Malversaties bij den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Aqmda JCetk éi Sdiool IVeet&ecicht üaatste Be Stad en Omgeving De voormalige propagandist en secretaris- penningmeester van het verband Alkmaar door de Alkmaarsche politie gearresteerd, Verscheidene jaren.... Nederland en de hervor ming van den Volkenbond. Komen de koning en mrs. Simpson naar Parijs? Ook de Fransche pers bespreekt uit voerig de geruchten, welke omtrent de trouwplannen van den koning van En geland in omloop zijn. In verband hier mede schrijft, de „Excelsior" dat van nacht in geloofwaardige Britsche krin gen werd vernomen, dat mrs. Simpson Donderdag a.s. Engeland zou verlaten om naar Frankrijk te komen. Tevens verluidde, dat de koning haar zou ver gezellen. Politieke leiders bü den min.- p resident. In verband met geruchten omtrent den koning meent de „Daily Mail" te weten, dat minister-president Baldwin den ko ning heeft medegedeeld dat het kabinet met de grootste ongerustheid zijn huwe lijksplannen beschouwde en dat het kabi net van oordeel was, dat het wijste zou zijn, als de koning openlijk aankondigde, dat hij niet voornemens was in het huwe lijk te treden. Na een langdurig onderhoud met Bald win is de koning per auto naar fort Bel- vedere te Londen gegaan, waar hij heden ochtend de drie voornaamste leden van zijn omgeving heeft ontboden. De leider van de liberale oppositie, Sinclair, heeft hedenochtend een onder houd gehad met minister-president Bald win. Ook de minister van buitenlandsche za ken, sir John Simon, heeft een onderhoud gehad met denminister-president. Morgen opheldering? De minister-president zal binnen 36 uur in het Lagerhuis de noodige verklaringen afleggen. In tegenstelling met de verwachting heeft hedenochtend geen zitting van het kabinet plaatsgehad. De hertog en de hertogin van York zijn hedenochtend uit Schotland te Londen teruggekeerd. Mrs. Simpson weigert iets te zeggen. Mrs. Simpson, de dame in kwestie, wei gert iedere verklaring aan de pers. Dinsdagavond is alhier te zijnen huize gearresteerd de 50-jarige P. J. O., tot voor enkele maanden propagandist en secretaris-penningmeester van het Ver band Alkmaar van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm. O. wordt verdacht van valschheid in geschrifte, verduisteringen en oplichtin gen, meerdere malen gedurende ver schillende jaren gepleegd in zijn ver schillende functies bij den Landstorm in bet verband Alkmaar en ten nadeele van de Nationale Landstormcommissie te Den Haag en van de Gewestelijke Landstormcommissie te Alkmaar. De verduisterde gelden moeten in de duizenden loopen, maar het juiste be drag is nog niet bekend. Het onderzoek, dat reeds eenige maan den aan den gang is en nog steeds niet is geëindigd, heeft tenslotte geleid tot de aanhouding van 0„ die een dezer dagen ter beschikking van den officier van justitie zal worden gesteld. In verband met bovengenoemde arrestatie, die in zeer vele opzichten herinnert aan de malversaties, gepleegd in de verbanden Z. Limburg en Zeeland, hebben wij nadere in lichtingen ingewonnen bij verschillende Alkmaarsche ingezetenen en daaruit kunnen wij het volgende distelleeren: De propagandist en secretaris-penning- meester had van de Nationale Landstorm commissie steeds gelden onder zijn beheer. Regelmatig werden hem bedragen toege stuurd door deze commissie, gelden, die be stemd waren voor de ongeveer 60 afdeelin- gen, welke het Verband Alkmaar telt. Zij konden worden beschouwd als subsidies voor de afdeelingen en als prijzen voor te houden schietwedstrijden, e.d. Bovendien had hij de verschillende dona ties onder zijn beheer, donaties in den vorm van gemeentelijke subsidies en giften van particulieren of instellingen, die sympathi seerden met den B.V.L. Het schijnt, dat de controle, zoowel door de Nationale als door de Gewestelijke Com missie, zeer primitief was en dat men hoofd zakelijk rekende op de betrouwbaarheid van den secretaris-penningmeester zelve. Hoe het ook zij, de man genoot bij de le den van deze commissies een schier onbe perkt vertrouwen, dat zelfs zoo ver ging, dat men waarschuwingen van d» zij de van B.V. L.