Het groene oog van Baa-AI. vind™ Radio-rede van minister Slingenberg, BROEK OP LANGENDIJK NIEUWE NIEDORP OUDE NIEDORP BEVERWIJK HEERHUGOWAARD KOEDIJK DRAISlfl A-vam -\ALKEMBUR( Binnenland Aanbeveling voor het boek „het werkende land". Met steun van de regeering uitgegeven. krankzinnig van hem een huur te vorderen gelijk aan die toen hij 45 verdiende. Volgens den heer den Das staat het loon hier per uur 12 ct. hooger dan in Meppel, Spr. neemt aan dat dat juist is, maar hoe- vel worden de woningen daardoor duurder? Het loonpercentage voor een huis is 25 pCt. van de bouwsom. Aan timmerloon wordt 10 pCt. van de bouwkosten uitgekeerd en 8 pCt voor metselwerk. Het hooge loon in aan merking nemende, maakt dit de bouwkosten 48 hooger óf 8 cent per week. Met veel na druk wees spr. er op, dat veel timmer werk in fabrieken wordt klaar gemaakt, Kosten van den architect had spr. niet becij ferd, omdat hij den directeur van gemeente werken volkomen in staat acht eenige arbei derswoningen te teekenen. Het werk wat hier wordt uitgevoerd is zeer miniem. De devaluatie na de adressen besprak spr. eveneens. Men kan echter de adressen en de huren door de gemeente vastgesteld niet goedpraten met een beroep op de deva luatie, want de adressen zijn er vóór inge stuurd en de huren der gemeente zijn ook vóór de devaluatie vastgesteld. Gemeentewerken kwam op 2100 voor de bouwkosten en de heer den Das op f 1900. Voor den grond komt spr. op 150 en na de devaluatie komt spreker op een be drag van 1950, het cijfer van den heer den Das aanhoudende. Het huurbedrag ligt dan ver beneden 3 en spr. is dan ook over tuigd, dat voor het berekenen van de huren niet serieus is gewerkt. Men heeft gedacht wij gooien er 30 cent af, dan zullen ze wel tevreden zijn en de minister heeft gezegd als jullie dit klaar kimt spelen, dan is mi dit goed. Bij woningbouw moet men rekening hou den met de wet van vraag en aanbod. Dat deze ook geldt voor de hypotheekbanken stelde spr. in het licht Door meer woningruimte passen de hypo theekbanken zich ook aan. Spr. noemde het absurd om de hypotheek bank 4.25 per week te betalen voor wonin gen waarvoor men becijfert, dat ze thans i 2550 aan bouwkosten bedragen. De steun kon niet omhoog en de huur niet omlaag. Daar is niets aan te doen, zegt de heer den Das, maar wij vinden, dat er wel wat aan te doen is. Wat de 30 cent huurverlaging beteekent voor de werkloozen, illustreerde spr. door de mededeeling, dat in verband daarmede de steun van een werklooze met 16 cent per week verlaagd was. (Applaus.) Rede van den heer Den Das. De heer Den Das had de uitnoodiging aanvaard om het standpunt van de S.D.A.P. en de moderne arbeidersbeweging over de aangesneden vraagstukken te belichten. De zaak is zoo, dat naar aanleiding van het adres van het werkloozencomité, het eerste, spr. mondeling toezegde een teekening samen te stellen, van woningen die voor 2.50 verhuurd konden worden. Dat gelukte hem niet. Spr. had verwacht, dat de heer Broersma nu met een plan was gekomen en een indeeling en dit is met gebeurd. Spr. had een woning zonder bouwgrond ontworpen voor 1950. Toen spr. het bij B. en W. indiende, moest hij zeggen, dat hij niet in staat was om aan het verlangen van het comité te voldoen. Aan de ingezonden stukken in de Alk- maarsche Courant had spr. zich geërgerd. Hij weigerde woningen te bouwen, waarvan de arbeiders later zouden zeggen: „In die woningen van den rooden wethouder kruipen wij niet in". Als men hoo^lvan den toren wil blazen, moet men voorzichtig zyn. Het comité vroeg voor het maken van een plan 25. Wij moe ten ook rekening houden met onze bouw verordening. Een goede arbeiderswoning kost hier nog tamelijk wat geld en als men vergelijkingen wil maken, laat men dit doen met plaatsen met gelijke loonklassen. Doet men dat niet, dan