CejaS: .50uitwland Verkeersongelukken. Van Zeeland spreekt in de Belgische Kamer. De Japansch-Chineesche besprekingen. Mislukte opstand in Griekenland. Opzegging scheepvaartbepalingen. Frankrijk zegt Engeland steun toe. Jim Mollison gevonden. Slecht weer dreef de vlieo®rs meer dan 300 K.M. uit den koers stormschade aan dijken en duinen. iSf) Te Zoutelande. Het stormweer heeft te Zoutelande aan de duinen en zeeweringen groote schade aangericht. De door de Vereeniging tof bevordering van het Vreemdelingenverkeer kort geleden aangelegde bestrate toegangsweg tot het badstrand is aan de zeezijde geheel wegge slagen en de palissadeering die den duin voet voor de villa Zomerduin verdedigde, is grootendeels vernield. Ook het duin, liggende boven de basalt- glooing is aanmerkelijk ingekort en de niet- verdedigde duinen zijn door den vloed ern stig afgebrokkeld. Op Walcheren. Ook de duinen van Walcheren, met name onder Domburg en Oostkapelle hebben het hard te verduren gehad. Nieuwe stukken sloegen weg, en op andere plaatsen heeft de zee weer terrein gewonnen. Onder Oost kapelle zijn enkele strandhuisjes, voorna melijk eigendom van Middelburgsche inge zetenen, totaal vernield. Ook een kanohuis met kano's onderging hetzelfde lot. en AUTO-ONGELUK. Twee menschen aangereden ernstig gewond. Dinsdagavond half tien reed op de Heer- lerbaan een rector uit Duitschland, zekere W, met zijn auto, komende van de Duitsche grens, in de richting Heerlen. In de nabij heid van den molen van den heer Nelissen heeft hij een verloofd paar, dat aan de rechterzijde van de tramlijn op den weg liep, aangereden. Beide personen, de 21-ja- rige mejuffrouw G. Vissers, wonende aan de Loch, gem. Heerlen, en P. J. H., wonen de te Voerendaal, werden ernsig gewond. Toen de heer W., me behulp van burgers, het meisje in zijn auto had gedragen en haar naar het hospitaal te Heerlen wilde bren gen, vonden eenige voorbijgangers het lichaam van H., dat tusschen de tramrails lag. Even nadat het lichaam van de rails was verwijderd, passeerde de tram, W. heeft beide personen naar het hospi taal te Heerlen vervoerd, waar zij in zorp wekkenden toestand zijn opgenomen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt, waarna hij op vrije voeten is gestéld. De auto is in beslag genomen. DOODELIJK ONGEVAL. Bekend straattype uit Geldermalsen door trein overreden. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Gel dermalsen nabij het station een doodelijk ongeval gebeurd. De 50-jarige B. Steenis is bij het kolen zoeken langs da goederenwa gens onder een rangeerenden trein geko men. Zijn been werd afgereden. In zcrgwek- kenden toestand is de man naar het zieken huis te Utrecht vervoerd, waar hij na aan komst is overleden. S. was niet geheel normaal en zocht altijd kolen bij het station. Hij was een bekend straattype te Geldermalsen. SALARISREGELING LEERLING- VERPLEGENDEN. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit inzake de salarisregeling van leer ling-verplegenden. Hieraan wordt het volgende ontleend: De jaarlyksche bezoldiging van de leer- ling-verplegenden bij de ryksverplegings- inrichting bedraagt: a. bij de ziekenhuizen: bij aanvang f 700, bij toelating tot het twee de gedeelte van den opleidingscursus 750, bij toelating tot het laatste gedeelte van den opleidingscursus 850; b. bij de krankzinnigengestichten: bij toelating tot het tweede gedeelte van den opleidingscur sus 850, bij toelating tot het laatste ge deelte van den opleidingscursus 900. De jaarlijksche bezolding van de leerling- verplegenden, die het wettelijk beschermd diploma, hetzij voor de gewone ziekenver pleging (diploma a), hetzij voor de verple ging van zenuwzieken en krankzinnigen (diploma b), hebben verworven, bedraagt, zoolang zij nog niet tot verpleger (ster) zijn benoemd, in beide soorten inrichtingen 900. Op vorengenoemde bedragen wordt voor het genot van kost en inwoning een korting toe gepast van 500 per jaar. Aan leerlir.g-verplegenden, op 31 Decem ber 1936 in dienst, wier netto-bezoldiging onder de werking van dit besluit met meer dan 15 ten honderd zou dalen, wordt, zoo lang zijn onafgebroken als leerling-verple gende in dienst blijven, bij wijze van over gangsmaatregel een persoonlijke toelage toegekend tot een zoodanig bedrag, dat de vermindering der netto-bezoldiging beperkt blijft tot 15 ten honderd van de netto-bezol diging, welke zij volgens de op genoemden datum geldende regeling zouden ontvangen. 60 JAAR GETROUWD. Het echtpaar F. SchoutenA. Schouten- Bikker te Noordeloos is vandaag 60 jaar ge trouwd. INBRAAK IN SOESTER-NATUURBAD Optimisten! Bij de politie te Soest is aangifte gedaan, dat is ingebroken in het restaurant van het Soester natuurbad. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot het restaurant, waar alles overhoop is ge haald. Bij de sluiting van het badseizoen had de exploitant van het restaurant alles medegenomen, zoodat de daders niets van hun gading konden vinden. De heer Maria, de exploitant van de strandkiosk, had even wel een grooten voorraad strandartikelpn in een deel van het restaurant opgeslagen. Hiertoe is men, door een houten schot te verplaatsen, doorgedrongen. Een aantal strandparasols en een groote hoeveelheid bad-artikelen worden vermist. BLIKSEMINSLAG. Gistermorgen is te Apeldoorn tijdens een kort doch hevig onweer de bliksem in de marechaussee-kazerne, aan den Zwolsche- weg, geslagen. Hij schoot door de planton- kamer en een gang; vonken vlogen uit de stopcontacten. Schade werd echter niet aan gericht. GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER. Belastingambtenaren te IJmuiden hebben gisteren in een woning aan de President Heynstraat 400 boekjes sigarettenpapier in beslag genomen, waarvoor geen accijns was betaald. BRAND IN ZUTFEN. Vannacht tegen twee uur werd een uit slaande brand ontdekt in een onbewoond perceel aan de Hooge Haven te Zutfen, waarin beneden een stalling voor wagens, boven een worstdrogerij en op den zolder een bergplaats van emballage zijn gevestigd. Naast het perceel staat een graanpakhuis. De brandweer wist het vuur tot het bran dende perceel te beperken, doch kon niet verhinderen, dat het geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbe kend. Verzekering dekt de schade. BOTSING OP SPOORWEGOVERWEG. Seinwachter zette direct het signaal op onveilig. Gisteren heeft op den spoorwegoverweg te Geleen een botsing tusschen twee auto's plaats gehad, welke nog goed is afgeioo- pen. De heer Olislagers uit Doenrade, is met zijn auto in botsing gekomen met een wa gen van den gemeentereinigingsdienst uit Geleen. De botsing geschiedde juist op den overweg. De seinwachter heeft, daar een trein verwacht werd, het signaal direct op onveilig gezet. Het treinverkeer heeft on geveer twintig minuten vertraging gehad. De auto van den heer Olislagers werd ge heel vernield. De heer O. zelf bekwam ver wondingen aan gelaat en handen. De auto van den reinigingsdienst werd licht bescha digd, de bestuurder kwam met den schrik vrij. FRAUDE BIJ STEUNVERLEENING. Het orgaan van de crisis-steunverleening te Maassluis heeft bij de politie kennis ge geven van twaalf gevallen van fraude, we gens verzwijging van inkomsten. Tegen eenige personen is reeds proces-verbaal op gemaakt Er zijn bedragen verzwegen van f 15 tot 1100, in totaal f 3000. In de Belgische Kamer zijn de debat ten over het militaire wetsontwerp voortgezet. Minister-president van Zee land zeide accoord te kunnen gaan met het door de regeeringspartijen voorge stelde amendement Volgens hetwelk de diensttijd van een