-ers gewoon in den wind sloeg. En deze waarschuwingen dateerden werkelijk niet van de laatste weken of maanden, maar van eenige jaren her. Totdat de zaak niet meer te redden was. De geruchten werden steeds sterker, de aanwijzingen steeds positiever. En eindelijk werd ingegrepen. Het eerst door de Gewestelijke Commissie? Wij we ten het niet, maar dit is zeker, dat O. eenige maanden geleden uit zijn functies werd ontslagen. Maar zeer eigenaardig is. dat, toen een B. V. L.-er, die met veel op de hoogte was, den voorzitter der Gewestelijke Commissie vroeg naar de reden van dit ontslag, deze, de heer Middelhoff, burgemeester van Hoogkarspel, ten antwoord gaf, dat de heer O. was ontslagen om „geheel andere reden dan hij vermoedde." Welke de wer kelijke redenen dan wel waren, werd niet vermeld. Trouwens, de door ons bedoelde B. V. L.-er werd door den Verband-voor zitter wel zeer onheusch behandeld, want meer dan een jaar geleden kreeg hij, toen hij den voorzitter den toenmaiigen secre taris-penningmeester had „uhgeteekend", van hem de mededeeling, dat de heer O. geheel onschuldig was en dat de door den B. V. L.-er geuite beschuldigingen slechts laster waren. Daarbij werd hem het zeer dringende advies gegeven, om te staken met zijn actie, terwijl de voorzitter de Gewestelijke Commissie zou adviseeren, om niet meer bij hem te komen en om van zijn zaak voortaan geen gebruik meer te maken. Een autobussen-kwestie. Koningin Emma stierf en bij de teraarde bestelling zouden de B. V. L.-ers mede de laatste eer bewijzen. Het Verband Alkmaar leverde voor deze plechtigheid 100 man. Zij werden per auto bussen naar Den Haag vervoerd. In de bus sen in de heer O. van eiken deelnemer de som van 75 cent voor de vervoerkosten. Totaal dus 75 gulden. Maar in Den Haag bleek na aankomst, dat andere Verbanden van het rijk gratis ver voer kregen. Precies hetzelfde moet gebeurd zijn bij de begrafenis van wijlen prins Hendrik. Zou er nu heusch voor het Verband Alk maar een uitzondering gemaakt zijn of had ook het Verband Alkmaar gratis vervoer? Ziehier een bloemlezing van wat wij no teerden. Wy zijn lang niet volledig geweest, wij hebben den landdag in Alkmaar, ander half jaar geleden gehouden, onaangeroerd gelaten, ofschoon de zaak toen ook niet in orde was en er o.m. met de toen gehouden schietwedstrijden zeer eigenaardige dingen gebeurd moeten zijn. Het lijkt ons voldoende slechts boven staande medegedeeld te hebben. Ongetwij feld zal er t z. t nog wel meer voor den dag komen. Intusschen blijkt meer en meer, dat er in den B. V. L. misstanden zijn, die opgelost moeten worden. Dat kan slechts den B. V. L. zelf ten goede komen. Wij vernemen tenslotte nog, dat generaal Duymaer van Twist met zijn secretaris, ka pitein Boulogne, gisteren in Alkmaar is geweest. Welke de preciese redenen waren van hun bezoek is ons echter niet bekend. En de zaak kwam niet verder. Ook de Nationale Landstormcommissie deed niets, hoewel die toch ook meer dan één keer gewaarschuwd was en gene raal Duymaer van Twist in elk geval tot twee keer toe audiëntie had verleend aan een B.V-L.-er, die met klachten kwam over O. Het scheen, dat de zaak zooveel mogelijk in den doofpot gestopt moest worden of dat men eenvoudig weigerde te gelooven, dat ook de heer O. wel eens verkeerde dingen zou kunnen doen. Tenslotte liep het verkeerd en de politie werd in de geheele zaak gemengd. En deze heeft na een zeer moeilijk en uitgebreid onderzoek dan eindelijk O. gearresteerd. Blanco-kwitanties. Wat er zoo allemaal gebeurd moet zijn* Ook hierover hebben wij van verschillende zijden het een en ander gehoord. Wij spraken hierboven over de gelden, die moesten worden overgemaakt aan de 58 