Griep, Influenza. Financieel Overzicht. JihaaAcuAeiek i! m HP nn Si i i 9 §j %-A iH U i i iü i I Ét Sfi i fiÈ i ■M V: m i Dxunartciek 'Puii ziecu&riek UITGEEST XXXX/XXXXXXXXX 7xXXX XXXXX 7 XXX xxxx XXXXX X 7 7 XX X 7 XXX XXXXX XXXXX XXXXX Uitvoering harmoniever. Onderlinge Oefening. Woensdag gaf de harmonievereeniging „Onderlinge Oefening te Uitgeest in de groote zaal van het hotel de Ooievaar een openbare uitvoering. Het programma was in 2 deelen gesplitst en wel voor de pauze een 6-tal muzieknummers en na de pauze de opvoering van een kluchtspel 1 bedrijf van den heer J. Rentmeester, getiteld „Een pootig wijfje". Toen de voorzitter, de heer P. Zaal, de bijeenkomst opende, was de zaal goed be zet. Hij heette de aanwezigen hartelijk wel kom en deed verschillende mededeelinrcn aangaande de vereeniging, waaruit ó.a bleek, dat de vereeniging er financieel niet al te sterk voor staat. Hij deed een beroep op de aanwezigen om de vereeniging zoo veel mogelijk te steunen. De heer P. Roos, eerevoorzitter der ver eeniging, droeg een door hem gemaakt ge dicht voor: Een daverend aplaus was de belooning voor het schoone gedicht. Daarna deed de Harmonie, onder leiding van haren directeur, den heer A. de Vries van de Koog, zich hooren.. Met een hartelijk app'aus zoowel voor den directeur als het corps kwam de pauze, waarin een verloting werd gehouden. Na de pauze werd het tooneelstuk opge voerd, dat velen deed schateren van het lachen. Zeer vermakelijke momenten kwa men er dan ook in voor en het werd over het algemeen goed gespeeld. Met een prettig bal werd de avond be sloten. Propaganda-avond S. D. V. C. Woensdagavond hield de afd. Uitgeest van de Sociaal Democratische Vrouwen club een prona canda-avond in de zaal van het hotel de Ooievaar. Toen de voorzitster, mevr. Vollenga Oosterwal, de aanwezigen hartelijk wel kom heette, was de zaal slechts matig bezet. Door de A. J. C. werden eenige dansen uitgevoerd en vervolgens verkreeg het woord de spreekster voor dien avond, mej. Truus van Andel, met als onderwerp: Voor vrede en vrijheid en tegen slaafs heid en fascisme. een eenvoudig en helder betoog zette spreekster de beteekenis van de S. D. A. P. uiteen en beval het Plan van den Arbeid ten zeerste aan, als zijnde de eenige uit weg uit de economische en geestelijke verwarring. In scherpe bewoordingen hekelde zij vervolgens de gevaren van het fascisme als de grootste drijfveer naar oorlog en slaafsheid, en wekte tenslotte de vrouwen op om te strijden voor de beginselen van de sociaal-democratie. Deze strijd is niet hopeloos. Zij verwees naar Scandinavië, welke landen econo misch en geestelijk wederom in bloei toe nemen. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden en vervolgens opgevoerd een tableau, en gedichten van Van Collum vo-rgedragen. GROOTSCMERMER Benoemd is tot onderwijzeres aan de o. L school te Warder mej. C. Schipper, thans in gelijke betrekking alhier. Afwikkeling van beursposities wegens de onzekere politieke verhoudingen. Inflationistisch karakter der hui dige ontwikkeling in Amerika. Verbetering der dividendkansen bij de Steeltrust en de Shell Union Oil Corp. Afzet van Java-suiker in Nederland. De „beursgeleerden" zijn het er niet ge heel over eens geworden: was het inder daad de verscherping der politieke verhou dingen, die in den afgeloopen week tot een verdere inzinking van het koerspeil ter bturze heeft geleid, of had men hierbij slechts te doen met een normale reactie op de lang aanhoudende hausse, welke in elk geval had moeten komen en die slechts door de reeks van ongunstige politieke berichten is bespoedigd? Wij zijn er toe geneigd, ons bij deze laatste opvatting aan te sluiten. Na een voortgezette stijging komt eens een tijd stip, waarop men zich op de lengte van den