krijgt men den indruk, dat men een ongewenschten loontoeslag wil, In Bergen moeten in de bestekken van nieuw werk de collectieve loonovereen- komsten nagekomen worden. De woningen in Meppel berekende de architect op 8.50 per M3., inwendig ge meten 212 M3. De woningen aan de Zuidergeest hebben een inhond van 230 M3. en aan den Kogen- dijk 264 M3. en in Meppel kwam men nog op een huur van 2.90. Wij zijn dus met een huur van 3.05 aan den Zuidergeest en S 3.65 aan den Kogendijk niet ver mis. Voor 1450 bouwkosten kan men geen arbeiderswoning bouwen, wel als men 18 loon betaalt, maar dat kan toch de bedoeling van het comité niet zijn. Na een rapport van het werkloozen comité zijn de loonen voor timmerlieden en metselaars door bet gemeentebestuur op 27 vastgesteld. Toch gelukte het niet Bergen voor den steun in een hoogere klasse te kragen. Stel, dat een inspecteur vast stelde, dat wij 20 betaalden en den arbeiderswoning bouw betaalden, dan ging oogenblikkelijk de steun nog meer omlaag. Geen bouwvakarbeider moet hiervan iets hebben. Goedkoope arbeiderswoningen goed, maar dan ten koste van de belasting betalers en niet ten koste van de arbeiders. Bovendien komen de gegoede arbeiders niet in een woning van 1400 bouwkosten. Liever blijven zij, zonder eten in de andere woningen. Daarvoor heeft de soc.-dem. de arbeiders opgevoed. Het geheele werkloozen-comité doet het ook niet en het heeft gelijk. Men gaat niet gemakkelijk uit een goede woning. Blijven over de bewoners van zomer woningen. Wat is het standpunt van het gemeente bestuur? Dit gevoelt niet voor die kleine woningen en heeft omgezien naar een ander middel om te komen tot huurver laging. Toen de huurtoeslag werd afgeschaft, is Bergen een van de eerste geweest om te trachten wat dreigde te gebeuren ongedaan te maken en wij bereikten 30 cent huur verlaging en wij beoogden bij de tweede etappe ook een huurverlaging te bereiken, maai dit belette het departement van Sociale Zaken ons. Dat in een gezin 16 cent werd ingehouden van den steun, omdat de huur 30 cent ver minderd was, zal spr. onderzoeken eer het te kunnen gelooven. Spr. gaf het werkloozencomité in over weging met zijn acties zeer voorzichtig te zijn, opdat de adressen den toets van critiek kunnen weerstaan. Nog zijn wij de onder liggers, al hoopte spr., dat het niet te lang zal duren. Spr. stelde in het licht, dat de steun regeling die wij thans kennen, reeds in 1934 bestond. Daartegen ageerde toen reeds de S. D. A. P. De werkloozen bleven af zijdig, omdat wij toen alleen werkverschaf fing hadden. Zoo had het moeten blijven, maar de gemeente mocht niet. Het gemeentebestuur blijft niet in ge breke, het valt op meerdere verordeningen. Het werkloozen-comité moet beter voorlich ting geven. Waarom men spr. voor debat uitnoodigde, weet spr. niet, omdat hij het in groote lijnen met het werkloozen-comité eens is. Men wil den Das hebben en laat de burgerlijken met rust. Spr. wil ook huurverlaging voor de werkende arbeiders, ja zelfs een alge- meene huurverlaging en daarover moet overleg gepleegd worden met de huiseige naren. Die van het Tuindorp waren daarvoor het eerst aangewezen. Daar wonen arbeiders met lage loonen en ook werkloozen, die nog 4,50, 5 en 5.50 moeten betalen. 3 woningen stonden leeg. Wij moesten overleg plegen met hypotheekbanken, die 0,76 per week wilden verlagen voor alle gesteunden. Wij moesten 13 woningen hur^n en die hadden wij zoo verhuurd. 