afdeelingen van het verband Alkmaar. Dat gebeurde twee keer per jaar. Welnu, het was de gewoonte, dat de heer O. evenzoovele keeren aan de plaatselijke leiders een blanco-kwitantie stuurde. Deze moest dan geteekend worden en opgestuurd worden naar den heer O. Pas daarna kreeg men zijn geld toegestuurd. Of de bedragen, welke gestuurd werden, klopten met de op de kwitanties geschreven bedragen, mag betwijfeld worden. Het vreemde is echter, dat, toen eenige plaatselijke leiders deze handelwijze te eigenaardig vonden, en zij advies inwonnen, ze te hooren kregen dat dit zoo de gewoonte was bijde militaire administratie. En zelfs moet de voorzitter van het Verband Alkmaar zich ook zoo uitgelaten hebben. Intusschen doet het zeer eigenaardig aan, dat thans, nu. een nieuwe functionnaris de zaken heeft overgenomen, verschillende afdeelingen een grooter toelage toegezonden kregen dan zij ooit te voren ontvingen. De geschiedenis met de blanco-kwitanties gaat echter nog verder. Want als een zaal houder de huur voor een zaal.' waarin een bijeenkomst was gehouden, wilde innen, dan werd ook zoo iemand als het ware ge dwongen om een blanco kwitantie te tee kenen. Anders kreeg hij geen geld. Er is nog een andere kwitantie-geschie denis: de heer O. moest eens by een Alk- maarschen middenstander een bepaalde som betalen voor gedane leveranties ten behoeve van den B. V. L. Hij vroeg toen zeer natuurlijk een kwitantie en kreeg deze. Maar een paar dagen later kwam hij terug bij den middenstander en deelde me de, dat de kwitantie was zoek geraakt en dat hjj gaarne een tweede kwitantie zou willen hebben. Hij kreeg ze. Dochweer eenige dagen later kwam hij voor den derden keer en wist ook voor dezen derden keek 'n kwitantie te krijgen. Toen hij tenslotte voor den vierden keer met onveveer hetzelfde verhaal kwam, werd hem de vierde kwi tantie geweigerd. En nu is het alleen maar jammer, dat 1e bedoelde middenstander verzuimd heeft, de kwitanties te waarmerken als duplicaat. Zoo kreeg de O. voor één uitgaaf drie kwitanties binnen Gefingeerde posten? Uit een der weinige boeken, die werden bijgehouden, bleek, dat verschillende leve ranciers aan den B. V. L. in dit Verband hadden geleverd voor verschillende bedra gen. Zeer waarschijnlijk zijn deze posten voor zoover mogelijk bij het onderzoek gecon troleerd. Welnu, wij hoorden van Ieveran clers, die bij het onderzoek gehoord zijn dat zij nimmer bekend waren met deze posten. Zaalhuur voor verschillende schietwed strijden of bijeenkomsten werden gecontro leerd. En het toeval wilde, dat er zeirs op een eersten Paaschdag een wedstrijd zou zijn geweest in een zaal. Op eersten Paasch dag, terwijl de B. V. L. hoewel toegan keljjk voor ieder weldenkend Nederlander, die oud-militair is voor het grootste deel in dit Verband zijn leden telt onder de ka' tholieken en christeiyken Terwijl wij bovendien meenen te weten, dat er in den regel geen of zeer weinig zaalhuur werd betaald... Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer On- zo kleine meid (rom.); hoofdro'len Shlrley Temple, Rosemary Ames, loei Mc Crea. Toe gang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Rem- brandt (rom.-historisch); hoofdrol Charles Laughton. Toeganft voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Muiterij op de Bounty (sens.-dram.): hoofd rollen Charles Laughton, Clark Gable en Franchot Tone. (G-prolongeerd). Toegang voor alle leeftijden. Donderdag 3 December. 