Agenda üaatste Betichten Om den koningskroon. De abdicatie een feit. Van Bemmel overleden. f 44 000 ontvreemd. De mogelijkheid van een compromis. De minister hield een paar seconden op, keek in zijn aanteekeningen en zeide zeer rustig: Ik antwoordde Z.M. dat dit ernstig nieuws voor mij was en dat het mij voor het oogen- blik onmogelijk was deze mededeeling te beantwoorden. De koning beloofde nogmaals, ook mijn woorden te zullen overwegen en stelde mij voor, den 25en November de zaak nogmaals te komen bespreken. In dien tusschen tijd hadden de geruchten vasteren vorm aange nomen en van verschillende zijden werd mij gewezen op de mogelijkheid van een compromis in dien vorm, dat het parlement een gelegenheidswet zou aannemen, waar bij de echtgenoote, die de koning voor zich zelf gekozen had, niet tevens de koningin van ons volk zou worden. Bij het volgende onderhoud vroeg de ko ning mij, of dit voorstel mij gedaan was en toen ik bevestigend antwoordde, vroeg Z.M. nader, wat ik er van dacht? Ik zeide, dat mijn eerste reactie op het voorstel geweest was, dat het parlement nooit een dergelijke wet zou aannemen. Ik verklaarde mij echter bereid, het aan mijn collega's voor te leggen, met inbegrip van de premiers der voornaam ste dominions: Australië, Canada, Zuid- Afrika, Nieuw-Zeeland, de Vrijstaat en van Noord-Ierland. Ik vroeg Z.M. nog, of dit zijn uitdrukkelijke wensch was, hetgeen de ko ning beaamde. Den 2den December ontving de ko ning mij opnieuw en Z.M. vroeg mij da delijk: Kunt u mijn vraag beantwoor den? Is er kans dat een dergelijke ge legenheidswet zou worden aanvaard? Ik antwoordde, dat ik na nauwgezette en langdurige ruggespraak met al de voornoemde autoriteiten tot de gevolg trekking was gekomen, dat het onmoge lijk was te veronderstellen, dat ook maar én enkel der betrokken parlemen ten zulk een wet zou goedkeuren. Is dat uw antwoord op mijn vraag, zeide de koning. Ja, Sir, antwoordde ik. Ik mag op dit oogenblik inlasschen, dat Z.M. zich als een volkomen correct gentleman gedroeg, op dat moment zoo wel als later. Met geen enkel woord, noch toespe ling is hij ooit op deze vraag terug ge komen. Hij had een vraag gesteld en een antwoord gekregen zooals tusschen mannen past en daarmee was de zaak voor altijd afgedaan. In den loop van het volgend gesprek heb ik het mijn plicht geacht, den koning te wij zen op den ernst van het alternatief, waar voor Z.M. zichzelf nu geplaatst had. Aan den eenen kant was het een opgeven van zijn hartewensch met behoud van zijn troon en zijn koniklijke waardigheid; daartegen over stond het afstand doen van den troon gevolgd door een later huwelijk. De beslissing. Van dat oogenblik op 2 December tot gistermorgen is dat de verschrikkelijke tweestrijd geweest, waarin de koning zich bevonden heeft De koning herhaalde de drie beginselen die aan zijn handelwijze richtsnoer gegeven hadden: 1. Als hij heenging, wilde hij weggaan met waardigheid. 2. Hij wilde geen toestand doen ontstaan in welken hij zijn constitutioneele plichten als vorst niet zou kunnen vervullen, en 3. Hij wenschte afstand te doen met zoo min mogelijk rustverstoring en verwarring voor de personen uit zijn naaste omgeving en voor zijn ministers en andere raadslie den. Aan het einde van het beslissende onder houd sprak de koning rustig over de troons opvolging door zijn koninklijken broeder en Z.M. was het met mij eens, dat er nu snel gehandeld moest worden. Het denkbeeld dat zich een z.g. „konings-partij" zou kunnen vormen was een waar schrikbeeld voor Z.M. Met den fijnen tact hem eigen, zeide de koning nog, dat hij op Fort Belvedère zou blijven en niet naar Londen zou terugkee- ren, omdat hij het gejuich der