ÜxuUleton De benoemingen van den prins. De beteekenis er van. Prins en Prinses bezoeken BerLijn. Geruimen tijd vertoefde het jonge paar aan het ziekbed van 's Prinsen Moeder. door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWERD. Dinsdag 8 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 11.Wenken voor de huishouding. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.30 Aeolian-orkest en so list. 1.15 Gr.pl. 1.45 Omroeporkest en solist. 3.05 Kniples. 4.Piano spel. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Om roeporkest. 5.Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Causerie „Prins Bernhard". 7.50 BBC-Theaterorkest, Revuekoor en solisten. 9.05 Rep. 9.30 Vocaal con cert. 10.Orgelspel en vioolrecital. 10.30 Gr.pl. 11.ANP-ber., Avro- dansorkest. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.Gr.pl. 8.30 Plechtige H. Mis. 9.45 Gr.pl. 11.30—12.— Gr.pl. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Vrouwen uur. 3.Modecursus. 4.05 Gr.pl. 5.De KRO-melodisten en solist. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.40 Espe- rantocursus. 7.Ber. 7.15 Cyclus: Wat deze tijd leert. 7.35 Sporthalf- uur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Gr.pl. 8.30 KRO-orkest. 9.20 Cabaret. 9.50 KRO-melodisten. 10.20 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.35 KRO- orkest. 11.05 Gr.pl. 11.15 KRO-boys. 11.45—12.— Gr.pl DROITWICH, 1500 M. 11.05 Cause rie. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.10 Het Royal Theater-orkest. 12.50 Het Aminton. orkest. 1.20 Sportrep. 1.40 2.20 Jack Wilson's kwintet. 4.20 Actueele causerie. 4.40 Het Forum Theaterorkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 De Carl Caylus Players 6.20 Ber. 6.45 Het BBC-Northern-orkest. 7.50 Cy clus: The village. 8.20 Am. cabaret- progr. 8.50 De BBC-zangers. 9.20 Ber. 9.40 Wetenschappelijke cause rie. 10.Orgelspel. 10.30 Lon- densch Blaaskwintet en sopraan. 11.5012.Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Parisch Kamerorkest. 2.50 en 4.20 Gr.pl. 5.50 Pasdeloup- kamerorkest. 9.05 Zang. 11.2012.35 Pascal, dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Omroepklein- orkest. 11.20 Militair concert. 12.35 Leipz. Symph.-orkest. 1.352.20 en 3.35 Gevar. concert. 4.45 Dans muziek. 6.Omroepkleinorkest. 7.30 Gr.pl. 7.50 Uit Londen: BBC- Theaterorkest en solisten. 10.20 11.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepklein orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en gr.pl. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest en solisten. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 5.20 Fud Candrix' orkest. 6.35 Omroepdansorkest. 7.50 BBC- Theaterorkest, Revuekoor en solis ten. 9.05 Gr.pl. 9.35 Salonorkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gr.pl. 7.50 Zie Keulen. 9.05 Voordr. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Luxem burg 10.2011.20, Radio Danmark 11.20—12.20 Brussel VI. 12.20—15.05 D.sender 15.0515.20, Keulen 15.20 —16.20, Parijs Radio 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Parijs R. 18.50—19.50, Keulen 19.50—20.20, Rome 20.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 12.10, Droitwich 12.1014.25, Lond. Reg. 14.2516.50, Droitwich 16.50—18.20, Luxemburg 18.20— 18.45, Droitwich 18.4519.50, Lu xemburg 19.5020.20, Droitwich 20.20—21.40, Boedapest 21.40—22.