Na de abdicatie van koning Edward. De loop der gebeurtenissen. UIT HET LEVEN VAN EDWARD VIII. NIEUWE KONING EN ZIJN FAMILIE. PRINCE OMARMING. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 EEN WEEK VOL SPANNING. 19 Januari 1936Even voor mid dernacht slaapt koning George V, de 71- jarige grijze koning van Engeland, voor altijd in. 20 Januari 1936.... Prince Charming, zooals het volk hem noemde, de prins van Wales, zooals de troonopvolger of ficieel genoemd werd, volgt zijn vader op. Engeland mag en kan koning Ed ward VIII bejubelen. Ziedaar een paar bijzondere data uit het leven van den koning, die nog geen jaar later afstand van den troon zou doen. Koning Edward VIII werd 23 Juni 1894 op White Lodge geboren als zoon van Geor ge, hertog van York, die in 1910 den troon besteeg. Toen werd de 16-jarige Edward troonopvolger en kreeg den titel van prins van Wales. De jonge prins stond bijzonder bij zijn grootvader, koning Edward, in den pas. Zijn opvoeding was eenvoudig en degelijk En- gelsch. Hij kwam op de cadettenschool voor de zeemacht te Osbourne en Dartmouth. Op zijn 19en verjaardag werd hem het kasteel Carnarvon in Wales als woonplaats aange wezen. In 1912 diende hij drie maanden op Z.M. Hindustan en bracht hij vijf maanden in Frankrijk door. Vervolgens studeerde hij aan Magdalen College te Oxford in staats recht en geschiedenis. Hij deelde hier vol komen het leven van de overige studenten. Toen de oorlog uitbrak, werd de prins van Wales ingedeeld bij het derde bataljon van het eerste regiment gardegrenadiers. Aan vankelijk deelde men hem in bij verschillen de staven, doch later heeft hij op eigen ver zoek en tegen den zin van Kitchener ook dienst gedaan aan het front. In Maart 1916 werd hij stafofficier in Egypte en eenige maanden later bezocht hij het Italiaansche front Na den oorlog ondernam de prins groote reizen naar alle deelen van het Britsche rijk en ook naar het buitenland, die hem den naam van den koninklijken ambassadeur de den verwerven. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver. Staten, het jaar daarop passeer de hij voor 't eerst de linie op een reis naar Nieuw Zeeland en Australië en moest zich aan de gebruikelijke grillen van Neptunus onderwerpen. In 1921 bezocht hij Britsch-Indië en Ja pan en in 1925 Zuid-Amerika. Behalve deze reizen, die staatkundige en commercieele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wales ook vaak voor zijn genoegen buitens lands. Vooral het zuiden van Frankrijk be zocht hij graag. In December 1928 vertoefde hij op een jachtexpeditie in Afrika, toen de ernstige ziekte van zijn vader hem dwong hals over kop naar Engeland terug te kee- ren. De reis, die onder normale omstandig heden 23 dagen eischt, volbracht hij in nog geen tien dagen. De prins van Wales was by zijn volk en ook in de landen, die hij bezocht heeft, zeer po- Pu^a'r De jonge koning begroet. De jonge koning werd dan ook bij de aan vaarding van den troon vanzelfsprekend hartelijk begroet en de bladen üeten zich ongeveer als volgt uit: De „Daily Mail" zei: „Wü marcheeren een nieuw tijdperk binnen, waarin de jeugd, de mannelijkheid en het inzicht van den nieuwen koning hun volle uitwerking kun nen hebben". De „Daily Telegraph" verklaarde, dat de koning, wanneer hij zijn eigen karakter kan verbinden met de beste karaktertrekken zij ner beide voorgangers, een toekomst, die frissche winden en stijgenden vloed zal brengen, met vertrouwen tegemoet kan zien. De grootste trots van den koning bestaat :n het feit, dat hij oud-strijder is. Zijn groote bezorgdheid voor het welzijn der oudst rij ders en zijn sterk medegevoel voor ongeluk- kigen, werkloozen en armen hebben hem een plaats veroverd in de harten var. het Britsche volk. Nooit tevoren, aldus vervolgde de „Dai.