menigte, dat hem anders steeds zoo prettig had aange daan, in de veranderde omstandigheden niet meer kon hooren en ook zijn volk niet wilde verontrusten. Het genomen besluit onherroepelijk. Ik vertrok met een laatste aanbeveling aar. Z.M. om nog eenmaal alle gevolgen onder de oogen te willen zien, en ofschoon ik per soonlijk al geen hoop meer had, hoopte ik misschien nog onbewust op een wonder. Van 's konings zielestrijd weten wij niets en het past ons niet daar dieper in te wroe ten, maar vanmorgen ontving ik van Z.M. een potloodkrabbeltje met de vergunning het aan het Huis te mogen voorlezen: „Mijn broer en ik hebben steeds in de beste verstandhouding geleefd. Ik ben over tuigd, dat hij het vertrouwen dat in hem gesteld zal worden, ten volle verdient en dat hij den steun erlangen zal van Enge land en het geheele Rijk". Ook van andere zijde is getracht den ko ning van besluit te doen veranderen, maar dit mag ik nog ter eere van Z.M. zeggen: toen zijn besluit genomen was en vaststond heeft hij ook geen oogenblik meer geaar zeld, noch de sympathie van iemand voor zijn voornemens trachtten te verwerven. Ik erken, dat ik tot het laatste oogenblik ge tracht heb den koning tc bewegen op zijn besluit terug te komen. Het was onmogelijk en ik en anderen hebben in ons voornemen gefaald. De koning heeft ons nu zijn beslissing ge zonden, een beslissing die hij Dinsdagavond in tegenwoordigheid van een aantal zijner intiemste vrienden en spr. nog eenmaal als onherroepelijk onderstreept heeft. Het is een zeer schrale troost voor mij, dat ik weet dat ik niets gedaan of nagelaten heb om den vorst voor land en volk te behouden door hem te bewegen nog te elfder ure op zijn besluit terug te komen. Er is wel geen mensch in dit Huis, die deze beslissing niet uit het diepst van zijn hart betreurt, maar ik vertrouw evei.eens dat er geen mensch zal gevonden worden, die zich zal aanmatigen deze beslissing te beoordeelen. Diepe verslagenheid. Gisterochtend heb ik het besluit in den kabinetsraad meegedeeld en mijn collega's bleven een volle minuut in diepe verslagen heid zitten. Toen hebben wij nog een laatste collectieve poging gewaagd en ZM. in een gezamenlyken brief op de hoogte gesteld van de gevoelens die ons allen bezielden en daaraan het eerbiedige verzoek toegevoegd om nogmaals alle gevolgen te willen over wegen omdat het kabinet „aarzelde te kun nen gelooven dat het besluit van Z.M. waar lijk onherroepelijk kon zijn...." Het antwoord kwam reeds in den loop van den namiddag en was als wij gevreesd had den. Z.M. herhaalde de bewoordingen van zijn besluit en daarmee was de laatste acte van het drama voltrokken. Wanneer ik spreek van een drama, dan bedoel ik. dat dit Huis vanavond een thea ter is waarop de geheele wereld het oog gericht heeft. Wanneer ik deze vergelijking mag doorvoeren, dan zeker in dezen zin, dat ik u allen verzoek, hoe zwaar het besluit ons allen getroffen heeft, dezelfde waardig heid te betrachten in welke de koning ons is voorgegaan. Er blijft ons thans niets anders over dan de wenschen van Z.M. te vervul len, maar laat vanavond geen woord ge sproken worden dat den spreker la^er mo gelijk zou kunnen berouwen, laat geen woord gesproken worden dat de eendracht van ons volk schade zou kunnen doen. En laten wij, op dit plechtig oogenblik onze hoogvereerde koningin Mary niet ver geten en in stilte gedenken wat alles wat deze laatste weken is voorgevallen moet hebben beteekend voor haar. Het oog op de toekomst gericht. Wij staan hier thans als de bewakers en behoeders van onze democratische instel lingen en de integriteit van onze monar chie, die de eenige schakel vormt tusschen al de onderdeden van ons wereldrijk. Her