0,75 per week verlaging vonden wij niet genoeg. Zij wilden niet lager en daarom brachten wij voor die 15 woningen de huur terug tot 3,65, door 0,70 toe te betalen. Als dit gelukt, want zoover zijn wij nog niet, dan bereikten wij een huurverlaging van 1.50. Spr. vond dit niet onbelangrijk en men doet verkeerd te beweren, dat wij 0,70 per week in de zakken van de hypotheekbanken stoppen. Spr. stelde in het licht, dat de maatregel van de gemeente reeds huurverlaging van andere woningen tengevolge heeft gehad. Spr oordeelde dit belangrijker dan op eer. bepaalde plaats een 20 woningen te bouwen Zoolang spr. tijdelijk-wethouder is, wei gert hij mede te werken aan verslechting van het woningpeil; blijft hij voor hand having van het contractloon en als men dan voor 1800 een goede arbeiderswoning kan bouwen is hy voor. De schoolvoeding behoort thans discreet te geschieden Meer uitvoerig toonde spr. dit aan. In Bergen kwamen 120 aanvragen, dat teekent de nood. Toch bemoeilijkte het comité spr. werk door te adresseeren, dat schoolvoeding tot mislukkig is gedoemd. De voeding van 120 schoolkinderen vier dagen per week vordert meer werk dan het opmaken van adressen. Ze hadden mij niet moeten uitnoodigen voor debat. Dat past niet. Ook met de schoolkleeding past voor zichtigheid. De schoolvoeding geeft daar voor een prachtige kans, doordat daar de kinderen bij elkander komen Wij moeten er rekening mede houden, dat er een hardgrondige samenwerking noodig is tusschen de S.D.A.P., de moderne orga nisaties en de werkloozen. Dit debat heeft geen zin. Wij zijn van dezelfde grondslag. Spr. is soc.-dem. en als die soc.-dem. gesteund en geschraagd wordt dan kan er iets gebeuren, maar anders niet. (Applaus). Repliek. De heer Boersma oordeelde, dat de voorzitter de schoolvoeding en schoolklee ding ten onrechte aan de orde had gesteld. Spr. wilde er toch iets van zeggen. Uit de mededeelingen van den heer den Das bleek wel, dat het noodzakelijk was, dat het werkloozen-comité die zaken aan de orde heeft gesteld en dat het er met de voeding heel slecht voorstaat. Dit is trouwens in het geheele land het geval. Spr. oordeelde dat het comité hulde ver- dienst, want zonder dat adresje hadden de kinderen geen schoolvoeding gekregen. De leden van het comité stellen zich gaarne be schikbaar om daadwerkelijk te helpen. De heer den Das vroeg wel: „waarom moet men mij hebben", maar het comité heeft hem gevraagd te helpen. Dat werd toegezegd en dat duurde te lang en toen kwam men bij spr. omdat let plan nog niet ter beschikking was gesteld. In tegenstelling vraagt spr. waarom moet den Das het comité hebben. De heer den Das voerde het woord in den raad tegenover het comité en daarom moes ten wij hem hebben. Spr. oordeelde dat de heer den Das niet heeft aangetoond dat de adressen onjuist waren. Ook de soc.-dem. fractie in de Tweede Kamer verdedigde hetzelfde wat het Werk loozencomité hier bepleitte. Voorts oordeelde spr. dat de heer den Das gespeculeerd heeft op de bouwvakarbeiders inzake de loonkwestie. Ten dien aanzien had de heer den Das open deuren ingetrapt. Spr. heeft de houding van de arbeidersorga nisaties ten aanzien van de loonen in werk verruiming niet juist gevonden. Maar ge zien die houding staat voor hem vast, dat voor de door het comité gewilde woning bouw de regeering geen geld zou geven zon der te bepalen, dat de loonen van werk verruiming gesteld, zou stellen. Dat de loonen voor werken met rijksgeld beschut zijn is een onwaarheid. Spr. wilde niet strijden om een M3. meer of minder. Hij heeft echter de genoemde woningen opgemeten en is belangrijk bene den 230 M3. gebleven. Als het eenst is kan men dit in een uur oplossen. De woningen elders zijn niet minder dan in Bergen. Het gaat er om dat vandaag de dag van de arbeiders een te hooge huur ge- eischt wordt. De heer den Das ontkent de uistheid van het loonstaatje door het comité voor Bergen gesteld niet, maar dan is het ook juist, dat in Bergen de werkloo zen op de werkverschaffing door het .plaat sen in een lage loonklasse in hun loon wor den bestolen. Het comité heeft geen bezwaar om de woningen zoo groot te bouwen als de ge meente het wil. In de huurprijs is het