DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe bombardementen van Madrid Geruchten rondom Koning Edward No. 284 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 3 December 1936 138e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie ïen geheim verdrag tusschen Largo Caballero en den Sovjet-ambassadeur. De verdedigings-Junta verandert haar naam. De bisschop van Bradford waarschuwt. COMMENTAREN IN DE ENGELSCHE PERS. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTEN^IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 3 December. Er komen uit Spanje op het oogenblik weinig sensationeele berichten, althans wat den toestand aan de gevechtsfronten betreft. Men spreekt van een betrekkelijke rust wat natuurlijk niet wegneemt, dat men net vuurgevecht en voornamelijk het gevecht in de lucht op levendige wijze heeft onder houden. Drie kwartier lang hebben bombarde- ments-vliegtuigen van de nationalisten hun bommen over verschillende wijken van de hoofdstad uitgestrooid en groote schade aangericht. Trouwens, ook de luchtmacht van de regeeringstroepen heeft zich niet on betuigd gelaten. In Andalusië schijnt het gevecht met wisselend geluk te zijn gevoerd en de be richten daarover zijn van beide zijden zoo verschillend, dat een conclusie daaruit moeilijk getrokken kan worden. Intusschen blijkt steeds meer hoe de Spaansche krijg in wezen eigenlijk een strijd tusschen fascisme en communisme is, een strijd, die door geheel Europa met groote spanning gevolgd wordt omdat in ons we relddeel de tegenstelling tusschen beide levensbeschouwingen steeds scherper tot uiting komt. Wij maakten gister reeds melding van het feest, dat te Cadix eenige duizenden Duitsche soldaten aan land gezet zijn, die Franco zullen steunen en die zich zooge naamd als particuliere vrijwilligers zouden aangemeld hebben. Wijst dit reeds op bedekte buitenlandsche inmenging, ook de geruchten van meer di recte Russische hulp aan de regeeringstroe pen worden steeds sterker. Uit Berlijn komt thans de mededeeling hoewel niet offi cieel dat Largo Caballero met de Sovjet ambassadeur te Madrid overeengekomen zou zijn, dat Moskou de regeerings-troepen in Madrid en Catalonië van krijgstuig zou voorzien. Er schijnen gister trouwens weer negen Russische tanks in beslag genomen te zijn. De opstandelingen hebben inmiddels weer 700 Marokkanen naar Spanje overgebracht en het ziet er dus niet naar uit of de strijd daar vooreerst door gebrek aan mannen en wapenen gestaakt zal moeten worden. Inmiddels sluiten Frankrijk, Engeland en België zich in dezen Europeeschen chaos steeds nauwer aaneen. Frankrijk zal thans officeel in de Kamer meedeelen dat het zich verplicht gevoelt Engeland als slachtoffer van een niet uitgelokten aanval ter hulp te komen en in Engeland heeft Eden nog eens op de Britsche hulp-verlee ning aan België gewezen en daarbij mede gedeeld, dat deze Engelsche hulp niet de Belgische koloniën omvat, maar strikt tot Europa beperkt zal blijven. Wat de overeenkomsten van Japan en Duitschland en Italië betreft, gaan er ook in Japan stemmen op, die er tegen waarschu wen zich in een fascistisch blok te laten opnemen. De zoogenaamde partij der sociale massa protesteert openlijk tegen de gesloten verdragen en zegt, dat Japan zich in geen geval in een wespennest mag steken waar door het in een komenden wereldoorlog kan meegesleept worden. De complotten tegen de regeering in Grie kenland schijnen nog steeds dat land te verontrusten. Thans gaat weer het gerucht, dat er in Griekenland een aantal oud- ministers gearresteerd en verbannen zijn, die een complot hadden gesmeed om de re geering omver te werpen. Hoewel Venizelos, de groote onruststoker, overleden is, schijnt men het conspireeren daar nog steeds niet te kunnen laten. Heel Engeland houdt zich op het