innert u dat wij de bewaarders zijn van onze vrijheden en vertrouw op het antwoord dat het volk ons geven en het vertrouwen dat het ons schenken zal. Laten wij ons aaneensluiten achter onzen nieuwen Koning, en laten wij hem helpen bij den aanvang van zijn onvoorziene taak door onze trouw en aanhankelijkheid wat ons land in deze crisis geleden heeft, kan door bezweken trouw weer spoedig goed gemaakt worden. Laat ons allen de hand aan den ploeg slaan en van dit land weer een gelukkig land maken voor den nieuwen Koning en al zijn bewoners!;... Een algemeen, maar niet donderend ap plaus volgde op de woorden van den mi nister, die meteen in den formeel zakelijken toon verviel en aankondigde dat morgen (vandaag) de wet op de troonopvolging zou ingediend worden en dat de aankondiging van de troonsbestijging door den hertog van York Zaterdagmorgen op de vier bekende plaatsen te Londen, met al de gebruikelijk'e ceremonieën, zou geschieden. Abdicatie-wetsontwerp ingediend. Onmiddellijk na de rede van Baldwin hebben de leiders der oppositie-partijen het woord gevoerd, waarbij steeds weer de rus tige woorden opvielen. Uit deze redevoe ringen werd meer dan eens den spijt beluis terd, dat deze tragische gebeurtenis nood zakelijk was geworden, maar de oppositie legde zich bij het besluit van den koning neer. Toen diende Baldwin het abdi catie-wets ontwerp in, waarin bepaald wordt, dat onmiddellijk nadat de koninklijke goedkeu ring aan het ontwerp gehecht zal zijn, de abdicatie van kracht zal worden en Edward VIII zal ophouden koning te zijn. Het ont werp bepaalt tevens, dat de wet op de ko ninklijke huwelijken, van 1772, niet van toepassing zal zijn op Edward VIII na zgn troonsafstand, noch op zijn afstammelingen. Deze wet bepaalt, dat geen enkel lid van de koninklijke familie in het huwelijk kan treden zonder de toestemming van den re geerenden koning. Na de indiening van genoemd wetsont werp verdaagde het Lagerhuis zijn zitting De boodschap in het Hoogerhuis. Het Hoogerhuis heeft de boodschap des konings met groote ontroering aangehoord. Een ongewoon groot aantal leden was aan wezig. Toen Lord Halifax ziclf van zijn ze tel verhief om de boodschad voor te lezen, bogen vele leden het hoofd om hunne ont roering te verbergen. De leider der oppositioneele Labour partij, Snell, gaf uiting aan zijn spijt en aan die zijner vrienden over het besluit des konings, waarbij hij in herinnering bracht de sympathie, die de koning steeds voor de arbeiders heeft getoond Hij gaf uitdruk king aan het medegevoel van zijn partij met de koningin-moeder, de leden der ko ninklijke familie en den eersten minister in deze moeilijke omstandigheden. Vervolgens gaven de leider der Liberalen, Crew en de aartsbisschop van Canterbury uitdrukking aan de droefheid, waarmede deze troonsopstand in het rijk zou worden ontvangen. Wetsontwerp in tweede lezing aangenomen. Het Engelscbe Lagerhuis heeft hedenochtend in tweede lezing het wetsontwerp inzake den troonsafstand aangenomen zonder hoofdelijke stem ming. Het amendement van den onafhan- kelijken Labour-afceva-- ''gd^n Max- ton, strekkende tot het instellen van een republikeinsch bewind, werd met 403 tegen 5 stemmen verworpen. Morgen wordt de nieuwe koning uitgeroepen. De nieuwe koning zal morgenmid dag tusschen half vier en kwart voor vier op de gebruikelijke wijze tot koning worden uitgeroepen voor St. James Palace, Tempie Bar en Royal Exchange. Hedenmiddag werd uit Londen ge meld: De Engelsche koning heeft zijn goed keuring gehecht aan het wetsontwerp inzake den troonsafstand. Edward de achtste heeft thans opge houden te regeeren en is opgevolgd door zijn broer, den hertog van York. De debatten. Na Baldwin