8 uur, De Unie, voordracht voor het ge nootschap NederlandFrankrijk. HET DRAMA TE BROEK OP LANGENDUK. Stemmen uit het publiek. Ten aanzien van de veroordeeling van de drie bij het drama te Broek op Langen- dijk betrokken personen, deelt men ons van daar mede, dat de uitspraak, een gevange nisstraf voor ieder hunner van een jaar te Broek op Langendijk, wel hoog wordt ge vonden. Niet dat de jongelui geen straf zou den hebben verdiend voor hun optreden by het huis van den veldwachter, doch dat zy daarvoor een jaar moeten boeten, wordt wel wat veel gevonden. De vraag wordt gesteld, hoe hoog de straf zou zijn geweest, als het gevolg van deze gebeurtenissen niet was ge weest, dat de jonge K. door den brigadier was doodgeschoten. Men leeft nog in twijfel over de vraag, of de brigadier zich zal hebben te verantwoor den voor de rechtbank wegens dit droevige gevolg. De veronderstelling werd geopperd, dat dit nog zou geschieden, maar in aanmer king genomen het requisitoir van den offi cier van justitie is de mogelijkheid zeer groot, dat er van een vervolging niets zal komen. De qjficier toch heeft daarin het optreden van den brigadier geheel gerecht vaardigd en zal dan zeer waarschynlyk geen termen aanwezig achten, om tot vervol ging over te gaan. Voor de bevrediging van het rechtsgevoel van velen zal het ge- wenscht zijn, dat, zoo het onderzoek, naar de noodzakelijkheid v*n het schieten door den brigadier, nog niet gesloten mocht zyn, nauwkeurig wordt onderzocht of deze nood zakelijkheid aanwezig was. Bij de behandeling voor de rechtbank zijn verschillende verklaringen afgelegd, welke de vraag doen rijzen, waar de drie veroordeelden stonden toen het doodelijk schot werd gelost Ook de duisternis werd op verschillende wijzen uitgelegd. Voor som mige getuigen was het wel mogelijk, te zien wat zich in het donker op straat afspeelde, terwijl anderen dit niet zouden hebben kun nen zien, hoewel de afstand tusschen 1e plaats waar het geschiedde, niet veel verder gelegen was en deze getuige het voordeel had van uit het donker naar het licht te zien van de verderop hangende lantaarn, en de eerstbedoelde getuige dwars over de straat keek. Dit en nog eenige andere omstandigheden geven aanleiding tot gissingen, welke door een nader onderzoek allicht kunnen worden ontzenuwd. Geen hooger beroep, Naar wij heden vernemen, hebben de drie verdachten in hun vonnis berust. ONZE VERKEERSZUILTJES. Door de K. N. A. C. werd voor eenigen tyd het gemeentebestuur van Alkmaar attent gemaakt op de zich in deze gemeente bevindende verkeerszuiltjes, welke niet alle conform de modellen van de motor- en rijwielbeschikking waren ingericht, hetgeen tot misverstanden aanleiding zou kunnen geven. De K. N. A. C. ontving thans van B. en W. bericht, dat geleidelijk de verkeerszuiltjes, voor zoover zij niet aan de in de motor- en rijwielbeschikking voorgeschreven modellen voldoen, door uniforme, overeenkomstig de voorschriften gemaakte, zuiltjes zullen wor den vervangen. WEGVOEREN VAN VUILNIS. Naar aanleiding van de op 23 November j 1. gehouden aanbesteding van het weg voeren van vuilnisstoffen buiten de gemeente Alkmaar ten behoeve van de gemeente-rei niging hebben B. en W. dit werk gegund aan den heer C. de Wit Pz., aannemer te Alkmaar. WERKVERSCHAFFING IN DE WIERINGERMEER. Sedert geruimen tijd was tusschen het departement van sociale zaken en de direc tie van den Wieringermeerpolder overleg gaande inzake de uitvoering van grondver beteringswerken in den Wieringermeerpol der. Thans is hieromtrent overeenstemming bereikt. Een oppervlakte van 150 H. A zandgrond zal n.L worden omgespit en d' daaronder gelegen kleilaag naar de opper vlakte worden gebracht. Niet alleen za. hierdoor een belangrijk aantal werkloozen uit de omgeving van de Wieringermeer ge durende geruimen t(jd werk vinden, doch bovendien zal met de uitvoering van deze werken een belangrijke gronverbetering tot stand gebracht worden. DE TOESTAND OP TEXEL. Woensdag is nog den geheelen dag hard gewerkt aan den dijk van den polder „De Eendracht", teneinde de vele en groote gaten in dien dijk dicht te maken. Ieder gat is gedicht met zeilen en zakken zand. Naar van deskundige zijde wordt gemeld is er voorloopig geen gevaar meer, doch de dijk zal daar een groote verbetering moeten on dergaan, anders zou bij een volgenden storm een doorbraak onvermijdelijk zyn. Welke maatregelen men