oogen blik bezig met de vraag in hoeverre de geruchten waarheid bevatten, dat koning Edward voornemens zou zijn met de ge scheiden mevrouw Simpson in het hu we ijk tg treden De bisschop van Bradford heeft, men dat noemt, „de kachel aangemaa door in een rede den wensch uit te spreken, dat de koning, wat zijn religieuse Plichten betreft, meer positieve blijken van Pj'chts- vervulling moet geven, maar hij ontkende later dat hij hierbij op een huwelij gezinspeeld. Waar de Amerikaansche blade" het huwelijk van len vorst met een gescnei- den vrouw becritiseerden, houden de vo naamste Engelsche bladen zich met d vraag bezig, of de koning een h^w® 'jk "mg sluiten dat niet overeenkomstig de ver plichtingen van den troon zou zijn. De pr mier heeft een langdurig onderhoud m den koning gehad en men neemt aan, da daarin de huwelijkskwestie besproken zou rijn. Waar hier en daar reeds over een mogelijk aftreden -an den nog met eens g kroonden vorst wordt gesproken, blijkt wei dat de kwestie van zeer groote betecken is te achten. Gisteren zijn de wijken in het noor den en noord-westen van Madrid op nieuw gebombardeerd. Men telde een veertigtal buitenge woon zware ontploffingen, die de ge heele stad deden trillen. Het bombardement duurde nauwelijks een kwartier. Er zijn talrijke slachtof fers gevallen, terwijl de aangerichte schade aanzienlijk is. Rechtsche vliegtuigen hebben eveneens de versterkingen van de regeering in de uni versiteitswij k gebombardeerd. Dinsdagavond hebben drie vliegtuigen der opstandelingen de stellingen der regee ringstroepen in de Casa del Campo gebom bardeerd. De nacht was betrekkelijk rustig. De artillerie der regeering bestookte recht sche troepenconcentraties en in het begin van den middag viel van de fronten voor de hoofdstad geen enkel belangrijk feit te mel den. De verdedigingsraad te Madrid. Het defensiecomité heeft gisteren zijn naam veranderd in „Gedelegeerd comité voor de verdediging van Madrid" teneinde goed te doen uitkomen, dat het zuiver en al leen een verlengstuk vormt van de repu bliek, die voorloopig te Valencia haar zetel heeft gekozen. Het aantal leden van het co mité is teruggebracht tot tien, onder voor zitterschap van generaal Miaja. Geheim verdrag tusschen Largo Ca ballero en Sovjet-ambassadeur? De officieele National-sozialistische Partei- korrespondenz te Berlijn publiceert in sen- sationeelen vorm bijzonderheden omtrent een geheim verdrag, dat volgens het blad tot stand zou zijn gekomen tusschen Largo Ca ballero en den Sovjet-Russischen ambassa deur te Madrid, Rosenberg. Krachtens dit verdrag zou Moskou zich verbonden hebben, de regeeringstroepen te Madrid en Catalonië te voorzien van krijgstuig. Hiertegenover zou Caballero zich verplicht hebben 100 millioen pesetas ter beschikking van Rosen berg te stellen. Hevige strijd in den sector-Pozuelo. Gistermiddag versterkten de rechtsche troepen opnieuw den druk op den sector Pozuelo. Na aanvankelijk te zijn terugge slagen, wisten zij tot het dorpsplein van Po zuelo door te dringen, doch de regeerings troepen wisten den vijand na een hevigen tegenaanval te verdrijven. In de overige sec toren vinden kleine schermutselingen plaats o.a. te Villavorde. In een communiqué deelt het groote hoodkwartier der opstandelingen o.a. mede, dat een aanval van de regeeringstroepen bij Teruel werd afgeslagen. In het noorden van de provincie Avala werd een aanval van de regeeringstroepen door een tegen aanval van de opstandelingen gestuit. Aan het front voor Madrid werden alle aanvallen van de regeeringsmilitie terugge slagen. Een jachtvliegtuig der rechtsche luchtmacht heeft hier drie vijandelijke toe stellen omlaag geschoten. Drie andere vlieg tuigen werden bij Talavera neergeschoten, terwijl bij Guadix twee toestellen in brand werden geschoten. De luchtmacht