voerde A t t 1 e e in het Lagerhuis het woord. Hij verklaarde, dat de Labour-partij het wetsontwerp, dat aan het verlangen van koning Edward zou vol doen, zou steunen. Dit hoofdstuk in de geschiedenis moet zoo spoedig mogelijk worden afgesloten. Het Huis moet zich met de fundamenteele eco nomische kwesties bezig houden en zich niet verliezen in abstracte beschouwingen over de monarchie en een republikeinsch systeem. In een democratisch land prevaleert de wil van het volk en zoo spoedig mo gelijk moet worden teruggekeerd tot de dringende problemen, welke betrek- king hebben op het volk, den staat, de wereld en den vrede. (Applaus.) Attlee voegde hieraan toe, te gelooven, dat groot nadeel is gedaan aan de constitutio neele monarchie door pluimstrijkerij. De vertegenwoordigers van den rijkdom en der bevoorrechte klasse hebben alles gedaan om rond de monarchie een aureool te scheppen, welke de realiteit verduistert Hij hoopt, dat thans een nieuwe koers wordt gevolgd, in dien men wil, dat de constitutioneele mo narchie het huidige tijdperk overleeft. De monarchie moet zoo eenvoudig moge lijk zijn, dit zal volk en monarchie des te nauwer aan elkaar binden. Deze woorden van Attlee werden luide toegejuicht. Vervolgens verklaarde Sinclair, dat zijn partij het wetsontwerp zal steunen. Maxwell tegen het ontwerp. Hierna nam de afgevaardigde van de on afhankelijke Labour, Maxwell, het woord om het Huis te vragen tegen het ontwerp te stemmen, aangezien dit ontwerp noodig is geworden door omstandigheden welke dui delijk het gevaar bewezen, dat dit land be dreigt door de erfelijke monarchie op een oogenblik, dat voor den vrede en voorspoed van het land een republikeinschen regee- ringsvorm noodig maakt, welke een nauw contact tusschen volk en regeering onder houdt en meer verantwoordelijk is aan net volk. Hoogerhuis neemt wetsontwerp aan. Zooals reeds gemeld, werd dit voorstel van Maxwell verworpen en is het ontwerp der regeering in tweede lezing aangenomen. Het ontwerp werd vervolgens doorgezon den naar het Hoogerhuis. Dit nam het ont werp eveneens aan. Hierna werd het ontwerp weer naar het Lagerhuis teruggezonden voor de behande ling in derde lezing. Baldwin nam weer het woord en bracht hulde aan den aftre denden vorst. „Wjj zullen ons steeds met eerbied en toewijding de diensten van Zijne Majesteit herinneren, welke hij het land heeft bewezen als prins van Wales en gedurende zijn korte regeering. Wg zullen dit niet vergeten". Het ontwerp werd in derde lezing even eens door het Huis aangenomen, waarna het wederom naar het Hoogerhuis werd gezon den. Dit nam het ook in derde lezing aan, een kwartier nadat het van het Lagerhuis was ontvangen. Het ontwerp wacht thans nog op de ko ninklijke goedkeuring. DE REDE VAN EDWARD VIII. Hedenavond uitzending door de V. A. L. A. Hedenavond om 10.20 (A. T.) zal de voormalige Engelsche koning Ed ward VIII een radiorede tot het Engelsche volk uitspreken. De Engel sche omroep heeft Nederland in de gelegenheid gesteld, deze uitzending over te nemen, waarvan de V.A.R.A. gaarne gebru'.k gemaakt heeft. De V.A.R.A. zal dus hedenavond om 10.20 uur de rede uitzenden en doen vo'?en door een exposé dezer rede in de 'Ne- derlandsche taal. (Ongecorrigeerd.) De radiotelegrafist van de vliegramp bij Croydon. Hg de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de heer P. van Bemmel, die als radiotelegrafist dienst deed aan boord van het bij Croydon verongelukte vlieg tuig „Lijster" gisteravond aan de opge- loopen verwondingen is bezweken. De radio-telegrafist van Bemmel was in 1913 geboren, en sinds 15 Maart 1934 in dienst der K.LM. De heer van Bemmel was voor zgn indienstreding bij de K.L.M. tele