—, Droitwich 22.24. WIELRENNER VERBERK GEDOOD. Door autobus overreden. De 23-jarige wielrenner Leo Verberk is hedenmiddag om even over twaal ven, op den Aalsterweg in het dorp Aalst, bij Eindhoven door een autobus gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde, doordat de wiel rennen bij het trainen op den rijweg, be stemd voor het motorverkeer reed en plot seling van achter een vrachtauto te voor schijn kwam, toen de bus naderde. Een bot sing was onvermijdelijk. Het stoffelijk overschot van Verberk is naar het lijkenhuisje van het hoofdbureau van politie te Eindhoven overgebracht. Verberk was een der meest bekende amateur-sprinters in ons land en heeft op binnen- en buitenlandsche banen veel suc ces behaald. Men zag algemeen in hem een sprinter met groote toekomst. GOEDE VANGST DER HAAGSCHE POLITIE. Op aanwijzing van een handige dienstbode. Zaterdagavond j.1. ongeveer 9.30 uur, bemerkte een dienstbode, dat een drietal mannen zich op verdachte wijze in de Antonie Duyckstraat in de Residentie op hield .Tevens zag :ij, dat deze mannen op een gegeven oogenblik een raam opscho ven van pand no. 97 in de Antonie Dyck- straat en twee hunner naar binnen klom men, terwijl de derde, die op uitkijk had gestaan, later door de huisdeur werd bin nen gelaten. Het meisje waarschuwde on middellijk de politie, waarop deze maat regelen kon treffen tot omsingeling van het pand. Het bleek, dat de bewoners af wezig waren, zoodat met geweld toegang tot het pand moest worden verschaft, waarbij een der politiemannen een wond aan het rechterbeen opliep. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar ver bonden, waarna hij naar zijn woning kon worden gebracht. In het pand werden aangetroffen een drietal mannen, genaamd F. S., oud 29 jaar, A. S., oud 42 jaar en C. J. de B., oud 30 jaar Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij het onderzoek bleek, dat zij zich door het uitboren van een raam en daarna door het opschuiven van het raam a°n de voor zijde toegang hadden verschaft tot het pand. Aldaar hebben zij alle kamers door zocht en verschillende kasten en een schrijfbureau opengebraken. In een tweetal actetasschen was reeds een groote partij zilver ingepakt, terwijl de daders, toen zij de komst der politie bemerkten, het gestolen geld en verschil lende waardepapieren in het pand zelf wegwierpen. De N. R. C. schrijft hierover: Het gistermiddag bekend geworden be richt, dat prins Bernhard is benoemd tot luitenant ter zee 1ste klasse a la suite bij de Koninklijke Marine en tot kapitein (ritmeester) a la suite bij de Koninklijke Landmacht, alsmede, dat hem de titulaire rang is toegekend van kapitein (ritmees ter) bij het Koninklijke Nederlandsch- Indische leger, is, naar wij hebben be merkt, voor menigeen niet duidelijk ge weest. Met name heeft men zich afge vraagd wat wel de dubbele titulatuur ka pitein (ritmeester) te beteekenen moest hebben. Ook wij hadden dit niet aanstonds be grepen en hebben daarom nader geinfor- meerd. Op grond van de inlichtingen, die wij hebben verkregen, meer.en wij te mogen zeggen, dat de bedoelde dubbele titulatuur in verband met de algemeene omschrijving a la suite bij de Koninklijke Landmacht dezen zin heeft, dat Z.D.H. niet benoemd geacht moet worden bij eenigerlei bepaald wapen, nog minder dus bij een bepaald onderdeel (zooals aanvankelijk was ver ondersteld, da* zou geschieden), maar dat hy in den rang van kapitein, resp. den daarmee overeenkomenden van ritmees ter, gerechtigd is de uniform te dragen van elk der wapen., resp. onde deelen van de Nederlandsche landmacht en evenzoo van het Indische leger. De strekking van de benoeming is dus zoo ruim