DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 287 Maandag 7 December 1936 138e Jaargang De algemeene toestand. RONDOM EEN KONINGSKROON. Hedenmiddag vier uur geeft Baldwin een verklaring. Talrijke besprekingen. Rondom mevr. Simpson. Tapanoeli geteisterd door zworen regenval, VIJFTIEN DOODEN. ALKMAAR URANT. Deze Coorant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS F ER GEWONE ADVERTEN~IEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0 25. groote contracten rabat Groote letters oaar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 7 December. Het drama in Engeland want zoo mo gen wij de geschiedenis, die zich afspeelt met en rondom koning Edward, wel noemen nadert zijn ontknooping. Vandaag, zoo 8lthans is de algemeene verwachting, zal En geland en de geheele wereld weten, wat ko ning Edward zal doen en wat de gevolgen van zijn daad zullen zijn. Zonder ons echter op dit oogenblik bezig te houden met het drama zelf, mogen wij nog wel eens even nadenken over het ko ningsschap. Het lijkt zoo mooi, aan het hoofd van een rijk te staan, op den troon te zitten en te regeeren. Maar uit deze geschiedenis blijkt maar al te duidelijk, dat elke inedaiL'e een keerzijde heeft. Een koning moge dan een groot en machtig man zijn, hij moet zich onderwerpen aan zeer vele belangrijke din gen en hij moet beginnen, met zijn eigen ge voelens te onderdrukken. Zijn doen en laten wordt voortdurend nagegaan, zijn particu liere bezigheden zijn algemeen eigendom, zijn intieme aangelegenheden worden aan de openbaarheid prijs gegeven. Het is geen sinecure, om koning te zijn. Het beteekent groote opofferingen, in de eerste plaats de volledige opoffering van zijn eigen vrijheid. Wij herinneren ons in dit verband de ver loving van prinses Juliana en prins Bernhard. Beiden hebben verklaard, dat zij elkaar gevonden hebben en het „geleidelijk eens, zeer eens zijn geworden". We mogen dus hopen op een gelukkig huwelijk, waar in de liefde een groote plaats inneemt. Maar het Nederlandsche volk heeft het vorstelijke paar opgeëischt. Het vroeg om de twee gelukkige verloofden en het kreeg zijn zin. Dag in dag uit werden prinses Ju liana en prins Bernhard toegejuicht. Dat was goed, dat was toe te juichen. Maar datzelfde volk eischte meer. En er waren kranten, die meer gaven: zij schroom den niet, om de vorstenkinderen in hun eer ste verlovingsdagen achterna te zitten; zij schroomden niet, om hen te achtervolgen bij wandelingen in de tuinen of parken. En zij maakten er kiekjes van en publiceerden die. 't Publiek vond het mooi, omdat het niet nadacht. Want anders had het gezegd: halt, hier naderen wij een terrein, dat niet door ons betreden mag worden. Spontaniteit is mooi, aanhankelijkheid too- nen is prachtig. Maar er zijn grenzen en die grenzen zijn, dunkt ons wel eens overschre den. Wat zullen de verloofden er zelf wel van gedacht hebben? Zouden zij ook niet eens gewenscht hebben, om maar heel doodgewo ne menschenkinderen te zijn. Maar, nietwaar, het koningsschap kent eischen. En vorstelijke personen hebben hun plichten, plichten, die vaak zwaarder zijn dan dan die van een gewoon mensch. Hieraan, lezer, dachten wij, nu wij het over Engeland's koning hadden. U geïnter- en wel Minister-president dr. Colijn is viewd door de Parijsche „Temps over een zeer belangwekkend onderwerp: het internationale handelsverkeer. Dr. Colijn had als zijn oordeel te kennen gegeven, dat geen werkelijke monetaire sta bilisatie mogelijk is, zoolang geen ware de mobilisatie op douanegebied heeft plaats ge vonden. Nederland, dat de laagste douanetarieven ter wereld heeft, is bereid tot opheffing der contingenten voor alle landen, die het we- derkeerige voordeelen verzekeren. In dit opzicht wees dr. Colijn op het groote belang van verdragen, zooals van Ouchy, dat Biet België en Luxemburg gesloten is. Het verdrag van Ouchy is weliswaar gestrand cp de tegenkanting van Engeland, dat een strikte toepassing wenscht van de .clausule van meestbegunstige natie", doch, door een te enge opvatting van deze clausule prys te «even, door den geest van Ouchy te doen herleven, en door het sluiten van bilaterale handelsverdragen tusschen bepaalde landen, openstaande voor andere landen, te bevor deren, zou