Amstecdamsche !Beuts heymans en sluyter te basra. nieuwe wereld-hoogte-records. KOEDIJK opgave van noordhollansch landbol wcrediet n.v. (Ontvangen per draadlooze telefoon). tabakken. NOORDSCHARWOUDE HEERHUGOWAARD HEILOO Geneeskundige brieven De roofmoord te Opende. Verdachten hooren 20 en 12 jaar tegen zich eiachen. gegeven een onderzoek in te stellen. Tal van vliegtuigen zijn opgestegen en verschillende booten zijn vertrokken om de beide vliegers in de bergen zoowel als op zee te zoeken. Alle pogingen blijken evenwel tot nu toe tevergeefs te zijn geweest. Het staat in ieder geval wel vast, dat zij er niet in geslaagd zijn den afstand Enge land— Kaapstad binnen recordtijd af te leggen. Mollison gevonden. Hedenmorgen werd uit Kaapstad gemeld dat Jim Molison en zijn metgezel Molinier ongedeerd gevonden zijn bij Wiedrift, een twintigtal kilometers ter zuiden van Bre- dasdorp. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn thans op hun retourvlucht naar Neder land tot Basra gevorderd. Dinsdagochtend om half zeven pl.t. taxiede het toestel over het vliegveld van Jodhpur om in Noordelijke richting te ver dwijnen. Eerst ging het naar Karatsji en na een korte rust steeg het toestel om 11.10 uur weer op, om koers te zetten naar Gwa- dar, waar wederom een tusschenlanding werd uitgevoerd. Om 14.45 u. draaiden de motoren weer, waarna om 16.05 uur het eindpunt van deze etappe, Djask, werd be reikt. Gedurende dezen tocht was het mooi, zonnig weer. Gisteren daarentegen was de lucht be wolkt en regende het voortdurend. Om 5.50 uur gingen de aviateurs op weg. Zij deden eerst Lingeh aan, vanwaar zij om 9.25 uur naar Bushir startten. Na een kort opont houd aldaar koos het tweetal om 12.43 uur weer het luchtruim om vervolgens om 14 25 uur te Basra neer te strijken. Een 3-motorigen Italiaanschen watervlieg tuig met Alfa-Romeo-motoren uitgerust heeft nabij Triest twee nieuwe wereld hoogte-records met nuttigen last gevestigd. Bemand met drie personen en een nuttigen last van 2000 K.G., bereikte het toestel een hoogte van 7831 meter; bemand met twee personen en een nuttigen last van 5000 K.G. bereikte het een hoogte van 6717 meter. De vorige records waren 7507 en 6220 meter en werden behaald door een Franschman en Amerikaan. Jkheepstiidingeti STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. „Nederland". Benkalis, thuisr., v. Port-Said 2 Dec. Joh. de Witt, uitr., v. A'dam 2 Dec. Poelau Tello, thuisr., te Hamburg 2 Dec. Poelau Bras, uitr., te Sabang 2 Dec. Chr. Huygens, thuisr., v. Batavia 2 Dec. ftoiMHciaat 1lieuws PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. Belastingverlaging onmogelijk. In de zitting der Provinciale Staten van Noordholland deelde de Gedeputeerde voor de Financiën, Ed. Polak, in antwoord op de algemeene beschouwingen mede, dat het college zich niet zal inlaten met het poli tieke debat, dat zich bij deze beschouwingen heeft ontwikkeld. Spr. bleef bij de begroo ting en constateerde dienaangaande, dat de financieele toekomst van de provincie niet ongunstig is. Noordholland maakt, ook wat den belas tingdruk betreft, geen slecht figuur. Men mag echter niet vergeten, dat het batig slot practisch de eenige reserve is, welke de provincie bezit, ten bedrage van 1.762.000. Zou men gaan interen, dan zou later onge twijfeld belastingverhooging het gevolg zijn. Welke gevolgen de devaluatie zal hebben voor de begrooting en of alles nu niet op losse schroeven is komen te staan? De be grooting is opgemaakt lang voordat mone taire maatregelen afkwamen, aldus spreker. Gaan de vermogens inderdaad omhoog, dan zal de provincie misschien in 1937 daarvan voor een klein deel profiteeren. Op losse schroeven staat het budget voor 1937 geens zins. Mochten zich onvoorziene omstandig heden voordoen, dan