Het groene oog van Baa-AI. £en Zonnig Boek VERKADE ALBUM Waar Wij Wbnen« Minister Slotemaker verdedigt zijn beleid. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 PARLEMENT Begrooting werkloosheids-subsidiefonds aangenomen. DE SPELLINGKWESTIE. zyn leven gevreesd. Groote brand in Friesland. Vier woningen afgebrand. disconto-verlaging. de „o. a. knudsen" te amsterdam. de „balhash" behouden binnen gebracht. (Van onzen parlementairen medewerker.) In de avondvergadering van Dinsdag had de Tweede Kamer de begrooting van het Werkloosheidssubsidiefonds met den minister van financiën behandeld, waarbij deze aan een ernstig bezwaar van alle fracties was tegemoet gekomen. De Kamer nam genoegen met de gevonden oplos sing, dat de „rentedragende" voorschot ten (aan de gemeenten) zouden verval len, in afwachting van een advies van een door den minister ingestelde commissie. Zonder stemming zou de begrooting er in het late avonduur ook wel door zijn ge gaan, v/are de heer Wijnkoop er niet ge weest. Ofschoon hij in het geheel niet het woord had gevoerd, voelde hij zich toch geroepen, stemming te vragen. Waaróm, bleek den volgenden middag. Toen legde hij een vrij uitvoerige verklaring vóór de stemming af, waarin hij vrijwel een sa menvatting van de geopperde bezwaren gaf en de houding van minister Oud niet voldoende vond. Aldus was hij de sociaal democraten een slag voor en kon hij hen vóór laten stemmen. Voor een hoofdelijke stemming liet voorzitter Aalberse de tijd dringt bij den begrootingsarbeid! zich niet zoo grif vinden; en zoo kon het gebeuren, dat de communistische afge vaardigde volstond met aanteekening te vragen van geacht te willen worden te hebben tegengestemd. Nadat een beetje opruiming was gehou den onder „hamerstukken" en kleine ont- werpjes, kwam de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan het word ter verdediging van zijn beleid. We hebben al ge-.ien dat het onderwijs beleid in het aigemeen niet zoo heel groo- te bedenkingen had ontmoet, behalve bij de sociaal-democraten. Daarop behoefde hij dus niet zoozeer zijn rede te spitsen. Bovendien is de Staatscommissie voor de onderwijsconcentratie pas met haar rap port gereed gekomen en zjin daaromtrent hoopvolle berichten verschenen, zoodat dat netelige punt alvast uit de discussie was verdwenen. De minister behandelde eerst de critiel: op zijn beleid ten aanzien van de schrijf wijze van de Nederlandsche taal, anders gezegd: de spelling, Let een herinnering aan den spellingstrijd van de vorige eeuw (eerst Siegenbeek, daarna De Vries en Te Winkel) wees hij erop dat hel nu niet zoo heel eenvoudig is, om tot overeenstem ming te komen. Dr. de Visser, mr. Terp stra en mi. Marchant hebben in een kort tijdsbestek ook heel wat moeilijkheden trachten te overwinnen. De kwestie is deze, en daar draait alles om: we willen allen een taal die groeit en niet verstart. Wanneer men zich dus met wijzigingen bezig houdt, is een zekere „onbelijndheid", volgens den minister, onvermijdelijk. De heer Tilanus vooral had aangedron gen op een wettige regeling, maar vroeg de minister hij kan toch niet bedoelen, dat de Kamer op een eventueel ontwerp amendementen gaat indienen? Dat zij bij voorbeeld zich over geslachten van woor den gaat uitspreken? De minister zou al thans niet weten hoe een regeling bij de wet zou moeten gebeuren. Bij de replieken verduidelijkte de chris- telijk-historische afgevaardigde, dat hij het ook zóó niet had bedoeld, maar dat hij zou willen dat bij de wet een advies-com missie zou worden ingeschakeld. Een denkbeeld, meende