reeds afgelegden weg moet bezinnen. Zóó gemakkelijk werd de helling bestegen, dat men wellicht reeds over den top heen is ge komen en bijna zonder het te bemerken, zich in dalende richting beweegt. Eerst door een sein van buiten af kan men hier- °P opmerkzaam worden gemaakt. Men moet dan terdege om zich heenkijken, om er zich rekenschap van te geven, of men slechts te doen heeft met een inzinking van het sterk geaccentueerde terrein, welks hoogste punt nog in (je verte blijft wenken, dan wel of men inderdaad op weg is daar het dal. De genen, die aan de ups en downs van den ge vaarlijken beursweg weinig gewend zijn, zullen er de voorkeur aan geven, rechtsom keert te maken, vóór het te laat is; anderen maken een meer of minder lange rustpoos en onderwijl komen weer nieuwelingen zich bij het overgebleven gezelschap voegen. Met welke beeldspraak wij slechts willen zeggen, dat er aan het eind der vorige en bet begin dezer week, bij de onderbreking der hausse, heel wat posities ter beurze zijr. afgewikkeld, zonder dat het tot overweldi gend aanbod is gekomen, doordien de meeste eigenaars van aandeelen hun bezit hebben aangehouden, terwijl er op de lagere kosten weer nieuwe liefhebbers bleken te zijn. Wanneer men het koersverloop van den iongsten tijd overziet, moet men dan ook wel tot de conclusie komen, dat de beurs opmerkelijk goed weerstand heeft geboden aan den door den politieken toestand ge- oefenden druk Dit neemt niet weg, dat de invloed van de reactie ook weer niet moet worden onderschat, wel in dien zin, dat zy veel heeft weggenomen van de zeker et waarmede tot dusverre op de beurs wera geopereerd. Men is weer eens herinnerd aan de waarheid van het oude beursgezeg- de, dat de boomen nu eenmaal niet tot in den hemel groeien. Verwacht moet dan ook worden, dat de fondsenmarkten voortaan gemakkelijker zullen reageeren op minder gunstige gebeurtenissen dan het geval was in de achter ons liggende periode, toen men alleen maar den goeden kant wilde zien van alles, wat er geschiedde. Op den wankelen grondslag van de koers stijging op de New Yorksche beurs heeft dezer dagen de voorzitter van de Ameri- kaansche Reconstruction Finance Corpora tion de aandacht gevestigd, toen hij het pu bliek dringend adviseerde, voorzichtig te zijn bij zijn beleggingen en te overwegen, dat de extra-dividenden, die op het oogen- blik worden betaald, gemakkelijk kunnen leiden tot een verkeerde beoordeeling van de waarde der verschillende aandeelen. Ook de Amerikaansche regeering blijkt zich hoe langer hoe meer ongerust te maken over het speculatieve karakter van de koersstij ging ter beurze. Opnieuw worden verschillende maatrege len overwogen, teneinde de speculatieve beweging zooveel mogelijk te knotten. Men wil thans een scherpe scheiding gaan ma ken tusschen „handelaren", die voor eigen rekening zaken op de fondsenmarkt doen en „makelaars", die slechts voor anderen optreden. De dekkingsvoorschriften voor eerstgenoemde categorie zullen aanzienlijk worden verzwaard, door de bepaling dat zij, evenals het gewone publiek, zorg moeten dragen voor 50 surplus voor de door hen te koopen fondsen. Makelaars, die aan cliënten leeningen tegen effecten hebben verstrekt, zullen voor hun eigen firma of voor rekening van één der firmanten geen effecten mogen beleenen. Het is duidelijk dat het gevolg van de nieuwe voortschrif ten zal moeten zijn, dat de speculatie met geleend geld bemoeilijkt wordt. Tot een sterke inkrimping van den handel op de New Yorksche beurs zullen zijn vermoede lijk wel niet leiden. Veel meer dan vroeger in een „boom"-periode worden de beurs transacties tegenwoordig met eigen geld gefinancierd en verwacht moet worden, dat dit in de toekomst ook het geval zal blijven, al ware het alleen reeds, omdat