DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Baldwin's verklaring in het Lagerhuis. Ho. 288 Dinsdag 8 December 1936 138e Jaargang De algemeene toestand. Mevr. Simpson bereid zich terug te trekken. Nog steeds geen beslissing. Verklaring van mevr. Simpson. UET BR1T5CW IMPERIUM ASIË Amerika Australië MAARSCHE Deze Coorant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 8 December. Vol spanning heeft men gistermiddag de verklaring van Baldwin afgewacht en toen deze bekend werd, heeft zij waarschijnlijk eenige teleurstelling verwekt. Want op het oogenblik is men nog geen stap nader ge komen. Het eenige positieve in die verkla ring was, dat koning Edward inderdaad trouwplannen heeft en dat de koning, zoodra zijn besluit is genomen, daarvan zelf mededeelingen zal doen aan de regee ringen en het volk in het geheele Britsche rijk. Wat Baldwin verder mededeelde, was slechts de houding van de regeering en de conferenties, die Baldwin met den koning heeft gehad. Daaruit mag blijken, dat de regeering den koning alleen van advies ge diend heeft over de mogelijkheid van een morganatisch huwelijk en hem verder ge heel vrij heeft gelaten. Maar intusschen is er nog steeds geen oplossing. Mevr. Simpson heeft ook gesproken, ten minste als men het betreffende bericht mag gelooven. Zij zou in haar hotel te Cannes een verklaring hebben afgelegd, waarin zij zou hebben meegedeeld, dat zij bereid is, zich onmiddellijk terug te trekken uit de onhoudbare en ongelukkige situatie, die thans is ontstaan, indien dit zou kunnen bij dragen tot de oplossing van het probleem. Deze verklaring van mevr. Simpson, die nergens wordt tegengesproken, is in Londen met instemming ontvangen. In politieke kringen in Londen meent men, dat dit de eenige uitweg is. Men voelt het zoo: de koning heeft zijn woord gegeven aan mevr. Simpson en mocht dat woord niet breken als man van eer. Nu mevr. Simpson zich opoffert en den koning weer geheel vrij geeft, verwacht men ook van Edward VIII een opoffering: dat hij afstand zal doen van de vrouw, die hij lief heeft. En daarmee zou de geheele crisis opgelost zijn. Inderdaad is de algemeene opinie in Lon den, dat juist die verklaring van mevr. Simpson een einde zal maken aan de crisis en dat nu heel spoedig de beslissing van den koning bekend zal worden. Echter, in hofkringen is men bovenge noemde meening niet toegedaan. Daar be schouwt men de uitlating van mevr. Simp son als een persoonlijke opinie van haar zelf en vooral niet als meer. Natuurlijk houdt de Britsche pers zich zeer bezig met de verklaring van Baldwin en met die van mevr. Simpson In een hoofdartikel schrijft de „Times van hedenmorgen, dat er na de verklaring van Baldwin weinig gelegenheid meer be staat voor misverstand. Het blad valt heftig de idee van een morganatisch huwelijk aan. dit wordt een dwaas en betreurenswaardig product van een misleid vernuft genoemd. Hiervan bestaat in Engeland geen precedent en het blad gelooft niet, dat ooit iets der gelijks is voorgesteld. De „Morning Post" verwelkomt de ver klaring van Baldwin, aangezien hieruit bleek, dat nog geen onherstelbare stap is genomen. Het blad prijst de waardigheid en discre tie welke Baldwin toont tijdens de crisis. Welke beslissing de koning ook zal nemen, zoo gaat het blad voort, het zal droefheid voor hem beteekenen, doch zelfopoffering zal een belooning brengen, welke aftreden nooit geven kan. De „Daily Herald" zegt, dat het land thans goed op weg is, een eensgezinde mee ning te vormen. Er zijn er niet veel meer, die niet zien, dat een huwelijk