de minister, om eens te overwegen. Dat er nu een chaos op spellinggebied zou heerschen, kon hij allerminst toegeven. Wij hebben immers geen spelling-Terpstra of -Marchant, we hebben een spelling De Vries en Te Win kel, waarvan, bij besluit, op eenige punten kan worden afgeweken. De minister was niet zonder hoop, dat het overleg met de Belgische autoriteiten over de spelling tot overeenstemming zou leiden. Een nadere verklaring van de „kenne lijk mannelijke zelfstandigheden" die een rol spelen bij de pronominale aanduiding hebben we ook nog gekregen. Die uitdruk king moet objectief worden verstaan. De toepassing van dezen regel, waarbij een woordenlijst zal worden aangelegd, zal, naar de meening van den minister niet meer moeilijkheden baren dan enkele andere nieuwe regels. Hij beriep zich op uitlatingen van eenige hoogleeraren der R. K. Universiteit; ook was er overleg met de Kon. Academie voor Wetenschappen ge pleegd. Men had beweerd, dat het geven van „leiding" in de spellingsaangelegenheid op willekeur zou aitloopen. Maar dat is niet juist. Men moet zwenken tusschen „slaafsch- gebonden" en „bandeloos-willekeurig". „Revolutiebouw zonder eenigen histori- schen onderbouw mogen we niet opzet ten." En daarom kan leiding niet worden gemist. Ministei Slotemaker kwam met kracht op tegen het verwijt van den heer K. ter Laan als zou het onderwijs een „klasse karakter" vertoonen. In de eerste plaats was het ernaast om de hooge uitgaven voor de defensie erbij te halen, omdat de sociaal -democraten thans zelf niet meer ontkennen, dat ook Nederland eenige ver sterking van zijn bewapening riet kan ontgaan. Maar verder hebben tientallen jaren achtereen vele eenvoudige menschen er groote offers voor over gehad om zich de vrijheid van het onderwijs te verzeke ren, hetwelk zij wensch+en. Over de aansluiting van het lager on derwijs bij het middelbaar- en voorberei dend hooger onderwijs, waarover een rap- port-Bolkestein is verschenen, kon de mi nister zich nog niet uit'aten. In elk geval was het onjuist, dat hij al voornemens zou zijn dit rapport door te zetten. De zaak was intusschen reeds zoover gevorderd, dat binnenkort resultaat kan worden ver wacht. Ten aanzien van de kwestie of op de openbare school les in B^belsche geschie denis verplicht moest worden gesteld, waaromtrent zeer veel verschil van mee ting heerscht, zeide Z. E. dat hij, gezien de omstandigheden, niets anders kon doen dan er bij de kerken op aan te drinten, dat zij meer cebruik moeten maken van de geleeenheid om vrije Rebellessen op de openbare scholen te geven. De directeur-generaal. Zooals men zich herinneren zal heeft minister Marchant bij zijn optreden in 1933 den eisch gesteld dat hij zou mogen beschikken over een directeur-generaal die hem by de voorbereiding van zijn her vormingsplannen zou bijstaan. Zoo zou de noodzakelijke bezuiniging tevens een betere inrichting van het on derwijs kunnen opleveren. Mr. Marchant bedankte na een paar jaar als minister; van zijn hervormingsplannen is niet veel in vervulling gegaan, is derhalve de func tie van directeur-generaal nog noodig? zoo redeneerden de heeren Coops (v.b.) en Tilanus (c.h.) bij de behandeling van de afdeelingen der begrooting. Uitdrukke lijk hielden zij den persoon van den advi seur van den minister er buiten, een zeer geacht en bekwaam man. De heer Coops dacht zelfs over de indie ning van een amendement. De R. K. on- derwijsspecialiteit Suring wist hem dit uit het hoofd te praten. De omstandigheden zouden thans zoo veranderd kunnen zijn, dat de minister, na een nader