men de kwestie der internatio nale ontspanning op economisch gebie zon der twijfel op het terrein der practische ver wezenlijking brengen. Men zou er in elk ge val gemakkelijker komen, dan door z«n hoop te vestigen op hypothetische w conferenties. Inderdaad, wanneer er geen tolmuren - «tonden, geen „handelsoorlog", dan zou d wereld er heel anders uitzien Dan had Duitschland, om maar een voorbeeld te no nten, thans in plaats van kanonnen boter ge had, ofschoon de huidige Duitsche regeer b eerstgenoemd artikel voorloopig pretereer Maar.... de feiten liggen er nu eenmaal En de tolmuren zijn gekomen, om eene land rijk en het andere arm was, omd het eene land betere arbeidsvoorvaarden had voor zijn bewoners, dan het an -1<-'> dat En zoo is er zooveel, dat met „omdat be gintl Vandaag zal dus de beslissing vallen; vandaag zal de sluier worden opgelicht en zal den volke bekend gemaakt wor den, wat er in Londen is besproken en beconfereerd. Tenminste, zoo is de alge meene verwachting. En de geheele wereld ziet met span ning uit naar de ontknooping van het tooneelspel, dat thans in de Engelsche hoofdstad wordt afgespeeld, een tooneel spel, waarin de hoofdpersonen hun rol zeer goed spelen en welks bouw zoo is, dat niemand Viet einde kan raden. Zal Engeland hedenavond nog een koning hebben, of zal het een nieuwen koning krijgen? Wij weten het thans nog niet; mis schien, dat wij in den loop van den dag wijzer worden. Er is Zaterdag en Zondag in Londen heel druk geconfereerd en de toestand is daar zeer spannend geworden, zóó, dat ook het publiek zich terdege gaat roeren. De koning is een paar keer uitgereden, de politici heb ben beraadslaagd, alles wijst op een nade rende ontknooping. Bedrijvigheid te Londen en te Fort Belvedere. In het begin van den middag kon men bij Fort Belvedere nog al wat auto's zien aan komen of vertrekken. Omstreeks half drie arriveerde de auto van den koning met twee personen, die men niet kon herkennen, doordat ze hun gezicht trachtten te verber gen. Sir Archibal Sinclair, de leider der libe rale oppositie, is even voor drie uur in Dow- ningstreet aangekomen. In den namiddag heeft de aartsbisschop van Canterbury een bezoek aan Baldwin gebracht Toen hij in Downingstreet arriveerde, riep de menigte: „Wij willen koning Edward". Bij zijn ver trek moest de politie tusschenbeide komen om den weg voor zijn auto vrij te maken. Twee vrouwen droegen borden, waarop te lezen stond: „Laat den koning met rust. Ab dicatie zal het sein voor de revolutie zijn". Heeft de koning een besluit genomen? In een speciale editie meldt de „Sunday Dispatch" met enorme koppen, dat de ko ning zijn besluit heeft genomen en dat het hem onmogelijk is, het verzoek van de re geering in te willigen. Het blad voegt hier aan toe, dat de aankondiging van een ab dicatie in beginsel slechts kan geschieden door den minister-president in het Lager huis, de koning kan niet ingaan op de wen- schen die men heeft uitgesproken ten aan zien van zijn particuliere leven. Evenmin kan hij het rijk een slag toebrengen, die het gevolg zou kunnen zijn van de onmogelijk heid, een andere regeering met een ander standpunt te vinden. Lansbury hoopt op een regeling. George Lansbury, de vroegere leider der arbeiderspartij, heeft zich in een Zondag avond te Islington gehouden bijeenkomst tot tolk gemaakt van eenparige sympathie met den koning, met koningin Mary en met de leden der koninklijke familie- Hij verklaarde met name: Wij betreuren allen dezen moeilijken toestand en hopen, dat er nog een middel zal kunnen worden gevonden om deze kwestie te regelen op een wijze, welke het land en de koninklijke fa milie zal kunnen voldoen. Betooging ten gunste van den koning. Onmiddellijk na aankomst van Monckton, den procureur-generaal van het hertogdom Cornwall, heeft zich in Downingstreet een nieuwe betooging van aanhankelijkheid aan den koning voorgedaan. De menigte zong het God save the King en andere liederen, waarin de verknochtheid aan het koningschap wordt tot uitdrukking gebracht. 