PUNTEN EN STREPEN. JlecfUsiaAen Jiunst en Wetenschap ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG I DECEMBER 1936 Eiken morgen wordt langs de telegraaflijnen het tijdsein gegeven. Strijd om 28 seconden. Alkmaarsche Politierechter Kantongerecht te Alkmaar. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Regelingen voor de St. Nicolaasperiode. De winkels mogen openblijven. tige wijze. Daar geschiedt de tijdmelding van het telegraafkantoor te Rotterdam uit voor de kantoren, die daarmee in recht- streeksche verbinding staan. Dit tijdsein duurt van 9.28 tot 9.30 en precies half tien krijgen al deze kantoren de streep, welke hier door het morseteeken voor het vraag- teeken wordt gevolgd. De andere kantoren krijgen het individueel uit Amsterdam. Tel kens wordt daar een kantoor opgeroepen met de mededeeling, dat een tijdsein zal worden gegeven. Daarbij is men natuurlijk niet aan bepaalde uren gebonden. Deze kan toren kunnen ook antwoorden, dat ze het sein hebben ontvangen; dat kunnen de kantoren, die het van Rotterdam krijgen, niet. Wanneer ze het door toevallige om standigheden gemist hebben, kunnen ze het echter zelf in Rotterdam aanvragen. Hoe komen nu Amsterdam, Rotterdam en Utrecht aan den juisten tijd? Men heeft daar natuurlijk uiterst secuur loopende „moe- derklokken", maar deze dienen ook op ge zette tijden te worden gecontroleerd. Het is Parijs, dat den tijd levert aan Nederland. Men luistert te Amsterdam (dat den tijd weer doorgeeft aan Rotterdam) en te Utrecht eenige malen per week naar het radiotelegrafische tijdsein, dat eiken mor gen om half tien Greenwichtijd door Parijs wordt uitgezonden. Dan moeten de klokken hier te lande 9.50 aanwijzen en mogelijke Elfwijkingen worden nauwkeurig bijgesteld Men neemt tenminste maar aan, dat het in Nederland dan 9.50 moet zijn, doch eigenlijk is dat niet juist. We hebben hier den Amsterdamschen tijd van den meridi aan van den hoofdstedeli.iken Westertoren De Leidsche sterrewacht heeft een inrich ting, om uit den stand van de hemel lichaam den juisten tijd te meten, en daar bepaalt men dus den Amsterdamschen tij*-4 tot in seconden nauwkeurig. Deze tijd ver schilt nu met dien van den meridiaan van het observatorium te Greenwich niet 20 mi nuten, maar 19 minuten en ongeveer 32 se conden. Eigenlijk wiizen dus alle klokken, die zoo orecies van den zoogenaamd juisten tijd op de hoogte gebracht worden, een fout van bijna een halve nvnuut aan. Plannen zijn in overweging, om deze on juistheid weg te nemen en Nederland den werkelijken Amsterdamschen tijd te geven Maar deze eischen een nogal kostbare in stallatie, om het Nederlandsche tijdsein ovei het heele land te verspreiden. Naar men weet, heeft de regeering twee jaar geleden het voorstel gedaan om der heelen Amsterdamschen tijd af te schaffen. Dit voorstel is toen verworpen, omdat men niet accoord g ng met het idee er den Mid- den-Europeeschen tijd voor in de plaats 'e stellen. Het hangt voorloopig van de regee ring af, wat er verder in deze kwestie zaJ worden gedaan. Wie weet, krijgen we irus schien eerlang hier ook den West-Europee- schen (Greenwich) tijd, waar ons land ge ografisch bij behoort. Dan is het meteen ook met den strijd over de beraamde 28 secon den gedaan. 3 1 r j t hjj de een of andere overtreding beging. Dit had B. blijkbaar in het geheel niet aangestaan, hij had zich tenminste tegen den verbalisant, den politieagent A. Al- laart, allerlei laag-bij-de-grondsche ver- d -htmakingen geoorloofd. Het feit dat B. niet voor den eersten den besten keer terecht staat, leidde den offi cier van justitie ertoe een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand te vorderen. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. Zü bofte. De caféhoudster A. G. B., uit Alkmaar, zou op 24 Augustus gelegenheid tot het spelen van hazardspel gegeven hebben. 'tWas wel niet zoo'n ernstige affaire ge weest, en verdachte ontkende pertinent van het hazardspel ook maar iets afgewe ten te hebben. Ze had een paar klanten in het café gehad, waaronder den bloembol lenhandelaar J. W. Frans, uit Warmenhui- zen en den arbeider S. Bleeker, en vol gens haar verklaringen was getuige Frans bij het buffet gekomen, en had om dob- belsteenen gevraagd. Het bleek dat de gasten een „knobeltje" wilden mEtken om een rondje, en zoo was, naar getuige Frans verklaarde, vsin het eene knobeltje het andere gekomen, en toen er geen bier meer was, hadden ze het maar om een kwartje gedaan. Dat was blijkbaar het noodlottige moment geweest, want juist op dat oogenblik was de politie binnen gekomen en had de spelenden betrapt. Aangezien geen der beide getuigen evenwel den indruk had dat mej. B. ge weten had dat er om geld gespeeld werd, en de verdachte dit zelf ook hardnekkig ontkende, requireerde de officier van justitie vrijspraak. Uitspraak conformd. Een staartje van 1914'18. Gedurende de kermisweek in Alkmaar was het voorgekomen, dat de kapper J. A. de B., uit Alkmaar, ruzie had ge'.:regen, of wellicht gezocht met den koopman K. Birekoven, Duitscher van geboorte, doch thans wonende te Alkmaar. B., die vroe ger in het Duitsche leger sergeant was ge veest, hoorde van de B. allerlei aantijgin gen als „Engelsch officier", „stinkmof" etc., en hierbij had Birekoven rake klap- pe opgeloopen. Birekoven vroeg voor deze mishande ling ter terechtzitting 29.schadever goeding voor een kapotte jas. Aangezien hij evenwel geen bewijs voor deze vorde ring overleggen kon, ging de uitkeering van dit „Schmerz°ngeM" niet door. Eisch tegen de B. 15.of 10 dagen. Uitspraak conform. Een driftkop. 't Was kermis in Enkhuizen, en de siga renhandelaar E. S. had besloten te pogen hieruit een extra slaatje te slaan, door een tijdelijke rijwielstalling in te richten. Om zij.i bewaarplaats goed onder de aandacht van het publiek te brengen, had hij een jongenman voor de deur gezet, die op een plank moest slaan, en daarbij luidkeels de verschillende voordeelen van de stal ling van S. moest opsommen. Toen de koopman F. de Lang ,uit Zwaag, met zijn vrouw op weg naar de kermis langs deze lawaaierige rijwielstalling kwam, had hij, wellicht terecht, de op merking gemaakt; „Het lijkt hier wel een gekkenhuis". Dit was koren geweest op den molen van S., en er was een heftige ruzie ontstaan tusschen de Lang en verdachte S., met het eindresultaat dat de Lang vierkant tegen den grond werd gebokst, terwijl ook zijn vrouw, die het voor hem had opge nomen, rake klappen opliep. Eisch 20.of 10 dagen. Uitspraak 40.of 20 dagen, met toewijzing van een civiele vordering, groot 12.50, voor een kapotte jas. (Van onzen R.-redacteur). Tik, tik, tik, tik. lederen morgen sui zen de teekens van het tijdsein door de te legraafdraden over geheel ons land. Zij zijn bestemd voor de telegraafkantoren en voor spoorwegstations en overal wordt dagelijks naar de klok gekeken, om te zien, of het trouwe uurwerk in het afgeloopen etmaal nog wel gelijke tred heeft gehouden met den loop van zon en sterren. Wanneer er eenig noemenswaard verschil blijkt te zijn, worden de klokken gelijk gezet. Zoo is het ook met de mechanische tijd-aanduidingen in som mige telefoonnetten, wier juiste gang even eens op deze wijze getoetst wordt. Aldus wordt geheel Nederland eiken dag op de hoogte van zijn tijd gebracht. We kijken telkens