De romance van Koning Edward. JUibticaties Generaal Franco wijzigt zijn aanvalsplan. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 8 DECEMBER 1936 De liefde voor Mrs. Simpson. Prince Charming. (Bizondere correspondentie). Een Zondag van spanning. De Soaansche revolutie Sterke positie van de regeeringstroepen. De opmarsch naar Burgos. Het gewijzigde aanvalsplan De niet-inmenging. Waar, wanneer en onder welke omstan digheden heeft koning Edward VIII als Prins van Wales met Mrs. Wallis Warfield— Simpson kennis gemaakt? Hoe is deze ken nismaking uitgegroeid tot die groote ge negenheid, die thans het geheele Empire van Canada tot Australië in beroering brengt? Welke bijzondere charme gaat er van deze eigenaardige vrouw, die den lieveling der vrowen „Prince Charming" dermate wist te boeien, dat hij de Kroon zijner Vaderen er voor offeren zou? Dit zijn alle slechts vragen, die ingewij den bekend zijn: personen, die steeds in de onmiddellijke nabijheid van den Prins van Wales zijn geweest en ik moet ver in mijn herinnering teruggrijpen om het begin v deze romantische geschiedenis op te graven. Prince Charming te Biarritz. Het was destijds te Biarritz en niet te Cannnes, zooals alle dagbladen weten te be richten .„Prince Charming" speelde er polo, golf, verscheen bij alle elegante tea's en in mondaine dancings en steeds in gezelschap van een jonge weduwe, Lady Thelma Fur- ness, een schatrijke dame van Amerikaan- sche afstamming, de zuster van de dollar- prinses Gloria Morgan Vanderbilt. Tijdens een avondfeest stelde Lady Fur- ness een landgenoote aan den Prins van Wales voor. Deze was Mrs. Wallis Simpson en Lady Furness vermoedde beslist niet dat dit meer dan een vluchtige kennisma king zou worden. Weldra hadden echter Biarritz en haar elegante badgasten een nieuw onderwerp voor de dagelijksche Casino-gesprekken: de vriendschap van den Prins voor deze mooie en charmante Ame- rikaansche van burgelij ke huize. Prince Charming vertrok naar Saint-Tropez en Mrs. Simpson volgde hemDat was in 1930. Hier bleven zij ook steeds in eikaars ge zelschap. Deze vriendschap wekte echter geen groote belangstelling. Men gaf elkaar glimlachend toe, dat „de prins zich weer amuseerde". Later als de hermelijnen Ko ningsmantel hem sierde, zouden dergelijke avonturen tot het verleden behooren, zelfs dat met Mrs. WallisSimpson. Een anonieme brochure. Slechts een enkel experiment werd ge daan, om deze romance uit te buiten tot po litieke doeleinden. Er verscheen een ano nieme brochure, getiteld „De vrouw, die den Prins van Wales behoorde" maar zij vond slechts enkele tientallen koopers en wekte misnoegen in Engeland, waar men dergelijke lectuur, waarin achterklap wordt geleverd op het populaire Koningshuis, ver foeit. De flirts van Prince Charming beschouw de men als een privé-aangelegenheid en in teresseerden niemand. Intusschen werd ech ter de romance voortgezet. Geen van beiden deed moeite om de wederzijdsche sym pathie te verbergen en zoo zag men den Prins van Wales en Mrs. Simpson steeds weer in eikaars gezelschap in alle mondaine gelegenheden, die zy beiden prefereerden vaak tot 1 uur in de nacht, dansen. Zy, die zich dikwijls in de omgeving van den Prins bevonden, vroegen zich verbaasd af, hoe het mogelijk was, dat de toekom stige soeverein deze vrouw zoo vereerde. Maar een gesprek met de charmante Mrs. Wallis Simpson was voldoende om dit te be- grjpen. Hoe is Mrs. Wallis Simpson. Zooals algemeen bekend is, speelde Mrs. Wallis Simpson tijdens haar eerste huwe lijk met den vlieger-officier Spencer, een groote rol in de Amerikaansche society. Zij was