is een genot van A tot Z! Spoct van onze vele mooie Bonbondoozen: een echt Sinterklaas - cadeau En dan zijn er nog onze verrukke lijke chocoladeletters: een Wielrennen. De derde verdachte, de 39-jarige Pieter M. te Opende, staat terecht wegens mede plichtigheid aan- of uitlokking van deze feiten, omdat hij aan de beide andere ver dachten verschillende mededeelingen over den ouden Zetsma heeft gedaan. Hü heeft hun onder meer verteld, dat de ze op bepaalde tijdstippen veel geld in huis had en heeft hen ingelicht over de situatie van diens woning. In den bewusten nacht is hij zoover met de gebroeders meegereden en heeft hun het huisje van Zetsma aange wezen. Het eerst stonden de twee broers Wiersma terecht, twee pootige kerels, die tusschen twee veldwachters plaats namen op de ver- dachtenbank. Dr. S. van Mesdag had den jongsten ver dachte Dirk onderzocht. Hij is tot de con clusie gekomen, dat deze jongeman een zwakzinning individu is, de hem te laste gelegde feiten kunnen hem niet worden toe gerekend. De oudste verdachte, Rinze, ver telde, dat hij in het huis van bewaring te Groningen een tip kreeg van Pieter M., dat er bij Zetsma in Opende veel geld was te stelen. Deze M. gaf hem uitvoerige inlich tingen en gegevens. In den nacht van 24 op 25 Juli om 1 uur is hij met zijn broer naar het huis van Zetsma gegaan. Het was niet hun bedoeling den man te dooden, slechts wilden zij hem vastbinden, waarna zij het huis rustig wil den doorzoeken. Zetsma sprong uit het bad toen de broers de kamer binnen drongen. Rinze wilde den man bespringen, omdat deze een ruit insloeg, doch voordat hij daar toe de gelegenheid kreeg, vlogen hem de kogels om de ooren. Zijn jongere broer, die achter hem had gestaan, had vier schoten gelost. Rinze had den ouden man nog met een breekijzer op het hoofd geslagen, waar door de hersenpan barstte. Beide broers hebben het slachtoffer toen op bed vast gebonden en gekneveld, want het schreeuw de nog. Rinze, die op de vragen van den presi dent aanvankelijk kalm antwoordde, en een uitvberig en nauwgezet relaas gaf van zijn afschuwelijke handelingen, werd op het laatst overmand door de zenuwen. Dirk is een zwijgzame figuur. Op de vragen van den president antwoordde hij met een „ja" en „nee" en gaf toe geschoten te hebben, maar niet met de bedoeling om te dooden. Het requisitoir. De officier van justitie, mr. Meindersma, requisitoir nemend, merkte allereerst op, dat hoewel aan den vooravond van de be handeling van deze zaak in Leek een soort gelijk misdrijf zich heeft afgespeeld, hij toen mocht zeggen, dat moorden en doodslagen in de provincie Groningen gelukkig zelden voorkomen. Ook spr. bracht een woord van warme hulde aan de politie-ambtenaren, die door hun groote samenwerking er in slaagden, de daders spoedig te vatten. Hebben deze mannen de bedoeling gehad Zetsma te doo den? Spr. geloofde, dat de verdachten wel hebben gehandeld met het doel te dooden, maar niet in den zin der wet, met voorbe dachten rade. Het schieten van Dirk was doelbewust op het slachtoffer. Hoewel de officier over het algemeen wel rekening wilde houden met de omstandig' heid, dat men in deze moeilijke tijden ge makkelijker tot misdrijf komt, kon hij, ten aanzien van dit gruwelijk misdrijf, geen me delijden hebben. Als O. M. had spreker te waken voor de veiligheid van het platteland Een weerlooze man was door de beide ver dachten op de meest gruwelijke wijze afge maakt. Ook het slachtoffer heeft het recht te vorderen, dat de verdachten zoo streng mogelijk worden gestraft. Voor den verdachte R., die volledig verantwoordelijk gesteld moet worden voor zijn daden, vroeg spr. tenslotte, op grond van art. 218 wetboek van strafr twintig jaar gevangenis straf, en voor verd. Dirk, die ver minderd toerekeningsvatbaar is, t w a al f jaar gevangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de re geering. DE