Het groene oog van Baa-AI. blNT NICOLAAS PAKKETTEN MET DE POST harenkarspel wieringen wieringerwaaku beverwijk egmond binnen akersloot noordscharwoude bergen SCHAGEN Ptovüuiaal Hieuw SChERMERHORN LANGENDIJK VERZENDTU NATUURLIJK Crini* nublicaiie. kunnen vereenigen, wetalgemeen werd goedgevonden. Ook vroeg de heer Brouwer een toeslag op de uitkeerlng van de werklooienkai tot het «teunbedrag. Besloten werd hierop niet in te gaan. Ook vroeg de heer Brouwer of het ge bouwtje op l\et werk voor de werkver schaffing kan worden geachllderd. De vooriitter antwoordde, dat dit wordt gecarbollneumd. De heer Barendregt zeide, dat in het vrije bedrijf de 50 vergoeding van arbetdaloo- nen gunstig heeft gewerkt. Namens de werkgevers bracht hij hiervoor dank aan voorzitter en secretaris, de heeren B. Plug- boer en J. KlippelOok de heer Plugboer was erkentelijk voor het vele werk, dat de heer Kllpp®! hieraan heeft gehad. De heer Man tel zou gaarne de nieuwe periode vroeg wil len beginnen en verzocht een aandrang hier op te willen uitoefenen. De heer Ooatwouder vroeg naar distribu tie van visch aan werkloozen. De voorzitter zelde hierin niets te zien. Ook vroeg de heer Ooatwouder een kachel te plaatsen in het gebouw voor de werkver schaffing. Hieraan zal worden voldaan. Mede vroeg de heer Ooatwouder de land- v rhurlng voor de gemeente onderhands te doen plaats hebben. De voorzitter zelde hierover later te zul len praten. De heer de Oroot zelde met den heer Ooat wouder een bespreking te hebben gehad met den Rijksinspecteur voor de werkver schaffing te Beemster, alwaar is besproken de arbeid voor de tuinders in werkver schaffing, zoowel het door de 43 gemeenten aangevraagde ais het baggeren op eigen land. Spr. zeide, dat de inspecteur alle madewerking heeft beloofd en verzocht ook B. en W., wanneer noodig, die medewerking te willen verleenen. De heer Plugboer vroeg alsnog voor 1936 een gratificatie groot t 25 voor den heer Kan als leider der werkverschaffing. Dit werd goedgevonden. Hierna sluiting. Vrijdag vergaderde de raad. Ingekomen was een adres van don Schager bestuurdersbond en R.K. Volksbond inzake het beschikbaar stellen Volkstuintjes. B. en W. konden wegens gebrek aan grond geen voorstel doen. De heer Dekker meende, dat nog grond rondom de haven beschikbaar is. Spr. drong aan op alsnog beschikbaar stellen of door bemiddeling van de gemeente grond van particulieren te verhuren. Dit zal worden onderzocht. Aan mevr. J. Som broekde Vries, hoofd der school voorbereidend onderwijs, werd op haar verzoek eervol ontslag verleend. De voorzitter deelde mede, dat ten op zichte van de oproeping van nieuwe solli citanten de raad tegelijk net ontslag boven tallige onderwijzer zal moeten behandelen, waarvoor comité-behanaeling noodig is. Na heropening deeioe ae voorzitter mede, dat het prae-?dvies van B. en W. tot ontslag hoofd aciiool voor voorbereidend onderwijs niet zal luiden met ingang van 1 April 1937, doch tegen een datum in overleg met adrea- sante te bepalen. Aangenomen. Men verzocht om in de vacature te voor zien door aanstelling van een tijdelijke leer kracht. Punt 7 ontslag aan de boventallige leerkracht, den heer B. Brouwer, werd door dit besluit aangehouden. Aangenomen. Ben suppletoire begrooting, dienst 1936, werd met kleine opmerking vastgesteld. Goedgevonden werd een verordening tot heffing in te stellen voor besmettelijke sltktegevallen, met bepalingen voor on- en minvermogenden. Vastgesteld werd suppletoir kohier hon denbelasting. Aangeboden werden de gemeente- en be- drijfsbegrootingen 