deel van het contingent gedurende de periode van 1937 tot 1941 op 17 maanden wordt vastgesteld, terwijl de rest 12 maanden dienst doet. Bij de bestaande Europee- sche situatie is het noodzakelijk, dat men bij een mobilisatie van het leger over genoeg manschappen beschikt. Van Zeeland herinnerde voorts aan de bekende rede van koning Leopold en ver zekerde, dat de woorden van den koning en de politiek der regeering een geheel vormen. De buitenlandsche politiek van België is er een van onafhankelijkheid, waarbij de ver plichtingen natuurlijk worden nagekomen. Gij kent de resultaten, die wij bereikt heb ben, aldus de minister-president, en gij weet, wat kort geleden te Londen gezegd is Ten aanzien van de Locarno-accoorden zeide van Zeeland, dat België, Frankrijk en Duitschland de verzekering wil geven, dat het bereid is de consequenties daarvan te aanvaarden. „Wij bewapenen tegen nie mand, maar wij moeten sterk zijn om te voorkomen, dat een naburige mogendheid een gemakkelijke overwinning op ons denkt te behalen. Wij weten, dat wij niet alleen staan, dat wij trouwe vrienden hebben. Ter vermijding van een catastrofe is het goed dat landen als Engeland en Frankrijk een tegenwicht vormen tegen invloeden, die fataal kunnen zijn". Tenslotte zeide van Zeeland, dat België zal medewerken aan de handhaving van den vrede. Minister Spaak over de buitenlandsche politiek. Tijdens de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken heeft minister Spaak een rede gehouden, waarin hij zich aansloot bij de verklaringen van den heer van Overbergh, die, naar hij zeide, de posi tie van België duidelijk heeft uiteengezet. „Ons land aldus Spaak blijft trouw aan al zijn verplichtingen, maar met het oog op onze aardrijkskundige ligging kunnen wij niet in dezelfde rij als 'de groote mo gendheden plaats nemen. Contracteerende partijen behoeven niet noodzakelijk een zelfde aandeel in te brengen. In de overeen komst met de groote mogendheden geeft België al wat het kan geven. Door zoo te handelen voeren w(j de eenige politiek, die voor ons mogelijk is, wij werken op die wijze zoowel met Frankrijk als met Enge land samen in het belang van den Europee- schen vrede. België zal ook zijn bijdrage leveren tot het stelsel van collectieve veilig heid en wederzijdschen bijstand, zonder echter te vergeten, dat het zijn plicht blijft zijn gebied te verdedigen". Kamer neemt militair ontwerp aan. Met 137 tegen 43 stemmen heeft de Kamer het militaire wetsontwerp, dat de militaire dienstplicht voor een deel van de lichting brengt op 17 maanden, tot 1941, aangeno men. Acht stemmen werden blanco uitge bracht. Tegen stemden de Vlaamsche natio nalisten en de communisten, evenals enkele Vlaamsche katholieken en socialisten. De Rexisten stemden voor het ontwerp. Pc Japansch-Chmeesche spanning Ultimatum van Japan. Het Agentschap Domei verneemt uit Nanking, dat'in antwoord op het verzoek van den Japanschen ambassadeur om de op 21 October afgebroken besprekingen te her vatten. Het hoofd van de afdeeling Azië van het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken zou hebben verklaard, dat China de besprekingen niet zal hervatten, zoolang het geen bevredigend antwoord heeft ontvangen op het krachtige protest, dat zjj binnenkort tot Tokio zal richten, betref fende de hulp, welke door Japan is ver leend aan de Mongolen, die Soeljioean aan vallen. Men gelooft, dat Tokio zal antwoorden met een ultimatum, waarin voor hervatting der besprekingen een termijn zal worden gesteld, na afloop waarvan alle onderhan delingen als geëindigd zouden worden be schouwd, en de Japansche ambassadeur van Nanking naar Sjanghai Japansch communiqué over samen werking met Italië. Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert een officieel communiqué, waarin gezegd wordt, dat Japan, na de ontwikke ling in Abessinië en de houding van de Vol- kenbondsleden met aandacht te hebben ge volgd, besloten heeft, het gezantschap te Addis Abeba te vervangen door een consu laat-generaal. Italië heeft de verzekering gegeven, dat de Japansche commercieele en andere be langen in Abessinië speciale aandacht en bescherming zullen genieten. Derha've wordt verwacht, dat binnenkort onderhan delingen zullen worden geopend over de regeling der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Abessinië. Ofschoon, zoo gaat het communiqué ver der. geen onderhandelingen van politieken aard worden gevoerd, is het niettemin be kend, dat beide landen ernaar streven, har telijke betrekkingen door cultureele en an dere samenwerking te onderhouden. Tenslotte wordt gezegd, dat Italië en Mandsjoekwo tot overeenstemming zijn ge komen omtrent de instelling van een Ita- liaansch consulaat generaal te Moekden, het geen echter met de instelling van een Japansch consulaat-generaal in Abessinië niets te maken heeft. Japansche mariniers te Tsjing Tao. In verband met het afkondigen van de uisluiting door de Japansche spinnerijen, waardoor 25 000 Chineesche arbeiders zon der werk komen, zijn hier een duizendtal Japansche mariniers in volle oorlogsuitrus- itng aan iand gezet. Zij patrouilleeren door de straten. EEN VERKLARING VAN EDEN IN HET LAGERHUIS. De Britsche steunverleening aan België. In antwoord op een vraag of de Britsche garantie tot verdediging van België in een geval van agressie zich eveneens tot het overzeesche Belgische rij uitstrekt, verklaar de Eden in het Lagerhuis, dat de krachtens het Locarno-pact verstrekte waarborgen blijkens den tekst van het verdrag duidelijk tot Europa beperkt blijven. In antwoord op een andere vraag zeide Eden, dat het de bedoeling der Britsche regeering is, dat de draagwijdte harer ver plichtingen op grond van een nieuw Locar- no-verdrag, die van het oude Locarno-ver- drag zoo dicht mogelijk nabij komt. VRAAG IN HET LAGERHUIS OVER VON RIBBENTROF. Het liberale Lagerhuislid Mandel zal mor gen minister Eden vragen of hij weet, dat de Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop in Duitschland de functie van controleur van de anti-communistische pro paganda uitoefent en of de regeering deze functie vereenigbaar acht met het ambt van een diplomaat, geaccrediteerd bij het bof van Sint James. De autoriteiten in Griekenland heb ben een strenge censuur ingevoerd. Men zegt, dat een aantal oud-ministers gearresteerd en naar den Egeeïschen Archipel Verbannen zijn. Zij zouden te zamen met officieren een complot heb ben gesmeed om de regeering omver te werpen. Fransch en Britseh protest te Berlijn. De Fransche ambassadeur te Berlijn Fran- ?ois Poncet heeft heden opdracht gekregen b(j de Duitsche regeering te protesteeren te gen het schenden van de clausule van Ver-1 saille inzake de Duitsche rivieren. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir I Eric Phipps heeft een gelijke opdracht ont- vangen. DE REDE VAN THOREZ TE ST. ETIENNE. Communistische partij zal opheffing van „blokkade" tegen Spanje eischen. Het bestuur van de communistische par- lementsfractie heeft met algemeene stem men de rede goedgekeurd, die Thorez te St. Etienne heeft gehouden en als zijn meening te kennen gegeven, dat de politiek der regeering niet in overeenstemming is met het programma van het Volksfront, o a. ten aanzien van de verdediging van den vrede. Besloten werd in het debat over de buiten landsche politiek te in terven ieeren, o.a. om opheffing van de „blokkade" tegen Spanje te eischen. ITALIANEN ZETTEN VEROVERING VAN ABESSINTE VOORT. Op 1 December des middags om vijf uur rijn de troepen van g»pcraal Coloso bij de bezetting van de gebieden rond