onderzoek, tot de overtuiging zou kunnen komen, dat de functie wellicht zou kunnen worden opgeheven. Maar daartoe moest men den minister dan eerst de gelegenheid geven. En in geen geval zou men op korten ter 17. Opeens kwam hij in de Sheik Rasoel in eenzaamheid vertoette De Sheik was wat bly toen ny erna zag die hem van de tyrwxnie der indrm gers wilde verlossen. De m laatste zenuwachtig, want gedurend n.randen had hy iedere dag opnieuw voor 18. Terwijl de Sheik met dokter Bergman praatte, besloten Tonny en Jet eens op hun eigen houtje op verkenning uit te gaan. Dat was natuurlijk erg dom, want ze konden nooit weten waar ze nog terecht konden komen. mijn een dergelijke functie kunnen schrappen. Met dit betoog was de heer Zylstra (a.r.) he* eens. Minister Slotemaker, die er op wees, dat de Kamer drie jaar achtereen den desbe- treffenden post had goedgekeurd, meende dat de handhaving of opheffing van die functie het nieuwe kabinet aanging. Per soonlijk was hij evenwel bereid het ge vraagde onderzoek te doen. Bij de afdeeling hooger onderwijs is door verscheidene leden der Kamer over den toestand bij het tandheelkundig-on derwijs te Utrecht gesproken. Zy vroegen inlichtingen en gaven wenken. De minister zeide, dat hij onmiddellijk na de eerste berichten in de bladen persoonlijk naar Utrecht was gegaan, om een eerste onder zoek in te stellen, en dat hy met de cura toren overleg had gepleegd. Thans is een onderzoek door een commissie in vollen gang en een voorloopig rapport had zijn departement juist denzelfden morgen be reikt; hij kende dit echter nof niet. In elk geval zou hij op de wensehen der Kamer inzake de opleiding, een eventueele split sing (in Amsterdam blijkt men voor een tandartsenopleiding groote animo te heb ben!) en nog andere punten meer de aan dacht der commissie vestigen. Aan de Kamer bleek dus overduidelijk dat de Regeering zoo spoedig mogelijk die Utrechtsche kwestie in het reine wil heb ben. Vandaag is het debat over de begroo- thgsafdeelingen voortgezet. In den afgeloopen nacht is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een blok van vier tuinderswoningen, genaamd „Rozenstein" te Pietersbierum, gem. Bar- radeel in Friesland. Het vuur, dat niet direct ontdekt werd, breidde zich snel uit, zoodat het de brand weer van Barradeel niet mogelijk was de huizen te behouden. Alle bewoners konden in veiligheid worden gebracht. Een zieke vrouw moest naar buiten worden gedragen. Met een kruiwagen werd deze vrouw naar de bu ren gebracht, bij wie zij is opgenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dertien runderen en een paard zijn in de vlammen omgekomen. De vier woningen zijn totaal afgebrand. PRINS BERNHARD BEZOEKT KUNSTIJSBAAN. Schoontijden van Melitta Brunner. Gisteravond heeft Z.D.H prins Bernhard een bezoek gebracht aan de kunstijsbaan, waar hij den wedstrijd van de „Blue Six" tegen het Berlijnsche zestal heeft bijge woond. Een talrijk publiek had zich bij den ingang van de kunstijsbaan verzameld cm den prins te begroeten. Voor de microfoon heette de heer van Zalinge Z.D.H. prins Bernhard welkom, hem dankend voor de belangstelling voor deze in Nederland nog zoo jonge sport. Voorts begroette hij de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Amsterdam. Hierna begaf prins Bernhard zich op het ijs, waar de beide teams aan Z.D.H. werden voorgesteld. Alle spelers drukte hij de har.d Het program begon met een Weensche wals van Melitta Brunner, de wereldkampioene kunstrijden van de professionals. Daarna kwam de prins ten ijs, om den ingooi van de „puck" te