een kwestie van centen. De renteverlaging in aanmerking genomen, kunnen de arbeiders met de huren van de devaluatie slechts pro- fiteeren. Spr. diende ten slotte een motie in waarin de vergadering als haar verlangen uit spreekt, dat 'n comm. wordt ingesteld, die de stichtingskosten van arbeiderswoningen naar de kosten van den dag berekent en dat de huren naar die kosten worden vastge steld. (Applaus). Repliek den Das. De heer den Das oordeelde het geen juiste gang van zaken om in een debat vergadering met een motie te komen. Spr. meende, dat hij wel heeft aangetoond wat een arbeiderswoning moet kosten. Het comité toont niet dat spr. onjuist is, dat 25 pCt. van de bouwkosten arbeidsloon is. Dit is veel hooger, tenzij men aan de loo nen gaat tornen of ze door jeugdige werk loozen laat klaarmaken, doch daarmede kan men geen gezin in stand houden. Het doet spr onaangenaam aan, dat men hier langs een omweg werkt. Slechts wan neer men goede woningen wil met behoud van het loon, dan kan men met spreker tot overeenstemming komen Spr. heeft geen hekel aan het Werkloozen comité, maakt slechts bemerkingen op de manier van werken. De bewering dat schoolvoeding tot mis lukking is gedoemd, was zeer ontactisch. Het aantal M3. inhoud van een woning was voor spr. vin zeer veel belang. De gemeentewoningen aan den Kogendijk hebben 260 M3. inhoud en kosten toen ze gebouwd werden 6000. Ze zouden, als men er 50 afdoet, nog 3000 kosten en dan heeft men de kostprijs van vandaag. De houtprijzen gaan reeds zeer omhoog en irt de toekomst zou men met den kost prijs van den dag wel eens vast kunnen loopen. In Aalsmeer kwam men voor ar beiderswoningen zonder de grond nog op 2000. Zoo lang er nog woningen zijn die leeg staan en waarvoor men een sterke verlaging kan verkrijgen, bouwt men geen woningen. Als uit de woningtelling zou blijken en de raad besloot dit met algemeene stemmen, dan wil Bergen woningen bouwen. Wij zijn het dus eens, maar wij willen ook huurverlaging over de geheele linie. Spr. besloot met de vergadering er op te wijzen, dat het haar taak is te oordeelen, welke kant men uit moet gaan. Hij vroeg de motie niet aan te nemen, omdat een debatvergadering zich daarvoor niet leent. Hier was men slechts gekomen om de zaak uit verschillende gezichtshoeken te laten belichten. (Applaus). De voorzitter verzocht nog een oogenblik (het was inmiddels reeds kwart voor 12 geworden). Spr. oordeelde dat vast is komen te staan, dat 2500 voor een woning, zooals B. en W kan men volstaan. in den raad berekende, te hoog is. 4 huur is voor Bergen dus te hoog en met 2.50 kan men niet volstaan. Wij willen behoorlijkéfnrbeiderswoningen tegen contractloon. Spr. éaadde aan de motie aan te nemen, dan komt er een commissie, die vaststeld hoe hoog de huren wel moeten zijn. Voor krotwoningen wordt hier nog 3 per week geëischt. Daaraan moet een einde komen. De motie werd ingetrokken, doch met algemeene stemmen verklaarde de vergade ring zich er voor dat onderzocht wordt hoe hoog redelijk de huren moeten zijn. Hierop volgde sluiting. Uitslag verhuring landerijen. Woensdag 25 November, 's nam. 6 uur, had in het café Vijzelaar ten overstaan van notaris H. W. Smit te Zuidscharwoude, voor rekening van het Burg. Armbestuur, de na volgende publieke verhuring plaats van bouwland. Voor 4 jaren: „de 2e akker van Oost" v. d. Melksloot-akkers, groot 7 snees, huurder J. Balder Az. voor 4.10 per snees. Voor 6 jaren: „de Groet", aan de Demp- sloot, groot 12 snees, huurder A. de Bree voor 2 per mees. Onder Zuidscharwoude: Een akker ten zuiden van de Schager- sloot, groot 7 snees, huurder S. Groen, voor 1.50 per snees. Een dito, bij de Schippersloot, groot 12 snees, huurder M. Blom voor 2.50 p. snees. Een dito „De lange akker'*, groot 10 sn., huurder E. Smit voor 3 per snees. Drie dito