500 tot 600 personen stonden opeengepakt op de trottoirs van Downingstreet kort voor den aanvang van den kabinetsraad. De me nigte werd zenuwachtiger, toen de staatslie den aankwamen. De politie was slechts zoo nu en dan genoodzaakt de menigte te ver spreiden. Tegen half acht kwamen eenige „zwart- hemden", colporteurs van fascistische bladen aan. Deze bladen vermeldden met geweldige koppen: „Wy willen onzen koning". Men merkte een zekere opwinding op on der het publiek, dat over het algemeen deze bladen gunstig beoordeelde. Na een drie werf „Hoera" zong de menigte het God save the King, terwijl op nummer tien een ernsti ge beraadslaging voortgang vond. Churchill over de constitutioneels crisis. Winston Churchill heeft met betrekking tot de constitutioneele crisis verklaard, dat geen conflict bestaat tusschen den koning en het parlement, daar dit geenszins is ge raadpleegd. De vraag waar het om gaat is: moet de koning op advies van het kabinet van den dag aftreden? Een dergelijk advies is onder het parlementair regime nog nim mer aan den koning gegeven. Geen enkele minister heeft bevoegdheid om den koning tot aftreden te adviseeren. Het kabinet heeft geen enkel recht zich over deze kwestie uit te spreken, zonder zich tenminste van te voren van den wensch van het parlement te hebben vergewist. Een on- beheerscht aftreden onder de huidige om standigheden zou voor de constitutioneele positie van de monarchie een onbereken baar nadeel beteekenen, en dit instituut zelf zeker schaden. Indien, zooals men beweert, de koning aan zyn ministers heeft voorgesteld, een wet in te dienen, waartoe dezen niet bereid zyn. moet het antwoord der ministers een weige ring zijn om aan het verzoek des konings recht te doen wedervaren, en indien de ko ning weigert, den raad zijner ministers op te volgen, staat het dezen vrij hun ontslag te nemen, doch zij hebben geenszins het recht, pressie op den koning uit te oefenen, door te trachten van. d?a leider der opposi tie de verzekering te krijgen, dat deze geen alternatief kabinet zal vormen. De Labourleider Attlee heeft met betrek king tot de laatste passage van de rede van Churchill verklaard, dat voor een dergelijke verklaring geenszins aanleiding bestond. Volhardt de koning bij zijn huwelijks plannen? Hoewel het nog niet mogelijk is gezagheb bende aanwijzingen te verkrijgen over den Zondagmorgen gehouden ministerraad, schijnt meer en meer bevestigd te worden, dat de crisis vandaag haar ontknooping zal vinden. Voordat de ministerraad bijeenkwam, was de indruk in politieke kringen deze, dat de koning bij zijn plannen om mevr. Simpson te huwen, zou volharden. Daar het kabinet zich hier definitief tegen verzet, moesten de ministers schikkingen treffen, om voor alle onvoorziene gevallen gereed te zijn. In de zelfde kringen gaf men te verstaan, dat in dien de koning zijn houding handhaafde, zonder zijn rechten prijs te geven, het kabi net tot aftreden zou kunnen worden genoopt, teneinde in den een of anderen zin een be slissing te forceeren. Elkeen hoopt evenwel, dat de constitutio neele crisis niet nog door een politieke crisis zal worden verzwaard. Er bestaat voor nie mand eenige twijfel, dat, afgezien van eenige op zich zelf staande personen, geen enkele verantwoordelijke parlementaire groep een andere houding kan aannemen dan Baldwin. Indien sommige afgevaardigden het denk beeld huldigen den koning voor onbepaal den tijd gelegenheid tot nadenken te geven, houdt dit niet in, dat hun sympathie voor den vorst hen tot een openlijken strijd tegen de grondwet zal verleiden. De omstandig heid, dat sommige personen en dagbladen op de mogelijkheid zinspelen van een con flict tusschen den koning en het parlement, versterkt slechts den wensch van de meer derheid, om den eersten minister te steunen en de grondwet na te leven. Het schijnt zelfs, dat de geruchten en zinspelingen volgens welke eenige personen de populariteit van den koning zouden kunnen uitspelen t^gen de regeering, den vorst eerder schade doen dan zyn zaak begunstigen. Mrs. Simpson vertoont zich niet. „Lou Viei", de villa van den heer Rogers in Cannes, waarin mrs. Simp son op het oogenblik vertoeft, adem de gister uiterlyk de grootste rust, Buiten de „verboden zone" echter, die rond den tuin door de politiebe ambten werd gehandhaafd, heerschte groote drukte door de vele journalis ten en fotografen, die sedert de aan komst van mrs. Simpson geen oogen blik hun bewaking