als de ko ning wenscht in strijd is met de positie, welke hij inneemt. De „Daily Express" beschouwt de verkla ring van mevrouw Simpson als het einde van de crisis en de „News Chonicle schrijft, dat deze verklaring van mevrouw Simpson haar tot eer strekt. Hierdoor moet de toe stand opgehelderd worden, welke ondrage lijk werd. Er bestaat geen twijfel over het geen de onderdanen van den koning ver langen. Wat zij kan, kan hij ook en het is zijn plicht dit te doen. De „Daily Mail" tenslotte schrijft, dat de crisis nog niet ten einde is. De koning moet nog tijd hebben om na te denken. Wij dienen dus nog steeds af te wachtepl Twee belangrijke verklaringen zijn bekend geworden in de zaak van koning Edward VIII; ten eerste die van Bald win in het Lagerhuis en ten tweede die van mevr. Simpson. Op de eerste wachtte gistermiddag de heele wereld, de tweede kwam zeer onverwacht. Misschien is die tweede daarom wel de meest belangwekkende. Want mevr. Simpson heeft verklaard, dat zij koning Edward zijn woord terug heeft gegeven, zoodat deze thans geheel vrij is in het nemen van een beslissing. De eerste was in politiek opzicht van belang, omdat zij de houding der regee ring uiteenzette. Het Lagerhuis was weer geheel vol, toen Baldwin gistermiddag de verwachte verkla ring aflegde. Baldwin zeide: Het doet mij genoegen, gelegenheid te hebben, een nieuwe verklaring nopens den toestand af te leggen. Bij de overweging van het geheele vraagstuk is het de vurige wensch geweest van de regeering en dat blijft het ook, den koning de ruimste gele genheid te geven tot overweging van het besluit, dat zoowel rechtstreeks zijn eigen toekomstig geluk betreft als de belangen van al zijn onderdanen. Intusschen kan de Britsche regeering niet verhelen, dat een aanzienlijke verlenging van den huidigen staat van onzekerheid het gevaar met zich zou brengen van hoogst ernstig nadeel aan de belangen van land en rijk en inderdaad kan niemand meer dan de regeering den na druk leggen op dezen kant van den toestand. Gegeven zekeie verklaringen nopens de betrekkingen tusschen regeering en koning wil ik slechts zeggen, dat er behoudens no pens de vraag van een morganatisch huwe lijk door de regeering geenerlei raad aan den koning is gegeven, met wien alle be sprekingen van zuiver persoonlijken en in- formeelen aard 'ijn geweest. Deze vraagstukken zijn niet door de regee ring het eerst opgeworpen, maar door den koning zelf in eer bespreking met mij, enkele weken geleden, toen hij mij zijn voornemens te kennen gaf te huwen met mevrouw Simnson, zoodra zij vrij zou zijn. De zaak isTlus reeds eenigen tijd bij den koning in overweging en zoodra de koning tot een besluit zal zijn gekomen nopens den weg, dien hij wenscht in te slaan, zal hij daarvan ongetwijfeld mededeeling doen aan zijn regeeringen in dit land en in de domi nions. Zoodra de koning ons zijn besluit zal heb ben meegedeeld, zal de regeering zich bera den of zij al dan niet eenig nader advies van Z. M. te verstrekken heeft. Ik mag deze verklaring wel besluiten met de uitdrukking van de diepste sympathie van ongetwijfeld het geheele Huis met Z.M. in deze moeilijke dagen. De debatten. Onmiddellijk stond Attlee op en zeide: „Iedereen zal van harte instemmen met de inleidende woorden van den premier. Uit de verklaring blijkt verder dat Z.M. de koning nog niet tot een besluit gekomen is, en om die reden zal ik thans geen nadere pressie voor een antwoord uitoefenen. Maar wel wil ik uitdrukking geven aan het gevoel van algemeene onrust dat zich in alle lagen van het volk heeft