RELLETJES BU „DE BEUL", Verdachte door de rechtbank vrijgesproken. De Amsterdamsche rechtbank sprak den 45-jarigen oud-politieagent H. T., verdacht van mishandeling van een zijner ex-collega's tijdens de relletjes in den stadsschouwburg by de opvoering van „De Beul", vrij van het hem ten laste gelegde. Het O. M. had 30 boete gerequireerd. van het algemeen belang ontleend, werd de zaak met gesloten deuren behandeld. B„ die een volledige bekentenis aflegde, hoof de twee jaar gevengerusstraf wegns diefstal tegn zich eischen. Hij ontkende de hem ten laste gelegde aansporing tot diefstal. B. had volgens hem de echtgenoote van gens officieele opgave aanwezig waren, hebben niettemin tijdens talrijke perioden kunnen genieten van fraai voetbal. Wij hebben den indruk gekregen, dat men in Engeland dit Hongaarsche spel als het beste van het vasteland van Europa be schouwde. Inderdaad dient te worden ge zegd, dat de Hongaren uitnemend voetbal den huisbewaarder hebben moeten aanspo- hebben laten zien. Zij pasten zich uitstekend ren om de documenten te ontvreemden. Te gen hem werd een jaar gevangenisstraf ge- ëischt. Vandaag veroordeelde de rechtbank 11 tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieven hechtenis, terwijl de Duitscher H. van het hem ten laste gelegde werd vrij gesproken. Voetbal. SPARTAFE YENOORD 3—1. Gistermiddag heeft te Rotterdam de jaarljjksche voetbalwedstrijd plaats gehad tusschen Sparta en Feyenoord ten bate van den bloedtransfusiedienst van het Neder landsche Roode Kruis. Ook nu weer heeft H. K. H. prinses Ju- liana, voorzitster van het Roode Kruis, den welstrijd met haar tegenwoordigheid ver eerd. Omstreeks twee uur arriveerde de prinses bij het Sparta-kasteel, waar zij op het bor des begroet werd door den burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn. Mevrouw Baumann bood de prinses bloemen aan. Daarna schreed zij tusschen een eerewacht van de elftallen van Sparta en Feyenoord, roode kruissoldaten en Sparta-juniores naar het officieele gedeelte van de overdekte tribune, waar een versiering van groen en oranje was aangebracht Het muziekcorps van de Rotterdamsche harmonie-kapel speelde het Wilhelmus. De voorzitter van Sparta, de heer Overeynder, geleidde de prinses naar haar plaats. Even later nam de wedstrijd een aanvang. De elftallen waren als volgt samengesteld: Sparta. Cohen Wilson Verheul Meyer de Korver Brandsma Seton Oostlander Voormolen Dekker de Boer Scheidsrechter dr. van Moorsel. Vrauwdeunt Barendregt Linsen Vente Waardenburg Koppen Pauwe van Heel Bul d. Heide van Male. Feyenoord. Feyenoord is dadelijk in de meerderheid en weldra davert een schot van Vente ra kelings langs de paal. Feyenoord speelt in het veld vaak zeer verdienstelijk. Sparta moet het van snelle uitvallen heb ben, die echter niet van belang ontbloot zijn. Ook hier laat de afwerking te wenschen over, want Voormolen en Oostlander zoeken het doel nog al eens op de verkeerde plaats. Als den Boer naar binnen zwenkt, doet bij beter, hard suist de kogel in den doelmond, maar van Male stompt den bal tot hoek- schap. Seton neemt dezen goed, van Male grijpt glad mis, maar het loopt goed af, omdat een Feyenoord-back nog voor op luchting zorgt. Aan den anderen kant lost Vente een prachtig schot, dat Cohen secuur stopt en even later mist Barendregt een gemakkelijke kans. Nog erger maakt Seton het wanneer hij voor open doel nog over trapt. Allengs gaat het spel meer gelijk op, zonder dat er voor de rust nog vermeldens waardige dingen gebeuren. Onmiddellijk na de hervatting krijgt Spar ta een hoekschop te nemen. Voormolen trapt daaruit te zacht in, waardoor van Male het schot gemakkelijk kan keeren Na verloop van vijf minuten grijpt de verdediging van Feyenoord niet snel ge noeg in, waardoor Voormolen gelegenheid heeft om Sparta de leiding te geven (10) Feyenoord gooit er nu een schepje op, met het