grafist ter koopvaardij geweest. Hij was ongehuwd. Poging tot oplichting van de Twentsche Bank. Gisteren heeft een vreemdeling getracht de Twentsche Bank te Enschede op te lich ten voor een bedrag van ongeveer 44.000. Een taxi-chauffeur heeft een gesloten enveloppe aan de bank aangeboden, waarin zich een kwitantie van 44.000 ten name van een Enschedesjhen fabrikant bevond. Inderdaad was er des ochtends over de uit betaling van een kwintantie getelefoneerd, echter voor een veel geringer bedrag Een onderzoek van de handteekening wees uit, dat deze valsch was. De taxi-chauffeur zou op den vreemde ling, die hem de opdracht had gegeven, in een winkel wachten, doch de man bleek daar niet te zijn geweest. Alle nasporingen waren tot nu toe vruch teloos. ZES AUTO'S GESLIPT EN ERNSTIG BESCHADIGD, Aan weerszijden van de Merwedebrug te Bussum heeft vanmorgen tengevolge van den gladden weg, een drievoudige autoslippartij plaats gehad. De eerste slip partij gebeurde omstreeks half negen, toen de burgemeester van Velsen, mr. M. Kwint, komende van Amsterdam, op den afrit naar Muiden tegen de vrachtauto van den heer H. Hottentot uit Muiden terecht kwam. Toen de beide bestuurders waren uitgestapt, naderde een auto, bestuurd door den heer F. Frauwke uit Amster dam, die het stuur van zijn wagen niet meester kon blijven en tegen de beide stilstaande wagens botste. De drie auto's werden zoo ernstig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. De bestuur ders bekwamen geen letsel. Op den afrit naar Diemen slipte daarna te half tien een auto beladen met groen ten van J. Ottenhof uit Weesp. De be stuurder, die uit de richting Bussum kwam, botste tegen den wagen van den heer Burghof uit Amsterdam, die tenge volge van slippen aan den rechterkant was komen te staan. Op hetzelfde oogen blik liep een derde auto, welke achter den heer Burghof had gereden, op de wagens in. Ook bg deze botsing was de schade van dien aard dat de drie auto's moesten worden weggesleept. De heer Ottenhof heeft ernstige verwondingen aan beide handen gekregen. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 52000 K.G., vorige week 56000. en in dezelfde week van het vorig jaar 70.000. De hoogste markt was 17.50, doch de gemiddelde markt 16. In tegenstelling met de kaasbeurs ge raakte op de marxt de geheele aanvoer verkocht. De débacle van de vorige week op de kaasbeurs, bracht de directeuren van de daar aanvoerende fabrieken tot het be sluit om deze week de aanvoer tegen eiken prijs te verkoopen Dit was den handel ter oore gekomen, zoodat de handeiaren, begrijpelijk, van dit besluit gebruik hebben gemaakt om koopjes te halen. Het resultaat was dat ditmaal slechts enkele aanvoeiders hun product niet kon den verkcopen. Slechts 200 kaasjes brach ten den hoogsten prijs van de markt op. Zelfs de kaas van de vorige week, die een week ouder is dan de kaas die regelmatig wordt aangevoerd en dus be'angrjjker is ingedroogd, bracht gemiddeld 0.50 4 1 minder op dan de kaas op de markt. Iedere zuivelbereider weet, dat de kaas die zen week ouder is dan nieuwe kaas, wanneer ze 0.5G per 50 K.G. meer op brengt dan de jonge kaas, in werkelijkheid minder opbrengt, omdat inmiddels een belangrijker gewichtsverlies optreedt. Wanneer men nu bedenkt dat zelfs deze kaas nog 0.50 4/1 minder op bracht dan de kaas op de markt, dan zal men begrijpen, dat de producenten de dupe worden van de halsstarrigheid va:i de directeuren om het product toch ter kaasbeurs aan te voeren. D„ directeuren behoeven de schade echter niet te dragen en zij werken tegenover de producenten nog steeds met de hooge wik- en weeg gelden. Nu becijferden wij reeds, dat 11/4 cent per kaasje voor marktkosten toch