toendertyd reeds zeer elegant en gra cieus en men vergeleek haar het liefst met de Amerikaansche idolen, de filmsterren van Hollywood. Voorts bezit zij de speciale gave om al het gelezene en gehoorde terstond in zich op te Nog nooit in de geschiedenis heeft de liefdesroman van een regeerend vorst dergelijke publieke gevolgen gehad, dan de romance van King Edward VIII en Mrs. Simpson. Hoe is deze roman begonnen en hoe is het zoovei gekomen? In een particuliere corresponden tie vertelt een bijzondere mede werker het hiernaast gepubliceerde. nemen, haar geest er mee te verrijken en op een onweerstaanbare manier over alle mogelijke onderwerpen te discusseeren. Met haar flair, charme en slagvaardigheid veroverde zij, als echtgenoote van Mr. Ernst Simpson, den ryken reeder, in enkele maan den de Londensche Society en vervolgens ook de vriendenschaar van den Prins van Wales. De flirt wordt voortgezet. De flirt van „Prince Charming" werd voortgezet en gaf zelfs aanleiding tot een mondaine sensatie, toen in de herfst van het jaar 1934 de Prins haar een plaats in ruimde in zijn privé vliegtuig naar Parijs. Om kort te gaan, steeds en steeds weer wa ren zij tezamen, te Boedapest, te Kitzbühel in Oostenrijk, te Cannes en op de gemoede lijke weekends in het buitenverblijf Fort Belvédère. De onmiddellijke omgeving van den Prins begon zich toen ongerust te ma ken en velen vroegen zich reeds af: hoe zal dit alles zich verder ontwikkelen, ind'en de Prins van Wales Koning wordt. Koning George V stierf en Prins Edward besteeg den troon zijner Vaderen Op het Balcon van St. James Palace. Tijdens de proclamatie van de troonopvol ging bevonden Mr. en Mrs Simpson zich op het balcon van St. James Palace. Alle inge wijden hadden duistere voorgevoelens, dat deze vriendschap tot complicaties zou lei den. Reeds toendertijd deden er in hof kringen en in de society allerlei geruchten de ronde, reeds toen fronsten velen de wenkbrauwen, want men was van meening, dat de „flirts" van den Prins van Wales moesten hebben afgedaan. De Koning moest in deze ernstige tyden aan staatszaken en aan de troonopvolging denken: de Koning moest trouwen met een Princes van den bloede In het voorjaar '36 zou de Koning op reis gaan. De pers wist te berichten, dat hij zijn vacantie in het Zuiden van Frankrijk zou doorbrengen. Plotseling wijzigde de Koning zijn plannen. Men bracht dit reeds in ver binding met allerlei politieke redenen en was zeer verbaasd, toen de Koning aan boord van het jacht „Nahlin" een tocht door de Middellandsche Zee maakte Het groote publiek wist echter niet, dat zich asm boord van de „Nahlin" ook Mrs. Simpson be vond Aan boord van de Nahlin". Wat aan boord van het jacht besproken is, zal niemand ooit zeker weten, maar naar verluidt zyn hier voor het eerst de huwe lijksplannen ter sprake gekomen. De „flirt" begon een zeer ernstige wending te nemen. Na dit uitstapje in de Middellandsche Zee vestigde mrs. Simpson zich te Londen. De vriendschap werd steeds hechter. Dage- lijksch stuurde de koning de „dame uit Bal- timore", zooals men haar oneerbiedig in hof kringen noemde, groote geschenken. Even eens had hij haar eenige personen van zijn hofhouding, zooals een kamenier en een chauffeur, ter beschikking gesteld. Een in specteur van Scotland Yard droeg zorg voor haar persoonlijke veiligheid. Mrs. Simpson werd bij alle hoffeesten uitgenoodigd en als bekroning van alles volgde plotseling het bericht dat mrs. Simpson ging scheiden Een foto van den toenmaligen prins van Vtales, met mevr. Simpson de wintersport beoefenend te Kitzbühel ia Tirol in den winter 1934-'35. De