gevolg dat de verdediging van Sparta het hard te verantwoorden krijgt Het duurt dan ook niet lang, of het gelukt Vente uit een voorzet van Barendregt de partijen op gelijken voet te brengen (11) Even later neemt vente op den rand van het beruchte gebied een vrijen schop waar bij hij den bal tegen een Sparta-been aan trapt. De Korver mag aan den anderen kant een zelfden schop nemen, dien van Male keurig stopt. Na 20 min. lost Dekker van flinken afstand een niet al te hard schot, aan aan het vry modderige veld en den zwaren bal. Hun samenspel was somwijlen perfect. De groote nederlaag van Hongarije moet echter in de eerste plaats gezocht worden in het feit, dat de halflinie van Engeland beslist sterker was dan die van Hongarije. Drake, de Engelsche midvoor, heeft drie doelpunten kunnen maken en als men dan bedenkt, dat de spil van Hongarije dr. Sarosy niet als stopper heeft gefungeerd, doch meer aan zijn aanvallende taak heeft gedacht, zal het duidelijk zijn, dat de Hon gaarsche officials achteraf betreurden, niet een andere tactiek te hebben gevolgd. Het regende niet, doch in verband met het feit, dat het tot in de morgenuren toe geregend had, was het veld modderig en zacht, hetgeen natuurlijk als een voordeel voor de Engelschen kon worden be schouwd. Engeland trapte af en dadelijk werd het een mooie, snelle wedstrijd. De Hongaren waren het eerst gevaarlijk en tot tweemaal toe loste Cseh een schot op den Engelschen doelverdediger, doch de laatste, die in internationaal voetbal de buteerde, bleek niet zooveel moeite hier mede te hebben. 25 Minuten waren er gespeeld, toen Drake schitterend passeerde naar Brooks, en de laatste schoot van dichtbij onhoud baar in. Dadelijk na den aftrap echter viel de gelijkmaker. Cseh was het, die indi vidueel den bal vrijmaakte en keurig in schoot. Engeland werd toen iets sterker in het veld en 10 minuten voor de rust was het Drake, die met een afgemeten schot Szabo geen kans gaf. En enkele seconden voordat de heer Leclercq halftime floot, was het wederom Drake, die den stand tot 31 had opgevoerd. In de tweede helft begonnen de Honga ren vol moed met enkele goede aanvallen en na 4 minuten slaagden zy er in door Vince den achterstand te verkleinen. (3-2) Doch de vreugde van de Hongaarsche kolonie was slechts van korten duur, want reeds twee minuten later was het 42 geworden. Engeland bleef nu sterker en 20 minuten na de hervatting werd de overwinning definitief bezegeld met een vijfde doel punt. afkomstig van Drake. Wat bijzonder opviel, was het feit, dat I Falck Kansen—Christensen. het tempo, ondanks het zware veld en den nach, Gn „j. j_ d zwaren bal, niet verminderde en tot het einde zeer snel bleef. Vier minuten voor tijd maakte Carter er 62 van. BUITENGEWONE ALGEMEEN E VERGADERING N. W. U. De categorie „beginnelingen" ingesteld. Gisteravond werd in aen der zalen van „Krasnapolsky" een buitengewone alge- meene ledenvergadering gehouden van de Nedelandsche Wielren Unie, welke bijeen komst werd voorgezeten door jhr. L L. van den Berch van Heemstede. In zijn openingswoord verklaarde de N. W. U.-voorzitter, dat voor het begin van het volgend wielerseixoen eenige wijzi gingen in 't wedstrijdreglement dienden *e worden aangebracht, waarmede het bijeen roepen dezer bijeenkomst verklaard was. Het ging volgens spr. om de zuivering van het amateurisme. Tegenwoordig zijn de meeste amateurs min of meer verkapte amateurs en het is voldoende bekend, dat er misschien slechts weinige renners zul len zijn, die voor de volle 100 procent als amateur kunnen worden beschouwd. Om aan de zuivering van het amateuris me tegemoet te komen, stelde, aldus spr., het hoofdbestuur van de N. W. U. thans voor een nieuwe categorie in te stellen, n.1. In dezen middaguren van Woensdag domineerden behalve Billiet en Dekuysscher vooral Pijnenburg en Slaats. En het was wel merkwaardig, dat Falck