waarlijk niet zooveel beteekent, wanneer de prijzen van het product redelijk zijn. Dit is bij de thans geldende prijzen echter niet het geval en daarom dient de gemeente, voor het be houd van de markt, met de verlaging van de wik- en weegloonen, spoed te betrach ten. Wij weten, dat hiervoor op krachtige wijze overleg met het Rijk gepleegd wordt De regeeringsmachine werkt in ons land nu eenmaal langzaam. Ons stadsbestuur zal o.i. daarom goed doen alles in het werk te stellen om de verlaging van de wik- en weegloonen, al thans zoolang de prijzen geen loonend be drijf toelaten, in te voeren. Het behoud van de markt is het waard en door de verlaging ontneemt men aan de directeuren-voorstanders van de kaasbeurs tegenover de producenten een krachtig ar gument. Het stadsbestuur is overigens mobiel voor de markt. Reeds zijn de fooien afge schaft, terwijl terwille van de koopers bij eiken stapel thans ook het aantal kaasjes wordt opgegeven. ST. NICOLAASFEEST IN DE HARMONIE. Wat het derde St. Nicolaasfeest van den Bond v. Ned. O. betreft, het feest voor de oudste leerlingen der O.L.-scholen, zou men terecht kunnen spreken van „een slot dat pakte'Gisteravond was de groote Harmo niezaal tot in de verste hoeken gevuld met een opgewonden scnaar van jeugdige feest gangers, die pas tot rust kwamen, toen de heer J. Koelman, de voorzitter van de SL Nicolaas commissie eenige krachtige signa len op de fluit deed hooren. Hij sprak een hartelijk woord van welkom, in de eerste plaats tot de dames en heeren uit Amster dam, die weer zoo bereidwillig waren ge weest naar Alkmaar te komen om daar een tooneelstuk met muziek en zang op te voe ren. Verder dankte spr. de dames en heeren commissarissen en geleiders en vervolgens heette hg de kinderen welkom, voor wie dit HHu,k ?'?enlijk WM gegev<in- Langen tgd was het doorgaan van dit feest onzeker geweest, maar tenslotte hadden toch een ^aar, gaven het doorgaan mogelijk ge- Si r rnd" deren. Hg hoopte, dat zg ook bij de muziek voor de nooditte zorgen en wenschte tot slot allen een nret- tigen avond (luid applaus) Toen gaf de heer Stiphout een paar waar schuwende tikjes, alles weid stil en de mu- sv, Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Meisi lyceum (rom.); hoofdrollen Simone Sim Herbert Marshall en Ruth Chatterton T°n' gang boven 14 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uu Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnumm. Op het verkeerde spoor (detectivefilm^ hoofdrollen Ricardo Cortez en Virgim Bruce. Toegang boven 14 jaar. a Zondag voorstelling om 2,4.30 en 7.30. uu Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het recht van den sterkste (sens); hoofdrol Charles Bickford. Toegang boven 18 jaar Zondag voorstelling 2, 4.15 en 7.45 uuj Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, t/m. Woensdag, half acht, hoofdnummer Der Bettelstudent (rom.); hoofdrollen Joh. Heesters, nu Wüst, Marike Rökk, Fritz Kampers ejL Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende ver stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 13 December. 8 uur, Gulden Vlies, dansavond. Dinsdag 15 December. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, lezinE met lichtbeelden over Indië. TEGEN VERSTOPPING zijn L e o p 111 e n een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. L r o p 111 e n hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. L e o p 111 e n in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. ziek speelde de ouverture. Het werd donker in de zaal, daar gingen de gordijnen vaneen en de opvoering van „De Zieke Prinses" had een aanvang genomen. Allen keken vol bewondering na^r de troonzaal van koning Dagobert, die over Noordrijk