meester gemaakt, en ik hoop, dat het definitief besluit van den ko ning zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden". De eerste minister antwoordde, dat hy verheugd zou zijn indien hij meer inlichtin gen zou hebben kunnen geven, maar dat was nog niet het geval. De leden zouden begrijpen hoe moeilijk het in die omstandig heden voor spr. was om nog te antwoorden op verdere vragen, te eerder daar hy deze antwoorden zonder ruggespraak zou moeten geven. Churchill stond op en zeide dit laatste dan niet van den eersten minister te zullen ver langen, maar spr. wilde wel graag de ver zekering hooren die hij reeds Vrijdag had meenen te mogen en moeten vragen, n.1. dat geen onherroepelijke stappen zouden wor den gedaan voor het parlement daarvan in kennis was gesteld. Bij de herhaling van het woord „onher roepelijk" ging van verscheidene kanten van het Huis een „oh, oh" op en eenige leden protesteerden vry luid, maar een aantal jonge Conservatieven juichte Chur chill toe. Baldwin antwoordde: Ik kan nu op die vraag ook geen nader antwoord geven. Als ik wist wat de koning besloten had zou dit anders zijn, maar ik weet dit evenmin als iemand anders. De arbeiders afgevaardigde Thurlee vroeg of het Huis gelegenheid zou krijgen over een morganatisch huwelijk van gedachten te wisselen? Baldwin: Het heeft natuurlijk niet het minste nut over hypothesen of theoretische mogelijkheden te gaan debatteeren. De communist Gallagher vroeg of de crisis niet eigenlijk een diepere oorzaak had, nl. de crisis in het kapitalistisch-economische systeem? Op deze vraag gaf Baldwin geen antwoord, maar toen de arbeiders afgevaardigde Bel- linger zeide dat de onzekerheid in welke men verkeerde moordend was voor tal van takken in het bedrijfsleven zeide Baldwin, dat Z.M. van deze zijde van het vraagstuk op de hoogte was en ongetwijfeld spoed zou betrachten. Geen behandeling der motie- Wed gwood. Toen vroeg kolonel Wedgwood of zijn be kende motie spoedig in behandeling zou worden genomen? Baldwin antwoordde kort maar krachtig. Neen, in geen geval, en toen Wedgwood zijn vraag aanvulde met de woorden: Zal de regeering het Huis gelegenheid geven, over eventueelen troonsafstand te spreken, kwam de voorzitter tusschenbeide en zeide, dat de vrager een definitief antwoord op zijn vraag van den eersten minister ontvangen had en hij de voorzitter geen verdere vragen van dezen aard zou toelaten. Toen Thurtle de vfaag van Churchill in eenigszins anderen vorm stelde en een dis cussie over het begrip „onherstelbare stap pen" vroeg, herhaalde Baldwin zijn weige ring om nog iets aan zijn mededeelingen toe te voegen. Het Huis ging daarop tot de agenda over. Dezelfde verklaring in het Hoogerhuis. Lord Halifax heeft dezelfde verklaring van Baldwin in het Hoogerhuis voorgelezen, waarna de Lords Crewe en Snell namens de oppositie zeiden, zich hiermee te kunnen vereenigen. Lord Snell wees even op de wenschelijkheid van een spoedige beslissing en Lord Crewe nam de gelegenheid te baat, om, naast de sympathie voor den persoon des Konings, zeer hartelijke gevoelens van sympathie te betuigen, speciaal voor de Ko ningin-weduwe Mary. Mevrouw Simpson heeft gisteravond de volgende verklaring laten afleggen: „Mevrouw Simpson heeft gedurende de laatste weken iedere handeling wil len vermijden, welke nadeel zou doen aan Zijne Majesteit of aan de Kroon. Ook thans is haar houding nog immer dezelfde en zij is bereid indien zulks het ontstane probleem zou oplossen zich onmiddellijk terug te trekken uit de situatie, welke even ongelukkig als onhoudbaar