Hansen en Christnsen tenslotte het tempo der voortdurende jachten niet meer kon den bijhouden en met vele ronden achter stand in de baan wamen te liggen. Ook het puntenaantal, in de sprints gewonnen, tusschen de Denen en PijnenburgSlaats was tot slechts een minimum gereduceerd. Om 8 uur hedenmorgen luidde de stand van den wedstrijd: 1. PijnenburgSlaats 318 punten; 2. BillietDekuysscher 244 punten; op een ronde achterstand: 3. CharlierDanhalt 155 punten; 4. ZimsKues'er 110 punten; op drie ronden achterstand: 5. RauschStieler 83 punten; op vier ronden achterstand: 6. Falck HansenChristensen 331 p. 7. FundaPuetzfeld .09 punten; op vijf ronden achterstand: 8. WalsGrundahl 234 punten. De andere koppels legen op dat moment zes tot en met veertien ronden achter op PijnenburgSlaats. Falk Hansen geeft zonder eenige reden op. De laatste nacht van den Kopenhaag- schen zesdaagsche bracht een groote sen satie. Zonder dat hiervoor eenige reden was gaf de bekende renner Willy Falk de MILITAIREN STAAN TERECHT. Spionnagezaak voor de Bredasche rechtbank. De rechtbank te Breda heeft vandaag uitspraak gedaan in een spionnagezaak, waarbij op 17 September j.L op het bureau van den commandant van het eerste genie- commandement militaire documenten zijn gestolen. De 41-jarige in opdracht van den Duit- schen geheimen dienst handelende Duitschen spion G. A. H., had bij den 38-jarigen G. F. B., gedomicilieerd te Princenhage, doch tijdelijk verblijvende te Amsterdam, er op aangedrongen, dat hij vriendschap zou slui ten met de huisbewaarders van het perceel, waar de geniebureelen zijn gevestigd. Aldus geschiedde en bij een van zyn be zoeken zag B. kans de bureelen binnen te dringen en er eenige geheime documenten weg te halen. Hij gaf dezen aan den Duitscher over, doch voor dat deze met de papieren de grens had bereikt, werd de diefstal ontdekt. B. werd onder verdenking den diefstal te hebben gepleegd, gearresteerd. Hy bekende, doch zeide op aansporing van H. te hebben gehandeld. De Duitscher werd daarop eveneens aan gehouden. Op 19 November stonden beiden voor de rechtbank te Breda terecht. Op gronden die van den beginneling (junior). Deze be ginnelingen met nationale licentie kunnen I Hansen op. Dit was natuurlijk voor tegen prijzen rijden en deze categorie Denen een zeer groote teleurstelling, wordt ook daarom voorgesteld omdat men Falk Hansen werd voor dit feit door hiermede in België goede resultaten in den den Deenschen Wielerbond gestraft met loop der laatste jaren heeft gehad. Na 21- een schorsing van drie maanden, ingaande jarigen leeftijd gaat de beginneling over io December en een geldboete van 500 naar de categorie onafhankelyken. Direct kronen. heeft degene, die zich aan de wielersport De koppelgenoot van Falk Hansen. wil wijden, dus de keuze tusschen nieuwe- Christensen heeft na zijn opgave met den van Male Vaat den"'bal* uit de "handen "val- I ling, amateur of beginneling-onafhanke- Belg, Deneef, een nieuw koppel gevormd, len, zoodat Sparta op goedkoope wijze aan lijke. Ongetwijfeld zal door de instelling van deze nieuwe categorie het aantal nieuwelingen, dus ook amateurs, in de toekomst sterk afnemen. Maar beter was het een klein aantal amateurs te bezitten, dan een groot getal, zooals op het oogen- blik, die in werkelijkheid geen amateur z\jn. Na deze inleiding van jhr. van den Berch van Heemstede gingen in de ver gadering stemmen op om de controle, vooral op de baandirecties, in deze zoo streng mogelijk te doen zijn. Anderen we zen er op, dat er altijd nog een overgangs nu eenmaal bij een „papsoldaat" behoort co in zijn stuntelige omstandigheden, zijn grip. pige flirtations, toont hij zich een komiek van het zuiverste water. De climax bereik hij wel als hij, och arme, nolens volens leen een vijandelijke mitrailleumest ver. overt en in onderkleeding met een pickei» haube op tracht materiaal te doem