> Telegraph", heeft Engeland een koning ge had, die, zooals Edward, door de armen wij ken der groote steden en door de vergeten straten der werklooze mijnwerkersdorpen is geschreden. Zijn troonsbestijging zal ner gens met meer vreugde worden begroet dan juist in die kringen. De koning bestijgt den troon in het zekere bezit van de vriendschap en de toewijding van zijn volk. De „Times" schreef, dat de koning den scepter overneemt op een oogenblik van ernstige internationale verwikkelingen. Zijn eigen meer dan gewone ervaringen, opge daan in de Engelsch-sprekende landen, de dominions en de Ver. Staten, schijnen hem uit te noodigen, op de bres te staan voor een sterkeren band tusschen al deze landen. Alle deelen van het rijk zijn het er over eens, dat de koning met alle kracht zal streven naar het geluk en de veiligheid zij ner landen en naar de bevordering van den wereldvrede. De „Morning Post" schreef, dat de koning de Britsche soldaten in de loopgraven heeft leeren kennen. Hij heeft het leger gekend, toen dat bijna de geheele natie vertegen woordigde. Koning en natie, die beiden de groote ervaring van den wereldoorlog heb ben, zijn daarom één van hart Het korte koningschap. 20 Januari 1936 werd de prins van Wales tot koning-keizer verheven en de betreffen de proclamatie luidde: „Nu het den Almachtigen God behaagd heeft in Zijn genade op te nemen, wijlen onzen souverein en heer, koning George den vijfden, wiens nagedachtenis gezegend en glorierijk zij, en door wiens verscheiden de keizerlijke kroon van Groot-Britannië en Ier land, alleenlijk en rechtmatig is overgegaan op den hoogen en machtigen prins Edward Albert Christian George Andrew Patrick David: Proclameeren wij, de geestelijke cn we reldlijke lords van dit rijk, in aanwezigheid van deze leden van wijlen Zijner Majesteit's Privy Council, van andere hooggeplaatste mannen en van den Lord Mayor, aldermen en burgers van Londen, met eenparigheid van stem en tong en hart, bij deze, dat de hooge en machtige prins Edward Albert Christian' George Andrew Patrick David, door den dood van wijlen onzen souverein, wiens nagedachtenis gezegend zij, onze eeni ge en rechtmatige heer en meester is gewor den, geheeten Edward de Achtste; die bij de gratie Gods is heerscher in Groot-Britannië, Ierland en de Britsche overzeesche domi nions, koning, verdediger des geloofs, keizer van Indië; Jegens hem betuigen wij onze volkomen trouw en voortdurende gehoorzaamheid, onze hartelijke en nederige genegenheid; Wij smeeken God, door Wiens macht ko ningen en koninginnen regeeren, den ko ninklijken prins Edward den Achtsten den zegen te gunnen, dat hij lange en gelukkige jaren over ons moge regeeren". De eerste toespraak van Edward VIII. Op 1 Februari d.a.v. hield de koning zijn eerste toespraak tot zijn volken in alle vijf werelddeelen: „Ik ben bü de meesten uwer beter bekend als prins van Wales, d.w.z. als de man, die gedurende den oorlog en daarna de gele genheid heeft gehad in contact te komen met de volken van bijna alle landen der aarde en hen te leeren kennen. Hoewel ik tot u spreek als koning, ben ik nog steeds dezelfde en mijn voortdurend streven zal er op gericht zijn voort te gaan het welzijn van mijn medemenschen te be vorderen. Dat de toekomst vrede en een goed we- derzijdsch begrip moge brengen over de geheele wereld en welvaart en geluk aan het Britsche volk en dat wij ons onze erfenis waardig mogen betoonen". De korte regeeringsperiode. De nieuwe koning aanvaardde het bewind in een tijd, waarin de geheele wereldpolitiek het oog op Engeland gericht hield, een tijd, waarin nieuwe opvattingen, die op rllerlei gebied waren doorgedrongen, zich trachtten te bevestigen. Van den jongen koning, die zelf denkbeelden huldigde, die afweken van die zijner voorgangers, werd door velen in zijn rijk veel verwacht. In de eerste plaats hechtte men waartfc aan het feit, dat hij wist wat een oorlog kostte aan menschelijk leed en materieele vernieling. Hij kende de bitterheid van socialen nood, want bij had als gelijke gesproken met menschen uit alle Mrs. Simpson, de vrouw voor wie Edward afstand van den troon deed. Prins Albert, hertog