DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Roosevelt over de democratie. „Iri Spanje woedt een Europeesche oorlog". No 283 Woensdag 2 December 1936 138e Jaargang De algemeene toestond. tl De Spaansche revolutie Verklaring in de Spaansche Cortes. HEViGE STRIJD RONDOM MADRID. De Cortes bijeen. Een felle aanval op de herbewapening van Europa. Geen oorlog tueschen Amerikaansche staten. Het huwelijkscadeau uit indië. De prinses kiest een sieraad. Afschuwelijke moord te De Leek. Roof vermoedelijk de drijfveer. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTEfTIENs Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 2 December. Wie de kaart van Europa eens even te voorschijn haalt en zijn oog laat vallen op het meer Oostelijk deel van ons werelddeel, die ziet, dat er tusschen Rusland en Duitsch- land een groot gebied ligt, dat beide landen scheidt Nog sterker: het Sovjet-Rusland is van de rest van Europa afgesloten door een reeks van staten, t.w. Estland, Letland Lithauen, Polen en Roemenië Daarvan zijn de twee laatstgenoemden verreweg de grootsten en de belangrijksten. Met deze twee laatste landen zullen wij ons even bezig houden, omdat de politiek van beide staten van belang is voor geheel Europa. Polen ligt men ziet het op de kaart precies tusschen de twee groote landen, Duitschland en Rusland, in en het is begrij pelijk, dat zijn positie niet erg prettig is, vooral nu niet, waar de verhouding tusschen de twee groote rijken gespannen is. Daar om heeft Polen steeds gezocht naar contact met die landen, die met Polen een blok zou den kunnen vormen, het liefst tegen Duitschland en tegen Rusland. Het heeft contact gezocht met Tsjecho-Slowakije, maar die poging is mislukt. Het heeft ver der contact gezocht met Roemenië, en dat lukte beter. Dat is verheugend. Want hoewel blokvor ming in het algemeen zeer gevaarlijk is voor den vrede, moet deze blokvorming juist een factor in het belang van den vrede zijn. Immers, mocht de gespannen verhou ding tusschen Rusland en Duitschland zich nog verscherpen, dan zal daar tusschen bei de landen in een zeer sterk blok zijn, dat zoowel voor Duitschland als voor Rusland een rem vormt, om tot eventueele vijande lijkheden over te gaan. Men moet over die samenwerking tusschen Polen en Roemenië niet gering denken want behalve alle andere overeenkomsten is er zelfs een militaire samenwerking tot stand gekomen. De generale staven van bei de landen zullen samen strategische plan nen ontwikkelen en Polen heeft daarbij den financieelen steun van Frankrijk gekregen in den vorm van een crediet van 2.6 milliard francs. Daarvan zal ongeveer de helft in krijgsbenoodigdheden worden voldaan en de rest in contanten. Polen en Roemenië kunnen dus samen een hecht bolwerk volgen, en Rusland en Duitschland kunnen rekening houden met dat bolwerk. Eden heeft al weer een rede gehouden, thans in het Engelsche Lagerhuis, en daar bij heeft hij o.m. gewezen op den wensch en de noodzakelijkheid, om te trachten, de Spaansche crisis te localiseeren en te belet ten, dat zij in een internationaal conflict ontaardt. Dat laatste gevaar is zeker niet denkbeel dig, want wat Italië en Duitschland doen, is niet voor de volle 100 o.k. Wij herinneren slechs aan één voorval: in Cadix zijn gisteren eenige duizenden men spreekt van 2000 tot 5000 man Duitsche soldaten aan land gezet, die gene raal Franco zullen steunen. Op het oogen- blik ziet men nog kans, om diplomatieke moeilijkheden te ontgaan, omdat de Duit- schers niet in uniform zijn gekomen, maar als burgers, die zich als vrijwilligers aan melden. Maar ieder begrijpt, dat dit geen zuiver spel is, vooral niet, waar Duitsche oorlogschepen zich belast hebben met de overbrenging van een deel van die „vrijwil ligers". Wellicht, dat de officieele Spaansche regeering in dit gebeuren aanleiding vindt, om te protesteeren bij den Volkenbond. En dan wordt het een lastig geval, lastig voor- al en uitsluitend, omdat Duitschland het ge- bruik van oorlogsschepen wel niet zal kun nen ontkennen. Tenslotte