mogelijk genomen en het is dan ook zeer wel denkbaar, dat men bij deze gelegenheid den prins als kapitein van de Grenadiers of Jagers, bij een andere als ritmeester van de huzaren, de roode of de blauwe, geuniformd zal zien. Welke beweegredenen voor dezen, aan de benoeming gegeven algemeenen vorm hebben gegolden is ons niet bekend, maar het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat o.m. deze overweging zou kunnen hebben ge golden, dat de koningin alle wapens en orderdeelen van het leger gelijkelijk wilde behandelen, waardoor er geen sprake kan zijn van een zeer menschelijk en begrijpe lijk gevoel vannaijver, dat door de benoeming van den prins bij een bepaald wapen en nog des te meer een bepaald regiment in het overige leger had kunnen ontstaan, maar het geheele leger het zich tot eer en onderscheiding mag rekenen, dat prins Bernhard onder zijn wapenen is opgenomen. Ook wijlen prins Hendrik is kort voor zijn huwelijk met de koningin tot een mi litairen rang in het Nederlandsche leger verheven. Bij koninklijk besluit van 30 Januari 1901 werd hij benoemd tot gene- raal-majoor en schout-bij-nacht, beide a la suite. Op zijn verjaardag in 1904 be vorderde de koningin hem tot luitenant- generaal en vice-aimiraal. Met dit voorbeeld voor oogen had het gerucht prins Bernhard meteen kolonel willen maken. Men had hierbij uit het oog verloren, dat de echtgenoot van de prin ses, al is deze dan ook troonopvolgster, een andere plt.ats inneemt dan de gemaal van de koningin. Voor den laatstgenoemde kan men zich nauwelijks een anderen rang voorstellen dan dien van opperoffi- cier. Prins Hendrik had bovendien in zijn Duitschen tijd al gediend, zij het ook in lageren rang: eerste luitenant bij het Pruisische garde-jagerbataillon en eerste luitenant a la suite van het Mecklenburg- sche fuselierregiment no. 90. Prins Bern hard daarentegen moet zijn militaire loop baan nog beginnen. Reden te meer om hem e£n rang te geven, die ook met zijn leef tijd meer overeen komt dan die van kolo nel of daaromtrent, waarbij men wel niet aan grijzende snorrebaarden denkt, maar die in den actieven dienst toch pas op middelbaren leeftijd wordt verkregen. Een zorg, die o.a. de dames wel zal bewe gen, is in welke uniform hij bij zijn huwe lijk met prinses Juliana zal gekleed zijn. Want men mag, op grond van het gebruik, wel aannemen, dat hij in uniform zal trouwen. Een zaak, die in alle geval eerder aan de orde komt, is de beëediging van den prins, een plechtigheid, welke ongetwijfeld een bizonder karakter zal dragen. Op welken datum deze groote parade zal gehouden worden is ons nog niet be kend. Het gerucht had haar op Maandag a.s. gesteld, doch dat is stellig niet juist en al was het aanvankelijk zoo bepaald ge weest, het zou wegens de ongesteldheid van de moeder van den prins en het be zoek, dat prinses Juliana en hij bij haar gaan afleggen, niet hebben kunnen door gaan. Het is traditie, dat de mannelijke leden van het koninklijke huis een militairen rang en waardigheid hebben. In den Militairen Spectator van October j.1. heeft W. baron van Ittersum, reserve- majoor der Jagers, dit door een overzicht van de miltaire rangen, die zij, van koning Willem II te beginnen, hebben bekleed, in herinnering gebracht. Uit zijn opsomming blijkt, dat zij meest zeer hooge rangen bij leger en vloot heb ben gehad. De latere koning Willem II was als kroonprins veldmaarschalk; de latere koning Willem III in dezelfde eigen schap luitenant-generaal, inspecteur-gene raal der