zal het college met een suppletoire begrootirig komen. In verband met de stabiliteit acht het col lege belastingverlaging thans ongewenscht, omdat intering van de reserve moet worden voorkomen, en de sociale zorg niet mag worden verminderd. Zoodra de opbrengst van de opcenten hooger zal zijn dan de ra mingen zullen gedeputeerden de eersten zijn, om met belastingverlaging te komen. Eerder echter niet. Tot slot kwam spr. namens het college op tegen de critiek van de N. S. B.: dat dit college onbekwaam is en de verantwoordelijkheid niet draagt om dat het steunt op de ambtenaren. Spr. had daarvoor maar één antwoord, namelijk het Amsterdamsche gezegde: Dat nemen wij tSHt, De huwelijkscollecte De collecte voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk in onze gemeente heeft aan den Kanaaldijk opgebracht f 48.12; ter gemeentesecretarie is nog een bus aanwezig voor bijdragen, daar vele menschen niet thuis waren. van Donderdag 3 December 1936. Koers van heden te 1934 1934 1930 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 Ned.-lndië 5 'A Duitschland Idem met verklaring BANK-1NSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank 1NDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Standaard Brands Steel comm. U. S Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i i Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Philips Oil i i Shell Union i Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber i Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot N. a. Scheepvaart Unie Vorige koers 1007:, lotP/s 19% 221/, 151 168 677. 1377, 135 47'»/.. 807, 240V, 2627. 1547, 73 35'%» 52 7» 2% 421%, 12/i» 55i*/„ 47. 418 1657, 1353/, 317, 18.0U 170 211 371V, 3931/, 89 34'%, 19»/,, 14'%, 269 1627, 176 60 1273/, 37, 837, pl.m. 1.80 16'/,-20 21%, pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 197, 21'%, pl.m. 2.15 657,-6 66V, 667, 477, 47'/,-7, 473/,-'/, V63'-4n 153J-4* 26-7, 53'/,-7, 43-7;» 56'/,-7, 420-7, 166 1357, 31'/, 264-7, 153'/,-4 58'/,-'%» 43|-?/m 1671/, 1357,-6 2645-51 153'/,-4 36'/,, -i 53'/,-7, 56'/, 420 136 154 -i/, 36*-»/;» 53'/i« -1 43-Vm 56i-Vi» 135-7, 392 19%, 141-My.r. 268|-9j 2 3917, 392-J-3 393J-4! 897, 19-%, 19'/, 19%6-S 14i-'%» 14'7,o 14'%» S6 269i-'/, 269-7, 161 1627, 233 Deli Batavia. m, Oude Deli .294 255 Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific fiNoteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. PROLONGATIE vorige koers WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 3%, 85-6 887, 234'/, 2951/, 258'/, 86-'/, 68 235 867, 37,-6/i« 887,-7 887,-7, NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn f Parus Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Praag Italië a e 53 307, 167, 967, l5/a eCt. Exdlvidend. Vorige koers 1.83»/ 9.02 74.05 8.57»/, 31.09 42.26 40.25 46.45 45.30 6.52 00.00 30%, Heden D/s pCt Koers op heden 2 uur 1.83'/, 9.01'/, 73.92)4 8.57 31.09)4 42.25 40.20 46.45 45.25 6.52)4 00.00 Kooltelling. Bij de alhier door de tuinbouwvereeni ging Tuinbouwbelang gehouden kooltelling bleek, dat in voorraad waren: 103 wagons roode kool, 141 wagons gele kool, 190 wagons Deensche witte kool, 10 wagons peen en 54 wagons uien. Totaal 498 wagons. Dit was aanmerkelijk meer dan verleden jaar. Toen was de voorraad n.1. 