echtscheidingsprocedure. Tusschen mr. en mrs. Simpson hebben nooit groote meeningsverschiüen bestaan. Toch werd in het begin van de herfst de echtscheiding tusschen het echtpaar uitge sproken. De gronden: het wangedrag van den echtgenoot mr. Simpson in gezelschap van een jonge vrouw. Mr. Simpson bleef in de rechtzitting verre Mrs. Simpson was vry. Onmiddellijk na het uitspreken van het voorloopige vonnis, waarop eerst zes maan den later het definitieve volgt, zette het ru moer rond mrs. Simpson in. De Amerikaansche pers. Schuld eraan was de Amerikaansche pers, die de geheele echtscheidings-affaire tot een wereldschokkende gebeurtenis verhief en te vens als eerste de trouwplannen van den koning in discussie bracht. Enkele maanden later was de zaak ook in Engeland en in de Dominions publiek geworden De flirt van den prins had zich ontwik keld tot een zoo diepe genegenheid, dat de koning een conflict met zijn kabinet waag de.... Wat heeft de koning in deze houding gesterkt? In de eerste plaats zijn groote lief de voor de charmante mrs. Simpson en in de tweede plaats wel, zoo men beweert, dat zyn verwanten aan zyn zijde staan. Zoowel zijn moeder, Queen Mary en zijn broer, de hertog van York, hebben de i-'ee van dit huwelijk volkomen aanvaard en bil lijken het. En zeker van dezen steun durfde de koning een constitutioneele crisis te ris- keeren. De beslissing valt een dezer dagen. Hoe zal de romance eindigen? (Nadruk verboden.) (Van onzen correspondent). Londen, 6 Dec. De Zondag is terwijl een trooncrisis. zooals de wereld nog niet gekend heeft, om een reden, die nieuw is in de geschiedenis, boven ons hoofd hangt verdacht rustig. Is de beslissing mischien reeds Zaterdag gevallen, maar wachtte men met het bekendmaken van het resultaat, om volksdemonstraties gedurende het week-end te voorkomen? Dit laatste lijkt ons zeer waarschijnlijk; de troon, geroepen om een heid te brengen in de versnipperde deelen van het Britsche wereldrijk, heeft aanlei ding gegeven tot scherpe discussies, welke het volk in twee groepen hebben gespleten, die echter niet politiek gekleurd zijn. Tot nu toe niet tenminste, want al wordt aan anti- huwelijkszijde de campagne het scherpst ge voerd door de conservatieven en clerialen, en de pro-huwelijk-zijde krachtig gesteund door speciale dagbladgroepen met Beaver- broek en Northcliffe aan het hoofd, die thans een pracht-aanleiding hebben gevon den om hun oer-vijand Baldwin aan te val len met steun van de volksmassa, het pro bleem blijft voor den gemiddelden Engelsch- man meer een gevoelskwestie. Het Vrijdag reeds opgedoken bericht, dat Winston Churchill. zich bereid heeft ver klaard, een nieuw ministerie te vormen, moet wel voorbarig zyn, daar men anders de onzekerheid niet zoolang zou laten voort duren, die bepaalden partijen de gelegen heid geeft in troebel water te visschen, zoo de fascisten, die weliswaar hier niet veel beteekenen, maar nu royalistische actie voe ren met een sentiment achtergrond. Spontane volkshulde. Uit den spontanen steun, dien koning Ed ward ondanks zijn voorgenomen morgana tisch huwelijk met een gescheiden vrouw ondervindt, blijkt zonneklaar, hoe moeilijk de toestand voor alle betrokken groepen zonder uitzondering is. Koning Edward kan niet goed terug: velen denken, dat hy ter- wille van de waardeering van het volk niet de vrouw kan verlaten, die nu reeds door de populaire bladen in de meest romantische kleuren wordt uitgeschilderd, pagina's vol foto's van haar worden afgedrukt, en het moet gezegd worden, dat mevrouw Simpson's verschijning tot de volksverbeel ding spreekt en deze voor