voor de zooveelste maal nog eens weer het anti-communistische front, en thans een waarschuwende stem uit China aan het adres van Japan. In een verklaring van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken wor n.1. gezegd, dat China, dat den vie e ie heeft, vriendschappelijke betrekkingen met zijn buren wil onderhouden, doch niet zou kunnen dulden, dat, onder welk voorwend sel ook, inbreuk zou worden gemaakt op zijn territoriale onschendbaarheid. Indien een niet-geprovoceerde a*nval een onwettige inmenging zich zouden v doen. zal China klaar staan om met ai zyn krachten en met al zijn middelen tegenstand ^l'^ antwoord op de Japansche insinuatie, dat China het communisme niet kan of nie wil onderdrukken, wees de numster va buitenlandsche zaken van Nanking e dat de vastberadenheid en de krachtig maatregelen van de Chineesche re£ in den strijd tegen de communis en o geheele wereld bekend zijn en door e sche propaganda niet gemakkel'j terd kunnen worden. Het offensief, dat de rechtsche troepen op de Madrileensche fronten geopend heb ben, is mislukt. Aan het einde van den dag zijn de regeeringstroepen tDt den tegenaan val overgegaan in den sector van Pozuelo en Aravaca en bij dien slag werd het zie kenhuis-kliniek bij de universiteitswijk vol komen vernield. Een verbeten strijd lyoedde ook in den sector van Moncloa, waar de regeeringstroe pen eveneens de opstandelingen terug dringen. Te Villaverde, in het zuiden van Madrid bezetten de regeeringstroepen een huis, waar de rechtschen zich verschanst hadden. In dezen zuidelijken sector wist een loyale patrouille zelfs door te dringen tot op enkele meters van de vijandelijke linies. Deze zouden bezet zijn door burgers, het geen er op zou kunnen wijzen, dat de re cente verliezen de rechtschen gedwongen hebben zekere fronten van troepen te ont- blooten, teneinde de gaten in de gevaarlijke sectoren te stoppen. Nieuwe operaties ten zuiden van den Taag zijn schaarsch. Intusschen wordt vernomen, dat de loyalen een trein met 32 wagons, die minutie en oorlogsmateriaal naar het Ma drileensche front vervoerde, in de lucht hebben laten vliegen. Groote aanval op Madrid afgeslagen. De correspondent van Reuter te Madrid heeft telefonisch medegedeeld, dat een ont zaggelijke aanval der opstandelingen in de omgeving van de universiteitswijk in den afgeloopen nacht is afgeslagen door de re geeringstroepen, die hun stellingen wisten te handhaven en vervolgens oprukten, waarbjj zij een deel van het ziekenhuis en de kliniek veroverden, vanwaar de geheele universiteitswijk beheerscht wordt. De re geeringstroepen zijn voornemens een nach telijken aanval te doen en te trachten het geheele ziekenhuis in handen te krijgen. Mededeelingen van opstandelingen zijde. Het groote hoofdkwartier der opstande lingen deelt mede, dat de vijand een aanval heeft gedaan op Villa Real ten noorden van Alava. De aanval werd afgeslagen. De re geeringstroepen lieten 60 dooden en 3 tanks achter. Ook aan het front van de zevende divisie vielen de regeeringstroepen aan, ge steund door artillerie- en mitrailleurvuur en tanks. Deze aanval werd eveneens afge slagen en vier tanks van Russisch fabrikaat vielen de opstandelingen in handen. Het aantal gesneuvelden is aanzienlijk. Op het slagveld werden patronen gevonden, welke in dum-dum kogels waren veranderd. In Andalusie vielen de regeeringstroepen het dorp Villar aan, doch zij werden met 20 dooden afgeslagen. De radio-club van Teneriffe meldt, dat de opstandelingen aan het front voor Ma drid de stellingen, welke zij gisteren bezet ten, versterkt hebben. Het dorp Aravaca is geheel door de rechtschen bezet. Gisteravond laat maakten de opstande lingen zich meester van het dorp Badilla 10 K.M. ten westen van Madrid. Zij vonden hier 500 gesneuvelde regeerings-miliciens het dorp was gedurende twee dagen heftig door de artillerie van de rechtsche bestookt. 