62 wagons roode kool, 26 wagons gele kool, 90 wagons Deensche witte kool, 7 wagons peen en 43 wagons uien. Totaal 228 wagons. Alles in wagons van 10.000 K.G. R.K. Volksbond. Dinsdagavond sprak in de zaal van den heer J. Wester, alhier, voor den R.K. Volks bond, de bekende pater Henricus over het onderwerp: Niet heroriënteering, maar radi caliseering. Ouderavond neutrale kleuterschool. In het kleuterschooltje aan den Holle- weg werd Woensdagavond een ouderavond gehouden. Mej. Pocze had voor die gelegen heid alles keurig gearrangeerd en vele trot- sche moeders zagen het werk van hun kin deren na. „Of het schooltje nu werkelijk opgeheven werd?" Deze vraag beheerschte het groote bezoek. Of liever, men wilde eens napraten. Want in een circulaire, aan de ouders verspreid, was uiteengezet dat het schooltje nu niet wordt opgeheven en ook niet later, mits men mede werking krijgt der ouders. Men heeft het nu goed aangepakt en nu het gevaar van opheffen dreigde, is alles te hoop geloopen en het resultaat was: „Ouders van school gaande kinderen, U kunt gerust zijn. Het neutrale schooltje blijft". In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer N. Mell'nk, dank gebracht voor het groote bezoek. Men heeft besloten om nu er beroeD is gedaan en niet zonder suc ces om Sint Nicolaas en Piet te laten komen, die cadeauxtjes zullen brengen. Ook de onderwijzeres heeft een hartelijk woord gesproken en gewaagde van het werk der kinderen. Het js het bestuur en ook haar een genoegen dat men prettig kan samenwerken. Zij had 'n „grooten" wensch Stuur de kinderen naar het schooltje en wekte ook andere op om het te doen. voedsel en dus langs het maagdarmkanaal ons lichaam binnen. Meestal is het drinken van melk of water de oorzaak van het plaats vinden der besmetting, soms komen ook andere voedingsmiddelen daarvoor in aanmerking. Langen tijd heeft men de febris typhusbacil. Deze komt meestal met ons selijke ziekte van het darmkanaal aange zien de zichtbare afwijkingen hierin het meest op den voorgrond treden. Infectieziekte, Tegenwoordig weten wij intusschen, dat het een echte algemeene infectieziekte is De typhusbacillen, die met besmet voedsel in ons darmkanaal komen, nestelen zich ten deele op bepaalde plaatsen in dit darm< kanaal; maar ze worden vaker eerst opge nomen in den bloedstroom en komen langs het bloedvaatstelsel en vaak via den lever weer in het darmkanaal terug en maken dan vooral bepaalde klieren in den darm- wand ziek, de Peyersche plaques. Hierin treedt zweervorming op en langs deze zwe ren komt de typhusbacil opnieuw in onzen darn.inhoud en met de ontlasting naar bui' ten. Het vervoer langs het bloed sluit in, dat de typhusbacillen ook door de vaten van de nieren worden vervoerd en daarmede is ook de mogelijkheid geschapen dat ze langs de nieren met de urine worden afgeschei den. Bij een typhuspatient kan men dus typhusbacillen verwachten in het bloed, de ontlasting en de urine. In de eerste waek van de ziekte heeft men de meeste kans ze te vinden in het bloed, in de 3e week treedt de kans ze in ontlasting en urine te vinden meer op den voorgrond. Febris typhoidea is een gevaar voor de volksgezondheid. Daarom kan men, wan neer het om een verdacht geval gaat, de hulp van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid inroepen. Daar wovdt dan een „typhusblok" voor onderzoek op typhusbacillen gezonden. Hierin bevinden zich 4 buisjes; in het eerste doet men wat ontlasting en in het tweede wat urine. Het derde buisje bevat steriele rundergal; hier in brengt men wat bloed. Eventueel aan wezige typhusbacillen vermeerderen zich gemakkelijk in rundergal; ook in het vierde buisje wordt bloed gedeponeerd. Dit wordt niet gebruikt zooals de andere drie voor het zoeken naar typhusbacillen met behulp van kweekproeven. Hiermede ver richt men in het laboratorium de j ftucqediike Stand BERGEN (November). Geboren: Adrianus Jacobus Maria, z. van Johannes Jacobus Leijen en Catharina Antonia Olbers. C-ornelis Nicolaas, z. van Nicolaas Cornelis Bijman en Petronella Drujjven. Alie, d. van Quirinus Snijder en Antje Heiligenberg. Catharina Agatha, d. van Jacobus Theodorus van den Berg en Eufemia Eduaröa Agatha van Berkum. Pieter, z. van Johannes Schotten en Adriana Cornelia Hommers. Johannes Martinus, z. van