der op standelingen bombardeerde met succes mi litaire objecten te Madrid, Santander en Vittoria. De radioclub te Teneriffe berichtte, dat een aanval van de regeeringstroepen aan het front van Santander bij Espinosa de Los Monteros werd afgeslagen. Volgens gevan gen genomen regeerings-miliciens zou fret aantal gesneuvelde kameraden van hem 500 bedragen. Generaal Queipo de Llano heeft een rede gehouden voor den zender van Sevilla. Hij zeide o.a., dat de opstandelingen zich giste ren meester hebben gemaakt van negen Russische tanks. In den sector Pozuelo zijn de opstandelingen 3 K.M. opgerukt. In den avond bereikte een afdeeling rechtschen. welke uit Carabanchel was vertrokken, de Manzamares. Den geheelen dag bombardeerde de lucht macht Madrid en groote rookkolommen stijgen op, op verscheidene plaatsen is brand uitgebroken. In het gebied van Albuquer- que hebben 86 man zich overgegeven aan de opstandelingen. Radio Sevilla meldt: Gisterochtend deelde radio Sevilla mede, dat er cmtrent de vijfde divisie mets was te melden. Aan het front van Avala, waar de zesde divisie ligt, viel de vijand Villa Real aan, doch werd hij verdreven. Dertig gesneuvelde regeerings-miliciens en drie pantserwagens bleven op het slagveld ach ter. In Andalusië viel de vijand Villa Harta aan, doch het garnizoen dreef de regeerings troepen terug. De regeeringstroepen zouden volgens dit station Grado zijn binnengetrok ken en een convooi van de opstandelingen hebben buitgemaakt. Radio Sevilla verklaar de, dat weliswaar een tank van de regee ringstroepen Grado trachtte binnen te drin gen, doch de oorlogsmachine werd buitge maakt door de rechtschen. Het hoofdkwartier der opstandelingen meldde ten slotte, dat in Asturie en vooral rond Oviedo de toestand normaal is. In Ba- dajoz zijn 70 personen naar de opstandelin gen overgeloopen. Troepentransporten over de Straat van Gibraltar. Een opstandelingen-1 roepentransport, ge ëscorteerd door den kruiser Canarias en komende uit Ceuta, heeft te Algeciras 700 Marokkanen aan land gezet, terwijl tevens een groote hoeveelheid muniti» gelost werd. Zes gewapende kleine oorlogsschepen pa trouilleeren in de Straat van Gibraltar, twee anderen liggen voor anker te Algeciras en bewaken een Spaansch stoomschip, de Arnabal Mendi, dat levensmiddelen voor een waarde van vijf millioen pesetas aan boord heeft en bestemd was naar Valencia, maar dat Zondag Gibraltar binnengevlucht is. Hans Beimler gesneuveld. De Spaansche pers wijdt lange artikelen aan den Duitscher Hans Beimler, die in den strijd tegen de opstandelingen is gesneuveld. Beimler was vroeger communistisch afge vaardigde in den Duitschen rijksdag. Na een grootsche demonstratie zal zijn stoffelijk overschot naar Moskou worden gebracht en bijgezet worden in den Rooden Muur van het Kremlin. De godsdienstkwestie in Spanje. Een katholieke Fransche commissie heeft een bezoek gebracht aan den minister zonder portefeuille, Irujo, teneinde faciliteiten te verkrijgen, noodig voor een onderzoek naar de godsdienstkwestie in Spanje. Britsche parlementsleden protes teeren bij Franco. De Britsche parlementsleden, die naar Madrid zijn gekomen om een onderzoek in te stellen, hebben een telegram gezonden aan het Britsche Lagerhuis, waarin wordt aan gedrongen op het spoedig zenden van gas maskers. Ook hebben zij langs diplomatieken weg geprotesteerd bij Franco tegen het bombar deeren van plaatsen, welke naar men weet alleen door civiele bevolking worden bewoond. Het Roode Kruis en de burger oorlog. De algemeene gedelegeerde van het Inter nationale Roode Kruis te Genève, Junod, is te Saint Jean de Luz aangekomen. Hy ver klaarde, dat het aantal gedelegeerden van het Roode Kruis in Spanje verdubbeld zal worden. Zij zullen gevestigd worden in de volgende steden: Madrid, Barcelona, Bilbao, Burgos, Valencia, Albacete, Saragossa, Leon, Sevilla en Santander. De zitting van de non-interventie commissie. In het communiqué, dat na afloop van de zitting van de non-interventiecommissie is gepubliceerd, wordt o.a. gezegd, dat aan de Britsche regeering door de commissie is opgedragen aan Valenca en Burgos een plan voor te leggen inzake controle te land en te water op de wegen, die toegang geven tot Spanje. De vertegenwoordiger van Portugal verklaarde niet zyn stem te kunnen geven aan dit voorstel, dat echter toch werd aan genomen. Lord Plymouth verklaarde, dat de Britsche regeering niet tevreden is over de werking van het non-interventieverdrag en aan de andere regeeringen zal voorstellen, het voor beeld van Engeland te volgen en maatregelen te nemen om het vervoer van krijgstuig naar Spaansche havens met de schepen, welke de vlag dezer regeeringen voeren, te verhin deren. Omtrent het verloop der besprekingen meldt Havas nog, dat besloten is dat Vrijdag in de zitting van de sub-commissie de kwes tie van de vrijwilligers, die uit verschillende landen naar Spanje worden gezonden, zal worden besproken. De toepassing van het wapen embargo; Britsch schip wacht instructies. Het Britsche schip „Thurston" van Odessa naar Carthagena met een lading Russische vrachtauto's, ligt in de haven van Malta te wachten op instructies. De gezagvoerder wil weten of deze lading wordt beschouwd als oorlogs-materiaal. Oorlogsbuit. Sedert het begin van den slag maakten de opstandelingen 38 tanks van de regee ringstroepen buit. Onder de gesneuvelde manschappen van de regeeringstroepen te ^pzuelo is ook het stoffelijk overschot ge vonden van commandant Gausweisen, de bevelhebber van de Duitsche anti-fascisten in de Internationale Brigade. Deserteurs verklaarden, dat de verdedi gers van Madrid over ongeveer 2000 mitrail leurs beschikken. De evacuatie van de civiele bevolking wordt op groote schaal voortgezet. De opstandelingen gebruiken strijdgas. Dr. Fraenkel, de geneesheer van de inter nationale brigade, vergezeld van Stern en Regler, de commissarissen van de 11e en 12e brigade, heeft nieuwe bijzonderheden medegedeeld over de gaswolken, welke ver spreid worden door projectielen, welke de opstandelingen op de universiteitswijk heb- bij geschoten. Hij zeide, dat 10 miliciens werden gewond, zij vertoonden verstikkings-verschijnselen, het bindvlies trekt over de oogen, de slijm vliezen van de neus zijn aangetast en het gelaat vertoont een groenachtige kleur. „Wij gelooven, dat het gas dat werd gebruikt, behoort tot de zoogenaamde „Groen Kruis"- groep, doch we weten het niet zeker. Dapperheid. In een semi-officieele dagorder worden drie militiemannen vermeld wegens dapper heid. Het zijn Antonio Coll, een zeeman, die alleen met handgranaten vier vijandelijke tanks buiten gevecht stelde. Later sneuvelde hij zelf. De beide anderen zijn commandant Carasco en Jose Vilaro, een 17-jarig mili cien, die het voorbeeld van Coll volgden en met handgranaten vijandelijke tanks buiten gevecht stelden. Mijnwerkers uit de internationale brigade hebben de kliniek van het hospitaal in de universiteitswijk in de lucht doen vliegen. Uit Londen wordt gemeld, dat koning Ed ward gister een bespreking heeft gehad met minister-president Baldwin. Deze bespreking wordt in verband gebracht met een vry scherpe uitlating van den bisschop van Bradford, die zich afvraagt of de koning door z'n houding zich wel bewust is van hetgeen hij behoeft. De Engelsche pers heeft daar commenta ren op geleverd en een en ander vastgekop peld aan verschillende geruchten en praatjes die den laatsten tijd in omloop zijn over de verhouding van den koning en een Ameri kaansche, mrs. Simpson. Bisschop critiseert den koning. De Anglicaansche bisschop van Bradford, dr. A. W. F. Blunt, heeft