de tegen woordige fondsenhouders de beschikking krijgen over de aanzienlijke bedragen, die als extra dividend door zoo'n groot aantal maatschappijen worden uitgekeerd. Met de Amerikaansche regeeringspolitiek is het wel zeer eigenaardig gesteld. Door alle mogelijke maatregelen heeft zij zelf de voorwaarden geschapen voor een nieuwe „boom" in het zakenleven en de beurs; nu deze zich gaat baanbreken en tot de onver mijdelijke excessen dreigt te leiden, tracht zij door allerlei hulpmiddeltjes den stroom af te dammen. Het herstel- en steunpro gramma der regeering en vooral de wijze van financiering der staatsuitgaven door middel van een geweldige uitbreiding der vlottende schuld, de bonusuitkeering aan de oudstrijders en andere dergelijke maat regelen hebben den grondslag gelegd voor de huidige ontwikkeling, waarvan het in- flationistische karakter hoe langer hoe dui delijker naar buiten treedt. De sterk geste gen bankreserves maken een verdere uit breiding van de credietverleening met alle hieraan verbonden gevaren van ongezonde vergrooting der productie-capaciteit waar schijnlijk. De regeering, die zich kan spiegelen aan de ineenstorting na de inflatie-„boom" tij dens het bewind van president Coolidge, ziet de gevaren van de tegenwoordige or.t- mikkeling klaarblijkelijk wel, getuige de voor de beurs in het vooruitzicht gestelde verscherping der dekkings voorschriften. Het moet echter ten zeerste worden be twijfeld, of zij zoo zij al den moed mocht hebben, op haar inflationistische herstel- politiek terug te komen onder de tegen woordige omstandigheden in staat zou zijn, een anderen weg in te slaan. Voor de finan ciering van het geweldige begrootingstekcrt is nu eenmaal een politiek van goedkoop geld noodig en alleen reeds hierom zullen werkelijk ingrijpende maatregelen op finan cieel gebied achterwege moeten blijven. Met het tegengaan der speculatie ter beurze kan de regeering ook weinig of geen succes hebben, zoolang de door haar geno men maatregelen deze zelf aanwakkeren. De belasting op de onverdeelde winsten vormt voor het oogenblik de grootste stimu lans voor den beurshandel. Geraamd wordt, dat aan het eind van het jaar ca. 155 maat schappijen meer dan een half milliard aan dividenden zullen hebben gedeclareerd, al leen maar, om aan het eind van dit jaar niet de kans te loopen, een groot bedrag aan belasting te moeten betalen op winstsaldi opgespaard uit vroegere jaren en vergroot met de winst in het loopende jaar. In de laatste week hebben weer een aantal groote ondernemingen de consequenties getrokken uit den door de nieuwe belastingwet gescha pen toestand. Tot dqze behoort de U.S. Steel Corpora tion, welke 7 dollar heeft uitgekeerd op rekening van het achterstallige dividend op de preferente aandeelen, nadat twee maan den geleden behalve het volle kwartaals dividend reeds 2 dollar extra op rekening van het achterstallig dividend was betaald. Er is thans nog 9.25 dollar per preferent aandeel achterstallig, zoodat de gewone aan deelen vooralsnog niet in aanmerking komen voor dividendbetaling. Mocht de toestand in de ijzer- en staalindustrie zich echter gunstig blijven ontwikkelen, dan mag men aannemen, dat binnen afzienbaren tijd na afbetaling van het geheele achterstallige preferente dividend ook de gewone aan deelhouders van de Steeltrust van de ver betering zullen gaan profiteeren. De voor naamste staalmyen in Amerika hebben hun verkoopsprijzen met ingang van 1 Decem ber met 2 4 dollar per ton verhoogd. Ter wijl vroeger rekening ermede moest wor den gehouden, dat een meer of minder be langrijk deel der winsten als reserve zou worden aangehouden, vormt de belasting op de onverdeelde winst thans een aanspo ring, om zooveel mogelijk aan dividend uit te keeren. De Shell Union