Reinier Kleverlaan en Sophia Marga- retha Henneman. Getrouwd: Johannes Dekker en Jo- hanna Schotten. Hermanus Antonius Broëlman te Curagao en Maria Katharina de Jong. Overleden: Geertruida Maria Peerde- man, 24 jaar. Jan Hammink, 57 jaar, echtgenoot van Antje van Schooneveld. Aleida Francisct van 't Huilenaar, 54 jaar, eehtgenoote van Antonius Nicolaas Johannes Maria van der Weiden (overleden te Nij megen). Antje Oortwyn, 76 jaar, eehtge noote van Jacol Blaauw. WINKEL (November). Geboren: Annie Marie, d. van Cornelis Lodder en Maartje Dikstaal. Nanne, z. van Jan C. Benit en Trijntje de Haan. Roelfien, d. van Hendrik Overzet en Mar gien Geersing. Wilhelmina Cornelia, d. van Leendert Hage en Maria Clarissen. Getrouwd: Jan Stolp te Beemster en Christine van der Wal. Ale Bouma en Elisabeth van der Welle. TYPHUS. Febris typhoidea. Terwijl ik in de laatste brieven de betee- kenis van ons voedsel aan een bespreking onderwierp en daarbij vooral aandacht be steedde aan de nieuwere inzichten in ver band met de ontdekking der vitaminen wil ik voor heden aandacht vragen voor een van ouds bekende en gevreesde ziekte die door het voedsel als regel wordt overge bracht. In vroeger tijden sprak men van buikkoorts, ook wel van zenuwzinkings- koorts; tegenwoordig noemt men deze ziekte typheuze koorts of Febris typhoidea Dank zij groote hygiënische vooruitgang op velerlei terrein komt deze febris tyhpoi- dea veel minder vaak voor dan vroeger en vermoedelijk is de sterftekans minder groot dan vroeger dank zij de betere verhoudin gen, waarin het individu tegenwoordig leeft. Maar toch wordt men af en toe weer aan het bestaan van deze ziekte herinnerd door een bericht in de pers, dat er in een bepaalde gemeente of streek ineens enkele gevallen gelijktijdig of meer na elkaar aan febris typhoidea zijn aangegeven. De oude namen geven al duidelijk de voornaamste ziekteverschijnselen aan. Koorts, buikverschijnselen en symptomen van de zijde van het zenuwstelsel treden inderdaad vaak op den voorgrond. De wijze van verspreiding en het optreden soms van echte epidemiën wezen reeds in vroeger tijden op een overbrenging door een of an dere smetstof. Reeds in 1880 is het aan Koch die in 1882 de tuberkelbacil als oorzaak van de tuberculose ontdekte en Eberth gelukt voor de typheuze koorts een bepaalde bacil verantwoordelijk te kunnen stellen, de yphusbaciL Deze komt meestal met ons agglntinatiereactie volgens Widal. Wanneer men bloedserum van een gezon de samenbrengt met een suspensie van typhusbacillen bakken deze bacillen in groepjes samen. Er ontstaan dus klompjes typhusbacillen en men noemt dit weten schappelijk agglutineeren. Verdunt men het serum, dan verdwijnt deze uitvlokkings- mogelijkheid al vrij spoedig. Brengt men echter bloedserum van een typhuspatiënt samen met zulk een suspensie van typhus bacillen dan blijft deze agglutinatiereactie van Widal ook optreden bij zeer sterke ver dunning. Men zegt dan, dat deze reactie positief uitvalt en indien nu deze agglutina- tiereectie op boven beschreven wijze posi tief uitvalt, wanneer men bloed van een lijder onderzoekt waarvan de aard der ziekte nog niet is vastgesteld, dan mag men aan deze positieve reactie de conclusie ver binden, dat de zieke met aap zekerheid grenzende waarschijnlijkheid lijdende is aan febris typhoidea. In typisch verloopen- de gevallen kan de diagnose worden ge maakt zonder deze reactie te verrichten; maar er komen heel veel koortstoestanden voor die wel eens door de typhusbacil zou den kunnen worden veroorzaakt, maar ook door andere oorzaken zouden kunnen zijn ontstaan. Het kweeken van typhusbacillen is tljd- roovend en gelukt niet altijd; de agglutina tiereactie van Widal is sneller te doen en geeft in een grooter percentage een posi tieve uitkomst bij