van York, is geboren 14 December 1395. Den titel York kreeg hij in 1920, toen hij 25 jaar werd en om dat hij de tweede zoon was van den regeerenden Britschen kunii.g. Den 26sten April 1923 huwde hij lady Elisabeth Bowes-Lyon uit het grafelijke huis Stra.thmore, nadat zij hem eerst drie maal had afgewezen. De koningin, Mary, zeide: Al, je gaat onmiddellijk voor den vierden keer de hand van Betty vragen, om haar duidelijk te maken, dat dit onher roepelijk de laatste maal is, dat zij opge nomen wordt in den kring van hen, die mogelijk eens een kroon dragen. Wees niet bang, wees een prins! York ging en York kreeg Betty. Het huwelijk is gezegend met twee dochtertjes: Elisabeth van 21 April 1926 en Margaret Rose van 21 Augustus 1930. Koning Edward VIII noemt zijn nichtje Elisabeth altijd, plagend voor de grap n of uit emst Little Queen Bess, ko ninginnetje Bess, waarmede hij zeggen wil: Jij wordt nog eens koningin! Op de foto ziet men Vade, Moeder en de beide meisies; de grootste is nu Engelands kroonprinses. klassen der samenleving. Hij had, zittend op den grond, liedjes gezongen met mannen »n jongens van Toe H, van het Britsche legioen. Hij kende het volk, hij kende den bei der en vooral hij kende.... den werklooze. En die allen geloofden in hem. Veel heeft de koning in zijn uiterst korte regeeringsperiode nog niet tot stand ge bracht. Hij heeft officieele plichten vervuld, hij heeft het parlement geopend, een oor logsmonument onthuld; maar dat hij, zooals hij in zijn radiotoespraak aankondigde, de zelfde is gebleven die hij als prins van Wa les was, toonde hij toen hij aan zijn bezoek aan Glasgow, dat uitsluitend was opgezet om het nieuwe luxe-schip „Queen Mary" te be zichtigen, op eigen wensch een bezoek aan een van de donkerste buurten van de stad, een wijk van krotwoningen, verbond. Dit was een hernieuwde uiting van het sociale gevoel, waarin Edward, prins van Wales, zoo vaak uiting had gegeven. „Het wordt tijd", moet de koning gezegd hebben, „dat er betere huizen worden ge vonden voor deze menschen". Dit optreden alsook zijn bezoek aan de noodlijdende gebieden is hem door de regee ring ten kwade geduid en toch was het van den vorst waarschijnlijk slechts een voort zetting van het uiting geven aan zijn be langstelling in de omstandigheden van zijn minder bedeelde onderdanen, zooals hij dat als prins van Wales gedaan heeft, dan een welbewust zijn kabinet voor het hoofd stoo- ten. De koning, met zijn ietwat verlegen na tuur maar met zijn oorspronkelijken kijk op de plichten van een vorst, waaraan hij met groote hardnekkigheid vasthield, heeft ten slotte de consequenties moeten trekken uit het feit, dat persoonlijke gevoelens voor een monarch eerst in de tweede plaats mogen gelden. Jarenlang heeft het Britsche rijk, heeft de geheele wereld gewacht op het oogenblik dat hij zich een gemalin zou kie zen, thans heeft hij zijn keuze bepaald en is deze keuze oorzaak van zijn troonsafstand. Edward VIII, wiens geheele leven een poging was om als gewoon mensch te leven heeft ervaren, dat de drager van een kroon door vaster banden gebonden is, dan de ne derigste zijner onderdanen. De sympathie zelfs van hen, die zijn op vattingen niet deelen, is met hem. D o n d e r o c h t e n d 3 December werd Engeland, werd de heele wereld opge schrikt door hoofdartikelen in de Engelsche bladen nopens de positie van Engelands koning en een conflict dat tusschen den vorst en zijn ministers gerezen zou zijn. Oorzaak van deze plotselinge ruchtbaar heid aan een zaak, die reeds lang in intie- men kring hangende was, was een verkla ring, twee dagen te voren afgelegd door dr. Blunt, den bisschop van Bradford. Deze verklaring luidde, volgens een verslag in de Manchester Guardian als volgt: „De zegenrijke beteekenis van de kroning van den koning, hangt behalve van God's genade van twee factoren af. In de eerste plaats van het geloof, het gebed en de zelf- wijding van den koning. Hierover kan ik alleen zeggen, dat