Corporation, de Ameri kaansche dochteronderneming der Konink lijke Shell, heeft het nog radicaler gedaan dan de Steeltrust. Met één slag betaalt zij het geheele achterstallige dividend op de preferente aandeelen, ten bedrage van 26 1/8 per aandeel, af. Bovendien zal de gewone aandeelen een dividend van dollarcents per stuk worden betaald. Sinds 1930, toen een gewoon dividend van 35 dol larcents was uitgekeerd, was op de gewone aandeelen geen dividend meer betaald. O] de preferente aandeelen was de dividendbe taling eerst in Juli j.L hervat, met een re gelmatige betaling van 1 3/8 per kwar taal. Hoewel de beurs reeds sinds eenigen met een regeling van het achterstallige divi dend rekening had gehouden, in verband met de belangrijke stijging der winst van de Shell Union, heeft het thans genomen be sluit de verwachtingen toch nog overtrof fen. Niet alleen de preferente en de gewone aandeelen der Shell Union zelf zijn dien tengevolge in koers gestegen, ook de stem ming voor Koninklijke Petroleum werd ei door beïnvloed. Het bezit der Koninklijke aan aandeelen Shell Union (ten bedrage van 60 pCt. van het gewone aandeelenkapitaal ad 13 millioen stuks aandeelen) is thans weer rendabel geworden en dit zal zich gaan weerspiegelen in de financieele resultaten der moedermaatschappij, die ook van verbetering in den algemeenen toestand der petroleummarkt profiteert. In de koersvorming van aandeelen Ko ninklijke is een en ander slechts in zooverre tot uiting gekomen, dat de ongunstige uit werking van een wederopleving der poli tieke onrust in het midden der week er ten deele door werd opgeheven, zoodat eerder dan in de meeste andere afdeelingen een herstel kon intreden. Er doen in den jong sten tijd telkens weder geruchten de rondte, volgens welke de Koninklijke van plan zou zijn, om tegelijk met de aankondiging van het'interim-dividend over te gaan tot uit gifte van nieuwe aandeelen, tot een totaal bedrag van 1 50 millioen, aan de aandeel houders tot den parikoers aan te bieden. Dit zou er op neerkomen, dat elke tien oude aandeelen recht zouden geven op inschrij ving op één nieuw aandeel, wat een claim recht bij den tegenwoordigen beurskoers van ongeveer 250 met zich zou brengen Officieel zijn deze geruchten weliswaar te gengesproken, en de krachtige kaspositie van de Koninklijke maakt het weinig waar schijnlijk, dat nieuwe middelen voor het be drijf noodig zouden zijn, maar niettemin wordt van bepaalde zijden volgehouden, dat er plannen als de bovenbedoelde aanhangig zouden zijn. De opschorting der beslissing inzake het interim-dividend zou dan hier mede verband houden. Volledigheidshalve geven wij de geruchten hier weder, zonder evenwel voor de juistheid ervan eenige ver antwoordelijkheid op ons te kunnen nemen. In de suikerafdeeling maakte het voorstel onzer regeering inzake de verlëening van steun aan de Java-suiker-industrie een gun- stigen indruk. Wanneer men ziet, dat de aan deelen van verschillende Java-suikeronder- nemingen een tiental percenten in koers zijn gestegen, moet men zich wel afvragen, of de uitwerking der voorgestelde maatregelen op de financieele resultaten der Java-suiker- industrie door de beurs niet wordt overschat. Het gaat hierbij om een reeds sinds eenigen tijd aanhangig plan der regeering, den afzet van Java-suiker in ons land te bevorderen, door de in ons land ingevoerde buitenland- sche suiker te doen vervangen door het Java-product. Elk jaar wordt circa 85.000 ton aan buitenlandsche suiker in ons land afgezet; een vrije concurrentie van de Java- suiker met dit buitenlandsche product is niet mogelijk, omdat dit laatste hier, dank zij door de desbetreffende regeeringen aan hun suikerindustrie verleenden steun, wordt geleverd tot prijzen, die belangrijk beneden den kostprijs