1937. In de commissie tot nazien werden ge kozen de heeren Harm Bijlsma en de Vries. De neer v. Erp verzocht de gekozen com missie datgene wat in comité door hem is gezegd in de welwillende aandacht te nemen. Rondvraag. De heer Stam vroeg waarom, nu de heffing op de naven- en kadegeiden van kracht is, deze schippers ook buiten de haven worden belast. De voorzitter verklaarde, dat dit volgens de regeling accoord is. Er komt meer toe- zlchv bij het haventerrein. De heer v. Erp maakte bezwaar tegen onderhandsche verhuring van havengron- den. Wethouder Buiskool merkte op, dat de provincie dit reeds had verhuurd. De weder verhuring bleek een vergissing van B. en W. Zal voortaan rekening mee worden ge houden. Eveneens Drak de heer v. Erp een '*ns voor hen, die voorheen arbeider, thans Olimiachje on hoe gaat het uw schat van aan jongen? kleine neringdoenden zijn. De voorzitter weerlegde, dat deze personen steeds nering doenden zijn geweest. Wethouder Buiskool gaf een duidelijke uiteenzetting, waarom dit niet kan. Mej. Kamp vroeg inlichtingen omtrent criaizcomité betreffende uitgifte dekens, alsmede verstrekking brandstoffen voor Kerstmis. Nutsavond. Voor het nutsdepartement trad Donder dag 26 dezer op de heer Lode van Gent over Vlaamsche humor. De vergadering stond onder leiding van den neer ds. Boerendonk. In zijn inleiding gaf spr. een beschrijving van het Vlaamache volk en zijn humor. Humoi is geen synoniem van lachen. Onder een lach kan humor zijn, maar ook onder een traan. Het Vlaamsche volk «preekt ih vlammende beeldspraak. De grootste rol in annecdctes, spreekwoorden en sprookjes spelen de pastoor en geestelijken. Voor een Nederlander is het moeilijk zich te ver plaatsen in het Vlaamsche. Tal van In Vlaanderen plaats hebbende ge beurtenissen sis „De huldiging van eeh Primus", „Een sermoen van pastoor Labs- cure" en vele anderen werden door den Bpr. voorgedragen. Al worden in veel stukken pastoors beschreven, toch bestaat er bij een Vlaming eerbied voor den godsdienst. Het geloof zit er diep in, de humor is het stem pel van het volkakarakter. Spr, eindigde met den wenach, dat deze avond sympathie heeft gebracht tot zijn Vlaanderen. 't Was een prachtige avond; allen luister den aandachtig naar den begaafden spreker, die ruim voldaan heeft, en den dank, welken de voorzitter hem bracht na afloop, dan ook ruimschoots heeft verdiend. Bijeenkomst 1. V. A. Door de Jongeren Vredes Actie, afd. Langendijk, werd Donderdag in de boven zaal van Concordia te Noordscharwoude een openbare bijeenkomst gehouden, waar de gewest.-voorzitter, de heer R. Filarski sprak over het onderwerp „J. V. A. en de anti militaristische strijd". Door spr. werd eerst in het kort de ontwikkeling van de samen leving en van de onderlinge verhouding tus- schen de verschillende landen besproken en de rol, die het militarisme daarbij speelde. Vervolgens werd een beschouwing gegeven van den huidigen toestand, waarbij op duidelijke wijze de noodzakelijkheid van anti-militaristischen strijd naar voren werd gebracht, In 't bijzonder werden hier voor mogelijkheden en taak van de jonge ren besproken. Na een ernstige discussie over het door apr. naar voren gebrachte, werd deze goed geslaagde bijeenkomst ge sloten. Het vorstelijk huwelijk. Woensdagmiddag vergaderde het feest comité tot viering van het a.s. huwelijk van H. K. H. prinses Juliana. De burgemeester, deelde mede, dat zeer waarschijnlijk gerekend kan worden op een kleine subsidie van de gemeente. Dit bedrag zal echter niet voldoende zijn een beschei den