infanterie; prins Frederik kolonel- generaal, belas' met het opperbestuur van land- en zeemacht, later veldmaarschalk; prins Alexander, de broer van Willem III, luitenant-generaal, inspecteur-generaal van de cavaler'e (de Alexanderkazerne in Den Haag is naar hem genoemd); prins Willem, de kroonprins, oudste zoon van Willem III, generaal der infanterie, inspec teur der cavalerie en luitenant-admiraal; prins Alexander, zijn jongere broer, gene- raal-majoor en schout-by-nacht. De eenige van de koninklijke familie, die effectief als zeeofficier heeft gediend, is prins Hendrik („de Zeevaaider") ge weest, die als adelborst begonnen, alle rangen heeft doorloopen en als admiraal van de vloot, met machtiging tot het voe ren van den maarschalksstaf van wijlen koning Willem II, is gestorven. Gewoonlijk werden de prinsen, op zeer jeugdigen leeftijd, tegelijk benoemd tot een rang bij het leger en dc vloot. Prins Bernhard vervolgt nu de rij der koninklijke prinsen bij leger en vloot. Dat beide hem met groote ingenomen heid zullen begroeten, hieromtrent kan geen twijfel bestaan. Het zal een blijde dag voor onze weermacht zijn wanneer hij in haar midden wordt opgenomen. BESCHIKBAARSTELLING VAN BELASTINGKAARTEN VOOR KORTEN TERMIJN. Op een door den B. B. N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, tot den mi nister van financien gericht verzoek, om in verband met de a.s. huwelijksfeesten be- lastingkaarten voor korte termijnen te wil len afgeven, heeft voornoemde minister ons medegedeeld, machtiging te hebben ver leend tot afgifte voor touringcars (auto bussen), alsmede voor personenauto's, wel ke voor den verhuur worden gebezigd, van belastingkaarten, geldig voor ten hoogste 24 dagen en wel van 18 December 1936 tot en met 10 Januari 1937, tegen betaling van 1/15 van de belasting over een vol jaar. DE ST. MAARTENSKERK TE Z ALTBOMMEL. Prettige St.-NicoIaasverrassing. In een Zaterdagmiddag gehouden spoed vergadering van den gemeenteraad var. Zaltbommel heeft de burgemeester N. F. Cambier van Nooten medegedeeld, dat hij een brief heeft ontvangen van dr. ir. G. L. F. Philips te 's-Gravenhage, waarin dezen het nog ontbrekende bedrag voor de alge- heele restauratie van de St. Maartenskerk te Zaltbommel, zijnde ongeveer 27000 ter beschikking van het gemeentebestuur stel len. De gemeenteraad heeft daarna beslo ten een motie van dankbetuiging telegra fisch ter kennis van de schenkers te bren gen. Toen het heuglijk feit,bekend werd, wer den van alle openbare gebouwen te Zaltbom mel de vlaggen geheschen en werden de kerkklokken geluid. Er heerschte in het plaatsje over deze prachtige Sint-Nicolaas- verrassing groote vreugde. HET PRINSELIJK HUWELIJK. Ure van dankzegging en gebed door alle kerkgenootschappen. Ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk zullen, naar wy vernemen, al de kerkgenootschappen in Nederland hun leden samenroepen tot een ure van dankzegging en gebed, hetzij op den dag voorafgaande aan het huwelijk, het zij op den trouwdag zelve. M.S. CORDILLERA ONKLAAR IN DE HAVEN VAN IJMUIDEN. Zondagmiddag is het 12000 ton metende m.s. Cordillera van de Hapag, dat IJmuiden was binnengeloopen om passagiers en vracht goed voor de West in te schepen, by het ver trek onklaar geraakt. Door den hevigen N.- W.