naar de openbare uurwerken of luisteren naar de telefoon en zetten daar- meer onze horloges gelijk, zonder er over na te denken, hoe het komt, dat we die hoog vereerde stationsklokken en de nimmer fa lende telefoon toch zoo goed kunnen ver trouwen. Welnu, dit vertrouwen is wel de gelijk gegrond, want op de seconde nauw keurig heeft men er den juisten tijd ont vangen en daarmee het eigen uurwerk gelijk gezet. De openbare uurwerken in kerkto rens hebben hun geregelde verzorgers, die eveneens op bepaalde tijden controle op den gang van zaken uitoefenen, waarbij meestal ook weer de stationsklokken als objecten van vergelijking dienst doen. Nog niet zoo heel lang geleden kregen de stations het tijdsein ook van den rijks telegraafdienst en wel van het kantoor Am sterdam. Eiken dag om 10 uur moest daar het tjjdsein aan het centraal station wor den gegeven, hetwelk weer met de smdere stations in verbinding stond. Tegen 10 uur werd alle verkeer op de spoorwegtelegraaf lijnen' stopgezet en werden adle verbin dingen in gereedheid gebracht om het tijd sein te ontvangen. Wee dan den telegraaf ambtenaar in Amsterdam, die er te laat aan dacht!' Om één minuut over tienen was het niet meer noodig. Nu doen de spoorwe gen het zelf, van een der gebouwen der hoofdadministratie te Utrecht uit. Om 9.57 des morgens worden de stations in verbinding gesteld met de telegraaf-cen- trale op de hoofdadministratie. Nagenoeg alle stations worden ermee bereikt, want op onderscheidene vertakkingspunten worden weer nieuwe verbindingen gemaakt, zoo dat niet alleen de stations, die een directe lijn nasu- Utrecht hebben, doch ook de klei ne, worden bediend. Wanneer nu de „moe- derklok" in het hoofdgebouw 9.59 aanwijst, wordt er met een centrale seinsleutel een serie punten gegeven, tot 9 uur 59 minuten 50 seconden. Dan volgen 10 seconden van stilte en precies 10 uur krijgen alle seintoe- stellen een lange streep. Het begin daarvan geeft op alle stations het tijdstip van 10 uur aan. De rijkstelegraaf doet het op gelijksoor- (Zitting van 30 November). Landelijke ruzietjes. De landbouwer Evert S., uit Heerhugo- waard, had op 5 October j.1. terecht ge staan voor den Alkmaarschen Politie rechter, omdat hij op 22 Juli den land bouwer W. Stuit, eveneens uit Heerhugo- waard afkomstig, zou hebben mishandeld. De zaak was destijds aangehouden, omdat de politierechter het onderzoek niet vol ledig had geacht, en deze terug verwezen had naar den rechtercommissaris. Het was n.L niet onomstootelijk vast korrién te staan, met welke voorwerp de mishandeling nu eigenlijk had plaats ge vonden. Uit het verhoor bleek, dat er over de een of andere futiliteit, voor het land van S., ruzie was ontstaan tusschen Stuit en verdachte. Verdachte had in een woe dende bui een voorwerp gegrepen en hiermee naar zijn belager geslagen of gestoken. Naar Stuit meedeelde, zou ver dachte hierbij gezegd hebben: „Ik zal je de harsens insteke", en hierbij had S. met een mes naar Stuit gestoken. Getujge G. de Jong, die verder de eeni ge getuige van dit tweegevecht was ge weest, was er niet van overtuigd dat het een mes geweest was, doch helde meer over naar de bewering van verdachte dat het de z.g.n. „schotel" (een sluitpen) van het damhek geweest was. Wat het voorwerp dan ook geweest moge z(jn, Stuit was er door verwond ge worden, en had een doktersrekening van 6.50 moeten maken, terwijl hij verder gedurende een week niet had kunnen werken. De totale kosten van de gebeur tenis waren door Stuit begroot op 17.25. De. officier van justitie achtte de mis handeling niet bewezen, daar de dagvaar ding slechts spreekt over een mes. Daar verdachte