zich inneemt! Duizenden, wij zouden haast in voetbal terminologie „supporters" zeggen, staan voor de hekken van Buckingham-Palace eti 's konings buitenhuis Fort Belverdère, en geven op krachtige manier uiting aan hun gehechtheid aan den tegenwoordigen vorst. De tegenpartij wordt gevormd door 's ko nings familie en naaste omgeving, aange voerd door minister-president Baldwin en den aartsbisschop van Canterbury, „the chief spokesman of God to his fellow-coun- trymen" als hy zichzelf graag noemt. Hun aanhang is de bedachtzame Engelschman uit de provincie, de ouder generatie, dege lijke „City"-handelsmenschen en een deel van de Dominion-bevolking. Hoe ver die ontstemming in de Dominions gaat, is natuurlijk slechts te schatten in ieder geval zal het deel van de Engelsche pers, dat enkele uren na het bekend worden van het conflict in Londen reeds „algemee- ne" ontstemming in Melbourne en Quebec constateerde, wel een beetje te veel ijver voor hun zaak aan den dag gelegd hebben. Het valt anders moeilijk te verklaren, dat men den koning het scherpst verguist daar waar hy het populairst was: overzee. De kerkelijke zijde. De aartsbisschop van Canterbury, Cordon Lang zal ongetwijfeld tot het laatste strijden Clericale kringen hebben, dat is bekend direct meer respect voor het Koningschap dan voor den persoon van den koning ge toond, die volgens hen wat al te openlijk van zijn betrekkelijk koele houding ten op zichte van de Engelsche kerk blijk gaf. En de aartsbisschop is een zeer ongemakkelijk persoon; goede vriend van koningin Victo ria, kreeg hjj het reeds te kwaad met wijlen koning George V als prins van Wales, toen deze eenmaal een Roomsch-Katholieke godsdienstplechtigheid bijwoonde. „Uwe Hoogheid weet wat er met James de Twee de gebeurd is" moet hy den verbluften prins toegevoegd hebben! En thans heeft deze zelfde bisschop ver klaard den koning niet te zullen kronen in dien deze in April (de maand, dat de over Het belangrijkste ericht van het Spaansche gevechste. rein was gisteren wel, dat het de regeering gelukt is, alle nog openliggende toegangswegen tot het centrum van de hoofdstad zoo danig te versterken, dat de aanval lers bij een opmarsch op alle mogelijke hindernissen zouden stooten. Een langdurigen loopgraafoorlog met ko loniale troepen in de koudste maan den van den Castiliaanschen winter kan generaal Franco niet riskeeren en dit zou de reden zijn, dat hij, in af wijking van zijn oorspronkelijke plannen, Madrid ook uit Oostelijke richting gaat bestoken. Daarmee zou dan eindelijk een ernstige bedreiging ontstaan voor de voedselvoor ziening der hoofdstad; tot nog toe was nog nimmer een bevredigend antwoord gegeven op de vraag, waarom de rechtsche troepen geen energieker pogingen deden deze af te snijden. In dit verband is van belang een com muniqué, dat de raad van verdediging gis teren heeft uitgegeven. Het zegt, dat het ravitailleeringsprobleem zoo goed als op gelost is; er zijn groote depots ingericht, waar aanzienlijke voorraden onontbeerlijke producten zullen worden opgeslagen, en die de distributie daarvan verzekeren. Boven dien zijn de transporten veilig gesteld: tweehonderd met levensmiddelen beladen wagens komen dagelijks Madrid binnen. Er is een gezinsdistributiekaart ingesteld, die de laatste moeilijkheden oplossen zal. De verdedigingsraad is verder bezig met de distributie van kleedingstukken en uit rustingen voor het leger. De militie, vak- vereenigingen en politieke organisaties requireeren of koopen de grondstoffen, die dienen tot vervaardiging van de uit rustingen. De raad zal controle uitoefe nen op de