Overi gens komt hij af en toe leelijk in de knel en denkt aan het slot voor het v .urpeleton te moeten komen wegens landverraad de liefde voor de mooie Yvonne heeft hem ia de moeilijkheden gebracht als hij gede coreerd wordt wegens betoonde <:arperWI en aan Frankrijk bewezen diensten. Een amusante film vol grappen, die daar enboven nog een reeks alleraardigste tafret> len te zien geeft met humor uit het solde» tenleven, cabaret, zang en dans. de leiding komt (21). Meer en meer verstrijkt de tijd en men denkt reeds, dat het bij 21 zal blijven, wanneer Voormolen er uit een hoekschop 31 van maakt. Met dezen stand komt het einde. Na afloop hebben zich in het met groen en bloemen versierde clublokaal van Sparta een groot aantal genoodigden en de spelers vereenigd. De prinses nam plaats aan de bestuurs tafel met een achtergrond van groen en heeft aan de aanvoerders van Sparta en Feyenoord een bronzen plaquette geschon ken en de spelers en den scheidsrechter en grensrechters met een bronzen medaille vereerd. ENGELAND—HONGARIJE. Een 62-overwinning der Engelschen. De voor het vasteland van Europa zoo belangrijke landenwedstrijd tusschen En geland en Hongarije, gistermiddag op het worden en wel voor de categorieën nieu Arsenal-veld te Londen gespeeld, is ge- welingen, beginnelingen en onafhankely- eindigd in een 62-overwinning voor de ken* De licentie der onafhankelijken zou Engelschen, cijfers, welke wel heel duide- t^lans even duur worden als die der ama- lyk aantoonen, dat de superioriteit van teurs" het Engelsche voetbal, mits thuisspelend, over continentale vertegenwoordigende elftallen, momenteel nog heel groot is. De score werd op volkomen regelmatige wijze behaald en we mogen gerust zeggen, dat de Engelsche overwinning geen moment in gevaar is geweest. Heeft de spanning, welk land tenslotte deze ontmoeting zou winnen, geheel ont broken, de 36.000 toeschouwers, die vol- Worstelen. DE S.S.S.-WORSTELWEDSTRIJDEN Woensdagavond heeft de Alkmaarsche krachtsportvereeniging S. S. S. haaf derde en laatste nederlzagwedstrijd gehouden, die in een kleine overwinning op D. O. K. uitliep. Het was een zeer spannende wedstrijd, waarin over het algemeen zeer goed werk werd verricht. Morgenavond zullen wij een meer uit gebreid verslag van dit gebeuren geven en periode zal zyn, ÏÏSt Tn niet dadelijk J™* te veel heil van het instellen van deze I straües in het gewichtheffen terue komen. nieuwe categorie zou moeten verwachten. Met algemeene stemmen werden de voorstellen inzake de nieuwe categorie aangenomen, evenals de noodzakelijke aanvullingen en wijzigingen in het wed strijdreglement. De voorzitter deelde vervolgens mede, JOE BROWN IN DE „HARMONIE". In de film „De Papsoldaat". - - Vanaf morgenavond zal de nieuwe Joe dat in 1937 de licenties verlaagd zouden Brown-film in de bioscoop Harmonie ge- DE ZESDAAGSCHE TE KOPENHAGEN. PijnenburgSlaats hebben de leiding. ue strijd tusschen de hoofdkoppels is gisteravond en vannacht ontbrand, en wel met wisselend succes. Stonden de Belgen BillietDekuysscher om midder nacht aan den kop, spoedig moesten zij die echter weer afstaan aan de Denen draaid worden. Aan den inhoud ontleenen wy: Het soldatenleven in den oorlog... van den grappigen kant. Dat is te zeggen in een Amerikaansche revue voor een Ameri- kaansch publiek in 1917 en, naar de toe lichting vertelt, bestemd om de Amerikaan sche jongelingschap tot dienstnemen aan te sporen. De film vertoont de revue én de reactie van het publiek op de dwaasheden ophettooneeiEn dat het publiek enthou siast die dwaasheden toejuicht begrijpt men als men weet dat Joe E. Brown de papsol- vo- Hy heelt het kostelijk domme gezicht dat Joe Brown in dc film „De Papsoldaat". Neem me niet kwalijk, J frouw!.\. eenoogenblikje!..- U niet een ongelukaenvei zeker bij my >luiten>...' lage premie

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8