15.000 vreemdelingen in de rijen der regeeringstroepen. De correspondent van de „Daily Mail" bij de opstandelingen bericht, dat kortgele den te Madrid 15.000 vreemdelingen zijn aangekomen om aan de zijde der regee ringstroepen te strijden. Officieel communiqué van het ministerie van oorlog. In een officieel communiqué verklaart het ministerie van oorlog a.s. dat het cen traal front de regeeringstroepen de opstan delingen hebben teruggeslagen. Hun stel lingen werden vanaf den vroegen ochtend door de artillerie der regeering bestookt. Hierdoor werd de aanval, welke zij begon nen waren tot staan gebracht. Bij Huesca en Pozuelo zijn de regeerings troepen tot den aanval overgegaan en zij slaagden er in de opstandelingen uit hun stellingen te verdrijven. De aanvallers ruk ten op tot Casaquemada en Carabitas. Een driemotorig vliegtuig der opstande lingen werd omlaag geschoten. De Spaansche Cortes zijn ste Valencia bijeengekomen. Tijdens de zitting heeft Largo Caballero een rede uitgesproken, waarin hij wees op het internationale be lang van de erkenning van Franco door Italië en Duitschland. Hy verklaarde: „Getrouw aan zijn internationale verplich tingen heeft Spanje zich tot den Volken bond gewend en zal het naar Genève gaan, uitsluitend in het belang van den vrede. In Spanje woedt een Europeesche oorlog. Wij zien een wereldcatastrophe naderen. Wij gaan naar Genève om den Volkenbond te waarschuwen voor het gevaar en ons van de verantwoordelijkheid te bevrijden. Wij zul len den steun loven, dien wij ontvangen van vriendelijk gezinde naties en wijzen op de draagwijdte van de algemeene strooming, die dagelijks toeneemt ten gunste van Spanje, dat voor zijn vrijheid strijdt. Dien steun zullen wij stellen tegenover de hou ding der fascistische J'. Wat de troepen der opstandelingen be treft zeide Largo Caballero: „De regeerin? v komen van welken aard de huurlingen zijn, die in Marokko zijn' aangeworven tegen den wil van den Sultan en zelfs in de Fransche zone". Vervolgens wees Caballero op de held haftige wijze waarop Madrid thans reeds drie weken aan alle aanvallen weerstand biedt. Tenslotte gaf spr. een uiteenzetting van de redenen, waarom de regeering zich te Valencia heeft gevestigd. Aan den eenen kant om Madrid te verdedigen van een plaats, waar de verdediging doelmatiger zal zijn en waar de regeering een in volledige vrijheid van actie zal kunnen optreden, aan den anderen kant om de overwinning in haar geheel te verdedigen en het hoofd te bieden aan de oorlogsproblemen van een nationaal standpunt. Spr. eindigde met de anarchisten geluk te wenschen met hun toe treding tot de regeering waarbij hij hulde bracht aan hun trouw en begrip". Na deze rede gaven verscheidene afge^ vaardigden die de meerderheid vertegen woordigden, de regeering de verzekering van hun steun. Zij prezen den door Rusland verleenden steun, brachten hulde aan de verdedigers der republiek en gaven uiting aan hun vastbeslotenheid tot het einde te blijven strijden. De Cortes namen vervol gens een motie van vertrouwen aan en be sloten een telegram te sturen aan Herriot, aan den Speaker van het Lagerhuis, aan Mexico en Rusland, waarin zij verklaren de verdediging van democratie en vrede voort te zetten. Met de kreet „leve de republiek" werd de zitting gesloten. De president van de Ver. Staten van Ame rika heeft gisteren te Buenos Aires de pan- Amerikaansche conferentie geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij onder meer zeide: Ik geloof dat het vertrouwen van de republieken van de nieuwe wereld kan helpen het oorlogsgevaar van de oude wereld af te wenden. Ik ben er van over tuigd, dat de gewone lieden overal ter we reld in vrede wenschen te leven, maar, dat hun leiders en hun regeeringen hun toe vlucht dreigen te nemen tot een oorlog. Wij kunnen geen defaitistische houding aanne men, omdat wij weten, dat de vrede slechts verkregen kan worden door een ijverig stre ven. Op u, zoo zeide Roosevelt, is de hoop gevestigd van millioenen, die in minder ge lukkige landen leven. Aan den overkant van den Oceaan zien-wij werelddeelen die verscheurd worden door oude veeten en door nieuw fanatisme, wij hooren luide verkondi gen, dat