het Tana- meer, Irgalem binnengedrongen. Het is maar eens in het Jaar Sinterklaas. Geef dan Iets extra goeds een klst)e echte de beste sigaren ter wereld. In lederen prijs en M| lede ren heer welkom. EEN UITEENZETTING VAN MINISTER COT. De Fransche luchtvaart Le luchtvaartcommisjie van de Kamer heeft een uiteenzetting aangehoord van den minister van luchtvaart over den toestand der luchtvaart. Deze uiteenzetting stelde in staat de bereikte vorderingen te constatee- ren in de organisatie van de luchtvaart en de resultaten, die verkregen zij in bewape ning en fabricage. Minister Cot sprak ook nog over een luchtverbinding met Amerika. De exploitatie van een zoodanige lijn zou 60 millioen per jaar kosten. De eiluatie van Danlzig. DE VOLKSDAG VAN DANZIG BIJEEN. De Volksdag is gistermiddag bijeenge komen .Bij de stemming over eenige be noemingen onthielden zich de oppositie partijen en de Poolsche groepen. Voorstel len tot het openen van een strafvervol ging tegen eenige leden der oppositie wegens anti-Duitsche actie werden aan genomen met de stemmen der N.S.D.A.P. vóór. De Volksdag heeft besloten een rechte lijke vervolging in te stellen tegen de socialistische afgevaardigden Brill en Borst, redacteur van de „Dantziger Volks- stimme", en den communist Langenau. Een voorstel om ook een vervolging tegen den nationaal-socialistischen afgevaardig de Schultz te Penen werd verworpen. Brill en Langenau zijn op straat door de politie gearresteerd. Opheffing van parlementaire immuniteit. Het besluit tot het instellen van een strafvervolging tegen eenige afgevaardig den van den volksdag te Danzig houdt in, dat de parlementaire immuniteit dezer leden is opgeheven. Behalve de genoem de leden wordt ook de advocaat Friedrich, afgevaardigde der Duitsch nationale par ty, vervolgd wegens belastingbedrog. Een disciplinair onderzoek zal volgens besluit van den volksdag worden ingesteld tegen den leider der katholieke centrum partij, Stachnik. „PRAWDA" EN „ISWEST1JA" IN ZWITSERLAND VERBODEN. Op grond van het besluit van den bonds raad van 3 November mogen onder meer de Sovjet-Russische bladen „Prawda" en .Iswestija" niet meer in Zwitserland inge voerd worden. DE VERSTERKING DER FRANSCHE VLOOT. De Fransche minister van marine heeft in de Kamercommissie voor de marine me degedeeld. dat het vlootprogramma voor de volgende jaren Frankrijk in staat zal stellen in 1943 vijf linieschepen van 35.000 ton .n tien kruisers van 10.000 ton in dienst te hebben. De tenuitvoerlegging van het pro gram zal gedurende 4 H jaar een jaarlijksche som van 1% milliard vergen. NA DEN DOOD VAN ZAHAROFF. Op een vraag van den conservatieven af gevaardigde Williams heeft minister-presi dent Baldwin in het Lagerhuis geantwoord, dat er geen aanleiding bestaat voor de be noeming van een enquete-commissie tot on derzoek van eventueele relaties die zouden bestaan tusschen wijlen Zaharoff en zekere ambtenaren van de kroon, omdat de in de ers gepubliceerde beschuldigingen vaag zijn en niet door verantwoordeliw» personen geuit ingeval van niet-nitgelokten aanval. In de Paris-Soir publiceert Dauerweh der esultaten van een onderzoek, dit hy zoojuist in Engeland heeft ingesteld. HiJ deelt mede, dat Delbos, de Fran sche minister van buitenlandse!