feest voor de geheele gemeente te or- ganiseeren. Daar het de bedoeling is om in de eerste plaats alle schoolkinderen (500) dit feest mee te laten vieren, o.a. door het organisee- ren van kinderfeesten, zal een grooter be drag noodig zijn. Besloten werd een beroep op de hulp vaardigheid van de Jongedames in de ge meente te doen voor een geldinzameling. Het comité besprak verder voorloopig net feestprogramma, waarbij o.m. het idee werd geopperd om de muziekkorpsen in de feest viering te betrekken. Naar aanleiding hier van zegde een der comité-leden een bedrag van 30 toe voor de corpsen. Ook nog werd de mogelijkheid besproken om een ringrijderij met paarden te organi- seeren. Een mooie aanstelling. De heer C. H. Engel te Wieringen is by de aannemerij M. J. Volker uit Sliedrecnt aangesteld als assistent-uitvoerder. Hij zal omstreeks half December uitgezonden wor den naar Bandoeng, waar genoemde firma een groot werk uitvoert. Nulsavond. De eerste Nutsavond van ons Depar tement is een groot succes geweest. De op nieuw keurig versierde zaal van den heer K. Bi eed was flink bezet. Men had zeker goede verwachtingen omdat het bestuur niemand minder had uitgenoodigd dan den heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward. Bij ontstentenis van den voorzittet, den heer H. K. Koster, werd de bijeenkomst geopend door den secretaris den heer S. Sieswerda, die na zijn welkomstwooid, in 't bijzonder tot den heer Alt, mededeelde dat het de bedoeling van het bestuur is om den 2en Nutsavond te houden in Jan. en wel met eigen krachten. Daarvoor is echter medewerking noodig. Er is een hal ve toezegging doch dat is niet genoeg. Zij die dus iets ten beste willen geven kunnen hiervan mededeehng doen bij de heeren Daan Kaan en S. Sieswerda. Het bestuur houdt zich beleefd aanbevolen. Dan is het woord aan den heer Alt, voor ons geen onbekende, die als onderwerp voor deze avond een lezing heeft gehouden over Faust-opera van Charles Gounod. Aan de hand van een groote serie lan taarnplaatjes en afgewisseld door piano en eramofoonopnamen heeft de heer Alt met »;in oracb,,<"» marior uap voordragen ons laten meeleven en meevoelen de geschie- T MAAR WACHT NIET TOT 4 DECEMBER DE POST KAN NIET TOCVEREN EN UW PAKKET MAQ NIÉT TE LAAT KOMEN.' denis van Faust welke dateert uit het jaar 1460. Onder ademlooze stilte werd er den ge- heelen avond geluisterd. Hoe Faust onder den duivelschen invloed van Mephisto de schoone Gretchen heeft- verleid, hoe laatstgenoemde heeft geleden, hoe haar geliefde broeder in een duel het leven heeft moeten laten, ook alweer door toedoen van Mephisto, enz., enz. Alles werd voor de vuistweg voorge dragen op een wijze die aller bewondering afdwong. Ook op de piano is de heer Alt een beroemdheid, wat werd die soldaten- marsch met vuur wee- gegeven. Verschil lende muzikale fragmenteh uit de opera werden op eigen gramofoonplaten ten ge- hoore gebracht. De heer Alt kan zich ver zekerd houder, dat hij de leden van 't Nut en ook andere aanwezigen een pracht avond heeft bezorgd en ook het bestuur kan met genoegen op dezen avond terug zien. Ongeveer elf uur gingen we (het meerendeel met kouwe bienen) op een drafje naar huis. ..Ik ben blij dat er een warme kruik in bed ligt", hoorden we zeggen. Enfin voor zulk een mooie avond moet men wat over hebben. Salarisherziening politiepersoneel. Belangrijke kortingen worden geleidelijk toegepast. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan een nieuwe verordening regelen de de rangen, het aantal, de samenstelling en de bezoldiging der gemeentepolitie, Werkkamp, De werkzaamheden aan het jeugdwerk kamp „Vredes temM--Kijn thans vergevor derd. De kapel zal ook de volgende week gereed komen. Onmiddellijk daarna kan de eerste groep van 30 jongelui verwacht wor den. Als alles geheel klaar zal Zijn, zal dit getal tot 96 worden opgevoerd. Elke zes weken komt er een nieuwe groep. De officeele opening van het kamp zai vermoedelijk in Januari plaats hebben. Schaap geslacht. Vermoedelijk in den nacht van Woens dag op Donderdag is ten nadeeie Van den veehouue V ip zijn weiland in den Groot Dunmerpolder onaet de gemeente Limmen fcPi, schaao geslacn* Huid en ingewanden waren acctergelaten. Al weer opgebroken. De Dorpsstraat is thans weer gedeel telijk opengebroken aan het Noordeinde der gemeente en ook een stuk Oudkarspel in. Dit is nu voor het leggen van een tele foonkabel van het P. E. N. St. Nicolaas kwam op bezoek. Ter gelegenheid van de St. Nicolaas- attractie van de Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging heeft St. Nico laas een bezoek aan de Langendijker dor pen georacht. Om één ur 's middags werd de bisschop ingehaald aan het Noordeinde van Oudkarspel en ging de tocht heel modern per auto langs de dorpen. Er was zeer veel belangstelling, vooral van de jeugd, zooals begrijpelijk is. Het was al aardig donker toen de tocht beëindigd werd. Schoolvoeding vangt reeds volgende week aan. Voor de z.g. schoolvoeding zyn voor 123 kinderen aanvragen bij 't gemeentebestuur binnengekomen, waaruit wel blijkt, dat hiervoor groote belangstelling bestaat. De besturen van het „Brokkenhuis", de St. Vincentius-vereeniging en den r. s. vrouwenbond hebben hun daadwerkelijken steun toegezegd, en hun assistente bij het verstrekken der maaltijden en al hetgeen daarmede verband houdt, aangeboden. De directeur der St. Joseph-stichting heeft zyne toestemming gegeven, dat de maaltij den in het pensionaat worden klaargemaakt Dit geeft een waarborg dat het eten op oordeelkundige en smakelijke wijze zal worden toebereid. Voorloopig zullen de maaltijden vier maal per week worden verstrekt, en wel op Maandag, Dinsdag, Dondtrdag en Vrijdag. De r. k. kinderen zullen in het middaguur in het gymnastieklokaal van het pensionaat worden gevoed; de leerlingen der openbare lagere school en der christelijke achool ui het Dokter Dekkershuia. In het eten zal zooveel mogelijk variatie worden aangebracht. Reeds zyn beschikbaar de door de jeug dige werkloozen verbouwde aai lappelen. boerenkool, gele- en groene kool en cr- troenboonen. Groenten, aardappelen, vleesch en vet worden van gemeentewege verstrekt Doof de N.V. zuivelfabriek „Wilhelmina' is wekelijks een hoeveelheid van 50 liter gort of rijstpap gratis beschikbaar gesteld. Dank zü de particuliere hulpvaardigheid, welke onmiddellijk en spontaan werd toe gezegd, is het mogelijk geworden met de schoolvoeding op Dinsdag 1 December 'a.s, reeds een aanvang te maken. Propaganda-avond Witte Kruis. •Donderdagavond werd In het Oranje hotel een propaganda-avond van de afd. Bergen van „Het Witte Kruis" gehouden, waar als spreker optrad de heer A. W. Michels, lid van Ged. S.aten van Noord holland. De voorzitter, de heer Taapken, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bij zonder den spreker, den heer Michels en mevr. mr. Teekens-Kunst, leden van het hoofdbestuur. De afd. Bergen verkeert ln eeh bevoor rechte positie. Bergen ls een van de wei nige gemeenten, die een gemeentelijke wijkzuster heeft. Zoodoende zijn wü er Vrij van hiervoor uitgaven te doên; dit in een tijd als deze, waarin Véle