ik he maanbeveel en dat ik van u vraag hem aan te bevelen in Gods genade, welke hij in zoo ruime mate noodig zal hebben want de koning is een mensch, gelijk wel allemaal wanneer hij zijn plichten trouw wil vervullen. Wij hopen, dat hij zich van deze noodzakelijkheid be wust is. Sommigen van ons zouden wen- schen, dat hij zich er duidelijker van bewust was. „Doch laten wij den nadruk leggen op een punt, dat mijns inziens van groot be lang is voor een juist begrip van de bedoe ling van den kroningsdienst. Dat is deze, dat de koning bij die gelegenheid een onmis kenbaar representatieve functie vervult. Zijn persoonlijke meeningen en opvattingen raken slechts hemzelf, en als mensch heeft hij het zelfde recht als wij allen om de hoeder te zijn van zijn eigen particulier geweten. Maar in zijn openbare functie bij zijn kroning vertegenwoordigt hij de idee van het koningschap van het Britsche volk". De bladen zagen in deze verklaring een zinspeling op 's konings plannen om een huwelijk te sluiten met mevrouw Simpson, een Amerikaansche, die in October een „decree nisi" had gekregen nopens haar huwelijk met den makelaar Simpson, zoo dat haar echtscheiding in April voltrokken zal zijn, tenzij de Kings Rroctor redenen aanwezig mocht vinden om de echtscheiding alsnog te stuiten. Mevrouw Simpson. Mevrouw Simpson heet Bessie Wallis Warfield. Zij is te Baltimore in 1896 gebo ren, waar haar ouders veel in uitgaande kringen verkeerden. Toen zij drie jaar oud was, stierf haar vader en haar moeder bleef in betrekkelijk zorgelijke omstandigheden achter. Toen haar dochter Wallis 12 jaar oud was, kwam zij onder de hoede van haar grootmoeder en een rijken ongetrouwden oom. Haar moeder hertrouwde toen. Haar oom liet haar een goede opvoeding geven en al spoedig kwam zij in het uitgaande leven, dat haar meer aantrok dan de studie. Bij een logeerpartij in Florida leerde zij luitenant Earl Winfield Spencer kennen, een luitenant-vlieger, met wien zij op 16 Sep tember 1916 in het huwelijk trad. Zes jaar later werd het huwelijk ontbonden. Naar majoor Spencer eenige maanden geleden zeide, was zijn gewezen vrouw een van de beste vrouwen, die hij ooit gekend had. Doordat zijn werk al£ vlieger hem geen ge legenheid bood aan het maatschappelijk leven deel te nemen, waarop Wallis zoo ge steld was, raakten zij tenslotte van elkaar vervreemd. Bij een bezoek aan Europa in 1926 maakte de latere mevrouw Simpson kennis met den heer en mevrouw Simpson. Het huwelijk van de Simpson's werd ontbonden en in Juli 1928 werd de gewezen mevrouw Spencer mevrouw Simpson, totdat ook dit huwelijk in het begin van dit jaar ontbonden werd. Aan den koning moest zij in 1933, toen hij dus nog prins van Wales was, het eerst zijn voorgesteld en wel door lady Furness, de tweelingzuster van mevrouw Vanderbilt. De eerste keer, dat mevrouw Simpson's naam werd genoemd in de hofberichten, was op 28 Mei van dit jaar, toen de koning een diner gaf op het paleis van St. James. Tot de zeventien gasten behoorden de heer en mevrouw Baldwin, lord Louis en lady Mountbatten, lord en lady Wigram en de heer en mevrouw Ernest Simpson. Op 10 Juni maakten de hofberichten gewag van een diner, waaraan o.a. aanzaten de hertog en hertogin van York, lady Diana Cooper, lady Oxford, Winston Churchill, sir Samuel Hoare en mevrouw Simpson. In den winter van 1934/*35 hebben de koning en mevrouw Simpson elkaar ont moet te Kitzbuehel in Oostenrijk. Zij heb ben ook eenige malen gelijktijdig te Cannes gelogeerd en dit jaar heeft zij de reis op de Nahlin in de Adriatische en Middellandsche Zee meegemaakt. Aan boord van het jacht waren verder lord en lady Mounttbatten, lord Dudleyy, mevrouw Evelyn Fitzgerald en sir John Aird, 's koning sstalmeester. De familie Warfield is in 1622 uit Enge land naar Amerika verhuisd. Zij zegt af te stammen van een ridder, die Willem de Veroveraar vergezelde bij zijn inval in En geland.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5