de onrechtvaardigheden en de ongelijkheden verwijderd moeten wor den door middel van het zwaard en niet langs den weg van het verstand en de vreedzame rechtvaardigheid en wij hoo ren eveneens zeggen, dat nieuwe mark ten slechts verkregen kunnen worden door veroveringen. Wij lezen van de verachting voor de hei ligheid van verdragen, wij weten dat wel haast aan alle zijden muren van sterke be wapeningen oprijzen en dat millioenen man nen en vrouwen aan de vervaardiging van deze wapens medewerken. Wij weten dat dit een verkeerd gebruik van de productie is, dat tot niets blijvend kan leiden en dat nimmer een gebruik zal scheppen, geschikt voor een blijvende welvaart. Wij weten, dat de landen, die zich aan deze krankzinnige daden schuldig maken, den dag zullen bele ven, dat haar wapenen der vernietiging ge richt zullen worden tegen haar buren en daardoor haar eigen weinig soliede econo mische leven zullen verwoesten. In deze ge vallen, onafhankelijk van het feit, of wij in dezen oorlog betrokken zullen worden, zul len wij de gevolgen van een zoodanigen oor log mede te dragen hebben. De dwaasheid van een grooten oorlog zou onze welvaart op duizenden manieren bedreigen. Kunnen wij, republieken van de nieuwe wereld, helpen het gevaar van een oorlog in de oude wereld weg te nemen? Wie dit vertrouwt kan het ook! Geen overleg tusschen Amerikaansche staten. Het is onze eerste plicht een oorlog tus schen de staten van Amerika te voorkomen en het beste middel daartoe is de verster king van den constitutioneelen democrati- schen regeeringsvorm, opdat onze volkeren van zoo verschillende en zoo talrijke landen, die leven onder verschillende vormen van regeering, kunnen en willen leven volgens hun plan om den vrede te bewaren. Op deze wijze zal de democratische regeerings vorm in de geheele wereld gerechtvaardigd worden. Tegelijkertijd moeten wij ons dut delijk voor oogen stellen, dat andere die voortgedreven óf door een waanzinnigen oorlog óf door landhonger een aanval op ons zouden willen doen, de landen van deze stre ken gereed zullen vinden om zich schouder aan schouder daartegen te verzetten cn die een organisatie hebben, die het mogelijk maakt wederzijdschen bijstand tot 'n feit te maken. In de tweede plaats moeten wij alles doen om te voorkomen, dat die omstandig heden die een oorlog mogelijk maken niet op kunnen treden. Een gemis aan sociale rechtvaardigheid of aan vrede in de binnenlandsche politiek van alle landen, is altijd een reden voor onrust. Vervolgens overgaande tot een scherpe veroordeeling van het systeem van tolmuren zeide Roosevelt, dat het niet bij toeval ge schiedt, dat de landen die dit systeem het verst doorvoeren op de meest brallende wijze verkondigen den oorlog als politiek in strument noodig te hebben. Het is niet toe vallig, dat deze pogingen zich in die landen zelf wreken door een lagen levensstandaard en dat het verlies van de hoogste democra tische idealen steeds verder gaat in een dwaze bewapening. Het is niet bij toeval, dat tengevolge van een dergelijke politiek van zelfmoord, door het lijden dat zij mee brengt, talrijke menschen in hun wanhoop gaan denken dat de prijs van een oorlog al tijd nog minder zal blijken dan de prijs voor den vrede. De democratie is nog steeds de hoop van de wereld. Indien de beide Amerika's zich houden aan de gelukkige beginselen daar van, dan zal zij zich uitbreiden en in de plaats komen van andere beginselen, die vol gens de meesten van ons lijnrecht ingaan te gen de beginselen van vrijheid, mensche- lijkheid en vooruitgang. Het is met hulp van God, aldus besloot Roosevelt zijn toespraak, dat wij den vrede in het Westen zullen ver zekeren, zooals het de hulp van God is, die wij voor onze broeders aan de overzijde van den Oceaan afsmeeken. Een beschouwing van het Giornale d'Italia. Het Giornale d'Italia schrijft over de pan- Amerikaansche conferentie, dat het voor naamste doel van deze conferentie is een zeer organische samenwerking tusschen de Amerikaansche staten te verkrijgen en dat een politiek