hebben opgegeven Zonder resultaat evenwel. Geen ooben blik heeft het voorwerp van hun belang' stelling zich vertoond, en de eenige bewo ner van het huis, die zich even liet zien was de gastheer, mr. Rogers, die verklaar de, dat mrs. Simpson slechts rust noodig had en dat zij waarschijnlijk niet meer dan vier of vijf dagen zyn gast zou blijven. De belangstelling, die de pers voor mrs. Simpson aan den dag legt, is enorm. On der de journalisten en fotografen, die zich rond de villa hadden verzameld, waren er die zich per gecharterd vliegtuig naar de Riviera hadden laten vervoeren. Ande ren waren speciaal van de fronten in Spanje vertrokken, om zich meester trach ten te maken van ander nieuws, dat thans zonder twijfel meer de publieke aandacht bezig houdt. Het is een mengelmoes van talen, dat men, in de nog al internationale sfeer van de Riviera, rond „Lou Viei" kan hooren. Geen der journalisten waagde het zijn plaats, die hij eenmaal ingenomen had, te verlaten en fotografen hebben reeds een aantal stellages opgebouwd, om zoo gunstig mogelijke posities voor een foto te verkrijgen. Het huis bleef echter volkomen gesloten. Voor de ramen liet zich niemand zien. Het eenige wat men kon ontdekken, was dat mrs. Simpson klaarblijkelijk de kamer van mrs. Rogers bewoonde, en de eenige stem die men uit het huis hoorde, was die van mr. Rogers, die de bovenvermelde verkla ring aflegde. Scherpe bewaking. De bewaking, die rond het huis wordt onderhouden, is zeer scherp. De plaatse lijke politie, nog versterkt door een aantal detectives van Scotland Yard, en eenige politie-inspecteurs uit Parijs, oefent ook met behulp van politiehonden een scherpe bewaking uit en zorgt er voor, dat een ge bied van enkele tientallen meters als een soort van verboden zone rond het huis door niemand wordt betreden. Omtrent de verdere ïlannen van mrs. Simpson is nog niets definitiefs bekend geworden. Ook gister deden wel is waar de geruchten van een kruistocht op de Middellandsche zee wederom de ronde, doch bevestiging hiervan kon ook nu niet worden ver kregen. Naar United Press meldt, schijnt het voornemen van koning Edward om zich na oplossing van de crisis eveneens naar Cannes te begeven, de laatste dagen te zijn versterkt. Te Parys staat het particu lier vliegtuig van den koning op le Bour get gereed. Aan de vliegveldautoriteiten van Le Bourget, Le Touquet en Cannes is reeds instructie gegeven, den koning met militaire eer te ontvangen, voor het geval hy zijn route over Frankrijk zal kiezen. Voorts zou Captain Fielding, de piloot van den koning, reeds opdracht hebben ontvangen, ook een toestel te Londen voor een eventueelen tocht naar Parijs en de Riviera in gereedheid te houden. Met betrekking tot de verklaring, die mrs. Simpson op haar autoreis naar Can nes zou hebben afgelegd, is Reuter ge machtigd mede te deelen, dat mrs. Simpson met geen enkel journalist heeft gesproken. Zy heeft geen enkel interview toegestaan, en geen verklaring, van welken aard ook, afgelegd, noch in Groot-Britannië, noch in Frankrijk. In het Londensche verblijf van mrs. Simpson aan Cumberland Terrace heeft haar tante, mrs. Bessie Merriman, haar in trek genomen voor den duur van mrs. Simpson's afwezigheid. Mrs. Merriman heeft geweigerd aan de pers een onder houd toe te staan De Britsche pers over de crisis. Ten aanzien van de constitutioneele crisis schrijft de „Times" in een hoofd artikel, dat de kwestie alleen door den koning zelf kan worden opgelost en het is de gevaarlijkste vorm van de onheilver- wekken om te zeggen, dat iemand anders verantwoordelijk is voor de oplossing van de crisis. De parlementaire correspondent zegt, dat geen personen, doch de gebeurtenissen vragen, dat de beslissing niet tot in het oneindige wordt uitgesteld. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de eindbeslissing met steeds groeiende span ning wordt verwacht. Hoe langer het duurt eer de beslissing wordt genomen, hoe grooter de verwarring wordt. De pressie op den koning wordt niet uitge oefend door de ministers, doch door de gebeurtenissen. Men verwacht heden 'in het Lagerhuis een verklaring, welke de valsche indrukken zal wegnemen, welke zijn oritstaan door geruchten en misver standen. Het blad voegt hieraan toe, dat niet langer sprake is van een compromis. De „Morning Post" is van oordeel, dat de koning, van wien bekend is, dat hy het ryk waarover hij regeert, toegewijd is, weet wat over hem zal worden gedacht als hy niet iets zou kunnen opofferen, dat minder is dan wat honderdduizenden vrouwen gewone lieden met vreugde heb ben geofferd tijdens den grooten oorlog. De „Daily Mail" schrijft, dat indien de koning door een daad van hem zelf de buitengewone populariteit, welke hy ge Uit Buitenzorg wordt geseind: De regeering ontving een telegram van den resident van Tapanoeli, waarin deze met ^deelde, dat hij terugkeerde van een inspectie-tocht door het gebied dat ge troffen was door de zware regens die op 1 December j.1. door Aneta reeds werden gemeld. Tijdens zijn tocht constateerde hy, dat de schade aan bouwgronden op vele plaatsen aanzienlijk is, terwijl vele wegen en bruggen zyn vernield of bescha> igdd. In de Negri Simanoellang is een kleine nederzetting met 13 personen geheel onder een aardstorting bedol ven, waarbij allen werden gedood. Een Ladang-huis waarin zich een vrouw en een kindje bevonden, werd door een bandjir meegesleurd, waarbij beiden verdronken. GEEN SIAMEESCHE TWEELING MEER. Ook de tweede overleden. Simplice Godino, de tweede van de Siameesche tweeling, is te New-York overleden. Hy heeft zyn broer 10 dagen overleefd en overleed te New-York ten gevolge van de operatie, welke werd toe gepast om hem van zyn broer los te maken. niet, zou verliezen, dit door het land als een groot verlies zal worden betreurd. Volgens de „News Chronicle" is de al gemeene sympathie voor den koning sterk. Niets zal overhaast worden besloten. De „Daily Herald" schrijft, dat een ein de moet komen aan deze gevaarlijke im passe. De vijandigheid, welke een minder heid ten aanzien van het kabinet toont, is geen dienst, den koning bewezen. De klei ne groepen, welke zich vijandig toonen zyn niet tegen het kabinet omdat het con servatief is, doch omdat het parlementair is. Vanmiddag 15.45 uur G.M.T. zal minister-president Baldwin in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Men meent, dat deze verklaring giste ren in het kabinet in groote trekken is besproken. Hertog van York naar Londen teruggekeerd. De hertog en de hertogin van York, die het weekeinde op Windsor hebben doorge bracht, keeren heden naar Londen terug. Zij ontvingen gisteren den hertog van Kent. Hedenochtend omstreeks half tien ver liet een auto met twee personen fort Bel vedere. Een van de inzittenden was Walter Monckton, de attorney-general van het hertogdom Cornwall, die den nacht op fort Belvedere vertoefde. Indien de kroning niet doorgaat. Verlies van 100 millioen pond sterling voor handel en industrie. Het aan handel en industrie berokkende verlies, indien de '.roning van den koning niet zou doorgaan, wordt geschat op een bedrag van 100 millioen pond sterling. De fabrikaten van aardewerk, vlaggen, ga lanterieën, papierhandelaars, drukkers en kleermakers hebben by de feestelijkheden groot belang. Den sterksten tegenslag zal de aardewerk-industrie van Staffordshire ondervinden. Hier worden 6 tot 8 millioen stuks aardewerk vervaardigd, waarin 80.000 arbeiders werk vinden. Ook voor het hotelbedrijf zou de tegenslag groot zijn. Particulieren in Londen rekenden op de huisvesting van ruim twee millioen bezoekers. Pensions en kleine hotels ver wachtten hun 200.000 kamers bezet te krijgen, terwijl het meerendeel van de 12.000 kamers in de voorname ondensche hotels reeds besproken is. DE PAUS ZIEK. De Paus, die de laatste dagen aan jicht- en asthma-aanvallen lydt, moet het bed houden en aangezien het hart zwak is, baart zijn toestand eenige zorg. Weliswaar is er geen directe levensge vaar en zelfs liet de toestand gisteren iets beter, maar volkomen rust is geboden. CHINEESCHE BOERIN BRENGT TIEN KINDEREN TER WERELD. Volgens den correspondent te Peiping van de „Nichinichi Shimbun" heeft de vrouw van een by Kalgan wonenden boer op 16 November j.1. het leven geschonken aan tien kinderen, t.w. negen jongens en een meisje. Het meisje en vyf jongens zyn den dag na de bevalling gestorven, maar de andere vier en de moeder maken het goed.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1