is geworden". De verklaring is voorgelezen door Lord Brownlow, den particulieren se cretaris van den koning, die daartoe een twintigtal journalisten had bijeengeroe pen in het Hotel Majestic te Cannes. De verklaring was geteekend door mevrouw Simpson persoonlijk en Lord Brownlow voegde er nog aan toe, dat zij geen en kel personderhoud zou toestaan aan wien ook. Onmiddellijk nadat bovenstaande verkla ring bekend was geworden, volgde het eer ste commentaar. Reuter meldde uit Londen, dat personen uit de omgeving des Konings er niet eerder kennis van hadden gedragen. De mededeeling kwam geheel onverwachts voor de hofkringen. Men is niet van oor deel, dat zij een einde zal maken aan de crisis, maar beschouwt haar als de uitdruk king van mevrouw Simpson's persoonlijke meening. Anderen zeiden, dat mevrouw Simpson haar geheel en al uit eigen initia tief had afgelegd en waren van oordeel, dat alleen een handeling van den Koning een einde zou kunnen maken aan den toestand van het oogenblik en dat zulks niet kon ge schieden door andere handelingen, hoe be langrijk deze overigens ook waren. Ten slotte werd nog uit Cannes gemeld, dat me vrouw Simpson in de villa Lou Veie zal blijven, totdat de Koning een besluit geno men heeft. De vlag van Cornwallis waait op Fort Belvédère. Naar Havas uit Londen meldt, waait de standaard van het hertogdom Cornwallis op Fort Belvédère, wat te Londen zeer de aandacht heeft getrokken. Velen achten het veelzeggend, dat de vorst op het oogenblik zijn voorkeur te kennen geeft voor zijn per soonlijk embleem boven den koninklijken standaard, die in den regel geheschen wordt overal, waar een regeerend vorst vertoeft. De koninklijke standaard is geheschen op Marlborough House, waar op het oogenblik koningin Mary vertoeft. BR. INDIE ADEN, "UADRAMAUT 1 i'. CAYMAU** JAMAÏCA Fidzji eil. NIGERIA FUROPA AFRIKA BEVOIKI MG VAM MET BRITSCHE WERELDRIJK 49 000.000 IWW 365 400 000 •- 58 OOOOQO I3.400 OOOlWW 9- 7QO OOO Totaal 4 96 Millioeu iviw" Nu de abdicatie van koning Edward VIII een staatszaak geworden is, geven wy hierbij een overzicht van het geweldige „Britsche Imperium", waarover Edward VIII thans den scepter zwaait. De gebieden zijn op dezelfde schaal weergegeven. De dominions (zelfregeeren- de koloniën) o.a. Canada, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Australië hebben mede zeggenschap in deze aangelegenheid; de hooge commissarissen hiervan confereeren thans met het Engelsche parlement om tot een oplossing te komen; het Britsche Imperium wacht met spanning het resultaat hiervan af. Verder vermeldt de kaart de kroonkoloniën, protectoraten en autonomie-gebieden De houding der Dominions. Lyons, de Australische premier, heeft gistern te Canberra met nadruk de geruch ten tegngesproken, dat in den boezem van het federal Australische kabinet oneenigheid over de kwestie van het huwelijk des Ko nings zou zijn ontstaan. Spr. en zijn collega's stonden gesloten achter Baldwin en bij de bijeenkomst van het parlement. Op Woensdag zou spr. die houding nader toelichten. Savage, de eerste arbeiders premier van Nieuw-Zeeland heeft gisteren te Welling ton gezegd, dat volgens de laatste inlich tingen die hij ontving de crisis in Engeland iets minder acuut geworden scheen te zijn. Een algemeene verkiezing in Engeland over de geheele zaak was volgens spr. alleen reeds daarom ondenkbaar omdat de troon nooit het onderwerp noch het stootblok mocht worden van parlementairen partij strijd en om diezelfde reden zou er ook noch in Nieuw Zeeland noch in eenig ander do minion van