vereenigin- gen moeite hebben haar hóófd boven wa ter te höudeh, is een groot voorrecht. De gemeente-wijkzuster is, waar de doktoren zulks noodig óordeeleh, beschik baar voor alle ingezetenen, van welke godsdienstige richting ook, arm of rijk, lid of geen lid onzer vereeniging, en voor deze liefde-hulp is aan de gemeente niets verschuldigd. Deze prijzenswaardige daad der gemeen te stelt ons in stat t voor andere doeleinden onze gelden te besteden. Mac de gemeente deed nog meer. Zij bouwde destijds een wijkgebouw 't welk tegen een zeer gering bedrag per jaar te onzer beschikking werd gesteld. Boven dien bekostigt zij in hoofdzaak de uitzen ding van behoeftige t. b. c. patiënten naar sanatoria. Ik zou niet volledig zijn, indien ik niet hieraan toevoegde, dat in de kosten van de wijkverpleging en in die van verpleging van t. b. c. patiënten, de provincie aan de gemeente een belangrijk subsidie verleent. In het wijkgebouw waarin zr. Eggers den scepter zwaait, is een uitgebreide en uitgezochte hoeveelheid verplegingsma- teriaal, waarop menige afdeeling jaloersch kan zijn. Dank zij de goede zorgen van de wijk zuster, worden deze materialen in prima staat gehouden en ondanks het feit, dat het nogal eens voorkomt, dat de te- rugbeorgzing te wenschen overlaat, houdt de zuster hierop nauwkeur'g toe zicht en ziet er alles steeds even rein uit. Dat voor aanvulling van verplegingsar- tikelen, welke geregeld plaats heeft voor zoover de financiën zulks toelaten en ook voor vernieuwing van goederen, die doof het gebruix in mindere conditie komen, veel geld noodig is, behoeft geen betoog. Geregald worden zwakke kinderen, waarvoor de doktoren het gewenscht ach ten, dat zij voor hun gezondheid naar bui ten gaan, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk voor rekening van het Witte Kruis, voor ongeveer 6 weken naar een vacantie- of kinderkolonie gezonden en zoo noodig van een kleinen uitzet voorzien. Vervoerkosten van behoeftige t. b. c. patiënten en aanvulling van hun uitzet worden in vele gevallen door het Witte Kruis bekostigd. Onlangs werd besloten aan alle kraam vrouwen, leden of geen leden van onze vereeniging, die zulks vragen, gedurende eenigen tijd versterkende middelen te Ver strekken. Ook voor volwassenen en kinderen, in dit geval alleen voor leden, die verster kende middelen behoeven, worden deze. doch alleen op advies der doktoren an indien de behoeftigheid blijkt, gedurende meerdere weken, zelfs maanden, verstrekt. Dit zijn eenige "an de voornaamste werkzaamheden der vereeniging, die zij in 't belang der bevolking doet. Het aantal leden onzer afdeeling be weegt zich tusschen de 800 en 900. De mi nimum-contributie is 2. In enkele geval len werden in de laatste 2 jaren van enkele leden, waarvan na onderzoek bleek, dat zij de contributie niet konden betalen, ge noegen genomen met 1, zelfs een enkele maal van contributie vrijgesteld. Elk jaar wordt deze zaak opnieuw bezien. Gelukkig zijn er ook leden, die meer STEUNVERGOEÜlNG ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 16 November 1936 tot en met 21 Novem ber 1936 1.50 per 100 K.O. zal be dragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steun vergoeding 1.