in den polder: a. „de Dam", groot 28 sn., huurders gebrs. Beets voor 2.60 per snees; b. „de 2 akkertjes" ten noorden van den Dam, groot 6 'A snees, huurders gebrs. Beets voor 2.60 per snees. Psychometrische séance. Dinsdagavond hield mevr. Scheferli een psycho-metrische séance in de Prins Maurits, uitgaande van de propaganda- commissie van den Ned. Spiritistenbond Harmonie, afd. Alkmaar. Mevr. Scheferli gaf allereerst een uit legging van wat de psychometrische gave is en heeft daarna door het in de hand nemen van diverse bij haar ingeleverde voorwerpen beschrijvingen gegeven van de geschiedenis en de personen met die voorwerpen verbonden. Met groote aandacht werd een en ander door de aanwezigen gevolgd. Banne Oude-Niedorp. Woensdag werd door de banne Oude Niedorp zitdag gehouden voor ontvangst der bannelasten over 1936. Des namiddags had verhuring plaats van het grasgewas. De opbrengst was 52. Aardbeien. Bij de diverse veilingen is heden vanuit den Haag het verblijdend bericht binnenge- komend dat over het seizoen van 22 Juni—12 Juli geveilde aardbeien een toeslag van 2 per 100 kilo zal verstrekt worden. Jacob Groothuizen, t Velen uit de oudere generatie zal het ongetwijfeld nog interesseeren te vernemen, dat indertijd zeer in den omtrek bekende Jacob Groothuizen in den ouderdom van bijna 84 jaren te Rotterdam is overleden. Gr. bewoonde indertijd de hoeve Oostwijk, tegenover de „Hoinstman" (Hengstman) en genoot v, n. 1. in katknuppelkringen een groote vermaardheid. De laatste jaren was zijn gezichtsvermogen zoodanig afgenomen, dat hij zoo goed als blind was. Ouderavond. Woensdagavond werd in een der schoollokalen de eerste Ouderavond ge houden, onder leiding van het hoofd der school, den heer Stuffers, die de talrijk opgekomenen welkom heette, inzonder heid de ouders die voor het eerst met hun kinderen aanwezig waren. Hierna werden de aanwezigen uitge- noodigd om te komen luisteren naar het gezang der kinderen uit de eerste en tweede klas. Dit werd met aandacht ge volgd en met applaus beloond. De onder wijzeres gaf met haar leerlingen een 12-tal nummers ten beste, waarvoor zij van den voorzitter een hartelijk woord van dank ontving. Hierna gaf de secreta ris een overzicht van het verhandelde uit de vorige vergadering, en werden de aan wezigen gewezen op handwerken, die on der leiding van den heer Sietsma vervaar- «t digd waren, en welke op allen een stige indruk maakten. Medegedeeld werd, dat de burgemees ter verhinderd was dezen avond bij tl wonen. Vervolgens werd door den heer Stuffe een lezing gehouden, met als onderwem „Iets uit het leven der lagere volken" waarin een breed overzicht werd gegeven V—I het primitieve leven, waarin die vol ken leefden. Verder werd een overzicht gegeven van de ontwikkeling, waarbii na^r voren kwam dat de landbouw be dreven werd door de vrouwen. Ook het zoogenaamde Godsdienstige leven dér lagere volken werkte mede tot de ont wikkeling, waarvan nog wel eenige geI bruiken in onze dagen zijn overgebleven" Hierna gaf spreker eenige gegevens ovw over Nieuw Guinea, waar alles nog zeer primitief is in het leven der Papoea's waar toch een flink gebouwde bevolking is, die met zeer geringe geschenken rijk gemaakt kan worden. De mooie lezing werd met applaug beloond. In de pauze werden wij, als naar ge. woonte, onthaald op een smakelijk kopje met een koekje, waarbij een gezellig bab beltje werd gehouden. Het werk der leerlingen werd bezich tigd. Na de pauze gaf de voorzitter een voor- dracht, getiteld „Eigen geld". Applaus. Mej. Jansonius gaf „Gestoorde bruiloft" in het Westfriesch op rijm, wat een hu moristische stemming verwekte en met applaus beloond werd. De rondvraag leverde niets op, waarop met dank gesloten werd. Gisteravond sprak min. Slingenberg voor beide zenders het volgende: Ik wensch een