doen. Hiermede was het spel aangevangen, dat door den prins, die zelf te Lausanne de ijshockeysport heeft' beoefend, met intense belangstelling werd gevolgd. Hij zeide, niet te begrijpen, dat onze jongens na slechts twee jaar oefe nen zulk een spelpeil hadden bereikt. De scheidsrechters vond de prins buitengewoon fair. Na afloop van den wedstrijd verklaarde de prins tegenover den heer van Zalinga, dat hij de match met veel genoegen had gevolgd en dat hij stellig zijn bezoek zou herhalen. De Nederlandsche bank heeft met ingang van Donderdag 3 December het disconto verlaagd van 2% op 2 procent. De Noorsche tankboot „O. A. Knudsen" is gisteravond om negen uur in de Amster- damsche haven aangekomen. Het schip zal te Amsterdam worden gerepareerd. Het was aanvankelijk de bedoeling, de schade, ontstaan aan het Noorsche motor tankschip „O. A. Knudsen" bij het vastloo- en op den Zuider Strekdam, te Rotterdam te doen herstellen. Na een voorloopig onder zoek echter achtte zoowel de scheepvaart inspectie als de vertegenwoordigers van Llyods het niet raadzaam het schip naar zc-e te laten gaan. Moeilijke tocht naar Rotterdam. De „Oostzee" van L. Smit en Co. s inter nationalen sleepdienst is er gisteravond in geslaagd het Russische stoomschip Balhash van de Beltic Spades Steamship Line, welk schip Dinsdagavond omstreeks half acht een radiografisch verzoek om assistentie ver zond, behouden in de Rotterdamsche haven te brengen. De Balhash is thans gemeerd aan boei 14 op de Nieuwe Maas, dwars voor de Lloyd- kade te Rotterdam. De Balhash die in ballast onderweg was van Portishead naar Leningrad, was op 27 Nov. van eerstgenoemde plaats vertrokken en 't was niet de bedoeling Rotterdam bin nen te vallen. Dinsdag raakte de Balhash evenwel op ong. 5 mijl bewesten den mond Het nieuwe Verkade-Album „Waar wij wonen door Dr.Jac. P. Thijsse is een zonnig boek en als album volkomen rtieww, omdat bet niet een bepaalde streek, maar het hééle land beschrijft. Het bevat 27 ge kleurde platen van groot formaat. Hoe komt U in het bezit van dit prachtwerk? Het album (zonder platen) koopt U voor 75 ets. bij Uw winkelier. De platen verkrijgt U door bons te sparen, verpakt bij Verkade's artikelen. - Al zoudt U nog nooit hebben verzameld, begint er nu meeDit album is een boek van blijvende waarde! PLATEN-BONS BIJ VERKADE'S KOEK, BESCHUIT, BISCUIT, CHOCOLADE, WAXINE van den Waterweg in den Noordweslerstorm. Aangezien het schip in ballast voer, was de zee, die steeds woeliger werd, voor het schip moeilijk en tenslotte bleek het dan ook vrij wel onmogelijk het stuur te hanteeren, waar om besloten werd beschutting tegen het stormweer te zoeken onder de Nederland sche kust. Eenige mijlen ten N.W. van den Ooster, ter hoogte van Goeree, is de Balhash toen voor anker gegaan. Aan de Oostzee is daarop een bergingscontract gegeven, hoe wel, in tegenstelling met de eerste berich ten, de stuurinrichting niet defect was, doch het schip alleen onbestuurbaar was. Gedu rende den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Balhash in een zeer gevaarlijke po sitie gezeten op de Maasvlakte, ongeveer op de plaats, waar indertijd de Salento-ramp heeft plaats gehad. Een oogenblik heeft de Rus nog de mogelijkheid overwogen om te trachten zich zelf te redden, doch in ver band met de gevaarlijkheid van den grond is hiervan afgezien. Men is een tijdlang bang geweest, dat de ankertros van de Balhash zou breken, aan gezien de storm niet alleen aanhield, doch zelfs een tijd lang in hevigheid scheen toe te nemen. Indien dit gebeurd was, zou het