— per 100 K G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in bovenge noemd tijdvak zal 2,— per 100 K.G. be- dragen. dan 2 contributie betalen. Toch is het aantal leden voor een plaats als Bergen te gering. Spr. wekte ieder op lid te worden. itede van den heer Michels. Hierna verkreeg de heer Michels het woord. Spreker besprak in zijn inleiding de maatregelen, welke, vóórdat nog van eenige wettelijke voorziening op het ge bied der volksgezondheid sprake was, door de plaatselijke overheden werden geno men. Met voorbeelden toonde hij aan hoe primitief en hoe belachelijk deze somwij len waren. In 1865 werd hst Staatstoezicht op de volksgezondheid ingesteld eh kwam in 1875 de eerste wet, die op de besmettelijke ziekten, tot stand. De eerste inspecteur in Noofdholland was de heer Jacobus Pen. Deze was van oordeel dat, al was er nu een wet tot stand gekomen, deze weinig leefde en schreef de gemeentebesturen in Noord- holland aan om te gerakert tot het oprich ten van vereenigingen ter bevordering van de volksgezondheid en hét weren van be smettelijke ziekten. Het bleek toen, dat te Hilversum reeds een dergelijke vereeni- glhg bestond met den naam „Het Witte Krius". Deze vereeniging was de grond slag voor de provinciale vereeniging „Het Witte Kruis", die onlangs haar 60-jarig bestaan heeft gevierd. In den aanvang waren slechts 10 afdeéllngen hierbij aange sloten met eenige honderden leden. Thahs zijn er 117 afdeelingeh met totaal 100.000 leden. De meeste af deelingen begonnen met de verzorging van een magazijn voor verplegingsartikelen; langzamerhand breidden zij haar bemoeiingen uit met aanstelling van wijkzusters, stichting van zwem- en badinrichtingen, bestrijding der t. b. c. door uitzending van patiënten naar sanatoria, enz. De provinciale vereeniging werkt meer in het groot, steunt waar noodig haar af- deelingen, exploiteert naast de ontemet- tingsdiensten te Hilversum en Alkmaar, de door haar gestichte rust- en herstel lingsoorden Heideheuvel, Bosch en Heide en Vechtoever. Voor de t. b. c. bestrijding wordt hier te lande een millloen gulden uitgegeven, waarvan 6 ton door de overheid wordt bij gedragen en dus 4 ton door particulieren wordt besteed. Hieruit spreekt de groote belangstelling, die de bevolking hiervoor aan den dag legt. Na cieze inleiding, kwam de film van het Witte Kruis op het doek, welke door •preker werd toegelicht. Afbeeldingen van de huis-, kraam- en wijkverzorging, de ontsmettingsinrichtin gen te Hilversum en Alkmaar, verschil lende bureaux voor zuigelingen, kleuters en t.b.c.bestrtjding, zwem- en badinrichtin gen, werden op duidelijke en prettige on derhoudende wijze weergegeven en ten slotte van het dagelijksch bedrijf der rust- en herstellingsinrichtingen. Deze film, geheel nieuw bewerkt en onbrand baar gemaakt, werd voor 't eerst te Ber gen vertoond. Ten slotte wekte spreker de aanwezigen op om het mooie werk van het Witte Kruis te steun in. Met den wer.sch, dat de belangelooze arbeid welke de heer Michels verricht, goede vruchten moge dragen, riep de heer Taapken hem eer tot wederziens toe. Verloren voorwerpen. Los belastingplaatje, zwarte vulpenhou der met zilveren bandje, vulpen in étui, bril met hoornen montuur, klein damestaschje met zilveren beursje. -rwmTTI 11. Deze Pat Robinaon was een bekende Amerikaan, die zyn heele leven niets an ders deed dan diamanten en andor edel gesteente zoeken, Hij was niet erg eerlijk en doorgaans kon het hem weinig schelen op welke '«nier hij de kostbare stenen in handen kreeg. 1— Reeds jarenlang had hij het op de beroemde smaragd gemunt, die men in de buurt van Port-Said bewaarde en die over de heele wereld genoemd werd: Het Groene Oog van Baa-al. Toen dokter Bergman de toren naderde, zocht Pat Robinson zijn negerbedienden op en zei: '3 jullie dien man gevangen nemen, dan krijg je een flinke fooi".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11