naderhand ook de fiets van Stuit beschadigd had, vroeg spreker we gens vernieling een geldboete van 20. of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform mét toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van 6.50. Wie kaatst moet den bal verwachten. Zoo oogenschijnlijk stelt men het eiland Urk voor als het toppunt van vrede en rust, doch wie de justitiezaken van den Matsten tijd eens nagaat, komt tot de ontdekking, dat het ook op Urk lang geen rozengeur en maneschijn is. Vorige week was er bijvoorbeeld o. m. een kwestie voor den politierechter behandeld, waai bij de timmerman H. de Wit de 18-.arig E. B. had mishandeld. De Wit was toei veroordeeld geworden en was hierove blijkbaar zoo ontstemd geweest, dat h op wraak had gezonnen, met het resultaa dat de rollen heden waren omgekeerd, en E. B., dienstbode op Urk, wegens beleedi- ging terecht stond. E. B. was maar wijselijk thuis gebleven, doch uit de verklaringen van de Wit bleek, dat hij met een plank naar ver dachte had gegooid, omdat zij hem toe gevoegd- zou hebben „leelijke gek, kijk uit". Eisch 14.— of 7 dagen. Uitspraak 5.of 3 dagen. Dierenmishandeling. Op 25 October stond eveneens voor den Alkmaarschen politierechter terecht de veehouder M. B., uit Broek op Langendijk, wegens dierenmishandeling. Ook zijn zaak was destijds aangehouden, tot het doen instellen van een nieuw onderzoek. Zooals uit het verhoor bleek, had B. met zijn knecht een aantal schapen in een wegen willen laden, en was hierbij op onmenschelijke wijze tewerk gegaan. B. had n.1. de schapen eenvoudig een touw om den nek gebonden, en de dieren op deze wijze zonder meer in den wagen ge- heschen, waarbij het geschreeuw van de schapen op verren afstand te hooren was geweest. Hoewel B. en diens vrouw, mej. B.Bij- post, de mishandeling hardnekkig ontken den, hadden een drietal getuigen duidelijk gezien, hoe een en ander geschiedde, en zij waren het er unaniem over eens, dat B. de dieren op ergerlijke wijze had be handeld. Eisch 40.of 20 dagen. Uitspraak conform. Hij speelde ook met den kaatsb-'. De landbouwer J. Rootjes had op 13 Augustus in zijn woonplaats Oudkarspel ruzie gekregen met zijn collega J. VI. Het was hierbij tot handtastelijkheden geko men; een kwestie, waarvoor Rootjes een vorige maal terecht had gestaan. Het voorspel was een geldelijke kwestie geweest, waarbij VI. aan Rootjes de woor den „Je bent een oplichter" had toege voegd. VI., die zich bescheiden en beleefd ge droeg, wist, doordat hjj openlijk zijn excu ses aan Rootjes aanbood, den eisch, die 15.of 10 dagen luidde, te doen ver minderen tot 5.of 2 dagen. Een fraai persoon. De arbeider G. B., uit den Helder, was in den nacht van 1 op 2 Augustus bekeurd g worden door een polit:? agent, omdat Zij nam het voor haar man op. Mej. J. de W.R., uit Broek op Langen dijk, had op 28 Augustus met haar echt genoot door St.-Pancras gereden, en was dr - aangehouden door den brigadier der rijksveldwacht, R. C. v. d. Bosch, die de W. wilde verbaliseeren, omdat zijn ach terlicht niet brandde. Hoewel zij natuur lijk feitelijk met de geheele affaire niets te maken had, had mej. R. tegen haar man gezegd „Laat hem maar z'n gang gaan, die schoft", een opmerking, die de rijksveld wachter begrijpelijkerwijze niet zonder meer accepteerde. Hoewel verdachte de beleediging hard nekkig ontkende, was haar houding zoo danig, dat haar bewering weinig geloof waardig was, en zij maakte het er nog veel erger op, toen zij beweerde: „Wan neer ik geweten had wat ik nu weet, zou ik hem nog voor veel meer uitgescholden hebben". Eisch 25.of 15 dagen hechtenis. Uit spraak 20.of 10 dagen. Een „rechtskundig" adviseur in het nauw. J. K., uit Alkmaar, die zichzelf den titel van rechtskundig adviseur had toegekend, bel-stte zich eenigen tijd geleden met de inning van dubieuze posten, en meende hiervoor een patente methode te hebben gevonden. Zoo had K. opdracht gekregen, van een zekeren Benjamin, om een poging te doen, van den vischandelaar Ch. M. v. d. Stok, uit Alkmaar, een bedrag van 20.te innen. v. d. Stok was evenwel geenszins bereid geweest dit bedrag te betalen, omdat hij in het geheel niet wist waarvoor dit was geweest, en omdat K. geen enkele nota of rekening kon overleg gen. Toen K. merkte dat de gewone han delwijze geen resultaat opleverde, was hij tot doorslaande argumenten overgegaan, en had in de Alkmaarsche Courant een waarschuwings-advertentie geplaatst te gen v. d. Stok. Minder prettig was het voor den „rechtskundige", dat de boo merang op hem zelf terug sprong, want de c"icier eischte een geldboete van 100. of 61 dagen hechtenis. Uitspraak 50.of 25 dagen. Slecht gewaardeerde hulp. De arbeiders A. S. en H. S. hadden op 6 Augustus te Alkmaar vrooljjk feest ge vierd, en waren te'amen met eenige kor nuiten op weg naar hun huis. Aangezien de toestand van een hunner evenwel zoo danig was, dat van een volslagen dron kenschap gesproken kon worden, had een tweetal agenten het raadzaam gevon den hem maar in het politiebureau zijn roes te doen uitslapen. A. S. en H. S. waren het hiermede gansch niet eens geweest, en hadden zich tegen dit plan met hand en tand verzet. Hun ontzetpogingen werden evenwel niet beloond, en de officier eischte tegen H. S., niet was verschenen, en wiens antece denten al heel slecht waren, een gevange nisstraf voor den tijd van 1 maand. A. S., die de moeite had genomen zijn zaak bij te wonen, kwam er heel wat mil der af, temeer daar hij nog niet met den strafrechter in aanraking was geweest. Tegen hem eischte de officier een geld boete van 15.— subsidiair 10 dagen hechtenis. Uitspraak voor beiden conform. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 27 November 1936. Overtredingen van de M o t o r - en Rijwielwet: P. S. te IJmuiden, H. J. O. te Bergen, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis, S. G. te Haren karspel, H. N. R. te Alkmaar, G. D. te Alk maar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. W. J. v. d. G. te Beverwijk, K. J. C. B. te Haarlem, P. D. K. te Harenkarspel, J. M. te Bergen, J. L. te Alkmaar, A. R. te Oudorp, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. C. D. te Bloemendaal, N. P. K. te Warmen- huizen, P. T. te Akersloot, P. v. d. S. te Harenkarspel, J. de G. te Uitgeest, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. G. te Aals meer, 8 boete of 6 dagen hechtenis. D. H. te Den Helder, 8 boete of 8 dagen hech tenis. L. van M. te Loosdrecht, 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Pol itie- verordeningen: S. V. te Alkmaar, J. B. te Ursem, A. de M. te Alkmaar, M. H. H. te Alkmaar, M. den U. te Utrecht, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 461 van het Wetb. van Straf recht (loonen over verboden grond): N. D. te Uitgeest, N. J. te Uitgeest, ieder f 2 boete of 1 week tuchtschool. L. J. te Oosthuizen, 1 boete of 1 dag hechtenis. A. S te Haarlem, 2 boete of 2 dagen hechte nis. Li. T. te Santpoort, L. S. te Castricum, M. P. B te Uitgeest P. de M. te Uitgeest, Th. O. te Uitgeest, J. C. K. te Uitgeest, C. K. te Uitgeest, J. K. te Uitgeest, A. K. te Uit geest, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. P. A. B. te Hilversum, D. L P. A. te Hil versum, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. S. A. C. en D. L. P A. te