Russische schip ongetwijfeld op de kust geworpen zyn. De Oostzee, die steeds in de nabijheid van het schip is gebleven, heeft tenslotte in den morgen van Woensdag bij de Hinderribben de verbinding tot stand gebracht en het schip, dat inmiddels beide ankers had verlo ren, op sleeptouw genomen. Het sleepen is vlot verloopen: om tien over half drie is de sleep officieel in den Nieuwen Waterweg als binnengekomen gerapporteerd, waarna de Oostzee het schip naar Rotterdam heeft gebracht, waar eenige havensleepbooten de Balhash aan boei 14 hebben gemeerd. Het schip zal te Rotterdam gerepareerd worden. HOE TE VLAGGEN TIJDENS DE BRUIDSDAGEN? Het hoofdbestuur van „De Princevlag" meldt ons: Van verschillende zijden wordt ons ge vraagd wat het standpunt der vereeniging is inzake het vlaggen tijdens de bruidsdagen van H.K.H. prinses Juliana en Z.D.H. prins Bernhard. Naar de meening van ons hoofd bestuur moet, niet aleen door particulieren, maar ook door rijks- en gemeentegebouwen vanaf het tijdstip van de ondertrouw tot en met den dag van het huwelijk worden ge vlagd, terwijl gedurende dien tijd doorloo pend door elkeen oranje dient te worden ge dragen. Tot een algemeene vlaggenhulde extra op te wekken zal wel onnoodig zijn, de gansche natie binnen en buiten de landsgrenzen deele ook op die wijze in de feestvreugde, welke in de residentie haar hoogtepunt vindt. In elk geval zorge men dat los van de weersgesteldheid op den dag van on dertrouw en van het huwelijk geen huis, geen gebouw en geen schip zonder onze van oranje voorziene driekleur is. De kortelings gepubliceerde mededeeling omtrent de juiste kleuren voor de rood-wit-blauwe cn de oranje-wit-blauwe vlag had een stroom van aanvragen om kleurenstaaltjes tot ge volg, uit alle deelen des lands. Nog steeds kan men staaltjes aanvragen. Toezending geschiedt kosteloos door den secretaris van het hoofdbestuur den heer H. K. van Min nen, Hofsingel 18, te Vlaardingen. INCASSEERDER VAN ONINBARE VORDERINGEN. Oplichterstruc, die geen succes had. Dezer dagen vervoegde zich by een win kelier te Bussum een 30-jarige man, die hem naar het adres van een bepaald persoon vroeg. Toen de winkelier tot zijn spijt moest mededeelen, dat hij dien niet kende, voeg de de bezoeker hem toe, dat hy bly mocht zyn, dat het geen klant van hem was „daar het geen beste" was. In het gesprek dat zich hierop tusschen den winkelier en den onbekende ontspon, maakte de laatste zich bekend als iemand, die geen moeite had met het invorderen van oninbare posten. De winkelier, die reeds lang moeite deed een post van 120 binnen te krijgen, ging ten slotte in op een aanbod van den bezoeker om het bedrag te innen. De man ging met de vordering op stap en wist den klant, die het bedrag schuldig was, een verklaring te doen teekenen dat het bedrag met 5 per week zou worden af betaald. Met deze verklaring begaf de man zich weer naar den winkelier en voegde hem toe, dat de vordering nu binnen een hall jaar betaald zou zijn. Hij zou iedere week het geld gaan innen, doch berekende voor de kosten, die hij moest maken 40, die vooruit betaald moesten worden. Om den winkelier meer vertrouwen te geven deponeerde hij 5 op tafel als eerste betaling van den klant. De winkelier was echter niet zoo goedgeloovig om de 40 da delijk te geven, waarop de man, de 5 weer opraapte en den winkelier zijn adres in Zandvoort opgaf met het verzoek het geld te willen sturen. De winkelier onderzocht de geheele zaak eens goed en kwam al spoe dig tot de ontdekking, dat de man een han dig oplicher moest zijn. De klant, een arm