kort woord tot u te spre ken naar aanleiding van een, dezer dagen verschenen, boekwerk. Gij zult op het eerste gehoor u de vraag stellen: is boekbespreking voor den mi nister van sociale zaken niet een terrein, vol voetangels en klemmen? By nadere beschouwing zult ge echter wel met mij tot de conclusie komen, da', de inhoud van dit boek alleszins wettigt, dat de minister van sociale zaken hiervoor zeer groote belangstelling aan den dag legt. Immers het boek, dat getiteld is „Het werkende land", en dat geschreven is door mr. W. J. van Balen, terwijl het is uitgegeven door de firma H. D. Tjeenk Willink en Zn., te Haarlem, beschrijft in levendigen en boeienden stijl alles wat er in de laatste jaren in Nederland is ge schied, teneinde aan arbeiders werkgele genheid te verschaffen. Het boek demonstreert met foto's, tabel len, statistieken, welk een enorme arbeid er is gepresteerd, welke enorme kapitalen er van overheidswege voor dit doel be schikbaar gesteld zijn. Het boek is tot stand gekomen met financieelen en met daadwerkelijken steun van de regeering. Dientengevolge kan het fraai uitgevoerde boekwerk voor den zeer lagen prijs van 2.50 beschik baar gesteld worden. Waarom is de regeering er toe overge gaan om de uitgave van dit boek te be vorderen? De reden hiervan is hierin gelegen, dat het de regeering gebleken is, dat zoo wei nig Nederlanders bekend zijn met den om vang van de door of met steun van de overheid geopende werkgelegenheid. Dikwijls wordt in vergaderingen en in sommige persorganen de meening ver kondigd. dat de Nederlandsche regeeriag niet voldoende werkgelegenheid schept, dat er veel meer werklooze arbeider» aan het werk gezet zouden kunnen worden, indien de regeering de koorden van de beurs maar zou willen ontsluiten; hierme de voor den niet ingewijde den schijn wekkende, alsof er zoo weinig tot dit doel gebeurt In het door m{] aangekondigde boek nu wordt met voorbeelden, met cijfers en met afbeeldingen gedemonstreerd, welke enorme kapitalen van overheidswege voor dit doel besteed zyn, welk een omvang rijke arbeid in alle deelen des lands ver richt geworden is. Zuiderzeewerken, kanalenaanleg en -verbetering, wegenbouw, overbrugging van onze groote rivieren, woningbouw, electriciteits- en spoorwegwerken, open bare werken van diversen aard, dit alles heeft groote aandacht gevraagd. Dit boek heeft ten doel, om in dit op zicht aan het Nederlandsche volk objec tieve voorlichting te geven, waaruit elk en een iegelijk zijn conclusie kan trekken ten aanzien van de vraag, of de regeering ten deze haar plicht gedaan heeft Van meer dan één zijde, nagenoeg van alle kanten, wordt de regeering ook aan gespoord, om thans vooral, in de naaste toekomst, openbare werken op groote schaal uit te voeren, teneinde werkgele genheid te scheppen, werkloosheid te bestrijden. In dit boek wordt aangegeven, welke groote werken thans in uitvoering, nage noeg in uitvoering, en in voorbereiding zijn, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat deze aansporing niet aan doovemansooren geuit wordt, ja, dat ze met belangstelling en instemming wordt aangehoord, doch strikt genomen overbodig is. Teneinde u eenig inzicht te geven om trent de beteekenis en den omvang van deze werken, die dus reeds op dit oogen blik en in de eerstkomende maanden zul- i Lh? ja ,h°^r' Tonr,y had het by het had hpt °Ude slan6enbezweèrder had het op zyn eenzame plek niet meer kunnen uithouden en knmpend van p«n was hy door het bosch verder gekropen 8. De arm waarin de slang gebeten was tot aan de elleboog rood en 8ez^° len. Maar gelukkig was het nog niet laat en door snel en doortastend in grijpen, wist dokter Bergman het ^waa. te stuiten. Sidi el Bord) wist niet hoe nu genoeg zijn dankbaarheid kon betoonen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6