onze van typhus verdach ten. Zij moet dus als een uiterst belangrijk hulpmiddel worden beschouwd voor de vaststelling van een ziektegeval van febris typhoidea. Met opzet heb ik deze ziekte niet kortweg „typhus" genoemd, want dat sticht verwarring, omdat de vlektyphus, welke een geheel andere oorzaak heeft, hiermede meestal wordt aangeduid- Het verloop der ziekte. Thans moge een beschrijving volgen van een klassiek verloopend geval van typheu- se koorts. Zooals dit met alle infectieziekten het geval is, volgt niet op elke besmetting ook een optreden van de ziekte. Wanneer een aantal personen allemaal besmette melk drinkt, wordt slechts een zeker deel ziek. Bij de overigen wordt de indringer afge maakt vóór het tot ziekteverschijnselen ko men kon. Ook treedt de ziekte niet onmid dellijk na de besmetting op. Daarvoor is tijd noodig. In dien tijd vermeerderen de bacil len zich. Dit is de incubatietijd, welke in ons geval ongeveer 14 dagen duurt. Nu treden bepaal de verschijnselen op, welke nog niet karak teristiek voor den aard der ziekte zijn en langzamerhand komen niet te miskennen „typheuze" verschijnselen erbij. In de eerste week nadat de 14 dagen incubatie dus zijn verstreken gaat de temperatuur gaf felvormig omhoog, 's Avonds hoogei dan 's morgens en den volgenden morgen lager dan den vorigen avond, doch hooger dan den vo- rigen ochtend. In de tweede week blijft de koorts voortdurend hoog en in de derde week neemt de temperatuur sprongsgewijze af om ten slotte weer normaal te worden. Meestal gaat bij infectie en koorts de pols met de temperatuur mede omhoog en ver meerdert zich snel het aantal witte bloed lichaampjes in ons bloed. Bij de febris ty phoidea echter is de pols minder snel dan de temperatuur zou doen verwachten (rela tieve polsverlangzaming) en daalt eerder het aantal leucocyten. De patiënten raken meer of minder buiten kennis, er treedt een milt- vergrooting op en er verschijnen soms eigen aardige roode plekjes op de huid, vooral van den buik (roseolen). In den darm zijn intusschen ernstige zwe ren opgetreden, soms krijgt de patiënt ster ke diarrhee en wanneer de zweer een bloed vat aanvreet kan een levensgevaarlijke darmbloeding te voorschijn komen. Ook vreet zulk een zweer een enkel- maal den geheelen darmwand aan; dan ontstaat er een gat, waardoorheen de darminhoud in de buikholte loopt. Dit voert tot buikvliesont- steking. In het overgroote aantal der typhusgeval- ten treedt echter genezing op. Zorgvuldige verpleging en regeling van de voeding zijn, naast koortswerende middelen en onder steuning van het hart, van zeer groote be- teekenis. Indien de ziekte met succes is doorstaan, kan ze opnieuw beginnen. Zulk een „reci- dief" verloopt meestal veel milder. Is de ziekte voorbij dan is de zieke als regel onvatbaar voor een nieuwe besmet ting. Deze immuniteit duurt echter slechts een beperkt aantal maanden. Deze tijdelijke immuniteit kan men ook verkrijgen door in enting. Wanneer men dus door omstandig heden aan grooter gevaar voor typheuze be smetting wordt blootgesteld kan dit ernsti ge aanbeveling verdienen. Men wordt dan meestal 3 x met een suspensie van doode typhusbacillen onderhuids ingespoten. Typheuze koortsen kunnen ook op andere wijzen worden veroorzaakt. Ik wil volstaan met het noemen van den naam Paratyphus A en B. Meestal is ook dan een voedselver giftiging aanwezig. (Bedorven Ijs, vleesch, worst, visch enz.) BacUlendragers. Sommige van typhus genezen lijders blij ven met de ontlasting levende typhusbacil len uitscheiden. Zij zijn „bacillendragers" geworden en vormen een gevaar voor de samenleving. Het is niet altijd gemakkelijk dit gevaar doeltreffend te bestrijden. Wanneer op een primitieve boerderij een der bewoners ba cillendrager is en deze zijn ontlasting in