regeerde. Maar zijn land was in oorlog met Woudland en wel over een afge legen eiland. De stemming aan 't hof was niet prettig. Sebastiaan drilde het dienst- personeel alsof het soldaten waren. Maar de koning en de koningin waren erg treurig omdat hun dochter Florence reeds een half jaar ziek was en niemand haar genezen kon. Dan komen er twee beroemde dokters die hoog opgeven van hun eigen knapheid. Volgens de één moet de prinses door huilen beter worden. Volgens de andere door lachen. Ten einde raad zal men beiden pro- beeren. En in 't tweede bedrijf riet men de pogingen om lachwekkende vertooningen te vinden. Eerst een liedjeszanger met een lachlied, dan twee clowns, vervolgens een tuoneelgezelschap met een vroolijk stuk: „Een verhoor bij den commissaris?, en tot slot een man met een wonderroagneei Maar niets kan de prinses helpen. In het derde bedrijf krijgt de Prinsil ge legenheid tot huilen, bij bet ontroerend* wederzien van koning Lotharius van Woud- land en zijn zoon Valentyn. Deze laatste had n.L langen tgd aan 't hof van koning Dagosbert gediend als lakei, om de prinses beter te leeren kennen. De oorlog raakt ten einde. De primes wordt beter en 't blijkt dat de koningen oorlog hebben gevoerd over een eiland, dat niet eens bestond. Florence en Valentyn worden een gelukkig paar. Met groot succes is dit slot door de Am sterdammers opgevoerd. De rollen werden kranig vertolkt en de liederen uitstekend gezongen. W\j noemen slechts Florence en Valentyn, Graaf Hilarius, Sebistiax, ds koning en koningin, generaal Bombarden, de lakeien en kamermeisjes, enz., enz. Door de schitterende costuums was het geheel een lust voor het oog en van muziek, zang en tooneelspel hebben de kinderen dennats genoten, dat deze avond nog lang in hun herinnering zal blijven. Want ook het orkest roerde zich kranig en deed de muziek alle recht wedervaren. Een daverend applaus beloonde de uitvoe rende na elk der drie bedrijven en bet hartelgk woord van dank, dat de voorzitter na afloop den Amsterdamschen collega's bracht, was meer dan verdiend en de kinde ren gaven door hun applaus blijk het daar mee eens te zijn. In de pauzes werden St. Nicolaas-ltedjes gezongen en ook nog voor een aardige tractatie gezorgd. Het was een mooie avond en een succes vol besluit van een feest waarvoor tal van dames en heeren zich veel moeite hebben gegeven. De jeugd zal zeker de St Nicolaas- Commissie dankbaar zgn voor hetgeen re ook dit Jaar weer mocht genieten. EEN „GEVANGEN" MEISJE. Voor een perceel in de Westerburgstraat besiond reeds eenige dagen groote belang stelling van omwonenden en anderen» E1 werd namelijk beweerd, dat daai 6611 meisje gevangen werd gehouden. Wij hebben ons tot de politie om ïnlicn- tingen gewend, die ons mededeelt, dat het bovenstaande in zekeren zin waarheid be vat, maar dat hier geen enkel strafbaar feit aanwezig is. Het bewuste, minderjarige meiaje, j* herhaaldelijk van huis weggeloopen en, t® overleg met den ambtenaar van de re* classeering, is daarna de weiischaUjkh6^ gebleken haar tot haar meerderjarigbei® in een der voor deze meisjes aange*'eI^ inrichtingen over te brengen. In verband laarmede zal het meisje dezer dagen voor den kinderrechter m®*" ten verschijnen en aangezien het ge^Ll bestaat, dat zij vóór dien tijd, met rnj»*" werking van eenige vrienden, onvindJJM* zal blijken, hebben de ouders w8aI het de politie op de hoogte is besloten eisje tot zoo lang thuis te houden- Ook zonder voorkennis éer politie den zij hiertoe natuurlijk volkom®11 rechtigd zijn daar alle ouders het ree** hebben een minderjarig kind gedure eioigen tijd te verbieden de straat op gaan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2