vervaardiging, teneinde een- heid in de kleedij der soldaten te verzeke ren. De berichten, dat de pauze in de krijgs verrichtingen gedurende de laatste dagen slechts een stilte voor den storm zou be teekenen, houden aan; te Madrid is men er van overtuigd, dat de belegeraars van daag een beslissenden aanval zullen in zetten. Weinig heeft men de laatste 24 uur ver nomen van den opmarsch naar Burgos, de rechtsche hoofdstad". Twee afdeelingen regeeringstroeren bewegen zich in deze richting, gelijk men weet: één uit Bilbao en één uit Santander. De laatste kolonne heeft nu een punt bij Sedano bereikt, 40 kilometer ten Noorden van Burgos. De rechtervleugel van de troepen uit Bilbao is niet ver meer van Miranda del Ebro hier ligt een belangrijke brug over de Ebro en de hoofdspoorlijn vertakt zich hier naar Burgos, Logrono en Saragossa. Eenige Duitsche dagbladen bevatten be langrijke berichten over de ontwikkeling in Spanje. In de eerste plaats heeft gene raai Queipo de Llano aan het Rheinfront een personderhoud toegestaan, waarin hij verklaart, dat hy zich, zoodra hij daartoe in staat is, naar Duitschland zal begeven, in antwoord op de tot hem gerichte uit- noodiging. Hij deelde verder mede, dat Franco zijn aanvalsplan van Madrid zal wijzigen. Verder geeft he+ Berliner Tageblatt bij zonderheden over dit nieuwe plan van Franco. Zijn tactiek heert schipbreuk ge leden tengevolge van de zeer sterke stel lingen, welke de verdedigers van de hoofd stad thans hebben ingenomen. Maar Fran co zal zyn troepen hergroepeeren, ze ver sterken en zich vereenigen met het leger van Mola. Het blad waarschuwt tegen een te groot optimisme. Beslissende slagen lig gen nog in de toekomst. Verder wijst het blad er op, dat Franco voor Mardrid 80.000 man had, waarvan 18 000 gesneuveld of gewond zyn en dat hy 70,000 man verster kingen zou kunnen recruteeren, afgezien van de Marokkaansche reserves. het echtpaar Simpson uitgesproken echt scheiding van kracht ordt) 'n morganatisch huwelijk sluit. En niemand anders in het land kan Edward de Achtste kronen. Het zou een „partij remise" worden, een onmo gelijke stryd van een vorst tegen de kerk, waar hy zelf het hoofd van is! Ook een verzoening met Baldwin kan uit gesloten geacht worden. De reis, die koning Edward zelfstandig naar de door werkloos heid geteisterde gebieden van Zuid-Wales maakte, zonder zyn ministers te waar schuwen en de critiek, die hij daar gaf op de werkloosheidspolitie, heeft het cabinet te zeer tegen het hoofd gestooten. En het wonderlijke is, dat geen van de ministers kan weten, hoe een zoo onafhan kelijk vorst weer aan den constitutioneelen leiband te krijgen. In dat geval, dat de Monarch eens niét de wenschen van het cabinet zou opvolgen, is in de wet niet voor zien! Zooals de toestand nu is, is het waar schijnlijk, dat de koning zal moeten aftre den, de oppositie is te groot. Maar de slag de koninklijke Engelsche familie toege bracht, zal dan geweldig blijken. De hertog van York moge door alle partyen zonder uitzondering aanvaardbaar zyn, hy is niet populair en door zijn rustige levenswijze, bijna onbekend. Hierby moeten gevoegd worden de 120.000 phalangisten die op op de andere fronten strijden en die ongeveer 25.000 man verloren hebben. Het blad eindigt met er op te wijzen, dat de regeeringstroe pen in het bezit zyn van materiaal, dat gelijk is aan dat der rechtschen, of dit zelfs overtreft. Franco zal geen beslissende actie ondernemen, voordat hij zich verze kerd heeft van een materieele superiori teit. Waarom Companys niet in Frankrijk werd toegelaten. Ten aanzien van het zoogenaamde ver bieden aan