Hilversum, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 435 van h.t Wetboek van Strafrecht (opgeven van valschen naam): A. W. R. te Leiden, 10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding van d. Arbeids wet C. F. te Castricum, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Wet op de Openbare vervoermidde len: J. K. te Texel, 3 boete of 3 dagen hechte nis. Overtreding van de Leer plichtwet: E. T. te Harenkarspel, 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Zitting Meerv. Strafk. van 1 December). Uitspraken. Arie Sm., los arbeider te Den Helder; diefstal met braak. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak: 9 maanden gevangenisstraf. Auke V., los arbeider, wonende te Den Helder; diefstal met braak. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak: 9 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Voorloopig hechtenis opgeheven met onmiddellijke invrijheidsstelling. G. v. d. Z., koopman, wonende te Den Helder; heling. Eisch 6 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Voor de uitspraak inzake het drama te Broek op Langendijk verwijzen wij naar de rubriek Stadsnieuws. JUBILEUMTENTOONSTELLING WERKEN VAN TJIPKE VISSER. De bekende Bergensche beeldhouwer Tjipke Visser, die al 28 jaren in Bergen woonachtig is, werd ter eere van zijn 60sten verjaardag, die hij 12 December a.s. hoopt te vieren, in de gelegenheid gesteld in het Stedelijk Museum te Amsterdam een jubi leum-tentoonstelling in te richten. Deze ten toonstelling, die een duidelijk beeld geeft van het artistieke kunnen van dezen kunste naar en het bewijs levert, dat hij de mate rialen hout, steen, brons, aardewerk en be ton volkomen beheerscht, werd Zaterdag middag onder groote belangstelling geopend. Zooals wij reeds eerder berichten, had zich een comité gevormd, dat zich ten doe) stelde een werk van den kunstenaar voor het stedelijk museum aan te koopen. In zijn openingswoord van de tentoonstel ling deelde de voorzitter van het comité, de heer H. Martin, mede, dat het comité der mate geslaagd was, dat het gemeentebestuur van Amsterdam had bericht gaarne het beeld „De Kunst gekluisterd" voor het mu seum te willen aanvaarden, terwijl het Bomans M-'seum te Rotterdam in dank had aanvaard de beeldjes „Vrouwentors" en In verband met het naderen van St. Ni- colaas wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat voor het winkel bedrijf dan de volgende regeling zullen gel den. Winkelsluiting. Van 26 November tot en met 5 December mogen alle winkels geopend zijn tot 10 uur n.m. De Winkelsluitingswet kent voor dit tijd vak namelijk geen afwijkingen van de Zon dagssluiting, behalve de gebruikelijke voor melkwinkels, visch- of fruitwinkels en win kels in brood, banket, suikerwerk, choco lade en consumptie-ijs. (Ook 6 December valt op Zondag). Arbeids- en rusttijden. Gebruik kan worden gemaakt van de vol gende faciliteiten, welke het Winkel werk tijdenbesluit toestaat: Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9 )4 uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door een persoon bo ven 18 jaar arbeid verricht worden gedu rende 11 uren per dag en 66 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 26 November tot en met 5 Dec., onder voor waarde, dat de betrokken arbeiders in het tijdvak van drie weken, aanvangende 24 November, in totaal niet langer dan 172 uren arbeid verrichten. Tevens mag in het zelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8)4 uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half 11). Jeugdige personen van 16 jaar of ouder mogen in genoemd tijdvak in alle winkels arbeid verrichten gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 60 uren per week, onder voorwaarde, dat zij in het tijdvak van drie weken, aanvangende 24 Nov., in totaal niet langer dan 166 uren arbeid verrichten. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. De vrije halve dag mag in het tijdvak van 25 Nov. tot en met 5 Dec. éénmaal ingehou den worden, zonder dat compensatie be hoeft te worden gegeven. Voorts wordt nog eens de aandacht ge vestigd op artikel 9 van het Winkelwerk tijdenbesluit, waarin wordt bepaald, dat de rusttijd van 1 uur slechts gegeven behoeft te worden, indien de arbeidstijd van den bediende aanvangt vóór 1 uur en tevens later dan 6)4 uur n.m. eindigt. Indien dit niet het geval is, kan met een half uur wor den volstaan, hetgeen van belang kan zijn voor de werktijdregeling voor hulpkrachten, die gedurende de neriode van groote drukte tijdelijk worden aangenomen en veelal eerst des middags in dienst komen. Indien na 8)4 uur n.m. arbeid wordt ver richt, moet een verplichte nachtrust van ten minste 9 uren in acht genomen worden. Voor bepaalde branches: In winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs worden verkocht, mag op 3, 4 en 5 Dec. door arbeiders boven 18 jaar gedurende ten hoogste veertien uren per dag arbeid worden verricht Bijzondere administratieve voorschriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonderings regeling, kunnen ingevolge artikel 25 van het Winkelwerktijdenbesluit worden aan gegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een ge schrift, dat door den patroon of den bevoeg den chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezonden. '.Tentation du St. Antoine". Visser's liefste wensch, zijn werk in de kunstverzameling van deze belangrijke musea vertegenwoor digd te zien, is hierdoor in vervulling ge gaan en hij verklaarde dan ook in zijn dank woord, dat de steen, die hij noodig zou heb ben om daarop zijn dank tot uiting te bren gen, voor het museum te groot zou zijn. Tjipke Visser heeft zich steeds doen ken nen als een ernstig werker. De beeldjes, die hij in de jaren, dat hij te Edam teeken- leeraar was, vervaardigde, trokken reeds dadelijk de aandacht om de juiste typee ring van de Volendammers. Visser heeft veel gewerkt; talloos zijn de beeldjes, de potretten, de genrestukken, dieren en mas kers door hem in verschillend materiaal ver vaardigd. Van zijn grooter werk noemen wij het in 1928 vervaardigde borstbeeld van wijlen mevr. van ReenenVölter te Ber gen aan Zee, het grafmonument van Adema van Scheltema en de zeer gelijkende buste van Wibaut. Steeds was het van Tjipke Visser een ideaal om zijn kunst ook bereikbaar voor het volk te maken. Daartoe ontwierp hij prachtige modellen van dieren in aarde werk, doch ook hij moest helaas als zoo vele kunstenaars ervaren, dat dit prachtige werk niet gekocht werd door de men- schen, waarvoor het was bedoeld. Ook met het door hem vervaardigde zeer goed ge slaagde masker van Karl Marx had hij niet het verwachte succes, al werden eenige er van voor Volksgebouwen aangekocht. Deze experimenten leverden hem, evenals zijn pogingen om kunstvol aardewerk voor tui nen te vervaardigen, slechts financieel na deel op. Tjipke Visser bepaalt er zich dan ook de laatste jaren toe om individueel werk te vervaardigen. Om dit werk binnen het be reik van meerderen te brengen, heeft hjj zijn prijzen op deze tentoonstelling, die tot 16 December geopend blijft, met 50 ver laagd, er op vertrouwende, dat zij, die iets meer kunnen betalen, dit ook zullen doen, omdat het meerdere aan zijn noodlijdende kunstbroeders ten goede komt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 17