in verband met dezen toestand daar zal nemen, kon men ons nog niet mededeelen, daar de bespre kingen geheim gehouden worden, doch stel lig zullen het werkzaamheden van grooten omvang moeten worden. Alweer is gebleken, dat door de afsluiting van de Zuiderzee de waterstand bij Texel veel hooger is ge worden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank wer den heden failliet verklaard: 1. N.V. Ster Waschmachine Handel, geves tigd en kantoorhoudende te Bergen N.H. Rechter-commissaris mr. Ledeboer, curator mr. v. d. Loos. 2. De Handels-Vennootschap onder de firma Leenghans en Co., kleermakerij van te Winkel en haar individueele leden P. H. Leenghans en Catharina Bruenig. Rechter commissaris mr. Ubbens. Curator mr. van Leeuwen. 3. C. Bandt te den Helder. Rechter-com missaris mr. Fruin. Curator mr. de Lan£. 4. A. P. v. Kleef, Oliehandel Horco te Hoorn. Rechter-commissaris mr. Ledeboer. Curator mr. Dwars. 5. J. P. A. M. Peule, schilder te Breezand. Rechter-commissaris mr. Ubbens. Curator mr. de Lange. PUZZLE-RUBRIEK. Het feit, dat in de afgedrukte deelsom het resultaat van de eerste aftrekking één plaats meer naar rechts moest staan en ook het overige van de som (wat trouwens uit het geheel duidelijk bleek) zou misschien voor enkele oplossers een handicap kunnen zyn. Daarom vermelden wij deze misdruk even. Tal van oplossers hadden echter zelf dat verschil reeds gevonden. INGEKOMEN PERSONEN. J. de Ruiter, auto-monteur, R.K., en echtg van Frankrijk naar van Houtenkade 33. A. Oosterbroek, slager, geen, van Noord- scharwoude naar Koningstraat 1. J. H. Noom, kruideniersbediende, R.K., van Egm. aan Zee naar Stationsweg 98. Echtg. J. Stolp, z.b., N.H., van Winkel naar Tuinstraat 53. S. Wortel, houtbewerker, R.K., van Oudorp (N.H.) naar Ropjeskuil 24. M. Vrouwe, z.b., R.K., van Akersloot naar Dahliastraat 8. J. van der Zee, winkel chef, N.H., en echtg., van Hoorn naar Nic Beetskade 54. Wed. T. Bos, pensionhoud ster, R.K., en gezin, van Vught naar Corf- straat 11. J. Stolp, melkslijter, N.H., van Beemster naar Tuinstraat 53. N. de Ko ning, geen,, en Sjoerdina Francisca, van Amsterdam naar Eikelenbergstraat 28. M. H. van Zandwijk, fabrieksarbeider, geen, van Oudorp naar Heiligland 2. H. Smith, bakker, R.K., van Bergen (N.H.) naar Lief delaan 10. J. Metselaar, chauffeur, R.K., van den Helder naar v. d. Woudestraat 23. A. Karssemeyer, z.b., R.K., van Heiloo n. Bleekerslaan 5. W. P. Quack, slager, R.K., van Castricum naar Ridderstraat 14. B. de Vries, broodbaker, geen, van Castricum naar Spoorstraat 66. H. J. Ryks, z.b., geen, van Frankryk naar Cabeljaustraat 5. KERK VERKIEZING TE Z.-SCHARWOUDE. Bij de gehouden verkiezing van notabe len van de N.H. kerk te Zuidscharwoude werden de heeren C. de Boer en K. Dijk huizen herkozen. Bahalvc d« mtuwst* vtrkeart- voorschrift«n mott u óók nog d« oudst* ong«vall*noorzak*n (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen (Ongecorrigeerd). ZITTING TWEEDE KAMER. Vervolg Pijksbegrooting 1937. Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling van hoofdstuk 6 (dep. van onderwijs, kunsten en wetenschappen) der ryksbegrooting voor 1937. Mevr. BakkerNort (vrjjz.-dem.) ver klaarde by afd. 3 (voorbereidend hooger en middelb. onderwijs), voorloopige pen- sioneering van 'eeraren op 60-jarigei leeftyd gewenscht te achten. Spr. drong er op aan, aan het Instituut ommes te Hoogezand 't eindexamenrecht b te verleenen. De afd. a van dit instituut heeft wel een dergelijk recht. Voorts be pleitte spr. meer tegemoetkoming, door subsidiering der gymnasiumafdeeling, jegens het Lorentz-lyceum te Eindhoven. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 3 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl, Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 768,6 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 742,8 m.M. te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 4 December: Zwakke tot matige, later wellicht toene mende westelijke tot zuidwestelijke wind- nevelig tot zwaar bewolkt; later wellicht weer regen en iets zachter. Buitenlandsch weeroverzJcht, Kans op mist; zacht weer. De depressie nam over de Oostzee snel in diepte af, een nieuwe verscheen ten zuiden van IJsland, die in Schotland de barometer doet dalen. De hoogedrukking herstelt zich op het vasteland. Op de Britsche eilanden bleef het weer somber en regenachtig, noord-Schotland kwam lichte vorst voor en valt sneeuw. In Scandinavië klaarde de lucht plaatselijk op en is de vorst tot het zuiden doorgedrongen en in het midden- en noord-oosten streng geworden. Duitschland heeft bij temperatuur even boven het vries punt nog regen en sneeuw bij matigen wind. In Zwitserland valt nog regen, in Frankryk is de lucht nog grootendeels be- trokken en werd het zachter. Ofschoon eenige opklaring te wachten is, zal vermoe delijk in den nacht mist voorkomen. Daarna is toenemende wind met stijging van tempe ratuur te wachten, waarna waarschijn!^ weer regen zal vallen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.19 uur tot 724 uur licht op. De heer K. ter Laan (soc.-dem.) vroeg subsidieering van de school voor taal en letterkunde onder leiding van den heer Kruisinga te 's-Gravenhage. De minister heeft verklaard, om geldelijke redenen geen nieuwe subsidiën te kunnen geven. Spr. wees op het bijzondere nut van dee instelling. Spr. wilde leeraren M. O. op 60-jarigen leeftyd het recht geven met pensioen te gaan. Spr. bepleitte hetzelfde als mevr. Bak kerNort ten behoeve van het Instituut- Hommes. De heer Faber (soc.-dem.) achtte thans wyziging van de indeeling der afdeelingen der gymnasia niet gewerwcht, zooals door anderen is aanbevolen. Spr. achtte een af zonderlijke inspectie voor de gymnadt niet noodig, met de nieuwe regeling is nog niet voldoende ervaring opgedaan. Het op 60-jarigen leeftyd vervroegd pensionnee- ren van leeraren M. O. achtte spr. ge- wenscht. .H DE TOESTAND IN SPANJE. Nicaragua erkent het bewind van Franco. Uit Managua wordt gemeld, dat Nicara gua het bewind van Franco als Spaansche regeering heeft erkend. DE OPZEGGING DER SCHEEPVAART BEPALINGEN. Ook Zuid-Slavië maakt bezwaar. Officieel wordt medegedeeld, dat Stoya- dinowitsj, minister-president en minut®1 van buitenlandsche zaken, gister den Duit" schen gezant heeft ontvangen en hem i® antwoord op de Duitsche nota van 14 No vember ten aanzien van de opzegging der scheepvaartbepalingen van Versailles mede gedeeld, dat de Zuid-Slavische regeertojj de door Duitschland gevolgde methode be treurt. Overigens, aldus verklaarde by, staat de Zuid-Slavische regeering sinds jaar en dag op het standpunt, dat een alge- meene herziening van het Donaustatuu reeds lang noodzakelijk is gebleken. Het standpunt der regeering. Met het oog op de a.s. bijeenkomst van het comité voor de herziening va® het Volkenbondsverdrag en in a*twoo op het desbetreffende rondschrijven van den secretaris-generaal van den heeft de Nederlandsche regeering aansluiting met de bekende rede den minister te Geneve nog eens ko lijk haar standpunt gepreciseerd. In haar antwoord heeft zij nogmaals toogd, dat zij de collectieve veüighe» onontbeerlijk ziet voor de verweztn van het doel van den bond en ter be hiervan de universaliteit van den b0 eersten eisch acht. Zoolang de uniu lsbene- van den bond niet in meerdere ma L derd zal zijn, kan de Nederlandsche ring weinig verwachten van een ftnUf van zekere artikelen, welke op den 8 Joed nen politieken toestand geen groo t zouden kunnen uitoefenen, terv. u rpaieO van het pact bovendien nieuwe in den weg zou kunnen leggen 'u sUtÉn, komstige toetreding der voornaams jo welke thans geen lid zijn. Ken rjgj»d- het oog houdend, verklaart de pe- sche regeering uiteraard loyaal t< conjih dewerken tot de studie, waaraan zich zal zetten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2