Amerikaansch blok afgescheiden komt te staan van alle andere contmenten, en speciaal van Europa. Dit is het voor naamste resultaat dat van de conferentie te verwachten is en in den loop van de komen de jaren zal men kunnen nagaan in hoeverre dit resultaat bereikt is. Het blad gaat dan de teekenen van de laatste jaren na die erop wezen, dat Amerika zich meer en meer van de Europeesch aangelegenheden afscheidde. De Geneefsche actie om sanctiemaatregelen toe te passen tegen Italië vond slechts in drie landen aan de overzijde van den Oceaan gehoor, namelijk in Mexico, Venezuela en Columbia. Volgens het blad zijn de oorza ken, die Amerika van Amerika afstooten, in de voortdurende bedreiging van de conflic ten, die een gevolg zijn van de bolsjewisti sche intrigues zoomede van de Dolsjewisee- Prinses Juliana heeft haar keuze voor een huwelijksgeschenk van Ned.-Indië doen vallen op een sieraad, dat 30 December door de daartoe aangezochte commissie in Nederland, bestaande uit dr. Meyer Ranneft, mr. D. A. Delprat, Pangeran Ario Adipati Koesoemojoedo en raden Ario Adipati Soejono aan Hare Koninklijkheid Hoogheid zal worden aangeboden. De prinses zal dit sieraad bij de huwe lijksplechtigheid dragen. Dit geschenk zal vergezeld gaan van een thans bij den topografischen dienst in bewerking zijnde gelukwensch en hulde-adres. Als nevengeschenk zal een represen tatieve film worden samengesteld van de huwelijksfeesten, in Ned.-Indië te vieren. In den afgeloopen nacht heeft te De Leek bij Groningen een afschuwelijke moord plaats gehad, waarvan de 65-jarige C. Reyntjes, kruidenier van beroep, slachtoffer is geworden. Nauwelijks is men in het noorden des lands bekomen van den schrik welken de moord op den rustenden 74-jarigen landbouwer R. Zetsma in Opende, gemeente Grootegast, in den nacht van 24 op 25 Juli 1.1. gepleegd, heeft veroorzaakt, of stad en provin cie worden opnieuw opgeschrikt door een moord, welke wederom in het Westerkwartier, is geschied. Slachtoffer was een gebrekkig man. De 65-jarige ongehuwde C. Reyn tjes had een kruidenierswinkel in een pand gelegen vlak bij de sluis aan het kanaal. De man, die gebrekkig is, woonde alleen. Overdag had hij hulp van een dienstmeisje, dat in Tolbert woont en na afloop van haar werk zaamheden, des avonds, naar haar woonplaats terugkeert. Verder werd hij op den dag in zijn winkel gehol pen door een 22-jarigen neef, E. Reyntjes, die na afloop van het werk eveneens naar huis gaat. De neef van den heer R. woont in Leek. Een buurman van Reyntjes, zekere A. Bolk, is in het bezit van een sleutel van de huisdeur van Reyntjes. Hij komt iederen ochtend de koeien van R. melken. Ook hedenmorgen kwam hij, als altijd, om zeven uur het huis binnen. Hij vond daar zijn buurman nog te bed liggen, hetgeen hij van de zen niet gewoon was, daar Reyntjes meestal om zeven uur opstaat. Toen Bolk het ledikant naderde, deed hij een vreeselijke ontdekking. Hij vond R. n.1. gebonden liggen met een kus sen op het hoofd en een prop in den mond. Het was duidelijk dat geen leven meer aanwezig was. Onmiddellijk rende Bolk de deur uit en waarschuwde de politie. Ook de burgemeester van Leek en het parket van Groningen werden ge waarschuwd. De burgemeester was spoedig ter plaatse. Van den dader ontbreekt tot dus ver elk spoor. Vast staat dat R. er warmpjes inzat en vaak de beschik king had over veel baar geld. Giste ren was aan Reyntjes nog 200.-— gebracht. Of er iets gestolen is kon nog niet worden vastgesteld. Het vermoeden ligt evenwel voor de hand dat roof de drijfveer tot den moord is geweest. ring van Geneve, te vinden. Aan de aftake ling, waar sommige groote mogendheden in Europa tengevolge van de ellende in dit we relddeel ten prooi zijn gevallen, hebben al leen landen als Italië en Duitschland weer stand kunnen bieden. Het blad besluit zijn beschouwing met op te merken, dat het iso lationisme waarvan Amerika thans blijk geeft, ook in Azië valt waar te nemen en in de eerste plaats bij Japan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1