liggen. De afzetmoeilijkheden voor de Java-suiker zijn te bekend, om hier nogmaals in bijzon derheden erover te treden. Zij zijn geheel toe te schrijven aan de politiek van zelfvoor ziening op het gebied van de suiker, die sinds den wereldoorlog in verschillende lan den wordt gevolgd. Zelfs het natuurlijke af zetgebied voor de Java-suiker, Britsch-Indië, is voor een groot deel teloor gegaan, we gens de bescherming, welke de jonge suiker industrie ook hier van regeeringszijde ge niet. Ondanks alle tot dusverre door de Ja- vasuikerindustrie, in samenwerking met de regeering getroffen maatregelen tot beper- ping der productie en regeling van den ver koop zijn de voorraden onverkochte suiker op Java nog zóó groot, dat het niet mogelijk zou zijn, den aanplant voor 1937 te handha ven op het peil van 1936, indien de afzet niet aanzienlijk zou worden verruimd. Het plan der regeering nu opent de moge lijkheid, om hier te lande ongeveer 85.000 ton Java-suiker per jaar te leveren, 'doordien de regeering zich bereid heeft verklaard, het verschil tusschen den kostprijs vam. de Java-suiker en de voor het buitenlandsche product geldende verkoopsprijzen bij te pas sen. Berekend is, dat hiermede een bedrag van 800.000 per jaar gemoeid zal zijn. Men moet zich reeds daarom geen „goudqn ber gen" van deze steunverleening beloven, om dat het plan gebaseerd is op de levering van Java-suiker tegen kostprijs, terwijl het bo vendien slechts gaat om de betrekkelijk ge ringe hoeveelheid van 85.000, d.i. circa 6 pCt. van den totalen Java-suikeroogst van 1.400.000 ton. Eenige verlichting brengt de vaste afzet van dit kwantum echter wel; wellicht zal het, met de uit de guldens-de preciatie voortspruitende voordeelen vol doende zijn, om de Java-suikerindustrie op de been te houden, op basis van de tegen woordige productie-capaciteit. Een koersverheffing van rubberaandeelen werd ook al door de invloed der onzekere politieke verhoudingen doorkruist. De jong ste statistische gegevens hebben opnieuw een duidelijk beeld gegeven van de verdere verbetering der positie van de rubbermarkt. Het wereldverbruik heeft zich in October gehandhaafd op het hooge peil van 85.000 ton; in 1935 had het gemiddeld 78.400 ton per maand bedragen; in 1931 slechts 55.800 ton. De industrieele afdeeling had nog het meest van aanbod te lijden; zoowel Philips en Unilever als de minder courante soorten liepen in koers terug. De beleggingsmarkt was ook ongeani meerd; de nieuwe 3 pCt. Nederlandsche Staasleening brokkelde in koers af en ver schillende nieuwe emissies (w.o. die van Amsterdam en Dordrecht) konden niet ge- neei worden geplaatst. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Kon. Petroleum 396, 382, 392, 388#; Shell Union OU 19#, 20 3/16, 20 1/16; Handelsver. „Amsterdam" 27, 410, 425, 421 Javasche Cultuur 174, 164, 176, 170; Koloniale Bank 85, 81 3/4, 85, 84 3/4; Amsterdam-Rubber 276, 264#, 273, 269# Deli Batavia Rubber 163#, 158, 100#; Oost-Java Rubber 160, 158, 165, 163; Serbadjadi 129, 123, 128 3/4, 124; Deli Batavia Mij. 240#, 231, 235, 233#; Deli Mij. 303, 293, 300, 297; Holland Amerika Lijn 122, 118, 121#; Ned. Scheepvaart Unie 91, 87#, 90#, 89# Philips 273, 260, 267 3/4, 262; Unilever 162, 155#, 159; Aku 47 3/4, 44#, 46 1/4, 45 3/4; 4 pCt. Nederland 100 5/16, 100 1/4, 100 3/8 3 pCt. Nederland (1936) 96 7/8, 96 3/4, 97 3/16; 2# pCt. N.W.S. 82 3/8, 81 7/8, 83. De oplossing van het probleem van Palkoska is 1. Dd6. De dreiging is Dh6 en Pf3f. Na Te5:f volgt Kf7. De oplossing van het probleem van Taaie is 1. Le6. Na Le6:f volgt Td5|, na De6:f kan Pd5f, na Te6: komt g8Pf. Een mooi geheel. K. Nielsen. Trollhattan 1934/35. Ie prijs. VA a b c d c l g h Wit: Ke7, Db7, Le4 en f2, Pel, pi b2, b5 en h2. Zwart: Kd4, Th4, Lfl, Pe3 en gl, pi a7, a4, e6, e2, h5 en h3. Wit begint en geeft mat in drie zetten, In den 1.1. Zondag gehouden wedstrijd tusschen den Noord Holl. schaakbond en de Rotterdamschen schaakbond speelde ik de volgende partij; Van der HeuvelF. Kuiper. 