-wind was het groote vaartuig aan lagen wal geraakt. Met behulp van sleepbooten, w.o. de pas in IJmuiden gestationneerde Oceaan, we'd de Cordillera weer vrijgemaakt. Met een uur vertraging zette het vaartuig daarop de reis voort. POGING TOT OPLICHTING. Rotterdamsche juwelier vertrouwde de zaak niet. Zaterdag heeft een, naar schatting, dertig tot vijfendertigjarige vrouw, die zeide tot de particuliere kennissen van prinses Juliana te behooren, een brutale poging gedaan de juwelierszaak, het huis van St. Eloy, op De Blaak te Rotterdam, op te lichten. Een dame vervoegde zich in den winkel, zich noemende jvr. L. van Hardenbroek. Zy wilde, zoo zeide hij, een ring met briljanten hebben, welke zij aan prinses Juliana ten geschenke wilde geven. De directeur van de zaak, die haar persoonlijk te woord stond, zeide wel bereid te zijn het sieraad, ter waarde van f 400 mede te geven, mits de dame zich wilde legitimeeren. De dame kon dit echter niet, doch deelde mede tijdelijk te verblijven ten huize van de douariaire Valk aan den 's Gravendykwal. Zy verliet den winkel, doch keerde na ongeveer tien minuten terug met een brief, onderteekend door den burgemeester van Rotterdam, waarin werd medegedeeld, dat de houd ster van dezen brief zonder bezwaar het kleinood kon worden medegegeven. De juwelier vertrouwde de zaak echter nog niet geheel, waarop de dame zeide, dat de koop dan niet doorging en zy den winkel verliet Een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de dame aan den 's Gravendykwal niet bekend is. Incognito te Berlijn volkomen bewaard. Prins Juliana en prins Bernhard hebben gisteren te Berlijn vertoefd om een bezoek te brengen aan 's prinsen moeder, prinses Armgard, die aldaar genezing zoekt van een lichte ongesteldheid. Met den nachttrein arriveerde het verloof de paar gisterochtend kort na 7 uur op het station Zoologischer Garten, waar de Neder landsche gezant te Berlijn, graaf van Lim burg Stirum, en de legatiesecretaris, de heer E. Star Busmann, ter begroeting aanwezig waren. De prins en de prinses werden bege leid door E. H. Juckema van Burmania Ba ron Rengers van Warmenhuizen en jkvr. M. J. baronesse van Heemstra. In het ziekenhuis, waar prinses Armgard wordt verpleegd, werden de hooge gasten welkom geheeten door den directeur en on middellijk in de kamer van de patiënte ge leid. Geruimen tijd bleven de prins en de prinses bij prinses Armgard, wier gezond heidstoestand gelukkig zienderoogen verbe tert en die binnenkort het ziekenhuis hoopt te kunnen verlaten. Prinses Juliana en prins Bernhard ge bruikten, aldus de Tel., de lunch in de stad en dronken 's middags op het Nederlandsth gezantschap in de Rauchstrasse thee, om ver volgens nog een afscheidsbezoek aan prinses Armgard te brengen. Zy zullen hedenavond met den nachttrein weer naar Nederland te- rugkeeren. Ofschoon het bezoek van het vorstelijk paar ook in de Berlynsche bladen was aan gekondigd, voltrok zich de aankomst op het station geheel onopgemerkt en bleef het in cognito, zooals gewenscht, volkomen be waard. De aankomst in Den Haag. Men meldt ons uit Den Haag: Prinses Juliana en prins Bernhard zijn hedenmorgen omstreeks 10 uur met den nachttrein uit Berlijn in de residentie terug gekeerd. Op het eerste perron en buiten het ge bouw van het station Staatsspoor bestond vrij veel belangstelling van de zijde van het publiek. Vijf minuten over 10 reed de Mitropa- slaapwagen precies voor den ingang van de koninklijke wachtkamer. Het vorstelijk paar werd luide toegejuicht bij aankomst en ook toen de auto met den koninklijken standaard wegreed, bracht men prinses en prins een hart.elyken groet. Prinses Juliana en prins Bernhard be gaven zich direct naar het paleis Noord einde. „Ja natuurlijk, liefje, als