Companys om Fransch gebied te betreden schrijft thans de „Populaire", dat de Fransche regeering niet was mede gedeeld, dat Companys naar Frankrijk zou komen om te spreken op een mee ting, welke was georganiseerd in het Ve- lodrome d'Hiver. Was dit wel het geval geweest, dan zou zy langs diplomatieken weg hebben me degedeeld, dat zy gaarne Companys op 7 December zou ontvangen, doch dat zij er bezwaar tegen maakte, dat het hoofd van een buitenlandschen staat op een open bare vergadering te Parijs het woord voerde, aangezien dit niet gebruikelijk was. Aangezien nu een demarche langs di plomatieken weg niet tijdig ter kennis van Companys zou zyn gekomen, heeft de prefect hem aan de grens opgewacht en den toestand uiteengezet en verzocht zyn reis uit te stellen. Companys was te goeder trouw en ge loofde, dat de organisatoren van de mee ting in het Velodrome d'Hiver handelden in overeenstemming met de regeering. Hij zeide later naar Parijs te zullen gaan. Bij dit bezoek zal Companys door Blum worden ontvangen. Het secretariaat van de non-interventie commissie heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „Te 16 uur heeft gisteren de 15e bijeen komst plaats gehad van de sub-commissie van de niet-inmengings-commissie in het Foreign Office. De subcomm. keurde 't rap port, dat aan de plenaire zitting zal wor den voorgelegd ten aanzien van de mede- deeling, welke aan de staten, welke ver tegenwoordigd zijn in de commissie, zal worden toegezonden, goed. Deze mede- deeling handelt over de indirecte inter ventie, in het bijzonder over het binnen komen van buitenlandsche elementen in Spanje om deel te nemen aan den bur geroorlog. De eerste plenaire zitting zal plaats hebben Woensdag a.s .te 17 uur." Verzet van Duitschland, Italië en Portugal. Tijdens de zitting van de sub-commissie vroegen de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en Portugal dat de studie van het probleem der vrijwillig* in Spanje zou worden uitgesteld. De ver tegenwoordiger van Engeland, gesteund door die van Frankrijk en Rusland, stelde onmiddellijk behandeling voor. Bovendien weigerden de afgevaardigden van Duitschland, Italië en Portugal deze kwes tie te scheiden van de overige kwesties van indirecte interventie. Na een bespre king van drie uur, besloot men het pro bleem voor te leggen aan de plenaire zit ting. GROOTE OVERSTROOMINGEN. Duizenden dooden. Offjcieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van een overstrooming, de grootste i: de geschiedenis der Philippijnen, 54 steden zijn overstroomd en duizenden menschen om het leven zijn gekomen. De overstrooming werd veroorzaakt door een typhoon in de provincie Isabella, in het noord-westen van het eiland Luzon. LEVERING GOEDEREN CRISIS- COMITE-B. Het gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter openbare kennis van gegadigden voor de LEVERING van SCHOEISEL, KLEEDING er. DEKKING ten behoeve van het Crisis comité-B, dat zy hunne BEMONSTERDE OFFERTEN daartoe kunnen indienen op Maandag 14 December aus. des namiddags tusschen 35 uur ten Stad- huize. De monsters behooren Dinsdag 15 Decem ber a.s. vóór 12 uur 's middags te worden teruggehaald. Alkmaar, 8 December 1936. Het gemeentebestuur voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeui van het Gemeentelijk Bui eau voor Sociale Zaken deelt aan be- langhebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 December tot en met Dinsdag 15 December de volgende kleuren bons geldig zyn: margarinebonnen: bruine kleur. Gehaktbonnen: paars met roode streep, \lkmaar, 8 Dec. 1936. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5