1. d4 Pf6 2. c4 eC 3. Pc3 Lb4 De Nimzowitsch opening. 4. Dc2 0—0 Mij lijkt Pf3, met negatie van de af ruil of Db3 beter. Zwart kan ook direct d5 spelen. 5. Pf3 d5 6. Lg5 Pbd7 7. e3 c6 8. Ld3 Da5 Nu is een variant van de Cambridge- Springs bereikt. 9. 0—0 dc4: 10. Lc4: Pd5 Na Lc3:, bc3:, Pe4 volgt Le7. 11. Pd5: ed5: cd5: is niet goed, daar Dc7 moet mo gelijk blijven. 12. Ld3 h3 13. Lh4 Ld6 Wit wil Pf6 tegen gaan, maar Lf4 lijkt mij sterker. 14. a3 Dc7 15. b4 a6 Korte strijd tegen c6. 16. e4 de4: Anders komt e5. 17. Le4: Pb6 18. Tacl f5 Hier ligt het kritieke punt van de partij. c6:, bc6:, Dc6:, Ta7. Maar krijgt wit nu de kans d5 te spelen, dan is het uit. 19. Ld3 g5 Wit verliest nu een stuk. 20. Lg3 f4 Beter was Lg5:. 21. Lh4 gh4: 22. Ph4: Dg7 Dreigt Lh3. 23. Le4 Le6 Dd4:? dan Lh7f, Kh8, Pg6t. 24. Tfel Tf6 Wit kan niet spelen: Lc6: wagens Tc8. 25. 13 Pd5 26. Ld5: Ld5: 27. Pf5 Dd7 28. Pd6: Dd6: 29. Te5 Lf3: gf3:? dan Dd4:f en De5: 30. Df2 Ld5 31. Teel Taf8 32. Te7 Lg2: Maakt een eind. 33. Kg2: Dd5f 3. Tle4 Tg6f 35. Kfl 13 36. Dc2 Db5f Opgegeven. Wit speculeerde nog op Tg2? Tg4f, Tg4:, Dh7f! Maar nu verliest hy de dame. Kf2, Tg2f of Kei, Tglf, Kd2, Tg2f. Dr. P. Feenstra Kuiper. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wy ter oplossing probleem 1464. Stand. Zw. 11 sch. op: 3, 7, 8, 10/14, 18, 29, 31. W. 11 sch. op: 24, 25, 32, 33, 37, 39, 41, 42. 43, 47, 50. Oplossing. 1. 42—38 1. 31 42 of 29 20 2. 32—28 2. 29 20 of 31 42 3. 28—23 3. 18 29 4. 334 4. 42 44 5. 4:6 5. 4449 (gedw.) 6. 6—11 6. 49 46 7. 11: 5! te herstellen, zijn een paar M jjnhardt's l'oeders Per stuk 8 ct.doos 45 ct. By Uw Drogist. Onze Derde November-Opgave. De juiste rangschikking. Wanneer men de zeven woorden als volgt onder elkaar zet: reigersbek boerenhuis stotteraar distelvink henegouwen broodwagen leeuwarden geven de vetgedrukte letters achter elkaar te lezen: Eigen haard is goud waard. Een eenvoudige puzzle met tal van goe de oplossingen. Onze Nieuwe Opgave (No. 4 der No- vember-serie). De deeling der Zevens. In de volgende deeling, waarin in deeler en quotiënt samen alleen het cijfer 8 ont breekt, zijn verder alle cijfers 7 aange geven. Gevraagd wordt deze deeling geheel volledig in te zenden. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 4 DeC. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Fraaie eindstanden. De heer J. Markus te Amsterdam heeft een lofwaardig werk verricht, door tal van merkwaardige standen nagelaten door den overleden grootmeester I. Weiss in eenvoudigen boekvorm het licht te doen zien. Het is een verzameling van 250 stan den v.n.1. op eindspelgebied, doch het be vat in dit genre zooveel verrassends, dat het voor den liefhebber een lust is in het boekje te snuffelen. Wy laten hier ter kennismaking nog enkele mooie voorbeel den volgen: Zw. 3 sch. op 22, 31, 40. W. 5 sch. op: 26, 37, 38, 43, 49. Hoe leerzaam en toch hoe eenvoudig is de winst in deze positie. Wit speelt 3832, (zw. 31 42), 3227 (zw. 22 31), 26 48, (zw. 4045 gedw.), 4944, (zw. 4550), 4339, (zw. 50—» 45 gedw.), 4440 (zw. 45 43), 48 39! En vindt U soms dat de volgende afwik keling zoo gemakkelijk voor het bord te zien is? Zw. 3 sch. op: 13, 17, 41. W. 5 sch. op: 23, 32, 37, 38, 46. Wit speelt 23—18 (zw. 13 22), 37—31 zw. 4147), 4641!! (zw. 47 27), 32 12!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1465 van I. Weiss (f) (Eindspel). Zw. 1 sch. op 44, dam op 24. W. 2 sch. op 35 en 40, twee dammen op 34 en 49. Wit speelt en wint. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11