je er geld mee verdient, en het werk is, is het wat anders Die vijf shilling hebben anders geen haast. Ik weet, dat je altijd heel geregeld betaalt HOOFDSTUK XIV. „Je vriend op het hoofdbureau Toen zij de plaats bereikte, waar zy voor haar bus moest vechten, voelde Tessa zien wat teleurgesteld. Zy wilde zichzelf niet bekennen, dat zij half en half verwach had, Jimmy Turner's auto bij het trottoir te zullen zien wachten; maar ze zou het we aardig hebben ge vonden,, als hij er geweest was, om hem te kunnen afsnauwen. Zij was vast besloten, dat elke nieuwe Poging van Jimmy Turner, om haar te winnen, zou afstuiten op haar bekende imitatie van de IJsmaagd, die, zooals zy zich vleide, heel goed was. Op weg naar de stad bleef Jimmy in haar gedachten. „Je hebt iets, dat niet erg aardig is, kind- lief', sprak zy ernstig tot zichzelf. Je moet hier of daar iets hebben, dat niet in orde is, en je moet goed op jezelf passen. Een meisje, dat een vreemden man toestaat, haar te kussen, zooals jij deed, is niet echt aardig". „Als je een werkend meisje bent, moet je oppassen voor dat soort dingen. Mogelijk kan het geen kwaad voor iemand, die rijs is en als een dame groot gebracht. Dat soort meisjes kan doen wat het wil, en doet het dikwijls ook. Maar een werkend meisje moet voorzichtig zijn. Zy moet aan haar reputatie denken. Ben je die eenmaal kwijt, dan duurt het een heelen tijd, voor je weer een andere hebt. En de tweede is nooit zoo goed als de eerste, zegt men. Reputaties zijn het best, als zij gloednieuw zyn, lieve ling; zoo uit de fabriek, met al het vern-.s er nog op. Je kunt het altijd zien, als ze met een tweede laag verf er overheen, weer nieuw gemaakt zijn. En als je voortgaat, mannen te zoenen, die je pas zoowat vier en twintig uur kent, wordt het hoe langer hoe erger en wordt het een gewoonte, net als drinken. Dan wordt je zóó, dat je je door bijna iederen man laat zoenen, en als je zoover bent, ben je heelemaal niets. Mr. Turnover maakte maar een grapje en ik geloof niet, dat hy zich nog iets van je herinnerde, toen hy vanmorgen opstond. In elk geval zal de gedachte aan jou hem heusch niet uit den slaap gehouden hebben, want hy heeft hoopen meisjes. Dat zei zijn zuster zelf. Maar j(j zult niet een van die hoop meisjes worden. Als jy een minnaar hebt, moet het er een zijn, die heelemaal voor jezelf is, al is het dan maar een kleine zooals Pet Peil zegt". Dat bracht haar gedachten op Paul Harvey. „Dat is uit, lieveling, je kunt hem als verloofde wel afschrijven. Het is jammer, want van Paul was ik zeker, en ik weet secuur, dat geen ander meisje, behalve mij, ik bedoel ik, hem ooit gezoend heeft. Heel secuur. Maar het kan natuurlijk zijn, dat geen ander meisje er ooit behoefte aan voelde, wat een ander gezichtpunt is. Ik zou ook niet weten, waarom eenig an der meisje Paul Harvey zou willen kussen, terwijl ik me levendig kan voorstellen, dat aardige meisjes elkaar verdringen, om een prettig tijdje met Jimmy Turnrover te heb ben. Want hy is een schat, al is hy dat dan ook voor meer dan één meisje tegelijK. Het is werkelijk ontstellend. Het schijnt, dat een meisje ongelukkig is. als zij een jongen heeft, dien geen ander meisje van haar zou willen wegpakken. En als zij er een heeft, waar de andere meisjes met geen stok van af zijn te houden, is zij ook ongelukkig. Is het leven nu geen klucht? Hoe dan ook, schat, je weet, dat je niet met Paul Harvey kunt trouwen, nu je zijn moeder gezien hebt. Er zijn nu eenmaal dingen, die je niet