* zaken, Vrijdag in de Kamer zal mede- deelen, dat Frankrijk zich verplldrt Engeland te hulp te komen, indien dit land het slachtoffer wordt van een niet- uitgelokten aanval. Deze verklaring, aldus Dauerwein, dit voor de eerste maal wordt afgelegd, volft op die van Eden, en zal ln de geheelt wereld zeer de aandacht trekken, niet om dat zij veel in den toestand verandert - immers het is den laatsten tijd volkom duidelijk, dat beide landen hand ln hand gaan doch omdat zij het bewys zal leve ren, dat zich de laatste maanden ln Enge land grondige wijzigingen hebben voltrek ken. Want het aanvaarden van een belofte tot steun is voor Engeland heel wat ern stiger dan zelf steun beloven. EEN AUTOWEG TUSSCHEN BERLIJN EN ROME. Rijkskanselier Hitier heeft den Italiaan- schen industriëel, senator Puricelli, deskun dige op het gebied van wegenaanleg, ont vangen. Onder meer is het plan voor den aanleg van een autoweg BerlijnRome be sproken. DE JEUGD EN DE VERDEDIGING VAN SOVJET-RUSLAND. De communistische jeugdbonden hebben tezamen met de Ossoaviakhim, 1.727.000 schutters en 60.000 scherpschutters en instructeurs opgeleid. Op het gebied der luchtafweerverdediging en de verdediging tegen den chemischen oorlog worden 4.600.000 personen ingewijd. 54000 jeugdige personen bezoeken de ruiterscholen. Verder werden dit jaar 10.000 parachu tisten opgeleid en 15000 zweefvliegers, die de lessen gevolgd hebben, zonder hun be roepsbezigheden te onderbreken. Ook de 167 luchtvaartscholen hebben dit jaar een aantal piloten opgeleid, die eveneens de lessen gevolgd hebben zonder dat zij hun werkzaamheden in den steek behoefden te laten. NA HET JAPANSCH-ITALIAANSCHE VERDRAG. Japan mag zich niet laten mee sleuren in een fascistisch blok. A ,ü^SeCre MriS"ieneraal van de Seijoekai. Anddo, verklaarde voldaan te zijn over de commercieele voordeelen, welke Japan ont vangt overeenkomstig de Italiaansch-Japan sche overeenkomst. Hy acht het evenwel zijn phcht de regeering er op te wijzen gevaar bestaat dat Japan zich zou laten meesleepen in een fascistisch blok Dit zou ÏÏÏÏr WCkken by -rige mo- zich togn' heWunaansÏh Duitsch-Japansche verdrag. Zn vreest dat Japan hierdoor wordt meegesleurd in een komenden wereld-oorlog EEN REDE VAN GENERAAL SMCT& Afrika moet op Engeland vertrouw. Te Standerton in Transvaal heeft gene raal Smuts een redevoering uitgesprota, waarin hij o.m. zeide, dat hij niet geloofde dat vandaag of morgen een oorlog uit sou breken, maar dat het duidelijk U, dat de naties hun huis in orde moeten brengen. Wat Zuid-Afrika aangaat, het moet ver trouwen op zyn machtigen vriend, Groot- Britannië, voor de bescherming van rijn kusen. Zelf moet het echter de verdediging te land en in de lucht ter hand nemen, ter einde een invaller of een vijand, die een luchtaanval pleegt, af te slaan. Er bestaat een gevaar, omdat de unie zich niet geheel kan losmaken van die landen, welke ver kozen hebben op te trekken langs een voor de menschheid zeer gevaarlijken weg. Blaf fende honden bijten niet voegde Smuts hier aan toe, nu en dan vallen zy echter kleine naties aan en slikken die op, zooals met Abessinië gebeurd is. NA DEN STORM... Tien opvarenden der „Elsa" verdronken. Het staat thans vast, dat 10 van de 12 le den der bemanning van het Duitsche stoomschip „Elsa", dat tijdens zwaren storm op de Noordzee is vergaan, in de golven zyn omgekomen. TROTZKY WIL ZICH ELDERS VESTIGEN. Volgens „Dagbiadet" heeft Trotxky aaD verscheidene landen vergunning verzocht, zich daar te mogen vestigen. fiuhUtaaci ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der vliegtuigen en postvlieg tuigen is als volgt: Djalak (uitr.) te Rome. Rietvink (uitr.) te Rangoon. Kievit (thuisr.) te Athene. De vliegers ongedeerd Sinds gistermiddag hall men niets meer vernomen van recordvliegers Mollison en Molinier. laatst zyn zy waargenomen door den vuurtorenwachter van Kaap AguM** welke zich op ongeveer 200 mijl Oosten van Kaapstad bevindt. Na e tijd heeft men niets meer van de bei vliegers vernomen. Het gerucht f*** dat zy een noodlanding hebben mo***® maken. In verband hiermede is aan alle po bureaux, hotels en boerderyen, 'n de -Mg geving van de plaats waar de noodlanou* zou hebben moeten plaats vinden, ?Sr heef' de belde

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6