openlijk den strijd aangebonden tegen den Anglicaanschen bis schop van Birmingham, die het voorstel had gedaan, dat bij de kroning van den koning van Engeland de communie, welke tot nu behoorde bij de kroningsplechtigheid, daar van zou worden losgemaakt. Tegen dit voor stel verzette bisschop Blunt zich met kracht in een rede op de „diocesane conferentie". Het is van belang, een passage uit zyn re de naar voren te brengen, welke een directe critiek op koning Edward zelf behelst. Edward VIII Na gezegd te hebben, dat de koning Gods overvloedige genade behoeft, evenals wij allen, wanneer hij zijn plicht getrouw wil vervullen, vervolgde de bisschop: „Wij hopen, dat hy zich bewust is van het geen hij behoeft. Sommigen onzer wenschen, dat hij meer positieve blijken ervan gaf, dat hy zich daarvan bewust is". De Britsche pers over de geruchten omtrent den koning. Het voornaamste onderwerp in de Brit sche pers is heden het verband tusschen het particuliere leven van den koning en zyn verplichtingen als constitutioneel vorst. De „Times" schrijft, dat sommige Ameri kaansche bladen reeds zoover gingen om een huwelijk te voorspellen, dat niet overeen komstig de verplichtingen van den troon zou zyn. Koningin Mary zou reeds haar toe stemming hebben gegeven. Dergelijke be richten kunnen in de Ver. Staten en in de Dominions veel kwaad doen. Indien de Britsche pers zich tot nu toe van commentaar onthield, is dit niet te wijten aan angstvalligheid, noch aan druk van of ficieele zijde. Het was geheel vrijwillig in de hoop, dat een officieele daad of verklaring een einde zou maken aan de geruchten. De „Daily Telegraph" verklaart, dat er ge vallen zijn, waarin de particuliere kwesties van den constitutioneelen vorst van publiek belang zyn. Dit is een van de lasten van het koningschap, doch ook een van de voorrech ten, want het maakt onmogelijk, dat hij die de kroon draagt een daad kan stellen, waar door hij op fatale wijze zijn verheven waar digheid zou omlaag halen. Het blad is over tuigd, dat de koning overeenkomstig zijn plicht zal kiezen. Ook de „Morning Post" vraagt een offi cieele ontkenning van de geruchten en praatjes welke in het buitenland en in En geland zelf de ronde doen. Het blad ver werpt deze praatjes met afschuw. De „Daily Mail" is van oordeel, dat hier sprake is van een constitutioneele crisis van de eerste grootte. Het betreft de betrekkin gen tusschen den koning en het kabinet en dit is een van de meest kwetsbare punten in de Britsche grondwet. Deze kwestie is te delicater, omdat sprake is van een huwelijk van den ko ning. Een oplossing moet worden gevon den, aftreden zou het hart van millioe- nen getrouwe onderdanen met groote droefheid vervullen. Mrs. Simpson Het probleem. De „News Chronicle" schrijft: „Het pro bleem, dat eenigen tijd aanleiding gaf tot praatjes, kan eenvoudig als volgt worden samengevat: Eén van de intieme vriendinnen van den koning is mevr. Ernest Simpson, Amerikaansche van geboorte en twee keer gehuwd geweest. Men gelooft, dat het de wensch is van den koning met haar te trouwen. De vraag is of zy over de kwaliteiten beschikt, welke noodig zyn voor een koningin van Engeland en of de koning dan wel het kabinet als woordvoerder van de openbare meening hierover moet beslissen. De koning, zoo goed als ieder man, kan beslissen met wie hij een verbintenis voor het leven wil aangaan. Hij had overeen komstig zijn verlangen in het nuwelyk kun nen treden zoolang hij nog prins van Wales was. Zijn vrouw zou geen koningin, doch prinses-gemalin geweest zyn. De koning zou zonder twijfel bereid zyn toe te stemmen indien het parlement 'n wet zou aannemen, waarby aan de kinderen, welke uit deze ver bintenis kunnen voortspruiten, het recht van opvolging wordt ontzegd".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1