kunt, en dit is er een van". Toen zy de stad naderde, waren haar ge dachten op Mr. Banks gekomen. Nooit tevoren had zy aan mr. Bank ge dacht in betrekking tot een huwelijk. Zij beschouwde hem als een onaangenaam mensch, die de wanhopige gewoonte had, haar te beloeren, als zij naar de badkamer ging. Maar nu leek het best mogelijk, dat hij ernstiger gedachten in zijn hoofd had Als een man voor een meisje twee dure plaatsen in een West End theater koopt, is dat een geldzaak, die ernstig bekeken dient te worden. Hij had haar gezegd, dat he» dure plaatsen waren, en had gevraagd, of z(j een avondjapon had. Tessa had gezegd van wel. „In elk geval", zei ze bij zichzelf, „moet je, als er zooiets als een aanzoek van mr. Banks komt, dat heel ernstig overwegen. Het is niet goed, je dwaze gedachten in het hoofd te halen over mannen, als Jimmy Turner, want zulke dingen gebeuren niet. Jammer, dat je Jimmy ooit gezien hebt. Je moet op een of andern dag een echtgenoot hebben, al is het dan maar een kleine, zoo als Pet zegt. Als dus een werkend meisje een echt, deugdelijk huwelijksaanzoek krijgt, zelfs al komt het van een halfwas ventje, zooals Pet's Anstruther, moet zy er ernstig over denken. Zie je schat, je bent bijna negen tien, en de tijd gaat voort. Het werk in een tearoom put een meisje erger uit dan eenig ander werk, dat ik ken. Het maakt de en kels dik, en tegenwoordig kan een meisje zich niet veroorlooven, dikke enkels te hebben, tenminste niet, voordat ze ge trouwd is. Je ziet er nu, als je je goeden dag hebt, niet kwaad uit, lieveling, maar ik wed, dat je, tegen dat je vijf en twintig bent, een vogelverschrikker zult zijn, met enkels als rolpensen. En wat dan? Ik vraag je! Het is dus niet goed, huwelijksvoorstellen af te slaan, omdat je denkt, dat er, als je wat langer wacht, misschien nog wat beters komt. Er zijn duizenden oude vrijsters, die dat gedaan hebben, toen zy op jou leeftijd waren. „Niet, dat je eenig huwelijksaanzoek hebt afgeslagen, want je hebt er nog nooit een gehad. Zelfs Paul zinspeelde er alleen maai op, dat hy met je wenschte te trouwen. Hy zei het nooit in ronde woorden. Natuurlek wachtte hy, tot zijn moeder haar oordeel over mij had uitgesproken. Wat zij nu ge daan heeft. Ach, wat is het levenl" Het eerste uur in de theesalon was een wild gejacht. Vloeren werden gedweild, stof afgenomen, suikerpotten, peper-en-zout vaatjes en mosterdpotjes gevuld. Tegen negn uur, den tyd, waarop de zaak voor het publiek werd opengesteld, moesten de meisjes vlug ontbijten. Tot Tessa's verbazing was miss Ligthfoot. de chef, bijna vriendelijk. Zij glimlachte zelfs. En de glimlachjes van miss Lightfoot waren even zeldzaam als mooie dagen in een Engelschen zomer. Tessa stond verstomd. Wat beteekende dat? Zou zy ten slotte toch niet ontslagen worden? Maar het was waarschijnlijk een gemeene streek van die Lightfoot! Net als het vetmesten van een slachtoffer, voordat men het doodt. Om half tien kwamen eenige vroege klan ten binnenloopen voor koffie, en een of twee van hen gebruikten een soort ontbijt. Het was de stille tyd van den dag vóór de drukte van de lunch. „Hoe heb je het er gisteren afgebracht, Tessa?" vroeg de chef heel minzaam. „O, heel goed, dank u wel, miss Lightfoot", zei de verblufte Tessa. „In aanmerking ge nomen tenminste, dat ik een nieuweling was. Alles bij elkaar was het een zware dag". „Hier is je rapport", zei de chef. „Daar uit kun je zien, wat het hoofdbureau zegt". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7