de sloot achter het huis deponeert, wordt dit slootwater besmet. Hiermede worden dan weer de melkemmers gespoeld en zoo kun nen dan de typliusbacillen van den bacillen drager in de melk komen. Er bestaan ook andere mogelijkheden (b.v. via de handen tijdens het melken). Ik zal er niet verder op ingaan, slechts er de conclusie aan ver binden van hoe groot belang het is, dat de melkbereiding hygiënisch geschiedt. Besmetting door drinkwater (in 1926 b.v. in Hannover 15.000 gevallen met 2000 doo- den) is te voorkomen door goede waterlei ding met deskundige drinkwatercontrole. Te vaak stuiten het doorvoeren van der gelijke hygiënische voorzieningen nog op wanbegrip en tegenstand om het probleem van de financiën nu maar buiten beschou wing te laten. Maar typhus is uitroeibaar in dien men deze maatregelen overal conse quent doorvoert. Zoolang dat niet het geval is zal dan hier, dan daar febris typhoidea den kop opsteken. In zulke perioden kan men door koken van melk en water het ge vaar voor besmetting zelfs in de besmette streek practisch tot nul herleiden, indien men het contact met de zieken vermijdt. P. N. N. JiedU&iatteti Twee jongemannen stonden vanmor gen in de verdachtenbank van de Gro- ningsche rechtbank. Twee broers nog wel, Rinze en Dirk W. te Groningen, ?.7 en 24 jaar oud, aan wie ten laste wordt gelegd: moord, subsidair diefstal met geweldpleging op den 72-jarigen Rein- der Zetsma in den nacht van 4 op 25 Juli j.1. te Opende (gemeente Groote- gast). En naast hen stond nog een derde verdachte, de 39-jarige Pieter M. te Opende wegens uitlokking van of me deplichtigheid aan dit misdrijf. De voorgeschiedenis. Schrik en ontsteltenis voeren door het Westerkwartier, toen in den vroegn morgen van Zaterdag 25 Juli de oude vrijgezel Reinder Zetsma, betaalmeester van het bur gerlijk armbestuur te Opende, vermoord werd gevonden op zijn bed. Wakker geroe pen werden de herinneringen aan dien vreeselijken morgen, toen IJle Wijkstra in deze zelfde plaats vier veldwachters ver moordde. Reinder Zetsma, een alleen-wonende ge moedelijke oude baas, werd gevonden op zyn bed met een prop in zijn mond en aan handen en voeten gekneveld. Alles wees er op, dat een hevige worsteling had plaats gehad, alsvorens Zetsma zich aan zyn be lagers had moeten overgeven. Ook was er gestolen, een bedrag van circa 680, het welk bestemd was geweest om aan arm lastigen te worden uitgekeerd, bleek gesto len te zijn. Door de groote samenwerking van de ver schillende politie-corpsen gelukte het reeds spoedig de vermoedelijke daders te arres teeren. Het waren de twee broers Rinze en Dirk Wiersma te Groningen, vroeger te Drachtster compagnie, die in den nacht van Maandag op Dinsdag na den moord van hun bed werden gelicht en reeds spoedig 'n volledige bekentenis aflegden. Het bleek, dat de politie, die onder leiding van den in specteur Kraagenga van de Groningsche recherche zulk voortreffelijk werk had ver richt, met de arrestatie van de twee Wiers ma's een goede vangst hadden gedaan. Want zy bekenden, behalve de roofmoord te Opende ook verschillende inbraken wel ke zy de laatste maanden in Groningen hadden gepleegd. Deze laatste feiten staan in de dagvaarding echter niet vermeld. Den twee broers wordt ten laste gelegd, dat zy by het plegen van den diefstal van 680, dat toebehoorde aan het burgerlijk armbestuur van Grootegast en dat het slachtoffer als armmeester thuis had om daarvan op 25 Juli uitbetalingen te doen, gewelddaden hebben gepleegd met de be doeling Zetsma van het leven te berooven. Onder meer hebben zy hem met een breekijzer geslagen, op hem geschoten en hem een prop in den mond geduwd. Zetsma is aan de verwondingen, die deze geweld daden hebben veroorzaakt, overleden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7