaakt, waarover Joerenef zyn spijt uitdrukte. Op vragen van buitenlandsche dagblad correspondenten betreffende bovenstaand persbericht heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken dit noch bevestigd, noch tegengesproken, doch hij weigerde er zich verder over uit te laten. De radioclub van Teneriffe deelt mede. dat de luchtmacht der opstandelingen met succes Cathagena heeft gebombardeerd. Het marine-arsenaal en verscheidene schepen in de haven werden ernstig beschadigd. Een aantal schepen vluchtte en werd door krui sers van de opstandelingen achtervolgd. Uit Talavera wordt gemeld, dat de voor naamste actie aan het front voor Madrid gisterochtend plaats had juist voor Cuatro Caminos. Een afdeeling opstandelingen maakte zich meester van de huizen langs het Toroplein, dat den weg naar Siërra be- heerscht. De artillerie van de opstandelingen zet het bombardement van de wyk Arguelles voort. De vijandelijke batterijen, welke ach ter het nationale paleis waren opgesteld, werden tot zwygen gebracht Een aantal overloopers van de regeerings- troepen meldden zich bij de opstandelingen. Een van hen deelde mede, dat de Russi sche generaal Kleber werd vervangen door een ander generaal, ook een Rus. In den middag scheen het aan het front voor Madrid weer levendiger te worden. Aanval der regeeringstroepen afgeslagen. Gisterochtend deelde radio-Sevilla mede, dat aan het front van Santander een aanval der regeeringstroepen was afgeslagen. Aan het front by Siguenza bezetten de opstande lingen nieuwe stellingen ten noorden van Veguilla. In Asturie bezetten de opstande lingen een aantal stellingen by Oviedo na dat zij eerst een aanval van de regeerings troepen hadden afgeslagen. Aan het front voor Madrid worden de operaties nog steeds door slecht weer ge hinderd. Het vreemdelingenlegioen zet de zuivering van het terrein voort en heeft geisoleerde afdeelingen van de regeerings troepen gevangen genomen. Volgens berichten van het front bij het Escurial is de stad Escurial omsingeld. De strijd om Madrid. Een der speciale correspondenten van Havas deelt mede, dat de opstandelingen op een wegkruising een auto met vijf jonge vrouwen hebben aangehouden, die werden beschermd door twee regeerings-miliciens, die op de treeplanken stonden. De vrouwen brachten levensmiddelen en versnaperingen naar strijders. Drie van hen waren door schrik met stomheid geslagen de beide anderen verklaarden, dat zy meen den op door regeeringstroepen bezet gebied te zyn. Aangezien radio-Madrid had mede gedeeld dat de regeeringstroepen bij Tala vera de Toledo en Torrijos een overwinning hadden behaald. Zy vertelden verder, dat te Madrid nog slechts ryst en linzen worden gegeten. Iedern avond gaan groepen vrouwen den weg op naar Tarragon om de levensmidde- len-convooien voor de troepen te overval len. Het aantal hospitalen is zoo groot ge worden, dat men kan zeggen, dat iedere straat zyn ziekenhuis heeft. De gevangenen deelden verder mede, dat reeds 500.000 per sonen de stad hebben verlaten, de overigen hebben bijna allen een toevlucht gezocht in de neutrale zone. Hedenmorgen heeft vrouw J. M. V. van Helden, die gearresteerd was in verband met den Zondag gepleegden dubbelen moord te Merkelbeek, een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw was gisteren naar Maastricht overge bracht. Zij deelde mede den moord uit wraak gepleegd te hebben. Zy heeft hierby gebruik gemaakt van een scheermes en een centrifugaal- sleutel. Binnenkort publicatie van de plannen. Naar de regeeringpersdient meldt, is de staatscommissie inzake het lager onderwijs met haar arbeid ongeveer gereed. Zy heeft haar voorstellen belichaamd in een ontwerp van wet met daarbij behoorende memorie van toelichting, waaromtrent volledige overeenstemming is verkregen en die als bijlagen van het verslag aan de regeering zullen worden aangeboden. De vyf gevangen vrouwen zyn naar een klooster te Carabanchel gezonden. Communiqué van den verdedigingsraad. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat de opstandelingen in de Univer- siteitswjjk herhaalde aanvallen hebben ge daan, gesteund door twee escadrons pant serwagens. Drie bataillons van het Marok- kaansche vreemdelingenlegioen gingen met ongehoorde kracht tot den aanval over, doch zy werden met groote verliezen teruggesla gen. Twee tanks van Italiaansch en een van Duitsch fabrikaat werden buitgemaakt. He denochtend was alles kalm. Bij Carabanchel bleven de regeerings troepen oprukken. In een onverwachten aanval ten zuidwes ten van Toledo werd den vyand zware ver liezen toegebracht. Een groot aantal gevan genen, welke deel uitmaakten van het vreemdelingen-legioen, zyn Italianen. In de laatste 24 uur was de jachtvliegtuig- afdeeling van de regeering zeer actief, alle pogingen van de opstandelingen om Madrid te bombardeeren, leden schipbreuk en twee Junker-vliegtuigen van de opstandelingen werden omlaag geschoten. Succesjes voor de regeeringstroepen. De loyale troepen in den sector van Aranjuez, die een belangrijk centrum vormt van militaire operaties, hebben verscheidene offensieven op gelukkige wijze ten uitvoer weten te leggen. Zy slaagden er in zich meester te maken van de dorpen Polan en San Martin de Montelban. Deze colonnes zullen hun actie in de richting van Toledo voortzetten. Toledo ligt slechts op enkele kilometers afstand. De te San Martin de Montelban geleger de militietroepen en die in de omgeving hebben als voornaamste doel Talavera de la Reina. Het doel der operaties is den tegen stander tegen den linkeroever van den Taag te dry ven en de opstandelingen troepen, die Madrid aanvallen te attaqueeren op den rechterflank. Tegen het einde van den middag kon geen enkele wijziging van belang geconstateerd worden aan het Madrileensche front. Het slechte weer verhinderde den opstandelin gen gebruik te maken van hun luchtmacht en de gebruikelijke raid op Madrid ten uit voer te leggen. Het schijnt, dat gister geen enkele granaat op de hoofdstad is neergekomen. DE STRIJD IN SOEIYOEAN. Na de militaire successen bij Pailing- miao verlangt de Chineesche pers, dat de troepen verder zullen oprukken. Zij spreken in dat verband van een herove ring van Noord-Tsjahar. In welingelichte kringen verklaart men overigens, dat naar Japansche meening een verder op rukken in strijd met de overeenkomsten zou zyn. Do commandant van het Kwantoeng- leger, generaal Itagaki, heeft gisteren een bespreking gehad met den voorzitter van den raad van Hopei en Tsjahar, generaal Soeng-Tsje-Yoean. Hij is vandaag naar Hsinking teruggekeerd. DREIGENDE STAKING IN MANCHESTER. 90.000 arbeiders in de textiel-industrie van Manchester hebben met overweldi gende stemmenmeerderheid besloten op 19 December in staking te gaan, om te verkrijgen, dat de loonkortingen, welke sedert 1932 werden toegepast, worden teniet gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1