algemeene verkiezingen spra ke mogen of kunnen zijn. Op een vergadering te Pretoria heeft generaal Smuts gezegd, dat hij niet geloof de dat de crisis in Engeland een vroegere bijeenroeping van het parlement dan den eenmaal vastgestelden datum van 8 Janu ari noodzakelijk zou maken. Op dat oogen blik was daar in geen geval sprake van. De sympathie voor den koning onder de conservatieven. Aan de lunch van de Engelsch-Fransche lunchvereeniging heeft Winston Churchill gistermiddag een dronk op den Koning uit gebracht. Hij zei: „Ik heb Zijne Majesteit gekend van zijn kinderjaren af en ik kan u zeggen, dat gij er u van overtuigd moogt houden, dat hij nooit zal handelen, zoomin naar de letter als naar den geest, in strijd met de Britsche grondwet". Op de bijeenkomst van enkel conservatie ve afgevaardigden, waarop gisterochtend de houding van de regeering is besproken, heeft men besloten geen mededeeling no pens het besprokenen te verstrekken. Gaat mevrouw Simpson naar Italië? Het hardnekkige gerucht gaat, dat zelfs als koning Edward niet aftreedt, mevrouw Simpson naar Italië zal gaan, naar het Lago Maggiore of het Como- meer om zich aan alle publiciteit te onttrekken. In Britsche kringen te Parijs gelooft men steeds meer, dan de koning niet zal aftreden. STAAT VAN BELEG TE TSINGTAO. Nog meer Japansche mariniers gedebarkeerd. De toestand te Tsingtao in de provincie Sjantoeng, waar de Chineesche autoritei ten den staat van beleg hebben afgekon digd, nadat de Japansche mariniers de stad waren binnengetrokken, is nog ver scherpt, aangezien van tien Japansche oorlogsschepen nog 600 man troepen aan land zijn gezet, die trachtten het gemeen telijk waterreservoir te bezetten. Dit was echter bijna geheel omgeven door het ste delijke verdedigingscorps, en toen aan den buitenkant van de stad nog 3000 man Sjantoengtroepen aankwamen, trokken de Japanners terug. De burgemeester van Tsingtao, admiraal Sjen-Koeng-Lieh, heeft medegedeeld, dat de Japanners hem een nieuwe reeks van 12 eischen hadden voorgelegd, welke het gemeentebestuur f onredelijk en fantastisch heeft ver worpen. Bij het afkondigen van den staat van beleg heeft de burgemeester troepen gedirigeerd naar strategische punten rond om de stad. Vanuit Dairen en de Zuid- Chineesche wateren zijn nog meer Japan sche oorlogsschepen naar Tsingtao onder weg. Een vaartuig heeft het anker uitge worpen, recht tegenover het raadhuis. In antwoord op de maatregelen van verzet der gemeentelijke autoriteiten van 36.000 arbeiders van onder Japansch beheer staande fabrieken uitgesloten. HET DUITSCH—JAPANSCHE VERDRAG. Ongerustheid in China. De Duitsche rijksminister van buitenland- sche zaken, von Neurath, heeft den Chinee- schen ambassadeur, die hem nadere inlich tingen verzocht had omtrent het Duitsch Japansch verdrag en de recente verklarin gen van den Duitschen ambassadeur te Nan king, verklaard, dat het accoord geenszins gericht was tegen China en dat de Duitsch Chineesche vriendschap in haar geheel bleef bestaan. In het bijzonder zeide von Neurath er prys op te stellen de Chineesche onge rustheid weg te nemen, dat het accoord een instrument zou kunnen vormen voor onder drukking van Noord-China. De werkzaam heid der in het aan het Duitsch-Japansche verdrag toegevoegde protocol voorziene com missies zal zich niet uitstrekken tot landen buiten Japan en Duitschland. Er blyft echter een zekere ongerustheid heerschen in Chineesche kringen te Berlijn, ten aanzien van de eventueele consequenties van het accoord.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1