lastige vrouw, bleek slechts 1 per maand te kunnen betalen en had de verklaring ge- teekend onder valsche voorspiegelingen. Toen de oplichter later nog den moed had per brief op betaling aan te dringen van de 40, nam de winkelier de politie in den arm, die tot arréstatie van den oplichter overging. Het was de 30-jarige B. uit Zandvoort, die reeds meermalen dergelijke trucs had uitgehaald en met meer succes. BELGISCH SLEEPSCHIP GEZONKEN. In den afgeloopen nacht is op de Wester- schelde, ten Oosten van Hansweert, een Bel gisch sleepschip gezonken. Het sleepschip „Vreedenburgh", schipper L. Pauwels, was op weg van de Ruhr naar Gent met 460 ton cokes. Het schip werd getrokken door de sleepboot „Bastiaan". Naar verluidt, moet het schip in aanraking zyn gekomen met een uitstaande ankerketting van een voor anker liggende zeeboot. De „Vreedenburgh" is toen door midden gebroken en vrijwel on middellijk gezonken. De opvarenden, t.w. de schipper, diens vrouw en een kindje van zeven maanden konden zich aan boord van de begeleidende sleepboot in veiligheid stellen. Ter plaats waar de „Vreedenburgh" gezonken is, staat zeer veel water, zoodat bergen vermoedelijk niet mogelijk zal zijn. De sleepboot „Bastiaan" is te Hansweert binr.engeloopen. DE DEENSCHE SCHOENER. De Deensche schoener, die gistermorgen by de Spijkerstraat te Breskens aan den grond is geloopen, blijkt te zyn de „Fuglen'' en niet de „Sigrid", zooals oorspronkelijk gemeld was. De reddingboot uit Vlissingen heeft geen hulp behoeven te verleenen en is in den namiddag teruggekeerd. De „Fuglen" heeft beide ankers verspeeld. Hoewel de sleepbooten gistermiddag ver binding hebben kunnen krijgen, verwacht men toch niet, dat het schip vlot zal komen. DE BIJ NORDERNEY GESTRANDE KOTTER. Het IJmuidensche visschersvaartuig, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag bij Norderney op een rif is geloopen, blijkt te zijn de kotter „Trucojo" IJm. 201. De vier opvarenden zyn zooals bekend door de reddingboot „Bremen" gered. Het scheepje is als verloren te beschou wen. NIEUWE REGELING VOOR CONSUMPTIE -MELK. Minimum-detailprijzen worden opgeheven. De regeering overweegt nieuwe plannen voor een consumptie-melkregeling. Naar het „Handelsblad" verneemt, is het de bedoeling van regeeringscommissaris Louwes, niet alleen voor het z.g. „wettelijk gebied" omvattende de omgeving der groote consumptiecentra in het Westen des lands de minimum-détailpryzen voor consumptiemelk in te trekken, maar boven dien, voor de z.g. half-wettelijke gebieden alle bepalingen ten aanzien der productie van handel in en verkoop van consumptie- melk op te heffen (dus: distribuanten-erken- ningen en minimum-détailprijzen). Verder is het de bedoeling van den regeeringscommissaris voor het Westelijke wettelijke gebied het onderscheid tusschen industrie- (inclusief zelfkazers) en con sumptiemelkers te doen vervallen en aan allen éénzelfden prijs te garandeeren. Aan gezien de productie grooter is dan de con sumptie, zal dit voor den veehouder, die tot dusver erkend consumptiemelker waren, een nadeel beteekenen, te meer omdat het de bedoeling van den regeeringscommis saris is, binnen zekeren tijd óók het ver schil in prijs te doen verdwijnen. Ten slotte is het de bedoeling, de uitvoe ring der consumptiemelkregeling in het Westen allengs geheel te doen loopen over de organisaties der veehouders, ook de be taling. De boerenprijs zal dan worden vast gesteld door deze organisaties in overleg met den handel, met de regeering als arbiter.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5